افتتاح حساب ترکیه
زرنگ

زرنگ به چه کسی گفته می شود؟ ویژگی های بازر افراد زرنگ که آن ها را از سایرین جدا می کند چیست؟ در این مقاله از موفقیت شادمگ قصد داریم به شما یاد بدهیم چگونه زرنگ باشید و از فرصت های پیش رویتان استفاده کنید.

معنی زرنگ بودن

یکی از هوشمندانه‌ ترین انتخاب‌ هایی که می‌ توانیم انجام دهیم این است که به دنبال افراد زرنگ در روابط کاریِ خود بگردیم. توجه داشته باشیم، منظورمان آنهایی نیستند که فکر می‌ کنند باهوش هستند، اما کارهای احمقانه انجام می‌ دهند. منظورمان باهوش‌ های واقعی است. از آنجایی که ما دستگاه‌ های هوش‌ سنج، روی سرمان نداریم، اینها ویژگی‌ هایی هستند که می‌ توان افراد باهوش را بر اساس آنها تشخیص داد. زرنگ بودن می تواند موجب افزایش عزت نفس شما شود.

حل روبیک - زرنگ

زرنگ بودن چه فایده ای دارد ؟

زرنگ بودن یعنی سریع و پر قدرت حرکت کردن یا عمل کردن، و این می‌تواند مزایای مختلفی داشته باشد:
  1. کارآیی بیشتر: زرنگی معمولاً به معنای انجام کارها با سرعت و کارآیی بالاست، که این امر می‌تواند به بهبود عملکرد و افزایش بهره‌وری منجر شود.
  2. رسیدن به اهداف سریع‌تر: زمانی که شما زرنگ هستید، ممکن است به سرعت به اهداف خود برسید و نتایج مطلوب را به زودی تحقق دهید.
  3. رقابت پذیری: در بسیاری از زمینه‌ها، زرنگی می‌تواند باعث شود که شما در مسابقه با دیگران پیشتاز باشید و به عنوان یک فرد موثر و موفق شناخته شوید.
  4. مدیریت زمان: زرنگی به شما کمک می‌کند تا زمان خود را به بهترین نحو مدیریت کنید و از وقت خود بهینه استفاده کنید.
  5. افزایش اعتماد به نفس: زمانی که شما زرنگ عمل می‌کنید و موفقیت‌های زیادی کسب می‌کنید، اعتماد به نفس شما نیز افزایش می‌یابد.
  6. کاهش استرس: با داشتن مهارت زرنگی، ممکن است به راحتی با مواقع فشار زیاد مواجه شوید و استرس را کاهش دهید.

چگونه زرنگ باشیم

زرنگ ها زمان آنلاین بودن خود را هوشمندانه می گذرانند

ما معمولاً در اوقات فراغت، فوری به سراغ موبایل‌ها و تبلت می‌رویم و صفحات مجازی خود را چک می‌کنیم. حال سؤال این است که به‌غیراز این کار، چه‌کار مفید دیگری در این مدت‌زمان انجام می‌دهیم؟

ما می‌توانیم در همین مدت‌زمان، هرقدر که هست، تولیدکننده‌تر باشیم و همین ما را باهوش‌تر می‌کند. مثلاً تماشای یکی از مجموعه سخنرانی‌های مختلف، یادگیری لغات جدید یک‌زبان خارجی، مطالعه مقالات مفید علمی، بررسی کتاب‌ها یا گوش کردن به یک پادکست.

اصلاً نمی‌توان تصور کرد که اگر این کارها را یک ربع در هرروز انجام دهید، در درازمدت چقدر به دانش شما افزوده‌شده است و تغییر خواهید کرد. به‌قول‌معروف رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.

جملات زیبا و نقل‌قول‌های ارزشمند را یادداشت کنید

برای اینکه بدانید چگونه زرنگ باشیم راهکار مفید دیگر این است که نقل‌قول‌های زیبا را بنویسید. به خاطر سپردن همه آنچه می‌خوانیم کار ساده‌ای نیست. اما می‌توان به مغز در این زمینه تا حدی کمک کرد.

یادداشت‌برداری از این مطالب، باعث می‌شود پس از گذشت یک ماه، زمانی که به یادداشت‌هایمان مراجعه می‌کنیم، جملات را راحت‌تر به یاد بیاوریم یا شاید به خاطرمان مانده باشد.

پیشنهاد می‌کنیم همه این مطالب را در یک دفترچه یادداشت بنویسید تا در یکجا جمع باشند.

زن موفق - زرنگ

خود را در همه حال به قلم و کاغذ مجهز کنید

افکار و جرقه‌های زیبا و مبتکرانه ناآگاه به ذهن انسان خطور می‌کند؛ اگر این الهامات را درجایی یادداشت کنید آن‌ها را از خطر نابودی نجات داده‌اید.

پس همواره قلم و کاغذ در دسترس داشته باشید تا این جرقه‌های ذهنی را ثبت کنید. برای اینکه چگونه زرنگ باشیم هرچه بیشتر بیاندیشید، بیشتر افکار خلاقانه به ذهن شما خواهند رسید و شما زرنگ‌تر و متفکرتر خواهید شد؛ پس آن‌ها را در یادداشت‌های خود شکار کنید.

دوستان زرنگ را در اطراف خود نگه‌دارید

دوستان زرنگ و باهوش و اهل تفکر در اطراف خود داشته باشید. هنگامی‌که با افراد خموده و بی‌فکر همراه باشید، آن‌ها هرگز شمارا به‌سوی تفکر و تقویت ذهن هدایت نخواهند کرد و شما هم تمایل دارید در همان سطح از ذهن باقی بمانید.

اما هنگامی‌که با افرادی که از شما زرنگ‌تر و باهوش‌تر هستند همراه باشید، تشویق می‌شوید که به‌مانند آن‌ها باهوش شوید و این اثر هم‌نشینی است.

دوستان زیادی داشته باشید

اگر فقط یک یا دو دوست دارید، به این معناست که فقط دو نفر هستند که می‌توانید با آن‌ها همفکری داشته باشید و از نظرات آن‌ها استفاده کنید و اثر مثبت بپذیرید.

اما اگر دوستان زیادی داشته باشید می‌توانید در تجارت ایده‌ها و نظرات غرق شوید و مشورت بگیرید. برای اینکه بدانید چگونه زرنگ باشیم هر چه تعداد دوستان شما زیادتر باشند، شما ایده و نظرات و عقاید تازه‌تری را خواهید شنید و بازخورد عقاید و نظرات خود را نیز از آن‌ها می‌گیرید و این ارزشمند است.

کودک باهوش - زرنگ

چرت بزنید

چگونه تیز ذهن‌تر شویم؟ در یک‌کلام، چرت بزنید! اغلب تصور عموم این است افرادی که چرت می‌زنند افرادی تنبل و ضعیف هستند.

اما افرادی که اهل چرت زدن هستند ذهنشان را استراحت داده و آن را تازه و شاداب می‌کنند. آن‌ها به ذهنشان زمان استراحت می‌دهند و بعد از توان ذهنی‌شان بیشترین استفاده را می‌برند.

ذهن شما نیاز به خواب دارد. اگر تصور می‌کنید که مرتب باید کارکنید و کمتر به بدنتان استراحت دهید درواقع تصورتان اشتباه است. برعکس، با این کار، توان ذهنی خود را کاهش داده و تمرکزتان را ازدست‌داده‌اید.

به‌علاوه، در هنگام خواب است که خاطرات و افکار به هم می‌پیوندند؛ پس خواب بلافاصله پس از یادگیری، بهترین راه برای کسب اطمینان از یادگیری و ملکه شدن در ذهن محسوب می‌شود.

زرنگ ها بازی‌ های ویدئویی انجام می دهند

ممکن است بدترین بازیکن جهان باشید یا از بازی کردن بترسید اما اگر می‌خواهید صاحب یک ذهنِ تیز باشید، مغز شما نیاز به رشد دارد و یکی از راه‌کارهای ساده برای چنین رشدی، بازی‌های ویدئویی هستند.

بازی‌های ویدئویی باعث تقویت هماهنگی بین دست‌ها و چشم‌های شما می‌شوند و مغز را درگیر می‌سازند درحالی‌که در زمان تماشای تلویزیون، مغز حالت انفعالی دارد و فعالیت چندانی نمی‌کند. اما بازی‌های ویدئویی مغز را فعال می‌کنند.

کار با ابزارهای جدید را تجربه کنید

یادگیری کار با ابزارهای جدید، راه‌کار جالب دیگری برای تقویت مغز است. ابزارهای فیزیکی باعث هماهنگی بین دست و چشم می‌شود، تمرکز را بالا می‌برد و ذهن را به کار می‌گیرد.

آی تی - زرنگ

غذاهای مقوی بخورید

مصرف غذاهای سالم شمارا تیز ذهن‌تر می‌کند. رژیم غذایی شما فقط برای افزایش وزن یا سلامتی جسمی شما نیست؛ بلکه سلامت مغز شما و توانایی‌های شناختی‌تان را نیز مشخص می‌کند.

غذاهای غیرمفید و مضری همچون فست فود ها و غذاهای فرآوری شده شمارا به‌سوی ذهنی غیرفعال می‌کشاند. توانایی تفکر را کاهش می‌دهد و مانع شادابی ذهنی می‌شود.

با رعایت رژیم کاهش وزن و مصرف پروتئین کمتر، مغز شما قدرت بیشتری خواهد یافت و عملکرد شناختی شما بهتر خواهد شد.

مطالب چالش‌ برانگیز بخوانید

اگرچه داستان‌های رازآلود یا عاشقانه سرگرم‌کننده هستند و مطالعه آن‌ها آسان است اما هیچ فعالیتی را به مغز تحمیل نمی‌کند.

اگر شروع به خواندن کتاب‌هایی کنید که نیاز دارند آرام‌آرام درباره مسئله‌ای فکر کنید، عملکرد شناختی شما تقویت می‌شود. به‌علاوه رمان‌هایی که نیاز به تفکر دارند و کتاب‌هایی که از مطالب غنی پرشده‌اند، دانش و درک شمارا از جهان تغییر و رشد می‌دهند.

همچنین دایره لغات شما وسیع‌تر خواهد شد و همین مغز را تقویت می‌کند. این راه‌کارها را امتحان کرده و پس از مدتی نتیجه را با گذشته خود مقایسه کنید.

10 خصوصیت افراد زرنگ که باعث موفقیت شان می‌شود

فارست گامپ می گوید: «کار احمقانه همان کاری است که احمق می کند.» این شخصیت با گفته های عمیقش، در مقابل شخصیت «پیتر سِلرز» در فیلم کلاسیک حضور قرار داشت.

در آن فیلم تصور می شد شخصیت اصلی فیلم (آقای شانسِ باغبان) بسیار زرنگ است، اما او احمق بود، البته احمقی که می توانست غیرممکن ها را ممکن کند. با یوکن همراه باشید تا 10 خصوصیت رفتاری آدم های زرنگ را بیان کنیم.

جمله‌ی گامپ بدین معناست: شما همان کاری هستید که انجام می دهید. مهم نیست فکر کنید چقدر زرنگ هستید یا نیستید، اگر همیشه کارهای ساده لوحانه انجام می دهید، پس هنوز ساده لوح هستید.

آخر سالی کینه رو اینطوری از خودت دور کن ؛ فراموش کردن کینه و کدورت‌ گام مهمی برای آزادی روح

افراد باهوش - زرنگ

به عقیده ی گامپ «کار احمقانه کاری است که احمق می کند» اگر نتوانید درباره مساله ی مهمی چون هوش انسانی صحبت کنید، آن هم تنها به این خاطر که می ترسید به دیگران بربخورد، مهم نیست خودتان فکر می کنید چقدر زرنگ هستید، بلکه از نظر من خودتان را به عمق حماقت کشانده‌اید!

آدم های زرنگ بسیار مهم هستند و من به شما می گویم چرا. آدم های زرنگ، تصمیمات هوشمندانه می گیرند و این اصلی ترین عامل موفقیت شان است.

اکنون یکی از بهترین انتخاب هایی که می توانید در زندگی تان داشته باشید این است که در روابط کاریِ خود به دنبال افراد زرنگ بگردید. باید بدانید چگونه زرنگ باشیم.

منظورم افرادی نیستند که خودشان فکر می کنند باهوش هستند، اما همیشه کارهای احمقانه انجام می دهند. بلکه منظور افراد زرنگ واقعی است؛ اما چطور تشخیص دهیم با یک زرنگ واقعی در ارتباط هستیم؟

حقیقت اینکه چگونه زرنگ باشیم این است، افراد زرنگ واقعی خصوصیت هایی دارند که می توان آنها را تشخیص داد.

1. زرنگ ها همیشه تصمیم های هوشمندانه اتخاذ می کنند

افراد زرنگ می دانند هر عملشان، عواقبی به دنبال دارد. آنها به این درک رسیده اند که در کسب و کارشان، هر بار تنها یک تصمیم خوب می توانند بگیرند. اتخاذ تصمیمات خوب به طور مداوم، نیاز به تمرکز و هوشمندی دارد.

2. افراد زرنگ از اشتباهات شان درس می گیرند

ما در طول زندگی مان، هر چیزی را با آزمون و خطا یاد می گیریم. همه ی ما مرتکب اشتباه می شویم، زیرا از این طریق است که می آموزیم. آدم های زرنگ همیشه از اشتباهات شان درس می گیرند.

اگر با این واقعیت مواجه نشوید و خودتان را صادقانه قضاوت نکنید، قطعا بار دیگر، عملکرد بهتری نخواهید داشت. باید یاد بگیریم چگونه زرنگ باشیم.

3. آنها پاسخ هر چیزی را نمی دانند

یک جمله ی قدیمی هست که می گوید: “افرادی که توهم می زنند همه چیز را می دانند، گروهی دیگر که واقعا همه چیز را می دانند، آزار می دهند”.

آدم های زرنگ و باهوش سعی نمی کنند واقعیت باهوش بودن شان را به رخ دیگران بکشند. آنها به اندازه ی کافی باهوش هستند که بدانند هنوز خیلی چیزها را نمی دانند.

تقویت هوش کودکان - زرنگ

4. با آدم های زرنگ همانند خودشان ارتباط دارند

هر فردی هرچقدر هم بزرگ باشد، باز این گروه ها هستند که کارهای خارق العاده می کنند.

استیو جابز به طور حیرت انگیزی زیرمجموعه ی خود را کنترل می کرد، اما چند نفری در تیم رهبری اش داشت که توانمندترین افرادی بودند که پیدا می شدند و به آنها یاد می داد با گروه های خودشان هم چنین کاری کنند. این یعنی هوشمندانه عمل کردن که باعث موفقیت های بزرگ می شود.

5. زرنگ هابسیار کاردان هستند

اغلب افراد زرنگ با محیط پیرامون شان سازگارترند و از این محیط به طور خلاقانه برای دست یابی به نتایج دلخواه خود استفاده می کنند.

6. به خوبی استدلال می کنند

من هرگز با این مساله کنار نخواهم آمد. خیلی از افراد، حتی وقتی با شواهد غیرقابل انکاری مبنی بر اینکه اشتباه می کنند مواجه می شوند، باز هم روی عقیده ی خود پافشاری می کنند، به طوری که انگار زندگی شان به آن وابسته است.

اگر تفکر انتقادی، استدلال منطقی، علیت و روش های علمی، اینقدر پیشرفت نمی کردند ما هنوز در قرون وسطی بودیم.

7. آنها از موج های زودگذر تبعیت نمی کنند

ما در عصر فَدها (چیزهایی که موقتی همه گیر می شوند) و شبه علم زندگی می کنیم. هیچ چیز واضح تر از آنچه در فیلم Idiocracy از مایک جاج (Mike Judge) تصویر شده، در مورد حماقتی که جامعه را به انحطاط می کشاند، پیدا نخواهید کرد.

اربن دیکشنری این فیلم را اینچنین توصیف می کند: “فیلمی که در حقیقت کمدی بود، اما تبدیل به مستند شد.” حقیقت دارد!

8. زرنگ ها بیشتر از داشته هایشان خرج نمی کنند

همه ی ما در دوران جوانی، بلندپروازی کرده ایم، اما بعد از اینکه به آنچه می خواستیم رسیدیم، عاقلانه نیست با ولخرجی کردن، آن را هدر دهیم.

مشاغل مناسب زنان - زرنگ

9. آنها گاهی بدترین دشمن خودشان هستند

هر چقدر هم که لوب پیشانی ما توسعه یافته باشد، هر کسی یک نقطه ی کور حسی دارد که باعث گرفتاری اش می شود.

در بیشتر مواقع، این نقطه ی کور، روی دیگر سکه ای است که آنها را به فردی زرنگ تبدیل کرده است. همانند یین (yin) و یانگ (yang) که برای هم وجودی به یکدیگر نیاز دارند.

10. در جایگاه کارآفرین، همیشه هم موفق نیستند

من به این باور رسیده ام، وقتی درباره موفقیت کسب و کار صحبت می شود، هوشمندی لازم است، اما کافی نیست.

مقصودم کسانی نیست که از دیگران سوء استفاده می کنند یا از یک ایده ی تجاریِ هوشمندانه، ثروت زیادی به دست می آورند. حقیقت این است، برای راه اندازی و مدیریت کسب و کاری موفق در طولانی مدت، باید زرنگ باشید، همین!

چگونه در کار های خانه زرنگ باشیم

کل خانه را تمیز کنید ، نه فقط یک اتاق را

فرض کنید یک روز صبح طی یک تصمیم ناگهانی کل اتاق خواب را به نیت تمیز کردن بیرون می ریزید و مشغول گردگیری، جارو، مرتب کردن کشوها و تمیز کردن کل اتاق می شوید و بعد سراغ باقی قسمت های خانه مانند آشپزخانه می روید و مجدد همین کار را تکرار می کنید! حتی گفتن و شنیدن آن هم خسته کننده است! اینطور نیست؟

مرتب کردن خانه به این روش تنها باعث می شود که شما حس کنید در یک چرخه ی بی پایان تمیز کردن گیر افتاده اید و به محض تمام شدن آن باید مجدد آن را تکرار کنید و بنابراین بسیار خسته خواهید شد.

اما راه حل ساده است:

مرحله به مرحله کل خانه را تمیز کنید نه فقط یه اتاق را! به طور مثال ابتدا کل خانه را گردگیری کنید، بعد کل خانه را جارو بزنید، بعد کشوها را مرتب کنید و به همین ترتیب پیش بروید.

این روش آرامش خاطر بیشتری به شما می دهد زیرا حتی در صورتی که مرتب کردن کشوهایتان نصفه بماند نیز مطمئن هستید تمام خانه را جارو زده و گردگیری کرده اید.

ابزار نظافت خود را در یک سبد جمع کنید

تمامی ابزار نظافت از جمله دستمال برای تمیز کردن و خشک کردن، دستکش، مواد تمیز کننده و … را در یک سبد همیشه آماده داشته باشید تا موقع نظافت مجبور نباشید یه دنبال وسایلتان بگردید، علاوه بر این، این سبد را موقع تمیز کردن قسمت های مختلف خانه کنار خود داشته باشید تا مجبور نباشید برای برداشتن هر کدام مجدد به آشپزخانه بروید.

این سبد شامل می تواند شامل شیشه شوی، ریکا یا ماده شوینده، چند عدد دستمال نخی آبگیر، اسکاچ و سیم، مسواک و … باشد.

دستمال مناسب گردگیری انتخاب کنید

دستمالی انتخاب کنید که قدرت جذب آب بالایی داشته باشد، پرز نداده و علاوه بر این روی سطوح حساس و شیشه ای شما خط نیندازد. بعضی دستمال ها آب را به خوبی جذب نکرده و پرز می دهند و فقط کار شما را چندین برابر کرده و زمانتان را تلف خواهند کرد، بنابراین دستمال تنظیف مناسب گردگیری انتخاب کنید.

تحلیل گر - زرنگ

تمیز کردن سینک ، توالت و وان

برای تمیز کردن این قسمت ها بهتر است اجازه دهید مواد پاک کننده چند دقیقه ای روی سطح بماند، بنابراین زمان را هدر ندهید و در این حین به تمیز کردن مابقی قسمت های خانه مشغول شوید. بله راز مادر و مادربزرگ شما در تمیز کردن سریع خانه همین است، آن ها زمان را هدر نمی دهند و بسیاری از کارها را هم زمان با یکدیگر انجام می دهند البته این به آن معنی نیست که بیش از اندازه از خود کار بکشید بلکه تنها به معنای استفاده ی مفید از وقتتان است.

البته فراموش نکنید که موقع کار با مواد شوینده برای تمیز کردن وان و سینک و سرامیک ها ی حمام و سرویس بهداشتی به موقع مواد را از سطوح پاک کنید زیرا برخی از مواد شوینده به شدت قوی هستند و در صورتی که طولانی مدت بر روی سطح بمانند به آن آسیب می زنند.

علت لذت نبردن از رابطه جنسی | چطور رابطه جنسی لذت بخش داشته باشیم ؟

جارو بکشید ، سپس تی بکشید

اینکه بخواهید آشغال های روی سرامیک و سطوح را با استفاده از تی گوشه ای جمع کنید و سپس آن را تمیز کنید تنها وقت شما را خواهد گرفت، به جای آن کل سطح را جارو بزنید و از تی، تنها برای از بین بردن لک ها و ضد عفونی و برق انداختن سطح استفاده کنید.

وسواس به خرج ندهید

برخی کارها را نیازی نیست هر روز یا هر هفته تکرار کنید به طور مثال تمیز کردن پنجره ها یا کلید و پریزها را می توانید به یک بازه ی زمانی طولانی تر موکول کنید.

وسایل نظافتی خود را تمیز نگه دارید

یکی از مواردی که اغلب فراموش می شود تمیز کردن و رسیدگی به وسایل نظافت است، اگر کیسه ی جاروبرقی شما پر باشد مجبورید زمان بیشتری را برای تمیز کردن خانه صرف کنید چون در این صورت از قدرت جارو کاسته خواهد شد و علاوه بر این حتی ممکن است جاروی شما خراب شود.

سری تی را نیز حتما تمیز و ضد عفونی کنید، اگر این کار برای شما مشکل است می توانید از دستمال یدک زمین شوی پرسان استفاده کنید.

سعی کنید پس از هر بار استفاده از دستمال ها، تی و … آن ها را تمیز کنید تا برای نظافت بعدی آماده باشند اگر انجام این کار را به بعد موکول کنید احتمال اینکه انجام آن را به تعویق بیندازید بیشتر است بنابراین هر کار را در زمان مناسب آن انجام دهید.

از اعضای خانواده کمک بگیرید

انجام کارها به صورت گروهی کار شما را بسیار راحت خواهد کرد، تصور نکنید که هیچکس به خوبی شما نمی تواند خانه را تمیز کند! این فکر تنها شما را فرسوده خواهد کرد، از اعضای خانواده حتما کمک بگیرید و مطمئن باشید که آن ها نیز به مرور متوجه ریزه کاری ها خواهند شد.

تشویق به مشارکت کودکان در کارهای خانه یکی از کارهایی است باید از زمان کودکی به فرزندانتان بیاموزید تا موضوع کمک به اعضای خانواده و نظافت و نظم در آن ها نهادینه شود .

چگونه دانش آموز زرنگ و موفقی باشیم ؟

در این قسمت می رسیم به اصل ماجرا. روش هایی که لازمه برای رسیدن به مرحله ای که هم خودتون و هم دیگران به شما به عنوان یک دانش آموز زرنگ نگاه کنند. قبل از هر چیزی لازمه بدونید که برای زرنگ بودن از نظر درسی، فقط همه چیز به خودتون بستگی داره و خیلی نمی تونید این مسئله رو به معلم و محیط کلاس و بقیه ربط بدید. پس بهانه ها رو رها کنید و بدونید که خودتون باید اولین قدم ها رو بردارید.

کودک درس خوان - زرنگ

پیش خوانی دروس قبل از کلاس

یکی از روش های اثبات شده اینه که قبل از اینکه دروس در کلاس توسط دبیر و معلم تدریس بشه، شما پیش خوانی داشته باشید یعنی از قبل یک مطالعه بر روی آن ها انجام بدید. اینطوری هم با مبحث آشنایی قبلی خواهید داشت و هم اینکه مباحث براتون خیلی عجیب و گنگ نخواهند بود. تمرکزتون هم در کلاس حین یادگیری بیشتر میشه.

درس های داده شده در کلاس رو همان روز در منزل مرور کنید

بهترین راه برای اینکه درس های داده شده تو ذهنتون به خوبی حک بشه، اینه که همون روز اون درس ها رو توی خونه مرور کنید. به این ترتیب هم نکته هایی که معلم در اون روز گوشزد کرده فراموشتون نخواهد شد و هم اینکه چون مطلب به تازگی در حافظه شما وارد شده، با یک مرور جزئی دیگه به راحتی در ذهنتون حک میشه. در غیر اینصورت ممکنه هفته بعد که به سراغ اون مطلب میرید، خیلی از نکته ها رو فراموش کرده باشید و برای یادآوری مجدد اون ها هم دیگه زمان از دست رفته باشه.

برنامه داشته باشید

برای موفقیت توی هر زمینه ای، برنامه ریزی حرف اول رو میزنه. برنامه ریزی داشتن باعث میشه که حواشی کمتر بشن، از این شاخه به اون شاخه نپرید، در ضمن برای همه درس ها هم وقت کافی بگذارید و به این شکل نباشه که مثلا برای درس های تخصصی تمام وقت تون رو صرف کنید و وقتی به خودتون میایید متوجه میشید که خیلی از درس های عمومی رو اصلا نیم نگاهی هم نداشتید!

از خودتون امتحان بگیرید

وقتی درس ها رو مرور کردید و یاد گرفتید، از خودتون پرسش و پاسخ داشته باشید. به عبارت دیگه خودتون رو به چالش بکشید. می تونید در این مرحله از کتاب های کمک آموزشی هم کمک بگیرید. به این ترتیب به خوبی می تونید پی به مشکلاتی که دارید، ببرید و خیلی سریع دوباره به مطالعه و خوندن و رفع اون ها بپردازید.

مرور داشته باشید

به تناوب درس ها رو مرور کنید. مرور یعنی یادآوری و یادآوری مکرر باعث میشه مطالب از ذهنتون به راحتی پاک نشه. دروس مثل اتر می مونند. بعضی هاشون خیلی زود از ذهن می پرند مثل زبان انگلیسی.

کاری که دختر های باهوش و زرنگ می کنند ؟

پیشرفت در کار - زرنگ

خودتان را دوست داشته باشید

این مورد یکی از اساسی ترین بخش های این فرآیند است.بسیاری از دختران در سن بلوغ احساس افسردگی و یا رقابت با دیگران دارند اگر شما نیز چنین حسی دارید بدانید که تنها نیستید . بهتر است بهترین ویژگی خود را بیابید ، اگر در کلاستان شاگرد اول هستید به این فکر کنید که در آینده می توانید یک شغل خوب و درآمد خوب داشته باشید . شاید نسبت به دوستانتان درشت تر باشید اما ناراحت نباشید فقط کافیست لبخند بزنید و لباس های مناسب بپوشید و کمی ورزش کنید . افراد دیگر قبل از هر چیزی ابتدا متوجه لبخند شما خواهند شد.

زرنگ ها لبخند می زنند

هر روز دو بار از دهانشویه سفید کننده استفاده کنید و دندان های خود را مسواک بزنید و هنگام مسواک زدن زبان خود را نیز تمیز کنید . گاهی اوقات برای خوشبو شدن دهانتان آدامس بجوید اما در لحظات مهم و حساس مانند مدرسه، کتابخانه، هنگام مصاحبه و محل کار آدامس نجوید .

افراد زرنگ ورزش می کنند

برای ورزش کردن حتما نیاز به صرف هزینه هنگفت نیست و شما احتیاج به رفتن به یک باشگاه گران را ندارید . شما می توانید در اطراف منزلتان بدوید و یا هنگام رفتن به محل کارتان قسمتی از راه را پیاده بروید . باید بدانید قدم زدن در هوای تازه می تواند آکنه های شما را درمان کند .

سرگرمی داشته باشید

برای اینکه پولتان هدر نرود ، احساسی خرید نکنید وهدفدار و در مواقع لزوم خرید نمایید . برای اینکار رسید خرید را نگه دارید و خریدهای اشتباهتان را در اتاق تان نگه دارید تا وقتی پشیمان شدید ، با خود عهد کنید که دیگر ولخرجی نکنید چون نمی توانید دیگر آن را پس بدهید.

دختر زرنگ درست می ایستد

در وضعیت درستی بایستید ، بلند شوید و پای چپ تان را به صورت عمودی و رو به پایین نسبت به شانه هایتان قرار دهید. پاشنه پای راست تان را در قوس پای چپ تان قرار دهید و حدود 20 درجه بچرخانید. این کار سبب می شود که شما زیباتر و با وقارتر به نظر برسید و پاهایتان باریک تر به نظر آید . هنگام راه رفتن شانه هایتان را پایین بگیرید و کمی به سمت عقب بدهید و مستقیم به جلو نگاه کنید.

هنگام نشستن قوز نکنید ودرست بنشینید. پاهایتان را روی زمین بگذارید و به پشتی صندلی تان تکیه دهید. اگر احساس گردن درد ویا شانه درد دارید ، روی یک سطح صاف بخوابید و به کشش عضلات تان بپردازید. سپس برعکس روی مبل دراز بکشید به صورتی که سرتان رو به زمین باشد. این کار سبب کم شدن درد شما و کشیده شدن ستون فقرات تان می شود.

انیشتین - زرنگ

زیور آلات مناسب انتخاب کنید

چیزهای ساده و کلاسیک انتخاب کنید و استفاده ازسرویس طلای مصنوعی پهن بپرهیزید و در مورد طلا و جواهر و زیور آلات زیاده روی نکنید. یک کیف دستی ساده مشکی به دست بگیرید و یک عینک آفتابی مناسب با شکل صورت تان بزنید ، واز یک روسری ساتن استفاده نمایید.

از نظر ظاهری شیک و زیبا باشید

اگر از لباسی که دوستتان خریده است ، خوشتان آمده است باید بدانید این لباس حتما در تن شما نیز به آن خوبی نیست پس لباسهایی را بخرید که مناسب اندام خودتان باشد و به رنگ پوست شما و زندگی شخصیتان جور در بیاید . از خرید لباس مد بپرهیزید و لباس هایی بپوشید که دوستشان دارید.

روش های ساده و تضمینی خوش اخلاق شدن ؛ اینطوری کسی نیست که عاشقتون نباشه !

از پوست تان مراقبت کنید

برای حفاظت از پوستتان از مرطوب کننده های طبیعی مثل گلاب و دیگر مواردی که در بخش بهداشت و سلامت بارها گفته ایم استفاده کنید و در صورت خشک نبودن پوست صورتتان در حمام به لایه برداری صورتتان بپردازید، البته در حد مجاز نه بیش از حد . برای بدنتان نیز از مرطوب کننده استفاده کنید .

بهتر است مرطوب کننده های بدن و پوست جدا از یکدیگر باشد زیرا مرطوب کننده های بدن بیش از حد چرب و معطر هستند و پوست صورت را تحریک می کنندپس هرگز این نوع مرطوب کننده ها را به پوست صورتتان نزنید . برای خوشبو شدن بدنتان از یک اسپری دئودورانت 48 ساعته استفاده نمایید . برای از بین خشکی لب های خود از نرم کننده لب استفاده نمایید.

فوق العاده به نظر برسید

آرایش ساده ای انجام دهید و برای پوشاندن لکه های صورت از کانسیلر جادوگر استفاده کنید. اگر مژه هایتان فر نیست ، از فرمژه استفاده کنید و ریمل بزنید و خط چشم ظریفی به آرایش چشمهایتان اضافه کنید. اگر دوست دارید می توانید سایه بزنید زیرا استفاده از سایه صورت تان را تازه و ظاهرتان را فریبنده می کند.

 کار سختی است

فرقی نمی کند دانشجو باشید یا دانش آموز. گرفتن نمره خیلی مهم است. اما بهتر است خوب درس بخوانید و سختی بکشید تا بعداً وقتی یک شغل خوب پیدا کردید یا مرد رویاهایتان را جذب کردید، زندگی برایتان آسان تر شود. کارهای مدرسه را سازماندهی کنید و برنامه ریزی مفید داشته باشید. اگر همکلاسی هایتان به خاطر باهوش بودن تان مسخره تان می کنند، فقط به این فکر کنید که در ده سال آینده زندگی شما از آنها بهتر خواهد بود.

نابغه ی ریاضی - زرنگ

خوب غذا بخورید

بیش از حد غذا نخورید و اگر احساس گرسنگی کردید ، اول یک لیوان آب بخورید شاید واقعاً تشنه بوده اید . به اندازه کافی در طول روز آب بنوشید و برای صبحانه موز خرد شده و غلات میل کنید و برای وعده ناهار سالاد و همچنین دو وعده سبزیجات بخورید. در طول روز 5 بار سبزی و میوه بخورید .

استعداد خودتان را کشف کنید

برای بهبود مهارت هایتان یک زبان یاد بگیرید تا بتوانید با کسانی که به خاطر زبان شان با آنها نمی توانستید ارتباط برقرار کنید ، صحبت نمایید و یا می توانید به یک کشور دیگر سفر کنید و با مردم آن کشور ارتباط برقرار نمایید و به این ترتیب اقامت تان را در آن کشور بسیار جالب تر و سرگرم کننده تر می کنید . ممکن است در ورزش خوب باشید و استعداد داشته باشید پس به کلاس رقص یا فوتبال بروید.

خودتان باشید

اگر به هم سن و سالان خود اعتماد دارید و برایشان ارزش قائلید و آنها دارای هدف هستند ، انتقادشان را به کار بگیرید و اگر از روی حسادت به شما نظر داده اند، انتقاد را نشنیده بگیرید و به خاطر حرف یک مرد خودتان را تغییر ندهید.

اگر کسی نتواند شما را آن گونه که هستید بپذیرد و درک کند، هیچ گاه نمی تواند صادقانه دوست تان داشته باشد . چشم های خود را باز کنید ، شاید او مرد ایده آلتان را در جایی بیابید که کمترین احتمال را می دهید.

تفاوت زرنگ با آدم‌های باهوش و نابغه

زرنگ را شاید در بسیاری از جوامع دیگر با آدم‌های باهوش و نابغه هم معنی کنند؛ اما بار معنایی آن در جامعه ایرانی کمی متفاوت است، پس قبل اینکه بدانید چگونه زرنگ باشیم بدایند شاید بشود از آن به عنوان ناسزا هم استفاده کرد.

البته چیزی که مشخص است تفاوت آشکار زرنگی‌ با توهم زرنگی ‌است، چراکه بیشتر آنها که گمان می‌کنند زرنگ هستند فقط توهم زرنگی دارند، چراکه این عمل را هم معنا با زیر پا گذاشتن حق دیگران می‌دانند.

حالا معنای منفی زرنگی در جامعه ایرانی خیلی پررنگ‌تر از معنای مثبت آن است، معنایی که شاید تنه بزند به مفهوم بی‌فرهنگی یا بدتر از آن بی‌شعوری‌.

در شبکه‌های مجازی هم گاه عکس‌هایی دست به دست می‌شود با همین محتوا و البته بسیاری از این عکس‌ها نمود بسیاری در نوع رانندگی افراد دارد؛ چراکه اغلب مصداق‌های چگونه زرنگ باشیم در نوع رانندگی افراد عیان می‌شود.

هوش هیجانی - زرنگ

زرنگ‌ ها پشت چراغ قرمز نمی‌مانند

از همان آموزش‌های دوران ابتدایی و شاید قبل تر به کودکان مشخص است که چراغ نارنجی یا زرد در چراغ راهنماهای شهر به مفهوم همان چراغ قرمز است.

براساس آیین‌‌نامه راهنمایی و رانندگی، رانندگان وسایط نقلیه اگر قبل از ورود به تقاطع با چراغ زرد مواجه شدند باید از سرعت خودرو بکاهند و پشت خط ایست، توقف کنند، اما این داستان برای آدم زرنگ‌های پشت فرمان تعبیر دیگری دارد و آن هم درست برخلاف همان آیین‌نامه است.

به این مفهوم که پا را روی پدال گاز می‌گذارند تا مبادا پشت چراغ قرمز بمانند، چرا؟ چون آدم زرنگ‌ها پشت چراغ قرمز نمی‌مانند.

نابغه‌ های اداری

کم‌کاری یکی از شایع‌ترین آفت‌های محیط‌های کارمندی است. کم‌کاری‌ای که از آن به زرنگ بازی تعبیر می‌شود. اگر شما بتوانید کار محوله به خود را که طی دو ساعت به اتمام می‌رسد یک روز طول بدهید، زرنگ هستید و اگر این زمان به چند روز بکشد زرنگ‌تر ‌و حتما اگر کار دو ساعته را یک هفته‌ای انجام بدهید نابغه محسوب می‌شوید.

این روندی است که آدم زرنگ‌های شاغل در اداره‌های دولتی و البته خصوصی برای خودشان دارند. چراکه طول کشیدن این کار در حقوق پایان ماه افراد تفاوتی ایجاد نمی‌کند و از سوی دیگر پایان کار دو ساعته به معنای آغاز کار جدید است و چرا وقتی حقوق دو ساعت کار مفید در روز با حقوق ده ساعت کار مفید در روز برابر است به خودتان سختی بدهید.

این یک زرنگ بازی شایع است. حالا بماند که بسیاری از کارمندان زرنگ همه کارهای اداری اعم از پرداخت خلافی خودرو، ‌پیگیری وام‌های مختلف، پرداخت قبوض و البته خریدهای منزل را در ساعت اداری انجام می‌دهند تا در وقت خودشان صرفه‌جویی کرده و البته نمادی باشند برای یک آدم زرنگ.

زرنگ‌ ها در خیابان یکطرفه

معمول‌ترین زرنگ بازی‌ها در نوع رانندگی عیان می‌شود. یکی از معمول‌ترین‌هایش خیابان ورود ممنوع است، این که بدون هیچ مشکلی در خیابان‌های ورود ممنوع برانیم و تازه خودمان را محق بدانیم اگر از روبه‌رو خودرویی آمد با چراغ زدن‌های مدام او را مجبور به توقف کنیم، چرا؟ چون حق تقدم در خیابان‌های یکطرفه با آدم زرنگ‌هاست.

بدترش زمانی است که در خیابانی دوطرفه وقتی پشت انبوهی از اتومبیل‌ها گیر افتاده‌ایم و لاین مخالف خلوت است، از خط ممتد تجاوز کرده، با سرعت زیاد در لاین مربوط به مسیر مقابل از کنار بقیه عبور کنیم.

کاهش انرژی - زرنگ

خیانت ؛ تفاخر به حماقت

شاید عجیب‌ترین مورد تفاخر به زرنگی و رندی را بتوان در خیانت بدانیم. این که بسیاری از افراد با افتخار از خیانت‌هایی می‌گویند که به شریک زندگیشان می‌کنند و جالب این که به نوعی این خیانت را جلوه می‌دهند که زرنگی تلقی شود.

این که بارها به شریک زندگی‌تان خیانت کرده‌اید و نگذاشته‌اید او بویی ببرد هیچ نشانه‌ای از زرنگی ندارد. این نشانه‌ای مهم از سقوط اخلاقی فرد به ورطه تباهی است.

زرنگ‌ های زیرآب‌ زن

مورد شایع دیگر که برای بسیاری از افراد، رندی تلقی می‌شود زیرآب‌زنی ‌است. حتی پیش از آن که از این خشنود باشید که شما کاری در یک اداره پیدا کرده‌اید باید نگران این باشید که خیلی زود زیرآب شما نخورد، چراکه در نظام اداری ایران بیش از آن که شما نگران چگونگی بهتر انجام دادن کارتان باشید باید نگران این باشید که زیرآب‌تان نخورد.

در این راه حتی ممکن است خودتان برای پیشگری از زیرآب خوردنتان مجبور شوید زیرآب هم بزنید. حسادت، ‌عدم شایسته‌سالاری در نظام اداری و البته مدیران علاقه‌مند به چاپلوسی دلایل مهم شیوع زیرآب‌زنی است؛ پدیده‌ای که مجریانش آن را رندی و زرنگی می‌دانند.

استفاده غیرمجاز از خدمات بیمه‌ای دیگران،‌ تعویض البسه پس از استفاده، رعایت نکردن کپی‌رایت و البته تقلب در حوزه‌های مختلف هم مصداق‌های دیگری است که از آن با عنوان زرنگی یاد می‌شود، اما چیزی جز بی‌فرهنگی نیست

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

12 اردیبهشت 1403

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *