افتتاح حساب ترکیه
رژیم کاهش وزن سریع

رژیم کاهش وزن سریع یکی از روش های موثر و آسان برای کم کردن وزن و رسیدن به وزن ایده آل است. به کمک برنامه غذایی که در اختیارتان می گذاریم می توانید 9 کیلو در 2 هفته وزن کم کنید؛ بدون آنکه به بدنتان آسیبی وارد شود. اگر میخواهید برای سال جدید اندامی متناسب و زیبا داشته باشید، این مقاله از سبک زندگی شادمگ را به هیچ وجه از دست ندهید.

اصول رژیم کاهش وزن سریع چیست ؟

وقتی نوبت به رژیم لاغری می‌رسد، جزئیات اهمیت چندانی ندارند. این اصول است که اهمیت دارند. همه‌ی متخصصین تغذیه‌ی خبره موافق هستند که برخی از اصول اساسی کاهش وزن سالم وجود دارند که برای همه‌ی مردم اعمال می‌شوند و هیچ کس بدون رعایت این اصول، آگاهانه یا ناخودآگاه، به کاهش وزن دائمی و سلامت مطلوب دست نمی‌یابد. رژیم کتوژنیک یکی از رژیم های کاهش وزن سریع می باشد.

رژیم غذایی - رژیم کاهش وزن سریع

هیچکس نمی‌تواند ادعا کند که “تنها راه درست” برای غذا خوردن به منظور حفظ سلامتی و لاغری، فلان رژیم غذایی است یا دیگری. بنابراین شما باید از اصول اولیه‌ی رژیم لاغری آگاه باشید. این کار به شما کمک می‌کند تا از آن گروه از برنامه‌های غذایی که مناسب شما نیستند اجتناب کنید و برنامه خاصی را انتخاب کنید که برای شما بهترین است. به قول آرتور آگاتستون: افرادی که اصول را درک می‌کنند، در درازمدت خوب عمل می‌کنند.

استفاده از سماق برای لاغری به شما کمک میکند بدون لاغر شدن صورت، چربی های شکم و پهلو را از بین ببرید.

برای کم کردن 9 کیلوگرم در دو هفته چه تغییرات غذایی لازم است ؟

ادغام کردن تغییرات غذایی و ورزشی برای کاهش وزن بلند مدت مهم است. اما می توانید فقط با تغذیه یا ترکیبی از تغذیه و ورزش به کاهش وزن کوتاه مدت دست پیدا کنید. محققان 8 مطالعه را بررسی کردند و دریافتند هیچ تفاوت خاصی بین وزن در ماه سوم یا ششم با تغییر در تغذیه به تنهایی یا ترکیبی از ورزش و تغذیه وجود ندارد. اما در عرض 12 ماه، کاهش وزن چشمگیر فقط در روش ترکیبی غذایی و ورزشی مشاهده شد.

بنابراین از دست دادن وزن در عرض دو هفته می تواند با تغذیه به تنهایی یا با تغذیه و ورزش ایجاد شود. اما اگر شما قصد دارید در عرض دو هفته، 9 کیلوگرم کم کنید، نیاز دارید تغذیه و ورزش را با هم همراه کنید. این رژیم برای لاغر شدن تا عید بهترین گزینه است. در ادامه چند نکته ی کلی برای شروع کاهش وزن در عرض دو هفته برای تان داریم.

کربوهیدارت ها را به حداقل برسانید

برخی مطالعات نشان داده که رژیم های کم کربوهیدارت تر می توانند برای کاهش وزن کوتاه مدت، موثرتر باشند.
مثلا مطالعه ای در سال 2014 دریافت، گروهی که کمتر کربوهیدرات مصرف کرده بودند در مقایسه با گروهی که تحت رژیم معمولی کم کالری بودند، بعد از 3 ماه، کاهش وزن بیشتری داشتند.علت کم نشدن وزن می تواند مصرف بالای کربوهیدات باشد.

رژیم غذایی سالم - رژیم کاهش وزن سریع

حذف نوشیدنی های شیرین شده

حذف انواع کیک و کلوچه و اسنک های بسته بندی شده، اولین قدم برای حذف کالری ها و کربوهیدرات های اضافی است. به جای آن می توانید از نوشیدنی های حاوی دارچین استفاده کنید. رژیم لاغری با دارچین یکی از رژیم های پر طرفدار است.

استفاده فراوان از میوه ها و سبزی ها

استفاده از میوه و سبزی به میزان لازم جهت تامین فیبر، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی از طریق رژیم غذایی ضروری است.

مصرف غذاهای سرشار از فیبر

فیبر کافی باعث می شود بعد از خوردن، احساس سیری بیشتری کرده و اشتهای تان را کنترل کنید.

خوردن بیشتر پروتئین در رژیم کاهش وزن سریع

رژیم های پُر پروتئین که حاوی 25 تا 30 گرم پروتئین در هر وعده هستند، در زمینه ی کاهش وزن، کمک زیادی به شما خواهند کرد.
مطالعات نشان داده کاهش وزن چشمگیر و حفظ عضلات در رژیم های پُر پروتئین با محدودیت انرژی، موفق تر از رژیم های کم پروتئین با محدودیت انرژی است.

چیزی فراتر از عددی که ترازو به شما نشان می دهد

ایجاد تغییرات مثبت در رژیم غذایی و ورزش، حتی اگر در عرض دو هفته موفق به کم کردن 9 کیلوگرم از وزن تان نشوید، می تواند برای سلامت شما مفید باشد. موسسه ی ملی قلب، ریه و خون توصیه می کند، کاهش 10 درصدس وزن می تواند به نفع سلامتی باشد و برخی مطالعات نشان داده اند حتی یک کاهش وزن 3 تا 5 درصدی هم مفید و موثر است.

بنابراین حتی اگر این 9 کیلوگرم از وزن تان کم نشد هم مطمئن باشید تغییراتی که با این هدف در پیش گرفته اید به نفع سلامتی شماست. تغییر و تحولاتی در ساختار بدنی تان روی می دهد که روی ترازو دیدنی نیست.

رعایت رژیم غذایی - رژیم کاهش وزن سریع

انگیزه ، اهرمی بزرگ در رژیم کاهش وزن سریع

همان‌طور که گفتیم، افراد گاهی به دلایل مختلف نیاز دارند که به‌سرعت وزن کم کنند. همین انگیزه، می‌تواند روند کاهش وزن سریع را موجب شود. اصولا انگیزه داشتن در هر زمینه‌ای، می‌تواند نتایج خوبی به جا بگذارد. بسیاری از افرادی که یک برنامه غذایی به‌خصوص را برای کاهش وزن سریع انتخاب می‌کنند، بعد از مدتی خسته شده و آن را رها می‌کنند.

اما کسانی که برای این کاهش وزن سریع انگیزه خاصی دارند، معمولا از آن موفق بیرون می‌آیند. همین انگیزه و اراده می‌تواند در مدت زمانی کوتاه، به فرد کمک کند تا وزن بیشتری از دست بدهد. برای رسیدن به یک وزن خوب در مدت زمان کوتاه نباید خسته شد. باید یک تصویر خوب پیش رو قرار داد و برای رسیدن به آن با تمام وجود تلاش کرد.

برنامه غذایی برای رژیم کاهش وزن سریع 9 کیلو در دو هفته

شنبه

 • صبحانه:قهوه و تکه ای نان کامل
 • ناهار:مرغ گریل شده
 • شام:2 عدد تخم مرغ آب پز با هویج.

یک شنبه

 • صبحانه:چای لیمو
 • ناهار:استیک گریل شده و میوه
 • شام:هر چیزی که می خواهید.

دوشنبه

 • صبحانه:قهوه بدون شکر (شیرین کننده ها مجاز هستند)
 • ناهار:دو عدد تخم مرغ آب پز با اسفناج
 • شام:استیک گریل شده با سالاد

سه شنبه

 • صبحانه:قهوه بدون شکر و یک تکه نان کامل
 • ناهار:گوشت پخته شده
 • شام:مرغ و سالاد

غذاهای کم کالری - رژیم کاهش وزن سریع

چهارشنبه

 • صبحانه:قهوه بدون شکر و یک تکه نان کامل
 • ناهار:دو عدد تخم مرغ آب پز شده و گوجه فرنگی
 • شام: سالاد سزار

پنج شنبه

 • صبحانه:قهوه بدون شکر و یک تکه نان کامل
 • ناهار:یک عدد تخم مرغ آب پز با هویج؛ سبزیجات خام و 50 گرم پنیر کم چرب
 • شام:میوه و ماست بدون چربی.

جمعه

 • صبحانه:هویج با آب لیمو و قهوه بدون شکر
 • ناهار:ماهی آبپز شده و گوجه
 • شام:استیک و سالاد

قدم اول برای رژیم کاهش وزن سریع

تغییر آنچه می خورید

 • در رژیم کاهش وزن سریع آب بنوشید

آب از بدن شما دفع می شود و سموم غیرضروری را نیز خارج می کند و باعث می شود که وزنتان کم شود ؛ علاوه بر این, آب بدون کالری است و انتخاب بهتری نسبت به نوشیدنی های قندی می باشد. در واقع اگر بتوانید خود را تنها به آب محدود کنید, شانس کم کردن وزنتان افزایش می یابد.

اگر به چیز طعم دار دیگری نیاز دارید, چای را انتخاب کنید.این اتفاق باید درست قبل از ورزش کردن باشد. سپس می توانید یک فنجان قهوه سیاه (یا شیر بدون چربی ) بنوشید.

آب خوردن می تواند متابولیسم بدن شما را نیز افزایش دهد, علاوه بر این که احساس سیری می کنید.مطالعات اخیر نشان می دهد که نوشیدن دو لیوان آب سرد می تواند باعث 40% بالا رفتن متابولیسم بدن برای 15-20 دقیقه شود.

عادات غذایی سالم - رژیم کاهش وزن سریع

 • غذاهای ناسالم را از رژیم غذایی خود بردارید و کاملا حذفش کنید

کسی که یک رژیم استاندارد را دنبال می کند, معمولاً می تواند یک یا دو بار بدون اینکه از عواقب اصلی آن رنج ببرد, از آنها لذت ببرد.برای اهداف کوتاه مدت برای کاهش وزن (مانند این یکی) باید به طور کامل از آنها اجتناب شود.

از غذاهای پر چرب و پر شکر پرهیز کنید. هر چیز کره ای, سرخ شده, پوشیده شده با شکلات و یا دارای شکر برایتان خوب نیستند.دقت کنید که برچسب های غذایی را بخوانید. حتی چیزهایی مثل ماست و گرانولا می تواند حاوی شکر باشد.در حالی که بسیاری از مردم فکر می کنند با انها می توانند سالم بمانند.

 • مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید

همه چیز از پاستا تا شیرینی پر از کربوهیدرات های ساده است، که در واقع شکر هستند.این مواد کوچک سطوح انسولین و ذخایر چربی ما را افزایش می دهند و در نهایت وزن بدن بالا می رود.

برای پایین آوردن وزن, کربوهیدرات های فرآوری شده – مانند؛ برنج سفید, نان و سیب زمینی علاوه بر کوکی ها, کیک ها, دونات, چیپس, چوب شور, و بستنی را قطع کنید.ممکن است بهتر باشد که کلا تمام کربوهیدرات ها را حذف کنید.

9کیلوگرم در 2 هفته یک کار بزرگ است. برای قرار دادن بدن خود در کتوز, جایی که ذخایر چربی را تغذیه می کند و نه دخایر گلیکوژن (از آنجا که آن ها خالی شده اند), باید مصرف کربوهیدرات خود را به طور کامل قطع و یا کم کنید.

علاوه بر نخوردن هیچ شیرینی، شما باید سبزیجات نشاسته ای (سیب زمینی, کدو, هویج), دانه های کامل (از جمله کوینوا و برنج قهوه ای) و میوه های شیرین مانند موز, پرتقال و سیب را نیز قطع کنید ؛

 • جویدن غذاهای کالری منفی در رژیم کاهش وزن سریع

غذاهای کالری منفی واقعاً منفی هستند یا خیر؟ همانطور که تئوری می گوید, برخی غذاها چنان انرژی می دهند که هضم آن ها در واقع کالری بیشتری نسبت به مواد غذایی دارد.

حتی اگر کالری مصرف کنید, کالری زیادی از آن ها نخواهید گرفت.سبزیجاتی مثل مارچوبه, ریشه چغندر, بروکلی, کلم, ترب، گل کلم، کرفس, خیار, سیر, لوبیای قرمز, کاهو, پیاز, تربچه, اسفناج, شلغم و کدو بخورید.

در مورد میوه ها, بلوبری, طالبی, کرنبری, گریپ فروت, عسل, لیمو, نارنج, پرتقال, انبه, پاپایا, توت فرنگی, گوجه فرنگی, نارنگی و هندوانه بخورید.

سالاد - رژیم کاهش وزن سریع

 • پروتئین های لخم را انتخاب کنید و با سبزیجات پر کنید

به جای گوشت گوساله و گوسفند، گوشت لخم تری را مانند مرغ یا ماهی انتخاب کنید.مصرف ماهی به خصوص به این دلیل مفید است که اسیدهای چرب موجود در ماهی، روغن های مفیدی را به بدن شما می دهند و ممکن است به مهار کردن نیاز به مصرف غذاهای چرب کمک کند و همینطور برای صبحانه, ناهار و شام به سراغ سبزیجات بروید.

صفر تا صد اصول نگهداری از فیکوس در آپارتمان ؛ معرفی انواع پرطرفدار فیکوس

آن ها بدون کالری و قند (به جز سیب زمینی) هستند و شما را سیر نگه می دارند، کوتاه ترین مسیر برای از دست دادن وزن هستند.

 • یک رژیم غذایی هوسی بسیار دقیق را در نظر بگیرید

واقعیت این است که در کوتاه مدت، رژیم های هوسی می توانند خوب کار کنند. اگر می خواهید خیلی زود وزن کم کنید و اهمیتی نمی دهید که دوباره وزن اضافه کنید، یک رژیم غذایی مد روز می تواند برای شما در این وضعیت مناسب باشد. فقط بدانید که به طور کلی، آن ها سالم نیستند و تاثیرات شان زیاد طول نمی کشد.

یکی از رایج ترین رژیم های غذایی مد روز، آب میوه است.رقیب دیگر آن رژیم غذایی پاک سازی است که هر دو رژیم غذایی مبتنی بر مایع هستند.

این پیشنهادها نتایج سریعی را ارائه می دهند اما به سختی می توان به آن ها پایبند بود و عاقلانه نیستند که مدت زیادی آنها را انجام دهید.اگر ناامید هستید، به آن ها نگاه کنید، اما توصیه آن ها را دانه دانه در نظر بگیرید.

تغییر نحوه غذا خوردن در رژیم کاهش وزن سریع

مطمئن شوید که هنوز تمام وعده های غذایی خود را می خورید. در حالی که ممکن است وسوسه شوید که صبحانه را حذف کنید و یا یک روز روزه بگیرید، باید در مقابل نیاز به انجام این کار مقاومت کنید.

روزه، شدید می تواند باعث از دست رفتن ماهیچه ها و مشکلات سلامتی شود، اما این می تواند برای بدن شما برای از دست دادن وزن مشکل باشد.

وقتی بدن انسان به اندازه کافی تغذیه نمی شود، به طور خودکار جذب کالری را با سوزاندن آن ها با میزان آهسته تری آغاز می کند.ممکن است پس از چند روز اول، کاهش وزن قابل توجهی داشته باشید، اما در پایان این دو هفته، احتمالاً وزنتان بر می گردد و زیاد می شود.

بعد از یک زمان خاص غذا نخورید. بسیاری از مردم با یک برنامه زمان بندی خوب به موفقیت دست می یابند.این یعنی، آن ها تصمیم می گیرند که بعد از یک زمان خاص، معمولاً در حدود 7 تا 8 شب غذا نخورند.شب غذا خوردن معمولاً برای اغلب مردم بدترین کار است.

شاید لازم باشد که با خودتان منطقی باشید. این قانون فقط پنج یا شش روز طول می کشد. به خودتان کمی فرصت دهید تا با دوستان بیرون بروید اما به این معنا نیست که شما می توانید رژیمتان را بشکنید، به یک لیوان آب میوه و چند لقمه غذا بسنده کنید تمام بوفه را نخورید.

رژیم بعد از باشگاه - رژیم کاهش وزن سریع

 • برای کالری خود بودجه بندی کنید

این ایده که همه چیز در مورد کالری است به آرامی قدیمی می شود.واقعیت این است که بدن هر فردی متفاوت است و تمام کالری نیز مشابه هم نیستند، آن ها یک راهنمای کلی خوبی هستند.

برای اهداف این رژیم، کالری خود را در طول روز کاهش دهید.اگر واقعاً این کار را انجام دهید، عالی می شود، یک تکه شکلات تلخ و یا نصف یک سینه مرغ را بخورید.

 • در رژیم کاهش وزن سریع زیاده روی نکنید ، اما خودتان را از هوستان محروم کنید

شما باید کالری که مصرف می کنید را با سوخت و سازتان متعادل کنید ، به عبارت دیگر هرچه بیشتر ورزش کنید، بیشتر می توانید بخورید.کاهش وزن به طور کلی زمانی اتفاق می افتد که شما کالری بیشتری نسبت به مصرف خود بسوزانید.

به طور متوسط، یک فرد نیاز به سوزاندن 3500 کالری بیشتر از مصرفش برای کاهش 450 گرم دارد.برای از دست دادن 9 کیلوگرم در عرض دو هفته باید کمی کم تر از675 گرم را از دست بدهید.

به این معنی است که بیش از 5000 کالری بیشتر از هر روز مصرف می کنید، این یک دستور بسیار بلند و تاثیر گذار است.کنترل استادانه وعده غذایی:این تنها در مورد چیزی که می خورید نیست, بلکه درباره میزان غذا خوردن است.

حتی سالم ترین مواد غذایی نیز باید در حد اعتدال مصرف شود.با استفاده از بشقاب هاب کوچک تر و لوازم غذا خوری کوچک تر شروع کنید و برای چند ثانیه عقب نروید.به اندازه لیست روی برچسب مواد غذایی پایبند باشید و به چیزی که در مورد آن مطمئن نیستید, نگاه کنید.

 • مصرف میان وعده های خود را کنترل کنید، اما هرگز آنها را فراموش نکنید

برای اجتناب از خوردن یک مشت آجیل، قبل از آن میان وعده خود را اندازه گیری کنید. سپس هنگامی که گرسنه میشوید، یک کیسه یا ظرفی کوچک را که میزان مناسبی دارد بردارید و فقط همان را بخورید. حالا شما دقیقاً می دانید که چقدر می خورید.

 • یک جلسه تقلب در نظر بگیرید

روزه داری متناوب و چرخه کالری بیشتر و محبوب تر می شود. این عمل ها حفظ می کنند که گاهی اوقات خوردن مقدار زیادی کالری هم چیز خوبی است, چون بدن شما را از تنظیم پایین نگه می دارد (جایی که کالری می سوزانند).

 • یک هفته بعد از رژیم غذایی خود, کمی تفریح با خوردن داشته باشید

این می تواند به حفظ رژیم غذایی شما کمک کند. اگر این رژیم بیشتر طول بکشد, ممکن است بخواهید تمام روز را صرف خوردن بکنید. هرچه می خواهید را می خورید. با این حال, بهتر است در طی دوره چهارده روز خود را به یک یا دو ساعت محدود کنید.

پس هفته ای 60 دقیقه به بیرون بروید. اما نه فراتر از آن, باید به برنامه خود بازگردید.بسیاری از رژیم های غذایی سالم, با داشتن وعده های خوب, متابولیسم فرد را بالا نگه می دارد و مانع از خوردن می شود.

غذاهای خود را کوچک تر کنید تا بتوانید با چند کالری بیشتر برای وقت میان وعده سازگار شوید.در عرض دو هفته, بدن و انگیزه تان از شما راضی خواهند بود.

مصرف سالاد - رژیم کاهش وزن سریع

تغییر سبک زندگی

 • در رژیم کاهش وزن سریع شروع به غذا پختن کنید

تنها راه برای کنترل واقعی مواد مغذی و کالری که به بدن شما می شود، آشپزی برای خودتان است.گرچه امروزه تمام رستوران ها انتخاب های سالم تری هم دارند, اما نمی توانید مطمئن باشید که از هیچ روغنی برای سس سالاد یا سبزیجاتشان استفاده نمیکنند.

شما برای خودتان آشپز بهتری هستید و می توانید روی هر لقمه تان کنترل کاملی داشته باشید.به این ترتیب می توانید از روغن های سالم تری مانند؛ روغن زیتون, کره کم تر, شکر کم تر, نمک کم (یک مقصر بزرگ برای باد کردگی) و کنترل اندازه سهم خود استفاده کنید.

 • مراقب خوردن و ورزش خود باشید

اگر این یک تغییر زندگی دائمی است, پی گیری ممکن است تنها باعث کاهش انگیزه تان باشد.اما از آنجا که این فقط برای 14 روز است, کاملاً شدنی و قابل اجرا است.

پی گیری و ادامه دادن این مسیر می تواند به شما کمک کند تا ببینید کجا قرار دارید کجا می روید و به شما کمک می کند تا همه پیشرفت خود را ببینید که یک احساس عالی است.اثبات این کار به خوبی انجام شدنی است.

این کار می تواند با قلم و کاغذ قدیمی مدرسه تان مانند دفتر خاطرات غذایی انجام شود, یا می توانید یکی از برنامه های کاهش وزن را دانلود کنید. بسیاری از آن ها به شما کمک می کنند تا کالری, کربوهیدرات, چربی و پروتیین را بشمارید و ورزش را نیز در نظر بگیرید.

 • در رژیم کاهش وزن سریع تعهد داشته باشید

واضح است, اما یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای تضمین موفقیت کاهش وزن انجام دهید این است که به هدفتان برسید.این به ویژه برای یک رژیم غذایی کوتاه مدت مهم است.

وقتی رژیم غذایی خود را رها می کنید, نمی توانید یک روز تعطیل داشته باشید. زمانی که تصمیم گرفتید که این مسیر را طی کنید, باید متعهد به آن باشید و تمام مدت به آن ادامه دهید.

اگر به دیگران درباره برنامه خود بگویید, یا اگر افراد دیگری هم دارید که باهم این کار را انجام دهید, کار برایتان ساده تر خواهد بود.

آن ها می توانند شما را مسئول بدانند, شما می توانید غذاهای سالم تری بخورید و ورزش کنید و می توانید در مورد آن هم شکایت کنید و در کل کارهایتان را با هم به اشتراک بگذارید.

 • هر روز چند ساعت استراحت کنید

بهترین راه برای سوزاندن کالری های اضافی ورزش است.اگر بدن شما با فعالیت های فیزیکی متوسط آشنا است, می توانید با فعالیت شدید و متناوب در طول روز, هر کاری را انجام دهید.

از طرف دیگر, اگر به فعالیت های فیزیکی زیادی عادت ندارید, تنها باید به ورزش متوسط پایبند باشید.در هر صورت, اطمینان حاصل کنید که وقفه های زیادی داشته باشید و دوباره بدن خود را با آب فراوان آبرسانی و هیدراته کنید.

فعالیت شدید بین 400 و 600 کالری در هر ساعت می سوزاند و نمونه ها شامل دویدن, دوچرخه سواری, شنا, ایروبیک, بسکتبال و کارهای سنگین وزنه برداری و باغبانی می شود.

فعالیت متوسط بین 200 تا 400 کالری در ساعت می سوزاند و شامل پیاده روی, کار حیاط، رقص, گلف, دوچرخه سواری آهسته و آهسته راه رفتن است

بعد از باشگاه چی بخوریم - رژیم کاهش وزن سریع

 • حداقل 30 دقیقه، 2-3 روز در هفته ورزش کنید

فرصت های کمی برای ورزش هم داشته باشید. اگر برنامه مورد علاقه خود را می بینید و تبلیغات می آید, چند بار به روی زمین دراز نشست یا شنا بروید. در حالی که شما ” ظرف ها را کنار می گذارید, حرکتی به خود دهید.

در راهرو و راههای باریک راه برید.احمقانه به نظر می رسد, اما این کارهای کوچک، منجر به افزایش حجم عضلانی و کاهش دور کمر می شود.

 • شبها زمان کافی و کامل مورد نیاز بدن بخوابید

بدن انسان نمی تواند بدون خواب به درستی عمل کند. خواب به بدن فرصت استراحت می دهد و آن را به اوج شرایط کاری می رساند و در نتیجه بدن را برای سوزاندن کالری های اضافی و کاهش وزن راحت تر می کند.برای از دست دادن مقدار زیادی وزن در مدت زمان کوتاهی, باید هر شب بین هفت تا هشت ساعت استراحت کنید.

مواد غذایی مناسب برای رژیم کاهش وزن سریع

تخم‌مرغ کامل

اگرچه مصرف زیاد تخم‌مرغ باعث افزایش کلسترول بد یا LDL در بعضی از افراد می‌شود، اگر نیاز به کاهش وزن‌دارید، یکی از بهترین مواد غذایی برای خوردن است. آن‌ها سرشار از پروتئین و چربی هستند و بسیار  کننده اشتها هستند.

سبزی‌ها برگ‌دار

این سبزی‌ها چندین خاصیت‌دارند که آن‌ها را برای داشتن رژیم کاهش وزن مناسب می‌کند ، مانند کم‌کالری بودن و کربوهیدرات کامل و فیبر فراوان. این سبزی ها شامل کلم ، کاهو ، اسفناج و … هستند.

اصول چیدن سینی مزه با انواع میوه و آجیل برای تولد و مهمانی

خوردن سبزی‌ها برگ‌دار راهی عالی برای افزایش حجم وعده‌های غذایی شما بدون افزایش کالری است. سبزی‌ها برگ‌دار نیز در بسیاری از ویتامین‌ها ، آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد معدنی ، ازجمله کلسیم ، بسیار مغذی و مغذی هستند که به چربی سوزی کمک می‌کنند.

ماهی قزل‌آلا مناسب برای رژیم کاهش وزن سریع

ماهی قزل‌آلا غذایی بسیار سالم ، کامل و کم‌کالری است، ماهی قزل‌آلا ضمن داشتن پروتئین بالا ، چربی سالم ، مواد مغذی و سرشار از ید است. همچنین ماهی قزل‌آلا حاوی امگا ۳ نیز هست  که نشان داده‌شده است به کاهش التهاب کمک می‌کند  که به نظر می‌رسد نقش مهمی در چاقی و بیماری متابولیکی دارد. پس حتماً سعی کنید از این ماده‌ی  غذایی در رژیم لاغری سریع خود استفاده کنند.

سبزی‌ها صدف دار

مانند سایر سبزی‌ها ، فیبر زیادی دارند و طرز عجیبی احساس سیری در افراد ایجاد می‌کند. این سبزیجات شامل کلم برکلی، گل‌کلم، کلم و جوانه بروکسل علاوه بر این ، این نوع سبزی‌ها معمولاً حاوی مقادیر مناسبی پروتئین هستند. آن‌ها همچنین بسیار مغذی هستند و حاوی مواد ضد سرطان می‌باشند.

گوشت بدون چربی ، سینه مرغ

مصرف گوشت قرمز و سینه مرغ به دلیل داشتن پروتئین بالا باعث می‌شود تا حدوداً ۸۰ تا ۱۰۰ کالری بیشتر در روز توسط بدن سوزانده شود. اگر در رژیم لاغری سریع هستید حتماً در وعده‌های خود از گوشت قرمز بدون چربی و سینه مرغ استفاده کنید.

ماهی قزل آلا - رژیم کاهش وزن سریع

سیب‌زمینی آب پز انتخابی مناسب در رژیم کاهش وزن سریع

سیب‌زمینی سرشار از پتاسیم است که نقش اثرگذاری در کنترل فشارخون دارد. در مقایسه‌های انجام‌شده سیب‌زمینی‌های آب پز بیشترین احساس سیری را در افراد ایجاد می‌کند.

اگر اجازه دهید سیب‌زمینی‌ها پس از پخته شدن برای مدتی خنک شوند ، سیب‌زمینی‌ها مقدار زیادی نشاسته مقاوم را تشکیل می‌دهند  که مشابه فیبرها می‌شوند.

ماهی تن

ماهی تن را اصطلاحاً ماهی لاغری می‌گویند ، علت انتخاب این اسم کم بودن چربی در این ماهی است. این ماهی در بین بدن‌سازان و فعالان درزمینه پرورش اندام بسیار محبوب است.

مصرف حبوبات در رژیم کاهش وزن سریع

حبوبات همانند عدس ، لوبیا سفید و قرمز و … سرشار از فیبر و پروتئین فراوان هستند برای همین در اکثر رژیم‌های لاغری استفاده می‌شوند. البته هضم حبوبات برای برخی افراد سخت است برای همین توصیه می‌شود حتماً از روش‌های درست برای پخت آن‌ها انتخاب شود.

سوپ‌ها

به یاد داشته باشید سوپ‌های مانند سوپ رشته، سوپ جو پرک و غذاهایی که حالت مایع دارند احساس سیری بیشتری را نسبت به غذاهای جامد را ایجاد می‌کند البته که نباید خامه و یا شیر پرچرب به آن اضافه شود.

پنیر کم‌چرب

در کل استفاده از لبنیات به خاطر پروتئین بالا و کلسیمی که دارند در تمامی رژیم‌های لاغری توصیه می‌شوند.

افزودن آووکادو در سبد رژیم کاهش وزن سریع

آووکادو میوه‌ای بی‌نظیر است. آووکادو سرشار از چربی سالم مشابه چربی موجود در روغن‌زیتون است.

سرکه سیب

سرکه سیب چربی سوزی فوق‌العاده بالایی را در بدن ایجاد می‌کند و مصرف آن همراه با سبزی‌ها در وعده‌های غذایی احساس سیری طولانی‌مدتی در شما ایجاد می‌کند.

البته برخی سرکه سیب را در آب رقیق کرده و آن را به‌عنوان نوشیدنی مصرف می‌کنند که به افرادی که مشکل معده و یا گوارشی دارند توصیه نمی‌شود. پس سرکه سیب را در رژیم لاغری سریع خود فراموش نکنید.

مغزها و دانه‌ها

آجیل‌ها علی‌رغم اینکه چربی بالایی دارند اما باعث کاهش وزن می‌شود. استفاده از آن‌ها در رژیم‌های غذایی علاوه بر تأمین ویتامین‌ها ، پروتئین و چربی سالم بدن ضمن ایجاد احساس سیری باعث لاغری می‌شود. البته اگر در رژیم لاغری سریع هستید سعی کنید حتماً مقدار مشخصی از مغزها را استفاده کنید.

بهترین رژیم غذایی - رژیم کاهش وزن سریع

غلات کامل از مهم ترین اصول رژیم کاهش وزن سریع

غلات کامل مانند برنج قهوه‌ای و برنج سفید، نان جو و … شامل مقادیر زیادی فیبر و پروتئین هستند. فقط در صورت امکان بعد از پخت آن‌ها اجازه دهید خنک شوند.

فلفل قرمز

فلفل قرمز باعث افزایش میزان سوخت‌وساز بدن می‌شود و در پی آن کاهش وزن را به دنبال دارد. از فلفل قرمز در ساخت مکمل‌های غذایی جهت کاهش وزن نیز استفاده می‌شود. البته این بدان معنا نیست که شما به خوردن غذاهای تند عادت کنید. مصرف بیش از حد فلفل قرمز دردسر ساز خواهد بود.

میوه‌ها

اکثر کارشناسان بهداشت و تغذیه از حضور میوه‌ها در رژیم‌های غذایی راضی هستند، بااینکه میوه‌ها دارای مقدار قابل‌توجهی قند می‌باشند اما مصرف مقدار مشخصی از آن‌ها در رژیم لاغری سریع به‌منظور دریافت ویتامین و مواد مغذی لازم است. انتخاب اینکه کدام میوه در رژیم غذاییتان گنجانده شود باید براساس آنالیز وضعیت بدنی شما صورت گیرد.

گریپ‌فروت

یکی از میوه‌هایی که اثرات آن به‌طور مستقیم بر کاهش وزن بررسی‌شده گریپ‌فروت هست.

در یک مطالعه ۱۲ هفته‌ای در ۹۱ فرد چاق ، نشان داده شد که خوردن نیمی از گریپ‌فروت تازه قبل از غذا منجر به کاهش حدود ۱.۶ کیلوگرم از وزن در این افراد می‌شود. همچنین مصرف گریپ‌فروت مقاومت نسبت به انسولین را کاهش می‌دهد که کمک بسیار به مقابله با ناهنجاری‌های متابولیسمی می‌کند.

بنابراین ، خوردن نصف گریپ‌فروت حدود نیم ساعت قبل از برخی از وعده‌های غذایی روزانه ممکن است به شما کمک کند احساس سیری بیشتری داشته باشید و کالری کلی کمتری مصرف کنید.

استفاده از دانه‌های چیا در رژیم کاهش وزن سریع

دانه‌های چیا یکی از مواد مغذی موجود در کره زمین هستند که دلیل فیبر بالا و کربوهیدرات کم بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند. همچنین به دلیل داشتن فیبر زیاد ، می‌توانند تا ۱۱-۱۲ برابر وزن خود را آب جذب کنند ، مانند ژل بچرخند و در معده شما منبسط شوند.

اگر به دنبال رژیم لاغری سریع هستید دانه های چیا را فراموش نکنید. دانه های چیا بسیار مشابه تخم شربتی هستند .توجه کنید که با آنها اشتباه گرفته نشود و برای مصرف بهتر است آنها را در شیر خیس کنید.

ماست کم‌چرب

ماست یکی دیگر از غذاهای لبنی عالی است.

انواع خاصی از ماست‌ها ، حاوی باکتری‌های پروبیوتیکی است که می‌تواند عملکرد روده شما را بهبود بخشد. داشتن روده سالم ممکن است به محافظت در برابر التهاب و مقاومت لپتین که یکی از اصلی‌ترین عوامل هورمونی چاقی است ، کمک کند.

سعی کنید تا جایی که امکان دارد ماست هایی استفاده کنید که تازه و بدن افزودنی باشند.

برنامه ی رژیم غذایی - رژیم کاهش وزن سریع

روغن نارگیل

روغن نارگیل از اسیدهای چرب با زنجیره‌های متوسط به نام تری گلیسیرید تشکیل‌شده است.

تحقیقات نشان داده است که تری گلیسیرید ها نسبت به سایر چربی ها ، میزان سیری و چربی سوزی بیشتری در افراد ایجاد می‌کند. علاوه بر این در تحقیقات دیگری نشان داده‌شده که زنان و مردانی که روغن نارگیل مصرف می‌کنند چربی اطراف شکمشان کاهش می‌یابد.

نکات ورزشی برای کاهش ۹ کیلوگرم در دو هفته

نقش ورزش در کاهش وزن، بسیار پُر رنگ است اما می‌تواند پارادوکسی برای مدیریت وزن هم باشد. کالج آمریکایی طب ورزشی توصیه می‌کند برای کاهش وزن طولانی مدت، 200 تا 300 دقیقه در هفته ورزش کنید. بیشتر از 250 دقیقه ورزش کردن در هفته (مثلا 5 روز در هفته به مدت 50 دقیقه)، منجر به کاهش وزن قابل توجهی خواهد شد.

مطالعه‌ای در سال 2014، نقش ورزش در پیشگیری از اضافه وزن و کاهش وزن انجام شد گزارش کرد، اگر مقدار یا شدت ورزش بسیار زیاد باشد، احتمال کاهش وزن چشمگیر، زیاد خواهد بود.

کاهش وزن ۹ کیلوگرم در یک هفته، نیاز به بیش از 500 دقیقه ورزش در هفته دارد. نوع دقیق ورزش و شدت آن به منظور بهترین کاهش وزن، می‌تواند متنوع باشد. ورزش‌های هوازی با شدت متوسط، دست آوردهای خوبی برای کاهش وزن دارند زیرا کالری سوزانده و همچنین از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده می‌کنند.

ورزش متوسط می‌تواند شامل فعالیت‌هایی چون پیاده روی، دوی آهسته، دوچرخه سواری، رقص و … شود. ورزش با شدت‌های بالاتر، کالری سوزی بیشتری داشته و می‌تواند سرعت متابولیسم بعد از ورزش را هم بالا ببرند.

ورزش مقاومتی ممکن است کالری سوزی زیادی نداشته باشد، اما ضمیمه کردن آن با ورزش‌های هوازی می‌تواند توده‌های عضلانی را حفظ کرده و چربی سوزی را بیشتر کند. به طور کلی برای از دست دادن پنج کیلوگرم در هرض دو هفته، به حجم بیشتری از ورزش نیاز است. اینکه برای کم کردن 9 کیلوگرم در عرض دو هفته به چه میزان ورزش نیاز دارید می‌تواند متفاوت باشد.

انجام طیف متنوعی از ورزش‌ها می‌تواند برای تسریع روند کاهش وزن مفید باشد و شما را از فواید ورزش با شدت متوسط، شدت بالا و تمرینات مقاومتی، بیشتر بهره مند کند.

نکات رژیم کاهش وزن سریع

 1. برای اینکه کاهش وزن بیشتری از این رژیم حاصل شود بهتر است روز 45 دقیقه پیاده روی کنید.
 2. آشامیدن چای سبز و قهوه بدون شیر و شکر در تمام روزهای این رژیم غذایی مجاز است.
 3. در تمام روزهای رژیم علاوه بر میوه و سبزیجات باید سوپ سبزیجات شامل (کلم کرفس هویج گوجه فرنگی و …..) میل کنید، خوردن سوپ کمک می کند تا بیشتر وزن کم کنید.

بهترین رژیم های کاهش وزن سریع

۱. رژیم لاغری کتو یا کتوژنیک

این رژیم لاغری کم کربوهیدرات بوده و غنی از چربی است. درگذشته از این رژیم برای کنترل دیابت استفاده می‌شد. افرادی که سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا آلزایمر داشتند، نیز با این رژیم به نتایج خوبی رسیدند. اساس رژیم کتوژنیک این است که اگر بدن را از گلوکز محروم کنید، از سوخت دیگری به نام کتون استفاده می‌کند. کتون در چربی‌های ذخیره شده تولید می‌شود. نام این رژیم هم به همین دلیل کتوژنیک است.

مصرف کربوهیدرات در این رژیم باید به کمتر از ۵۰ گرم در روز برسد. این مقدار از یک شیرینی ساده کمتر است. برنامه غذایی روزانه در رژیم کتو ۷۰ تا ۸۰% چربی، ۵ تا ۱۰% کربوهیدرات و ۱۰ تا ۲۰% پروتئین است. به دلیل چربی بالا در غذا بسیار سیرکننده است و اشتها را کاهش می‌دهد.

گیاهخواری - رژیم کاهش وزن سریع

۲. رژیم لاغری مدیترانه‌ای

این نوع رژیم غذایی بر پایه مواد غذایی که مردم در سواحل مدیترانه از جمله یونان و ایتالیا استفاده می‌کنند، برنامه‌ریزی شده است. رژیم مدیترانه‌ای برای کاهش خطر بیماری‌های قلبی طراحی شده و در این زمینه بسیار موثر است. افرادی که این رژیم را دنبال کرده‌اند، کاهش وزن خوبی را تجربه کرده‌اند.

در رژیم غذایی مدیترانه‌ای روی مصرف میوه‌ها، سبزیجات، آجیل، انواع مغز، حبوبات، غلات کامل، ماهی، غذاهای دریایی و روغن زیتون به مقدار زیاد تمرکز دارد. مواد غذایی مانند مرغ، تخم‌مرغ و لبنیات باید در حد معمول مصرف شوند و مصرف گوشت قرمز باید تا حد ممکن کاهش پیدا کند. در این رژیم باید غلات تصفیه‌شده، چربی‌های ترانس، گوشت فرآوری شده و شکر تا حد ممکن محدود شوند.

۳. رژیم لاغری جنرال موتورز

این رژیم را شرکت جنرال موتورز برای سلامتی و تناسب‌اندام کارکنان خود طراحی کرده است. هدف از این رژیم لاغری کاهش وزن ۴.۵ تا ۸ کیلوگرم در ۷ روز است. در این رژیم ترجیحات غذایی متنوع بوده و محدودیتی وجود ندارد. حتما باید ۶ تا ۸ لیوان آب در روز مصرف کنید تا سم‌زدایی انجام شود. افرادی که دچار یبوست هستند یا رفلکس معده دارند، با این رژیم تا حدودی بهبود پیدا می‌کنند.

12 علت چاقی شکم و روش فوری درمان آن با راهکارهای خانگی

نیمی از رژیم جنرال موتورز را مرغ، ماهی و گوشت گوساله تشکیل می‌دهد. در هر روز مواد غذایی خاصی گنجانده شده است تا در نهایت رژیم ۷ روزه تکمیل شود. انواع میوه، سبزیجات، سیب‌زمینی، گوشت، شیر و برنج قهوه‌ای در این ۷ روز گنجانده شده‌اند.

۴. رژیم لاغری پالئو

این رژیم بر پایه این اصل بیان شده است که باید از مواد غذایی استفاده کرد که اجداد ما قبل از توسعه کشاورزی از طریق شکار به دست می‌آوردند. تئوری رژیم لاغری پالئو این است که رژیم غذایی غربی، مصرف لبنیات، غلات و غذاهای فرآوری شده باعث بروز بیماری‌های مدرن شده‌اند. در این رژیم روی غذاهای کامل، پروتئین بدون چربی، سبزیجات، میوه، آجیل و دانه‌ها تمرکز دارد. برای رعایت این رژیم باید از مصرف شکر، لبنیات و غلات خودداری کرد.

در نوع انعطاف‌پذیرتر این رژیم لبنیاتی مانند پنیر و کره و مواد غذایی مانند سیب‌زمینی گنجانده شده است. تحقیقات دررابطه‌با این رژیم نشان داده است، می‌تواند باعث کاهش وزن و کاهش سایز دور کمر شود. نکته منفی این رژیم این است که غلات کامل، حبوبات و لبنیات حذف می‌شود.

۵. رژیم گیاهخواری

در این نوع رژیم به دلایل اخلاقی و برای سلامت محیط‌زیست و بدن تمامی محصولات حیوانی حذف می‌شوند. وگانیسم سخت‌ترین نوع رژیم گیاه‌خواری است. در رژیم لاغری وگان علاوه بر حذف گوشت، لبنیات و تخم‌مرغ مواد غذایی دیگر مانند عسل، ژلاتین، آلبومین، آب‌پنیر، کازئین و برخی از انواع ویتامین D3 حذف می‌شوند.

اغلب افرادی که رژیم وگان را رعایت می‌کنند، بدون شمارش کالری، وزن کم می‌کنند. زیرا در این رژیم چربی بسیار کم و فیبر غذاها بالا است. در نتیجه مدت طولانی‌تری احساس سیری می‌کنید. اما ازآنجایی‌که کلیه محصولات حیوانی در رژیم وگان حذف می‌شوند، احتمال کمبود ید، آهن، کلسیم، روی و اسیدهای چرب امگا ۳ وجود دارد.

گیاهخواری - رژیم کاهش وزن سریع

۶. رژیم لاغری کم کربوهیدرات

رژیم لاغری کم کربوهیدرات انواع مختلفی دارد. اما همه این رژیم‌ها کربوهیدرات مصرفی روزانه را به ۲۰ تا ۱۵۰ گرم کاهش می‌دهند. در این رژیم به‌جای مصرف کربوهیدرات برای تامین انرژی از چربی‌های بیشتری استفاده می‌شود. در رژیم‌های کم کربوهیدرات مصرف پروتئین و چربی افزایش پیدا کرده و مصرف کربوهیدرات تا حد ممکن کاهش پیدا می‌کند.

با کاهش کربوهیدرات، اسیدهای چرب به خون منتقل شده و به کبد می‌رسند. برخی از آنها در کبد به کتون تبدیل می‌شوند. در غیاب کربوهیدرات بدن از اسید چرب و کتون برای تامین انرژی استفاده می‌کند. در افراد دارای اضافه‌وزن و چاق این رژیم تاثیرات بسیار خوبی داشته است. برای ازبین‌بردن چربی‌های شکم که اطراف اندام‌ها جمع می‌شوند، می‌توان از این رژیم استفاده کرد. این رژیم در برخی افراد به‌خوبی جواب نمی‌دهد و باعث افزایش کلسترول بد می‌شود.

۷. رژیم لاغری دوکان

رژیم دوکان روی مصرف پروتئین زیاد و کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها تمرکز دارد. این رژیم دارای ۴ مرحله است که دو مرحله آن مربوط به کاهش وزن و دو مرحله مربوط به حفظ وزن است. در هر مرحله باید میزان مشخصی از وزن را کم کرد و هر مرحله الگوی غذایی خاصی دارد. وعده‌های غذایی باید دارای پروتئین بالا باشند و خوردن جو دوسر ضروری است.

۸. رژیم لاغری اتکینز

رژیم لاغری اتکینز شناخته‌شده‌ترین رژیم غذایی کم کربوهیدرات است. در این رژیم همانند دیگر رژیم‌های کم کربوهیدرات مصرف پروتئین و چربی افزایش پیدا کرده و مصرف کربوهیدرات محدود می‌شود. این رژیم لاغری اشتها را کاهش می‌دهد. این رژیم ۴ مرحله دارد و با یک مرحله القایی شروع می‌شود. در این مرحله باید به مدت دوهفته هر روز ۲۰ گرم از مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید. برای کاهش چربی شکم این رژیم بسیار مناسب است و نسبت به رژیم‌های کم‌چرب سریع‌تر وزن را کاهش می‌دهد.

۹. رژیم تخم‌مرغ

رژیم لاغری تخم مرغ انواع مختلفی دارد. اما در همه آنها خواسته می‌شود که عمدتا وعده‌های غذایی حاوی تخم‌مرغ استفاده کنید. در این رژیم علاوه بر تخم‌مرغ باید سایر پروتئین‌های بدون چربی، سبزیجات و میوه بخورید. پروتئین‌های بدون چربی شامل مرغ، ماهی و گوشت قرمز بدون چربی است.

در نوعی از رژیم تخم‌مرغ تنها میوه‌ای که می‌توانید مصرف کنید، گریپ‌فروت است. کربوهیدرات‌های نشاسته‌ای نیز حذف می‌شوند. شما در این رژیم نباید نان، غلات، پاستا، سیب‌زمینی، هویج یا ذرت مصرف کنید. غذاهای فرآوری شده مانند مواد غذایی شیرین یا سرخ شده از رژیم حذف شده و مصرف شیر و پنیر و ماست باید محدود شود.

علی رغم انواع رژیم‌ها و همه‌ی توصیه‌هایی که در مورد چگونگی لاغرشدن در اینترنت می‌خوانید، بهتر است بدانید که بهترین و مناسب‌ترین رژیم، رژیمی است که متخصص تغذیه بر اساس خواسته‌ها و شرایط شما برایتان طراحی می‌کند. پس اگر می‌خواهید رژیم خود را شروع کنید همین الان با بهترین متخصص تغذیه در دکترتو به‌صورت آنلاین یا تلفنی مشورت کنید و در صورت نیاز برای تعیین وقت ویزیت حضوری اقدام کنید.

برنامه ی غذایی - رژیم کاهش وزن سریع

۱۰. رژیم لاغری فستینگ

در رژیم لاغری فستینگ یا روزه‌داری متناوب چندین روش مختلف وجود دارد. هرکدام از روش‌ها می‌تواند برای یک شخص مناسب باشد و برای شخصی دیگر نامناسب. روش اول روش ۱۶:۸ است. این روش یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین روش‌ها برای کاهش وزن است. مصرف غذا و نوشیدنی‌های کالری دار باید به ۸ ساعت در روز محدود شود و در ۱۶ ساعت دیگر هیچ ماده غذایی نباید مصرف کنید.

شما می‌توانید هر بازه ۸ ساعته‌ای را در طول روز انتخاب کنید. برخی افراد صبحانه را حذف کرده و تا ساعت ۸ شب غذا می‌خورند. برخی دیگر نیز برنامه را از ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر تنظیم می‌کنند. این الگو از فشارخون بالا نیز جلوگیری کرده و میزان غذای مصرفی را کاهش می‌دهد. در این ۸ ساعت سعی کنید تنقلات و غذاهای ناسالم نخورید. زیرا می‌تواند تاثیر رژیم را از بین ببرد.

در رژیم فستینگ نوع دیگری به نام ۵:۲ نیز وجود دارد. در این روش ۵ روز هفته طبق معمول غذا می‌خورید و ۲ روز هفته میزان مصرف کالری را به یک‌چهارم نیاز خود می‌رسانید.

۱۱. رژیم شیر

همان‌طور که از نام این رژیم مشخص است، رژیم شیر بر پایه خوردن شیر کم‌چرب برای کاهش وزن است. البته متخصصان تغذیه بر سر این رژیم به توافق نرسیده‌اند. برخی متخصصان معتقدند این رژیم باعث کمبودهای تغذیه‌ای می‌شود. اما طرف‌داران رژیم شیر می‌گویند که شیر ماده مغذی است که بسیاری از مواد موردنیاز بدن را تامین می‌کند.

در این رژیم شخص باید به مدت یک ماه تنها با نوشیدن شیر بدون چربی کالری دریافت کند. اگر می‌خواهید از این رژیم استفاده کنید، بهتر است با متخصص تغذیه مشورت کنید تا برخی مواد موردنیاز بدن از جمله فیبر به برنامه غذایی شما اضافه شود.

۱۲. رژیم کانادایی

رژیم کانادایی یک رژیم لاغری سریع است که برنامه ۱۵ روزه ارائه می‌دهد. در هرکدام از این ۱۵ روز وعده‌های غذایی کامل مشخص شده است و باید سه وعده غذای اصلی مصرف کنید. به‌عنوان‌مثال در یک روز شما باید برای صبحانه چای و ۲ عدد خرما بخورید. برای ناهار باید نصف سینه مرغ کبابی را به همراه مقداری کاهو مصرف کنید و شام نیز شامل سالاد کلم، کرفس و گوجه‌فرنگی می‌شود.

در این رژیم مصرف مقدار زیاد آب مهم بوده و باید روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید. معمولا در این دوره ۱۵ روزه شخص می‌تواند حدود ۵ کیلوگرم وزن کم کند و سایز دور کمر نیز به مقدار قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. اگر پس از مدتی یک یا دو کیلوگرم وزن اضافه کردید، می‌توانید با یک رژیم ۳ روزه دوباره به وزن قبلی بازگردید.

سبزیجات - رژیم کاهش وزن سریع

ایده برای برنامه غذایی رژیم کاهش وزن سریع و سالم

ما برای راحتی شما در این مطلب نمونه‌ای از برنامه رژیم لاغری را قرار داده‌ایم تا بتوانید با استفاده از این رژیم لاغری سالم وزن خود را کم کنید. این برنامه به شرح زیر است:

روز اول رژیم کاهش وزن سریع

 • صبحانه: سفیده تخم‌مرغ همراه با یک قاشق چایخوری روغن زیتون، مقداری ریحان خرد شده به همراه پنیر پارمسان رنده شده و نصف فنجان گوجه‌فرنگی گیلاسی، یک برش نان تست سبوس‌دار به همراه یک فنجان شیر بدون چربی
 • میان وعده رژیمی صبح: نصف فنجان ماست یونانی بدون چربی به همراه مقداری توت‌فرنگی تکه شده
 • ناهار: بلغور پخته شده به همراه سینه مرغ کبابی به همراه سالاد پیاز، سبزیجات کبابی (کدو سبز و فلفل‌دلمه‌ای) یک قاشق چایخوری گشنیز
 • میان وعده عصر: یک عدد هویج به همراه یک قاشق غذاخوری کره بادام‌زمینی
 • شام: ماهی کبابی به همراه سالاد اسفناج، روغن زیتون و سرکه بالزامیک و نصف فنجان طالبی خرد شده

روز دوم رژیم کاهش وزن سریع

 • صبحانه: بلغور جو دوسر به همراه نصف فنجان شیر بدون چربی و موز
 • میان وعده صبح: پنیر بدون چربی، نصف فنجان توت و یک قاشق غذاخوری گردو خرد شده
 • ناهار: برنج قهوه‌ای به همراه مرغ آب‌پز و سبزیجات تازه
 • میان وعده عصر: سیب به همراه ماست یونانی
 • شام: گل‌کلم یا کلم بروکلی به همراه سالاد اسفناج و سرکه بالزامیک

روز سوم رژیم کاهش وزن سریع

 • صبحانه: املت تخم‌مرغ، بروکلی، لوبیا، پیاز و قارچ، نصف فنجان هندوانه خرد شده
 • میان وعده صبح: ماست وانیلی بدون چربی، سیب ورقه شده و یک قاشق غذاخوری گردو
 • ناهار: مرغ کبابی، کرفس خردشده، نصف فنجان قارچ و سس سزار کم‌چرب
 • میان وعده عصر: یک عدد پرتقال متوسط و شیر کم‌چرب
 • شام: میگو کبابی یا تفت‌داده شده با روغن زیتون به همراه یک قاشق چایخوری سیر خردشده و کنگر فرنگی بخارپز.

بیماری‌ های چاق‌ کننده

شاید شما هم جز افرادی باشید که رژیم‌های لاغری را امتحان کرده‌اید، اما از آنها نتیجه‌ای نگرفته‌اید. گاهی علت این موضوع بیماری های چاق کننده است. بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه کنید تا پزشک باتوجه‌به علائم شما احتمال وجود بیماری‌های زمینه‌ای مانند کم کاری تیروئید، سندروم کوشینگ، افسردگی یا مقاومت به انسولین را بررسی کند. اگر دچار چنین بیماری‌های چاق‌کننده باشید و آن را درمان کنید، مشکل چاقی شما تا حد زیادی حل شده و وزنتان کاهش پیدا می‌کند.

اولین قدم در کاهش وزن چیست؟

آب از بدن شما دفع می شود و سموم غیرضروری را نیز خارج می کند و باعث می شود که وزنتان کم شود ؛ علاوه بر این, آب بدون کالری است و انتخاب بهتری نسبت به نوشیدنی های قندی می باشد. در واقع اگر بتوانید خود را تنها به آب محدود کنید, شانس کم کردن وزنتان افزایش می یابد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

19 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *