علت کم نشدن وزن

علت کم نشدن وزن چیست؟ خیلی از افراد با وجود ورزش کردن یا داشتن رژیم های غذایی باز هم وزن کم نمی کنند! اما دلیل آن چیست؟ اشتباهاتی که باعث می شود استپ وزنی داشته باشید را شادمگ به شما معرفی کرده است.

علت کم نشدن وزن چیست ؟

بیشتر یا کمتر از میزان طبیعی می‌خوابید

اگر در طول شبانه‌روز بیشتر از ۹ ساعت می‌خوابید و یا مدت زمان خواب شما کمتر از ۵ ساعت است، ممکن است با اضافه‌وزن روبرو شوید. خواب زیاد یا خواب کم هر دو روی ترشح هورمون‌های ما موثر هستند و میزان اشتها و میل ما به غذا خوردن را تغییر می‌دهند و در نتیجه دچار استپ وزنی می شوند. اکثر افرادی که خواب کمی دارند، تمرینات ورزشی خود را نادیده می‌گیرند و انگیزه خود را برای ورزش کردن از دست می‌دهند.

رژیم کاهش وزن - علت کم نشدن وزن

از مهم‌ترین دلایل کم نشدن وزن شما رژیم بیش از حد است

افرادی که دائما غذای رژیمی می‌خورند و همیشه از یک رژیم خاص و سخت پیروی می‌کنند، پس از مدتی دیگر قادر به کم کردن وزن نخواهند بود. مطالعات نشان می‌دهد که پیروی از رژیم‌های سخت به طور مداوم موجب کاهش متابولیسم و تجمع چربی در بدن می‌شود. در این شرایط بدن پیش‌بینی می‌کند که در آینده به دوره‌ای از گرسنگی خواهد رسید و از همین رو شروع به ذخیره چربی در بدن می‌کند تا در دوران رژیم، انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند. آن وقت باید به دنبال چربی سوزی قوی باشید.

چربی‌هایتان را به عضله تبدیل می‌کنید

بهتر است بدانید که وزن شما همیشه معیار خوبی برای تعیین وضعیت بدن‌تان نیست. زمانی که از رژیم غذایی خاصی پیروی می‌کنید و هم زمان ورزش می‌کنید، بدن شروع به عضله‌سازی می‌کند. در این شرایط بدن چربی‌های اضافه را از دست می‌دهد و به عضله تبدیل می‌کند. از همین رو بعد از وزن کردن با کاهش وزن روبرو نخواهید شد و تنها ممکن است متوجه تغییر سایز خود شوید. اگر رژیم غذایی مناسبی دارید و ورزش می‌کنید، بهتر است به جای تمرکز روی وزن و از بین بردن چربی شکم، بیشتر به عضلانی شدن بدن‌تان فکر کنید .

کاهش وزن - علت کم نشدن وزن

مصرف داروها مانع کاهش وزن شما می‌شوند

اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید، ممکن است کاهش وزن برای شما بسیار سخت‌تر از سایر افراد باشد. بسیاری از داروهای ضدافسردگی از جمله مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI)، مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOI) و همچنین داروهایی که برای درمان دیابت، صرع و فشارخون مصرف می‌شوند، همگی روی سرعت کاهش وزن شما موثر هستند. معمولا خانم‌هایی که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند نیز راحت‌تر دچار اضافه‌وزن می‌شوند و نمی‌توانند به راحتی وزن خود را کاهش دهند.

به اندازه کافی آب نمی‌نوشید ؛ علت کم نشدن وزن

نوشیدن آب به مقدار کافی می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند. آب هیچ کالری‌ای ندارد و سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن آب موجب می‌شود تا بدن در حالت استراحت کالری بیشتری بسوزاند و فرد راحت‌تر وزن خود را کاهش دهد. فراموش نکنید برای کاهش وزن حتما در طول روز از ۶ تا ۸ لیوان آب استفاده کنید.

تنظیم ساعات خواب نوزاد با راهکارهای فوق العاده

نداشتن انگیزه از دلایل کم نشدن وزن شما است

برای کاهش وزن باید انگیزه زیادی داشته باشید. کم کردن وزن یک مسیر طولانی است که باید در تمام طول این مسیر انگیزه خود را حفظ کنید و با انرژی زیاد به جنگ چربی‌های اضافه بروید. برای این که بتوانید وزن خود را کم کنید باید هر لحظه انرژی بیشتری به خودتان بدهید و اگر تنها به فکر لاغر شدن باشید، پس از مدتی ناامید می‌شوید و دیگر انگیزه‌ای برای ورزش و رعایت رژیم‌های لاغری نخواهید داشت. بسیاری از افراد در زمان ورزش به این فکر می‌کنند که چرا چاق هستند و چرا باید سختی زیادی برای لاغری تحمل کنند. این طرز فکر شما را از هدف اصلی‌تان دور و مسیر کاهش وزن را برای شما طولانی‌تر می‌کند. می توانید از رژیم غذایی رایگان هم استفاده کنید.

پرخوری - علت کم نشدن وزن

سوخت و ساز بدن شما با افزایش سن کمتر شده است

یکی از دلایل کم نشدن وزن افزایش سن است. با افزایش سن تغییرات فیزیولوژیکی مختلفی در بدن اتفاق می‌افتد و هورمون‌ها دستخوش تغییر می‌شوند. در زنان با افزایش سن در یائسگی سرعت کاهش وزن کمتر و ذخیره چربی بیشتر می‌شود. در بدن مردان سطح هورمون تستوسترون با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند و همین موضوع موجب کاهش توده عضلانی بدون چربی و افزایش چربی در بدن می‌شود. به علاوه هر چقدر از سن ۳۵ سال بیشتر فاصله بگیرید، متابولیسم بدن شما کمتر می‌شود و کم کردن وزن برای شما سخت‌تر خواهد شد.

بدن شما به طور ژنتیکی استعداد زیادی برای چاقی دارد

شاید غم‌انگیز باشد، اما خیلی از ما به طور ژنتیکی استعداد بیشتری برای چاقی داریم. تحقیقات نشان می‌دهد که ۶۰ تا ۹۰ درصد استعداد شما برای چاقی ژنتیکی است و اگر هر چقدر که تلاش می‌کنید، لاغر نمی‌شوید، ممکن است این موضوع به ژن‌های شما مربوط باشد. به علاوه برخی تحقیقات نشان می‌دهد زمانی که مادر موقع بارداری دارای اضافه‌وزن باشد، این چاقی را به فرزند خود منتقل می‌کند و معمولا چنین افرادی سخت‌تر از دیگران وزن کم می‌کنند.

نداشتن فعالیت بدنی از دلایل کم نشدن وزن شما است

کم کردن وزن بدون ورزش بسیار سخت است و از طرفی پس از مدتی دچار استپ وزنی می‌شوید و بدن برای مقابله با گرسنگی‌های پی‌درپی شروع به تجمع چربی می‌کند. برای اینکه وزن خود را کم کنید باید در کنار یک رژیم غذایی اصولی، ورزش کنید. برای این کار نیازی نیست ساعت‌ها در باشگاه وقت صرف کنید، می‌توانید یک برنامه هفتگی داشته باشید و هر هفته چند جلسه در باشگاه یا خانه ورزش کنید. کارشناسان توصیه می‌کنند که برای کاهش وزن باید حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه با شدت زیاد ورزش کنید.

رژیم غذایی - علت کم نشدن وزن

علت کم نشدن وزن عدم دریافت پروتئین کافیست

رژیم گرفتن زمانی اثربخش است که اصولی و درست انجام شود. گرسنگی کشیدن و حذف مواد غذایی ضروری در کنار کاهش وزن موجب سوء تغذیه بدن می‌شود. به‌طورکلی پروتئین مهم‌ترین ماده غذایی برای کاهش وزن است. مصرف پروتئین موجب افزایش متابولیسم بدن می‌شود و احساس سیری بیشتری به بدن شما می‌بخشد. مصرف پروتئین روی هورمون‌های تنظیم‌کننده اشتها (گرلین) تاثیر می‌گذارد و میل شما به غذا خوردن را کاهش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که در رژیم غذایی خود از پروتئین کمی استفاده می‌کنند، نمی‌توانند به راحتی وزن خود را کم کنند و دائما با دل ضعفه و گرسنگی روبرو می‌شوند.

تیز کردن قیچی در خانه با چند ترفند فوق العاده ساده

تفاوت چاقی و اضافه وزن

اضافه وزن و چاقی را می‌توان دو تعریف بسیار نزدیک به هم دانست که تفاوت‌هایی هم با یکدیگر دارند. این دو اصطلاح هر دو به معنای بالا بودن درصد چربی در بدن شخص است، اما درصد و میزان چربی موجود در هر یک از آن‌ها متفاوت می‌باشد.
به عنوان مثال اگر بر اساس شاخص توده بدنی که با توجه به قد و وزن شخص مشخص می‌شود، فرد تنها چند کیلو گرم وزن بیشتر داشته باشد در اصطلاح گفته می‌شود که شخص دچار اضافه وزن می‌باشد، اما اگر همین شخص ده کیلو گرم بیشتر از شاخص توده بدنی وزن داشته باشد به چنین شخصی چاق گفته می‌شود.
اضافه وزن و چاقی مشکلات زیادی را به همراه دارند که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: فشار خون بالا، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته، آرتروز، بیماری‌های مربوط به کیسه صفرا، مشکلات تنفسی و. . قبل از دانستن شایع‌ترین دلایل لاغر نشدن بهتر است با عوامل مؤثر بر بروز چاقی آشنا شوید. جلوگیری از این عوامل خود می‌تواند به شما در کاهش وزن کمک کند.

عوامل مؤثر بر چاقی

غذای رژیمی - علت کم نشدن وزن

کم خوابی

دیر خوابیدن خود یکی از عواملی است که سبب اضافه وزن و چاقی می‌شود. در این خصوص باید بدانید که دیر خوابی سبب می‌شود تا قبل از خواب احساس گرسنگی کرده و به ریزه خواری روی بیاورید. به این ترتیب قبل از خواب کالری دریافت می‌کنید و به دلیل عدم تحرک در طول خواب این کالری مصرف نشده و در بدن ذخیره می‌شود. ذخیره کالری هم به معنای افزایش وزن می‌باشد.

تخمدان پلی کیستیک

وجود مشکلات هورمونی نظیر کیست تخمدان یکی از دلایل اصلی لاغر نشدن در خانم‌ها است. از مشکلات هورمونی رایج در بین خانم‌ها می‌توان به تخمدان پلی کیستیک است که این عارضه بر روی افزایش وزن و چاقی هم مؤثر می‌باشد. در این بیماری هورمونی درون تخمدان کیست‌های کوچکی به وجود می‌آید که سبب بر هم خوردن تعادل هورمون‌ها می‌شوند و بر روی عادت ماهانه بانوان هم تأثیر‌گذار است. خانم‌های مبتلا به این بیماری نسبت به انسولین مقاومت نشان می‌دهند که این مقاومت به انسولین خود دلیل بروز چاقی است. تخمدان پلی کیستیک بیشتر سبب بروز چربی در ناحیه شکم می‌شود و در مبتلایان به این بیماری احتمال بروز مشکلات قلبی بیشتر می‌شود.

ترک سیگار

افرادی که تجربه ترک سیگار را دارند حتماً متوجه این نکته شده‌اند که بعد از ترک سیگار افزایش وزن رخ می‌دهد. افزایش وزن بعد از ترک سیگار چند علت دارد. از جمله این علت‌ها باید به این موارد اشاره کنیم:
حذف نیکوتینی که شخص به صورت روزانه دریافت می‌کرده است سبب می‌شود تا شخص احساس گرسنگی بیشتری داشته و به این ترتیب کالری بیشتری وارد بدنش شود. از طرفی دیگر ترک سیگار به کاهش سرعت سوخت و ساز بدن کمک می‌کند. در نتیجه بدن کالری کمتری مصرف می‌کند و ذخیره‌سازی کالری سبب چاقی می‌شود.
چاقی شکم - علت کم نشدن وزن

کم کاری تیروئید

تیروئید، غده‌ای مهم در بدن است که با تولید هورمون‌های خاص نقش‌های زیادی را بر عهده دارد. یکی از اصلی‌ترین هورمون‌های تولید شده توسط غده تیروئید، هورمون تیروئید است که کاهش تولید آن تأثیر مستقیمی بر روی افزایش وزن دارد. کاهش تولید هورمون تیروئید سبب می‌شود تا فرد احساس ضعف و خستگی داشته باشد! کمبود هورمون تیروئید سوخت و ساز بدن را کاهش می‌دهد، که این به معنای ذخیره بیشتر کالری است. در بیشتر موارد با درمان کم کاری تیروئید وزن شخص به حالت عادی خود بر می‌گردد.

دارو‌های کورتونی

از دارو‌های ضد التهابی استروئیدی تحت عنوان دارو‌های کورتونی یاد می‌شود که این دارو‌ها یکی از دلایل اصلی بروز چاقی در مصرف‌کنندگان هستند. دارو‌های کورتونی سبب افزایش اشتها و تجمع مایع در بدن می‌شوند که این دو مورد خود به معنای اضافه وزن است. تأثیرات دارو‌های کورتونی بر روی افزایش وزن رابطه مستقیمی با مدت زمان و دوز مصرفی دارو دارد.

استرس

استرس هم یک علت کم نشدن وزن است. استرس و اضطراب در بدن سبب افزایش ترشح کورتیزول یا همان هورمون استرس می‌شوند. این هورمون سبب افزایش اشتها شده و چاقی را به دنبال دارد، زیرا واکنش طبیعی بدن در برابر استرس پرخوری و روی اوردن به مصرف غذا‌های چرب و پر کالری است.
استپ وزنی - علت کم نشدن وزن

دارو‌های اعصاب

دارو‌های اعصاب و ضد افسردگی همانند دیگر دارو‌ها در کنار مزایای خود عوارضی را هم به دنبال دارند. یکی از مهم‌ترین عوارض دارو‌های ضد افسردگی افزایش وزن و چاقی است. اگر بعد از مصرف دارو‌های اعصاب دچار عوارض آن‌ها شدید بهتر است با پزشک خود مشورت کرده تا در صورت امکان دوز داروی شما را تغییر دهد.

عدم دریافت فیبر کافی

وجود مقادیر کمی از فیبر در برنامه غذایی روزانه خود یک علت پایین نیامدن وزن است. فیبر به شما کمک می‌کند تا برای مدت زمان بیشتری احساس سیری داشته باشید به این ترتیب کالری کمتری وارد بدن شما می‌شود. حال اگر فیبر دریافتی شما کم باشد اشتها بیشتر شده و تمایل به دریافت کالری هم بیشتر می‌شود، که به دنبال آن اضافه وزن رخ می‌دهد.
عوامل مؤثر بر افزایش وزن در مورد اینکه چرا لاغر نمی‌شم مهم و مؤثر هستند، زیرا انجام دادن این کار‌ها در کنار روش‌هایی لاغری سبب شده تا روش‌های لاغری بی‌اثر شوند. به بیانی دیگر این عوامل خود علت کم نشدن وزن هستند. در ادامه به توضیح بیشتر در مورد فواید لاغری پرداخته و با دیگر دلایل اصلی لاغر نشدن هم آشنا خواهید شد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

بهترین روش تمیز کردن صفحه تلویزیون بدون ایجاد خط و خش
میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

13 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *