برای خوشبو کردن توالت و حمام لازم نیست از بوگیر های گران استفاده کنید، با چند ترفند ساده که یادتان می دهیم می توانید در خانه با مواد طبیعی خوشبو کننده تهیه کنید. با شادمگ همراه باشید تا روش های خوشبو کردن توالت و حمام را یادتان دهیم.

دلایل بوی بد سرویس بهداشتی

هنگامی که بوی بد در منزل به مشام می‌رسد، اولین مکانی که به سراغ آن خواهید رفت تا مشکل را حل کنید، سرویس بهداشتی است. گاهی اوقات با وجود تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام و استفاده از خوشبو کننده هوا خانگی، همچنان با بوی بد مواجه هستید و بوی بد فاضلاب از بین نمی‌رود.

از بین بردن بوی بد توالت - خوشبو کردن توالت

هنگامی که بوی بد سرویس بهداشتی با هیچ روش و تکنیکی رفع نمی‌شود، لازم است موضوع را جدی‌تر در نظر بگیرید و به دنبال پیدا کردن علت باشید. همانطور که متوجه شدید، علت بوی بد سرویس بهداشتی، نوعی باکتری است. این باکتری باعث تولید گازهای سپتیک می‌شود. گاز سپتیک شامل متان، آمونیاک و… است.

به همین دلیل، غلظت بالای آن می‌تواند باعث آسیب دیدن سیستم تنفسی و حتی مرگ و میر شود. بنابراین، اولین قدم برای رفع بوی بد توالت، پیدا کردن منشاء بو است که در زیر، دلایل این معضل را بررسی کرده‌ایم.

خرابی سیفون سرویس بهداشتی

یکی از اصلی‌ترین دلایل بوی بد سرویس بهداشتی، خراب بودن سیفون است. فلاش تانک با نگه داشتن مقداری آب در مخزن منحنی شکل، مانع از بازگشت گازهای سمی فاضلاب به داخل لوله و ساختمان می‌شود. در نتیجه، هنگامی که با بوی بد سرویس بهداشتی روبرو شدید، ابتدا به سراغ سیفون سرویس بهداشتی بروید؛ زیرا، مشکلات زیادی مانند نشتی سیفون و یا سست شدن اتصالات آن، می‌تواند باعث خرابی فلاش تانک و پخش شدن بوی بد در فضا ‌شود.

وجود مشکل در لوله ونت

سیستم لوله‌کشی فاضلاب دارای هواکش است که با مکش معکوس هوا به دفع گازهای آلوده و هدایت آن‌ها به خارج از ساختمان کمک می‌کند. در نتیجه، انسداد لوله ونت یا هواکش فاضلاب، گازهای سمی مجددا از چاه فاضلاب به داخل ساختمان برمی‌گردد.

خوشبو کننده هوا - خوشبو کردن توالت

مسدود شدن چاه فاضلاب

در اکثر موارد، علت بوی بد سرویس بهداشتی به دلیل مسدود بودن چاه فاضلاب توسط اجسام خارجی است. در چنین حالتی، مواد جامد یا مایع درون چاه فاضلاب به سمت لوله‌های فاضلاب هدایت نمی‌شوند و باعث ایجاد بوی بد در ساختمان می‌شود. در این مورد، جریانات فاضلاب کند می‌شوند و ساکنین ساختمان قادر به تشخیص این مشکل خواهند بود.

روش شستن توالت فرنگی را در شادمگ بخوانید.

نشتی لوله فاضلاب در ساختمان

در برخی مواقع، نشتی لوله‌های فاضلاب در سرویس بهداشتی، باعث خروج گازهای آلوده از چاه فاضلاب می‌شود. این مشکل معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که لوله‌ها فرسوده شده باشند.

چگونه حمام و دستشویی را خوشبو نگه داریم ؟

فضای سرویس بهداشتی را مرتبا از آلودگی ها تمیز کنید

اولین کاری که باید برای داشتن یک حمام یا سرویس بهداشتی خوشبو انجام دهید، تمیز کردن فضاست. یک فضای آلوده هر چقدر هم که با خوشبو کننده های مختلف معطر شود، همچنان در ذات خود آلوده و بدبو خواهد بود که اصلا خوشایند نیست.

حمام ها از آن جا که به صورت مداوم با رطوبت سر و کار دارند، می توانند بوی نامطبوعی به خود بگیرند. دستشویی های کثیف را نیز نمی توان به این راحتی ها از شر بوی بد خلاص کرد و به همین دلیل است که اولین قدم شما برای داشتن یک سرویس بهداشتی خوشبو، تمیز نگه داشتن آن است. اگر سرویس یا حمام شما مرتبا تمیز شود، احتیاج چندانی به خوشبو کننده ها نخواهد داشت.

بهتر است هر هفته یک بار به تمیز نمودن فضای سرویس بهداشتی بپردازید.

بوی بد توالت - خوشبو کردن توالت

از تهویه مناسب در حمام و دستشویی بهره بگیرید

دومین نکته در راستای داشتن یک سرویس بهداشتی خوشبو بهره مندی از تهویه مناسب است. داشتن پنجره یا فن برای تهویه هوای حمام و دستشویی لازم است. جریان هوا ساده ترین روش برای کاهش بوی بد است.

تهویه سرویس بهداشتی و حمام از مهم ترین مواردی است که باید در خوشبو نگه داشتن فضای آن ها مد نظر قرار داده شود. فضایی که دارای تهویه مناسب باشد، این امکان را خواهد داشت که با ایجاد بوی بد به سادگی با هوای تازه پر شود. اگر در این قسمت ها فن نصب شده، پس از استفاده از حمام و دستشویی بلافاصله آن را روشن کنید.

در این رابطه پنجره ها بهترین گزینه هستند. پنجره می تواند در عین بیرون کشیدن هوای بدبو، آن را با هوای تازه جایگزین کند. هواکش ها نیز از مواردی هستند که می توانند در این زمینه کارساز باشند. یادتان باشد که هر روز پنجره های توالت و حمام خود را باز کرده و به هوای آزاد اجازه دهید محیط را از بوی نم و دیگر موارد بدبو پاک کند.

از بین بردن بوی نم خانه با روش های خانگی و اصولی

همچنین در صورت وجود هواکش باید مدام آن را مورد استفاده قرار دهید تا از ایجاد بوی بد جلوگیری شود. هوای مرطوب ایجاد شده در نتیجه دوش داغ از حمام، باعث ایجاد کپک و میکروب می شود.پس باید هوای آن را خنک نگهدارید.

هر 6 ماه یک بار هم باید فن تهویه هوا را عوض کنید. چرا که پس از مدتی فن قادر به تهویه هوا نیست.

تمیز کردن دوغاب بین کاشی‌ ها برای خوشبو کردن توالت

با گذشت زمان، کپک در دوغاب بین کاشی‌ها جمع می‌شود و شما را با بوی کپک‌زدگی در حمام و سرویس بهداشتی روبه‌رو می‌کند. دوغاب، هر نوع مایعاتی را همچون ادرار به خود جذب می‌کند و به‌مرورزمان باعث می‌شود حمام و سرویس بهداشتی بوی بدی دهد. تمیزکردن عمیق و رفع ترک‌های دوغاب و لکه‌های کپک‌زده، راهی عالی برای خوشبو کردن حمام سرویس بهداشتی است.

استفاده از خوشبو کننده ها در سرویس بهداشتی

اگر مشکل بدبویی سرویس بهداشتی شما با رعایت دو نکته قبلی برطرف نشد، باید از راه های دیگری استفاده کنید. یکی از ساده ترین روش هایی که می توانید به کمک آن هوای سرویس بهداشتی را از شر بوی بد خلاص کنید، اسپری های خوشبو کننده هستند. بسیاری از مردم یک بطری اسپری خوشبو را در توالت و حمام نگهداری می کنند تا پس از استفاده، محیط را خوشبو کنند.

بوگیر توالت - خوشبو کردن توالت

اگر چه توصیه می شود این است که این روش را کمتر استفاده کنید، اما محصولاتی در بازار وجود دارد که بر روی آنها برچسب «ضدعفونی کننده» قرار دارد. با استفاده از این اسپری های خوشبو کننده علاوه بر اینکه بوی بد از بین می رود، فضا هم ضدعفونی می شود.

روش استفاده از این اسپری ها به قدری راحت است که می توان گفت به عنوان ساده ترین راه حل برای داشتن یک فضای خوشبو از آن نام برد. اسپری های خوشبو کننده می توانند تا مدت زیادی هوا را خوشبو نگه دارند.

همچنین این اسپری ها قابلیت این را دارند که بوی بد را به سرعت از بین ببرند، کاری که شاید دیگر موارد از پس انجام آن بر نیایند. تنها عیب این اسپری ها می تواند شیمیایی بودنشان باشد که باز هم نسبت به مزایای آن ها چندان مهم به نظر نمی رسد.

اما بعضی بوها آنقدر قوی هستند که حتی با وجود اسپری کردن خوشبو کننده ها هم از بین نمی روند. نوع دیگری اسپری وجود دارد که تنها بوی بد را نابود می کنند. این اسپری ها برای بوی های شدید مناسبند.

ممکن است فضای حمام و دستشویی را خوشبو نکنند، اما بوی های بد را از بین می برند. اگر در سوپرمارکت ها و فروشگاه های محل زندگی تان به این اسپری ها دسترسی نداشتید، می توانید به صورت آنلاین و اینترنتی به دنبال آن بگردید.

روغن های طبیعی را برای خوشبو کردن توالت به کار بگیرید

طبیعت و موهبت هایش یکی از بهترین گزینه هایی هستند که می توان تقریبا برای انجام هر کاری از آن ها کمک گرفت. خوشبو نگه داشتن سرویس بهداشتی نیز از این قاعده مستثنی نیست. گیاهان بسیاری هستند که می توان با بهره گرفتن از روغن آن ها عطر فوق العاده شان را جایگزین بوی بد سرویس بهداشتی کرد.

این روغن های طبیعی را می توانید به راحتی از عطاری ها تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید. برای بهره بردن از مزیت خوشبو کنندگی روغن های طبیعی، بایست آن ها را گرم کنید.

اسانس سوزهایی هستند که می توانند این کار را به سادگی برای شما انجام دهند. در صورتی هم که اسانس سوز در دسترس ندارید، می توانید خودتان با گرم کردن آن ها، فضای دستشویی را معطر کنید. برای این تاثیر این روغن ها را تداوم ببخشید، باید آن ها را تجدید کنید.

 استفاده از سرکه برای خوشبو کردن توالت

سرکه سفید نه‌تنها بوی بد حمام را از بین می‌برد، بلکه می‌تواند رسوبات توالت و فاضلاب را هم تمیز کند. علاوه‌بر این، می‌توانید فیلتر شیرهای خود را باز کنید و آن را در یک کاسه پر از سرکه قرار دهید تا تمیز شود. همچنین می‌توانید از مخلوط سرکه و نمک برای تمیزکردن حمام استفاده کنید.

تمیز کردن توالت - خوشبو کردن توالت

خوشبو کننده های خانگی برای سرویس بهداشتی و حمام

روش پنجم برای حذف بوی بد حمام و دستشویی استفاده از خوشبوکننده های خانگی است. این خوشبو کننده ها را می توانید در منزل تهیه کنید. بعضی از آنها در بازار موجود نیست. برای تهیه یک خوشبو کننده هوا می توانید یک محلول بسازید که مواد آن شامل:

  • آب سه فنجان
  • الکل یک قاشق
  • 20 قطره روغن اسانس شامل روغن اسطوخودوس، روغن نارنج و روغن اکالیپتوس را با هم مخلوط کنید.
جلوگیری از ورود گرد و خاک به خانه با 10 ترفند ساده

این روغن ها را از طریق عطاری می توانید تهیه کنید. پس از مخلوط کردن این مواد، آن را در یک بطری اسپری بریزید و پشت در توالت و حمام قرار دهید تا زمان نیاز از آن استفاده کنید. اگر بوی الکل این محلول آزارتان می دهد، یک خوشبو کننده دیگر بسازید.

  • دو فنجان آب
  • یک قاشق سرکه سفید
  • 10 قطره روغن نارنج یا اوکالیپتوس ترکیب کنید.

کمی جوش شیرین در قسمت بدبوی حمام و دستشویی بریزید

جوش شیرین هم یکی از موادی است که می تواند بوی بد را به خوبی از بین ببرد. این ماده از دیرباز به عنوان ضد بو شناخته شده و همچنان نیز کاربرد خود را در از بین بردن بوی بد و جلوگیری از به وجود امدن آن حفظ کرده است. از جوش شیرین می توان برای از بین بردن بوی بد چاه دستشویی و یا دیگر قسمت های بدبو استفاده کرد.

برای این که تاثیر جوش شیرین بیشتر شود، می توانید آن را با نمک و کمی آب جوش ترکیب کنید و در محل مورد نظر بریزید. خواهید دید که پس از مدت کوتاهی بوی بد محل مورد نظر به کلی از بین می رود. می توانید با تکرار کردن این کار از به وجود آمدن بوی بد جلوگیری نمایید تا هیچ وقت مجبور به استفاده از خوشبو کننده ها نشوید.

خلاص‌شدن از شر حوله‌ های بدبو

اگر حمام شما بوی کپک‌زدگی دارد، ممکن است حوله‌های شما مقصر این داستان باشند. پنبه در جذب آب و بو، عملکردی فوق‌العاده دارد؛ اما اگر حوله‌ها نتوانند به‌طور کامل خشک شوند، به محلی برای رشد باکتری‌ها و کپک‌ها تبدیل می‌شوند.

راه ‌حل این موضوع و خوشبو کردن حمام این است که حوله‌ها را در آب داغ بشویید. بعد برای دور دوم شستشو، یک فنجان سرکه اضافه کنید. سرکه به کشتن مجرمانی که متهم ردیف اول بوی بد هستند، کمک می‌کند. همچنین حوله‌های شما را نرم و تازه نگه‌ می‌دارد.

خوش بو کردن دستشویی - خوشبو کردن توالت

برای خوشبو کردن توالت از تکه های لیمو استفاده کنید

لیمو یکی از میوه هایی است که به خاطر عطر خوش و دلپذیر خود شهرت دارد. این میوه می تواند به عنوان یکی از خوشبو کننده های طبیعی برای معطر نگه داشتن هوای سرویس بهداشتی و حمام به کمک شما بیاید.

تکه های لیمو را می توانید با قرار دادن در گوشه های فضا به این منظور استفاده کنید. این تکه ها معمولا به مدت یک تا چند روز هوا را خوشبو نگه می دارند و پس از آن باید با تکه های جدید جایگزین شوند.

دیگر روش استفاده از عطر لیمو برای خوشبو کردن فضا، جوشاندن عصاره آن و قرار دادن آن در فضاست که می تواند تاثیر به مراتب بیشتری داشته باشد. در صورت تمایل می توانید از رزماری یا گیاهان دیگر نیز برای ایجاد عصاره مورد نظر استفاده کنید.

استفاده از تفاله قهوه برای خوشبو کردن توالت

در نگاه اول استفاده از تفاله قهوه غیرمعمول‌ترین روش خوشبو نگه داشتن حمام است؛ اما پس از به‌کارگیری این روش، خواهید فهمید که راهی عالی برای از بین بردن بوی نامطبوع سرویس بهداشتی‌ است. مقداری از آن را روی کف حمام یا توالت خود بپاشید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه یا بیشتر بماند و بعد جارو کنید. از آن‌جایی‌که تفاله‌های قهوه دارای رایحه‌ای قوی و باطراوت هستند، در جذب و پوشاندن بوها عالی عمل می‌کنند.

از شمع های خوشبو کننده کمک بگیرید

روش های معطر ساختن فضای سرویس بهداشتی به قدری متنوع شده اند که می توانید از میان آن ها گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید.

این گزینه دلخواه می تواند استفاده از شمع های خوشبو کننده باشد. شمع هایی وجود دارند که اصولا معطر بوده و با روشن شدن رایحه های فوق العاده و متنوعی را در فضای مورد نظر شما پراکنده می کنند. این شمع ها عموما فانتزی بوده و از این رو می توانند به لحاظ زیبایی شناسانه و دکوراتیو نیز برای استفاده در سرویس بهداشتی مناسب باشند.

شمع های خوشبو کننده را می توانید در رایحه های مختلف تهیه کنید و در عین معطر کردن هوا به کمک آن ها از آرامشی که در فضا به وجود می آورند نیز لذت ببرید.

استفاده از دستگاه تصفیه هوا در حمام و توالت

نهمین روش از بین بردن بوی بد حمام و دستشویی این است که به تصفیه کننده های هوا نگاه کنید. اگر در حمام و توالت هوا جریان نداشته باشد، به دستگاه پلاگین یا تصفیه کننده هوا نیاز پیدا می کنید.

از بین بردن زردی وسایل برقی با چند ترفند جادویی ؛ درست مثل روز اول جذاب میشه

این دستگاه باعث افزایش گردش هوا و حذف باکتری های ناشی از بوی بد می شود. در نتیجه هوای حمام و دستشویی را تازه نگهداری می کند.

دستگاه تصفیه کننده هوا در فروشگاه ها عرضه می شود و نسبت به فن قدرت بیشتری دارد. البته این دستگاه ها در سایزهای مختلفی طراحی و تولید می شوند. زمان تهیه باید به ابعاد حمام و دستشویی توجه داشته باشید تا مدل مناسب را انتخاب کنید.

شستن توالت فرنگی - خوشبو کردن توالت

استفاده از مایع شوینده محصولات بهداشتی

در دهمین روش باید از شوینده های قدرتمند استفاده کنید. گاهی دلیل بوی بد حمام و دستشویی نه به دلیل جریان هوا، بلکه به دلیل جرم و آلودگی است که بر روی کف و دیواره های آن باقی مانده است.

شوینده های قدرتمند شاید گرانقیمت باشند، اما می توانند راهی برای از بین بردن بوی بد باشد. گیاهان خشک شده طبیعی هم می توانند باعث طراوات و تازگی حمام و دستشویی شوند. اگر این گیاهان و گل های طبیعی خشک شده را داخل یک ظرف پلاستیکی بریزید و در گوشه ای از حمام و دستشویی قرار دهید، می تواند بوی بد حمام و دستشویی را از بین ببرد.

تمیز نگه‌داشتن برس توالت

جای تعجب نیست که برس توالت شما ممکن است حاوی برخی از میکروب‌ها و بو باشد. جای برس توالت را با پاک‌کننده مورد علاقه خود پر کنید و اجازه دهید برس شما بین دو بار استفاده در آن خیس بخورد. این راه، ساده‌ترین کار برای خوشبو کردن حمام است.

گیاهان معطر را در فضای سرویس بهداشتی قرار دهید

از ساده ترین راهکارهای خوشبو نگه داشتن سرویس بهداشتی ، استفاده از گیاهانی است که به طور طبیعی خوشبو هستند. این روش می تواند یکی از تاثیر گذارترین گزینه های پیش رو باشد، چرا که با استفاده از آن نیازی به جایگزین یا تمدید کردن نخواهید داشت.

گیاه معطری که در فضا قرار می دهید، می تواند تا مدت ها فضا را خوشبو نگه داشته و شما را از دغدغه تجدید رایحه نجات دهد. تنها کاری که باید در حق این خوشبو کننده های طبیعی و فوق العاده انجام دهید، این است که هر چند وقت یک بار آن ها را آبیاری کنید.

روش آخر از بین بردن بوی بد حمام و دستشویی

آخرین روش برای از بین بردن بوی بد حمام و دستشویی زمانی کاربرد دارد، که بو خیلی آزاردهنده نباشد.مقداری عطر را بر روی حبابِ چراغ حمام و دستشویی بمالید. زمانی که چراغ روشن می شود، به حباب گرما می دهد که عطر را تبخیر می کند. سپس بخار عطر در فضای حمام و دستشویی می پیچد و باعث خوشبو شدن این فضاها می شود.

شستن حمام - خوشبو کردن توالت

استفاده از زغال فعال

زغال فعال یک رطوبت‌گیر درجه‌یک است؛ بنابراین یکی از دلایل اصلی بوی بد حمام -یعنی رطوبت- را از بین می‌برد. همچنین می‌تواند مواد شیمیایی مضر موجود در هوا را در کنار رطوبت جذب کند. علاوه‌بر این، می‌توانید آن را زیر نور خورشید قرار دهید تا خشک شود و باز به‌عنوان جاذب بو و برای خوشبو کردن حمام از آن استفاده کنید.

 استفاده از کافور برای خوشبو کردن توالت

کافور یک راه عالی برای از بین بردن بوی بد و خوشبو کردن حمام است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری کافور را در حمام خود قرار دهید تا همه بوهای بد را جذب کند. همچنین می‌توانید چند قطره روغن درخت چای را به آن اضافه کنید تا بوی حمام شما بهتر شود. کافور علاوه‌بر معطربودن، برای جذب رطوبت، مانند زغال فعال، عالی عمل می‌کند.

میوه کاج برای خوشبو کردن توالت

برای خوشبو کردن دستشویی می‌توانید از میوه کاج هم کمک بگیرید. کافی است مقداری از اسانس یا روغن خوشبو را به میوه‌های کاج آغشته کنید و آنها را در دستشویی قرار دهید. این کار علاوه بر اینکه باعث تزیین و زیباتر شدن این مکان می‌شود، بوی خوشایندی را نیز در فضا پخش می‌کند. حتی با قرار دادن کاج‌ها در درون مایکروفر نیز می‌توانید به پخش شدن بوی آنها در فضا کمک کنید و یک خوشبو کننده طبیعی دستشویی بسازید.

سطل زباله را خالی کنید

یکی دیگر از مقصران اصلی بوی بد در حمام، سطل زباله است؛ اما خوشبختانه خیلی راحت می توان مشکل را رفع کرد. سطل زباله را حتی اگر پر نبود، خالی کنید. علاوه بر این بعد از خالی کردن، چند قطره از اسانس مورد علاقه تان را داخل سطل زباله و کیسه خالی بریزید. در این حالت هر زمان که در سطل باز شود، بوی عطر در فضا می پیچد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

1 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *