خشک کردن لباس روی شوفاژ

خشک کردن لباس روی شوفاژ کار معمول و روتینی است و اکثرا نمی دانند که با این کار چه خطر بزرگی در کمین آنهاست. اگر این مقاله شادمگ را خوب مطالعه کنید دیگر هرگز از شوفاژ برای خشک کردن لباس استفاده نمی کنید.

مشكلات خشک كردن لباس روی شوفاژ

در پاییز و زمستان که در بسیاری از مناطق، هوای بیرون سرد یا بارانی و برفی است، پهن‌کردن لباس روی بند و در فضای آزاد ممکن نیست. برخی خانواده‌ها خشک‌کن ندارند و برخی از آن‌هایی که دارند، شاید ترجیح می‌دهند برای کاهش هزینه‌ انرژی، کمتر از آن استفاده کنند.

پس جای تعجب نیست که بسیاری از ما وسوسه می‌شویم که لباس‌های خیس خود را روی رادیاتور شوفاژ خشک کنیم. به گزارش هافینگتون‌پست، متخصصان بهداشت و درمان هشدار داده‌اند که خشک کردن لباس‌ها روی رادیاتور می‌تواند به ایجاد کپک منجر شود که اصلا خبر خوبی برای سلامت ما نیست.

خشک کردن لباس - خشک کردن لباس روی شوفاژ

اگر شما هم جزو افرادی هستید که در زمستان از وسایل گرمایشی مانند شوفاژ برای خشک کردن فوری لباس‌ هایتان استفاده می‌کنید در این مطرح سعی می‌کنیم ضرر‌های این کار معمول را بررسی کنیم:

هنگامی که به منظور خشک شدن لباس ها، آن‌ها را روی رادیاتور قرار می‌دهید در واقع دارید با جذب کردن گرمای شوفاژ توسط لباس مانع گرم شدن فضای اتاق می‌شوید.

در واقع رادیاتور‌ها تلاش می‌کنند تا دمای محیط را در حد ثابتی نگه دارند، اما با این کار میانگین دمای کل سیستم پایین می‌آید و درنتیجه سیستم باید برای جبران افت دما بیشتر تلاش کند و همین کار باعث افزایش کار سیستم و در نتیجه بالا رفتن هزینه‌ها می‌شود.

چندم عید ماه رمضان 1402 است ؟ تاریخ عید فطر امسال

نحوه هواگیری شوفاژ را یادتان داده ایم در صورت نیاز خودتان بدون حضور تعمیرکار مشکل را حل کنید.

مهمترین ضررهای خشک كردن لباس روی شوفاژ

بالا رفتن هزینه، اولین ضرر

هنگامی که به منظور خشک شدن لباس ها، آن ها را روی رادیاتور قرار می‌دهید در واقع دارید با جذب کردن گرمای شوفاژ توسط لباس مانع گرم شدن فضای اتاق می‌شوید.

در واقع رادیاتورها تلاش می کنند تا دمای محیط را در حد ثابتی نگه دارند اما با این کار میانگین دمای کل سیستم پایین می آید و درنتیجه سیستم باید برای جبران افت دما بیشتر تلاش کند و همین کار باعث افزایش کار سیستم و در نتیجه بالا رفتن هزینه ها می‌شود.

لباس یچه روی شوفاژ - خشک کردن لباس روی شوفاژ

قارچ‌هایی که رشد می‌ کنند

خشک شدن لباس‌ها یعنی خروج رطوبت از آن‌ها توسط تبخیر و تداخل این پدیده با جریان همرفتی که توسط شوفاژ شکل گرفته است باعث می‌شود رطوبت هوا در جریان هوا صعود کند و به اولین سطح سردی که برخورد می‌کند بچسبد. همین موضوع باعث به وجود آمـدن مشکلات مربوط به قارچ یا کپک خواهد شد.

احساس خستگی و علایمی شبیه آنفلوآنزا

آیا به تازگی احساس خستگی غیرمعمولی داشته اید؟ آبریزش بینی چطور؟ همان‌طور که گفتیم رشد قارچ‌ها ممکن است به مرور باعث بروز مشکلاتی در سیستم تنفسی مشابه بیماری آنفلوآنزا در شما شود. این نشانه‌های قارچی می‌تواند مانند یک آلرژی یا به صورت‌های پیشرفته‌تر هم دیده شود، پس بهتر نیست دست از خشک کردن لباس‌ها روی رادیاتور برداریم؟

لباس زمستانی روی شوفاژ - خشک کردن لباس روی شوفاژ

کپک خطرناک

پروفسور دیوید دنینگز، مدیر مرکز ملی آسپرژیلوزیس، به بی‌بی‌سی گفت که این مسئله می‌تواند به‌ویژه برای کسانی که به بیماری‌های تنفسی مانند آسم دچارند، خطرناک باشد. او گفت که خشک کردن لباس‌ها روی رادیاتور می‌تواند تا دو لیتر بخار آزاد کند و سطح رطوبت داخل اتاق را تا ۳۰ درصد افزایش دهد.

شستشوی والان پرده با لباسشویی راحت و بی دردسر ؛ نیازی به خشکشویی نیست

این موضوع باعث رشد همه کپک‌ها، از جمله آسپرژیلوس، می‌شود که بالقوه خطرناک است. به گفته مرکز کنترل بیماری‌ها در ایالات متحده (CDC)، آسپرژیلوس نوعی کپک بسیار رایج است و نمی‌توان از آن کاملا اجتناب کرد، اما برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، تنفس هاگ‌های آسپرژیلوس می‌تواند باعث بروز عفونت در ریه‌ یا سینوس‌ها شود که در ادامه ممکن است به سایر قسمت‌های بدن سرایت کند.

برای راه اندازی رادیاتور شوفاژ  از شادمگ کمک بگیرید.

چه افرادی در خطرند ؟

افرادی که به‌ویژه در برابر کپک آسیب‌پذیرند، عبارت‎ند از:

1. افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی مانند آسم، فیبروز کیستیک یا بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)
2. کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند؛ مثلا افرادی که پیوندعضو داشته‌‌اند یا شیمی‌درمانی می‌کنند.
3. کسانی که پیشتر به سل (TB) مبتلا بوده‌اند.
4. مبتلایان به آنفلوآنزا یا کرونای شدید که برای تنفس به دستگاه کمکی نیاز دارند.

روش جایگزین خشك كردن لباس روی شوفاژ

پروفسور دنینگز می‌گوید اگر فقط یک یا دو قطعه کوچک لباس را روی رادیاتور خود خشک کنید، ممکن است مشکلی پیش نیاید، اما «خشک کردن مداوم لباس‌های شسته‌شده در داخل خانه و باز نکردن پنجره‌ها» می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند، زیرا «راهی برای خروج این همه رطوبت وجود ندارد و این مشکل بزرگی است.» اگر چاره‌ای جز خشک‌کردن لباس‌های خود روی رادیاتور ندارید، هربار تعداد کمتری لباس را بشویید و پس از خشک کردن آن‌ها روی رادیاتور، هوای خانه را خوب تهویه کنید.

رخت پهن کن - خشک کردن لباس روی شوفاژ

همچنین، اگر مجبورید لباس‌هایتان را در داخل خانه خشک کنید، پیشنهاد می‌شود که آن‌ها را در حمام بگذارید و در آن را ببندید و پنجره‌اش را باز بگذارید، یا دستگاه تهویه‌هوا را روشن کنید.

یا اگر لباس‌های خیس را در اتاق دیگری قرار می‌دهید، حتما در آن اتاق را ببندید و پنجره‌اش را باز کنید. همچنین، بدیهی است که لباس‌های مرطوب را به‌هیچ‌وجه نباید روی بخاری‌ها یا گرمکن‌های برقی یا در فاصله نزدیک آن خشک کنید، زیرا این کار می‌تواند به آتش‌سوزی منجر شود.

خشک کردن فوری لباس با چند ترفند عالی و آسان

اگر رنگ لباس شما روی شوفاژ ثابت شد حتما از روش های پاك كردن رنگ لباس از روی شوفاژ در شادمگ کمک بگیرید.

بهترين روش خشك كردن لباس

رادیاتور حوله خشک کن گزینه مناسبتری نسبت به خشک کردن لباس ها روی رادیاتور است.
خشک کردن توسط حوله خشک کن راه حل بهتری است چون:

  •  ارزان است.
  •  تعداد بیشتری به نسبت رادیاتور می توانید لباس قرار دهید.
  •  به راحتی می توانید نزدیک یک پنجره نصب کنید.
  • یا این که در حمام کنار فن قرار دهید.
  • یک اتاق رختشویی با یک رادیاتور حوله خشک کن بهترین روش برای خشک کردن لباس داخل خانه می باشد.

لباس خیس - خشک کردن لباس روی شوفاژ

یک اتاق با تهویه مناسب معمولا کنار حمام خانه، یا اتاق رخت شویی که در آن یک حوله خشک کن نصب شده باشد بهترین روش برای خشک کردن لباس داخل خانه می باشد. حوله خشک کن در واقع خیلی سریع لباس هستان را خشک کرده و هیچ گونه ضرر همانند خشک کردن روی رادیاتور نخواهد داشت.

سخن آخر

اگر تا الان برای خشک کردن لباس هایتان از رادیاتور استفاده می کردید، بهتر است این روش را کنار بگزارید. یا از روش های معمول در فضای باز استفاده کنید و یا اگر فضای باز قابل دسترسی در منزلتان وجود ندارد و داخل خانه لباس هایتان را خشک می کنید، حتما از حوله خشک کن استفاده کنید تا هم به سلامتی هم به جیب شما ضرر نرسد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

20 آبان 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *