از بین بردن سوسک کابینت

از بین بردن سوسک کابینت یکی از چالش های ترسناک برای خانم های خانه دار است. این نوع سوسک در لا به لای چوب های کابینت زندگی می کند و از مواد غذایی موجود در آشپزخانه تغذیه می کند. با شادمگ همراه باشید تا روش های از بین بردن سوسک کابینت را یادتان دهیم.

از بین بردن سوسک کابینت

سوسک کابینت - از بین بردن سوسک کابینت

سمپاشی؛ بهترین راه ریشه کن کردن سوسک کابینت

در پاسخ به سوال “سریع‌ترین راه از بین بردن سوسک کابینت چیست” قطعا اولین جوابی که به ذهن شما می‌رسد، سمپاشی است. سمپاشی راحت‌ترین و کارآمدترین راه برای از بین بردن سوسک در کابینت به شمار می‌رود. سمپاشی باید اصولی و توسط متخصصین این حوزه انجام بگیرد تا باعث دردسر نشود. گاهی اوقات در نتیجه سمپاشی غیر اصولی، عوارض جبران‌ناپذیری مثل مرگ ساکنین خانه و حتی همسایه‌های مجاور نیز اتفاق می افتد. سم‌های حاوی سایپرمترین، از تاثیرگذارترین سم‌ها برای از بین بردن تخم زنده سوسک محسوب می‌شوند و اثر این سم تا سه ماه باقی می‌ماند.

سمپاشی غیر اصولی در مواردی باعث از بین بردن سوسک نمی‌شود؛ با مقاوم‌سازی سوسک کابینت در مقابل سموم، تاثیر سمپاشی هم از بین می‌رود. سم‌پاشی غیر استاندارد در بعضی موارد، موجب آسیب به وسایلی مثل کابینت می‌شوند. در نتیجه اگر در اثر سمپاشی، به کابینت‌های آشپزخانه آسیبی وارد شد، خرید کابینت آشپزخانه جدید از جنس ام‌دی‌اف، را جایگزین کابینت‌های قبلی کنید. و همچنین فراموش نکنید تمیز کردن آشپزخانه می تواند باعث قطع زنجیره ی غذایی آن ها و از بین رفتن این نوع سوسک شود.

استفاده از حشره‌کش

از اسپری حشره‌کش مخصوص برای از بین بردن سریع سوسک کابینت استفاده کنید. این افشانه‌ها حاوی مقادیر قابل توجهی سیفلوترین هستند و برای کشتن حشرات موذی به‌ویژه سوسک کاربرد مطلوبی دارند. اسپری حشره‌کش را حتما به همه منافذ اسپری کنید. اگر سوسک‌ در منافذ تخم‌گذاری کرده باشد، با اسپری حشره‌کش به این قسمت‌ها از افزایش جمعیت سوسک در آشپزخانه‌تان جلوگیری کنید. اسپری را در گوشه‌های کابینت، قست‌های زیرین، بالایی و درزهای آن، که محل رشد سوسک‌ها محسوب می‌شوند، اسپری کنید.
سوسک آشپزخانه - از بین بردن سوسک کابینتدر هنگام استفاده از اسپری سوسک‌کش، از ماسک استفاده کنید تا از ورود مواد شیمیایی مضر به دهان و بینی خود جلوگیری کنید. کابینت‌های ام‌دی‌اف با رطوبت سازگار نیستند؛ بنابراین سوسک و حشرات دیگر در این محیط تولید مثل نمی‌کنند. در نتیجه نیازی به استفاده از راههای از بین بردن سوسک ریز کابینت نخواهید داشت.

برق انداختن استیل گاز ، ظرفشویی و شیرآلات مثل آب خوردن

ژل سوسک کش؛ راهکار دفع سوسک کابینت از منافذ

ژل سوسک‌کش حاوی مقادیر مناسبی از فیبرونول است که حشرات موذی بر اثر تماس با این ماده، تلف می‌شود. ژل حاوی فیبرونول، یک روش ایده‌آل برای کشتن و کنترل سوسک‌های درشت فاضلاب محسوب می‌شود. از ژل سوسک‌کش، همزمان با اسپری حشره‌کش استفاده نکنید؛ چراکه اثر دفع‌کننده خواهد داشت. درصورتی‌که بعد از استفاده از ژل سوسک‌کش، همچنان سوسک سوسری (سوسک درشت فاضلاب) مشاهده کردید، ۱۴ تا ۲۱ روز بعد، استفاده از ژل را تکرار کنید.

استفاده از ژل سوسک‌کش به‌راحتی انجام می‌گیرد، این ژل در منافذ کابینت و جداره‌های آن استفاده می‌شود. برای نصب کابینت آشپزخانه، حتما از ام‌دی‌اف استفاده کنید تا محیط مناسبی برای رشد سوسک‌ها ایجاد نشود. به‌عنوان نکته آخر در استفاده از ژل سوسک‌کش و برای اثربخشی بیشتر از تعداد فراوانی طعمه کوچک ژل به‌جای تعداد کمی طعمه بزرگ استفاده کنید.

بررسی روش‌ های خانگی از بین بردن سوسک کابینت

روش‌های خانگی متعددی برای از بین بردن سوسک کابینت، سرویس بهداشتی و اتاق خواب، پیشنهاد می‌شود. استفاده از سرکه، طعمه سوسک کش، مخلوط آب و صابون، برگ بو و طراحی کابینت آشپزخانه، طبق استانداردها از جمله روش‌های رایج برای از بین بردن سوسک کابینت به شمار می‌روند. هر چند اکثر این روش‌ها اساس علمی نداشته و نمی‌توان به آن‌ها بسنده کرد، با این حال در این بخش به دو مورد از روش‌های خانگی شناخته شده برای از بین بردن سوسک کابینت می‌پردازیم.

از بین بردن سوسک با سرکه؛ راهکار خانگی متداول برای کشتن سوسک

در روش از بین بردن سوسک با سرکه، از اسپری کردن این محلول روی حشره استفاده کنید. برای تاثیرگذاری بیشتر در زمان استفاده از سرکه، مخلوط مایع ظرفشویی و آب درست کنید. اسپری سرکه یک روش خانگی موثر برای از بین بردن سوسک‌ها به شمار می‌رود. این مخلوط را داخل اسپری ریخته و به درون کابینت و محفظه‌های آن بپاشید. بعد از چند هفته استفاده از این مخلوط، سوسک‌ها از بین می‌روند.

از بین بردن سوسک قهوه ای خانه - از بین بردن سوسک کابینت

در استفاده از مخلوط سرکه و آب دقت داشته باشید تا موجب خراب شدن کابینت نشوید. کابینت‌هایی که از جنس نامرغوب هستند، بر اثر تماس با رطوبت کپک می‌زنند. ایجاد رطوبت مداوم روی سطوح، یک نوع رایج از علت کپک زدن کابینت محسوب می‌شود؛ بنابراین در استفاده از روش‌های خانگی از بین بردن سوسک کابینت، به ساختار مواد و نحوه استفاده از آن‌ها دقت کنید.

مزایای استفاده از قاشق چوبی | نحوه تميز كردن و نگهداری از قاشق چوبی

پودر بوریک اسید؛ بهترین مکمل ساخت طعمه سوسک‌کش

پودر بوریک اسید با عنوان پودر سوسک‌کش از داروخانه‌ها قابل خریداری است. یک واحد بوریک اسید به همراه یک واحد شکر و یک واحد آرد، مخلوط مناسبی برای از بین بردن سوسک کابینت خواهد بود. آرد و شکر به‌عنوان غذای حشره باعث جذب سوسک به طعمه شده و مخلوط بوریک اسید نیز سوسک را می‌کشد. در این روش می‌توان به‌جای شکر از یک واحد پودر کاکائو و دو واحد آرد استفاده کرد. به خاطر داشته باشید استفاده از طعمه سوسک‌کش تنها یک روش خانگی برای از بین بردن سوسک کابینت محسوب شده و پایه علمی ندارد.

در صورت استفاده از پودر بوریک اسید برای از بین بردن سوسک ریز کابینتی، یک سری نکات را درنظر داشته باشید. حتما سه دوره از این روش استفاده کنید و مطمئن باشید که هر دوره دو هفته طول می‌کشد. بوریک اسید برای حیوانات خانگی یا انسان‌ها خطری ندارد؛ بااین‌حال فقط در مکان‌هایی که سوسک وجود دارد، از این ماده سمی استفاده کنید. بوریک اسید بر اثر برخورد با رطوبت، سفت می‌شود. در هنگام استفاده از مخلوط بوریک اسید به‌عنوان طعمه سوسک‌کش، فویل یا کاغذ زیر آن قرار دهید.

برای جلوگیری از ورود حشرات به خانه آشغال را در فضای باز نگذارید

سوسک‌ها عاشق این هستند که وارد آشغال‌ها بشوند، بنابراین سعی کنید از گذاشتن آشغال در فضای باز اجتناب کنید تا آن‌ها نتوانند از آن تغذیه کنند! همچنین شما باید مطمئن شوید درب تمام سطل‌های آشغال‌تان محکم بسته شده باشد تا سوسک‌ها نتوانند دزدکی وارد آن‌ها بشوند.

درب ظرف‌های غذا را محکم ببندید.

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که در یک بسته چیپس را باز می‌کنید و آن را داخل کابینت می‌گذارید، بهتر است این عادت‌تان را تغییر دهید. چرا؟ چون انجام این کار دسترسی سوسک‌ها را به غذای شما راحت می‌کند!

به جای آن، بسته‌های باز شده‌ی خوراکی‌ها را در ظرف‌های پلاستیکی محکم بسته شده قرار دهید. به این طریق، هیچ آفتی نمی‌تواند وارد آن شود.

همه چیز را تا آنجا که ممکن است خشک نگه دارید.

شب‌ها قبل از آن که بخوابید، کمی وقت بگذارید و تمام سینک‌ها، وان‌های حمام، و دوش‌ها را خشک کنید. با انجام این کار، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که سوسک‌ها برای رشد و نمو محیط مرطوبی در اختیار ندارند.

سوسک فاضلاب - از بین بردن سوسک کابینت

نشانه‌های هجوم سوسک‌های کابینت

آیا یک سوسک آلمانی را در منزل‌تان شناسایی کرده‌اید؟ اگر چنین است، ممکن است با هجوم سوسک‌ها مواجه باشید. در اینجا چند نشانه‌ی دیگر ذکر می‌شود که باید مراقب آن‌ها باشید:

جلوگیری از ورود گرد و خاک به خانه با 10 ترفند ساده

۱. فعالیت‌ سوسک‌ها در طول روز

سوسک‌ها موجوداتی شب‌فعال هستند، پس اگر آن‌ها را در طول روز حین به سرعت دویدن روی کف خانه دیدید، این احتمال وجود دارد که در منزل‌تان مورد هجوم جدی سوسک‌ها قرار گرفته باشید.

۲. هر بوی چربی و کپک زدگی

سوسک‌های آلمانی انواع مختلفی از مواد شیمیایی بودار ترشح می‌کنند. پس اگر یک بوی چربی و کپک زدگی احساس کردید، به احتمال فراوان مورد هجوم سوسک‌های آلمانی واقع شده‌اید.

۳. مدفوع سوسک‌ها

انگار درگیر بودن با خود سوسک‌ها کافی نیست- که حالا باید با مدفوع‌شان هم درگیر باشیم!

شما می‌توانید خیلی راحت مدفوع سوسک‌های آلمانی را تشخیص بدهید چون شبیه دانه‌های فلفل/قهوه است و عموما در کشوها یا کابینت‌ها یافت می‌شود. مدفوع آن‌ها حتی ممکن است لکه‌های تیره‌ای در گوشه‌های اتاق‌های خانه‌تان به جا بگذارد.

۴. سوسک‌های مرده

اگر یک سوسک‌ آلمانی مرده پیدا کنید، به احتمال فراوان دوستانش همان نزدیکی‌ها هستند- زنده و در حال هجوم به منزل شما. اما یک سوسک مرده تنها نشانه‌ی واضح هجوم نیست- حتی پوست ریخته‌ی یک سوسک آلمانی زنده می‌تواند نشانه‌ای از هجوم آن‌ها باشد!

ترس از سوسک - از بین بردن سوسک کابینت

۵. تعداد بسیار زیادی از سوسک‌های قهوه‌ای کوچک‌تر در آشپزخانه و/یا حمام

سوسک‌های آلمانی عاشق پرسه زدن در آشپزخانه‌ها و حمام‌ها هستند چون این قسمت‌ها مستعد فراهم کردن رطوبت و غذایی هستند که آن‌ها برای بقا نیاز دارند. بله- “غذای” سوسک در حمام‌ها وجود دارد چون آن‌ها صابون و خمیردندان هم می‌خورند.

نصب کابینت ام‌ دی‌ اف؛ ساده‌ترین راه برای پیشگیری از  ورود سوسک کابینت

ورود سوسک به فضای آشپزخانه امری اجتناب‌ناپذیر است. سوسک‌ها از طریق فاضلاب، راه آب، سینک و پنجره وارد آشپزخانه و فضای خانه می‌شوند. از بین بردن سوسک در فضاهای بسته آشپزخانه مثل کابینت، نیازمند ملاحظات بیشتری است؛ چراکه کابینت‌ها محل نگه‌داری ظروف و وسایل آشپزخانه به شمار می‌روند. به همین دلیل از بین بردن سوسک در کابینت با محدودیت‌های بیشتری همراه است.

روش‌های علمی و خانگی متعددی برای از بین بردن سوسک کابینت وجود دارد، بااین‌حال پیشگیری از ورود سوسک به کابینت از درمان آن بهتر است. برای این منظور توصیه می‌شود از کابینت‌هایی با جدار باریک، منطبق بر استانداردهای بهداشتی و ساخته شده از ام‌ دی‌ اف، استفاده کنید. در این صورت زندگی حشرات موذی به‌ویژه سوسک‌ در کابینت‌ها غیرممکن می‌شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

9 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *