افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن کابینت گلاس

تمیز کردن کابینت گلاس را باید هر روز انجام دهید چرا که آثار انگشت، خراش، لکه و سایر علائم بر روی کابینت هایگلاس به خصوص رنگ تیره به راحتی در معرض دید قرار می گیرند. اگر می خواهید با نحوه تمیز کردن کابینت هایگلاس و براق انداختن آن آشنا شوید ما را در شادمگ همراهی کنید.

روش های مختلف تمیز کردن کابینت گلاس 

یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه که همیشه باید تمیز و پاکیزه باشد، آشپزخانه است. با این حال حضور میوه و سبزیجات یا مواد غذایی، پخت و پز، دوده و روغن، باعث آلودگی و حتی رشد و تکثیر بسیاری از باکتری‌ها در آشپزخانه می‌شود. از این رو اگر به سلامت خود و خانواده‌تان اهمیت می‌دهید و به بهداشت مواد غذایی و نظافت آشپزخانه توجه می‌کنید، باید همیشه و هر روز به نظافت آشپزخانه رسیدگی کنید.

تمیز کردن کابینت گلاس

کابینت آشپزخانه یکی از مواردی است که بسیاری از افراد، تمیز کردن آن را نادیده می‌گیرند، چرا که بخش زیادی از آشپزخانه را کابیت فرا گرفته و ممکن است زمان زیادی صرف تمیز کردن آن شود. با این حال اگر هر هفته که هر مدل کابینت آشپزخانه را تمیز کنید، دیگر خبری از چربی، غبار و دوده نخواهد بود و شما می‌توانید تنها با یک دستمال نخی و مرطوب آن را تمیز نمایید.

یکی از کابینت‌هایی که این روزها آشپزخانه‌های مدرن ایرانی را به خود اختصاص داده و طرفداران بسیاری دارد، کابینت گلاس و هایگلاس است. این نوع کابینت سطح شفافی دارد و ممکن است بیشتر از کابینت‌های دیگر گرد و غبار و لکه‌های زرد روغن و مواد غذایی یا حتی لکه آب را نمایش دهد.

اهمیت تمیز کردن کابینت گلاس

درست است که خانه را به عنوان محل استراحت می‌شناسیم اما نمی‌توانیم اتاق کاری را که در هر خانه‌ای وجود دارد، نادیده بگیریم. وجود این اتاق کار دائمی حتی در کوچک‌ترین خانه‌ها اجتناب‌ناپذیر است. این اتاق کار یعنی آشپزخانه، محیطی است که به عنوان پراستفاده‌ترین بخش هرخانه، بسیار در معرض آلودگی است. این درحالی است که حساسیت بهداشتی این بخش به عنوان محل نگهداری مواد غذایی و تهیه غذا به مراتب بالاتر از سایر نقاط است.

البته برچسب کابینت آشپزخانه یکی از بهترین روش ها برای نو کردن دکوراسیون آشپزخانه است. این روش می تواند با کمترین هزینه نمای آشپزخانه را عوض کرده و طرح نویی به کابینت ها بدهد.

تمیز کردن کابینت گلاس

نکته‌ی دیگر این است که کابینت حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد کل فضای آشپزخانه را به خود اختصاص می‌دهد. این به آن معناست که هرگونه تعویض یا تعمیر به همین میزان هزینه به دنبال دارد. یعنی تقریبا چیزی کم از بازسازی کامل یک آشپزخانه نخواهد داشت.

تمیزکردن کابینت به صورت اصولی و صحیح می‌تواند به افزایش دوام و عمر کابینت‌ها کمک کند. این کار هم‌چنین در حفظ زیبایی ظاهری کابینت‌ها به‌طور طولانی‌مدت مؤثر خواهد بود. در تمیز کردن کابینت به‌عنوان مهم‌ترین و وسیع‌ترین بخش آشپزخانه باید نکاتی رعایت شود تا نتیجه‌ی دلخواه به دست آید.

نبایدها در تمیز کردن کابینت گلاس

پیش از آن‌که ببینیم راه‌کارهای تمیزکاری کابینت آشپزخانه چیست، به برخی از پرهیزهای لازم بپردازیم:

تمیز کردن کابینت گلاس

بهتر است هیچ‌وقت اجازه ندهید لکه‌های حاصل از آشپزی و امور دیگر روی کابینت‌ها باقی بمانند. لکه‌هایی که در لحظه خیلی آسان پاک می‌شوند، اگر باقی بمانند، گرد و غبار و آلودگی‌های دیگر را جذب می‌کنند. بعدا نمی‌توانید آن‌ها را به همان سادگی پاک کنید و نیازمند لکه‌برها و شوینده‌های مختلف می‌شوید.
از سیم‌ها، برس‌ها، اسکاچ‌های زبر و دیگر موادی که ایجاد ساییدگی می‌کنند اصلا برای تمیزکردن کابینت‌ها استفاده نکنید. این وسایل روکش کابینت را از بین می‌برند و روی آن خراش و زبری ایجاد می‌کنند. این زبری آلودگی‌های بیشتری را به خود جذب می‌کنند و تمیز کردنشان هم دشوارتر می‌شود.

روش صحیح تمیز کردن قفس پرنده و چند نکته بسیار کاربردی

از شوینده‌های بسیار قوی برای تمیزکردن کابینت استفاده نکنید. شوینده‌ها و جرم‌گیرهای قوی استفاده‌های خاص خود را دارند و به دلیل ترکیبات شیمیایی قوی چندان هم توصیه نمی‌شوند. این مواد می‌توانند لایه‌‌های رنگ و جلای و هر لایه‌ی محافظت‌کننده روی کابینت را از بین ببرند. در نتیجه آن را در برابر آلودگی‌های بعدی آسیب‌پذیرتر می‌کنند.

تمیز کردن کابینت گلاس
کابینت را خیس نکنید. خیس شدن کابینت، خصوصا کابینت‌های چوبی و ام‌دی‌اف، چه با آب و چه با شوینده، تخریب کابینت را سرعت می‌دهد.
هنگام تمیز کردن درها مراقب باشید به در فشار و وزن زیاد وارد نکنید. این کار به لولای کابینت آسیب می‌رساند. همچنین مراقب باشید شوینده‌‌ها و آب به لولاها نرسد. درغیراین‌صورت به قطعات و اجزای آن آسیب می‌رساند.
اگر کابینت مجهز به جک گازی کابینت است، نباید به هیچ‌عنوان آن را باز کنید. ضمنا برای تمیز کردن خود لولا کابینت آرام بند باید تنها از یک دستمال خشک استفاده کنید. هرگونه رطوبت آب و ترکیبات شوینده به آرام بند کابینت آسیب خواهد زد.

پاک کردن چربی از روی کابینت

لکه‌ها و آلودگی‌های چرب همیشه روی کابینت‌ها، اجاق گاز و سایر سطوح و وسایل ایجاد می‌شوند. چه کنیم تا از آن‌ها خلاص شویم؟ ما برای رایج‌ترین آلودگی روی سطوح آشپزخانه راه‌حل ویژه‌ای داریم.

محلول پاک کننده‌ی خانگی برای تمیز کردن کابینت گلاس

یک واحد جوش شیرین را با دو واحد آب گرم مخلوط کنید. به این محلول مقداری آب لیموترش هم بیفزایید. مقدار مواد بستگی به سطح کابینت‌های شما دارد. همچنین میزان جرم و آلودگی کابینت‌ها تعیین می‌کند چه میزان از این پاک کننده را نیاز دارید. می‌توانید هر واحد را یک فنجان یا یک لیوان درنظر بگیرید. این محلول را داخل ظرف افشانه (اسپری) بریزید و روی سطوح بپاشید.

تمیز کردن کابینت گلاس

در کم‌تر از پنج دقیقه اثر معجزه‌آسای محلول خانگی قابل مشاهده است. با یک اسفنج یا اسکاچ نرم چربی‌ها را پاک کنید. اسفنج را مرتب بشویید و تا تمیز شدن کامل سطح این کار را تکرار کنید. سپس با یک پارچه رطوبت را خشک کنید.

می‌توانید از مقداری محلول سرکه سفید و آب‌گرم به‌عنوان مکمل پاک‌سازی استفاده کنید. این کار به ضدعفونی هرچه بیشتر کابینت‌ها کمک می‌کند.

پیشگیری از ایجاد لکه‌های چربی

تمیز کردن کابینت از لکه‌های چربی کار طاقت‌فرسایی است. اگر می‌خواهید تجمع چربی روی کابینت‌های آشپزخانه به این زودی تکرار نشود، راه‌هایی وجود دارد.

تمیز کردن کابینت های آشپزخانه را تبدیل به یک کار هفتگی کنید.
لکه‌هایی که حین آشپزی و انجام کارهای آشپزخانه متوجه ایجادشان می‌شوید، در لحظه پاک کنید.
هنگام آشپزی مرتب دست‌های خود را بشویید تا در اثر تماس با سطوح، چربی و لکه به آن‌ها منتقل نشود.

تمیز کردن کابینت گلاس و هایگلاس

احتمالا با شنیدن اسم این نوع کابینت، تصور کنید که جنس این کابینت از شیشه یا آینه است. در واقع کابینت گلاس همان کابینت ام دی اف است که روکش پلاستیکی ضد آب پلکسی دارد و همچون شیشه و آینه شفاف است. پس تمیز کردن کابینت ام دی اف هم به همین روش ها انجام می شود.

تمیز کردن کابینت گلاس

با این حال ممکن است کابینت گلاس یا های گلاس زودتر از کابینت‌های دیگر همچون کابینت چوبی، لکه‌ و آلودگی را نشان دهد.  شستشو و تمیز کردن کابینت گلاس، از دیگر کابینت‌ها راحت‌تر است، چرا که سطح کاملا صاف و یک دستی دارد. با تمام این مزیت‌ها به نظر شما نحوه تمیز کردن کابینت گلاس و هایگلاس چگونه است؟

 کابینت گلاس را دستمال بکشید

یکی از ساده‌ترین روش تمیز کردن کابینت‌های گلاس و هایگلاسِ بدون لکه روغن یا مواد غذایی، استفاده از دستمال مرطوب است. با این حال این کابینت بسیار شفاف است و پرز دستمال، لکه آب یا هر آلودگی دیگر را همچون شیشه و آینه به خوبی نمایش می‌دهد.

آشنایی با رسم و رسوم بله برون برای خانواده داماد و عروس ؛ نکات مهم مراسم

در این صورت توصیه می‌کنیم حتما از دستمال‌ یا حوله‌های مخصوص گردگیری بدون پرز استفاده کنید.  کمی دستمال را با آب ولرم مرطوب کنید و کابینت گلاس را تمیز نمایید. سپس با یک دستمال یا حوله خشک و بدون پرز دیگر، رطوبت کابینت را پاک کنید تا لکه‌ای باقی نماند.

به یاد داشته باشید که هرگاه یک غذای چرب تهیه کردید یا یک لکه غذایی روی کابینت ایجاد شد و شاهد لکه‌های روغنی یا غذایی روی کابینت گلاس یا هایگلاس شدید، همان لحظه روی کابینت را با دستمال یا حوله مرطوب پاک کنید.

تمیز کردن کابینت گلاس

این روش کمک می‌کند تا لکه غذایی خشک نشود و به سادگی از روی کابینت پاک گردد. در نتیجه دیگر نیازی به تلاش یا استفاده از مواد شوینده قوی یا صرف زمان زیادی برای پاک کردن کابینت گلاس یا هایگلاس نخواهد بود.

 از مایع ظرفشویی استفاده کنید

لکه روغن یا لکه مواد غذایی، از شایع‌ترین لکه‌های آشپزخانه، به‌خصوص روی کابینت‌ها است که کابینت شفافی همچون گلاس و هایگلاس به خوبی آن را نمایش می‌دهد. اگر می‌خواهید لکه‌های غذایی روی کابینت گلاس یا هایگلاس را پاک کنید، می‌توانید از ترکیب آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید.

با این حال پیش از استفاده از مایع ظرفشویی، از ملایم بودن ترکیبات آن مطمئن شوید، چرا که در صورتی که می‌خواهید از کابینت گلاس و هایگلاس به خوبی نگهداری کنید، بهتر است هرگز از مواد پاک‌کننده قوی استفاده نکنید.

در این صورت مقداری مایع ظرفشویی را به همراه آب ولرم ترکیب کنید و با یک اسفنج روی کابینت‌های گلاس را پاک و تمیز کنید. توصیه می‌کنیم هرگز از اسکاچ یا سیم ظرفشویی استفاده نکنید، چرا که سطح کابینت گلاس یا هایگلاس همچون صاف و صیقلی است و ممکن است خراشیده شود.

پس از پاک کردن لکه‌های روغن یا مواد غذایی و تمیز کردن کابینت گلاس ، حتما از یک حوله آشپزخانه بدون پرز به منظور پاک و خشک کردن کابینت استفاده کنید. توجه کنید که هرگز کابینت هایگلاس یا گلاس را مرطوب نگذارید تا لکه‌ی آب یا رطوبت روی آن باقی نماند. همچنین به منظور نگهداری بهتر از این نوع کابینت‌ها، هرگز دستمال یا حوله خیس و مرطوب را روی آن رها نکنید.

 از سرکه سفید استفاده کنید

در صورتی که علاقه‌ای به استفاده از شوینده‌های شیمیایی همچون مایع ظرفشویی، صابون یا پاک کننده مخصوص کابینت ندارید یا می‌خواهید پس از تمیز کردن کابینت های گلاس یا گلاس، سطح کابینت شفاف و درخشان شود، از سرکه سفید استفاده کنید. سرکه سفید نه تنها لکه‌های روی کابینت را از بین می‌برد، بلکه به درخشان شدن آن کمک بسزایی می‌کند.

تمیز کردن کابینت گلاس

از این جهت مقداری سرکه سفید را به همراه آب ولرم مخلوط کنید. در صورت تمایل این ترکیب را داخل اسپری بریزید و آن را روی سطح کابینت گلاس اسپری نمایید. در غیر این صورت یک اسفنج را آغشته به ترکیب سرکه و آب ولرم کنید و کابینت را با آن تمیز کنید.

پس از پاک شدن لکه‌های روی کابینت و درخشان شدن آن، حتما رطوبت کابینت را با یک حوله تمیز، خشک و پاک کنید. اگرچه کابینت هایگلاس و گلاس عایق پلاستیکی ضدآب دارد، اما در صورتی که زمان طولانی آب روی آن باقی بماند، همچون کابینت ام دی اف آسیب می‌بیند. در این صورت حتما پس از ایجاد هر گونه رطوبتی روی کابینت، آن را کاملا خشک کنید.

توصیه می‌کنیم به منظور درخشان کردن کابینت‌های گلاس، از وایتکس یا شوینده‌های قوی استفاده نکنید. چرا که ممکن است به سطح کابینت آسیب وارد شود و کیفیت عایق و ام دی اف کابینت از بین بروند. در این صورت شوینده‌های ملایم یا طبیعی همچون سرکه یا لیمو، بهترین گزینه‌های هستند.

روش صحیح شستن لباس نجس در لباسشویی ؛ اینطوری با خیال راحت نجاست رو از بین می برید

از سرکه برای تمیز کزدن خیلی چیز ها می توانید استفاده کنید. شستن مبل با سرکه یکی از آسان ترین روش های لکه بری مبلمان است.

داخل کابینت های گلاس را فراموش نکنید!

هنگامی که درخشش را به نمای کابینت های گلاس بازگرداندید، بهتر است نیم نگاهی به داخل آن هم داشته باشید. اشتباهی که خیلی‌ها مرتکب می‌شوند این است که فقط قسمت جلوی کابینت را که بیشترین ارتباط را به محیط بیرون دارند را تمیز می‌کنند. با این حال، فضای داخلی نیز باید به طور مرتب تمیز شود تا بوها و سایر موارد آلودگی نیز ایجاد نشوند.

تمیز کردن کابینت گلاس

اگر می‌توانید هر ماه یک بار داخل کمدها را تمیز کنید. پایین و کناره‌های داخلی کابینت (بین لولاها) را نیز فراموش نکنید. وسایل را بیرون بیاورید و مراحل تمیز کردن را مطابق با مواد شوینده ملایم و پارچه میکروفیبر انجام دهید. اگر فضای داخلی کمد همچنان بوی ناخوشایندی دارد، از یک خوشبوکننده مخصوص کابینت استفاده کنید.

از هرگونه محصولات تمیز کننده شیمیایی خودداری کنید

اگر کابینت‌های شما به طور مرتب معرض مواد شیمیایی و حلال‌ها قرار دارند، باید بدانید که به مرور زمان دچار آسیب می‌شوند. این محصولات واقعاً می‌توانند به کابینت های گلاس صدمه بزنند، از لکه‌های ناخوشایند گرفته تا کاهش دوام کابینت در طولانی مدت! برخی از محصولات شیمایی حتی ممکن است از خود اثری برجای بگذارند، به طوری که پاک کردن آن‌ها حتی از لکه‌های اصلی نیز دشوارتر شود.

همانطور که در بالا بیان کردیم، بهترین راه برای تمیز کردن کابینت گلاساستفاده از آب گرم و کمی مایع ظرفشویی یا حتی صابون است. با این حال، بازم هم مهم است که در زمان استفاده از مواد شوینده ملایم نیز احتیاط کنید. برای این کار می‌توانید اول مقدار از محلول آب و مایع ظرفشویی را در قسمت کوچکی از کابینت امتحان کنید. محصولات طبیعی و بدون حلال همیشه بهترین مواد برای تمیز کردن کابینت هایگلاس هستند.

هنگام تمیز کردن کابینت های گلاس آرام باشید!

یکی از بدترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که به شکلی بی‌رحمانه کابینت‌ های خود را برق بیاندازید. این احتمالاً آثار و خسارتی برجای می‌گذارد که کابینت‌ها را در وضعیت بدتری قرار می‌دهد. در عوض، مراحل زیر را دنبال کنید:

تمیز کردن کابینت گلاس

پارچه نرم میکروفیبر را مرطوب کنید (اجازه ندهید خیلی خیس شود).
از ضربات نرم و صاف با کمی حرکت‌های چرخشی استفاده کنید.
برای لک‌های سخت‌تر، مقدار کمی تلاش کنید اما خیلی فشار وارد نکنید!
پس از آن به آرامی با یک پارچه نرم خشک، سطح کابینت‌ها را خشک کنید.
تمیز کردن کابینت هایگلاس نباید کار سختی باشد و همچنین نباید زمان زیادی را صرف کنید. نکته اصلی این است که اغلب این کار را انجام دهید تا علاوه بر هرگونه آلودگی یا آلودگی که به واحدهای شما ختم می شود.

افسانه‌هایی در مورد تمیز کردن کابینت گلاس

نوشابه: این ماده اغلب به عنوان داروی بهبودی لکه‌ها و ضایعات مورد ستایش قرار می‌گیرد. اما اگر احساس می‌کنید به هیچ وجه نباید از آن استفاده کنید، توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از نوشابه بسیار مراقب باشید. نوشابه را با کمی آب گرم مخلوط کنید، سپس با مقداری مخلوط را به پارچه نرم بزنید و بر روی سطوح کثیف بکشید. اما در کل پیشنهاد ما این است که از نوشابه استفاده نشود.

تمیز کردن کابینت گلاس
سفیدکننده: اغلب افراد سفیدکننده‌ها را پیشنهاد می‌دهند، اما استفاده از این مواد مناسب است؟ حتی اگر کابینت شما سفید است، سفید کننده به احتمال زیاد باعث تغییر رنگ آن می‌شود و کابینت را لکه‌دار می‌کند . به همین دلایل باید در انتخاب رنگ کابینت  بیشتر دقت کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

17 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *