شیرینی مشهدی - طرز تهیه شیرینی مربایی

طرز تهیه شیرینی مربایی ساده است . طبق این دستور شادمگ می توانید این شیرینی را با مربا آماده کنید و برای تزئین از پودر و یا خلال بادام و پسته و همینطور سس شکلات استفاده کنید.

طرز تهیه شیرینی مربایی یا شیرینی مشهدی

بافت این شیرینی مربایی بسیار نرم و لطیف است. امیدوارم درست کنید و خوشتون بیاد. در بخش شیرینی مخصوص عید با طرز تهیه شیرینی مربایی یا ما همراه شوید.

شیرینی مربایی - طرز تهیه شیرینی مربایی

این شیرینی به نام شیرینی مارمالادی، شیرینی مشهدی و شیرینی آلمانی هم شناخته میشه.

مواد لازم شیرینی مربایی

  • آرد شیرینی پزی ۲٫۵ لیوان
  • روغن صاف قنادی نصف لیوان
  • عسل ۱ قاشق چایخوری
  • پودر قند ۴ قاشق غذاخوری سر پر
  • بکینگ پودر ۱ قاشق چایخوری
  • تخم مرغ ۱ عدد
  • پودر هل ۱ پنس
  • مارمالاد هویج به مقدار کافی
  • پودر پسته و نارگیل برای تزیین
  • شکلات تخته ای برای تزیین

طرز تهیه شیرینی مربایی

مرحله اول

برای تهیه شیرینی مربایی خوشمزه ابتدا روغن صاف را داخل کاسه ای می ریزیم. می توانید در منزل نیز روغن صاف درست کنید. روغن جامد را داخل ظرفی می ریزیم و روی حرارت کم قرار می دهیم تا آب شود و بعد داخل ظرفی می ریزیم.

شیرینی - طرز تهیه شیرینی مربایی

مرحله دوم

سپس در یخچال قرار می دهیم تا ببندد و زمان مصرف زودتر از یخچال بیرون می آوریم و کنار می گذاریم تا با دمای آشپزخانه نرم شود و استفاده کنید. در این مرحله پودر قند را به روغن نرم شده اضافه می کنیم.

مرحله سوم طرز تهیه شیرینی مربایی

حالا با همزن ترجیحا برقی خوب هم می زنیم تا اصطلاحا پوک شود و بعد پودر هل را داخل کاسه ای می ریزیم و بکینگ پودر، عسل و تخم مرغ را به آن اضافه می کنیم. سپس همگی مواد را خوب مخلوط می کنیم تا منسجم و یکدست شود.

مرحله چهارم

بعد به مخلوط پودر قند و روغن اضافه می کنیم و با همزن برقی مجددا مواد را می زنیم تا منسجم شوند و آرد را الک می کنیم و در دو مرحله به مواد اضافه می کنیم.در مرحله اول که نصف آرد الک شده را اضافه می کنیم و با همزن برقی مواد را مخلوط می کنیم.

پیاز جوانه زده رو میشه خورد ؟ چند روش ساده برای جلوگیری از جوانه زدن پیاز و سیر

مرحله پنجم

در مرحله دوم که آرد را اضافه می کنیم با قاشق یا هر وسیله دیگری مواد را مخلوط می کنیم تا خمیری منسجم و لطیف بدست بیاوریم و خمیر را داخل کیسه ای می گذاریم و کنار می گذاریم تا به مدت ۱۰ دقیقه استراحت کند.

مرحله ششم طرز تهیه شیرینی مربایی

سپس پلاستیک ضخیمی را از یک طرف بغل آن قیچی می کنیم تا کاملا باز شود و روی سطح صافی قرار می دهیم و کمی آرد روی پلاستیک می پاشیم و خمیر را روی پلاستیک می گذاریم و کمی پهن می کنیم.

شیرینی عید - طرز تهیه شیرینی مربایی

مرحله هفتم

حالا مجددا پلاستیک دیگر را از یک طرف بغل با قیچی می بریم.سپس روی خمیر قرار می دهیم و با وردنه خمیر را باز می کنیم تا به قطری کمتر از نیم سانت برسد و آنوقت پلاستیک روی خمیر را بر می داریم و خمیر را قالب می زنیم.

مرحله هشتم

دقت کنید شیرینی مشهدی دو تا شیرینی، یکی زیر و یکی رو ،که شیرینی رویی یک سوراخ نیز دارد و مابین شیرینی مارمالاد است. پس اول تعدادی قالب ساده گرد برای زیر شیرینی روی خمیر می زنیم.

مرحله نهم

سپس به همان تعداد قالب ساده گرد می زنیم روی خمیر برای روی شیرینی و برای سوراخ شیرینی های رویی(مارمالاد از آنجا مشخص می شود) نیز با یک قالب گرد کوچک روی خمیرهای رویی را سوراخ ایجاد می کنیم.

مرحله دهم طرز تهیه شیرینی مربایی

پس از قالب زدن خمیر سینی فر را بیرون می آوریم و فر را روشن می کنیم و با دمای ۱۷۰ درجه سانتیگراد اجازه می دهیم تا گرم شود و کف سینی کاغذ روغنی قرار می دهیم(می توانید چرب نیز کنید) و شیرینی های قالب زده را داخل سینی می چینیم.

مرحله یازدهم

سپس داخل فر گرم شده قرار می دهیم تا با دمای ۱۷۰ درجه به مدت ۱۲ الی ۱۵ دقیقه بپزد.بعد از پخت شیرینی ها را بیرون می آوریم و اجازه می دهیم تا خنک شوند و بعد طرف گرد ساده شیرینی ها را مارمالاد می زنیم.

شیرینی رنگارنگ - طرز تهیه شیرینی مربایی

مرحله دوازدهم

سپس طرف گرد دارای سوراخ را روی مارمالادها قرار می دهیم و یک فشار کم ایجاد می کنیم و شیرینی مشهدی های آماده شده را در ظرف می چینیم. می توانید برای تزئین نیز روی آن ها کمی پودر پسته یا نارگیل بریزید. این شیرین را در کنار شیرینی نخودچی بدون فر  که در شادمگ به شما آموزش دادیم تهیه کنید و در سفره هفت سین بچینید و از مهمانانتان پذیرایی کنید.

طرز تهیه سوسیس خانگی خوشمزه و سالم + آموزش مرحله به مرحله

نکات طرز تهیه شیرینی مربایی

روغن حتما باید در دمای محیط قرار بگیرد تا نرم شود.

این میزان خمیر بیست تاسی عدد شیرینی مربایی می دهد.

آرد را نیز چند بار الک کنید.

خمیر را نیز درحد دو-سه میلی پهن کنید خیلی کلفت یا نازک پهن نکنید.

اگر روغن صاف قنادی در دسترس ندارید به روش زیر روغن صاف خانگی درست کنید:

طرز تهیه روغن صاف برای تهیه شیرینی مربایی

مراحل صاف کردن روغن جامد

به میزان مورد نیاز از روغن بردارید و در یک ظرف شیشه ای دردار بریزید یا اگر صاف کردن کل روغن مد نظره می تونید این مرحله را حذف کنید.

تزئین شیرینی مربایی - طرز تهیه شیرینی مربایی

کتری آب رو به جوش بیارید، شیشه روغن یا کل قوطی رو روی بخار آب بذارید تا کاملا به شکل مایع دربیاد. علت استفاده از بخار آب به جای حرارت مستقیم، تغییر شکل ندادن بافت روغنه. روغن در حرارت زیاد به جوش میاد و تغییر حالت میده، پس حتما از بخار آب استفاده کنید.

وقتی روغن کاملا آب شد، شیشه یا قوطی روغن رو از روی بخار آب بردارید و اجازه بدید به دمای محیط برسه.

حالا درب شیشه یا قوطی رو ببندید و روغن رو در یخچال بذارید، حداقل نصف روز طول می کشه تا روغن دوباره جامد شه، بعد از این مدت می تونید طبق دستور از روغن اندازه گیری و استفاده کنید. روغن جامد رو بعد از صاف کردن باید در یخچال نگهداری کنید.

نکات

بعد از صاف کردن و یک روز استراحت در یخچال، قاشقی رو در روغن فرو کنید اگر خوب سفت نشده بود یعنی روغن از نوع نیمه جامدِ شُله. در این حالت فقط و فقط ده دقیقه قبل از استفاده روغن رو از یخچال خارج کنید.

اگر بعد از جامد شدن در یخچال، مقدار کمی روغن آب شده روی سطح روغن صاف کرده جمع شده بود، روغن مایع شده رو از شیشه یا قوطی خالی کنید و بعد اندازه گیری کنید.

روغن اصیل از باقی روغن ها سالم تره و نیاز به صاف کردن هم نداره.

روغن جامد آشپزی صاف شده حتی بهترینش که مارک اصیله شبیه روغن صاف قنادی نیست و نرم تره.

اگر روغنِ نیمه جامدِ خریداری شده، بعد از صاف کردن به روش این پست باز بسیار شُل بود، یا کیفیت و عطر مورد نظر رو نداشت، می تونید روغن جامد رو با پنجاه درصد مارگارین با هم صاف کنید.

طرز تهیه ذرت مکزیکی خانگی خوشمزه به روش فست فودی ها

صاف کردن روغن جامد با مارگارین

به میزان مورد نیاز مثلا دویست گرم روغن جامد صاف شده رو با صد گرم کره گیاهی در کاسه ای بریزید، روی بخار آب قرار بدید تا هر دو آب شن، هم بزنید و بعد از یکدست شدن و به دمای محیط رسیدن در یخچال بذارید تا خودش رو بگیره.

شیرین با پودر نارگیل - طرز تهیه شیرینی مربایی

بعد در کنارش سوراخی ایجاد کنید، آب مارگارین که در ته ظرف جمع شده رو خارج کنید، بعد روغن مخلوط رو برای استفاده به دمای محیط برسونید، به میزان گفته شده در دستور اندازه گیری و بعد استفاده کنید.

لازم به یادآوریه که منظور از کره گیاهی مارگارین های فله ای نیست، بلکه منظور کره های گیاهی موجود در سوپرمارکت ها و لوازم قنادی هاست که با مارک های سوپرطلایی، آذربایجان، مهگل.. در بسته ها پنجاه، صد و دویست و پنجاه گرمی به فروش می رسه.

موقع خرید کره گیاهی دقت کنید که عبارت “مارگارین کم چرب” روش نوشته نشده باشه.

می تونید روغن رو با ده درصد روغن صاف قنادی به همین روش صاف کنید.

انتخاب روغن جامد برای طرز تهیه شیرینی مربایی

در شیرینی سنتی روغن جامد مدنظره و روغن های موجود در بازار اکثرا نیمه جامدن. اگر روغنی پیدا کردید که روی بسته بندیش “جامد” نوشته شده بود، همون رو تهیه کنید، در غیر اینصورت یکی از روغن های نیمه جامد رو بخرید.

این رو بدونید که میزان نیمه جامد بودن روغن ها متفاوته.یعنی بعضی شُل تر و مایع تر و برخی دیگه سفت تر و جامد ترن که برای شیرینی پزی نوع سفت تر مناسبه. متاسفانه تنها راه آگاه شدن از میزان سفتی و بافت این روغن ها، خریدن، صاف کردن و دیدن حالت روغن بعد از قرار دادن در یخچال و یا استفاده از تجربه های نوشته شده توسط شیرینی پزهای خونگی در شبکه های اجتماعیه.

شیرینی خوشمزه - طرز تهیه شیرینی مربایی

مثلا برخی از کاربران توضیح دادن که روغن نیمه جامد لادن با قوطی آبی رنگ از همون روغن با قوطی طلایی رنگ جامد تر و سفت تره. در خرید روغن جامد به تاریخ توجه کنید و به هیچ وجه روغن طعم دار مثلا زعفرانی تهیه نکنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *