طرز تهیه ته چین مرغ

طرز تهیه ته چین مرغ مجلسی که یکی از غذاهای خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است را به صورت مرحله به مرحله در اختیارتان قرار داده ایم. فوت و فن های طرز تهیه ته چین مرغ را در شادمگ بخوانید.

طرز تهیه ته چین مرغ ساده زعفرانی

پیش از این طرز تهیه ته چین گوشت را یادتان داده ایم، اکنون نحوه پخت ته چین مرغ را یاد بگیرید.

ته چین - طرز تهیه ته چین مرغ

مواد لازم برای 4 نفر

 • ۱ پیمانه ماست چکیده
 • ۲ عدد زرده تخم مرغ
 • نصف پیمانه زرشک یا کشمش
 • ۴ قاشق غذاخوری زعفران دم کرده
 • ۳ یا 4 پیمانه برنج ایرانی
 • ۱ عدد کامل سینه مرغ (هر قسمت از مرغ قابل استفاده است، اما استفاده از سینه مرغ، رایج تر است)
 • ۵۰ گرم کره به اندازه کافی
 • زردچوبه و روغن به اندازه کافی
 • دارچین و خلال پسته و خلال بادام
 • ۱ قاشق چایخوری پودر قند
 • ۱ عدد متوسط پیاز
 • ۱ قاشق غذاخوری گلاب به اندازه کافی
 • نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
 • ۱ قاشق چایخوری پودر قند
 • روغن مایع
 • هویج، کرفس و برگ بو

طرز تهیه مرحله به مرحله ته چین مرغ ساده به همراه نکات پخت ته چین

ته چین مرغ - طرز تهیه ته چین مرغ

مرحله اول

در این رسپی ته چین مرغ (Tahchin Morgh Recipe)، برای شروع سینه مرغ را همراه با یک عدد پیاز خرد شده و یک عدد هویج خرد شده داخل قابلمه بریزید. یک شاخه کرفس، چند عدد برگ بو، نمک، زردچوبه و فلفل را به قابلمه اضافه کنید. در آخر، آب را به مقداری که روی مرغ و سایر مواد را بگیرد به قابلمه اضافه کرده و قابلمه را روی حرارت بگذارید و اجازه دهید سینه مرغ به خوبی بپزد. اضافه کردن هویج، کرفس و برگ بو باعث می‌شود تا بوی زهم مرغ از بین برود و مرغ طعم و بوی بهتری داشته باشد.

مرحله دوم

در این مرحله ابتدا زرشک را خیس کنید تا سنگ‌ریزه و شن‌های موجود از آن خارج شود‌. زرشک را به خوبی بشویید و با کمک یک سبد آبکش، آب زرشک‌های شسته شده را بگیرید.یک ماهیتابه با اندازه مناسب را روی حرارت بگذارید و به اندازه یک قاشق غذاخوری کره و یک قاشق غذاخوری روغن مایع را درون ماهیتابه بریزید.

روغن و کره را به خوبی روی حرارت با هم حل کنید. زرشک‌های شسته شده که آب ‌آن‌ها را گرفته‌اید را درون ماهیتابه بریزید و شعله گاز را کم کنید. زرشک را در روغن و کره تفت دهید تا روغن و کره درون زرشک‌ها نفوذ کند اما مراقب باشید که زیادی زرشک‌ها را تفت ندهید و نسوزانید، فقط تا حدی که خامی زرشک‌ها گرفته شود کافی است.

مرحله سوم

این مرحله اختیاری است و با توجه به سلیقه خودتان می‌توانید این مرحله را انجام دهید یا از آن عبور کنید. در این مرحله خلال پسته و خلال بادام را به زرشک‌های داخل ماهیتابه اضافه کنید و همراه با زرشک، خلال‌ها را هم تفت دهید و به خوبی باهم مخلوط کنید. دو قاشق غذاخوری از زعفران دم کشیده را به ترکیب زرشک و خلال بادام و خلال پسته موجود در ماهیتابه بیفزایید و با هم ترکیب کنید تا زرشک‌ها و خلال‌ها به خوبی عطر زعفران را به خود بگیرند.

طرز تهیه ته چین مرغ قالبی

مرحله چهارم

برای تهیه ته چین با مرغ سرخ شده، سینه مرغ را که در مرحله ابتدایی پختید را ریش ریش کنید (یا به قطعات کوچک تقسیم کنید). یک ماهیتابه جدید را روی حرارت قرار دهید و یک قاشق غذاخوری روغن مایع را به آن اضافه کنید و پس از داغ شدن روغن، مرغ را درون ماهیتابه بریزید. مرغ را کمی تفت دهید و بعد به مرغ‌های داخل ماهیتابه زعفران دم‌کشیده را اضافه کنید. برای یک تا دو دقیقه همه مواد را باهم تفت دهید تا زعفران دم‌کشیده به خورد مرغ رفته و رنگ و عطر خود را به مرغ هم بدهد.

آموزش چهار روش تهیه ترشی غوره خوشمزه و ترش

مرحله پنجم

در این مرحله از طرز تهیه ته چین مرغ، دو عدد زرده تخم مرغ را در یک ظرف نسبتاً بزرگ بریزید و به کمک همزن به خوبی آن‌ها را هم بزنید. سه قاشق غذاخوری زعفران دم‌کرده را به تخم‌مرغ‌ها اضافه کنید و هم بزنید تا بوی زهم تخم‌مرغ‌ها گرفته شود.

تخم مرغ‌ها را به اندازه‌ای هم بزنید تا کمی رنگ ‌آن‌ها عوض شود. در این مرحله به تخم‌ها یک قاشق چای‌خوری نمک اضافه کنید و مجدد شروع به هم زدن کنید. یک پیمانه ماست چکیده و سه قاشق غذاخوری گلاب را به تخم‌مرغ‌ها اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا یک ترکیب یک دست و صاف به‌دست آورید.

مجددا به این ترکیب زعفران‌دم کشیده اضافه کنید تا رنگ و طعم مایع ته چین خوب باشد. بعد از اضافه کردن زعفران نوبت اضافه کردن روغن مایع به این ترکیب است. پس از افزودن روغن مایع با هم‌زن به خوبی هم بزنید تا روغن مایع و مایع ته چین به خوبی ترکیب شوند.

مرحله ششم

در این مرحله، بعد از اینکه برنج را آبکش کردید، برنج را کم کم به مایه ته‌چین اضافه کنید و آرام هم بزنید تا هم برنج و مایه ته چین با هم ترکیب شوند و هم برنج‌ها خرد نشوند. در این مرحله از طرز تهیه ته‌چین مرغ به این نکته باید توجه داشته باشید برنج آبکش را کمی زنده‌تر از حالت عادی از روی گاز بردارید! زیرا ماست موجب نرم شدن برنج می‌شود و اگر برنج را خیلی نرم بردارید ته‌جین شما شفته می‌شود. برنج را تا حدی به مایه ته چین اضافه کنید که نه زیادی سفت و نه زیادی شل باشد.

غذای مجلسی - طرز تهیه ته چین مرغ

مرحله هفتم

مقداری از برنج و مایع ته‌چین را که با هم ترکیب کردید را به داخل ظرفی که می‌خواهید ته‌چین را در آن بپزید و کف آن را از قبل با کمی روغن چرب کرده اید، بریزید و روی آن را با قاشق صاف کنید. برای لایه بعدی ابتدا سینه‌‌مرغ را که با زعفران و روغن تفت داده ایم، می‌ریزیم،

فقط به این نکته توجه کنید که مرغ‌های ریش ریش شده را به نسبت در مرکز بریزید و در کناره‌های ظرف نریزید. روی این لایه مرغ هم، ترکیب زرشک‌ها و خلا‌ل‌ها را بریزد و مجدد روی این لایه، برنجی را که با مایه ته چین ترکیب کردید را بریزید و با قاشق فشار دهید تا فشرده شده و مواد میانی کاملا پرس و فشرده شود.

مرحله هشتم

در این مرحله روی ظرف را با فویل بپوشانید و روی ان را با چاقو از چند جا سوراخ ایجاد کنید. فر را روی ۱۶۰ درجه سانتی گراد یا ۳۸۰ درجه فارنهایت بگذارید تا کمی گرم شود. بعد از چند دقیفه که فر گرم شد ظرف ته چین را داخل فر قرار داده و بگذارید برای مدت زمان یک تا یک و نیم ساعت درون فر بپزد.

بعد از گذشت این مدت زمان، اگر زیر ظرف ته ‌چین نارنجی رنگ شده باشد یا به عبارتی ته دیگ شما نارنجی شده باشد ته‌چین شما آماده است. در نهایت می‌توانید ته‌چین خود را با زرشک و خلال پسته و خلال بادام تزئین کنید.

رفع شوری کباب کوبیده با 5 روش فوق العاده ساده

طرز تهیه ته چین مرغ زعفرانی در قابلمه و بدون فر

مواد لازم برای تهیه ته چین مرغ بدون فر همان مواد تهیه ته چین مرغ با فر است. درست كردن ته چين مرغ در قابلمه و بدون فر بدین صورت است که مجددا ابتدا مرغ را آبپز می‌کنیم و پس از پخت مرغ به اندازه ۲ فنجان از آب مرغ را نگه داشته و سینه مرغ پخته شده را ریش ریش می‌کنیم. این بار ۲ تخم مرغ کامل را در یک ظرف شکسته و به تخم مرغ‌ها ماست، آب مرغ، زعفران دم کرده و نمک و فلفل را اضافه کرده و به خوبی با هم مخلوط می‌کنیم تا یک ترکیب یکدست به دست آید.

برنج آبکش شده را به این ترکیب اضافه کرده و به آرامی مخلوط کنید. کمی کره را در کف ماهیتابه مدنظرتان بر روی حرارت، آب کنید. کمی از برنجی که با مایه ته چین ترکیب کردید را کف ماهیتابه بریزید تا خودش را بگیرد، سپس مجددا کمی برنج ریخته و با قاشق صاف کنید و لایه بعدی مرغ‌های ریش ریش و زرشک را بریزید و مجدد روی آن برنج و مایه ته چین ترکیب شده را ریخته و فشار دهید تا پرس شود. برای مدت یک ساعت و ۳۰ دقیقه اجازه دهید تا ته‌چین شما دم بکشد.
طرز تهیه ته چین مرغ زعفرانی

طرز تهیه ته چین مرغ و بادمجان

مواد لازم برای تهیه طرز تهیه ته چین مرغ و بادمجان بدون فر همان مواد لازم برای ته‌ چین مرغ است و تنها ۲ عدد بادمجان به مواد اولیه لازم برای تهیه آن اضافه می‌شود. ابتدا مرغ را با پیاز و هویج و کرفس و برگ بو بپزید تا بوی زهم مرغ را بگیرد و پس از اینکه مرغ شما پخت آن را ریش ریش کنید و همراه با زعفران در مقداری کره، این مرغ‌های ریش ریش را تفت دهید.

سپس بادمجان‌ها را سرخ کنید. پیاز را نگینی کرده و در همان ماهیتابه‌ای که بادمجان‌ها را سرخ کردید تفت دهید. پس از طلایی شدن پیاز، مرغ‌های ریش ریش و ترکیب زرشک و خلال‌ها و بادمجان را اضافه کرده و با هم تفت دهید تا مواد میانی ته چین مرغ و بادمجان را آماده کنید.

تخم مرغ‌ها، ماست، روغن و زعفران را در یک ظرف به نسبت بزرگ با‌هم مخلوط کنید و به این مایه، برنج‌ آبکش کرده را اضافه کنید و آن‌ها را باهم مخلوط کنید. در کف ظرف یا قابلمه‌ای که می‌خواهید در آن ته‌ چین را بپزید کمی کره یا روغن بمالید و همانند چیزی که توضیح دادیم مایه ته‌ چین و مایه میانی را لایه لایه در ظرف بریزید و بگذارید بپزد.

نکات طلایی طرز تهیه ته چین مرغ

در این بخش قصد داریم به تمام فوت و فن‌هایی که در پخت ته چین نیاز است بدانیم، پرداخته شود پس از مطالعه این بخش غافل نشوید.

 1. نوع قابلمه: اگر از قابلمه نچسب برای پخت ته چین استفاده می‌کنید، زمان لازم برای پخت ته چین با حرارت ملایم حدود یک ساعت و نیم است. این نوع قابلمه باعث می‌شود ته چین به راحتی از دیواره‌های قابلمه جدا شود و از سوختن جلوگیری کند.
 2. استفاده از زعفران: برای داشتن یک ته چین مجلسی، خوشمزه و زیبا تر، می‌توانید از میزان بیشتری زعفران استفاده کنید. این کمیت اضافی زعفران به غذا رنگ و عطر خوبی می‌بخشد.
 3. تغییر مواد: اگر می‌خواهید ته چین قارچ به جای ته چین مرغ داشته باشید، کافیست کمی قارچ را با مقدار کمی روغن تفت دهید و به ته چین اضافه کنید. این تغییر می‌تواند تنوع به طعم ته چین شما بدهد.
 4. گوشت مرغ: گوشت مرغی که در ته چین استفاده می‌شود، باید مغز پخت باشد. اگر تمایل دارید، می‌توانید مرغ را تفت دهید تا طعم و ترکیب مواد بهتر شود. اما این امر اجباری نیست.
 5. ظرف مناسب: ظرف مناسب برای پخت ته چین، استفاده از ظرف نسوز (پیرکس) است. این نوع ظرف باعث می‌شود ته چین به آسانی از ظرف جدا شود و از سوختن جلوگیری کند. همچنین، از قابلمه نچسب، پلوپز و ماهیتابه دو طرفه نیز می‌توانید استفاده کنید.
 6. نوع ماست: نوع ماستی که در ته چین استفاده می‌کنید، در طعم و عطر غذا بسیار اثر گذار است. برای خوشمزه‌تر شدن ته چین، پیشنهاد می‌شود از ماست چکیده استفاده کنید. این نوع ماست به ته چین عطر و طعم خوبی می‌دهد.
 7. تعداد افراد: دستور پخت ته چین مرغ که در این مقاله به آن پرداخته شد، برای ۴ نفر مناسب است. بنابراین در صورت کم یا زیاد شدن افراد، نیاز است نسبت مواد اولیه را تغییر دهید.
نکات ویژه تهیه پیتزا مخلوط خانگی خوشمزه به سبک فست فود ها

ته چین - طرز تهیه ته چین مرغ

راز خوشمزگی ته چین مرغ | ترفندهای جادویی پخت ته چین

مرغ ته چین را چگونه بپزیم ؟

در داخل یک تابه، چهار قاشق غذاخوری روغن نباتی یا کره بریزید. یک پیاز را به قطعات کوچک خرد کرده و سپس تفت دهید. وقتی پیاز طلایی شد، ½ قاشق غذاخوری زردچوبه، ½ قاشق غذاخوری نمک و ½ قاشق چایخوری فلفل سیاه را اضافه کنید. دو تکه سینه مرغ را روی آنها قرار دهید. در آخر 2 قاشق غذاخوری زعفران دم کرده را اضافه کنید و در تابه را بگذارید. اجازه دهید مرغ حدود یک ساعت با حرارت ملایم بپزد.

چگونه برنج را برای ته چین درست کنیم ؟

ابتدا باید سه فنجان برنج ایرانی را بشوییم و خیس کنیم. داخل یک قابلمه مقداری آب و نمک اضافه کنید و روی حرارت بگذارید تا به جوش آید. برنج را در آبکش بریزید تا آب آن گرفته شود و سپس برنج خیس شده را در آب جوش بریزید. وقتی برنج کمی نرم شد، حرارت را خاموش کنید. برنج را در آبکش بریزید و روی آن آب سرد بپاشید.

داخل یک ظرف، 1.5 فنجان ماست، سه عدد تخم مرغ، ½ فنجان زعفران دم کرده، 1 قاشق غذاخوری نمک و ¼ فنجان روغن نباتی یا کره بریزید و خوب مخلوط کنید. برخی افراد به جای تخم مرغ از زرده تخم مرغ استفاده می کنند. سپس برنج آب پز شده را به مخلوط اضافه و آنها را مخلوط کنید.

داخل یک قابلمه چهار قاشق غذاخوری روغن نباتی یا کره بریزید. نیمی از مخلوط برنج و ماست را در قابلمه بریزید. مرغ را به قطعات کوچک برش دهید. برنج را پخش کنید و سپس مابقی مخلوط برنج را روی لایه مرغ بریزید. در نهایت کره را روی تهچین قرار دهید. ته چین ما آماده طبخ است!

دلایل وا رفتن ته‌ چین

گاهی به دلایلی ته‌چین شل شده و وا می‌رود.

 • دلیل شایع وا رفتن ته‌ چین، رعایت نکردن نسبت صحیح مواد اولیه است. تخم مرغ باعث چسبندگی مواد و قالبی شدن ته‌چین می‌شود.
 • بنابراین اگر مقدار تخم مرغ نسبت به برنج و ماست کم باشد، ته‌چین وا می‌رود.
 • برای هر‌ سه پیمانه برنج، ۱.۵ پیمانه ماست و ۲ عدد تخم مرغ لازم است. همچنین بهتر است به جای تخم مرغ کامل از زرده آن استفاده کنید.

نکات تکمیلی در مورد ته چین مرغ

و زمان پخت و انتظار آن در حدود 1 ساعت میباشد .
ته چین مرغ را می توانید در وعده نهار – شام – سرو کنید .
همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان سحری – میل کرد .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 6 نفر مناسب میباشد .

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

28 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *