افتتاح حساب ترکیه
روش شستن لباس زير

روش شستن لباس زير به دلیل تماس مستقیم با حساس ترین نقاط بدن اهمیت زیادی دارد. اکثر مردم بدون داشتن اطلاعات لباس زیر خود را می شورند که این کار به‌ دلیل ظرافت بالایی که این نوع پوشاک دارند، باید به روش کاملا اصولی انجام شود. شادمگ در این مطلب به طور مفصل به روش های مختلف شستشوی لباس زیر پرداخته و توصیه های مهمی را ارائه کرده که می تواند علاوه بر بهیود بهداشت این نوع لباسها ، عمر آنها را هم دو برابر کند. آیا می‌دانید بهترین روش برای شستن و ضدعفونی کردن لباس زیر چیست؟  این مقاله را تا انتها بخوانید .

اصول شستن لباس زير زنانه و مردانه

برای رعایت بهداشت مهمترین قسمتهای بدن ، خرید لباس زیر مناسب باید طبق اصول خاصی انجام شود که قبلا در مورد آن صحبت کردیم. اما بعد از خرید یک لباس زیر باید شستشوی آنها هم به شیوه مناسب و با شوینده های ملایمی صورت پزیرد. برای این کار رعایت چند نکته کلی لازم است:

شورت - روش شستن لباس زير

 •  قبل از اولین استفاده لباس زیر را بشویید.
 • بهتر است لباس زیر را بر اساس رنگ به صورت جدا بشوئید.
 • بهترین گزینه برای شستن لباس زیر، شستشو به وسیله دست، آب خنک و یک نوع شوینده ملایم است.
 • بهتر است مقداری نرم کننده نیز هنگام شستشو به آن‌ها اضافه کنید.
 • هیچ گاه از لباس زیر دیگران استفاده نکنید.
 • حتما لباس‌ های زیر سفید را جدا از لباس‌ های دیگر بشویید.
 • بلافاصله پس از شستشوی لباس زیر ، آن‌ها را آویزان کنید.
 • برای شستن لباس زیر خود هیچگاه از سفید کننده‌هایی مانند وایتکس استفاده نکنید.
 • به هیچ وجه شستن لباس زیر با ماشین لباسشویی توصیه نمی‌شود.
 • پس از شستن لباس زیر بهتر است آن‌ها را در معرض نور آفتاب قرار دهید. این روش باعث از بین بردن بوی بد لباس ها می شود.
 • برای خشک کردن لباس زیر می‌توانید از اتوی داغ برای از بین بردن میکروب‌ ها استفاده کنید.
 •  لباس زیر خانم ها، آقایان و کودکان جدا از یکدیگر شسته شوند.

تمیز نشدن لباس در لباسشویی عامل شکایت بسیاری از خانم ها برای شستشوی لباسهاست. به همین دلیل همیشه دنبال یافتن راهی برای تمیزتر شستن لباس ها در لباسشویی هستند. شادمگ از ایرادهایی که وجود دارد و راه حلشان برایتان گفته است.

انواع روش های شستن لباس زير

اصولا لباس های زیر زنانه و مردانه از پارچه‌های ظریفی ساخته شده‌ اند که ممکن است در اثر شستن اشتباه ، خراب شوند و شکل ظاهری خود را از دست دهند. به همین دلیل روش شستن لباس و نوع شوینده شما می تواند باعث طولانی تر شدن عمر و حفظ شکل ظاهری این نوع پوشاک شود.

به طور کلی دو روش شستن لباس زیر مردانه و زنانه وجود دارد.

خشک کردن - روش شستن لباس زير

شستشوی دستی لباس زیر

بهترین روش شستن لباس زیر ، روش سنتی و دستی است که در آن، لباس زیر را با دست در داخل ظرفی پر از آب و مقداری مواد شوینده می‌شویید. این حالت شستشو کمترین آسیب را به بافت پارچه وارد میکند.

بر اثر پوشیدن زیاد لباس ها شاهد زرد شدن یقه آن ها می شوید. از بین بردن چرک یقه کار سختی نیست به شرطی که روش درست تمیز کردن آن را بلد باشید.

در این روش به چند نکته مهم توجه کنید

درجه آب

درست است که هر چه دمای آب بیشتر باشد لباس‌ زیر شما تمیزتر خواهد شد اما اینکار به بافت پارچه آسیب وارد کرده و یا رنگ آن را از بین می برد. اگر هر روز لباس زیر خود را عوض کنید، قطعا کثیفی زیادی بر روی آن وجود نخواهد داشت و با مقداری آب ولرم تمیز خواهد شد.

بنابراین بهترین درجه آب برای شستن لباس زیر به صورت دستی، میزانی است که آب نه گرم و نه سرد باشد.

نحوه شستن

شستن لباس زیر، اصلا مشت و مال نمی‌خواهد و با کمی دست کشیدن بر روی بافت پارچه تمیز خواهد شد.  لباس‌ های زیر خود را به صورت جدا بشویید. این مساله برای لباس‌ های زیر با جنس حریر و ابریشم اهمیت بیشتری دارد تا بافت پارچه از بین نرود.

نگهداری از ماهی قرمز عید نوروز ؛ با چند نکته ساده عمر ماهیت زیاد میشه

نحوه چلوندن لباس - روش شستن لباس زير

روش درست آبکشی دستی لباس زیر

این کار اهمیت زیادی دارد چون در صورتی که لباس های زیر درست و تمیز شسته نشوند مشکلات پوستی و تنفسی برای فرد به وجود خواهد آورد. پس لباس را چند بار با آب ولرم آبکشی کرده و با انگشتان دست خود بافت پارچه را ماساژ دهید تا شوینده ای باقی نماند.

روش صحبح خشک کردن لباس زیر

برای خشک کردن لباس زیر به هیچ عنوان آن را فشار ندهید. چلاندن لباس آسیب زیادی به بافت حساس این مدل لباس ها وارد خواهد کرد. سعی نید با کمی فشار آب موجود در لباس را خارج کنید.

البته که بهترین روش خشک کردن لباس زیر، قرار دادن آن در معرض نور خورشید است اما اگر امکان پهن کردن آن در هوای آزاد و نور خورشید نیست حتما پس از خشک شدن، آن را اتو کنید تا تمامی باکتری‌هایش کشته شوند.

از بین بردن الکتریسیته لباس یکی از مشکلاتی است که اکثرا با آن روبرو هستیم. الکتریسیته ساکن روی برخی از انواع لباس نه تنها باعث چسبیدن لباس ها به هم و به تن می شود بلکه حالت موها را هم خراب می کند. ضمن اینکه با لمس هر چیزی شوک الکتریکی به ما وارد می کند. شادمگ برای رفع این مشکل نکاتی را به شما ارائه کرده است.

شستشوی ماشینی

اغلب خانم های خانه دار حتی اگر فراغت زمان داشته باشند ترجیح می دهند که شستن لباس زیر خود را به ماشین لباسشویی بسپارند و از شستن لباس با روش دستی سرباز می رنند.

سوتین در لباسشویی - روش شستن لباس زير

این موضوع که شستشوی ماشینی لباس زیر نسبت به شستشوی دستی ترد شده است غیر قابل کتمان است اما روش ماشینی طرفداران بسیاری دارد. علت تاکید برای شستشوی لباس زیر به روش دستی به این دلیل است که ممکن است باکتری های موجود در لباس ها در دیگ و قطعات لباسشویی تجمع کرده و در هنگام شستشو به لباس زیر بچسبد و بالعکس. میکروب ها از طریق لباس زیر وارد ماشین لباسشویی شده و داخل ماشین تجمع کنند و بعد به لباس های دیگر منتقل شوند. اینکار از نظر بهداشتی کاملا مطرود است.

بدین ترتیب اگر چه ظاهر لباس زیر تمیز شده اما از نظر بهداشتی وضعیت خوبی ندارد . حتی ممکن است که لباس در لباسشویی به خوبی شسته نشود و لک های حاوی باکتری بر روی آن بماند. ضمن اینکه با وجود برنامه‌ های شستشوی لباسشویی به بافت حساس لباس زیر لطمه وارد می شود.

اما اگر با همه اینها بنا به شستشوی ماشینی لباس زیر داشتید برای شستن لباس زیر با ماشین لباسشویی چند نکته را حتما مراعات کنید:

استفاده از کیسه شستشوی لباس زیر

کیسه شستشوی لباس زیر طوری طراحی شده‌ که آب و مواد شوینده را از خود عبور می‌دهند اما اجازه وارد شدن فشار بیش از حدرا به بافت پارچه نخواهد داد.

توری نگهدارنده - روش شستن لباس زير

ابن کیسه ها از پیچیدن لباس زیر به دیگر لباس‌ ها ممانعت می‌کند و دیگر سگک لباس زیر در سوراخ‌ های دیگ گیر نخواهد کرد. البته گاهی فنر وسگک لباس زیر خانم ها وارد سوراخ های ماشین لباسشویی شده و باعث خرابی آن می شود که این موضوع با استفاده از کیسه شستشو قابل حل خواهد بود.

عدم شستن لباس زیر با لباس‌ های زبر

دقت داشته باشید که هنگام شستشوی لباس زیر در داخل لباسشویی تنها لباس‌ های حساس و لطیف را در داخل دیگ بیندازید تا انواع بافت پارچه های دیگر باعث از بین رفتن بافت نرم لباس‌ زیر نشود.

انتخاب بهترین برنامه شستشوی لباسشویی

توجه کنید که دمای آب لباسشویی نباید بیشتر از 40 درجه برود. دور خشک کن برای شستشوی لباس زیر هم نباید بالاتر از 800 دور در دقیقه باشد. پس بهترین برنامه شستشو برای لباس زیر  برنامه‌ ای است که لباس‌ را با کمترین و آرام‌ ترین چرخش بشوید و مدت زمان آن هم کمتر از 60 دقیقه باشد.

بهترین شوینده برای شستشوی ماشینی لباس زیر

بهترین شوینده لباس زیر مردانه و زنانه در هر نوع شستشویی شوینده‌ای است که ضمن تمیزکنندگی عالی ، بالاترین حلالیت در آب را داشته باشد و حساسیت پوستی را به کمترین میزان کاهش دهد. پس  پیشنهاد ما به شما برای شستشوی لباس زیر شوینده مایع است که کمترین آسیب را به پوست و قطعات لباسشویی می‌زنند. این نوع شوینده حتی برای شستشوی دستی هم پیشنهاد می شود.

روش جلوگیری از کثیف شدن گاز و پاشیدن روغن روی آن

شستن در لباسشویی - روش شستن لباس زير

بهترین شوینده برای لباس زیر

شوینده‌ هایی مانند پودر لباسشویی برای شستن لباس‌های زیر گزینه مناسبی نیستند. بهتر است از شوینده‌های ملایم تری مانند مایع لباسشویی و یا شامپو استفاده شود. چرا که بهترین شوینده باید ضمن تمیزکنندگی عالی ، بالاترین حلالیت در آب را داشته باشد و حساسیت پوستی را هم به کمترین میزان کاهش دهد. همچنین در هنگام آبکشی به خوبی از لباس خارج شود.

مواد قلیایی موجود در شامپو بچه هم کمتر است و به همین دلیل می‌توان برای شستشوی لباس زیر همچون شورت و سوتین از شامپو بچه اسنفاده کرد. توصیه می‌کنیم تا جایی که می‌توانید از این شوینده استفاده کنید.

البته صابون و پودر صابون هم بهترین شوینده لباس زیر هستند و به دلیل قدرت حل شوندگی بالا بهترین انتخاب هستند.

استفاده از پودر لباسشویی برای شستن لباس زیر توصیه نمی شود. یکی از دلایلی که استفاده از پودر ماشین لباسشویی توصیه نمی شود این است که این مواد پودر معمولا در بافت پارچه باقی می ماند و موجب خارش و علائم التهابی در ناحیه تناسلی می‌شوند.

نکته مهم

شستشوی شورت در مقایسه با سوتین از اهمیت بیشتری برخوردار است ؛ چرا که ناحیه تناسلی خانم‌ ها حساسیت خاص خود را دارد و به دلیل مشکلات هورمونی و ساختار این ناحیه از بدن لازم است که از شوینده مناسب برای آن استفاده کرد.

لگن کف - روش شستن لباس زير

بهترین زمان برای تعویض لباس زیر

با وجود همه مراقبت ها در شستشوی لباس زیر ولی به دلیل احتمال انتقال عفونت و آلودگی به بدن این لباس حساس‌ ترین لباس محسوب می‌شود. پس نگهداری و تعویض به موقع آن به خصوص برای بانوان و دختران از اهمیت بالاتری برخوردار است.

همه افراد چه زن چه مرد باید در طول شبانه روز حداقل یکبار نسبت به تعویض و سپس شستشوی لباس‌ زیر خود اقدام کنند. هر چند در صورتی که فعالیت بیشتری داشته باشید و به عبارتی بیشتر دچار تعریق شوید ، بهتر است که این کار را دو بار در روز تکرار کنید.

مرتب کردن - روش شستن لباس زير

یک لباس زیر عمر مفیدی در حدود یک سال دارد البته همه اینها به شرطی است که به اندازه کافی و با وش های مناسبی که گفته شد خوب شسته شود، خوب خشک شود و مرتب تعویض شود . بهتر است هر سال یک‌ بار تمام لباس‌ های زیر را دور انداخته و لباس جدید تهیه کنید.

نکاتی درباره روش شستن لباس زير کودکان

کودکان پوست لطیف و حساس تری نسبت به بزرگسالان دارند و به همین دلیل در معرض ابتلا به عفونت و حساسیت‌ ها قرار دارند. پس بهتر است در هنگام شستشوی لباس زیر کودکان خود بیشتر دقت کنید.  به موارد زیر توجه کنید:

 •  لباس زیر کودکان را نیز مانند بزرگسالان، برای هر فرد به صورت جداگانه بشوئید.
 •  لباس زیر دختران را جدا از لباس زیر پسران بشویید.
 • همانند لباس زیر بزرگسالان از یک ماده شوینده ملایم مانند پودر صابون برای شستن لباس زیر کودک استفاده کنید.
 •  بهتر است از نور آفتاب برای خشک کردن آن‌ها استفاده کنید.

ضدعفونی کردن لباس‌ زیر

همانطور که گفتیم برای شستن لباس زیر هیچ گاه نباید از مواد شیمیایی استفاده کنید ؛ این موضوع برای ضدعفونی کننده این لباس هم مورد توجه باید قرار بگیرد. استفاده از ضدعفونی کننده شیمیایی به دلیل ایجاد حساسیت و خارش‌های پوستی ممنوع است. بهترین کار برای ضدعفونی کردن لباس‌ زیر این است که در هنگام شستشو مقداری سرکه یا جوش شیرین در آب حل کنید. چرا که اسید موجود در این مواد یک ضد عفونی کننده طبیعی است.

برای از بین بردن لکه‌ های موجود بر روی لباس‌ زیر سفید رنگ هم توصیه شادمگ این است که به جای استفاده از سفید کننده‌های شیمیایی از مواد طبیعی مانند آبلیمو، جوش شیرین و سرکه استفاده کنید. برای این کار قبل از شستن لباس‌های زیر سفید ، مقداری آبلیمو یا سرکه سفید و یا نصف فنجان جوش شیرین را در آب حل کنید. سپس لباس‌ها را به مدت ۳۰ دقیقه در آن‌ها قرار دهید. لباس را با آب خنک آبکشی کنید.

دلایل زردی فرش بعد از شستشو در خانه و روش های از بین بردن زردی فرش

روش شستن لباس زير شورت و نکات مهم

روش شستن شورت زنانه نسبت به سوتین از حساسیت بیشتری برخوردار است، چرا که این لباس با ناحیه تناسلی بسیار حساس بدن در تماس است و احتمال وجود آلودگی و باکتری بر روی آن بسیار زیاد است. پس  بهتر است که شورت‌ها را با روش دستی و با آب گرم و روشهای ذکر شده بشویبد.

حتی پیشنهاد می کنیم از یک شوینده قوی صابونی که مخصوص لباس زیر است نیز استفاده کنید. در صورت شستشو با لباسشویی حتما شورت‌ را در یک کیسه مخصوص قرار داده و از شستشو با سایر لباس‌ها و لباس‌های زیر مردانه دوری کنید.

شورت‌ های پنبه‌ای را هم می‌توان با آب داغ شست. اما چون عمر آنها کمتر می‌شود، بهتر است با آب سرد بشویید. ترجیحا انواع مختلف شورت‌ها را در هوای آزاد و به دور از نور مستقیم آفتاب خشک کنید، تا تمام میکروب‌ها از بین بروند.

گرفتن آب لباس - روش شستن لباس زير

روش شستن لباس زير سوتین

بارها تاکید کردیم که بهترین روش شستشوی لباس زیر زنانه، شستشوی دستی است که با توجه به جنس نخی، پشمی یا ابریشمی می‌توانید از یک شوینده ملایم استفاده کنید. اما برای شستن دستی سوتین نکات دیگری هم باید رعایت کنید.

آماده کردن آب گرم

برای شستن دستی سوتین در یک ظرف بزرگ آب گرم بین ۱ قاشق چای‌خوری تا ۱ قاشق غذاخوری شوینده ملایم اضافه کنید. از شوینده‌های بدون الکل استفاده کنید.

البته اگر هیچ شوینده ملایمی ندارید، می‌توانید شوبنده ای ملایم با ترکیبی از یک  فنجان(۲۴۰ میلی لیتر) آب گرم، یک قاشق چای‌خوری شامپو بچه و ۱ تا ۱۲ قطره روغن اسطوخودوس یا بابونه آن را در خانه تهیه کنید. مقداری صابون مایع نیز با آب رقیق کرده و به ظرف خود اضافه کنید.

مایع لباسشویی - روش شستن لباس زير

مواد شوینده را در آب با هم مخلوط کرده تا به مقدار کافی کف ایجاد شود. سوتین‌ های با  رنگ مشابه را با هم درون لگن بیندازید.

آماده سازی قبل از شستشوی سوتین

بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه سوتین‌ها را بگذارید که درون این ترکیب آب و صابون باقی بمانند. این کار به منظور از بین رفتن کثیفی و حل شدن چربی‌ها است. البته بسته به کثیفی سوتین متفاوت است اگر سوتین خیلی کثیف است می‌توانید تا ۱ ساعت نیز آنها را در آب بگذارید.

شستشو و آب کشی سوتین

به آرامی سوتین‌ ها را بچرخانید و کمی فشار دهید. اگر سوتین شما اسفنجی است از فشار دادن زیاد دوری کنید . چند دقیقه این کار را تکرار کنید تا چرک و کثیفی از آن خارج شود.

لگن را با آب گرم پر کرده و مراحل آبکشی را انجام دهید تا مایع صابونی از سوتین خارج شود.  آن را آبکشی کنید.  آب باقیمانده را با فشار مناسبی خارج کنید.

خشک کردن سوتین با حوله

برای خشک کردن سوتین آن را بین دو حوله تمیز قرار داده و فشار دهید، تا رطوبت از بین برود. بگذارید تا در هوای آزاد خشک شود.  برای خشک کردن سوتین به هیچ وجه از گرما و حرارت مستقیم استفاده نکنید. به جای پهن کردن آن زیر نور آفتاب می‌توانید از قفسه خشک کن لباس درون اتاق استفاده کرده یا آنها را در یک سطح صاف پهن کنید تا خشک شوند.

سخن آخر

در این مطلب نکات مهمی را در خصوص روش شستن لباس زير و استفاده از نوع شوینده مطرح کردیم. لباس زیر را حتما باید زود به زود شستشو دهید تا مانع از رشد قارچ و باکتری شوید. به دلیل مسائل بهداشتی توصیه می شود از شستشوی دستی برای شستن این نوع البسه استفاده کنید.

ما در این مقاله تمام نکات لازم برای شستشوی لباس زیر را به بهترین روش ممکن دستی و ماشینی تشریح دادیم. شما می‌توانید با رعایت این موارد، عمر لباس زیر خود را افزایش داده و همینطور باعث حفظ ظاهر و فرم لباس زیر خود شوید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *