افتتاح حساب ترکیه
نگهداری طولانی مدت دسته گل

نگهداری طولانی مدت دسته گل چیز غیر عادی نیست . شما با یادگیری برخی اصول می توانید تا مدت طولانی دسته گل و یا باکس گل خودتان را در خانه نگهداری کنید.

تازه نگه داشتن گل های طبیعی

هدیه دادن و همچنین خرید دسته گل حس فوق‌العاده‌ای است. رنگ‌های آن به زندگی شما فضای رنگین‌تری می‌بخشد و عطر آن خاطرات بهار و تابستان را زنده می‌کند.

یکی از خصلت‌های گل‌های شاخه بریده (گل شاخه‌ای‌)، عمر کوتاه آن‌ها است. گل های شاخه بریده، بسته به نوع گل و طریقه‌ی نگهداری بین ۵ تا 20 روز عمر می‌کنند.برای آشنایی با گلهای شاخه بریده می توانید به صفحه انواع گل طبیعی همراه با عکس بروید.

نگهداری طولانی مدت دسته گل

در این مقاله سعی داریم تا روش نگهداری از دسته گل طبیعی و تازه نگه داشتن سبد گل را به شما آموزش دهیم که مطمئنا با به‌کارگیری‌ آن‌ها گل‌های شما عمر طولانی‌تری خواهند داشت.

پیشنهاد می کنید مطلب روش نگهداری از باکس گل و سبد گل را نیز مطالعه کنید تا در صورت هدیه گرفتن بتوانید به خوبی از آنها نگهداری کنید

روش آبیاری باکس یا دسته گل

آبیاری باکس یا سبد گل

اولین روش نگهداری شاخه گل طبیعی آبیاری باکس یا سبد گل است. اسفنج آبگیر برای درست کردن باکس گل و سبد گل مورد استفاده قرار می گیرد.

این اسفنج آب مورد نیاز گل برای یک الی دو روز را نیز تامین می‌کند.

برای نگهداری بهتر و طولانی تر سبد گل و باکس گل، لازم است بعد از خشک شدن اسفنج با استفاده از مقداری آب روزانه آن را مرطوب نمایید.

برای تشخیص خشک شدن اسفنج با انگشت سطح روی آن را لمس کرده و در صورتی که رطوبت کمی باقی مانده بود به این روش آبیاری نمایید:

اگر امکان آبیاری اسفنج از ما بین گل‌ها را دارید این کار را از طریق یک سرنگ بدون سوزن انجام دهید تا فرم و آرایش گل‌ها در سبد گل به هم نریزد.

در غیر این صورت با استفاده از جریان باریک آب، با احتیاط گل‌ها را آبیاری کنید تا باکس یا سبد گل خراب نشود.

آبیاری دسته گل

برای نگهداری دسته گل حتما در اولین فرصت داخل آب قرار دهید.

قسمتی از ساقه ی گل که قرار است درون آب قرار گیرد ، حتما عاری از هرگونه برگ باشد.

آب گل را هر چند روز یک بار عوض کنید.

برای عبور بهتر آب از طریق آوندها هر روز به میزان کمی ساقه‌ی گل‌ها را به صورت اریب، کوتاه کنید.

ترجیحا زیر شیر آب یا داخل یک ظرف آب این کار را انجام دهید؛ برای این که در ساقه‌ها هواکشی اتفاق نیفتد.

سپس گل‌ها را مجددا داخل آب خنک قرار دهید.

دمای نگهداری طولانی مدت دسته گل

گل‌های شاخه بریده بهتر است در محیط های خنک نگهداری شوند.

نگهداری طولانی مدت دسته گل
زیرا این کار به ماندگاری بیشتر آن‌ها کمک می کند.

بنابراین بهتر است در فصول گرم گل‌ها را در ساعاتی از روز داخل یخچال نگه دارید.

البته از سرد کردن بیش از حد محیط یخچال خودداری نمایید.

هم چنین حدالامکان گل‌ها را به دور از نور شدید و مستقیم نگهداری کنید.

نگهداری گل طبیعی در یخچال

نگهداری شاخه گل طبیعی در یخچال یک روش مؤثر جهت افزایش طول عمر آن‌ها است. با ایجاد دماهای پایین و محیط رطوبتی، یخچال می‌تواند از رشد باکتری‌ها و پژمردگی گل‌ها جلوگیری نماید.

برای نگهداری بهینه گل‌های طبیعی در یخچال، مراحل زیر را رعایت فرمایید:

  •  گل‌ها را از گلدان خارج کرده و ساقه‌های آن‌ها را با قیچی تیز به طول 2 تا 3 سانتی‌متر کوتاه کنید.
  •  گل‌ها را در آب سرد قرار داده و سپس آب را درون یخچال قرار دهید.
  • گل‌ها را حداقل 7 تا 8 ساعت در یخچال نگه دارید.
  •  پس از گذشت این مدت، گل‌ها را از یخچال خارج کرده و در گلدان قرار دهید.

با این روش، می‌توانید به طولانی‌تر شدن عمر گل‌های خود اطمینان حاصل کنید. به یاد داشته باشید که گل‌ها را در قسمت پایین یخچال و دور از مواد غذایی قرار دهید تا از پژمردگی زودرس جلوگیری شود. همچنین، در صورت وجود برگ‌های پژمرده یا ساقه‌های ضخیم، مراقبت‌های لازم را انجام دهید.

نگهداری طولانی مدت دسته گل

نکته های طلایی برای نگهداری طولانی مدت دسته گل

 بیشتر گل های شاخه بریده عطر ندارند

بویایی شما هیچ مشکلی ندارد، بیشتر گل‌های تزئینی هیچ عطری ندارند. باغبان‌ها ترجیح می‌دهند گل‌هایی بکارند که بزرگ‌تر و مقاوم‌تر هستند، که این ویژگی‌ها را معمولا گل‌های معطر ندارند.

پس گل‌هایی که معطر هستند معمولا عمر کوتاه‌تری دارند، البته همه‌ی گل‌های معطر عمر کوتاه ندارند مثلا گل اورینتال از گل‌های معطر و با ماندگاری بالا است.

پس در صورتی که گل ماندگار‌تر می‌خواهید گل‌های که بدون عطر هستند را انتخاب کنید که معمولا طول عمر بیشتری دارند.

 گل‌هایتان را روی طاقچه و لب پنجره نگذارید

درست است که گل‌ها زیر نور آفتاب فوق‌العاده به نظر می‌رسند، اما همین نور آفتاب است که به فرآیند پژمرده شدن گل‌های شاخه بریده سرعت می‌بخشد و باعث می‌شود که گل‌ها ظرف یک یا دو روز پژمرده شوند.

دعای بسیار قوی و فوری برای خرید خانه و صاحب خانه شدن

سعی کنید گل‌هایتان را در سایه نگه دارید. این یک نکته‌ی بسیار مهم در نگهداری از دسته گل طبیعی است.

 در هنگام خرید گل رز، از تازه بودن رزها مطمئن شوید

از آنجایی که گل رز یکی از پر طرفدار‌ترین گل‌هاست، ذکر یک نکته در مورد آن شاید بد نباشد. وقتی در حال انتخاب این گل‌ها هستید، به ته گلبرگ‌های آن نگاه کنید و دقت داشته باشید که چند گلبرگ افتاده‌اند. یک گل رز تازه ممکن است یک یا دو گلبرگ افتاده داشته باشد، اما اگر بیشتر بود احتمالا گلبرگ‌های پژمرده‌تر کنده شده تا گل تازه‌تر نشان داده شود.

پس دقت داشته باشید که هرچه گلبرگ بیشتری از گل رز جدا شده باشد گل زودتر پژمرده می‌شود. علت ارزان بودن گل‌های گل فروش‌های پشت چراغ قرمز همین مسئله است.

 گلدان را پس از استفاده بشویید

دسته گل‌ها را پیش از شستن گلدان‌ها در گلدان نگذارید زیرا که باکتری و قارچ‌های دسته گل قبلی به فرآیند پوسیدگی سرعت می‌بخشند و باعث می‌شوند که گل شما به سرعت بمیرد.

برای گرفتن نتیجه بهتر گلدانتان را با الکل یا مایع سفید کننده بشویید و با دقت آبکشی کنید. همانطور که در مطلب بهترین گلدان برای گل شاخه بریده گفتیم، انتخاب گلدان مناسب هم در زیبایی و عمر گل تاثیرگذار می باشد.

میوه‌ها دشمن گل‌ها هستند!

شاید گذاشتن گل‌ها در کنار سبد میوه، زیبا به نظر بیاید و شما هم معمولا گل‌های شاخه بریده را در کنار میوه‌ها برروی میز قرار می‌دهید، اما عمر گل‌های شما را کوتاه خواهد کرد.

نگهداری طولانی مدت دسته گل

میوه‌ها گازی به نام اتیلن تولید می‌کنند که پژمردگی و پوسیدگی گل‌های شاخه بریده را تسریع می‌کند. در نتیجه تا جای ممکن سعی کنید گل‌هایتان را از میوه‌ها دور نگه دارید.

 گل‌هایتان را دور از دستگاه‌های تهویه هوا قرار دهید

گل‌ها محیط مرطوب را دوست دارند و هرچه محیط شما مرطوب باشد گل‌ها عمر بیشتری خواهد داشت. دستگاه‌های تهویه و تصفیه ، هوا را خشک کرده و موجب کوتاهی عمر گل‌های شاخه بریده می‌شوند.

سکه مسی در آب برای نگهداری طولانی مدت دسته گل

یکی دیگر از راهکارهای جالب و راحت برای شکوفایی غنچه ها و افزایش طول عمر گل ها، استفاده از سکه مسی است، زیرا آب را اسیدی می کند و جلوی رشد باکتری ها را می گیرد.

 آب گلدان را مرتب عوض کنید

آب، محل رشد باکتری‌ها، قارچ‌ها و جلبک‌ها است و تمامی این‌ها به فرآیند پوسیدگی ساقه‌ی گل و سپس گل سرعت می‌بخشند.

اگر به صورت روزانه آب دسته گلتان را عوض کنید، عمر گل‌های شما افزایش می‌یابد. ضمن اینکه کلر موجود در آب هم برای گل مضر است. اگر از جمله افرادی هستید که دوست دارند به مدت بیشتری گل‌های خودشان را با طراوت نگه‌دارند، باید آب را برای مدت ۵ دقیقه یک گوشه بگذارید تا کلر آب کمتر شود و سپس گل را در آن قرار دهید.

اما اگر راه ساده‌تری را لازم دارید ما به شما غذای گل شاخه بریده یا همان Flower Food را پیشنهاد می‌کنیم. کافی است غذای گل را در آب حل کنید و از آن پس فقط یک‌بار در هفته آب گل را عوض کنید.

حبه قند و ماندگاری گل شاخه بریده

اگر دنبال یک منبع خوب برای تغذیه شاخه گل های نگهداری شده در آب گلدان هستید، پیشنهاد ما به شما استفاده از یک حبه قند است. با این روش عمر شاخه ها طولانی تر و غنچه ها شاداب تر خواهند بود.

وایتکس در آب گل

وایتکس یکی دیگر از موادی ست که می توانید آن را درون آب گلدان بریزید. با اضافه نمودن چند قطره وایتکس در آب گلدان از کدر شدن و رشد باکتری ها در آب جلوگیری کنید. وایتکس از خراب شدن و بو گرفتن آب پیشگیری می کند.

نگهداری طولانی مدت دسته گل

آب نمک و ماندگاری گل شاخه بریده

نمک گزینه ای مناسب برای حل شدن در آب گل های شاخه بریده شده است. بسته به اندازه گلدان، یک چهارم پیمانه نمک درون آن ریخته و شاخه ها را درون این محلول قرار دهید. با استفاده از این محلول، غنچه ها باز شده و عمر گل ها طولانی تر می شود. جالب است بدانید که اگر شاخه گل های شما جز گیاهان معطر هستند استفاده از نمک موجب افزایش عطر آن ها می شود.

برای بریدن گل تا حد ممکن از قیچی یا چاقوی تیز استفاده کنید

تا جای ممکن برای چیدن گل‌ها از قیچی یا چاقوی تیز که دندانه‌دار نباشد استفاده کنید.

چاقو یا قیچی تیز موجب می‌شود که بتوانید ساقه‌ها را بدون له شدن، به صورت اریب برش بزنید. منظور از اریب برش زدن، برش زدن ساقه گل با زاویه 45 درجه است. این کار باعث می‌شود آوندهای داخل ساقه بیشترین سطح تماس را با آب داشته باشند و بیشترین حد آب‌رسانی به گلبرگ‌ها انجام شود.

چطور باید بیمه بیکاری بگیریم ؟ + شرایط و مدارک لازم جهت دریافت بیمه بیکاری

فراموش نکنید که به محض خرید گل از گلفروشی‌ها، باید بلا‌فاصله یک سانتیمتر از ساقه‌ها را برش 45 درجه بزنید و در آب قرار دهید، به علت اینکه گل از آب خرج شده و برای مدتی حتی کوتاه خارج از آب بوده که این باعث بسته شدن آوندها یا همان مسیر آب‌رسانی به گلبرگ‌ها شده است.

پیشنهاد می‌شود برای طولانی‌تر شدن عمر گل، هر سه یا چهار روز ساقه‌ها را یک سانتیمتر برش بزنید.

نگهداری طولانی مدت دسته گل ؛ برگ‌های داخل آب را جدا کنید

می‌توانید از قیچی برای جدا کردن برگ‌هایی که درون آب گلدان قرار دارند استفاده کنید.

نگهداری طولانی مدت دسته گل

گذاشتن برگ‌ها در آب محیط مناسبی را برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها به وجود می‌آورد و پس از چند روز برگ‌ها شروع به فاسد شدن در آب می‌کنند و این آب آلوده عمر گل شما را کوتاه می‌کند. ضمن اینکه قرار گرفتن برگ‌ها در آب، زیبای گلدان شما را کاهش می‌دهد.

 گل‌های در حال پژمرده شدن را از گلدان جدا کنید

برای نگهداری از دسته گل‌ها، از شکستن، خم کردن و یا وارد کردن هر‌گونه آسیب به ساقه‌ها خودداری کنید. فرم ساقه‌ها برای رساندن مواد مغذی به گل‌ها ضروری است. اگر آسیبی به گلی وارد کردید آن را از دسته گل جدا کنید.

شاید این ضرب المثل را شنیده باشید که یک میوه فاسد برای خراب کردن یک جعبه میوه کافی است. این مثال برای گل‌ها هم صادق است.

به شما پیشنهاد می‌کنیم هر زمان شاخه‌ای از گل‌های گلدان شما در حال پژمرده شدن بود، از گلدان خارجش کنید تا عمر بقیه گل‌های شما بیشتر شود.

به خاطر معطر بودن گل مریم، روی میز بچه‌ها از آن استفاده می‌کنیم و اگر چه گل مریم معمولا عمر کوتاهی دارد اما با یک ترفند ساده عمر آن را به ۱۴ روز رسانده‌ایم.

هرشاخه از گل مریم خود، تعدادی شکوفه یا به اصطلاح گل دارد که معمولا بعد از ۵ روز از پایین ساقه شروع به پژمرده شدن ‌می‌کنند، ما هر شکوفه‌ای که در حال پژمرده شدن هست را جدا می‌کنیم و کل ساقه را از گلدان جدا نمی‌کنیم.

به این شیوه گل‌هاعمر بیشتری می‌کنند. اگر چه این روش برای همه‌ی گل‌ها جواب نخواهد داد. مثلا برای گل رز که کلا یک گل بر روی یک شاخه است، باید گلبرگ‌های دور گل که پژمرده شده‌اند را با دقت جدا کرد.

نحوه استفاده قرص اسپرین برای نگهداری طولانی مدت دسته گل

یکی از راه های پیشگیری از آلوده شدن گیاه و افزایش طول عمر آن، حل کردن یک عدد قرص آسپرین در آب گلدان است. به این شکل باکتری ها نمی توانند به گیاه آسیب برسانند. حتما از قرص آسپرین استفاده کنید، زیرا استفاده از مسکن های دیگر چنین نتیجه ای نخواهد داشت.

نگهداری طولانی مدت دسته گل

افزایش ماندگاری گل شاخه بریده

یکی دیگر از نکاتی که برای ماندگاری بیشتر شاخه های گل انجام می گیرد، تعویض به موقع آب گلدان است. بهتر است هر ۱۲ ساعت یک بار آب گلدان را تعویض کنید تا ساقه ها فاسد و خراب نشوند.

ترکیب سرکه سیب و شکر

با استفاده از محلول سرکه سیب و شکر گل ها را تغذیه و تقویت کنید. همچنین از رشد باکتری ها و گندیدگی ساقه پیشگیری کنید. برای این منظور ۲ قاشق غذاخوری شکر را به همراه ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب مخلوط کنید. سپس ترکیب به دست آمده را درون آب گلدان ریخته و شاخه ها را درون این محلول قرار دهید.

 از خیابان گل نخرید

دسته گل‌هایی که در خیابان فروخته می‌شوند معمولا مدت زمان زیادی زیر آفتاب می‌مانند و بعید به نظر می‌سد که تازه باشند. و در اکثر مواقع گل‌هایی هستند که در حال پژمرده شدن هستند.

نگهداری طولانی مدت دسته گل

این گل‌ها، گل‌هایی هستند که گل‌فروشی‌ها باید آن‌ها را دور بریزند، اما با یک قیمت خیلی کم آن‌ها را به این فروشندگان خیابانی می‌فروشند.

دوش آب سرد ممنوع!

شما خودتان از آن خوشتان نمی‌آید، گل‌های شاخه بریده هم همینطور هستند. وقتی گلی را برای اولین بار در گلدان می‌گذارید و یا وقتی آب آن را عوض می کنید، از ولرم بودن آب اطمینان حاصل کنید. به غیر از گل نرگس

ماندگاری گل شاخه بریده و ذغال

برای افزایش ماندگاری و جلوگیری از بو گرفتن آب از تکه های ذغال استفاده کنید و یک تکه از ذغال ها را درون گلدان آب بیاندازید.

 فرمول جادویی نگهداری طولانی مدت دسته گل

به جای استفاده از آب تنها، ترکیبی به نسبت چهار پیمانه آب و یک پیمانه اسپرایت (نوشابه) غیر رژیمی بسازید و چند قطره مایع سفید کننده به آن اضافه کنید. استفاده از آب مقطر بهتر از استفاده از آب معمولی است. یا می‌توانید از غذای گل شاخه‌ای (فلاور‌فود) استفاده نمایید.

به طور خلاصه، نکاتی که لازم است برای نگهداری از دسته گل طبیعی شاخه بریده به یاد داشته باشید عبارتند از:

گلدان را قبل از استفاده بشویید.
هر سه روز یک بار از یک چاقوی بدون دندانه برای بریدن ساقه‌ها به صورت اریب استفاده کنید.
از خم کردن و شکستن ساقه‌ها خودداری کنید.
آب گل‌ها را هر روز عوض کنید یا از غذای گل استفاده کنید.
از آب ولرم استفاده کنید.
برگ‌هایی که با آب گلدان در تماس هستند را جدا کنید.
گلدان را زیر تابش نور مستقیم آفتاب، کولر گازی و یا ظرف میوه نگذارید.
از فرمول جادویی استفاده کنید: چهار پیمانه آب، یک پیمانه اسپرایت را ترکیب کرده و چند قطره مایع سفید کننده به آن اضافه کنید.

نگران کدر شدن زیورآلات قدیمی نباشید ؛ این ماده جادویی درخشندگی بدلیجات رو بر میگردونه

ماندگاری کدام گل بیشتر است

ماندگاری گل مثل زیبایی آن و عطر و بویش مهم است. قطعا همه ی ما این تجربه را داشته ایم که شاخه گل زیبایی را خریداری کرده ایم اما بعد از گذشت مدت کوتاهی به طور کامل خشک و پژمرده شده است. در ادامه گل هایی با ماندگاری بالا به همراه روش های افزایش طول عمر آن ها را برای شما شرح داده ایم.

نگهداری طولانی مدت دسته گل

گل ارکیده

ارکیده یکی از گیاهانی ست که هم به شکل گلدانی و هم به شکل شاخه بریده شده به فروش می رسد و نماد زنانگی و لطافت است. این گیاه جز گل های گران قیمت و ماندگار است و در فضای داخلی خانه به مدت ۳ هفته عمر می کند. بهتر است که بر روی غنچه ها آب نریزید و آب گلدان به شکلی باشد که حدود ۵ تا ۷ سانت از پایین شاخه درون آن قرار بگیرد.

این گیاه به آب گلدانی تمیز و بدون آلودگی نیاز دارد. ارکیده رابطه ی خوبی با گاز اتیلن ندارد پس در نزدیکی آن ظرف میوه یا سبزیجات قرار ندهید که این کار عمر آن را به شدت کوتاه می کند.

گل ژربرا

ژربرا نمادی از پاکی و بی گناهی است. این گیاه زیبا از خانواده ی بنفشه هاست و به آفریقا تعلق دارد. ژربرا به دلیل حساسیت بالایی که نسبت به باکتری‌ ها دارد به مراقبت بیشتری نیازمند است. برای افزایش طول عمر این گل آب گلدان را به شکل روزانه عوض کنید. همچنین آب گلدان را تا حدی پر کنید که پایین شاخه های ژربرا درون آن قرار بگیرد. این گل نسبت به گاز اتیلن آسیب پذیر است پس آن را در کنار ظرف حاوی میوه یا سبزی قرار ندهید.

گل فریزیا

آفریقای جنوبی زادگاه گل فریزیا است. این گل از گیاهان معطر با تنوع رنگی بالاست که در فصل های سرد سال عرضه می شود. فریزیا در هنگام شب عطر خاصی را از خود منتشر می کند و در کارخانه های عطر سازی مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از افراد عطر فریزیا را به بوی ادکلنی گران قیمت و خوشبو تشبیه کرده اند. ماندگاری این گیاه در آب بالاست، کافی ست تا آن را در مکانی خنک قرار داده و در هنگام خرید شاخه هایی که غنچه بیشتری دارند را انتخاب کنید.

گل میخک

میخک یکی از گل هایی ست که قیمت مناسبی دارد و در بیشتر ماه های سال به فروش می رسد. شما می توانید به راحتی آن را از گلفروشی ها تهیه کنید و گل کمیابی نیست. این گل را می توانید از لبه های ناصاف و پر از چین آن شناسایی کنید. تنوع رنگی آن بالاست اما بیشتر در رنگ های قرمز، صورتی، بنفش، سفید، زرد و نارنجی دیده می شود. ب

رای نگهداری از میخک برگ های پایین ساقه را بچینید. همچنین آن را در کنار میوه یا سبزیجات قرار ندهید زیرا نسبت به گاز اتیلن آسیب پذیر و حساس است. یکی دیگر از راه های افزایش ماندگاری و جذب بهتر مواد غذایی برای میخک، شیوه کوتاهی ساقه ها ست. هر بار که خواستید پایین ساقه آن را ببرید، کوتاهی را از بالای یکی از گره های روی ساقه انجام دهید.

گل نرگس

نرگس به واسطه ی عطر دل انگیز خود بسیار محبوب و دوست داشتنی ست. این گیاه از اوایل فصل پاییز تا اوایل فصل بهار در گلفروشی ها به فروش میرسد. نرگس به آب کم عمق نیاز دارد پس از پر کردن گلدان آن خودداری کنید زیرا موجب لهیدگی ساقه های آن می شود. دو بار در هفته کمی از پایین ساقه ها را برش داده و آب را به اندازه ای بریزید که انتهای ساقه ها را پوشش دهد. گلدان نرگس را در بخش های خنک خانه قرار دهید و دسته هایی که غنچه بیشتری دارند را خریداری کنید.

ماندگاری گل شاخه بریده داوودی

داوودی یکی از گل هایی ست که در گل آرایی و تزیینات مراسم مختلف بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. گل داوودی نماد دوستی طولانی مدت و وفاداری به معشوق است. داوودی یکی از ماندگار ترین گل های شاخه بریده است. برای افزایش طول عمر آن پایین ساقه ها را هر چند روز یکبار قطع کنید و آن را در گلدان های کوتاه تر نگهداری کنید. مقدار آب گلدان برای داوودی باید به حدی باشد که حدود ۵ سانت از انتهای ساقه را پوشش دهد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

27 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *