براق کردن قاشق و چنگال استیل

براق کردن قاشق و چنگال كار سختی است ولی براي اينكار به ظاهر سخت نیازی نیست که هر چند وقت یک‌ بار آن‌ ها را تعویض کنید. با نگهداری درست و استفاده از مواد مناسب برای تمیز کردن آن‌ ها می‌ توانید قاشق چنگال‌ های خود را در مدت طولانی‌ تری سالم نگهدارید.

براق کردن قاشق و چنگال استیل

شام هر چقدر مجلل و باشکوه باشد با قاشق چنگال نامرتب و پر از لکه، دیگر دلچسب نخواهد بود. حتی اگر بهترین غذاها در لوکس‌ترین رستوران با قاشق و چنگال و کارد پر از لکه سرو شود، هیچ جذابیتی نخواهد داشت. این مهم‌ترین دغدغه صاحبان رستوران و خانم‌های خانه است. حتی تولید کنندگان و فروشندگان ظروف استیل هم این دغدغه را دارند، لکه های روی این ظروف اولین چیزی است که به چشم می‌آید.

خانم‌های خانه‌دار راه‌های متعددی برای تمیز کردن ظروف استیلشان دارند. اما وقتی تعداد ظروف زیاد می‌شود مثلا در یک تالار، این روش‌ها کارایی ندارد.

براق کردن قاشق و چنگال استیل

8 روش سنتی براق کردن ظروف استیل

روش‌های خانگی متنوعی برای براق کردن قاشق و چنگال استیل وجود دارد.

جوش شیرین

جوشاندن در محلول سودا (جوش شیرین)، روشی سریع و کارآمد است. قاشق چنگال باید به مدت 20 تا 25 دقیقه روی حرارت متوسط در ترکیب آب و سودا و نمک جوشاند و بعد از خنک شدن با دستمال پاک شوند.

چطور مشکل سرد گرم شدن آب پکیج را حل کنیم ؟

براق کردن قاشق و چنگال استیل

مایع ظرفشویی

 استفاده از خمیر سودا و مایع ظرفشویی هم برای از بین بردن لکه‌های سخت و چسبنده عالی است. در این روش هم جوش شیرین را با مایع ظرفشویی ترکیب کنید تا خمیری شود. سپس با مسواک، برس یا اسفنج آنها را تمیز کنید. این کار را می‌توانید با جوش شیرین و آب هم انجام دهید.

باید روش های سفید کردن انگشتر نقره را بلد باشید تا ظاهر زیبای انگشرتان را برگردانید.

براق کردن قاشق و چنگال استیل

براق کردن قاشق وچنگال با آب و آمونیاک

 با استفاده از پارچه نرم و مرطوب شده با محلول آب و آمونیاک 10 درصد هم می‌توانید قاشق چنگال استیل را براق کنید. یا لکه‌های روی قاشق و چنگال را می‌توانید با پنبه آغشته به سرکه براق کنید.

نوشابه

 نوشابه کوکا، فانتا، اسپرایت و سایر نوشیدنی‌های گازدار حاوی اسید سیتریک هستند، بنابراین آنها برای تمیز کردن بسیار عالی عمل می‌کنند کافی است قاشق و چنگال چند ساعت در آن خیس بخورند.

روغن نباتی

از روغن نباتی هم می‌توانید برای براق کردن قاشق چنگال استیل استفاده کنید. پارچه را به روغن آغشته کنید و روی آنها بمالید. می‌توانید از آبلیمو هم استفاده کنید. در آخر آنها را بشویید.

خاکستر

خاکستر هم روشی مناسب است. هنگام شستشو روی قاشق و چنگال خاکستر بمالید. لک‌های روی آن پاک می‌شود.

براق کردن قاشق و چنگال استیل

از بین بردن بوی بد لیوان و ظروف راهکار داره. این روش ها رو امتحان کنید.

سیب زمینی

 سیب زمینی هم تیرگی‌های روی قاشق و چنگال استیل را پاک می‌کند.

خمیر دندان

حتی پودر سفید کننده دندان یا خمیر دندان هم خوب عمل می‌کنند. همانطور که می‌بینیند روش‌های متنوعی برای براق کردن قاشق و چنگال استیل وجود دارد ولی این روش‌ها برای مهمانی‌های بزرگ، رستوران‌ها و کارخانه‌های تولید قاشق و چنگال جوابگو است؟ وقت و هزینه‌ای که برای انجام این روش‌ها صرف می‌شود به هیچ وجه به صرفه نخواهد بود. به همین دلیل باید دنبال روش‌های جدیدتری بود که کار را آسان‌تر کند.

ترفند های جالب و خلاقانه برای ترمیم سوراخ روی لباس | پارگی لباس ها را با نخ و سوزن زیبا کنید

شستشو و براق کردن قاشق و چنگال با ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی امروزه بخش جدایی ناپذیر هر خانه‌ای شده‌اند. ظرف‌ها بعد از استفاده در طبقات ماشین ظرفشویی چیده می‌شوند و با یک دکمه شستشو شروع می‌شود. ولی باز هم بعد از شسته شدن آنها جای لک، تیرگی‌هایی و حتی گاهی چربی روی قاشق و چنگال دیده می‌شوند.

چون ظروف بعد از شستشو در ماشین ظرفشویی باید بلافاصله خشک شوند تا آثار لک روی آنها نماند. هنگام چیده شدن در ماشین ظرفشویی باید جوری قرار بگیرند تا همه سطوح آنها توسط ماشین ظرفشویی شسته شوند. بعضی از چربی‌ها و چسبندگی‌ها مثل پنیر پیتزا باید قبل از گذاشتن در ماشین ظرفشویی از روی ظروف پاک شوند. و در یک رستوران با تعداد بالای مشتری همچین زمانی وجود ندارد. عملکرد کارکنان پایین می‌آید و کیفیت رستوران کم می‌شود. پس باید به دنبال راه حل دیگری بود.

براق کردن قاشق و چنگال استیل

نکات مهم برای جلوگیری از سیاه شدن قاشق و چنگال

پس از هر بار استفاده از قاشق و چنگال، آن‌ها را با آب بشویید و خشک کنید. اگر مواد غذایی روی سطح آن‌ها خشک شود باعث سیاه شدن آن‌ها می‌شود.
سعی کنید قاشق و چنگال را در ظروف غذایی با پوشش شفاف نگهداری کنید. در صورتی که قاشق و چنگال شما در معرض هوا قرار داشته باشند، با گذشت زمان اکسیده شده و سیاه خواهند شد.
از قاشق و چنگال استیل با کیفیت و با اندازه مناسب استفاده کنید. قاشق و چنگال‌هایی که کیفیت کمی دارند و زود خراب می‌شوند، ممکن است سریع‌تر سیاه شوند.
در صوتی که قاشق چنگال با مواد غذایی که اسیدیته بالا دارند مثل سیب زمینی، ترشی، لیمو در ارتباط بودند بلافاصله آن‌ها را بشویید.

از بین بردن بوی بد لیوان و ظروف ؛ علت بو گرفتن چیست ؟

براق کردن قاشق و چنگال استیل
اگر استفاده از ماشین ظرفشویی، قاشق و چنگال را در قسمت مناسب آن قرار دهید و دستورالعمل‌های تولید کننده را رعایت کنید. در صورتی که دستورالعمل‌ها را رعایت نکنید، ممکن است قاشق و چنگال سیاه شوند.

سخن آخر

در این مطلب چند روش ساده و سنتی برای تمیز کردن و براق کردن قاشق و چنگال را به شما آموزش دادیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

15 مهر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *