تهیه خلال پوست پرتقال

تهیه خلال پوست پرتقال را در این مطلب با شما به اشتراک گذاشتبم تا برای تهیه مرصع پلو و نثار قزوینی از خلال های تازه استفاده کنید.

طرز تهیه خلال پوست پرتقال

پوست پرتقال و مرکبات دیگر دارای بوی فوق العاده ای است که در دستور بعضی کیک ها به عنوان اسانس و برای گرفتن بوی تخم مرغ مورد استفاده قرار می گیرد. برای بعضی غذاها مانند مرغ زعفرانی و یا مرصع پلو، قیمه نثار و هویج پلو، خلال پوست پرتقال نیاز است.

تهیه خلال پوست پرتقال

همچنین در مربا ها و دسر های مختلف از بوی آن استفاده می شود. از این رو نیاز است که پوست پرتقال ها را خشک یا فریز کرد و برای هر موقع از سال که مورد نیاز است از آن استفاده کرد. می توان خشک کرد و در یک قوطی خارج از یخچال نگه داری کرد یا فریز کرد و به مدت یک سال در فریزر قرار داد.

از پوست پرتقال برای تهیه مربای پوست پرتقال هم استفاده می شود.

مواد لازم خلال پوست پرتقال

  • پوست پرتقال به مقدار دلخواه
  • آب به مقدار کافی
  • شکر (اختیاری) به مقدار کافی

دستور تهیه پوست پرتقال

تهیه خلال پوست پرتقال

مرحله اول

برای تهیه خلال پوست پرتقال خشک شده لازم است پوست پرتقال را یا چاقو گرفته و بوسیله قیچی آن را به صورت خلال های باریک خرد کنیم. سعی کنید پوست سفید پرتقال به آن نچسبد. جوری باید پوست بکنیم که فقط لایه نارنجی رنگ آن جدا شود.

تهیه مرصع پلو با مرغ مجلسی خوشمزه | این نکات را فراموش نکنید !

مرحله دوم

برای این کار می توان از پوست کن استفاده کرد. روی یک سینی پارچه تمیزی می پوشانیم و پوست پرتقال های خلالی شده را روی آن پهن می کنیم تا کامل خشک شود. این کار ممکن است یک تا دو روز طول بکشد.

مرحله سوم

سپس خلال های خشک شده را درون یک قوطی در بسته در جای خنک و خشک نگهداری می کنیم. توجه داشته باشید که اگر کمی رطوبت داشته باشد کپک می زند پس سعی کنید تا حد امکان کاملا خشک شده باشد.

تهیه خلال پوست پرتقال

مرحله چهارم

هنگام استفاده از خلال پوست پرتقال ابتدا آن را در یک ظرف آب ریخته و می گذاریم تا خیس بخورد. سپس روی شعله گاز قرار می دهیم تا با حرارت متوسط به جوش آید. کمی که جوشید، آن را آبکش کرده و مجددا با کمی آب دوباره می گذاریم بجوشد.

طرز تهیه دمنوش پرتقال را آموزش ببینید.

مرحله پنجم

این کار را سه تا چهار مرتبه تکرار می کنیم تا تلخی آن گرفته شود. در این مرحله می توان کمی شکر به خلال پوست پرتقال اضافه کرد و جند لحظه روی حرارت کم جوشاند تا شکر به خورد پوست پرتقال ها برود. سپس برای غذای مورد نظر از آن استفاده می شود.

مرحله ششم

روش دیگر جوشاندن و گرفتن تلخی در ابتدای کار و سپس خشک کردن آن است. با این روش، در زمان استفاده نیازی به گرفتن تلخی آن نیست. اما در این روش ممکن است خلال ها به خوبی خشک نشوند که می توان آن را بسته بندی کرد و در فریزر نگه داشت.

آموزش کامل و مرحله به مرحله 7 مدل دستور پخت نودل خوشمزه

تهیه خلال پوست پرتقال

روش دیگر طرز تهیه خلال پوست پرتقال

مرحله اول

پوست پرتقال‌ها را جدا كنید به طوری که قسمت‌های سفید كاملا جدا شوند. پوست پرتقال‌ها را با چاقو یا قیچی خلال کنید.

مرحله دوم

پوست‌ها را داخل آب در حال جوش بریزید و بعد از چند دقیقه آن را آبكش كنید.

مرحله سوم

پوست‌ها را بار دیگر در آب ریخته و اجازه دهید آب به جوش بیاید. بعد از جوشیدن آن را آبكش كنید.

مرحله چهارم

داخل ظرفی دردار مقداری آب سرد، شكر، گلاب و به ازای هر دوعدد پرتقال يك دانه هل بریزد. پوست‌ها را داخل آب ریخته و 24 ساعت داخل یخچال قرار دهید. در این مدت چند بار آب مواد را تعویض كنید.

تهیه خلال پوست پرتقال

چند نکته برای تهیه خلال پوست پرتقال

پوست‌های سفید روی پوست پرتقال، عامل اصلی تلخ شدن خلال پوست پرتقال هستند. در هنگام پوست کندن پرتقال تمام پوست‌های سفید را جدا کنید.
خلال را در ظرف در‌بسته در یخچال نگهداری کنید.
برای تهیه چیپس خلال پوست پرتقال، خلال پوست پرتقال آماده شده را در فر یا روی اجاق خشک کنید.
از خلال پرتقال شکری برای تزیین انواع خوراکی استفاده ‌می‌شود. برای تهیه این مدل، خلال پوست پرتقال آماده شده را با مقداری شکر در یک کیسه بریزید. در کیسه را ببندید و کیسه را خوب تکان دهید تا خلال‌ها کاملا به شکر آغشته شوند. خلال‌ها را روی یک کاغذ روغنی بریزید تا خشک شوند.

تهیه خلال پوست پرتقال
خلال پوست نارنج را می‌توانید با استفاده از روش‌های بالا تهیه کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

15 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *