افتتاح حساب ترکیه
نگهداری از برنج تازه

نگهداری از برنج تازه را بلدید ؟ اگر در این فصل که برنج تازه به بازار آمده قصد خرید و نگهداری از برنج تازه را دارید حتما باید نکاتی را مدنطر قرار دهید. برنج تازه به سختی میتواند مورد نفوذ شپشک قرار گيرد ولي قطعا نیاز به مراقبت دارد. با شادمگ همراه شوید تا این نکات را بهتر بدانید.

خرید برنج تازه شمال

خرید برنج تازه ایرانی از شمال کشور به دلیل ارتباط مستقیم با کشور برای خریداران بسیار حیاتی میباشد. بهترین زمان برای خرید برنج نو ایرانی، خرید برنج تازه در فصل برداشت میباشد.

برنج در ظرف چوبي - نگهداری از برنج تازه

با آغاز فصل برداشت در مرداد ماه قیمت برنج ایرانی تازه در کمترین مقدار خود میباشد. همچنین خرید عمده و تناژ بالا برنج ایرانی برای خریداران موجب میشود تا قیمت تمام شده برنج کاهش چشمگیری داشته باشد.

بهتر است خرید برنج تازه شمال را به صورت مستقیم از مراکز مطمئن و قابل اطمینان در شمال کشور و استان مازندران انجام دهید.

قیمت برنج تازه با توجه به قیمت شالی برنج در همان سال توسط تاجران و فروشندگان برنج تعیین میشود. قیمت برنج تازه شمال در فصل برداشت با توجه به بالا رفتن میزان عرضه در بازار و کاهش تقاضا بسیار مناسب میباشد.

اما توجه کنید که برنج تازه برداشت شده قدرت پخت بالایی ندارد از طرفی عطری بینظیر دارد. به همین دلیل خریداران برنج ایرانی همواره به دنبال خرید برنج تازه هستند و از خرید برنج کهنه اجتناب دارند چرا که روش نگهداری از برنج کهنه کمی مشکل تر به نظر میرسد.

بهترین روش برای نگهداری برنج خشک

بهترین روش برای نگهداری از برنج استفاده از کیسه های پارچه ای می باشد. به عبارتی کیسه های پارچه ای بهترین گزینه برای نگهداری از برنج هستند. زیرا کیسه های پارچه‌ای یا نخی رطوبت را از برنج می‌گیرند. در صورتی هم که مایلید از ظرف پلاستیکی استفاده کنید بهتر است که رنگ آن مات و شفاف باشد. حتما قبل از ریختن برنج در ظروف باید دقت داشت که کاملاً خشک و تمیز هستند.

ظرف شيشه اي برنج - نگهداری از برنج تازه

علاوه بر همه‌ی این ها برنج را باید در مکانی نگهداری کرد که هیچ رطوبتی و گرمایی در آنجا بود وجود نداشته باشد. زیرا گرما، نور خورشید و رطوبت نیز باعث می‌شوند کیفیت دانه های برنج پایین بیاید، دانه ها خرد شوند و یا باعث خراب شدن و کرم برنج شوند. در نتیجه بهتر است برنج را در کیسه های پارچه‌ای یا نخی، در یک مکان خنک و دارای تهویه نگهداری کنیم.

این روش، بهترین روش برای نگهداری برنج خشک با مقادیر زیاد در اماکنی مثل انباری بالکن و می باشد. اما اگر شما به دنبال بهترین روش یا به اصطلاح بهترین ظروف برای نگهداری از برنج با مقدار کمتر، در فضایی مانند آشپزخانه می باشید ادامه مطلب را مطالعه کنید:

ظرف برای نگهداری برنج

از ظرف­هایی استفاده کنید که یک دریچه برای خروج برنج داشته باشند و هر بار که نیاز دارید از برنج استفاده کنید مجبور نباشید درپوش آن را بردارید. با استفاده از ظرف نگهداری غیر قابل نفوذ می­ توانید کیفیت برنج را تا مدت­ها حفظ کنید.

از ظروف پلاستیکی مرغوب استفاده کنید زیرا ظروف پلاستیکی که از مواد دسته دوم ساخته می­ شوند معمولا بوی مواد شیمیایی می دهند و این مسئله می تواند روی طعم و بوی برنج تاثیر منفی بگذارد. ظرف نگهداری برنج، شیشه‌ای و ظرف­ های فلزی که دارای روکش لعابی هستند نیز گزینه­ ها‌ی خوبی برای ظرف نگهداری برنج در کابینت هستند. است. با این ظروف می توانید کیفیت برنج را تا مدت­ها حفظ کنید .

 خواص لعاب برنج آنقدر زیاد است که از هر چه درباره اش بگوییم باز کم گفتیم. حتما اين مطلب را بخوانيد

سطل برنج - نگهداری از برنج تازه

از آن جایی برنج نسبت به نور آفتاب بسیار حساس است و اگر در معرض نور قرار بگیرد پوک شده و از بین می­ رود و گرمای نور آفتاب می­ تواند شرایط رشد حشره برنج را نیز فراهم کند، بهتر است برای نگهداری برنج از ظروف مات استفاده کنید. اگر هم ظرف نگهداری برنج را در کابینت یا یک فضای تاریک قرار می­دهید شفافیت آن مشکلی ایجاد نمی­کند.

همواره سعی کنید از ظروفی استفاده کنید که اندازه­ ی متعادلی داشته باشند و گنجایش آن ها به اندازه‌ی نیاز کوتاه مدت شما باشد. معمولا ظرف نگهداری برنج مناسب ظرفی است که حداکثر ۵/۲ کیلوگرم برنج در آن جای بگیرد.

آموزش مرحله به مرحله تهیه میوه خشک روی بخاری و شوفاژ | میوه های مونده رو راحت چیپس کن !

روش های نگهداری از برنج

طبیعتاً همه‌ی شما با ترفند های مختلفی که در مورد نگهداری از برنج خام و خیس خورده مرسوم است، آشنا هستید. از طرفی هم مطمئن نیستید که این ترفند ها و روش ها کاربردی و صحیح می‌باشد یا خیر. نگهداری از برنج خام یا پخته، تبدیل به معضلی شده است که با توجه به افزایش قیمت برنج علی الخصوص قیمت برنج ایرانی، تقریباً تمام افراد با آن گریبان‌گیر هستند.

ما چندین روش و نحوه نگهداری از برنج خام و خیس‌خورده که بیشتر بین افراد رایج می‌باشد و مطمعنا به گوش شما هم آشنا است را برایتان نام برده و در مورد آن ها توضیح خواهیم داد:

نگهداری برنج در فریزر و یخچال

برای نگهداری برنج در فریزر و یخچال، باید آن را در کیسه پلاستیکی مثل زیپ‌کیپ‌ قرار داد و تا جایی که می شود هوا را خارج کرد. به این ترتیب می‌توان برنج را طی مدت زیادی در یخچال یا فریزر، سالم نگهداری کرد. اگرچه گفته شده است که با این روش برنج ماندگاری بالایی دارد، اما بهتر است آن را زودتر مصرف کنید.

نکته: توجه داشته باشد که کیسه‌های ذخیره‌سازی پلاستیکی برای برنج کاملاً خشک باشد، زیرا هرگونه رطوبت می‌تواند باعث رشد کپک روی دانه‌های برنج شود.

نگهداری برنج خام در یخچال

گفته شده که نگهداری برنج خام در یخچال، (به روشی که در پاراگراف قبل توضیح داده ایم) یکی از بهترین روش‌ها برای نگهداری برنج خام است. اما این روش مناسب مقادیر کمی از برنج می باشد در صورتی که مقدار برنجی که قصد ذخیره سازی و نگهداری آن را داریم زیاد باشد این روش پاسخگو نیست.

نگهداری برنج پخته شده در یخچال

برای نگهداری برنج پخته شده در یخچال می بایست حتما از ظروف درب دار استفاده شود. در غیر این صورت احتمال آلوده شدن برنج، به علت در تماس بودن برنج با دیگر مواد غذایی موجود در یخچال وجود دارد. نکته حائز اهمیت دیگر در این خصوص، این است که برنج را در طبقه ای قرار دهید که با مواد غذایی خام مانند میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ و … در تماس نباشد.

برنج پخته - نگهداری از برنج تازه

نکته: برنج اگر به خوبی در یخچال نگهداری شود کاملا سالم می ماند. زمانی که احساس کردید برنج سفت یا سخت شده است، بوی غیرطبیعی می‌دهد، سطح آن لزج شده است و… از مصرف آن خودداری کنید.

نگهداری برنج در بطری یا شیشه نوشابه

شاید عجیب باشد ولی نگهداری برنج در بطری نوشابه از بهترین روش ها‌ی نگهداری برنج محسوب می شود. دلیل آن چفت بودن درب آنها و جلوگیری از نفوذ هوا و رطوبت می باشد. اما این روش هم مانند نگهداری برنج خام در یخچال دارای ضعف و محدودیت می باشد، زیرا پاسخگویی نگهداری مقادیر زیادی از برنج نیست.

نکته: فراموش نشود که بطری های نوشابه قبل از استفاده کاملاً شسته شده، تمیز و خشک باشند و زمانی که برنج را در بطری نوشابه می‌ریزید چندین بار به آن ضربه بزنید تا هوای اضافی بین دانه های برنج خارج شود.

نگهداری برنج در کیسه پلاستیکی و زباله

اگر قصد نگهداری برنج در کیسه پلاستیکی دارید، باید بدانید که این بسته‌بندی‌ها از نفوذ حشرات و رطوبت جلوگیری نمی‌کنند. زیرا به ‌راحتی توسط حشرات جویده و سوراخ می‌شود، در نتیجه عمر نگهداری برنج شما کم خواهد شد. بهترین توصیه‌ برای نگهداری از برنج ایرانی این است که، آن را در کیسه های پارچه ای، کنفی و مواردی از این قبیل، همچنین به دور از رطوبت، در جای خشک و خنک نگه ‌داری کنید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که به روش نگهداری برنج در کیسه زباله فکر می کنید، آن را فراموش کنید. زیرا این کیسه ها به هیچ عنوان مقاوم نمی باشند و در برابر گرما بسیار آسیب پذیر هستند. حتی ممکن است بوی نامطبوعی، ناشی از ماده های شیمیایی که در ساخت آن ها به کار گرفته شده است تولید کنند.

طبیعتاً این فرایند ممکن عطر و طعم برنج را تغییر دهد، علاوه بر آن ممکن است خوردن برنج نگهداری شده در کیسه زباله موجب مسمویت و بیماری هایی از این قبیل شود.

نکته: ساختار شیمیایی کیسه های زباله به گونه ای است که، حتی دور انداختن این کیسه ها نیز تنها موجب آسیب دیدن محیط زیست می شود.

برنج در كيسه نايلوني - نگهداری از برنج تازه

نگهداری برنج خیس خورده

اگر برنج را شسته اید و خیس خورده، ولی به هر دلیلی قصد ندارید طی چند ساعت یا یکی، دو روز آینده آن را بپزید، در مقداری آب و نمک قرار دهید. نگهداری از برنج خیس شده بدون نمک کاری اشتباهی می باشد. زیرا بدون افزودن نمک، برنج خیس خورده خیلی زود نشانه های خرابی را از خود بروز می دهد.

نحوه صحیح دلداری دادن به خانواده عزادار ؛ 8 توصیه کاربردی

اضافه نکردن نمک به برنج خیس شده ممکن است باعث شود برنج در کمتر از یک روز بو گرفته و غیر قابل استفاده شود. سپس حتما آن را در یک مکان خنک مثل یخچال بگذارید. اگر قصد نگهداری از برنج خیس شده را برای بیشتر از یک روز دارید باید در نظر داشته باشید که همان آبی که روز اول روی آن ریخته اید جواب‌گو نیست. بدین ترتیب هر چند ساعت آب برنج را عوض کنید.

نکته: تمامی این راهکار و مراحل حداکثر برای نگهداری 2 تا 3 روزه‌ی برنج پاسخگو می باشد و پس از آن، عطر، طعم و کیفیت برنج از دست می رود.

نگهداری برنج در بالکن

افرادی زیادی هستند که خرید یک ساله‌ی برنج خود را یکجا انجام می دهند و در تمام طول سال از همان استفاده می کنند. اگر تنها مکانی می توانند برنج را در آنجا نگهداری کنند بالکن یا تراس است، باید حتما به یکسری نکات توجه داشته باشند:

برنج را در کیسه و یا ظروف مناسبی که قبل تر به توضیح آن پرداخته‌ایم قرار دهید.

نور و گرمای خورشید دشمن سلامت و کیفیت برنج می باشد. در نتیجه قسمتی از بالکن را انتخاب کنند که به دور از نور خورشید باشد. به عبارتی می توانید سرد ترین مکان بالن خود را پیدا کنید و آن جا یک قفسه یا کمد نصب کنید و برنج را داخل آن نگهداری کنید.

نکته‌ی مهم دیگر این مسئله می باشد که مکان های مستعد رطوبت، مرکز رشد آفت ها، قارچ و حشرات موذی است، پس محلی که برنج را قرار می دهید، از سطح آسفالت یا سیمان زمین فاصله داشته باشد. چون گاهی ممکن است به دلیل نشتی آب و مشکلاتی از این دست، در بالکن برنج شما مرطوب شود و در انتها به خرابی برنج منجرب گردد.

روش نگهداری برنج در انبار

اگر قصد نگهداری از برنج در انبار دارید، در درجه‌ی اول توجه داشته باشید که حتما پیش از قراردادن برنج ها در انبار، مکان کاملا تمیز باشد، یعنی عاری از هرگونه تار عنکبوت، گرد و غبار و … باشد. لازم است در طول مدت زمان نگهداری برنج نیز محل مورد نظر همواره تمیز و مرتب نگهداری شود.

حتما کیسه ‌های حاوی برنج را دور از رطوبت و در جای خشک و خنک نگهداری نمایید تا رطوبت داخل برنج تبخیر گردد. پیشنهاد ما این است که انبارها یا اماکن نگهداری برنج را با پالت ‌های چوبی بپوشانید و برنج ‌ها را در ارتفاع ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتری سطح زمین نگهداری کنید.

گوني برنج در انبار - نگهداری از برنج تازه

راه حل‌های مناسب برای نگهداری از برنج تازه

بهترین راه حل برای نگهداری از برنج روش‌های طبیعی است که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم.

خرید برنج به اندازه نیاز

نکت‌های که هر مصرف کننده باید آن را درنظر بگیرد خرید برنج به اندازه نیاز است. یعنی اگر در مکانی زندگی می‌کنید که دسترسی راحتی به برنج دارید، بهتر است که با توجه به نیازتان ماهانه خرید کنید تا از بابت نگهداری برنج هیچ نگرانی نداشته باشید. اما اگر در محل زندگی شما این دسترسی وجود ندارد و مجبورید که برنج مصرفی خودتون را سالانه یا شش ماه یک بار تامین کنید پس باید روش نگهداری از آن را بلد باشید.

خريد برنج بدون حشره

هنگام خرید محتویات کیسه برنج را به دقت بررسی کنید تا عاری از هرگونه حشره و شپشک (یکی از آفات برنج که از مورچه کوچک‌تر و رنگ آن قهوه‌ای است) باشد.

البته براي از بين بردن شپشک برنج حتما به شادمگ سر بزنيد.

مكان نگهداري برنج

باید دقت بشود که مکان انبار برنج خشک و خنک باشد و هوا جریان داشته باشد، چون گرما و رطوبت یکی از مهم‌ترین عوامل رشد آفت‌های برنج است.

استفاده از کیسه‌های نخی زیپ شده

برای حجم زیاد برنج از کیسه‌های نخی زیپ شده استفاده کنیم، چون کیسه‌ها و سطل‌های پلاستیکی رطوبت برنج را در خودشان نگه می‌دارند و باعث آفت زدگی می‌شوند و برای حجم کم از ظروف شیشه‌ای، فلزی یا پلاستیکی استفاده کنید.
توجه: هنگام استفاده از ظرا ف. شیشه‌ای یا پلاستیک از خشک بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید؛ چون در غیر این صورت باعث خرابی برنج در مدت کوتاهی می‌شوند.

استفاده از سير

قرار دادن دانه‌های سیر درون ظرف برنج است که باعث دور شدن حشرات می‌شود.

برنج در شيشه - نگهداری از برنج تازه

استفاده از زردچوبه

قرار دادن یک قطعه زردچوبه در ظرف برنج یا می‌توانید پودر زردچوبه را با برنج مخلوط کنید که باعث دور شدن حشرات و آفات، از برنج می‌شود.

کاربردهای جادویی خمیر دندان ؛ همه چیز رو تمیز میکنه !

برگ درخت نئم یا چربش

استفاده از برگ درخت نئم یا چربش (در ایران به نام زیتون تلخ، سنجد تلخ و درخت تسبیح معروف است) یک روش دیگر است. باید از برگ خشک شده‌ی درخت چربش استفاده شود. این درخت در جنوب کشور به وفور یافت می‌شود و به حشره کش طبیعی معروف است.

استفاده از زنجبيل براي از بين بردن آفت برنج

زنجبیل برای از بین بردن آفت برنج مفيد و موثر است و باعث دور شدن حشرات و آفات، از برنج می‌شود.

قرص برنج چیست و آیا مصرف آن را توصیه می‌کنید؟

قرص برنج ترکیب بسیار خطرناکی است و هنگام استفاده از آن باید دقت کرد. یک قرص برنج می‌تواند در مدت کوتاهی هزاران شپشک را از بین ببرد و همچنین می‌تواند از برنج در مقابل آفت‌ها مراقبت کند. اما مشکل اینجاست که اگر اشتبا‌هاً این قرص مصرف شود ظرف مدت ۳ تا ۴ ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل می‌کند و فرد مرگ دردناکی را تجربه خواهد کرد.

ما به شما توصیه می‌کنیم تا آنجایی که مقدور است از قرص برنج استفاده نکنید، اما اگر برنج تازه در حجم زیاد خریداری کرده‌اید و مجبور به استفاده از این قرص هستید آن را داخل یک قوطی کبریت بگذارید و در قوطی را با چسب محکم ببندید.

سپس با سوزن روی قوطی سوراخ‌هایی را ایجاد کنید و در آخر قوطی را میان برنج قرار دهید تا هم برنج از خطرات آفت در امان بماند و هم قرص با برنج ترکیب نشود. هرگونه مصرف و حتی استشمام بوی این قرص مسموم‌کننده و کشنده است.

آفت برنج چیست؟

شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که آفت برنج چیست؟ چه شکلی است؟ و چگونه می‌شود آن را از بین برد؟ در اثر رطوبت و گرما، تخم آفت‌هایی در برنج رشد و تکثیر می‌یابند. به آفت‌های برنج شپشک می‌گویند.
البته در قدیم این آفت به جوجو هم معروف بوده است.

این حشره سر خرطومی از مورچه کوچک‌تر و رنگ آن قهوه‌ای است. شپشک، طول عمری نزدیک به ۴‌ماه دارد و هنگام تخم‌ریزی قادر است ۴۰۰ تا ۵۰۰ تخم بگذارد. اگر ۲ یا ۳ تا از این حشره وارد برنج شوند پس از ۲ یا ۳ هفته، تمام برنج را فرامی‌گیرند. اگر برنج شما به این آفت دچار شد بهترین روش، استفاده از قرص برنج است.

این قرص به راحتی تمامی آفت‌ها را از بین می‌برد. باز هم هشدار می‌دهیم که این قرص بسیار خطرناک است. البته می‌توانید باز هم به روش سنتی عمل کنید، چه شکلی؟ برنج را در جایی که نور مستقیم به آن نخورد پهن کنید تا هوا بخورد. شپشک‌های زنده خود از برنج خارج می‌شوند و اگر باد بوزد شپشک‌های مرده نیز از برنج خارج خواهند شد. این حشرات بسیار سبک هستند و به راحتی می‌توان آن‌ها را از برنج خارج کرد.

شما می‌توانید برای خارج کردن شپشک‌های مرده برنج، از باد پنکه هم استفادهروش‌های بسیاری برای نگهداری از برنج وجود دارد که بسیاری از آن‌ها نامناسب هستند و بعضاً عمر مفید برنج را کاهش می‌دهند. گاهی این روش‌ها باعث نفوذ حشرات به داخل برنج می‌شوند و برنج را غیرقابل استفاده می‌کنند.

برنج در گوني حصيري - نگهداری از برنج تازه

سوالات متداول

برنج تازه چقدر باید بماند ؟

البته باید در نظر داشت برنج تازه را باید تا سه ماه بعد از برداشت به آن تازه گفت. بطور معمول بعد از گذشت سه ماه برنج رطوبت خود را از دست داده و به نوعی خشک تر میشود و هرچه زمان میگذرد کهنه تر میشود و بعد از گذشت یک سال به آن برنج کهنه گفته میشود

مدت زمان خیساندن برنج تازه چقدر باید باشد؟

یکی از اشتباهات رایج آشپزان تازه کار این است که برنج تازه را خیس میکنند. برنج تازه بدلیل وجود آب و رطوبت در دانه های آن نباید خیسانده شود و اگر هم ملزم به خیساندن برنج تازه بودید حداقل زمان خیساندن آن 15 دقیقه میباشد. خیساندن برنج تازه میتواند باعث شفته شدن و یا خمیری شدن آن در پخت شود.

سخن آخر

در نگهداری برنج تازه نیاز به سخت گیری نیست، زیرا برنج تازه به سختی میتواند مورد نفوذ شپشک برنج قرار گیرد. ولی برای درست نگهداری کردن از آن میتوانید با رعایت کردن نکات بالا از نفوذ شپشک و یا فاسد شدن آن به مرور زمان جلوگیری کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

5 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *