افتتاح حساب ترکیه
جلوگیری از بور شدن لباس مشکی

جلوگیری از بور شدن لباس مشکی یکی از مهم ترین نکاتی است که شما باید برای نگهداری از لباس مشکی بدانید . چرا که  از بدترین اتفاقاتی که ممکن است در اثر شستشوی لباس بیفتد بور شدن لباس‌ مشکی است. شادمگ از نگرانی شما کم کرده و در این مطلب نکاتی را برای جلوگیری از بور شدن لباس مشکی به شما آموزش می دهد. با ما همراه شوید.

روش هایی برای جلوگیری از بور شدن لباس مشکی

اگرچه لباس مشکی در میان خانم‌ها و آقایان از محبوبیت بسیاری برخوردار است، اما همیشه در معرض بور و کهنه شدن قرار دارد. این لباس باعث می‌شود که اندام باریک‌تر به نظر برسد، اما بسیاری از مردم تمایلی به شستن لباس مشکی ندارند، چرا که ممکن است بافت لباس از بین برود. اما تثبیت رنگ لباس مشکی قلق دارد که ما برایتان گفته ایم.

زن با تیشرت مشکی - جلوگیری از بور شدن لباس مشکی

در بسیاری از مواقع لباس مشکی، لکه و کثیفی را نشان نمی‌دهد و ممکن است بیشتر افراد دیرتر از لباس‌های دیگر برای شستن لباس مشکی اقدام کنند. با این حال شما نمی‌توانید با یک لباس کثیف از خانه خارج شود و باید در شستن آن اقدام کنید.

بسیاری از لباس‌های تیره هنگام شستشو کم‌رنگ یا به اصطلاح بور می‌شوند و کیفیت و زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهند. اما به یاد داشته باشید که اگر نکات شستشوی صحیح لباس مشکی را رعایت کنید، نه تنها لباس‌تان بور نمی‌شود، بلکه همیشه سالم باقی می‌ماند.

نحوه شستشوی لباس مشکی و تیره

ممکن است لباس‌ها به دلیل شستشو با آب داغ، استفاده از مواد شوینده قوی و خشک کردن نادرست، دچار تغییر رنگ شوند. توجه به برچسب مراقبتی لباس‌ها و همچنین تفکیک آنها پیش از شستشو از مواردی که می‌بایست به آن توجه داشته باشید.

  • پیش از شستشو، لکه‌های روی لباس را پاک کنید.
  • برای شستشوی لباس سیاه از آب سرد استفاده کنید.
  • برای شستن لباس تیره حتما از شوینده‌های مخصوص استفاده کنید.
  • لباس‌ها را پشت و رو کنید.
  • برای خشک کردن لباس مشکی از خشک‌کن استفاده نکنید.

۶ روش برای جلوگیری از بور شدن لباس مشکی

 دمای ماشین لباسشویی را تنظیم کنید

در صورتی که بافت لباستان به گونه‌ای است که می‌توانید آن را در ماشین لباسشویی بشویید، حتما پیش از شستن لباس مشکی، دمای دستگاه را تنظیم کنید. استفاده از آب داغ یکی از اشتباهات رایج در شستشوی لباس است.

نحوه تنظیم درجه لباسشویی - جلوگیری از بور شدن لباس مشکی

آب داغ باعث از بین رفتن رنگ لباس مشکی می‌شود و در نهایت لباستان بور و کم‌رنگ می‌گردد. به منظور شستشوی لباس مشکی، حتما از آب ولرم یا سرد استفاده کنید تا رنگ لباس مشکی ثابت و سالم باقی بماند.

سفیدک زدن لباس در لباسشویی بکی از مواردی است که شما را آزرده کرده و مجبور می کند که بک لباس را دوباره بشورید. در  شادمگ درباره علل سفیدک زدن لباس و روشهای رفع آن صحبت کردیم.

 لباس‌ها را از یکدیگر جدا کنید

در صورتی که نمی‌خواهید لباس‌هایتان رنگ بگیرد، حتما آن‌ها را از یکدیگر جدا کنید. برای مثال لباس‌های مشکی را با یکدیگر، لباس‌های سفید را به همراه هم و لباس‌های رنگ روشن و رنگ تیره را نیز جدا از هم بشویید.

چطور کیف رو با ماشین لباسشویی بشوریم ؟ چند اصل کاربردی تمیز کردن کیف

البته تفکیک رنگ‌ها به تنهایی کافی نیست. شما باید لباس‌ها را پس از تفکیک رنگ، تفکیک جنس نیز کنید. برای مثال لباس نخی مشکی، پلیور مشکی و شلوار جین مشکی باید جدا از یکدیگر شسته شوند تا رنگ و بافت لباس‌ها سالم باقی بمانند.

جدا کردن لباس های رنگی و مشکی برای شستن در لباسشویی - جلوگیری از بور شدن لباس مشکی

از ماده شوینده مخصوص لباس‌های مشکی استفاده کنید

یکی دیگر از روش‌هایی که مانع بور شدن لباس مشکی می‌شود، استفاده از ماده شوینده مخصوص لباس‌های مشکی است. شما نمی‌توانید در شستشوی لباس مشکی از ماده شوینده‌ای استفاده کنید که حاوی ترکیبات سفیدکننده است. از این رو پیش از استفاده از ماده شوینده، به برچسب آن دقت کنید.

ترکیبات ماده شوینده مخصوص لباس‌های مشکی به گونه‌ای است که آسیب کمتری به رنگ لباس وارد می‌کنند. از این رو بهترین روش آن است که از یک ماده شوینده استاندارد استفاده کنید تا رنگ لباس مشکی ثابت باقی بماند.

از بین بردن الکتریسیته لباس یکی از مشکلاتی است که اکثرا با آن روبرو هستیم. شادمگ برای رفع این مشکل نکاتی را به شما ارائه کرده است.

 ماشین لباسشویی را پُر از لباس نکنید

هنگامی که ماشین لباسشویی پُر از لباس باشد، لباس‌ها به خوبی شسته نمی‌شوند. در واقع هنگامی که ماشین لباسشویی سنگین است، آب و مواد شوینده به لباس نفوذ نمی‌کند. علاوه بر این ممکن است لباس‌ها به یکدیگر ساییده شوند و رنگ لباس‌ها از بین برود.

لباس مشکی در لبایشویی سطلی - جلوگیری از بور شدن لباس مشکی

در این صورت سعی کنید لباس‌ها را در چند نوبت بشویید تا تمام لباس‌ها سالم و تمیز باقی بمانند. در صورتی که می‌خواهید در مصرف آب صرفه‌جویی کنید، می‌توانید ماشین لباسشویی را روی شستشوی اقتصادی یا Economic تنظیم کنید.

 لباس مشکی را پشت و رو کنید

بهترین روش برای شستن لباس مشکی، پشت و رو کردن آن است. این روش کمک بسزایی در ثابت ماندن رنگ می‌کند، در نتیجه لباس مشکی کم‌رنگ یا بور نمی‌شود.

به طور معمول بدن انسان دچار تعریق می‌شود، بنابراین پوست، تعریق و حتی چربی بدن با لایه داخلی لباس در تماس مستقیم قرار دارد. از این رو این روش نه تنها رنگ لباس مشکی را ثابت نگه می‌دارد، بلکه باعث تمیز شدن لباس می‌شود.

 لباس مشکی را با نور مستقیم خورشید خشک کنید

یکی از اشتباهات رایج در خشک کردن لباس مشکی، قرار دادن لباس در معرض نور مستقیم خورشید است. اگرچه گرمای خورشید به از بین رفت باکتری و تسریع در خشک شدن لباس کمک می‌کند، اما باعث بور شدن یا کم‌رنگ شدن رنگ لباس می‌شود.

لباس های مشکی در رخت اویز - جلوگیری از بور شدن لباس مشکی

راهکارهای برگرداندن رنگ لباس مشکی و رفع بوری آن

به نظر می‌رسد اکثر افرادی که به این صفحه وارد شده‌اند به دنبال روشی برای رفع بوری لباس مشکی هستند. پس علی‌رغم این که پیشگیری بهتر از درمان است، ما ابتدا به دو روش برای برگرداندن رنگ لباس مشکی اشاره می‌کنیم؛ سپس به سراغ راهکارهایی می‌رویم که در جلوگیری از بوری لباس موثر هستند و نکاتی را پیرامون این موضوع بیان خواهیم کرد. با ما باشید.

استفاده از قهوه برای برگرداندن رنگ لباس مشکی

رنگدانه‌های قهوه برشته شده، بسیار قوی و پررنگ هستند. اگر دقت کرده باشید لکه قهوه روی لباس‌های روشن به سختی و با مشقت پاک می‌شود. ما می‌توانیم از این خصوصیت در جهت مثبت استفاده کنیم و آن را در رفع بوری لباس مشکی به کار گیریم. برای این کار دو فنجان قهوه تازه و غلیظ حاضر کنید.

از بین بردن لکه آب روی چوب با چند ترفند ساده ؛ دیگه خبری از رد لکه لیوان داغ روی میز نیست

اگر لباس شما سنگین یا بزرگتر است، می‌توانید مقدار قهوه را بیشتر کنید. در یک تشت مقداری آب ولرم بریزید و فنجان‌های قهوه را با آب مخلوط کنید. حالا لباس مشکی را در تشت قهوه قرار دهید و دقت کنید که محلول به همه جای لباس برسد. حالا 20 تا 30 دقیقه صبر کنید. لباس را بدون آبکشی از تشت خارج کنید و اجازه دهید خشک شود. پس ار خشک شدن، می‌توانید آن را به صورت ملایم آب‌کشی کنید.

پاک کردن لکه مام روی لباس کار سختیه مخصوصا که روی لباس های مجلسی رد ناخوشایندی از لکه مام به وجود بیاید. ما از راهکارش برای شما نوشتیم.

استفاده از رنگ لباس پودری برای رفع بوری لباس مشکی

رنگ‌های پودری پارچه در بازار موجود هستند. می‌توانید رنگ مشکی آن را تهیه کنید و طبق دستورالعمل روی بسته از آن استفاده کنید. پودر را باید در آب حل کنید و لباس را در آن قرار دهید. توجه کنید تشت به قدر کافی بزرگ باشد تا بتوانید لباس را کامل در آن پهن کرده و همه قسمت‌های آن را به یک اندازه در معرض رنگ قرار دهید.

نکات مهم شستشوی لباس مشکی برای جلوگیری از بوری

طبق معمول همیشه، پیشگیری از یک مشکل، به مراتب راحت‌تر از حل آن است. پس بهتر است شستشوی لباس مشکی همراه با رعایت یک سری نکات خاص باشد تا بعدا مجبور به رفع بوری لباس مشکی نباشیم.

لباس مشکی را با ماشین لباسشویی نشویید

حتی اگر روی لیبل لباس ذکر شده باشد که قابل شستشو در ماشین لباسشویی است، شما آن را با دست بشویید. تایم زیاد شستشو، آب گرم و حرکات زیاد ماشین رخت شویی، منجر به تغییر رنگ لباس مشکی و بور شدن آن خواهد شد. لباس مشکی را با دست و در آب سرد بشویید و زیاد از حد آن را چنگ نزنید تا رنگ آن ثابت بماند.

شستن لباس مشکی در لکن پر کف - جلوگیری از بور شدن لباس مشکی

لباس مشکی را بیش از حد نشویید

بهتر است در فصول گرم سال، لباس مشکی تم غالب ظاهری شما نباشد. زیرا در این صورت نیاز به شستشوی لباس مشکی، بیش از پیش حس می‌شود. به طور کلی سعی کنید لباس‌های مشکی را فقط در صورت لزوم بشویید و این کار را بی مورد تکرار نکنید. لباس هرچه کمتر شسته شود، ثبات رنگ بیشتری خواهد داشت. می‌توانید برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از بوری، شستشوی لباس مشکی را به خشک‌شویی بسپارید.

لیبل راهنمای هر لباس را مطالعه فرمایید

هر لباس لیبل راهنما برای شستشو دارد که در آن توضیح داده شده که لباس باید با دست شسته شود یا خیر، آب با چه دمایی برای شستشو نیاز دارد و از چه نوع شوینده ای باید استفاده شود. حتما این راهنما را مطالعه کنید تا در شستشوی لباس مشکی به شما کمک کند. در مورد لباس‌هایی مثل کت و شلوار یا مانتوهای سنگین اداری، بهتر است این کار توسط خشک‌شویی انجام شود.

لباس مشکی در دستان زن - جلوگیری از بور شدن لباس مشکی

از شوینده مناسب استفاده کنید

برای شستشوی لباس مشکی و جلوگیری از بور شدن آن، هرگز آن را با پودر لباس‌شویی نشویید. پودرهای لباس‌شویی معمولا آنزیم‌های سفیدکننده در ترکیبات خود دارند که باعث کمرنگ شدن لباس می‌شود. استفاده از صابون‌های لباس‌شویی نیز مناسب لباس مشکی نیست؛ زیرا باعث سفیدک زدن لباس می‌شود. بهترین شوینده برای شستشوی لباس مشکی، استفاده از مایع لباس‌شویی است.

تشخیص بادمجان بی دانه و شیرین از روی ظاهر به سادگی

این مایع‌های شوینده حتی انواع مخصوصی برای لباس‌های مشکی دارند که به تثبیت رنگ آن‌ها کمک می‌کند. در صورتی که به هر دلیل به مایع لباس‌شویی دسترسی نداشتید، بهترین انتخاب، استفاده از یک شامپوی سر معمولی است. به یاد داشته باشید مایع را ابتدا در آب به خوبی حل کنید و سپس لباس را در آن بیندازید. همچنین بیش از حد، مایع نریزید؛ سعی کنید مقدار کمی شوینده استفاده کنید.

لباس‌ها را پشت و رو کنید

پیش از شستشوی لباس مشگی، آن‌ها را پشت و رو کنید. این نکته، نکته‌ای بسیار ساده ولی موثر است. پشت و رو کردن لباس‌ها قبل از شستشو، نقش مهمی در تثبیت رنگ آن‌ها بازی می‌کند. به طور کلی به یاد داشته باشید تایم شستشوی لباس مشکی باید کوتاه باشد. این زمان هرچه کوتاه‌تر باشد بهتر است.

لباس مشکی را با شیوه درست خشک کنید

بهتر است لباس مشکی را با خشک‌کن خشک نکنید و اجازه دهید لباس برای رفع رطوبت، فرایند طبیعی خودش را طی کند. قدرت و سیستم کاری خشک‌کن، باعث بلعیدن رنگ لباس می‌شود.

همچنین قرار دادن لباس مشکی در معرض نور مستقیم خورشید نیز کار درستی نیست. این کار باعث رنگ پریدگی لباس خواهد شد. بهتر است لباس را در نور غیر مستقیم و هوای آزاد، مثلا در قسمت سایه بالکن قرار دهید تا خشک شود.

سوالات متداول

لباس مشکی را با آب سرد بشوریم یا آب داغ ؟

آب داغ باعث از بین رفتن رنگ لباس مشکی می‌شود و در نهایت لباستان بور و کم‌رنگ می‌گردد. به منظور شستشوی لباس مشکی، حتما از آب ولرم یا سرد استفاده کنید تا رنگ لباس مشکی ثابت و سالم باقی بماند.

شستن لباس مشکی با لباسشویی اشکال دارد ؟

تایم زیاد شستشو، آب گرم و حرکات زیاد ماشین رخت شویی، منجر به تغییر رنگ لباس مشکی و بور شدن آن خواهد شد. لباس مشکی را با دست و در آب سرد بشویید و زیاد از حد آن را چنگ نزنید تا رنگ آن ثابت بماند.

چطور رنگ لباس مشکی را برگردانیم ؟

در یک تشت مقداری آب ولرم بریزید و فنجان‌های قهوه را با آب مخلوط کنید. حالا لباس مشکی را در تشت قهوه قرار دهید و دقت کنید که محلول به همه جای لباس برسد. حالا 20 تا 30 دقیقه صبر کنید. لباس را بدون آبکشی از تشت خارج کنید و اجازه دهید خشک شود. پس ار خشک شدن، می‌توانید آن را به صورت ملایم آب‌کشی کنید.

لباس های مشکی و رنگی در سید های رخت چرک جداگانه - جلوگیری از بور شدن لباس مشکی

سخن آخر

شستشوی لباس مشکی، نکات و آداب مخصوص به خود را دارد تا منجر به بوری و رنگ پریدگی آن نشود. برای جلوگیری از بور شدن لباس مشکی توجه به درجه حرارت آب، چرخه مناسب شستشو، از بین بردن لکه‌های لباس قبل از شستشو و انتخاب بهترین شیوه خشک کردن، می‌تواند تا حدودی موثر باشد.

نکته مهم آنکه، پیش از شستشوی لباس مشکی حتما برچسب مراقبتی آن را بررسی کنید تا متوجه شوید امکان شستشوی لباس در ماشین لباسشویی وجود دارد یا خیر.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

27 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *