چیدن ظرف در ظرفشویی

نحوه چیدن ظرف در ظرفشویی اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا اگر این کار به درستی انجام نشود، امکان ابن وجود دارد که همه قسمت‌های ظروف تمیز شسته نشوند. این مطلب شادمگ کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

آشنایی با نحوه اصولی چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی قانون خاصی ندارد و ظرف‌ها را به شکل دلخواه خود در جهت‌های متفاوت می‌چینند. اما پس از باز کردن در ماشین ظرفشویی، با ظرف‌های کثیف و چربی مواجه می‌شود که کاملا تمیز نشده‌اند. در این زمان باید ظرف‌ها را به‌صورت دستی بشویید که وقت بسیاری از شما می‌گیرد. یا باید ماشین ظرفشویی را دوباره روشن کنید که همان نتیجه را دریافت خواهید کرد!

چیدن ظرف در ظرفشویی

راه‌حل این مشکل آشنایی با نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی به شکل اصولی و صحیح است. با یادگیری اصول چیدمان ظروف که در این مقاله بررسی کرده‌ایم، ظرف‌های شما مانند آیینه تمیز و شفاف خواهند شد.

بررسی نحوه عملکرد ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی دستگاهی است که آب داخل مخزن را با قرص شوینده مخلوط می‌کند و برای مدتی تعیین شده آن را روی ظروف کثیف داخل دستگاه می‌ریزد. به این ترتیب همه کثیفی و چربی‌‌های موجود روی سطوح ظرف‌ها به‌تدریج از بین می‌رود. البته اگر طریقه چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی را رعایت کرده باشید.

در برخی از مواقع چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی به‌صورت اشتباه به قطعات داخلی دستگاه خصوصا بازوهای آبپاش یا همان پره‌ها آسیب می‌رساند و به خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی نیاز پیدا خواهید کرد. در ادامه نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی به تفکیک طبقات را بررسی خواهیم کرد. با رعایت نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، از داشتن ظروف تمیز پس از اتمام کار ماشین ظرفشویی لذت می‌برید.

اقدامات قبل از چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

یک تصور رایج اشتباهی که وجود دارد این است که شما باید ظروف، کارد و چنگال خود را قبل از قرار دادن آن ها در ماشین ظرفشویی کاملا بشویید. این امر باعث می شود که برخی از افراد به این فکر بیفتند که کلا ظروف خود را با دست بشویند. اما باید بگوییم که علاوه بر مصرف آب و انرژی بیشتر در شستشوی دستی، ماشین ظرفشویی نیازی به تمیزی زیاد ظروف قبل از چیدمان درون دستگاه ندارد.

چیدن ظرف در ظرفشویی

فقط کافیست باقی مانده و تکه های بزرگ غذا را از ظروف پاک کنید. در این حالت دستگاه شما ادامه شستشو را به خوبی انجام خواهد داد. همچنین توجه داشته باشید که بسیاری از ماشین های ظرفشویی جدید دارای سنسور تشخیص میزان کثیفی هستند و اگر ظروف خود را خیلی تمیز کنید و بعد داخل ماشین بچینید، ممکن است مواد شوینده نتواند به خوبی با کثیفی ظروف ترکیب شود و در نتیجه کیفیت شستشو پایین بیاید.

تمیز کردن گاز شیشه ای با 4 ترفند ساده خانگی

همیشه ارزش این را دارد که قبل از این که ظروف را درون ماشین ظرفشویی خود قرار دهید، نگاهی به داخل دستگاه بیندازید تا مطمئن شوید ظروف و یا کارد و چنگالی در چرخه شستشوی قبلی داخل وان ماشین ظرفشویی نیفتاده باشد.

نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

چیدن ظرف در ظرفشویی

طبقه پایین ماشین ظرفشویی؛ مخصوص قابلمه‌ها و ظروف بزرگ

قبل از توضیح طریقه چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی، باید بگوییم در کلیه ماشین‌های ظرفشویی، طبقه پایین با فضای بیشتر مخصوص ظرف‌های بزرگ است. هنگام قرار دادن قابلمه در ماشین ظرفشویی بهتر است به چند نکته مهم زیر توجه داشته باشید:

پیش از قرار دادن قابلمه از عدم وجود مواد غذایی در کف آن مطمئن شوید.

چیدن ظرف در ظرفشویی
قابلمه را به صورت برعکس در ظرفشویی بگذارید به‌صورتی‌که آب داخل آن باقی نماند.
پس از قرار دادن قابلمه پره‌های کف ماشین ظرفشویی و پره‌های میانی دستگاه را با دست بچرخانید و مطمئن شوید که قابلمه در مسیر چرخش پره‌ها قرار نمی‌گیرد.
قابلمه مسی و روحی (رویی) را به‌هیچ‌عنوان در ماشین ظرفشویی نشویید؛ این جنس از ظروف باید به صورت دستی شسته شوند؛ زیرا به ماشین ظرفشویی آسیب می‌زنند. در این صورت شما باید نسبت به دریافت خدمات تعمیرکار ماشین ظرفشویی سامسونگ یا سایر برندها اقدام کنید. توجه داشته باشید که طبق اصول چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی، شما می‌توانید کاسه‌های بزرگ سالاد خوری یا ماهیتابه‌ها را در طبقه پایین بگذارید.

چیدمان ظرف‌های گود و بشقاب‌ها

برای چیدن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی به‌صورت بهینه، در طبقه پایین تقسیم بندی‌های خاصی انجام شده است. باتوجه‌به ارتفاع کمتر طبقه بالا، بهتر است که بشقاب‌های خود را در طبقه پایین‌تر جای دهید.

هنگام چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

فاصله قرارگیری هر بشقاب با بشقاب دیگر به هیچ عنوان نباید مسدود شود.

چیدن ظرف در ظرفشویی
بشقاب‌ها نباید روی یکدیگر بیفتند یا سطح یکدیگر را بپوشانند.
بشقاب‌هایی با ارتفاع بیشتر بهتر است در کناره‌ها یا انتها گذاشته شوند تا مانع پاشیده شدن آب به ظروف کناری خود نشوند.
برای شستشوی بهتر ظروف بهتر است که بشقاب‌های هم شکل در کنار یکدیگر چیده شده و بشقاب پلوخوری و خورشت‌خوری به صورت نامنظم چیده نشود.
اصول مربوط به چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی به این صورت است که بشقاب‌های گود باید داخل میله‌های تقسیم‌بندی‌ دستگاه با فاصله بیشتر قرار بگیرند. به این شکل آب به‌راحتی داخل آن‌ها را شستشو می‌دهد.
قسمت داخلی همه بشقاب‌ها باید به سمت داخل ماشین ظرفشویی باشند.

توصیه مهم

توصیه می‌شود که ظروف بامبو، ظروف چوبی و ظرف‌های پلاستیکی بدون نشان «ایمن در ماشین ظرفشویی» را در دستگاه قرار ندهید. ممکن است این ظرف‌ها در برخورد با مواد شوینده ماشین ظرفشویی، شکل خود را از دست بدهند. علاوه‌بر این، احتمال دارد باعث خرابی ماشین ظرفشویی شوند که در این صورت به خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی، سامسونگ یا بوش باتوجه‌به برند دستگاه خود نیاز خواهید داشت. در نتیجه با رعایت نکات چیدن ظرف‌ها، عمر دستگاه شما افزایش خواهد یافت.

کاشت سبزه فوری عید ویژه فراموشکارها ؛ این دفعه رو دیگه جا نمونید وقت ندارید !

بررسی نحوه چیدن لیوان‌ها

طبقه پایین ماشین ظرفشویی برای قرارگیری ظروف سخت است تا چربی‌های روی آن‌ها پاک شود. در این طبقه فشار آب بسیار بالاست و ممکن است به ظرف‌های ظریف مانند لیوان‌ها آسیب وارد شده و حتی بشکنند. به‌همین خاطر در نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی توصیه می‌شود حتما لیوان‌های خود را در طبقه بالا قرار دهید.

چیدن ظرف در ظرفشویی

در ادامه نکاتی برای چیدمان لیوان را به شما خواهیم گفت.

همه لیوان‌ها باید به‌صورت برعکس داخل ماشین ظرفشویی قرار بگیرد تا بازوهای آب‌پاش زیر طبقه بالایی، به‌خوبی داخل لیوان‌ها را شستشو دهد و آب داخل لیوان‌‌ها جمع نشود.
بهتر است لیوان‌ها را در کناره‌های طبقه بچینید تا بر اثر پاشیده شدن آب به لیوان، تعادل خود را از دست ندهد و از ریخته شدن آب به دیگر ظروف کوچک جلوگیری نکند.
پس از قرار دادن لیوان‌ها از چرخیده شدن راحت و بدون مشکل پره‌های اسپری آب مطمئن شوید؛ چرا که ممکن است برخی لیوان‌های بلند و پایه‌دار در این مسیر قرار بگیرند.
هنگام قراردادن ظرف‌ها داخل ظرفشویی، شما می‌توانید ظروف ماست‌خوری را در طبقه بالایی قرار دهید. به‌ همین‌ منظور طبقه‌بندی‌های خاصی تعبیه شده است تا کاسه‌های بیشتری را در کمترین جای ممکن قرار دهید.

چند نکته مهم

هر کاسه‌ باید در قسمت تعیین‌شده قرار بگیرد و از قرار دادن 2 کاسه در یک فاصله تقسیم‌بندی شده خودداری کنید.
قسمت داخلی هر کاسه باید متمایل به سمت پایین یا روبه‌روی در ماشین ظرفشویی باشد.
در‌صورتی‌که کاسه ارتفاع بالایی دارد و با پره‌های بالایی دستگاه تماس پیدا می‌کند، بهتر است به‌صورت‌کامل برعکس خوابانده شود. این مورد برای کاسه‌های آبگوشتی گود کاربرد بیشتری دارند.

چیدن ظرف در ظرفشویی
به این ترتیب با رعایت نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی به شکل صحیح، ظرف‌های شما کاملا تمیز خواهند شد. البته توجه داشته باشید که استفاده از نمک ماشین ظرفشویی نیز روی تمیز شدن ظرف‌ها تاثیر دارد.

 قسمت مخصوص قاشق و چنگال

در اکثر ماشین ظرفشویی‌های امروزی طبقه سوم و کم‌ارتفاعی وجود دارد که می‌توان قاشق و چنگال‌های کثیف را به صورت خوابیده و مرتب در آن قرار داد. چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی حتی در طبقه سوم نیز اصول و روش خود را دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

باتوجه‌به تقسیم بندی‌ها، در هر بخش یک قاشق یا چنگال را قرار دهید تا آب به سطح آن‌ها برسد.
از قرار دادن کفگیر و دیگر ظروف درشت در طبقه سوم ماشین ظرفشویی خودداری کنید و پیش از شروع برنامه شستشو، مطمئن شوید که پره‌های ظرفشویی به چیزی برخورد نمی‌کند.
توصیه می‌کنیم درصورتی‌که ظروف بیش از حد کثیف هستند یا در این طبقه به خوبی تمیز نمی‌شوند، آنها را در سبد مخصوص طبقه پایین بچینید. اگر قاشق و چنگال‌های طبقه سوم یا ظروف به‌خوبی شسته نمی‌شوند، احتمال دارد بر اثر جرم بازوها، آب به سطح آن‌ها نرسد. از‌همین‌رو شما باید جرم گیری ماشین ظرفشویی را طی دوره‌های زمانی منظم انجام دهید.

معجزه ی رژیم کاهش وزن سریع ؛ 9 کیلو لاغری در 2 هفته بدون بازگشت

چیدن ظرف در ظرفشویی

نحوه قرارگیری قاشق و چنگال در سبد ماشین ظرفشویی

در برخی از ماشین ظرفشویی‌های امروزی به جای طبقه سوم قاشق و چنگال، یک سبد مخصوص در طبقه پایین وجود دارد که می‌توان همه قاشق، چنگال و چاقوها را در آن قرار داد تا به‌طورکامل شسته شوند. برای چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی و سبد قاشق چنگال‌ها، باید به نکات زیر توجه شود:

همه قاشق‌ و چنگال‌ها باید از سمت دسته درون سبد قرار بگیرند.
چاقوهای کوچک باید از سمت تیغه در سبد قرار داده شوند.
در هر قسمت از سبد فقط یک ظرف قرار دهید و اجازه ندهید که این ظروف روی یکدیگر را بپوشانند؛ در غیر این صورت قاشق و چنگال‌ها به‌خوبی شسته نخواهند شد.
ز قرار دادن اشیا بلند در سبد قاشق و چنگال خودداری کنید چراکه ممکن با بازوی اسپری آب برخورد داشته باشند و اجازه ندهند که به درستی بچرخد. این اتفاق می‌تواند باعث خرابی ماشین ظرفشویی شد.

چیدن ظرف در ظرفشویی

مشخصات فنی ماشین ظرفشویی برای شستشو

بیشتر ماشین‌های ظرفشویی مدرن دارای سه آبپاش هستند که اولین بازوی آبپاش آن‌ها در کف دستگاه قرار دارد و وظیفه آن این است که آب را با فشار به سمت بالا پرتاب کند. دومین بازروی آبپاش هم در مرکز ماشین قرار و دقیقاً بین قفسه بالایی و پایینی قرار دارد که آب را به سمت پایین می‌پاشد.

سومین بازوی آبپاش هم در بالای قفسه بالایی در مرکز ماشین قرار دارد که آب را به سمت پایین می‌پاشد. البته ممکن است بعضی از ماشین‌های ظرفشویی این گزینه را نداشته باشند. این بازو‌های آب پاش باعث می‌شوند تا در همه نقاط ماشین ظرفشویی و بین ظروف آب به یک اندازه پاشیده شود و تمامی ظروف در هر نقطه‌ای که باشند به خوبی تمیز شوند.

اما نکته‌ای که باید حتماً آن را رعایت کنید این است که در هر صورت شما باید طبق ظرفیت ماشین ظرفشویی، در آن ظرف قرار دهید و فکر نکنید که با وجود این بازو‌ها قرار است هر تعدادی که می‌خواهد در داخل ماشین ظرف بگذارید.

چیدن ظرف در ظرفشویی

برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی چه کنیم؟

بهترین راه‌حل استفاده از بوگیر مخصوص ماشین ظرفشویی می‌باشد. درصورتی که بوی داخل دستگاه برطرف نمی‌شود حدود یک فنجان سرکه‌ی سفید داخل یک کاسه بریزید و در سبد بالا قرار دهید و برنامه‌ی ECO یا AUTO انتخاب کنید تا یک مرحله شستشو بدون ظرف انجام گردد.

سخن آخر

در این مطلب شما با مدل صحیح چیدن ظرف در ظرفشویی آشنا شدید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

24 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *