افتتاح حساب ترکیه
مواد شوینده - تمیز کردن سنگ کف خانه

تمیز کردن سنگ کف خانه با تمیز کننده و روش های نامناسب می‌ تواند ظاهر سنگ و سرامیک‌های خانه را به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهد. پس پیشنهاد می کنیم ابتدا با مطالعه این مطلب در این خصوص اطلاعاتی بدست آورید و سپس بهترین روش ها را برای نظافت کف خانه انتخاب کنید.

تمیز کردن سنگ کف خانه

مسلما در خانه ی هر یک از ما ایرانیان سنگ در سطوح مختلف به ویژه کف ساختمان به کار رفته است و با توجه به نزدیک شدن به ایام خانه تکانی ، یکی از دغدغه ها و سوالات خانم ها این است که:

سنگ سفید - تمیز کردن سنگ کف خانه

چگونه سنگ خانه را براق کنیم ؟از چه موادی برای براق کردن سنگ خانه مان استفاده کنیم؟آیا اصلا سنگ کف خانه ما ظرفیت براق سازی با محلول های اسیدی و یا بازی را دارد؟
این ها سوالاتی هستند که با خواندن این مقاله به جواب آن ها خواهید رسید. اما قبل از آن بهتر است نوع سنگ به کار رفته در ساختمان خود را بدانید و در مورد آن اطلاعات مختصری به دست آورید .

چون سنگ ها متفاوت می باشند و از مرمر گرفته تا کاشی و سرامیک هر یک دارای ویژگی های بخصوص خود هستند شاید این امر در ابتدای کار چندان مهم جلوه نکند اما هنگامی که بخواهید یک شوینده ی مناسب انتخاب کنید این امر به شدت برای شما تبدیل به یک نیاز خواهد شد چون استفاده از شوینده ی نامناسب در براق کرن سنگ خانه ممکن است خسارات جبران ناپذیری به بار آورد . چراکه برخی از سنگ ها نسبت به محلول های اسیدی ضعیف هستند و برخی دیگر نسبت به محلول های قلیایی.

استفاده ی برعکس از هرکدام از این موارد می تواند تا 10 سال عمر سنگ های مورد استفاده در ساختمان شما را کاهش دهد و یا حتی باعث از بین رفتن رنگ آن ها شود. لذا توصیه می کنیم حتما در مورد جنس سنگی که می خواهید براق کنید اطلاعات لازم را کسب نمایید. شرکت کفسابی لوسک با سنگسابی و کفسابی در همه نقاط تهران در خدمت شماست.

استفاده از شوینده مناسب برای براق کردن سنگ خانه

استفاده از مواد شوینده مناسب جزو آن دسته از الزاماتی است که باید حتما رعایت کنید ولی متاسفانه خانم های ایرانی برای براق سازی سنگ کف خانه اصلا به آن توجهی نمی کنند وگاها بدون هیچ توصیه ی کارشناسی روی سنگ جوهر نمک می پاشند و به وسیله ی آن اقدام به برق انداختن کف ساختمان می نمایند غافل از اینکه بعد از چند سال کف ساختمان به حدی تخریب می شود که دیگر حاضر به دیدن آن نیستند و ناگریز از کندن و سنگ کاری مجدد برای کف یا نمای ساختمان خود می شوند. اما چرا سنگ تخریب می شود؟

تمیز کردن دستشویی و حمام مخصوصا با شوینده های خانگی تضمینی است ضمن اینکه مضرات استفاده از این مواد خیلی کمتر از مواد شیمیایی خواهد بود.

دستمال کردن - تمیز کردن سنگ کف خانه

دلیل تخریب این است که بسیاری از سنگ ها دارای سطح مقاومت خاصی نسبت به مواد اسیدی و یا بازی هستند و چنانچه سطح ph آن ها رعایت نشود در کمتر از چند سال رنگ و لعاب خود را از دست خواهند داد و دیگر نه تنها باعث زیبایی منزل شما نخواهند شد بلکه برعکس جلوه و زیبایی را از آن می گیرند . به همین دلیل است که توصیه می کنیم تا از شوینده هایی با ph مناسب و تعیین شده استفاده کنید و برای همین امر حتما از شوینده های مخصوص برق انداختن و شستن سنگ ساختمان استفاده کنید.

برای از بین بردن زردی کاسه توالت نیز می توانید از این ترفند استفاده کنید.

اما آیا این شوینده ها سنگ را از بین نخواهند برد ؟

مسلما پاسخ منفی است چون این شوینده ها در نتیجه ی آزمایش های مختلف صنعتی تولید شده اند و همگی شیوه ی عملکردی شان از فیلتر های مختلف عبور کرده است .

دقیقا یکی از دلایلی که می گویم می بایست از شوینده های صنعتی استفاده کرد همین عبور از فیلترهای مختلف سات چرا که همه ی شرکت ها و کارخانجات آزمایشگاه کنترل کیفیت (QC) دارند که محصول را از لحاظ کیفیت بررسی می کند . همه ی این شوینده ها قبل از عرضه به بازار ph آن ها با فرمولاسیون ویژه تعیین و تولید شده است و با انواع مختلف سنگ ها آزمایش شده اند . این بررسی ph یکی از مهم ترین فاکتور های شوینده های صنعتی می باشد چرا که کم یا پایین بودن آن می تواند یا باعث تخریب سنگ شود و یا برعکس باعث می شود که کامل پاک نشود.

توصیه مهم تمیز کردن سنگ کف خانه

به عنوان یک توصیه ی مهم در نظر داشته باشید که برای سنگ ،سرامیک ، کاشی و … از شوینده های مخصوص خود استفاده کنید چراکه این شوینده ها با انواع مختلف همان سنگ تست شده اند و کارکرد آن ها تضمینی است. عدم استفاده از شوینده ی مناسب و مرتبط می تواند عمر سنگ شما را تا 10 سال کمتر کند.

نکته

اگر زمان یا حوصله ی کافی برای خرید و یا تولید شوینده را ندارید می توانید از صابون ویا مایع ظرفشویی برای براق کردن سنگ ساختمان استفاده کنید. این مواد گرچه نمی توانند جایگزین شوینده های ویژه ی هر سنگ شوند اما دارای محتویاتی هستند که بسیار مشابه محتویات شوینده های مخصوص است .

علاوه بر این با خنثی بودن ph شان سبب می شوند تا اثرات مخربی روی سنگ ساختمان شما بوجود نیاید. البته تاکید می کنیم که اولویت و پیشنهاد ما به شما همچنان شوینده های مخصوص است. با سنگ های ساختمانی بیشتر آشنا شوید

مراحل تمیز کردن سنگ کف خانه

درنظر داشته باشید که براق کردن سنگ خانه دارای مراحل خاصی می باشد که می بایست به ترتیب آن ها را انجام دهید. در زیر ما این مراحل را برای شما قرار داده ایم پس بهتر است نسبت به رعایت آن ها در حین براق سازی توجه کافی داشته باشید.اما قبل از آن بهتر است بدانید که پروسه ی براق سازی سنگ خانه نیاز به زمان و انرژی دارد و ممکن است برای دستیابی به نتیجه ی مطلوب مجبور باشید تا بصورت دوباره و چند باره مراحل زیر را تکرار کنید.

سنگ کف - تمیز کردن سنگ کف خانه

البته همواره در نظر داشته باشید که برخی از لکه ها و خراش ها وجود دارند که براق سازی آن ها نیازمند تخصص و مهارت است و با این روش های خانگی نمی توان آن ها را از بین برد همچنین برخی از خراش ها نیز نیازمند سنگسابی و کفسابی با دستگاه های مختلف هستند که توصیه می شود حتما از شرکت معتبری مثل کفسابی لوکس برای انجام این امور کمک و مشاوره دریافت نمایید.

صفر تا صد اصول نگهداری از سانسوریا ؛ چیکار کنیم که سانسوریا گل بده

مرحله ی اول براق کردن سنگ خانه

در اولین اقدام یک سطل تمیز برداشته و آن را پر از آب سرد کنید . در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان از آب داغ و یا گرم برای براق کردن سنگ خانه استفاده نکنید چون این برخلاف دستورالعمل استفاده از مواد شوینده ی سنگ ها می باشد.

عموم شوینده های مخصوص براق سازی وشستشوی سنگ ها در دمای بالا خاصیت خود را از دست می دهند . به عبارتی این شوینده ها دارای آنزیم هایی هستند که در دمای پایین فعالیت می کنند و دمای بالا تر سبب تضعیف و یا خنثی سازی عملکرد آن ها می شود.

مرحله ی دوم تمیز کردن سنگ کف خانه

در دومین مرحله از براق سازی سنگ خانه سعی کنید مواد شوینده ویژه ای را که تهیه کرده اید، داخل سطل آب سرد بریزید و کامل آن ها را با یکدیگر مخلوط کنید . دقت نمایید که به اندازه ی کافی از این مواد را در داخل آب بریرید و مخلوط کنید.

مرحله ی سوم از براق کردن سنگ خانه

در این مرحله ی محلول کف شوی شما آماده است و می بایست آن را به قسمت های مخلتف کف بزنید و با طی کامل آن پخش کنید و طی بکشید تا کامل سطح کف ساختمان را در بر بگیرد . علت این امر این است که برخی از لکه ها و جرم ها ممکن است در وهله ی اول به چشم نیاید و یا در اثر برخورد آب و یا اکسید شدن رنگ نا متعارفشان پدیدار شود .

دستگاه کف شور - تمیز کردن سنگ کف خانه

با تی کشیدن کل کف شما می توانید این جرم ها را نیز تمیز کنید. اجازه دهید بین مرحله ی سوم و چهارم کمی فاصله زمانی بیافتد . البته تعویق به حدی نباشد که کف ساختمان خشک شود. علت فاصله زمانی این است سبب می شود تا آنزیم های موجود در مایع شوینده به خوبی عمل کنند و بتوانند جرم های موجود را از بین ببرند.در کنار شما هستیم با خدمات کفسابی ساختمان

مرحله ی چهارم از براق کردن سنگ خانه

در این قسمت یک سطل دیگر بردارید و آن را پر آب تمیز نمایید و سپس با این آب کف ساختمان را مجددا شستشو دهید می توانید برای شستشوی بهتر از یک تی دیگر استفاده نمایید و یا حتی آب را با فشار به کف ساختمان بزنید. آب تمیز ترکیب شوینده و اجرام از بین رفته را پاکسازی می کند و کف ساختمان شما تمیز تر از هر زمان دیگری خواهد شد.

مرحله ی پنجم از براق کردن سنگ خانه

عملکرد شوینده ها با تمیز کردن به وسیله ی آب تغییر می کند لذا ممکن است چند ساعتی طول بکشد تا نتیجه ی نهایی شستن کف ساختمان خود را ببنید و به وضوح سنگ های براق شده را مشاهده نمایید در این فاصله بهتر است ابتدا مانع از تردد در فضای شسته شده شوید چراکه ممکن است مجددا باعث کثیف شدن و لکه دار شدن سطح شود و اثرات آنزیم های شوینده ها را از بین ببرد از همین جهت بهتر است که برای چند ساعتی عابران را از تردد در این بخش از ساختمان منع کنید.

مرحله ی ششم از براق کردن سنگ خانه

روشی که ما تا این لحظه برای شما تشریح کردیم در حقیقت یک روش مقدماتی خانگی بود و ممکن است این روش نتواند همه ی لکه ها و اشکالات سنگ را رفع نماید . از جمله این اشکالات می توان به خراش ها و یا اثرات برخی مواد دیگر اشاره کرد که ممکن است فرایند فوق نتواند آن ها را از بین ببرد از این رو می باشد که توصیه می کنیم این گونه لکه ها را به وسیله ی یک دستمال از بین ببرید تا پروسه ی براق کردن سنگ خانه شما تکمیل شود .

به این منظور یک دستمال نمدی و یا پشمی را بردارید وآن را به مواد شوینده آغشته نمایید و کامل این قسمت را با دستمال پاک نمایید. دلیل استفاده از دستمال پشمی و یا نمدی سفت بودن نسبی این دو نوع دستمال می باشد لذا شما می توانید از دستمال های دیگری هم که یک نوع سختی نسبی دارند برای این عمل استفاده نمایید.

دستمال کردن زمین - تمیز کردن سنگ کف خانه

در تمیز سازی و حرکت دستمال بر روی نقاط مورد نظر حتما این نکته را در نظر داشته باشید که دستمال را به صورت خطی حرکت دهید و به هیچ وجه آن را به صورت دورانی حرکت ندهید چون حرکت دستمال به صورت دورانی بر روی نقاط لکه دار و یا آلوده تنها سبب می شود تا این آلودگی بیشتر منتشر شود و میزان کثیفی و یا خراش بیشتر گسترش یابد.

روغن مرمر

با این که این مواد به راحتی می توانند نیازهای شما مبنی بر برق انداختن سنگ خانه را برطرف نمایند اما باز هم بسیاری از افراد عقیده دارند که برای برق انداختن سنگ های مرمر از ماده ی بخصوصی به نام روغن مرمر استفاده می شود . در این جا لازم است خاطر نشان کنیم که چنین ماده ای اصلا وجود خارجی ندارد و روش یاد شده به راحتی می تواند اغلب سنگ های بکار رفته در ساختمان های ایرانی را برق بیاندازد . اما اینکه برخی از سطوح بسیار صاف و صیقلی می شوند و کاملا برق هستند به این دلیل است که از شیوه ی کفسابی به ویژه کفسابی ایتالیایی استفاده شده است .

براق كردن سنگ مرمر

براق کردن سنگ مرمر کمی دشوار است. سنگ مرمر یکی از پرطرفدارترین مصالح برای سطح کانتر آشپزخانه، کف و دیوار است و هیچ چیز به اندازه‌ی یک سنگ مرمر براق و درخشان نمی‌تواند طراحی داخلی ساختمان شما را منحصر به فرد کند. اگر شما هم طرفدار این نوع سنگ‌ها هستید.( چگونه لکه روغن از روی کابینت پاک کنیم) باید یک سری نکات را برای نگهداری از آن‌ها رعایت نمایید.

آشپزخانه محیطی حساس است و تمیز نگهداشتن آن از اهمیت بالایی برخوردار است. نکات نظافتی و بهداشتی همانند تمیز کردن سینی فر پس از استفاده، تميز كردن اجاق گاز لعابي با پاک کننده مخصوص، برق انداختن ظروف مسی و خصوصا استفاده از اسپری سفید کننده وسایل برقی در کنار تمیز کردن کف شرایط را برای داشتن یک آشپزخانه تمیز و زیبا فراهم می‌کند.

توجه داشته باشید که پاک کردن لکه‌ها از روی سنگ مرمر بخصوص لکه‌های اسیدی، لکه‌ی قهوه یا آبمیوه از روی این سطوح بسیار دشوار بوده و با پاک کردن لکه چایی روی دیوار گچی تفاوت دارد، بنابراین باید به محض اینکه لکه دار شد با یک اسفنج خیس روی لکه ایجاد شده بکشید تا آثاری از لکه بر روی سنگ باقی نماند و باقیمانده‌ی آب را از سطح کاملا پاک کنید و حتما بلافاصله آن را کاملا خشک کنید و اجازه ندهید با هوا خشک شود.

از بین بردن حباب زیر گلس با چند ترفند ساده بون خرابی گلس

نکته مهم درباره تمیز کردن کف ساختمان

مهم اینکه به هیچ وجه برای براق كردن سنگ مرمر از مواد شوینده شیمیایی مثل: جوهرنمک، وایتکس و پاک کننده قوی سنگ توالت خصوصا در کف سرویس بهداشتی و حمام استفاده نکنید، زیرا سنگ مرمر کاملا ظریف بوده و نگهداری آن خیلی سخت است.

تی کردن کف خانه - تمیز کردن سنگ کف خانه

تمیز کردن سنگ و سرامیک کف خانه

امروزه کاشی‌های سرامیکی محبوب‌ترین گزینه کف پوش هستند. این کاشی‌های سرامیکی مزایای زیادی دارند و تمیز کردن آن‌ها بسیار آسان است. برای شروع قبل از تمیز کردن کاشی‌های سرامیکی، ذره‌های آشغال را با جارو یا جارو برقی تمیز کنید و بعد کف را با استفاده از دستمال بدون پرز تمیز کنید. در حالت کلی نیازی به شوینده‌های قوی نخواهید داشت ولی در صورتی که سرامیک بسیار کثیف باشد می‌توانید از یک ماده شوینده و یک پد شستشوی مرطوب شده برای برطرف کردن لکه‌های سخت استفاده کنید و از شر سخت‌ترین لکه‌ها خلاص شوید.

همچنین بهتر است برای جلوگیری از ایجاد لکه، سالی یک یا دو بار با دوغاب کاشی‌ها را درزگیری کنید. درز کاشی و سرامیک معمولا بیشترین کثیفی و لک را در خود جای می‌دهند و استفاده از دوغاب یک راه حل بسیار مناسب است برای تمیز ماندن کاشی‌ها و سرامیک‌ها.اگر در این زمینه تجربه کافی ندارید می‌توانید از افراد متخصص در تمیزکاری کف در جنس‌های مختلف راهنمایی بخواهید.( کارگر خانم برای نظافت منزل تهران)

معمولا بعد از گذشت مدتی زمان سنگ‌ها و سرامیک‌ها مات می‌شوند و براقیت اولیه خود را از دست می‌دهند، که حتما توصیه می‌کنیم از یک روغن براق کننده سرامیک برای براق و درخشان کردن سرامیک‌ها استفاده کنید.تهیه اسپری پاک کننده دیوار و کف با استفاده از مواد طبیعی در دسترس و انواع روغن براق کننده در این موارد بسیار رایج است.

تمیز کردن کف پوش‌ های چوبی

کفپوش‌های چوبی در طراحی داخلی ساختمان می‌توانند جایگزین خوبی برای فرش یا موکت باشند، ولی برای تمیز کردن آن‌ها باید حتما نکات خاصی را رعایت کنید تا عمر طولانی تری داشته باشند.همانند فرش که با انواع پاک کننده‌ها، لکه‌برهای فرش طبیعی و شامپو فرش برای تمیز کردن آن سر و کار دارید، چوب هم ماده‌ای است که نیاز به پولیش شدن در زمان‌های مختلف دارد، زیرا چوب در طولانی مدت تمایلی زیادی به تیره شدن و نرم شدن پیدا می‌کند.

تی کشیدن - تمیز کردن سنگ کف خانه

همیشه در زمان نظافت این سوال مطرح است که وسایل چوبی سفید را چگونه تمیز کنیم یا برای شستشوی کاغذ دیواری از چه طریق و با چه ماده‌ای ساده تر و کم خطرتر است؟کف پوش‌های چوبی هم از این قاعده مستثنی نبوده و نیاز به دنبال کردن یک روش خاص برای تمیزکاری دارند.

بنابراین از این مواد زیاد برای تمیزکردن کف پوش‌های چوبی استفاده نکنید همچنین می‌توانید یک لایه واکس یا لاک الکل به کف چوبی خود بزنید. انجام این کار باعث کاهش خسارتها و آسیب‌هایی که در گذشته دیده می‌شود و به طولانی تر شدن عمر کف پوش‌های چوبی نیز کمک می‌کند.

مواد لازم برای تمیز کردن کف پوش‌های چوبی:

  • آب
  • سرکه (10 میلی لیتر)
  • آب لیمو (5 میلی لیتر)
  • روغن زیتون (30 میلی لیتر) اختیاری

ابتدا باید تمام گرد و غبار را از کف پاک کنید بهتر است از جارو برقی استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم به طور مرتب و روزانه با جاروبرقی کفپوش را تمیز کنید تا آلودگی و غبارهای ریز به سطح کفپوش آسیب نزند. سپس مقداری آب و سرکه را داخل سطل بریزید و با هم مخلوط کنید. آب لیمو و روغن زیتون را به دلخواه به سطل اضافه کنید. بعد با استفاده از یک تی یا یک تکه دستمال کفپوش‌ها را تمیز کنید و در نهایت حتما کف پوش‌ها را خشک کنید.

در کنار این موارد سبک‌های جدید کف پوش که از شیشه‌های چند جداره و فشرده شده بوده نیز باید بر اساس اصول مشخصی تمیز و نظافت شوند. کاربرد لکه بر قوی شیشه مخصوص کف پوش به همراه دیگر مواد پاک کننده برای این سبک تمیزکاری کف توصیه می‌شود.

بهترین پاک کننده برای تمیز کردن سنگ کف خانه چیست ؟

برای پاک کردن انواع سنگ و سرامیک از روش‌ها و شوینده‌های مختلفی استفاده می‌شود. در ادامه می‌توانید با انواع پاک کننده سنگ و سرامیک و روش‌های مؤثر برای تمیز کردن انواع سنگ و سرامیک آشنا شوید.

براق کردن سرامیک - تمیز کردن سنگ کف خانه

۱- برای تمیز کردن سنگ و سرامیک از جارو استفاده کنید

یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌ها برای تمیز کردن سنگ و سرامیک استفاده از جارو است. برای این کار هم می‌توانید از جاروهای دستی و هم جاروبرقی استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای تمیز کردن سنگ و سرامیک به هیچ عنوان از جاروی زبر استفاده نکنید تا در هنگام تمیز کردن گرد و غبار و خرده‌های سنگ، سطح آن‌ها ها خراشیده نشود.

برای جلوگیری از کثیف شدن سنگ و سرامیک سعی کنید روزانه یک بار سطح سرامیک و سنگ را جارو بزنید تا وجود زباله و گرد و خاک موجب خراشیده شدن آن نشود. اگر از جاروبرقی برای تمیز کردن سنگ و سرامیک استفاده می‌کنید، حتماً از سری برس دار آن استفاده کنید تا روی سنگ خش ایجاد نشود.

۲- از پاک‌کننده‌های خانگی برای تمیز کردن سنگ و سرامیک استفاده کنید

قبل از انتخاب پاک کننده سنگ و سرامیک باید توجه داشته باشید که مواد آن خیلی ساینده و قوی نباشد، زیرا این موضوع موجب آسیب به سطح سرامیک و سنگ می‌شود و ظاهر آن را کدر می‌کند. استفاده از پاک‌کننده‌های ملایم و خانگی یک روش ایده‌آل برای تمیز کردن سنگ و سرامیک است.

برای این کار می‌توانید ۱/۴ پیمانه صابون گیاهی را با حدود ۴ لیتر آب ترکیب کنید. یا ۱/۴ پیمانه مایع ظرفشویی را با ۴ لیتر آب مخلوط کنید و از آن به عنوان پاک کننده سنگ و سرامیک استفاده کنید.

۳- تمیز کردن سنگ کف خانه با جوش شیرین

اگر در آشپزخانه یا سالن خانه شما از کفپوش‌های سنگ طبیعی استفاده شده است، ممکن است ریختن چربی و غذا روی سنگ ظاهر سنگ‌ها را تغییر دهد. برای از بین بردن چربی روی سنگ طبیعی کف باید ابتدا آن را با یک دستمال کاغذی تمیز کنید. سپس یک لایه جوش شیرین روی محل مورد نظر بریزید و اجازه دهید چند ساعت به همان حالت بماند.

سپس روی آن را جاروبرقی بزنید. در صورتی که لکه از بین نرفت می‌توانید جوش شیرین را برای چند روز روی لکه قرار دهید و سپس جاروبرقی بکشید.

روانشناسی رنگ ها و اثرات آن در زندگی + انواع تست

۴- از ترکیب جوش شیرین و آب به عنوان مایع تمیز کننده کاشی و سرامیک استفاده کنید

یکی دیگر از روش‌های استفاده از جوش شیرین به عنوان مایع پاک کننده سنگ و تمیز کردن سرامیک این است که جوش شیرین را در آب مخلوط کنید و سپس با استفاده از این ترکیب سرامیک و سنگ را تمیز نمایید. هر چقدر مقدار آب کمتر و مقدار جوش شیرین بیشتر باشد، قدرت پاک کنندگی این تمیز کننده نیز بیشتر خواهد بود. در انتهای می‌توانید سطح سرامیک‌ها را با آب ولرم تمیز کنید.

۵- از الکل برای پاک کردن لکه جوهر و رنگ از سنگ و سرامیک استفاده کنید

الکل یک تمیز کننده فوق‌العاده برای از بین بردن لکه‌های رنگ و جوهر از روی کفپوش‌های سنگ طبیعی و سرامیک است. برای از بین بردن این نوع لکه‌ها باید مقداری استون یا الکل روی محل مورد نظر بزنید و سپس سطح سنگ و سرامیک را با یک برس نرم تمیز کنید.

۶- از لیمو ترش و سرکه به عنوان پاک کننده سنگ و سرامیک استفاده کنید

لیمو ترش و سرکه یکی از بهترین تمیز کننده‌های کاشی و سرامیک است که به دلیل داشتن آنزیم‌های قوی جرم و لکه را به راحتی از روی سنگ و سرامیک تمیز می‌کند. برای استفاده از این تمیز کننده‌های طبیعی می‌توانید لیمو ترش را از وسط نصف کنید و روی سرامیک بکشید.

برای استفاده از سرکه باید آن را با کمی آب ترکیب کنید و سپس روی سنگ و سرامیک بکشید. با این روش می‌توانید به سادگی از شر شوره‌ها و سفیدک‌های روی سنگ و سرامیک خلاص شوید. توجه داشته باشید که استفاده از لیمو ترش و سرکه برای تمیز کردن سنگ گرانیت مناسب نیست.

۷- ترکیب جوش شیرین، سرکه و آمونیاک برای تمیز کردن سنگ کف خانه

یکی از قوی‌ترین لکه‌برهای خانگی برای از بین بردن کثیفی و تمیز کردن سطوح سنگ و سرامیک استفاده از ترکیب سرکه، جوش شیرین و آمونیان است. برای درست کردن این ترکیب اسیدی باید نصف پیمانه سرکه را با ۱/۴ پیمانه جوش شیرین و ۱ پیمانه آمونیاک ترکیب کنید. سپس این ترکیب را خوب هم بزنید و داخل یک شیشه اسپری بریزید و روی سرامیک و سنگ اسپری کنید و محل مورد نظر را با پارچه یا تی تمیز نمایید.

از سرکه همچنین می توانید برای تمیز کردن مبل هم استفاده کنید. شستن مبل با سرکه یکی از روش های قدیمی و مرسوم لکه زدایی می باشد.

۸- ترکیب الکل و مایع ظرفشویی برای تمیز کردن سنگ کف خانه

یکی دیگر از انواع پاک کننده قوی سنگ و سرامیک درست کردن یک محلول خانگی با کمک الکل و مایع ظرفشویی است. برای درست کردن این محلول باید ۱/۴ پیمانه الکل را با ۳ قطره مایع ظرفشویی ترکیب کنید و سپس مقداری آب به آن اضافه نمایید و داخل یک بطری اسپری بریزید.

حال می‌توانید از این اسپری برای تمیز کردن کاشی و سرامیک و از بین بردن لکه‌ها استفاده کنید. در نهایت نیز لکه را با کمک یک پارچه میکروفیبر یا برس نرم تمیز کنید. این محلول قلیایی است و از همین رو برای تمیز کردن سنگ گرانیتی نیز مناسب است.

سرامیک مشکی - تمیز کردن سنگ کف خانه

۹- از شوینده‌های صنعتی به عنوان پاک کننده سنگ و سرامیک استفاده کنید

شوینده‌های صنعتی معمولاً آخرین گزینه‌ای هستند که باید از آن‌ها به عنوان مایع تمیز کننده کاشی و سرامیک یا پارکت استفاده کنید. استفاده مرتب و زیاد از این نوع شوینده‌های شیمیایی می‌تواند به مرور موجب تخریب سطوح سرامیک و سنگی شود و ظاهر سنگ و سرامیک را کدر کند. بهتر است سالانه چند بار برای تمیزکاری‌های کلی از این نوع شوینده‌ها استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که برای خرید انواع پاک کننده سنگ و سرامیک صنعتی حتماً از برندهای معتبر و شناخته شده کمک بگیرید و به توضیحات روی جلد محصول و نحوه استفاده از آن نیز دقت کنید.

۱۰- از وایتکس رقیق شده برای تمیز کردن سنگ و سرامیک استفاده کنید

هر چند که استفاده از وایتکس برای سنگ و سرامیک ایده چندان مناسبی نیست، اما زمانی که مقدار کمی وایتکس را با آب ترکیب کنید، ضمن تأثیر زیادی که بر تمیزی سنگ و سرامیک دارد، می‌تواند به خوبی لکه‌های روی سطوح را تمیز کند. سعی کنید از وایتکس به مقدار کم و حداکثر یک بار در ماه استفاده کنید تا سطح سنگ و سرامیک مات یا براق شما ساییده و کدر نشود.

تمیز کردن سنگ مرمر کف خانه

سنگ مرمر یکی دیگر از رایج‌ترین سنگ‌هایی است که به عنوان پیشخوان یا به عنوان کفپوش در برخی از خانه‌ها استفاده می‌شود. قبل از هر چیزی باید بدانید که مواد اسیدی ممکن است موجب ایجاد لکه روی سنگ شوند و ظاهر آن را تحت تأثیر قرار دهند.

۱۲- تمیز کردن سنگ مرمر با هیدروژن پراکسید ۱۲ درصد

برای تمیز کردن لکه‌های چربی و روغن از روی سنگ مرمر می توانید از پاک‌کننده‌های ملایم و شوینده‌های خانگی استفاده کنید. اگر قهوه، چای یا لکه مواد غذایی روی سنگ مرمر ایجاد شده، می توانید از هیدروژن پراکسید ۱۲ درصد استفاده کنید.

۱۳- پاک کننده سنگ صابون و آب و مایع ظرفشویی

برای از بین بردن لکه‌های رنگ نیز باید آن را با کمک چاقو بتراشید. به منظور تمیز کردن کفپوش های سنگ مرمر سعی کنید از پاک کننده سنگ که ترکیب ترکیب صابون و آب یا مایع ظرفشویی است استفاده کنید و مراقب باشید تا از سیم و برس های سخت برای تمیز کردن این سنگ‌ها استفاده نکنید.

۱۴- خمیر دندان به عنوان پاک کننده و براق کردن سنگ مرمر

استفاده از مقدار کمی خمیر دندان ایده خوبی برای درخشندگی و براق کردن سنگ مرمر است. به یاد داشته باشید که محلول آمونیاک و سفیدکننده‌های قوی و اسیدی برای تمیز کردن سنگ مرمر مناسب نیستند.

نکات تکمیلی تمیز کردن سنگ کف خانه

با این که این مواد به راحتی می‌توانند نیازهای شما برای بر تميز كردن سنگ كف اپارتمان را برطرف نمایند اما باز هم بسیاری از افراد عقیده دارند که برای برق انداختن سنگ‌ مرمر، از ماده مخصوصی به نام روغن مرمر استفاده می‌شود.

در این جا لازم است این نکته را ذکر کنیم که چنین ماده‌ای وجود خارجی ندارد و روش یاد شده، به راحتی می‌تواند اغلب سنگ‌های به کار رفته در ساختمان‌های ایرانی را برق بیندازد اما این که برخی از سطوح بسیار صاف و صیقلی می‌شوند و کاملاً برق می‌زنند، به این دلیل است که از شیوه کفسابی، خصوصاً کفسابی ایتالیایی، برای تمیزی آن‌ها استفاده شده است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

4 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *