افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن دستشویی و حمام

تمیز کردن دستشویی و حمام مخصوصا با شوینده های خانگی تضمینی است ضمن اینکه مضرات استفاده از این مواد خیلی کمتر از مواد شیمیایی خواهد بود. شادمگ از این روش های خانگی در اختیار شما قرار داده. می توانید از آن استفاده کنید.

نظافت و تمیز کردن دستشویی و حمام

وقتی نوبت به نظافت منزل می‌رسد، یکی از مکان‌هایی که تمیز کردن آنها جزو اولویت محسوب می‌شود، حمام و دستشویی است؛ چراکه تمیز نگه‌داشتن این دو مکان کار بسیار سختی است. اینکه چطوری کاشی‌ها و سرامیک‌های حمام و دستشویی را برق بیندازم؟ و از کدام روش‌ها برای تمیز کردن حمام و تمیز کردن سرامیک دستشویی استفاده کنم؟ از مشغولیت‌های فکری افرادی است که می‌خواهند دست به کار شوند و به جنگ آلودگی‌ها بروند.

شیشه حمام - تمیز کردن دستشویی و حمام

قبلا پستی بسیار کامل در مورد تمیز کردن اجاق گاز و اینکه چطور از کثیف شدن آن جلوگیری کنیم، گذاشته ایم. امروز باتوجه‌به اینکه اکثر افراد به دنبال راهکارهایی برای نظافت حمام و دستشویی هستند، ما در این پست تصمیم گرفتیم تا به بیان روش‌های تمیز کردن حمام و دستشویی بپردازیم. پس اگر به دنبال بهترین روش‌های برق انداختن حمام و دستشویی هستید، مطالب این پست را از دست ندهید.

مراحل تمیز کردن دستشویی و حمام

تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام : سقف

برای داشتن یک سقف تمیز و بدون گرد و غبار، مخلوطی از یک قسمت سرکه به علاوه یک قسمت آب گرم استفاده کنید. حال یک فرچه شستشو یا چوب گردگیری را به محلول آغشته کرده و شروع به تمیز کردن سقف خود کنید. توجه داشته باشید که هنگام انجام این کار باید عینک ایمنی بپوشید.

از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌ یکی از بزرگترین مشکلاتی است که خانم های کدبانوی تر و تمیز با آن دست و پنجه نرم می کنند. شادمگ از ترفندهایی با شما صحبت میکند که براحتی بتوانید بدون استفاده از مواد مضر کپک دستشویی و حمام‌ را از بین ببرید.

آینه حمام

اگر طرفدار پاک کننده های شیشه گران قیمت نیستید که آثار مزاحمی را بر روی آینه های شما می گذارند، می توانید پاک کننده را در خانه خود درست کنید. یک راه حل این است که مخلوطی از جوش شیرین و آب اکسیژنه درست کنید، سپس آن را روی آینه اسپری کنید و با اسفنج روی آن را پاک کنید.

همچنین می توانید از کرم اصلاح استفاده کنید. این کار علاوه بر اینکه باعث می شود آینه شما درخشان شود، همچنین از بخار کردن آینه پس از حمام داغ بعدی نیز جلوگیری می کند.

تمیز کردن وان حمام

یکی از راه های خلاص شدن از میکروب ها در وان حمام، استفاده از این مخلوط است: نصف فنجان سرکه، یک فنجان الکل و یک چهارم فنجان بیکینگ سودا (جوش شیرین). تمام مواد تشکیل دهنده را به ۴ کیلوگرم آب اضافه کنید. سپس مخلوط را به طور یکنواخت روی قسمت های کثیف پخش کنید، بگذارید برای مدت ۱۵ دقیقه بماند و سپس به خوبی شستشو کنید. شما مطمئنا از این تمیزی شگفت زده خواهید شد.

بهترین شیوه نگهداری هندوانه در خانه برای مدت طولانی

تمیز کردن وان - تمیز کردن دستشویی و حمام

تمیز کردن توالت

شستشو دهنده های استاندارد دهان یا خمیر دندان می تواند یک پاک کننده مناسب برای تمیز کردن حمام و دستشویی باشد. مایع شستشوی دهان یا خمیر دندان را در آب بریزید، سپس این مخلوط را بر روی سطح کثیف بمالید و ۳۰ دقیقه صبر کنید، بعد با برس توالت به خوبی آن را بشویید. این بهترین روش شستن توالت فرنگی است.

پاک کردن نجاست از روی سرامیک به نظر کار سختیه اما حکم شرعیش بسیار ساده ست. شادمگ را بخوانید.

تمیز کردن توالت فرنگی -

تمیز کردن دستشویی و حمام : لکه گیری کاشی ها

توپ پنبه خیس را در مایع سفیدکننده بزنید و کاشی ها را تمیز کنید. این کار کمک خواهد کرد که کاشی ها بیش از حد براق و عاری از لکه های آب بشوند. همچنین می توانید برای شستن کاشی ها از مایع شستشوی دهان یا خمیر دندان استفاده کنید.

ترمیم درز کاشی را دز شادمگ آموزش ببینید.

سرامیک حمام - تمیز کردن دستشویی و حمام

از بین بردن زنگ زدگی ها

خلاص شدن از زنگ زدگی ها آسان تر از آن است که به نظر می آید. به سادگی نمک را روی قسمت زنگ زده بریزید و آن را مالش دهید، بعد مقداری آب لیمو روی آن بریزید. آب لیمو با زنگ واکنش نشان می دهد و به آن را از سطح جدا می کند و نمک لکه زنگ را جذب می کند. راه حل بهتر این است که اجازه دهید یک شب آنها روی قسمت زنگ زدگی بماند و صبح آن را بشویید.

تمیز کردن دستشویی و حمام : پرده‌های دوش

در یک بطری اسپری، ۵۰۰ میلی لیتر سفید کننده همه منظوره و ۲ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی مخلوط کنید. این محلول را روی تمام سطح پرده حمام خود اسپری کنید و اجازه دهید برای چند دقیقه بماند، سپس آن را بشویید. پرده شما مثل روز اول تمیز و نو خواهد شد.

تمیز کردن و باز کردن سوراخ های دوش حمام

برای از بین رفتن رسوبات سردوشی و باز شدن سوراخ های آن تنها کافی است سردوشی را چند ساعت در سرکه خالص قرار دهید.

روش‌های تمیز کردن حمام و دستشویی

می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر قسمت‌های مختلف حمام و دستشویی را تمیز کنید:

1. استفاده از جوش شیرین و آب اکسیژنه

برای تمیز کردن آینه حمام و دستشویی می‌توانید از مخلوط جوش شیرین + آب اکسیژنه استفاده کنید. برای این کار کافیست مقداری جوش شیرین و آب اکسیژنه را باهم مخلوط کرده و ماده به دست آمده را بر روی آینه حمام و دستشویی اسپری کنید و در انتها به‌وسیله یک اسفنج آینه را تمیز کنید. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره پاک کردن آدامس از روی لباس را بخوانید.

2. استفاده از جوش شیرین و سرکه

برای از بین بردن جرم‌های حمام و تمیز کردن دستشویی می‌توانید 2 قاشق سوپ‌خوری سرکه سفید + 3 قاشق سوپ‌خوری جوش شیرین را باهم ترکیب کنید تا یک ماده خمیری شکل به دست آید. سپس آن را بر روی یک برس یا یک اسفنج زبر قرار دهید و روی نقاط زرد و قهوه‌ای ایجاد شده در حمام و دستشویی بکشید. 15 دقیقه صبر کنید و در نهایت این قسمت‌ها را بشویید.

کادوی روز مرد چی بخریم که با ارزش و کاربردی باشه ؟

3. استفاده از سرکه، الکل و جوش شیرین

برای اینکه از شر میکروب‌های موجود بر روی وان حمام خلاص شوید، می‌توانید برای تمیز کردن وان حمام از مخلوط نصف فنجان سرکه + یک‌چهارم فنجان جوش شیرین + یک فنجان الکل استفاده کنید. این سه ماده را با نسبت‌های بیان شده به‌اضافه 4 کیلوگرم آب در یک ظرف مناسب مخلوط کنید و آن را به‌صورت یکنواخت بر روی قسمت‌های کثیف وان حمام بریزید. 15 دقیقه صبر کنید و سپس وان را به‌خوبی بشویید تا تمیز و براق شود.

تمیز کردن شیشه حمام - تمیز کردن دستشویی و حمام

4. استفاده از وایتکس

برای تمیز کردن دوغاب کاشی‌های حمام و تمیز کردن کاشی دستشویی می‌توانید از وایتکس استفاده نمایید. همان‌طور که می‌دانید دوغاب از پودر سنگ یا سیمان سفید تشکیل شده که کاشی‌های حمام و دستشویی را کنار هم محکم نگه می‌دارد. این ماده می‌تواند لک و کثیفی را به خود جذب نموده و باعث کثیف شدن کاشی‌ها شود.

شما می‌توانید برای از بین بردن جرم‌های ایجاد شده بر روی دوغاب کاشی از وایتکس استفاده نمایید. برای این کار فقط کافیست وایتکس را با استفاده از یک برس یا فرچه بر روی قسمت‌های لک شده بکشید و سپس با کمک آب بشویید تا تمیز شود. پیشنهاد می شود درباره تمیز کردن گاز استیل بخوانید.

5. استفاده از آب اکسیژنه

یک روش دیگر برای تمیز کردن دوغاب کاشی‌کاری حمام و تمیز کردن کاشی دستشویی استفاده از آب اکسیژنه است. شما می‌توانید به‌راحتی این محلول را بر روی کاشی و دوغاب اسپری کنید و بعد از گذشت 2 ساعت به‌وسیله یک برس تمام قسمت‌های لک شده را بسایید. در آخر هم با کمک یک دستمال نرم دوغاب بین کاشی را شسته و با آب تمیز کنید.

6. استفاده از سرکه و آب

شما می‌توانید برای برق انداختن شیرآلات حمام و دستشویی و تمیز کردن سرویس بهداشتی از مقداری سرکه + آب استفاده کنید. در یک ظرف مقداری آب و سرکه را باهم ترکیب کرده و به‌وسیله یک اسفنج آغشته شده به این محلول هر 5 دقیقه یکبار حرکات ضربه‌ای را بر روی سطح شیر آب بزنید تا اسید سرکه این شیرآلات را تمیز نمایید.

شیر آلات حمام - تمیز کردن دستشویی و حمام

همچنین برای برق انداختن، بازکردن سوراخ‌های دوش و سردوشی حمام می‌توانید از سرکه سفید استفاده کنید. برای این کار کافیست آنها را در یک ظرف حاوی سرکه سفید به مدت چند ساعت قرار دهید تا رسوبات موجود در این قسمت‌ها از بین برود.

7. استفاده از جوش شیرین، لیمو و آب اکسیژنه

برای تمیز کردن دستشویی به‌ویژه توالت فرنگی می‌توانید از مخلوط آب یک عدد لیمو + 2 قاشق سوپ‌خوری آب اکسیژنه + نصف لیوان جوش شیرین استفاده نمایید. شما می‌توانید این مواد را باهم ترکیب کنید تا به یک ماده خمیری شکل تبدیل شوند. در ادامه این خمیر به دست آمده را بر روی سطح توالت فرنگی ریخته و به کمک یک اسفنج یا دستمال به این سطوح بمالید.

20 دقیقه صبر کنید و سپس توالت فرنگی را بشویید.

تی کشیدن دستشویی - تمیز کردن دستشویی و حمام

8. استفاده از سرکه سیب و لیمو

یک روش دیگر برای تمیز کردن سرویس بهداشتی و از بین بردن جرم‌ها و میکروب‌های سطوح توالت فرنگی این است که از محلول نصف لیوان سرکه سیب + آب یک عدد لیمو ترش استفاده کنید. یک برس یا اسفنج را برداشته به این محلول آغشته کنید و بر روی لکه‌های زرد و جرم‌های موجود بر روی سطح توالت فرنگی بکشید. 10 دقیقه صبر کنید و در انتها این سطوح را آبکشی نمایید.

روش صحیح نگهداری گیاهان آپارتمانی در پاییز و زمستان | میزان دقیق آبیاری و کوددهی گل در سرما

9. استفاده از سرکه سفید، جوش شیرین و نمک

اگر بر روی سطوح توالت لکه‌های سیاه ایجاد شده می‌توانید برای از بین بردن آنها از این روش استفاده کنید. ابتدا در یک ظرف مقدار 1 قاشق سوپ‌خوری نمک + 3 قاشق سوپ‌خوری جوش شیرین را مخلوط کرده و به کمک یک برس یا اسفنج بر روی این سطوح بمالید. سپس نصف لیوان سرکه سفید را داخل یک ظرف اسپری کننده ریخته و بر روی این مخلوط اسپری کنید.

به مدت 10 دقیقه منتظر بمانید تا این مواد اثر کرده و در انتها با آب گرم سطح توالت را بشویید تا مثل روز اول سفید و براق شود. این روش یکی از موثرترین روش‌های تمیز کردن دستشویی است. درباره وسایل نظافت منزل بخوانید.

10. استفاده از نوشابه گازدار

یکی دیگر از روش‌های تمیز کردن حمام و دستشویی به‌منظور از بین بردن لکه‌های کف حمام و جرم‌های ایجاد شده در کاسه توالت فرنگی، می‌تواند استفاده از نوشابه‌های گازدار باشد.

نوشابه برای تمیز کردن توالت - تمیز کردن دستشویی و حمام

برای این کار کافیست شما یک شیشه بزرگ نوشابه گازدار را داخل کاسه توالت فرنگی خالی کرده و بعد از آن سیفون را کشیده و آب‌کشی را انجام دهید. همچنین برای تمیز کردن کف حمام می‌توانید نوشابه را بر روی کف آن ریخته و با یک برس جرم‌ها را از بین ببرید و در آخر تمام کف حمام را بشویید تا سفید و براق شود.

11. استفاده از کرم تار تار و آب‌لیمو

برای تمیز کردن لکه‌های زنگ زدگی موجود در اطراف شیر دستشویی می‌توانید از مخلوط کرم تار تار + آب‌لیمو استفاده کنید و این ترکیب را با کمک مسواک بر روی این نقاط بکشید تا تمیز شود و سپس با آب بشویید.

نکات مهم برای تمیز کردن حمام و دستشویی

روشن بودن فن و تهویه مناسب هوا باعث جلوگیری از رشد باکتری و میکروب ها می شود پس همیشه فن را روشن کنید.

برای جلوگیری گسترش انگل و میکروب از فرچه ها و وسایلی که برای تمیز کاری استفاده می کنید را به خوبی بشویید.

هرگز از دستمال یا اسفنجی که توالت را تمیز می کنید، برای تمیز کردن سینک روشور استفاده نکنید. زیرا میکروب های موجود را به سینک منتقل کرده و شما را در معرض بیماری قرار می دهد.

توالت فرنگی - تمیز کردن دستشویی و حمام

سوالات متداول

چطور لکه‌های قدیمی را از بین ببریم ؟

برای ازبین‌بردن لکه‌های قدیمی و سرسخت، تمیزکننده یا محلولتان را روی لکه اسپری کنید و اجازه دهید مدتی بماند. بعد از آن، آب‌‌کشی و تمیزکاری لکه‌ها را شروع کنید.

سخن آخر

اگر از راه‌ورسم مناسب و اصولی برای تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام و نکات و توصیه‌های مرتبط با آن آگاه باشید، کار به‌مراتب ساده‌تری پیش رو خواهید داشت. این مطلب ترفندهای خوبی ر اختیار شما قرار داده است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

30 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *