افتتاح حساب ترکیه
رفع بوی بد بالش پر

رفع بوی بد بالش پر کار سختی نیست ولی باید روش صحیح شستن بالش پر را بلد باشید. شادمگ اصول شستشو و رفع بوی بد بالش پر را یادتان داده است. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

علت بوی بد بالش پر چیست ؟

بالش‌های پر جلوه‌ای زیبا و لوکس به اتاق و سرویس خواب شما می‌بخشند. هدیه این بالش‌ها به شما، یک خواب راحت شبانه است؛ اما یکی از معایب بالش‌های پر پس از مدتی استفاده، ایجاد بوی نامطبوع در آن‌هاست. عرق‌ها، چربی‌ها و گرد‌وغبار، موجب آلودگی و کدر شدن بالش‌ها می‌شود. بالش‌های پر به‌دلیل وجود پر در آن‌ها نیز از حساسیت بسیار بالایی برخوردار هستند. پس از مدتی استفاده از بالش‌های پر، اگر با میکروسکوپ بالش خود را نگاه کنید متوجه می‌شوید که چقدر موجود ریز میکروسکوپی در آن‌ها زندگی می‌کنند که شاید در انواع بالش‌ طبی این مورد وجود نداشته باشد. از این رو روش شستن بالش بسیار مهم است.

شستن بالش پر - رفع بوی بد بالش پر

وجود این موجودات ریز که موجب ایجاد بوی نامطبوع در بالش می‌شوند، ممکن است منشا و دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه، دلایل این بوی ناخوشایند و راه‌های از بین بردن بوی بد بالش پر ذکر خواهد شد.

شستن نادرست پرهای موجود در بالش؛ اصلی‌ترین دلایل ایجاد بوی ناخوشایند

یکی از علت‌های اصلی و ریشه‌ای بو گرفتن بالش‌های پر، به دلیل شست‌وشوی نامناسب پرها است. پرهای موجود در بالش، ممکن است جزئی از بدن مرغ، اردک و قو باشند؛ بنابراین این پرها خون و بخشی از بافت بدن پرده را در خود دارند. به‌همین دلیل اگر به‌خوبی شسته نشوند، قطعا دردسر ساز خواهند شد.

شادمگ یک ترفند ساده برای تمیز کردن زردی بالش به شما یاد داده است.

خون و بافت بدن موجود زنده توسط برخی باکتری‌ها و حشرات مصرف می‌شود؛ بنابراین، این مسئله منبعی برای حضور عوامل بیماری‌زا فراهم کرده و بعد از مدتی، بویی نامطبوع و زننده تولید می‌کند. در نتیجه خوابیدن و استراحت روی این نوع بالش برای شما سخت و ناخوشایند خواهد شد. در‌این‌صورت توصیه می‌کنیم اگر با چنین بویی مواجه شدید برای از بین بردن بوی بالش پر، به‌خوبی آن را شسته و ضدعفونی کنید.

خشک نشدن کامل و صحیح بالش؛ دلیلی برای ایجاد بوی نامطبوع در بالش پر

دومین علت بوی ناخوشایند و نامطبوع بالش پر، خشک نشدن کامل و صحیح آن بعد از شست‌وشو است. اگر آب و رطوبت در بالش باقی بماند، منجر‌به ایجاد بوی نامطبوع در بالش می‌شود. استفاده از روش خشکشویی بالش پر، موجب ایجاد چنین بویی نخواهد شد، زیرا بالش به‌طور کامل شسته و خشک می‌شود. هم‌چنین گاهی ممکن است بعد از خرید روتختی، روبالشی یا خرید بالش پر، آب یا آبمیوه روی بالش بریزد و به داخل آن نفوذ کند؛ در‌این‌صورت بهتر است به‌سرعت با روش‌های مختلفی که در ادامه ذکر می‌شود به خشک کردن و از بین بردن بوی بالش پر بپردازید.

ايده هاي راحت و آسان ساختن تم تولد در منزل با کمترین هزینه

بوی نم بالش - رفع بوی بد بالش پر

استفاده طولانی مدت از بالش پر موجب ایجاد بوی بد در بالش می‌شود

یکی دیگر از دلایل ایجاد بوی ناخوشایند در بالش پر، استفاده طولانی مدت از آن است. توصیه اکثر فروشندگان این بالش باید هر چند وقت یکبار و به‌صورت دوره‌ای شسته شود؛ در‌غیر‌این صورت گرد‌و‌غبار و آلودگی‌ها در درون آن تجمع می‌کنند. تجمع آلودگی، خود منجر‌به تولید بویی نامطبوع و زننده شده و در خواب و استراحت شما تاثیر منفی می‌گذارد.

شستن بالش پر مرغ با لباسشویی

شستشو با ماشین لباسشویی می‌تواند یک روش سریع و مناسب برای تمیز کردن آن باشد؛ اما باید مطمئن شوید که بالش شما قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی را داشته باشد. اگر بالش به گونه ای باشد که در چرخش ماشین لباسشویی، دچار پیچ خوردگی یا پارگی شود، بهتر است که از شستشوی دستی استفاده شود. در زیر مراحل شستن بالش پر مرغ با ماشین لباسشویی را بررسی خواهیم کرد:

 1. قبل از شستشو ابعاد بالش را اندازه گیری کنید. اگر بالش شما بزرگتر از ظرفیت ماشین لباسشویی است یا از اندازه‌های استاندارد خارج است، بهتر است از شستشوی آن با ماشین لباسشویی خودداری کنید.
 2. برای این کار، از یک مایع شوینده ملایم و مناسب برای پارچه‌های حساس استفاده کنید. همانند شستشوی دستی، ترجیحا از شوینده‌هایی که برای شستشوی لباس‌های پرزدار یا حساس توصیه شده است، استفاده کنید. مقدار مورد نیاز مایع شوینده را بر اساس دستورالعمل روی بسته بررسی کنید.
 3. بالش را به آرامی داخل ماشین لباسشویی بگذارید. حداکثر تعداد بالش‌های قابل شستشو را در یک دوره شستشو رعایت کنید تا بالش شما به درستی شسته شود.
 4. پس از پایان فرایند شستشو، بالش را از ماشین لباسشویی بیرون بیاورید و به آرامی تکان دهید تا آب اضافه آن خارج شود. سپس برای خشک کردن بالش، می‌توانید از سشوار با حداکثر حرارت متوسط یا از خشک‌کن با برنامه خنک استفاده کنید. همچنین می‌توانید بالش را به طور طبیعی در هوای آزاد و نور آفتاب خشک کنید.
 5. در نهایت، پیش از استفاده مجدد از بالش، مطمئن شوید که به طور کامل خشک شده است. همچنین بررسی کنید که بالش پر مرغ هیچ گونه آسیب یا سوراخی ندارد و آماده استفاده مجدد است.
نحوه صحیح دلداری دادن به خانواده عزادار ؛ 8 توصیه کاربردی

عوض کردن روبالشی - رفع بوی بد بالش پر

بهترین روش شستن بالش پر مرغ

شستن بالش پر مرغ یک فرآیند اساسی برای حفظ بهداشت و تمیزی آن است. برای شروع، بالش را در آب گرم قرار داده و به آرامی با دست‌هایتان روی آن فشار دهید تا به طور کامل درون آب قرار بگیرد. از یک مواد شوینده برای شستشوی بالش پر استفاده نمایید تفاوتی نمی کند که از چه مواد شوینده ای ساتفاده شود. بعدازآن، بالش را با آب گرم بشویید و به آرامی فشار دهید تا آب اضافی از آن خارج شود. در نهایت، بالش را در یک مکان خشک و تهویه‌دار قرار دهید تا به طور کامل خشک شود. با رعایت این مراحل ساده، می‌توانید بالش پر مرغ خود را تمیز و بهداشتی نگه دارید.

جوش شیرین، برای از بین بردن بوی بالش پر معجزه می‌کند

اگر می‌خواهید برای از بین بردن بوی بالش پر تشک مثل انواع تشک مهمان و مسافرتی، اقدام کنید؛ پیشنهاد ما به شما برای رفع بوی نامطبوع بالش پر، استفاده از جوش شیرین است. پاشیدن کمی جوش شیرین روی بالش پر و روتختی، بوی ناخوشایند آن‌ها را کاهش داده و از بین می‌برد. این ترفند خانگی عملکرد بسیاری خوبی برای رفع بوی بالش پر دارد و جوش شیرین بهتر از هر چیز دیگری مناسب این کار است.

برای این که بهترین نتیجه را بگیرید، فقط باید اطمینان حاصل کنید که جوش شیرین روی بالش یا روبالشی شما پخش شده است تا کار خود را با پتانسیل کامل انجام دهد. به‌همین دلیل، جوش شیرین برای این که تاثیر خوبی داشته باشد و بوها را از بین ببرد، باید به طور یکنواخت روی سطح پخش شود.

قرار دادن بالش در فضای آزاد و مقابل نور آفتاب؛ ساده‌ترین روش برای از بین بردن بوی بالش پر

برای از بین بردن بوی بالش پر، آن‌ها یک روز به بیرون از منزل ببرید در معرض مستقیم نور آفتاب قرار دهید. بالش‌ها را به‌گونه در فضای آزاد قرار دهید که از هر دو طرف، هوا در جریان باشد و هر یک یا دو ساعت یکبار آن‌ها را برگردانید. در‌این‌صورت پرتوهای فرابنفش خورشید، باکتری‌های باقی‌مانده را که باعث ایجاد بوی ناخوشایند شده‌اند، ضد‌عفونی کرده و از بین می‌برد. این روش یکی از ساده‌ترین و بهترین روش‌ها برای رفع بوی بالش پر است که وقت و زمانی چندانی از شما نمی‌گیرد.

رفع زردی بالش - رفع بوی بد بالش پر

نکات مهم از بین بردن بوی بد پر

اکنون که با نحوه از بین بردن بوی بد پر آشنا شده‌اید، بد نیست چند نکته مهم را در رابطه با این مسئله به خاطر بسپارید. قطعاً که این نکات کلیدی یا طلایی باعث می‌شود تا پر را با رعایت داشت و با کیفیت بسیار مطلوبی شست و شو دهید.

خشک کردن فوری لباس با چند ترفند عالی و آسان

برای از بین بردن بوی بد پر قطعاً شوی آن مهم‌ترین روش محسوب می‌شود. حال برای شستن پر یا بالش پر حتماً باید از آب گرم استفاده کنید.

تا زمانی که از مطبوع شدن بوی پر اطمینان حاصل نکردید، حتماً اقدام به تهیه بالشت نکنید چرا که مجبور هستید تا مجدداً بالش را شکافته و پرهای داخلی آن را بشویید.

برای از بین بردن بوی بد پر در صورتی که روش‌های سنتی پاسخگو نیست، می‌توانید از روش‌های جدید و خوشبو کننده‌های تاثیرگذار استفاده کنید.

پس از شستن بالش حتماً از خشک شدن کامل آن اطمینان داشته باشید. چنانچه بالش به صورت کامل و در یک فضای مناسب خشک نشود، بو می‌گیرد.

برای اینکه بالش بو نگیرد حداقل باید سالی یک بار آن را بشویید و در هوای آزاد و در معرض نور مستقیم خورشید آن را خشک کنید.

قرار دادن بالش در کاور

بالش های خود را قبل از استفاده و بعد از شستشوی کامل داخل کاور رختخواب قرار دهید. تا کثیف نشوند و برای هربار استفاده کاملا تمیز بمانند. بالش های دارای روکش باید حداقل دو بار در سال و بالش بدون روکش حداقل چهار بار در سال شسته شوند. تا بوی نامطبوع آن ها کامل از بین بروند.

رفع بوی بد بالش پر با سرکه

چیزهایی که شما برای شستشو و رفع بوی بد بالش نیاز دارید؛

 • سرکه سفید
 • جوش شیرین
 • پودر لباس شویی
 • آب تمیز
 • رخت آویز، گیره رخت
 • روکش های محافظ و روبالشی

راه حل های تمیز کننده لکه و رفع بوی بد بالش پر

بالش هایی با جنس مموری فوم را می توانید با استفاده از جوش شیرین تمیز کنید، و اجازه دهید جوش شیرین روی آن ها چند ساعتی قرار بگیرد. حدود چند ساعت بعد آن را تمیز کنید و سپس این کار را در طرف دیگر بالش نیز تکرار کنید. با یک اسپری روی هر طرف کمی سرکه بپاشید.

نقاط سخت لکه را با پارچه ای آغشته به سرکه یا الکل بکشید تا تمیز شوند. اگر مموری فوم را تمیز می‌کنید، الکل را روی یک منطقه کوچک امتحان کنید تا مطمئن شوید که الکل آسیبی به بالش نمی رساند. وقتی که بالش کاملاً تمیز و بدون بو شد، به آرامی روی بالش با یک اسپری عطر و بوی دلخواه تان را بپاشید و از آن لذت ببرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

9 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *