افتتاح حساب ترکیه
از بین بردن لکه سیاه استیل

از بین بردن لکه سیاه استیل برای تمیزی و برق انداختن لوازم آشپزخانه و جلوگیری از آلودگی طولانی مدت آنها کاربرد زیادی دارد. با توجه به استفاده از استیل در لوازم خانگی اطلاع از روش‌های موثر در رفع سیاهی استیل برای نگهداری صحیح از این لوازم از اهمیت بالایی برخوردار است. با شادمگ همراه شوید تا این ترفندها را آموزش ببینید.

رفع لکه سیاه استیل

سیاه شدن صفحه گاز استیل، سینک ظرفشویی استیل و مواردی دیگر در کیفیت و ظاهر آنها اثری نامطلوب بر جای می‌گذارد. بنابراین از بین بردن لکه سیاه روی استیل و برق انداختن استیل و تمیز نگهداشتن لوازم با این جنس در پاکیزه نشان دادن محیط آشپزخانه تاثیر بسزایی دارد.تمیز کردن لوازم استیل و سطوح استیل در آشپزخانه باید‌ها و نبایدهایی دارد که باید نسبت به رعایت آن دقت کافی داشته باشید.

از بین بردن لکه سیاه استیل

برای اینکه بدانید در هنگام مواجهه با لکه‌های مزاحم ناشی از آب و شوینده‌های اسیدی بر سطح استیل چه اقداماتی باید انجام دهید، آشنایی با ترفندها و لوازم مورد نیاز برای رفع این لکه‌ها امری مهم و ضروری است.

دلایل سیاه شدن ظروف استیل چیست؟

عوامل مختلفی می‌تواند سبب ایجاد تیرگی روی ظروف استیل شود. جرم‌گیری‌های قوی از طریق جوهرنمک و وایتکس نیز می‌تواند سبب ایجاد سیاهی شود.

علاوه­‌بر این زمانی ­که از اسکاج‌های زبر برای شستشوی قابلمه استیل و لوله‌های دکوراتیو و… استفاده شود، روی محصولات خط‌وخش ایجاد می‌کند و باعث تیرگی می‌شود.

علت دیگر تیره شدن ظروف استیل می‌تواند ناشی از واکنش این فلز با آهن موجود در مواد غذایی باشد که در نتیجه قاشق، قابلمه، چنگال و لوازم استیل را سیاه می‌کند.

از بین بردن لکه سیاه استیل

آیا وایتکس استیل را خراب می کند؟

استیل از شفافیت و درخشندگی خاصی برخوردار است که در آشپزخانه‌های ما نیز به‌وفور استفاده می‌شود. برای پیشگیری از سیاه شدن ظروف استیل و پاک کردن لکه و تیرگی آن‌ها، به‌هیچ عنوان نباید از وایتکس استفاده کرد؛ چراکه وایتکس می‌تواند ظروف استیل را خراب کند!

همچنین پس از سیاه شدن ظروف استیل ساییدن ظرف با استفاده از وایتکس لایه رویی آن را از بین می‌برد. وایتکس‌های معطر و حتی بدون‌ بو، برای از بین بردن لکه و میکروب‌های ظروف استیل نامناسب هستند.

هفت سین با مواد بازیافتی ، باورت میشه با آشغال هفت سین لاکچری داشته باشی !

هنگام شستشو باید به این موضوع دقت کنید که ظروف استیل داغ را نباید با آب سرد شست. مواد شیمیایی برای شستن این نوع ظروف مناسب نیستند.

از بین بردن لکه سیاه استیل

آن را در آب بگذارید تا اثرات غذا و سوختگی‌های موجود به‌تدریج جدا شود و سپس با استفاده از مایع‌ ظرفشویی و اسکاچ نرم آن را بشویید تا ضمن تمیزی بیشتر، از سیاه شدن ظروف استیل نیز پیشگیری کنید.

8 ترفند کاربردی برای رفع سیاهی استیل

روش‌های زیادی برای رفع سیاهی استیل و از بین بردن لکه سیاه روی استیل وجود دارد که در این قسمت به کاربردی ترین آنها برای نگهداری صحیح از این لوازم اشاره خواهیم داشت.

کاربرد محلول آب مقطر و الکل

برای تهیه این محلول ضد عفونی کننده سطوح و پاک کننده لکه سیاه از روی استیل 4/3 پیمانه آب مقطر را با همین اندازه الکل 70 درصد در یک ظرف اسپری با هم مخلوط کنید. الکل خاصیت ضد میکروب و درخشندگی سطوح استیل را داشته و علاوه بر از بین بردن لکه سیاه استیل از بروز و ایجاد لکه تا مدت طولانی بر سطح این لوازم جلوگیری می‌کند.

از بین بردن لکه سیاه استیل

برای رفع سیاهی استیل در فضای آشپزخانه و براق کردن قاشق و چنگال این محلول را روی وسایل اسپری کرده و با دستمال نرم آن را پاک کنید. با این کار علاوه بر از بین بردن سیاهی و لکه‌های به جای مانده لوازم آشپزخانه را ضدعفونی می‌کنید.

جایگزین پاک کننده‌های خانگی به جای شوینده‌های قوی

جرمیگر‌های قوی عامل اصلی ایجاد لکه‌های زرد و سیاه بر سطح استیل هستند. بنابراین برای از بین بردن لکه سیاه استیل از پاک کننده‌های معمولی استفاده کنید. جوش شیرین و سرکه بهترین محلول در دسترس و بدون عوارض برای رفع سیاهی استیل در منزل می‌باشد.

از پولیش‌های نرم برای تمیزی استیل استفاده کنید.

استفاده از اسکاچ سخت و سیم ظرفشویی برای از بین بردن لکه سیاه سینک و صفحه گاز استیل توصیه نمی‌شود. این وسایل بر روی سطوح استیل ایجاد خش و خط‌های زیادی کرده و ظاهر آن‌ها را نازیبا می‌کند. بنابراین بهترین پیشنهاد استفاده از دستمال‌های مخصوص و نرم برای رفع سیاهی استیل است.

از بین بردن لکه سیاه استیل

در واقع همانند کاربرد انواع تی برای پاک کردن کفپوش‌ها و دیگر لوازم برای لکه بری سطوح، اینکه از چه وسایلی برای جلوگیری از نشستن خش بر سطوح و ظروف استیل در حین پاکسازی استفاده کنید یک نکته مهم است.

خواص انجیر خشک برای لاغری ؛ اینطوری انجیر بخور لاغر شو

جوش شیرین و نمک برای لکه‌های سخت

در هنگام پاک کردن و از بین بردن لکه سیاه استیل اگر با لکه‌هایی سخت و غیر قابل نفوذ مواجه شدید، بهترین راه حل تماس مواد پاک کننده جوش شیرین و نمک با آنهاست.برای اجرای این روش رفع سیاهی استیل کافی است سطح لکه را مرطوب کرده و سپس مخلوط جوش شیرین و نمک را به مدت 15 دقیقه بر سطح آن قرار دهید.

پس از گذشت زمان مقرر سطح لکه را آبکشی کرده و در صورت لزوم چندین بار این روش را تکرار کنید، در نهایت خواهید دید اثری از لکه‌های سخت بر سطح استیل باقی نمی‌ماند.

 جهت مناسبی برای پاک کردن لکه‌ها انتخاب کنید

اگر سطح سینک ظرفشویی استیل یا صفحه گاز استیل از خطوط منظمی برخوردار بوده برای جلوگیری از ایجاد خش و خط دستمال آغشته به مواد ضدعفونی را در راستای این خطوط روی لکه‌ها بکشید.

سرکه و از بین بردن لکه‌های آب از سطح استیل

از بین بردن لکه سیاه استیل در اثر زنگ زده‌گی یا لکه‌های آب مشاهده شده بر سطح استیل بهترین ترفند تماس سرکه با لکه‌هاست. در این حالت دستمال آغشته به سرکه را به مدت 5 دقیقه روی لکه‌ها قرار داده سپس نسبت به پاک کردن آنها اقدام کنید.

از بین بردن لکه سیاه استیل

آرد سفید مناسب برای رفع سیاهی استیل

میزان یک چهارم از آرد سفید را بر سطح سینک یا سطوح استیل کاملا خشک بپاشید. با استفاده از یک دستمال آرد سفید که بیشتر مواقع از آن بعنوان یک لایه بردار قوی یاد می‌شود در همه جای سطوح استیل پخش کنید. پس از گذشت نیم ساعت آرد را از سطح استیل جمع کردن و نسبت به شستن آن اقدام کنید.

روغن زیتون و براق شدن لوازم استیل

از روغن زیتون برای نگهداری صحیح، براق بودن و جلوگیری از مات شدن ظروف استیل استفاده می‌شود. نکات قابل توجه در استفاده از ماده میزان آن است. توجه داشته باشید بیشتر از 2 یا 3 قطره منجر به تیرگی و سیاهی سطح استیل می‌شود.

جلوگیری از سیاه شدن صفحه گاز استیل

یکی از مهم ترین نکات در نگهداری لوازم استیل در آشپزخانه جلوگیری از سیاه شدن صفحه گاز استیل است. سوختن استیل دور گاز، ایجاد لکه‌های مواد غذایی سوخته و مواردی از این قبیل در سیاه شدن صفحه گاز استیل تاثیر مستقیم دارند.

تميز كردن چربی های کهنه و قدیمی كابينت و گاز آشپزخانه با مواد خانگی

بنابراین با نگهداری و تمیز کردن مواد گاز استیل با مواد پاک کننده خانگی مثل جوش شیرین، شرکه و مایع ظرفشویی می‌توان از ایجاد سیاهی در سطح گاز استیل جلوگیری نمود. در همین راستا کاربرد ترفندهایی چون ریختن جوش شیرین در مایع ظرفشویی می‌تواند در حل کردن لکه‌های چربی سیاهی استیل تاثیرگذار باشد.

از بین بردن لکه سیاه استیل

بعنوان مثال 5 قطره جوش شیرین، 3 قطره مایع ظرفشویی و 4 قاشق سرکه یک جرم گیر خانگی بسیار موثر برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه گاز استیل است. برای پاک کردن صفحه گاز استیل در هنگام استفاده از این جرمگیر از دستمال نرم، اسفنج یا مسواک استفاده کنید.

چگونه قابلمه استیل سیاه شده را بشوییم؟

برای جلوگیری از سیاه شدن ظروف استیل لازم است که به چند نکته توجه داشته باشید:

برای اینکه قابلمه را از سیاه شدن در اثر حرارت در ‌امان نگه دارید، حتما از حرارت کم برای پخت‌وپز استفاده کنید.
اگرچه مقاومت این قابلمه‌ها در برابر فرسودگی، حرارت و خراشیدگی بسیار زیاد است، تمیز کردن قابلمه استیل سیاه شده، بدون آسیب رساندن به آن بسیار مهم است.
برای تمیز کردن این ظروف ابتدا باید به مدت ۲۴ ساعت آن‌ها را کنار بگذارید و استفاده نکنید.

برای شستشوی این ظروف بهتر است از لکه بر قوی استفاده نکنید و مواد شوینده مناسبی به‌کار ببرید.
براق‌کننده به‌راحتی می‌تواند سیاهی قابلمه را از بین ببرد؛ اما اگر میزان قدرت این سفید‌کننده زیاد باشد باعث آسیب به استیل خواهد شد.
جوش شیرین و سرکه برای براق کردن ظروف استیل گزینه مناسبی هستند. علاوه­‌بر این می‌توان از موادی مثل روغن‌زیتون، کربنات‌سدیم، گازپاک‌کن، پودر ماشین‌ ظرفشویی، الکل، آرد و… نیز برای پاک کردن این لکه‌­ها استفاده کرد.

از بین بردن لکه سیاه استیل

نکات مهم استفاده از ظروف استیل

توجه داشته باشید پس از اجرای هر کدام از روش‌های معرفی شده برای از بین بردن لکه سیاه استیل و رفع سیاهی استیل تا 24 ساعت از این لوازم استفاده نکنید. عدم توجه به این نکته تا حد زیادی با نتیجه نامطلوب از رفع لکه‌های ایجاد شده بر سطح استیل همراه است.

استفاده از پدهای پلاستیکی و نرم برای شست و شوی آن
تمیز نمودن استیل در جهت رگه های آن
استفاده از مواد فاقد کلر مانند جوش شیرین , خمیر های اسپری , سرکه , حلال های الکلی

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

4 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *