حل دعوای زن و شوهری

حل دعوای زن و شوهری هم تابع قوانینی است که بهتر است همه زن و شوهر ها به آن پایبند باشند. اگر این قوانین درست رعایت شود دعوای زن و شوهری نه تنها مخرب نیست بلکه سازنده خواهد بود. با استفاده از قوانین شادمگ دیگر  دعوا و مشاجره پایه های زندگی مشترکتان را سست نمی کند.

قوانین در دعوای زن و شوهر

دعوا و مشاجره برای هر زوجی وجود دارد. چرا که همه انسان ها تفاوت های زیادی در مورد رفتار، طرز فکر، فرهنگ و… دارند. آیا شما نیز جز آن دسته از زن و شوهرهایی هستید که دائم با همسر خود بر سر مسائل تکراری بحث می کنید؟ آیا خبر از عوارض دعوای بی دلیل زن و شوهر بر روی کودک دارید؟ اگر شما نیز می دانستید که دعواهای مکرر شما با همسرتان چه تاثیراتی بر روی فرزندانتان خواهد گذاشت. حتما به دنبال راه حل هایی برای پایان دادن به دعواها بودید.

پای خانواده ها را وسط نکشید

هنگام بگو مگو با همسر، پای خانواده ها را وسط نکشید و سعی کنید مشکلاتتان را خودتان حل کنید زیرا این کار مشکلاتتان را بیشتر خواهد نمود و خانواده ها بحث و حرف های شما رافراموش نمی کنند و اینگونه اختلافات خانوادگی پیدا خواهید کرد.

حل دعوای زن و شوهری

با یکدیگر قهر نکنید

یکی از قوانین مهم دعوای زن و شوهری این است که بعد از دعوا و مشاجره قهر نکنید، جای خوابتان را تغییر ندهید، غذا نپختن و نخوردن نیز ممنوع است، سلام و خداحافظی الزامیست.

به خانواده ها توهین نکنید

هنگام دعوا و مشاجره با همسرتان یادتان باشد که نباید به خانواده یکدیگر توهین نمایید. حتی تمسخر قرار دادن و شوخی با خانواده همسرتان نیز اشتباه است زیرا همانطور که شما خانواده تان برایتان اهمیت دارد، خانواده همسرتان نیز برای او پراهمیت و جزوی از هویتش هستند و اگر شما به آنها توهین نمایید،هویت همسرتان را زیر سوال برده‌اید.

بچه ها را وارد دعوای خود نکنید

یکی از قوانین مهم دعوای زن و شوهری این است که فرزند خود را وارد دعوا نکرده و باعث نشوید که او جانبدار یکی از شما شود. در مقابل کودکتان دعوا نکنید زیرا این کار سبب بیزاری کودک از یک والد و بروز احساساتی چون ترس و وحشت در او می شود.

پای گذشته ها را به میان نکشید

هنگام جر و بحث با همسرتان به این نکته توجه نمایید که گذشته ها را وسط نکشید و به موضوع پیش آمده در حال بپردازید و تنها در مورد همان موضوع مورد اختلاف خود بحث نمایند زیرا وسط کشیدن موضوعات مشاجرات گذشته، دعوا را شعله ورتر و مسائل را پیچیده‌تر و غیرقابل حل می‌کند.

به یکدیگر بی احترامی و توهین نکنید

هنگام بگو مگو با همسر، هیچگاه به همسرتان توهین نکنید زیرا ناسزا و توهین به همسر تاثیرات طولانی مدتی را بر روح و روان او خواهد گذاشت و از کلمات درست استفاده کنید، تنها نکات منفی او را به یاد نیاورید و نکات مثبت همسرتان را دیده و در کمال احترام به حرف‌های او گوش دهید.

از کلمات دارای کلیت استفاده نکنید

برای ادامه دار نشدن بحث و دعوای تان ، از واژه های کلی مانند “هیچ وقت” یا “همیشه” در مشاجره و گفتگو استفاده نکنید و به جای کلی‌گویی، از واژهای جزئی تر استفاده نمایید تا همسر شما بهتر و واضح تر متوجه منظور شما گردد.

منظورتان را واضح بیان کنید

بهتر است در دعوا بر خشم خود مسلط شوید و ناراحتی تان را بدون تیکه و کنایه بیان کنید، منظورتان را واضح بگویید تا بتوانید با یکدیگر بهتر گفتگو کنید.

حل دعوای زن و شوهری

از مسخره کردن همسرتان بپرهیزید

هنگامی که با همسرتان به جر و بحث می پردازید نباید او را مسخره و ترور شخصیت کنید و باید روی مشکلاتتان تمرکز نمایید پس تمسخر را کنار بگذارید و راحت و بدون قضاوت و مسخره و مقایسه با همسرتان حرف بزنید.

چیزی نگویید که پشیمان شوید

در اوج دعوا باید حواس‌تان باشد با کسی که سال‌ها و ماه‌ها خاطره دارید قرار نیست مثل دیگران درگیری پیدا کنید و در نهایت قرار است با هم زندگی کنید پس مراقب باشید که حرفی نزنید و کاری را انجام ندهید که بعدا پشیمان شوید و نتوانید آسیب های آن را جبران کنید.

عوارض دعوای زن و شوهر برای فرزندان چیست؟

طبق تحقیقات حتی کودک 6 ماهه نیز می تواند تحت تاثیر مشاجره های دائم و شدید بین پدر و مادر خود قرار بگیرد. کودکان در تمام سنین، از دوران نوزادی تا اوایل بزرگسالی تحت تاثیر نحوه برخورد والدین و ناراحتی ها و مشکلات موجود قرار می گیرند. ازدواج های پر تعارض و مشاجره بر سلامت روان فرزند تاثیر مخربی خواهد گذاشت.

برخی از این تاثیرات عبارتند از:

 • ایجاد احساس ناامنی برای کودک
 • کودکان همیشه نگران طلاق و جدایی والدین خود هستند.
 • دعواهای مکرر باعث دوری کودک از زندگی شاد می شود.
 • دعوا و مشاجره باعث دوری والدین از فرزندان خود می شود.
 • کیفیت رابطه بین پدر و مادر و فرزند پایین میاید.
 • باعث ایجاد یک محیط استرس زا برای کودک می شود.
 • استرس بوجود آمده بر سلامت جسمی و روانی کودک تاثیر می گذارد.

حل دعوای زن و شوهری

 • استرس باعث اختلال در رشد طبیعی و سالم کودک می شود.
 • احتمال ایجاد افسردگی برای کودک پررنگ می شود.
 • فرزندان برای ادامه تحصیل با مشکل مواجه می شوند.
 • احتمال ترک تحصیل و گرفتن نمرات ضعیف را افزایش می دهد.
 • بچه ها با دیگران رفتار خصمانه دارند.
 • پرخاشگری، بزهکاری و مشکلات اجتماعی و عدم سازگاری با مدرسه در کودکان بالا می رود.
 • احتمال سیگار کشیدن، مشروبات الکلی را افزایش می‌دهد.
 • کودکانی که در معرض دعوای والدین قرار می‌گیرند، احتمالاً اعتماد به نفس پایینی دارند.
چطور با احساسات کودکان كنار بيايم ؟

هنگام دعوا و مشاجره بین زن و شوهر، بچه ها را چه کنیم؟

مشاجره بین زن و شوهر عوارض به شدت مخربی را برای فرزندان دارد. در مشاوره دعوای زن و شوهر این نکته ذکر می شود که کودکان در هنگام دعواها و بحث ها کجا بوده اند؟ این سوال شاید برای شما نیز بعد از دیدن عوارض وحشتناک دعوا بر فرزندان پیش بیاید که وقتی زن و شوهر دعوا می کنند بچه ها را چه کنیم؟

اول از همه سعی کنید دعواها و مشاجره های خود با همسر را به حداقل برسانید. چون هر چقدر هم که سعی کنید فرزندان مطلع نشوند آنها زرنگ تر از شما هستند.

حل دعوای زن و شوهری

در هیچ زمانی پیش فرزندان با یکدیگر بحث نکنید و صدای خود را بالا نبرید.

در هنگام عصبانیت و ناراحتی از همسرتان، در پیش فرزندان از او بد گویی نکنید و شخصیت او را در پیش فرزندانش خراب نکنید.

نکته مهم

اگر متوجه شدید که صدای بحث و دعواهای شما به اتاق فرزندانتان رسیده است، جلسه خانوادگی برگزار کنید و در مورد بحث خود صحبت کنید. البته نیاز نیست وارد جزئیات شوید می توانید بگویید: من و بابا دیشب با هم صحبت می کردیم که صداهایمان از کنترل خارج شد. ما در مورد موضوعی که اختلاف نظر داشتیم بحث کردیم. اما مشکل حل شده و خانواده ما در کنار یکدیگر عالی است.

به فرزندان خود اطمینان بدهید که این فقط یک بحث بوده و نشان دهنده به وجود آمدن مشکلات بزرگتر مثل جدایی و طلاق نیست. به آنها یادآوری کنید که هنوز یکدیگر را دوست دارید.

برای آنها توضیح دهید که گاهی اوقات مشاجره و دعوا اتفاق می افتد و همه پدر و مادرها ممکن است عصبانی شوند. با این حال، همه شما با وجود اختلاف نظرها یکدیگر را دوست دارید.

اگر فکر می کنید دعوای شما با همسرتان به سلامت روانی فرزندتان آسیب زده است، به یک مشاور یا روانشناس کودک مراجعه کنید.

10 علت مهم دعوای زن و شوهری

مشکل در برقراری ارتباط موثر با یکدیگر، نداشتن وقت برای همدیگر، پول و مشکلات اقتصادی متداول ترین علت دعوای زن و شوهر هستند. طبق تحقیقات انجام شده زوج ها در اوایل زندگی بیشتر بر سر مسائل مربوط به اعتماد به نفس و رابطه جنسی با هم دعوا می کنند. بعد از گذشت چند سال از زندگی مشترک، موضوع دعواهایشان به مشغله های کاری و عادت های اشتباه و پول تغییر می یابد.

اکثر دعواهای زن و شوهر همگی بر سر موضوعات تکراری است. متناسب با هر خانواده ای علت دعوای زن و شوهر ها متفاوت است. اما مشاوران مرکز مشاوره آویژه برخی از رایج ترین مشکلاتی که سبب ایجاد دعواهای مکرر می شود را در این قسمت برای شما آورده اند. راه حل دعوا زن و شوهر و پایان دادن به آنها را نیز گفته شده است. تا شما بتوانید به تمام بحث ها و مشاجره های تکراری خود با همسرتان پایان بدهید.

پول و مشکلات مالی

پول و نبود رفاه اقتصادی همیشه نقش مهمی در دعواهای زن و شوهر داشته است. وقتی دو نفر از نظر اقتصادی با هم سازگاری نداشته باشند نمی توانند به درک درست و یکسانی نسبت به خرج کردن و پس انداز برسند. برخی از مردان نسبت به توقع بالای همسرانشان شکایت می کنند. در مقابل بعضی از زنان می گویند شوهر خسیسی دارند.

راه حل دعوای زن و شوهری

با همسرتان یک جلسه فوری برگزار کنید. در مورد بودجه و درآمد خانواده خود صحبت کنید. همچنین در مورد نحوه پس انداز و دخل و خرج خانه به یک تصمیم نهایی و دو طرفه برسید. اینکه بدانید هر ماه چه مقدار باید خرج خوراک و پوشاک و … بکنید و چه مقدار برای پس انداز باقی می ماند. یک راه عالی برای پایان دادن مشاجره زن و شوهر بر سر پول است.

مقایسه اخلاق همسر با دیگران

یکی از مهم ترین اشتباه رایج زنان در رابطه و یا مردان این است که همسر خود را با دیگران مقایسه می کنند. اینکه همسر شما خیلی پرحرف، خجالتی، بی احساس و … است و دائم با دیگران رفتارهایش را مقایسه می کنید. اصلا کار درستی نیست. شما همسرتان را با تمام این ویژگی ها قبول کرده اید. بحث و مقایسه او باعث کاهش اعتماد به نفسش می شود.

راه حل

دست از مقایسه کردن بردارید. به جای اینکه دائم بخاطر مقایسه اخلاق همسرتان با دیگران به دعوا و مشاجره بپردازید زمانی را تعیین کنید و با یکدیگر در مورد خصوصیات اخلاقی و یا رفتاری که باعث آزار یکدیگر می شود، صحبت کنید. حواستان باشد از تخریب کردن همسرتان و یا کنایه زدن به او استفاده نکنید. فقط راه هایی برای تغییر در برخی از رفتارها پیدا کنید.

حل دعوای زن و شوهری بخاطر دوستان

دعواهای مکرر بر سر ارتباط با دوستان و یا رفت و آمد با آنها در بین زوجین بسیار رایج است. اینکه شما بگویید از همه دوستان همسرتان متنفرید و نمی خواهید همسرتان با آنها صحبت کند بسیار خود خواهی است. اگر بخواهید بی جهت و با بی منطقی به دوستان او ایراد بگیرید رفتار او نیز همین گونه خواهد بود. او نیز دوستانتان را مورد بازخواست قرار می دهد.

حل دعوای زن و شوهری

راه حل
اگر اشتباهی از سمت دوستان همسرتان دیده اید. یا به خاطر دلایلی نمی خواهید همسرتان با آنها در ارتباط باشد. باید با او در مورد دلایل خود صحبت کنید. اگر دلایل منطقی دارید، به همسرتان یادآوری کنید که زندگی مشترک را باید اولویت قرار دهد و دوستانش را تغییر بدهد.

حل دعوای زن و شوهری به دلیل فرزندان

فرزندان تا حد زیادی متداول ترین و مهم ترین موضوع دعوای بین زن و شوهرها هستند. به طور کلی 20 درصد از آمار طلاق مربوط به دعوا و مشاجره بر سر فرزندان است. تفاوت ها در شیوه فرزند پروری، نحوه تنبیه آنها و سایر موضوعات مربوط به تربیت فرزند عامل اصلی دعوای بین زن و شوهر است.

پرورش اعتماد به نفس با چند راهکار تضمینی

راه حل
مسلما هم پدر و هم مادر هر دو فرزند خود را دوست دارند و تمام تلاش خود را برای تربیت درست و رفاه و آسایش آنها انجام می دهند. اینکه شما فکر کنید همسرتان نسبت به فرزندانش بی تفاوت است و یا شیوه غلطی را پیش گرفته درست نیست. می توانید از مشاوره کودک یا مشاوره خانواده برای پیدا کردن بهترین شیوه های تربیت کودکان کمک بگیرید.

فراموش کردن همسر و نداشتن وقت کافی برای خانواده

اکثر زنان دعوا با شوهر را بخاطر پر مشغله بودن و نداشتن وقت و حوصله برای خانواده پیش می برند. البته در جوامع امروزی که زنان نیز در بیرون از خانه مشغول به کار هستند این موضوع دو طرفه شده است. گله و شکایت از فراموش کردن مناسبت های مهم مثل تولد و یا سالگرد ازدواج و ناراحتی بخاطر اینکه همسر وقت کافی برای خانواده صرف نمی کند یکی از علت های دعواهای مکرر زن و شوهر است.

راه حل دعوای زن و شوهری

برنامه ریزی کنید و در برنامه های خود وقت هایی را برای در کنار همسر و فرزندان بودن انتخاب کنید. مشغله و کار نباید بین شما و همسرتان فاصله بندازد. اگر هفته ای را پر مشغله گذراندید در عوض آخر هفته تمام توجه خود را به خانواده معطوف کنید. البته در مقابل نیز همسرتان باید به درک درستی از کارها و مشغله های کاری شما رسیده باشد.

حل دعوای زن و شوهری

حسادت

حسادت به دیگران و یا به هر چیزی که با همسر شما در ارتباط است مثل کار، همکاران و … می تواند یکی از علت های دعواهای مکرر زن و شوهر باشد. مقایسه زندگی خود با دیگران و یا مقایسه همسر و فرزندانتان با آشناها یک کار بسیار اشتباه و آسیب رسان است.

راه حل دعوای زن و شوهری

بر روی کاغذ در مورد خوبی ها و مهارت هایی که خودتان و همسرتان دارید، بنویسید. در مورد نکات مثبت همسر و فرزندان خود بنویسید و آنها را برای خود تکرار کنید. تا متوجه شوید که زندگی شما نیز قشنگی ها و خوبی های خاص خودش را دارد. حسادت نکردن به دیگران راز خوشبختی در زندگی زناشویی است.

مرور اشتباهات گذشته

کم نیستند زن و شوهر هایی که دائم در مورد آنچه که در گذشته رخ داده و باعث ناراحتی شده است بحث می کنند. اینکه دائم در مورد اشتباهاتی که همسرتان انجام داده او را سرزنش کنید باعث ایجاد افسردگی، نزدیک شدن به پایان زندگی مشترک خود و دلزدگی از زندگی می شود. مرور اشتباهات گذشته بسیار عادت بد و اشتباهی است.

راه حل

در روانشناسی دعوای زناشویی این نکته ذکر می شود که گذشته را فراموش کن و اصلا نسبت به آنچه اتفاق افتاده است کینه به دل نگیر. چون هم باعث آزار رساندن به جسم و روح خود می شود و هم باعث آزار دیگران.

دعوا بر سر خانواده ها مهمترین دلیل دعوای زن و شوهری

این موضوع که خانواده چه کسی مهم تر هست و یا کدام خانواده اولویت دارد؟ باعث دعوای زیادی بین زن و شوهر می شود. اولویت دادن به خانواده خود و یا همسر، دعوا بر سر دخالت های خانواده ها و یا مشکلاتی از این قبیل برای هر زن و شوهری پیش می آید. هنگامی که خانواده شما و یا همسرتان در مورد زندگی مشترک شما نظر می دهند و یا هنگامی که مشاجره های شما در خانواده ها مطرح می شود، آنها نیز در گیر می شوند. همه این ها به شدت به زندگی مشترک شما آسیب می زند.

حل دعوای زن و شوهری

راه حل

شما و همسرتان باید سعی کنید مسائل مربوط به زندگی مشترکتان را خودتان حل کنید و نگذارید به گوش خانواده ها برسد. هر خانواده ای سمت فرزند خودش است. در نتیجه، احترام ها از بین می رود. اگر خودتان و همسرتان نتوانستید مشکلات خود را به تنهایی حل کنید بهتر است به جای مشورت با خانواده هایتان از مشاوره حضوری خانواده استفاده کنید.

نبود صمیمیت و محبت

بعد از گذشت سال های اول از زندگی مشترک برخی از زوجین دیگر مثل قبل به یکدیگر ابراز عشق و علاقه نمی کنند. مشغله های کاری، مشکلات اقتصادی، به دنیا آمدن فرزندان، نبود وقت برای یکدیگر و … همه باعث کمرنگ شدن صمیمیت و محبت بین زوج ها می شود. این نبود محبت را زوجین تا جایی تحمل می کنند و وقتی که بیش از حد شد، صبرشان لبریز می شود و دعواهای مکرر بین زن و شوهر شروع می شود. نبود محبت و صمیمیت باعث کمرنگ شدن ارتباط جنسی زن و شوهر نیز می شود که به شدت آسیب زا است.

راه حل دعوای زن و شوهری

حتی اگر 50 سال نیز از زندگی مشترک شما بگذرد باز نیاز به محبت و دوست داشتن همچنان ادامه خواهد داشت. حتی گاهی بیشتر از قبل نیز می شود. پس همسرتان را فراموش نکنید. در کنار تمام دغدغه ها و مشغله هایی که دارید برای او نیز وقت بگذارید، به او مهربانی کنید و از جملات عاشقانه در مکالمات خود استفاده کنید.

برخی از عادت های اشتباه

جویدن غذا با صدای بلند، اعتیاد به تلفن همراه و یا فضای مجازی، وقت شناس نبودن و … از عادت های آزار دهنده ای است که باعث دعوا بین زن و شوهر می شود. اینکه همسرتان با صدای بلند در کنار شما غذا می خورد و یا نوشیدنی اش را با بیشترین صدای ممکن سر می کشد واقعا آزار دهنده است اما با دعوا و بحث حل نمی شود.

آداب عید دیدنی چطور باید باشه ؟ این رفتارهای خفن شما رو جنتلمن و باکلاس می کنه !

راه حل

این موضوع آنقدر جدی نیست که نتوان آن را حل کرد. ولی نباید هر بار به خاطر این عادت های غلط با همسر خود دعوا کرد. در مورد اینکه چه عادت هایی از همسرتان شما را آزار می دهد و چگونه می توان راهی برای حذف آنها پیدا کرد با همسر خود صحبت کنید. او باید تمرین کند که این عادت ها را از بین ببرد.

برای جلوگیری از دعوای زن و شوهر چه کنیم؟

حتی اگر از آزادانه‌ترین روش‌های ارتباط با همسر نیز استفاده کنید, بازهم دعوای زن و شوهر ادامه دارد. بر اساس گفته دکتر گرودی، مشاور ازدواج و خانواده، بهتر است هنگام بروز اختلاف با همسر , زمانی را برای بحث و گفتگو درباره مشکلات زناشویی موجود اختصاص دهیم. او پیشنهاد می‌کند، هنگام شروع دعوا و مشاجره با همسر به او بگوئید: “بهتر است این موضوع را به شب موکول کنیم, یا زمان دیگری که وقت و تمرکز کافی برای صحبت درباره آن داشته باشیم”.

حل دعوای زن و شوهری

موکول کردن صحبت با همسر به زمانی معین، برای حل اختلافات زناشویی این فرصت را در اختیار زوج‌ قرار می‌دهد تا بتوانند خود را برای تفکر و ارائه نظرات بهتر آماده کنند. آن‌ها در این فاصله زمانی می‌توانند بهترین راه برای بیان آرام‌تر و منطقی‌تر احساسات خود پیدا کنند, به‌نحوی‌که از بروز رفتارهای تدافعی یا اتهام‌آمیز هنگام گفتگو با همسر جلوگیری شود.

در هنگام دعوای زن و شوهر خیلی از حرف‌ها از روی احساس خشم و عصبانیت و بدون اراده و فکر قبلی بر زبان آورده می‌شود به‌طوری‌که علی‌رغم احساس پشیمانی آنها پس از فروکش کردن خشم، اما تأثیر منفی این رفتار در خاطر زوج خواهد ماند.

چند نکته در حین دعوا با همسر از نظر روانشناسی

نکته اول

اینکه به یاد داشته باشید جروبحث و دعوا با همسر نباید به‌عنوان یک تهدید در ازدواج در نظر گرفته شوند؛ بلکه امری است که می‌تواند به تکامل و رشد و بهبود رابطه عاطفی با همسر کمک کند و شما را راهنمایی کند تا دراین‌رابطه، همسر خود را بهتر بشناسید. شما همچنین در حین دعوا و مشاجره با همسر به خودشناسی بیشتری دست می‌یابید.

نکته دوم

که بسیار مهم است، شما باید تشخیص دهید چه زمانی «آماده» بحث و گفتگو با همسر خود هستید. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که زوج در زندگی مشترک با آن روبرو هستند این است، زمانی بحث و گفتگو می‌کنند که ازلحاظ احساسی آمادگی لازم را ندارند و برای گوش دادن یا درک دیدگاه همسر خود درباره حل مشکلات زناشویی آماده نیستند.

گوش دادن به صحبت‌های همسر به معنای «پذیرش» بی‌چون‌وچرای حرف‌های او نیست، بلکه گوش دادن به معنای آن است که شما دیدگاه و نظر همسر خود را درک کنید. بنابراین، بهترین زمان برای بحث و گفتگو و دعوا با همسر زمانی نیست که موضوعی به طور اتفاقی پیش می‌آید یا شما نمی‌توانید منطقی برخورد نمایید؛ بنابراین باید طوری برنامه‌ریزی کنید که هر دو بتوانید بر روی موضوع موردنظر تمرکز کنید، بدون این‌که احساسات مانع این گفتگو شوند.

نکته سوم برای حل دعوای زن و شوهری

موضوع انعطاف‌پذیری در حین دعوا با همسر است. بسیاری از زوج‌ها با انتظارات یک‌طرفه وارد بحث و گفتگو با همسر خود می‌شوند. اما نکته هیجان‌انگیز در ازدواج این است که همسر ما توانایی تغییر نظرات و نگرش‌های ما را دارد و ما باید بر مبنای آنچه که از دیدگاه طرف مقابل از یک موضوع یاد می‌گیریم، نسبت به تغییرش پذیرا باشیم. این بدان معنا نیست که ما همیشه باید به اراده و میل همسر خود رفتار کنیم و تحت تأثیر قرار بگیریم، بلکه باید این نکته را در نظر بگیریم که تغییر موضع و دیدگاه ما درست و مناسب باشد.

نکته چهارم

این است که به یاد داشته باشیم همه ما آسیب‌پذیر هستیم. حتی اگر همسر یا دوست نزدیک ما طوری عمل کند که “همه چیز را می‌داند”، ما باید رفتار مناسب با همسر را اول از خودمان شروع کنیم. ما باید برای تغییر رفتار در ازدواج انعطاف‌پذیر باشیم. اگر اول خودمان را تغییر دهیم، بیشتر احتمال دارد که همسر ما نیز تغییر کند.

اغلب ما انتظار داریم همسر ما “همه چیز دان” یا “کامل” باشد. در عوض باید در نظر داشت طرف مقابل ما نیز فقط یک مرد یا زن معمولی است و ممکن است اشتباهاتی را مرتکب شود. قضاوت زود هنگام در مورد همسر آسان است، اما بخش مهمی از مدیریت در حل اختلاف با همسر این است، زمانی را به فکر کردن و درک خواسته و نظرات همسر خود اختصاص دهید.

به عقیده این مشاور خانواده، حدس و گمان ما مهم نیست، مهم این است که مکث کنیم و به نیازهای خود، نیازهای شریک زندگی و همچنین نیازهای مشترک فکر کنیم تا در کنار همسر خود یک ازدواج موفق را تجربه کنیم.

حل دعوای زن و شوهری

سوالات متداول

چه چیزی باعث دعوای تکراری زن و شوهر می شود؟

وقتی که زوج ها در مورد مسائلی با یکدیگر اختلاف نظر دارند، بجای صحبت در مورد آن و پیدا کردن راه حل برایش، به سکوت و یا بحث و دعوا می پردازند. چون نمی توانند ارتباط موثر و مفید با یکدیگر برقرار کنند. این ناراحتی ها همچنان ادامه می یابد و باعث دعواهای مکرر آنها می شود. مشاجره مکرر بین زوج ها باعث از بین رفتن احترام و درک در یک رابطه می شود.

آیا زوج های خوشبخت هم ،با هم دعوا می کنند؟

بر اساس یک مطالعه جدید، روشی که زوج های شاد با هم بحث می کنند متفاوت از بقیه است اما مسلما بحث برای زوج های خوشبخت نیز وجود دارد. پس در ازدواج، تعارض اجتناب ناپذیر است. حتی شادترین زوج ها هم بحث می کنند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

21 آبان 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *