افتتاح حساب ترکیه
ترمیم جای زخم

ترمیم جای زخم مخصوصا اگر این زخم در جاهای حساسی مانند صورت باشد اعتماد به نفس شما را بالا می برد. شاید روند ترمیم زخم طولانی باشد اما قطعا شما قادر خواهید بود با روش های خانگی که شادمگ در اختیارتان قرار داده، بدون جراحی و درمان کلینیکی این مشکل را ترمیم کنید. با ما همراه باشید.

ترمیم جای زخم و از بین بردن اسکار زخم، بخیه وسوختگی

هر زمان یک جراحت یا بریدگی در پوست ایجاد گردد، این شرایط باعث می‌شود پس از ترمیم، بر روی پوست جای زخم یا اسکار ایجاد شود. به هر حال فاکتورهای متعدد می‌توانند تاثیر مشخص بر شدت جای زخم باقیمانده بر روی پوست پس از ترمیم آن داشته باشند. برای مثال اندازه و عمق زخم، ضخامت و رنگ پوست فرد، و نیز زاویه و جهت ایجاد زخم همگی از عوامل تاثیرگذار در این رابطه هستند.

معمولاً جای زخم روی صورت ایجاد شده در نتیجه تصادفات رانندگی، سوختگی و آسیب‌دیدگی می‌توانند زندگی فرد را مشکل کرده و بر اعتماد به نفس وی در ارتباط با شرایط ظاهری تاثیر منفی داشته باشند. هر چند ما در خصوص درمان سوختگی در خانه با شما مطالبی را به اشتراک گذاشتیم اما خوب است بدانید امروزه روشهای لیزری و غیر لیزری بدون تهاجم (غیر جراحی) برای درمان این اسکارها وجود دارد. پزشک پوست جای زخم‌ها و اسکارهای ایجاد شده بر روی پوست شما را با دقت فراوان با استفاده از این روشها ترمیم می‌کند.

زخم پشت - ترمیم جای زخم

پس از درمان پوست اصلاح شده و شرایط آن را بهبود می‌یابد. در صورتی که به دنبال ترمیم جای زخم یا اسکار ایجاد شده بر روی پوست خود هستید، در ادامه اطلاعات مفیدی در مورد آن در اختیار شما قرار می‌گیرد. به این ترتیب با مطالعه این مطالب شما می‌توانید با روشهای مختلف ترمیم جای زخم آشنا شوید.

شاید علاوه بر ترمیم جای اسکار زخم از بین بردن جای جوش هم دغدغه بسیاری از شما باشد. اگر مطالب قبلی شادمگ را مطالعه کنید در این خصوص هم به شما مشاوره دادیم.

جای زخم چیست؟

اگر می‌خواهید از این عارضه خلاص شوید قبل از هر چیز باید بدانید جای زخم یا اسکار چیست و چگونه می‌توانید آن را برطرف کنید.

تشکیل اسکار بخشی از روند بهبود آسیب‌دیدگی است. هنگامی که لایه میانی پوست -درم- آسیب می‌بیند، بدن به طور طبیعی رشته‌های کلاژنی را جهت ترمیم این آسیب تولید می‌کند و همین موضوع باعث ایجاد اسکار روی پوست می‌شود.

نکاتی درباره جای زخم

در بیشتر موارد، هرچه زخم سریع‌تر بهبود یابد و کلاژن کمتری رسوب کند، جای زخم کمتر به نظر می‌رسد.
معمولاً شدت آن بستگی به شدت جراحت یا آسیب دارد.
بر روی قسمت‌های مختلف بدن به شکل‌های متفاوتی ایجاد می‌شود.
بسته به سن فرد مصدوم به شکل متفاوتی بروز می‌کند.
انواع مختلفی دارد.

جای جوش - ترمیم جای زخم

نوع زخم خود را تشخیص دهید

اولین مرحله برای درمان و از بین بردن جای زخم یا اسکار، این است که تشخیص دهید اسکار شما نشات گرفته از چه نوع زخمی است. بسیاری از افراد با همه انواع زخم‌ها یکسان برخورد می‌کنند و به اشتباه با یک سری درمان‌هایی که برای همه انواع زخم توصیه می‌شود، باعث بدتر شدن جای زخم‌شان می‌شوند.

به همین دلیل به شدت توصیه می‌کنیم پیش از آن که هر راهکار درمانی را امتحان کنید و با انواع و اقسام روش‌های توصیه شده از طرف دیگران به جان جای زخم‌تان بیفتید، نوع زخم را تشخیص دهید. برای مثال بسیاری لک صورت خود را با جای زخم و اسکار اشتباه گرفته و راهکارهای نادرستی را برای رفع آن در پیش می‌گیرند. بدیهی است که بهترین راه تشخیص نوع اسکار، مراجعه به پزشک متخصص است. با این حال ادامه این مطلب کمک بسیاری در شناخت نوع زخم تان و به تبع آن برداشتن اولین قدم برای از بین بردن جای زخم می‌کند.

پاک کردن تاتو ابرو یکی از مشکلاتی است که خانم ها قبل تتو به آن خوب فکر میکنند. اگر از مدل تتو ابرو خوشتان نیامده و یا مدل تتو شما از مد رفته میتوانید آنرا پاک کنید. غیر از روش های کلینیکی برخی روشهای خانگی هم وجود دارد که ما در شادمگ به آن اشاره کردیم و می توانید براحتی تتو خود را پاک کنید.

از این خوراکی هایی که باعث سرد مزاجی می شوند دوری کنید

انواع جای زخم

جای زخم انواع مختلفی دارد که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فردی دارند.

آتروفیک

جای زخم آتروفیک به دلیل از بین رفتن بافت ایجاد می‌شود. این نوع اسکار که معمولاً بعد از آکنه و آبله مرغان پدید می‌آید، ظاهری به شکل فرورفته، دندانه‌دار یا مسطح روی پوست دارد. اغلب اسکارهای آتروفیک نسبت به سایر قسمت‌های پوست دارای رنگدانه‌های تیره‌تری هستند.

از بین رفتن جوش - ترمیم جای زخم

هیپرتروفیک

جای زخم‌های هیپرتروفیک به شکل بافت اضافه روی پوست ایجاد می‌شوند. این نوع جای زخم‌ برخلاف جای زخم‌های کلوئیدی (زخم‌هایی که گوشت اضافه می‌آورند)، خارج از ناحیه آسیب دیده رشد نمی‌کنند و معمولاً تیره‌تر از سایر قسمت‌های پوست بدن است.

کلوئیدی (keloid scar)

جای زخم‌های کلوئیدی در نتیجه بهبود تهاجمی زخم و تولید بیش از حد بافت ایجاد می‌شود. این نوع اسکار ظاهری برجسته، گوشتی و پف‌دار داشته و معمولاً از پوست اطراف تیره‌تر است. برخلاف جای زخم‌های هیپرتروفیک، جای زخم‌های کلوئیدی می‌توانند فراتر از ناحیه آسیب دیده رشد کنند.

انقباضی (کنتراکچر)

جای زخم‌های انقباضی در قسمت‌هایی که مقدار زیادی از بافت پوست از بین رفته یا دچار آسیب‌های بسیار شدید شده باشد (مانند سوختگی) به وجود می‌آید. در چنین جای زخم‌هایی پوست سفت و براق شده و حرکت آن محدود می‌گردد.

روتین پوستی کره ای چیزی ست که در سالهای اخیر همه به دنبال آن هستند. داشتن پوشت صاف و شفاف کره ای ها دلیل اصلی این گرایش است. ما در شادمگ اصول ده گانه این روتین را در اختیار شما قرار دادیم.

درمان‌ های خانگی برای ترمیم جای زخم

هیچ روش شناخته‌شده‌ای برای درمان جای زخم به طور کامل وجود ندارد، اما بسیاری از آن‌ها به مرور زمان خود به خود محو می‌شوند. طرفداران درمان‌های طبیعی بر این باورند که با کمک درمان‌های خانگی می‌توان روند محو شدن جای زخم را تسریع کرد تا از این طریق کمتر به چشم بیاید. در ادامه چندین روش درمانی که برای برخی افراد می‌تواند موثر باشد را می‌خوانیم.

بردیگی در دست - ترمیم جای زخم

ورقه‌ها و ژل‌های سیلیکونی

از بین تمام درمان‌های خانگی موجود جهت ترمیم جای زخم  سیلیکون بیشترین شواهد را برای کارایی دارد.

تحقیقاتی که در طی 20 سال گذشته صورت گرفته نشان می‌دهد، که استفاده از ورقه‌ها یا ژل‌های سیلیکونی می‌توانند به تدریج اسکار را بهبود بخشند:

بر اساس مطالعات صورت گرفته ورقه‌های سیلیکونی به عنوان راهکاری ثابت شده، جهت درمان جای زخم استفاده می‌شود.
دیگر تحقیقات نشان می‌دهد که ژل موضعی سیلیکونی باعث بهبود جای زخم‌های کلوئیدی و هیپرتروفیک می‌شود.
ژل‌ها و ورقه‌های سیلیکونی را می‌توان بدون نیاز به نسخه پزشک تهیه کرد. پزشکان معمولاً این روش درمانی را بعد از عمل جراحی و یا برای کمک به تشکیل اسکار بعد از آسیب‌دیدگی تجویز می‌کنند. برای کمک به رفع جای زخم، ژل‌ها یا ورقه‌های سیلیکونی باید به مدت 12 ساعت در روز به مدت حداقل 3 ماه روی جای زخم قرار داده شوند. سیلیکون عوارض جانبی کمی داشته و معمولاً استفاده از آن آسان و بدون درد است.

پماد برای از بین بردن جای زخم

کرم یا پماد رفع جای زخم، می‌تواند ترکیبات و مواد مؤثره متفاوتی داشته باشد. از ترکیبات سنتتیک تا عصاره‌های گیاهی. البته همان‌طور که گفته شد، تحقیقات نشان داده‌اند سیلیکون برای از بین بردن اسکار، ماده بسیار مؤثری است. دایمتیکون نیز که پلیمری بر پایه سیلیکون است، تأثیر مشابهی در از بین بردن جای زخم دارد.

محققان طی مطالعات گوناگون، تأثیر ترکیبات طبیعی در بهبود جای زخم را بررسی و برخی از آن‌ها را تأیید کرده‌اند. اما در حقیقت سیلیکون/دایمتیکون مطمئن‌ترین ماده‌ای است که شواهد علمی کافی در مورد اثربخشی آن در از بین بردن جای زخم وجود دارد. پس بهتر است اگر به دنبال سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای ترمیم جای زخم خود هستید، درمان با این ماده (چه به صورت پماد یا ژل، چه به شکل ورقه‌های سیلیکونی) را در اولویت قرار دهید. هرقدر سریع‌تر اقدام به رفع اسکار نمائید، احتمال اینکه به طور کامل برطرف شود بیشتر است.

پماد - ترمیم جای زخم

آلوورا برای ترمیم جای زخم

ژل آلوورا دارای خواص ضد التهابی است و احتمال دارد بتواند علاوه بر کاهش تحریک پوست، به جلوگیری از تشکیل اسکار و بازسازی سلول‌های پوستی نیز کمک کند. از این گیاه پرخاصیت برای تهیه بهترین آبرسان پوست هم استفاده می شود.

می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

1) پوست تیره و سبز رنگ اطراف برگ آلوورا را جدا کنید.

2) ژل شفاف آن را بیرون آورده و با حرکات دایره‌ای روی جای زخم بزنید.

3) بعد از نیم ساعت، ژل را با آب سرد بشویید.

اگه می خوای ذهنت خالی شه اینطوری در خانه مدیتیشن کن !

4) این کار را روزی ۲ بار تکرار کنید.

نکته: ژل آلوورا ماده بسیار مؤثری برای پیشگیری از ایجاد تاول و بدتر شدن شرایط، در هنگام سوختگی‌های پوستی نیز هست.

ویتامین E

شواهد علمی در مورد تاثیر ویتامین E روی اسکار قطعی نیست و علی‌رغم تصور عمومی، ویتامین E موضعی احتمالاً تاثیری بر رفع اسکار ندارد. تحقیقات در مورد اینکه چگونه ویتامین E می‌تواند آکنه را درمان کند و باعث رفع جای زخم شود، بی‌نتیجه بوده است. اما با این وجود برخی افراد از آن استفاده می‌کنند. در صورتی که تصمیم گرفتید شما هم آن را امتحان کنید، می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

1) کپسول ویتامین E را از وسط باز کرده و روغن داخل آن را بر روی جای زخم بریزید (ممکن است برای پوشش‌دهی کامل اسکار به بیش از یک کپسول نیاز داشته باشید).

لیزر - ترمیم جای زخم

2) به مدت ۱۰ دقیقه روغن را به آرامی در اطراف و روی جای زخم ماساژ دهید.

3) بعد از ۲۰ دقیقه روغن را با آب گرم بشویید.

4) این کار را حداقل ۳ بار در روز انجام دهید.

عسل برای ترمیم جای زخم

عسل خام یک درمان قدیمی برای محو کردن جای زخم است. این ماده حاوی ترکیباتی است که بازسازی بافت را تحریک کرده و می‌تواند به رفع جای زخم کمک کند.

1) قبل از خواب روی جای زخم خود لایه‌ای عسل مالیده و روی آن را با باند بپوشانید.

2) اجازه دهید تمام شب، عسل روی اسکار بماند.

3) هنگام صبح باند را برداشته و عسل را با آب گرم بشویید.

4) تا زمان بهبودی، این کار را هر شب انجام دهید.

هرقدر زودتر شروع به استفاده از عسل کنید، اثر ترمیمی آن بیشتر خواهد بود. هنگامی که خود زخم ترمیم شد و دیگر ترشح یا خونریزی نداشت می‌توانید استفاده از عسل را آغاز کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین‌هایی است که می‌توانند رشد سلول‌ها و بافت‌های پوست را تقویت کرده و در نتیجه به رفع جای زخم کمک کنند.

بازسازی صورت - ترمیم جای زخم

1) اگر دما پایین است و روغن نارگیل به شکل جامد درآمده، مقداری از آن را روی اسکار بگذارید، با حرارت بدن مایع می‌شود.

2) به مدت ۱۰ دقیقه روغن را روی اسکار ماساژ دهید.

3) اجازه دهید تا روغن جذب پوست‌تان شود، این کار حدوداً یک ساعت زمان می‌برد.

4) این روند را دو تا چهار بار در روز تکرار کنید.

سرکه سیب برای ترمیم جای زخم

اثربخشی سرکه سیب در جلوگیری از ایجاد اسکار آکنه در مطالعات بالینی اثبات شده است. یک مطالعه در سال 2014 این اثر را به اسید سوکسینیک موجود در سرکه سیب نسبت داد. اسید سوکسینیک می‌تواند التهاب ناشی از آکنه را کنترل کند. این موضوع به نوبه خود ممکن است از ایجاد اسکار جلوگیری کرده و به رفع جای زخم کمک کند.

1) 4 قاشق غذاخوری آب مقطر را با ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب طبیعی مخلوط کنید.

2) پنبه را به ترکیب آب و سرکه آغشته کرده، روی جای زخم بزنید و اجازه دهید تا خشک شود.

3) این کار را هر شب قبل از خواب انجام داده و صبح روز بعد آن را بشویید.

اسانس روغنی اسطوخودوس و روغن زیتون برای ترمیم زخم

روغن اسطوخودوس دارای خواص ضد قارچی، ضد التهابی و ضد میکروبی است و می‌تواند با برطرف کردن پاسخ التهابی در عفونت‌های پوستی، به التیام ناحیه آسیب‌دیده کمک کند و به مرور زمان جای زخم تازه را از بین ببرد.

1) سه قطره اسانس روغنی اسطوخودوس را با سه قاشق غذاخوری روغن زیتون فرابکر ترکیب کنید.

2) ترکیب به دست آمده را به مدت ۵ دقیقه روی اسکار ماساژ دهید.

3) بعد از گذشت نیم ساعت محل را با آب گرم بشویید.

4) این کار را حداقل ۳ بار در روز انجام دهید.

لیمو

شواهد محکمی مبنی بر اینکه لیمو می‌تواند به رفع جای زخم کمک کند وجود ندارد. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که استفاده موضعی از روغن لیمو به کاهش التهاب و آسیب پوستی در موش‌ها کمک می‌کند.

1) لیموی تازه را برش دهید.

2) لیمو را فشار داده و آب آن را روی جای زخم بریزید.

3) بعد از ده دقیقه محل را با آب خنک بشویید.

4) این کار را هر روز و در یک زمان مشخص انجام دهید.

بریدگی - ترمیم جای زخم

سیب زمینی

شواهد محدودی نشان‌دهنده آن است که سیب‌زمینی می‌تواند به رفع جای زخم کمک کند. همچنین یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که پوست سیب زمینی ممکن است به بهبود سوختگی‌های جزئی کمک کند.

درمان خانگی اگزما با ۲۲ روش آسان

1) سیب زمینی را به صورت برش‌هایی با ضخامت متوسط خرد کنید.

2) به کمک حرکت‌های دایره‌ای، برش‌های سیب زمینی را روی اسکار بمالید.

3) زمانی که برش سیب زمینی شروع به خشک شدن کرد، آن را دور انداخته و یک برش دیگر بردارید.

4) این کار را به مدت ۲۰ دقیقه ادامه دهید و صبر کنید جای زخم به مدت ۱۰ دقیقه در هوای آزاد بماند تا خشک شود.

5) محل را با آب سرد بشویید.

6) این کار را حداقل یک بار در روز انجام دهید.

میوه گل رز و کندر

روغن میوه گل رز و روغن کندر حاوی ترکیباتی هستند که خواص ترمیم اسکار از خود نشان می‌دهند و می‌توان از آن‌ها برای رفع جای زخم استفاده کرد.

1) به مقدار مساوی اسانس روغنی میوه گل رز و اسانس روغنی کندر را با هم مخلوط کنید.

2) مخلوط به دست آمده را کمی روی جای زخم ماساژ دهید.

3) به مدت ۴۵ دقیقه صبر کرده، سپس به آرامی محل را با آب گرم بشویید.

4) این کار را ۳ بار در روز انجام دهید.

جای زخم روی بدن - ترمیم جای زخم

رفع جای زخم با جوش شیرین

نتایج یک مطالعه قدیمی نشان داده استفاده از جوش شیرین به منظور ترمیم زخم پس از جراحی، بهبود قابل توجهی ایجاد می‌کند.

نکته: بدون مشورت با پزشک، هرگز از روش‌های خانگی برای ترمیم زخم جراحی استفاده نکنید. در صورتی که مطمئن شدید این روش برای شما ضرری ندارد، می‌توانید به این ترتیب عمل کنید:

1) دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را کم‌کم با آب مقطر مخلوط کرده تا به شکل خمیر دربیاید.

2) به کمک آب مقطر محل زخم یا اسکار را مرطوب کرده و سپس خمیر را روی آن بمالید.

3) خمیر را به کمک کمپرس گرم به مدت ۱۵ دقیقه روی جای زخم نگه دارید.

4) محل زخم را بشویید.

5) تا زمان بهبودی زخم، این کار را هر روز انجام دهید.

عصاره پیاز

یکی از قدیمی‌ترین و شناخته شده‌ترین راه‌های رفع جای زخم، استفاده از عصاره پیاز است. عصاره پیاز در اکثر محصولات طراحی شده برای درمان جای زخم استفاده می‌شود.

برخی تحقیقات نشان می‌دهند:

محصولات حاوی عصاره پیاز می‌توانند جای زخم‌ها را بعد از ۴ هفته بهبود بخشیده و نرم کنند.

بخیه - ترمیم جای زخم
افرادی که از ژل حاوی عصاره پیاز استفاده کرده‌اند، بعد از ۴ هفته شاهد بهبودی اسکار از نظر بافت، نرمی، قرمزی و ظاهر کلی آن بوده‌اند.
علی‌رغم مطالعات صورت گرفته، شواهد موجود در مورد عصاره پیاز در بعضی مواقع ضد و نقیض است. به عنوان مثال یکی از تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که عصاره پیاز بهتر از پماد (با پایه وازلین) برای درمان جای زخم عمل نمی‌کند. در هر حال به دلیل خواص متعدد آب پیاز، ارزش امتحان کردن را دارد.

3 ماسک موثر در ترمیم جای زخم

ماسک چوب صندل

یکی از ماسک‌های مناسب خانگی برای درمان جای زخم ماسک چوب صندل است. برای تهیه این ماسک دو قاشق غذاخوری پودر چوب صندل را با یک قاشق مرباخوری از گلاب، گلیسیرین و آبلیمو ترکیب کنید. ترکیب به‌دست‌آمده را روی پوست خود بمالید.

اجازه دهید ماسک روی پوست شما خشک شود سپس آن ‌را با آب ولرم بشویید. این ماسک را یک الی دوبار در هفته استفاده کنید.

ماسک ماست و خیار

در این بخش می‌خواهیم طرز تهیه یک ماسک خانگی شگفت‌انگیز را به شما آموزش دهیم. برای تهیه این ماسک با توجه به اندازه محل موردنظر مقداری ماست را با یک خیار رنده‌شده ترکیب کنید. سپس مقداری سفیدآب پودرشده نیز به ترکیبات خود بیفزایید. افزودن مقداری آبلیمو، گلاب و گلیسیرین به این ماسک خالی از لطف نیست.

آبلیمو خاصیت سفیدکنندگی دارد و گلیسیرین از خشکی پوست جلوگیری می‌کند. گلاب نیز از عوامل مهم در شادابی و طراوت پوست محسوب می‌شود.

ماسک سیب زمینی و ماست

استفاده از ماسک ماست و سیب‌زمینی به‌شدت شما را غافل‌گیر خواهد کرد. این ماسک در حالت عادی نیز باعث تقویت پوست می‌شود. برای تهیه ماسک خانگی ماست و سیب‌زمینی ابتدا یک سیب‌زمینی را رنده کنید. سپس مقداری ماست به‌ آن بیفزایید.

زخم زانو - ترمیم جای زخم

به‌دلیل خاصیت سفیدکنندگی آبلیمو بهتر است چند قطره آبلیمو نیز به ماسک خود اضافه کنید. این ماسک را ۳۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید سپس با آب سرد بشویید. استفاده از این ماسک را تحت هیچ شرایطی پشت گوش نیندازید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

20 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

4 دیدگاه

 • محمد زمانی:

  یه جای زخم 20 ساله رو دستمه یعنی با این روشها از بین می ره الان ؟

  پاسخ
  • شاد مگ:

   این روش ها بسیار موثر و کاربردی هستند حتما امتحان کنید.ممنون از شما که از مطالب سایت بازدید کرده و نظر خودتون رو با ما به اشتراک می گذارید

   پاسخ
 • حسین مولایی:

  جوش شیرین برای زخم هم خوبه . جایی نیست که نشه ازش استفاده نکرد

  پاسخ
  • شاد مگ:

   ممنون از شما که از مطالب سایت بازدید کرده و نظر خودتون رو با ما به اشتراک می گذارید

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *