افتتاح حساب ترکیه
خوش رنگ شدن سمنو

برای خوش رنگ شدن سمنو چه کنیم؟ برای تهیه یک سمنوی خوش رنگ و خوشمزه باید چند نکته را در نظر بگیرید. فوت و فن های تهیه یک سمنوی بی نقص را در شادمگ بخوانید.

راز خوش رنگ شدن سمنو

 1. برای خوش رنگ شدن سمنو حتما در نظر داشته باشید؛ که برای پخت آن از قابلمه مسی استفاده نمایید. در غیر این صورت از خیر داشتن سمنو خوشرنگ بگذرید. چون قهوه ای رنگ می شود.

قرمز شدن سمنو - خوش رنگ شدن سمنو

 1. در طرز تهیه سمنو خانگی توجه داشته باشید که جوانه های گندم به هیچ وجه نباید سبز بشوند. یک دلیل خوشرنگ شدن سمنو، دم کردن آن است. اگر سمنو در حین پخت غلیظ شد و رنگ آن به رنگ دلخواه ما در نیامد. می توان با اضافه نمودن دو الی سه لیوان آب و هم زدن و اینکه بگذاریم باز هم خوب بجوشد و مجددا دم بکشد.
 2. نکته بعدی این که، سه ساعت مانده به اینکه سمنو دم بکشد، حتما به آن روغن اضافه نمایید. این کار باعث می شود که رنگ آن باز شود و خوشرنگ بشود. برای ۵۰ کیلو آرد به ۲ تا ۳ قاشق پر غذاخوری روغن لازم می باشد. مقدار آرد بیشتر باشد؛ مسلما تعداد قاشق روغن بیشتری می خواهیم.
 3. راز دیگر، در پخت سمنو با یک حرارت ملایم می باشد. این کار نیاز به صبر و حوصله فراوان دارد. به همین دلیل سمنو را نماد صبر و حوصله و پشتکار و کار گروهی نیز می دانند.
 4. برخی دیگر از افراد در هنگام پخت و جوش آمدن سمنو، یکی دو قالب لیوانی یخ در ظرف مسی یا به اصطلاح پاتیل می اندازند. این کار هم باعث خوشرنگ شدن سمنو می شود؛ هم اینکه یک سمنوی کاملا مغز پخت تحویل ما می دهد. که بسیار هم خوشمزه و مغذی می باشد.

راز خوشمزگی و خوش رنگ شدن سمنو

در برخی مناطق ایران، برای تهیه آرد سمنو، گندم‌ها را در پارچه یا کیسه‌ای نخی قرار می‌دهند و روی آن‌ها آب می‌پاشند. این عمل را هر چند ساعت یکبار تکرار می‌کنند تا گندم‌ها خیس شوند و بتوانند جوانه بزنند. این کار را تا زمانی انجام می‌دهند که ساقه سبز رنگ گندم مشخص شود. به یاد داشته باشید که این ساقه نباید زیاد رشد کند زیرا آرد سمنو را تلخ می‌کند.

سپس گندم‌های جوانه زده را از پارچه نخی خارج کرده و در یک جای گرم و خشک پهن می‌کنند تا خشک شوند. وقتی گندم‌ها خشک شدند، آن‌ها را آسیاب می‌کنند و از آرد حاصله در طرز تهیه سمنو استفاده می‌کنند.

طرز تهیه ماست بورانی بادمجان گیلانی سه سوته و بی نظیر

برای افزودن رنگ زیباتر به سمنو، سه ساعت قبل از دم کردن آن، ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری روغن حیوانی به آن اضافه می‌کنند. این کار باعث زیبا شدن رنگ سمنو می‌شود.

حتماً باید مراقب شعله پختن سمنو باشید و آن را به آرامی پخته کنید. برای پختن سمنو، صبور بمانید زیرا نیاز به زمان طولانی دارد و حداقل ۳ تا ۴ ساعت روی گاز باید باقی بماند.

طرز تهیه سمنو - خوش رنگ شدن سمنو

دلیلی که سبب کشدار شدن سمنو می‌شود، وجود جوانه گندم در آن است. جوانه گندم حاوی ویتامین‌ها و خواص بسیاری است که برای سلامتی بدن مفید است.

بعضی افراد معتقد هستند که این کار افزایش زیبایی سمنو را به ارمغان می‌آورد و به همین دلیل در سمنو یخ می‌ریزند.

اگر شما هم نسخه‌ای بهتر از روش تهیه سمنو خانگی و سریع‌تر را دارید، حتماً آن را در بخش نظرات این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

در تهیه سمنو خانگی، بهتر است از پارچه نخی برای خیساندن گندم‌ها استفاده کنید و هر چند ساعت یک بار پارچه را خیس کنید تا گندم‌ها به خوبی جوانه بزنند.

بعد از پختن سمنو خانگی، نوبت به تزیین آن می‌رسد. می‌توانید برای تزیین سمنو از گردو، بادام و پسته خرد شده استفاده کنید.

اگر در طرز تهیه سمنو خانگی، غلظت آن زیاد بود، می‌توانید مقداری آب به سمنو اضافه کنید و سپس اجازه دهید سمنو دوباره به جوش بیاید.

یادتان باشد که اگر جوانه گندم سبز شود، سمنوی شما تلخ خواهد شد.

نکات پخت پخت سمنو ؛ خوش رنگ شدن سمنو

 • برای تهیه سمنو، بهتر است گندم‌ها از نوع مرغوب و تازه باشند.
 • استفاده از قابلمه مسی در پخت سمنو باعث قرمز شدن آن می‌شود.
 • مدت زمانی که گندم‌ها در آب می‌مانند، بستگی به گرمی و سردی هوا دارد. در فصل تابستان، ۲ روز در آب ماندن کافی است.
 • پارچه نخی به دلیل نگه‌داشتن نم، توصیه می‌شود به جای استفاده از نایلون.
 • بعد از قرار دادن گندم در پارچه، آن را در آبکش بگذارید.
 • از اسپری آب می‌توانید برای نگه‌داشتن نم روی پارچه استفاده کنید.
 • برای تهیه سمنو، توصیه می‌شود از گندم شمال استفاده کنید، زیرا نسبت به گندم جنوب شیرین‌تر است.
 • اگر سمنوی شما خیلی غلیظ شد، با اضافه کردن کمی آب و جوشاندن آن مشکل حل خواهد شد.
 • در صورتی که قصد نگه‌داری سمنو برای مدت ۳ یا ۴ ماه را دارید، باید سمنوی شما غلیظ باشد تا دیرتر خراب شود و کپک نزند.
 • توجه کنید که ساقه‌های سبز رشد نکنند، زیرا این باعث می‌شود سمنوی شما مزه سبزی و تلخی را بدهد.
 • تفاله‌های گندم را نگه‌دارید، زیرا این همان سبوس گندم است که فواید زیادی دارد.
 • برای ترکیب کامل شیره گندم و آب ولرم، باید آن‌ها را به‌خوبی با هم مخلوط و مخلوط کنید تا گلوله‌گلوله نشوند.
طرز تهیه نان سیر خانگی خوشمزه با فر و بدون فر

سمنو - خوش رنگ شدن سمنو

طرز تهیه سمنو

مواد لازم برای تهیه سمنو

مواد لازم برای سمنو به شرح زیر است:

 • گندم: یک لیوان
 • آرد مخصوص سمنو، آرد گندم یا آرد نان سنگک : ۲ لیوان
 • آب: ۵ لیوان

مراحل طرز تهیه سمنو خانگی

مرحله اول؛ تمیز کردن گندم سمنو و شستن آن

خب شاید تعجب کنید که سمنوهایی که از بیرون تهیه می‌کنید طعم شیرینی دارند اما اگر اهل آشپزی باشید سمنو پختن سالم و مقوی و کم شکر هم کار سختی نیست. ما برای طرز تهیه سمنو خانگی حرفی از شکر در مواد لازم نزدیم.

سمنوهایی که از بیرون تهیه می‌کنید معمولا شکر دارند اما در تهیه سمنو خانگی نیاز به شکر نیست. در حقیقت وقتی که گندم‌ها جوانه می‌زنند شیرین می‌شوند. علت این امر تبدیل نشاسته به قند مالتوز در فرایند جوانه زدن گندم‌هاست.

برای امتحان کردن بهترین روش پخت سمنو در منزل ابتدا گندم‌ها را با دقت تمیز کنید و با آب سرد بشورید. بهتر است دانه‌های شکسته گندم را جدا کنید و تمام دانه‌ها درسته باشند.

مرحله دوم؛ سبز کردن گندم‌ها برای سمنو

گندم‌های شسته شده را در درون ظرف مناسبی قرار دهید و روی گندم‌ها مقداری آب بریزید. مقدار آب روی گندم باید دو بند انگشت باشد. قرار است گندم‌ها را سبز کنیم، پس‌ به مدت ۲ روز ظرف گندم‌ها را در جای خنک و کم نور قرار دهید.

در این مدت بهتر است ۴ الی ۵ مرتبه آب گندم‌ها را عوض کنید. در این مدت گندم‌ها جوانه سفید می‌زنند. حالا زمان آن است که گندم‌های جوانه زده را به مدت ۲۴ ساعت در یک پارچه تنظیف مرطوب تمیز بریزید و پارچه را در یک آبکش قرار دهید تا دانه‌های گندم کمی ریشه بزنند. در تمام این ۲۴ ساعت باید پارچه تنظیف نمدار باشد ( خیس نباشد).

مرحله سوم؛ قرار دادن گندم‌ها در آبکش

بعد از یک روز گندم‌ها را در یک آبکش بریزید. گندم‌ها نباید روی هم تلنبار و انباشته شوند. بهتر است ارتفاع گندم‌ها در آبکش ۲ سانتی‌متر باشد.

سمنوی خانگی - خوش رنگ شدن سمنو

مرحله چهارم؛ آماده کردن گندم‌ها برای سمنو

گندم‌ها را با فشار ملایم آب بشورید. فشار آب نباید زیاد باشد چون جوانه‌ها آسیب می‌بینند. حالا گندم‌ها را در همان آبکش نگه‌دارید و روی آن‌ها یک پارچه تنظیف مرطوب بکشید. این پارچه باید همیشه مرطوب باشد. گندم‌های جوانه زده باید ۲ الی سه روز در این حالت باقی بمانند.

در این مدت چند بار روی پارچه تنظیف آب بگیرید تا پارچه بوی نامطبوع نگیرد. زمانی که جوانه‌ها قد کشیده ولی هنوز از پارچه تنظیف بیرون نیامد آماده هستند. یادتان باشد اگر گندم‌ها خیلی سبز و بلند شوند و از پارچه تنظیف بیرون بیایند سمنو تلخ و شیرینی آن کم می‌شود. همین‌که گندم‌ها شکفته شوند و جوانه بزنند کافی است.

در این مرحله جوانه‌ها را زیر شیر آب بگیرید، خوب بشویید و سپس گندم‌های سبز شده را تکه تکه کنید. در مرحله بعد کم‌کم گندم‌های جوانه زده را همراه با مقدار کمی آب گرم در مخلوط کن بریزید تا خوب میکس شوند.

طرز تهیه نان باگت خانگی با فر و بدون فر ؛ نرم و خوشمزه تر از روش بازاری

مرحله آخر در روش پخت سمنو

گندم‌های میکس شده را در صافی پارچه‌ای بریزید و خوب فشار دهید تا شیره‌اش به طور کامل خارج شود. شیره گندم را به‌تدریج روی آرد گندم یا آرد سنگک بریزید و مخلوط کنید. ممکن آرد گوله شود، اگر گوله شد از الک یا صافی ردش کنید.

حالا مواد فوق را به همراه ۵ لیوان آب در ظرف روحی یا مسی روی حرارت متوسط بگذارید و مدام هم بزنید.  وقتی مخلوط به حالت جوش رسید حرارت را کم کنید و هر از گاهی هم بزنید تا ته نگیرد و غلیظ شود.

وقتی غلظت سمنو مثل فرنی شد زیر قابلمه شعله پخش کن بگذارید و در قابلمه را با دم کنی بپوشانید. این کار برای بهتر شدن رنگ سمنو است و سمنو خوشرنگ می‌شود. اجازه بدهید برای یک ساعت سمنو دم بکشد. در این فاصله دو یا سه بار سمنو را هم بزنید تا ته نگیرد. در نیم ساعت پایانی پخت طبق یک فلسفه قدیمی چند عدد بادام یا گردو را با پوست داخل سمنو بریزید.

بهترین روش پخت سمنو که هم شیرینی متعادلی دارد و هم بدون اضافه کردن شکر یک میان وعده مقوی و سالم به خصوص برای کودکان و زنان باردار است را امتحان کنید و از دست پخت خود لذت ببرید.

سمنو خانگی - خوش رنگ شدن سمنو

چرا رنگ سمنو قرمز نمی‌شود ؟

راز خوش رنگ شدن سمنو را در موارد زیر بیابید:

 • در هنگام پخت سمنو از قابلمه مناسب و مسی استفاده کنید.
 • حرارت پخت سمنو خیلی کم یا خیلی زیاد نباشد.
 • نباید مدت زمان پخت سمنو کم باشد.
 • از جوانه گندم سبز شده استفاده نکنید.
 • اجازه دهید سمنو دم بکشد.

فواید سمنو برای استخوان

استفاده مناسب از سمنو، منجر به تقویت عمومی بدن و به ویژه استخوان‌ها می‌شود. این تقویت به دلیل حاوی بودن سمنو از مقادیر غنی کلسیم و پتاسیم است و می‌تواند از پیش‌گیری از پوکی استخوان جلوگیری کند. افراد میانسالی که در خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند، با مصرف مناسب سمنو می‌توانند از این بیماری جلوگیری کنند و استخوان‌های خود را تقویت نمایند.

فواید سمنو برای لاغری

سمنو با فیبر بالا، این غذای مقوی را برای کاهش وزن مفید می‌سازد. این به دلیل ایجاد حس سیری طولانی مدت و جلوگیری از ریزه خواری، واکنش می‌آورد و از پرخوری جلوگیری می‌کند. با این حال، افراد چاق باید توجه کنند که به میزان مناسب مصرف کنند و افراط نکنند، زیرا تعادل در مصرف هر غذایی باعث سلامت جسم می‌شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

7 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *