دليل سفید شدن زبان

دليل سفید شدن زبان یکی از مشکلاتی است که ممکن است شما هم تجربه کنید. اما آیا میدانستید که سفید شدن زبان نشان دهنده بیماری است و در برخی موارد هم علائم بیماری های خطرناکی مانند عفونت و سرطان است. با شادمگ همراه شوید.

سفید شدن زبان چیست؟

مشاهده زبان سفید در آینه ممکن است ترسناک باشد، اما این شرایط معمولا خطرناک نیست. سفید شدن زبان به پوشش سفید روی زبان اشاره دارد که این پوشش سفید می‌تواند تمام زبان را در برگیرد یا فقط لکه‌ها و تکه‌های سفید کوچکی بر روی زبان باشند. وجود زبان سفید معمولا دلیلی بر نگرانی نیست اما در موارد نادر، این علامت می‌تواند نشان‌دهنده یک بیماری جدی مانند عفونت یا مراحل اولیه‌ی سرطان باشد. به همین دلیل مهم است که حواستان به دیگر علائمتان باشد و اگر پس از گذشت چندین هفته از سفید شدن زبان‌تان، بهتر نشدید، به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

دليل سفید شدن زبان

سفید شدن زبان به پوشش سفید روی زبان اشاره دارد که این پوشش سفید می‌تواند تمام زبان را در برگیرد یا فقط لکه‌ها و تکه‌های سفید کوچکی بر روی زبان باشند.

مسواک زدن از سفید شدن زبان پیشگیری می کند.یکی از راه‌های نجات زبان از شر سفید شدن، مسواک زدن و رعایت بهداشت است.

ریختن آب دهان در خواب يكي از مشكلات رايج درمان ژذير است از شادمگ كمك بگيريد.

علت سفیدی زبان

سفید شدن زبان اغلب به بهداشت دهان و دندان مربوط می‌شود. اگر برآمدگی‌های کوچک در سطح زبان (پاپیلا) متورم و ملتهب شوند، زبان می‌تواند به رنگ سفید درآید. باکتری‌ها، قارچ، خاک، مواد غذایی و سلول‌های مرده می‌توانند در بین زائده‌ها و برآمدگی‌های بزرگ زبان به دام افتاده و این مواد جمع‌شده باعث سفید شدن زبان می‌شوند.

درمان گوش درد در خانه با 10 ترفند طبیعی ؛ رفع عفونت گوش

موارد زیر می‌تواند زبان سفید را ایجاد کند:

عدم استفاده از مسواک و نخ دندان
خشکی دهان
تنفس از طریق دهان
کم‌شدن آب بدن
خوردن مقدار زیادی غذاهای نرم
تحریک زبان به وسیله لبه‌های تیز دندان‌ها و یا ابزار دندانپزشکی

دليل سفید شدن زبان
تب
سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو
مصرف الکل

همیشه مشکلات و مواردی که باعث سفید‌شدن زبان می‌شوند، به بهداشت مرتبط نیستند و ممکن است که سفیدی زبان نشان‌دهنده‌ی بیماری خاصی باشد. در ادامه به شرایط و بیماری‌هایی که می‌توانند باعث ایجاد سفیدی زبان شوند، اشاره کرده‌ایم.

بیماری هایی که باعث سفیدی زبان می شود

 لوکوپلاکیا (پلاک‌های سفید و ضخیم) یک علت سفیدی زبان

این بیماری باعث تشکیل تکه‌های سفید رنگی در داخل گونه‌ها، سطح لثه‌ها و گاهی اوقات بر روی زبان، می‌شود. سیگار کشیدن، جویدن تنباکو و یا استفاده بیش‌از‌حد از الکل از دلایل لوکوپلاکیا هستند. این لکه‌های سفید معمولا بی‌ضرر هستند. اما در موارد نادر، لوکوپلاکیا می‌تواند به سرطان دهان تبدیل شود.

 پلاک دهانی علت سفید شدن زبان

وجود مشکلی در سیستم ایمنی بدن باعث ایجاد لکه‌های سفید در دهان و زبان می‌شود که پلاک دهان نام دارد. همراه با سفیدی زبان، لثه‌ها ممکن است دردناک باشند، همچنین ممکن است زخمی در پوشش داخلی دهان خود داشته‌باشید.

دليل سفید شدن زبان

برفک دهان دلیل سفید شدن زبان

برفک دهان، عفونت دهانی ناشی از مخمر کاندیدا است. عوامل خطر ابتلا به برفک دهانی شامل موارد زیر هستند:

دیابت
ضعف سیستم ایمنی
بیماری‌هایی مانند اچ آی وی یا ایدز
کمبود آهن
کمبود ویتامین B
استفاده از دندان مصنوعی

 سفلیس دلیل سفیدی زبان

عفونت منتقله از راه جنسی است که می‌تواند باعث زخم در دهان شود. اگر سفلیس درمان نشود، باعث تشکیل لکه‌های سفید رنگی به نام پلاک‌های سفید رنگ سفلیسی، بر روی زبان می‌شود.

دليل سفید شدن زبان

سایر بیماری هایی که باعث سفید شدن زبان می شوند

بیماری‌های دیگری که ممکن است باعث ایجاد زبان سفید شوند، عبارتند از:

روش های موثر برای درمان خانگی کهیر ؛ دلایل و روش تشخیص انواع کهیر

زبان جغرافیایی: از‌بین‌رفتن تکه‌هایی از برآمدگی‌ها و پاپیلای سطح زبان، که ظاهری مانند جزایر بر روی نقشه را به زبان می‌دهد.
داروها: داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، می‌توانند باعث عفونت قارچی در دهان شوند.
سرطان دهان یا زبان

تشخیص سفیدی زبان

برای تشخیص سفیدی زبان باید به دکتر مراجعه کنید. در مواقعی ممکن است که سفید شدن زبان نشان‌دهنده‌ی رعایت نکردن بهداشت فردی باشد. اما در مواردی ممکن است که نشان‌دهنده‌ی بیماری باشد. برای تشخیص این مسئله باید به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

هرچند که دکتر عمومی هم می‌تواند به شما کمک کند. اما بهتر است که دکتر گوش و حلق و بینی برای درمان به شما کمک کند. یکی از مواردی که می‌تواند در تشخیص این بیماری موثر باشد، معاینه و گرفتن شرح حال است. در صورت لزوم آزمایش‌های دیگری هم می‌توان انجام داد.

پیشگیری از سفیدی زبان ممکن است؟

همیشه جلوگیری از سفید شدن زبان امکان‌پذیر نیست. با‌این‌حال، چند مورد وجود دارد که با رعایت آنها می‌توانید شانس ابتلا به سفیدی زبان را کاهش دهید:

مراجعه به دکتر دندانپزشک هر ۶ ماه برای معاینات دهانی.
اجتناب از محصولات تنباکو و کاهش مصرف الکل.
داشتن رژیم غذایی متنوع که حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه است.

دليل سفید شدن زبان

مناسب بودن سطح بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است که شامل رعایت موارد زیر است:

استفاده از مسواک نرم
استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید
مسواک زدن دندان‌ها ۲ بار در روز
استفاده روزانه از دهانشویه حاوی فلوراید
نخ دندان حداقل ۱ بار در روز

درمان سفید شدن زبان

زبان سفید ممکن است نیازی به درمان نداشته‌باشد، سفیدی زبان اغلب خود‌به‌خودی پاک می‌شود. می‌توانید به آرامی و با استفاده از یک مسواک نرم، پوشش سفید را از روی زبانتان پاک کنید یا به آرامی به وسیله‌ی یک لیسه‌ی زبان یا مسواک زبان، بر روی زبانتان بکشید. نوشیدن مقدار زیاد آب می‌تواند باکتری‌ها و مواد باقی‌مانده روی زبان را از دهان شما خارج کند. درمان بستگی به علت بروز سفیدی زبان دارد:

درمان وسواس فکری بدون دارو ؛ راه نجات خودتان شوید

درمان پلاک لوکوپلاکیا

لوکوپلاکیا (پلاک‌های سفید و ضخیم) نیازی به درمان ندارد. با‌این‌حال، برای معاینات منظم و اطمینان از بدتر نشدن وضعیتتان، به دندانپزشک مراجعه کنید. ترک سیگار، اجتناب از جویدن تنباکو و کاهش مقدار مصرف الکل برای پاک‌کردن لکه‌های سفید روی زبان مفید هستند.

دليل سفید شدن زبان

 درمان سفید شدن زبان به علت پلاک دهانی

پلاک دهانی نیز نیاز به درمان ندارند. اگر بیماری شدید باشد، پزشک ممکن است اسپری استروئیدی یا شوینده‌های دهانی که از حل‌کردن قرص‌های استروئیدی در آب ساخته می‌شوند، تجویز کند.

 درمان سفید شدن زبان به علت برفک دهان

برفک دهان با داروی ضد قارچ درمان می‌شود. این داروها در اشکال مختلف مانند ژل یا شوینده‌های دهانی مایع یا قرص استفاده می‌شوند.

 درمان سفیدی زبان ناشی از سفلیس

سفلیس با یک دوز پنی‌سیلین درمان می‌شود. این آنتی‌بیوتیک باکتری‌هایی که باعث ایجاد سیفلیس می‌شوند را نابود می‌کند. در صورت ابتلا به سفلیس بیش از ۱ سال، ممکن است بیش از ۱ دوز آنتی‌بیوتیک لازم باشد.

چه مواقعی برای درمان سفیدی زبان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر سفید شدن زبان تنها علامت شماست، لزوما نیازی به مراجعه به پزشک ندارید، اما اگر در عرض ۲ هفته سفیدی زبان از بین نرفت، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته‌باشید.

دليل سفید شدن زبان

اگر دچار نشانه‌های جدی زیر شدید، زودتر با پزشک تماس بگیرید:

احساس دردناک بودن زبان یا احساس سوزش زبان
وجود زخم‌های باز در دهان
مشکل در جویدن، بلعیدن یا صحبت‌کردن
وجود علائم دیگری مانند تب، کاهش وزن یا بثورات پوستی

 

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

16 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *