افتتاح حساب ترکیه
روش تهیه اسماج

روش تهیه اسماج بسیار ساده است و شما می توانید با چند نوع از گیاهانی که در این مطلب نام برده شده اسماج بسازید. با شادمگ همراه شوید.

اسماج چیست؟

اسماج به دسته ای از گل و گیاهی گفته میشود که با سوزاندن آن، تمام انرژی های بد و منفی از بین میرود و باعث پاکسازی محیط میشود.

روش تهیه اسماج

تاریخچه اسماج

سوزاندن گیاهان در گذشته از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. دانه های اسپند یکی از آن دسته گیاهانی است که برای دفع چشم زخم و همچنین برای از بین بردن میکروب ها استفاده میشد. در بسیاری از آیین ها دود حاصل از گیاهان مقدس شمرده میشود، چرا که به اعتقاد آنان دود میتواند تمام انرژی های منفی را از انسان ها دور کند و همچنین باعث شفا بخشی بیماران شود.

این موضوع باعث شد تا فرهنگ های کشور های آمریکا و کانادا از اسماج برای رفع بلا ها و چشم زخم استفاده کنند. اسماج، به عنوان دود مقدس یاد میشود و متشکل از چند گیاه میباشد که از دیرباز به عنوان عنصر پاکی شناخته شده است. به عنصر اسماج، سیج هم گفته میشود.

مراسم اسماجینگ چیست؟

اسماجینگ یک نوع مراسمی است که در آمریکا توسط بومیان اجرا میشود.در این مراسم بومیان آمریکا در مکانی مشخص،گل و گیاهان مختلفی را میسوزانند.علت انجام این کار این است که آنان اعتقاد دارند که سوزاندن گل و گیاهان موجب نزول برکت از سوی خداوند میشود و همچنین باعث پاکسازی مردم و مکان ها میشود.

دودی که در اثر سوزاندن گل و گیاهان حاصل میشود را به عنوان دود مقدس یاد میکنند.

روش تهیه اسماج

در این نوع از پاکسازی از چهار نوع عنصر اصلی استفاده میشود.

عناصری که در روش تهیه اسماج مورد توجه هستند

1- اولین عنصر که در عمل پاکسازی مورد استفاده قرار میگیرد،ظرف میباشد.این ظرف از پوسته سخت حیوانات دریایی مانند صدف تهیه میشود.

2- عنصر دوم پاکسازی که شامل گیاهانی چون سرو، مریم گلی ، توتون ،رزماری،شیرین بیان و دارچین میشود به عنوان گیاهان مقدس در این پاکسازی به کار گرفته میشود.

3- سومین عنصر مورد استفاده در عمل پاکسازی ،آتش میباشد که حاصل روشن کردن گیاهان مقدس است.

4- دودی که در اثر سوختن این گیاهان به وجود می آید به عنوان چهارمین عنصر در عمل پاکسازی به کار برده میشود.

روش تهیه اسماج

در طول پاکسازی به وسیله‌ی اسماج، برگ ها با ساقه‌های گیاه را در ظرف قرار می‌دهند و آتش می‌زنند. دود به وجود آمده از آتش گرفتن گیاهان باعث بهبود عملکرد ذهن و بدن می‌شود و هر فردی که علاقمند به پاکسازی است دود پخش شده در محیط را استشمام می‌کند.

خاکستر به وجود آمده بعد از پایان مراحل پاکسازی در خاک دفن می‌شود تا دوباره به زمین بازگردد. در عقاید سنتی اعتقاد بر این است که افکار و احساسات منفی توسط خاکستر جذب می‌شود و شخص می‌تواند به مرحله پاکسازی روحی برسد. عمل پاکسازی به وسیله ی اسماج برای پاک کردن انرژی‌های منفی از خانه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید استفاده از اسماج

ضد عفونی کننده طبیعی

مریم گلی دارای خواص ضد میکروبی و ضد عفونی کننده قوی است به این معنی که می تواند انواع آلودگی های باکتریایی، ویروسی و قارچی را از بین برده و به دفع حشرات کمک می کند.

از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی با در عرض 2 دقیقه

روش تهیه اسماج

یک مطالعه در سال 2007 نشان می دهد که سوزاندن مریم گلی برای یک ساعت باکتری های هوایی را تا 94 درصد کاهش می دهد و این اثرات تا 24 ساعت پس از آن حفظ می شوند.

درمان آلرژی و حساسیت

گفته می شود که سوزاندن مریم گلی با پاک سازی آلودگی های هوا به انتشار یون های منفی و کاهش یون های مثبت در محیط کمک می کند و همین باعث درمان بهتر آلرژی، آسم، برونشیت و سایر بیماری های تنفسی می شود.

فقط توجه داشته باشید که تنفس در محیطی که دود مریم گلی در آن زیاد باشد، ممکن است برای افرادی که به آسم و بیماری های تنفسی مبتلا هستند مضر باشد. پس اجازه دهید دود محیط کمتر شود و سپس وارد آن شوید.

(هوایی که تنفس می کنیم دارای یون های مثبت و منفی است. بدن ما برای بهره منده ی از سلامتی بیشتر به هوایی با یون های منفی بیشتر نیاز دارد تا شاداب تر و پر انرژی تر باشد.)

 استرس و افسردگی

در طب سنتی از سوزاندن مریم گلی برای خلاص شدن از انرژی های منفی، بهبود خلق و خو، رفع خستگی و بی حالی و درمان استرس، اصطراب و افسردگی استفاده می شود.

روش تهیه اسماج

یک پروژه تحقیقاتی در سال 2016 در دانشگاه می سی سی پی نشان داده که سوزاندن مریم گلی، غنی از ترکیباتی است که گیرنده های خاصی را در مغز فعال می کنند. این گیرنده ها مسئول بهبود خلق و خو، کاهش استرس و حتی کاهش درد هستند.

 درمان بی خوابی شبانه

برخی از تحقیقات نشان می دهد که سوزاندن مریم گلی حاوی ترکیباتی است که به بهبود استرس و اضطراب کمک کرده و می توانند باعث درمان بی خوابی شبانه شوند.

 افزایش تمرکز و هوشیاری

گفته می شود که سوزاندن مریم گلی باعث افزایش تمرکز و هوشیاری شده و عملکرد های شناختی را در افراد بهبود می بخشد.

 افزایش انرژی بدن

همانطور که گفتیم سوزاندن مریم گلی انرژی های منفی را از بین می برد و با کمک به رفع خستگی باعث افزایش انرژی بدن می شود.

خوشبو کننده هوا

مریم گلی عطر و بوی بسیار قوی و خوبی دارد و سوزاندن آن می تواند به عنوان یک خوشبو کننده هوا و رفع بوی بدن محیط عمل کند.

روش تهیه اسماج

از چه گیاهانی برای ساخت اسماج استفاده میشود؟

گیاهانی که در اسماج استفاده میشود، از خواص دارویی بسیاری برخوردار میباشند. این گیاهان برای درمان برخی بیماری های جسمی و روحی و روانی مفید میباشد و همچنین باعث جلوگیری برخی از بیماری ها میشود. علاوه بر خواص دارویی این گیاهان، دود حاصل از این گیاهان موجب دور شدن بلا و همچنین از بین بردن استرس و اضطراب میشود.در ادامه شما را با تعدادی از این گیاهان در تهیه اسماج به کار می‌روند بیشتر آشنا می‌کنیم.

مریم گلی

یکی از فواید سوزاندن مریم گلی این است که به عنوان عملی برای پاکسازی شناخته می شود، همچنین یک آیین معنوی باستانی است. مریم گلی یک گیاه دارویی است که با دود کردن آن تمام انرژی های بد و منفی از بین میرود.این گل دارای عطر و بوی منحصر به فردی بوده که در کنار خواص دارویی آن میتوان از آن به عنوان خوشبو کننده محیط استفاده کرد.

برگ کاج سوزنی

برگ کاج سوزنی توسط بومیان آمریکایی کشف شده و از آن به عنوان چای و دمنوش استفاده میکردند.این گیاه از خواص دارویی بسیار زیادی برخوردار میباشد که میتوان از آن برای رفع عفونت ها و همچنین جلوگیری از رشد باکتری ها استفاده کرد.

براق کردن بدنه یخچال با چند ترفند ساده | از یخچال نو هم جذاب تر شد

صنوبر گل حنا

صنوبر گل حنا از جمله گیاهان زینتی و دارویی است. این گیاه از خانواده کاج است و محل رویش اصلی آن آمریکای شمالی است. صنوبر به پاکسازی محیط کمک می‌کند و باعث تصفیه‌ی هوا می‌شود.

رزماری

یکی از پایه‌های اصلی ساخت اسماج رزماری است. این گیاه با نام اکلیل کوهی نیز شناخته می‌شود و به مانند تمامی هم خانواده‌های خود دارای خواص درمانی بسیاری است. به واسطه‌ی دود ناشی از آتش گرفتن این گیاه در اسماج می‌توانید به ضد عفونی شدن محیط خانه خود کمک کنید و از بروز بیماری‌هایی چون سرماخوردگی و آنفولانزا جلوگیری کنید. استشمام بوی این رزمای باعث بهبود خلق و خو می شود و ذهن شما را از هر گونه اضطراب و استرس پاک می‌کند.

اسطوخودوس

این گیاه از خواص دارویی بسیار زیادی برخورد دار میباشد که یکی از گیاهانان بومی قاره آفریقا به شمار میرود.علاوه بر اینکه از این گیاه به عنوان دارو استفاده میشود در ساخت لوازم آرایشی نیز استفاده میشود. از خواص درمانی اسطوخودوس میتوان به درمان افسردگی و اضطراب اشاره کرد.

روش تهیه اسماج

بادرنجبویه

این گیاه باعث کاهش اضطراب و استرس در فرد شده و همچنین به عنوان یک گیاه ضد باکتری به شمار میرود و از بسیاری از عفونت ها جلوگیری میکند. کسانی که به دنبال راهی برای افزایش اشتها هستند میتوانند از این داروی گیاهی و طبیعی استفاده کنند.

چرا برای تهیه اسماج از گیاهان خاصی استفاده میشود؟

بعضی از گیاهان دارای خواص درمانی هستند و بعضی از آنان دارای ویژگی های پاکسازی میباشند. برخی از آنان خوش بود و برخی دیگر گیاهان دارای ویژگی های مختلفی هستند. همچنین برخی از آنها خاصیت پاک سازی دارند و برخی دیگر موجب از بین بردن آلودگی ها و باکتری ها میشوند.تمام گیاهان مورد استفاده در اسماج، هر کدام به یک نحوی تأثیر میگذارند و به همین دلیل در ساخت اسماج از ترکیب های مختلف انواع گیاهان استفاده میشود.

چه زمان هایی از اسماج استفاده کنید

اسماج را هر زمان که حس بهتری به شما میدهد میتوانید استفاده کنید. اما در اینجا مواقعی که استفاده از اسماج مفید است را در زیر مطالعه کنید:

وقتی به خانه جدیدی نقل مکان می کنید. اسماجینگ می تواند به پاکسازی انرژی ساکنان قبلی ، خلاص شدن از شر مانده های روحی قدیمی و هر نوع جوهر بد کمک کند.
وقتی احساس ناراحتی می کنید. برخی از وقایع ، خواه دعوا یا فقط یک روز بد ، می تواند انرژی با بار منفی ایجاد کند که در فضای شما باقی مانده است. اسماجینگ به شما کمک می کند تا منفی بودن آن روز بد را از بین ببرید و دوباره شروع کنید.
برای ایجاد فضا برای یک شروع جدید. هر زمانی که آماده پروژه جدید هستید از اسماج استفاده کنید . اما همچنین برای روز سال نو ، قبل از شروع کار جدید ، بعد از خانه تکانی بهاری اسماج ها می توانند مفید باشند.

طرز تهیه اسماج

برای درست کردن اسماج به مقداری گیاهان و همچنین نخ کنفی و یا پشمی نیاز دارید.

1- در ابتدا باید گیاهان خود به صورت یک دسته ی گل آماده کنید.

2- اگر میخواهید که گیاهان را خشک کنید باید به مدت یک الی دو روز گیاهان را در معرض نور آفتاب قرار دهید. گیاهان نباید بیش از حد خشک شوند چرا که شکننده خواهند شد.

آشنایی با آسانترین و بهترین روش های نوشتن پایان نامه

3- گیاهان بزرگ تر و پهن تر را زیر و گیاهانی که کوچک تر و ریز تر هستند را روی آن قرار دهید.

4- نخ را بردارید و 4 برابر طول اسماج، نخ را ببرید و و قسمت پایین دسته گل را گره بزنید.

روش تهیه اسماج

5- بند اضافه ی گره را نبرید. آن را به دور اسماج بپیچید به طوری که محکم شود و همچنین مطمئن شوید که گیاهان سر جای خود قرار دارند.

6- شاخه های اضافی گیاهان را ببرید تا کارتان تمیز تر شود.

7- حال میتوانید گیاهانی را که به طور دسته ی گل آماده کردید را بسوزانید.

کاربرد اسماج

برای دود کردن اسماج میتوانید زمانی که به خانه ی جدید نقل مکان کرده اید استفاده کنید تا تمام انرژی های بد و منفی که ساکنان قبلی این خانه از بین برود.شما میتوانید زمانی که احساس بد و منفی دارید و یا دچار استرس و اضطراب شده اید، میتوانید از اسماج استفاده کنید.

همچنین استفاده از اسماج در زمان تحویل سال و یا هنگام شروع کار جدید مفید میباشد، چرا که اسماج باعث میشود چشم بد از شما دور و همچنین اتفاقات بد و ناگوار را از شما دور کند.

خاکستر اسماج

گفتیم که در فرهنگ کشور های آمریکا و کانادا از اسماج برای رفع پلیدی ها و ناپاکی ها استفاده میشود.پس از سوزاندن اسماج، خاکستر آن را به دلیل اینکه جاذب انرژی ها و احساسات و افکار منفی است را در خاک دفن میکنند.با دفع خاکستر، تمام پلیدی ها پاک میشود.

معرفی چند نوع اسماج

اگر قصد دارید محیطی آرام و به دور از استرس برای خود فراهم کنید، میتوانید از گیاهانی مانند نعناع،مریم گلی و میخک استفاده کنید.

روش تهیه اسماج

چنان چه میخواهید یک فضای عاشقانه ای داشته باشید، میتوانید از گیاهانی مانند گل رز، اسطوخودوس و مریم گلی استفاده کنید.

اگر میخواهید فضای شادی و خوشحالی را فراهم کنید،از چوب دارچین و خلیج استفاده کنید.

آیا سوزاندن اسماج عوارضی به همراه دارد؟

اسماج برای افرادی که دچار آسم یا بیماری های تنفسی میباشند، بسیار خطرناک است. کسانی که دچار این بیماری هستند نباید در معرض دود طبیعی قرار بگیرند، چرا که باعث تشدید بیماری های تنفسی ، آسم و تنگی نفس میشود.

اسماج برای افرادی که بیماری های تنفسی دارند خطرناک است

برخی نکات مهم در هنگام استفاده از اسماج

1- از یک عود برا قرار دادن به داخل اسماج استفاده کنید تا به رایحه ی خوش محیط بیشتر کمک کند.

2- در زیر اسماج یک ظرف قرار بدهید تا خاکستر حاصل از آن بر روی ظرف ریخته شود. همچنین پس از اینکه خاکستر داخل ظرف ریخته شد آن را در خاک دفن کنید تا تمام ناپاکی ها و پلیدی ها پاکسازی شود.

3- هنگامی که اسماج در حال سوختن است آن را در قسمت های مختلف خانه بچرخانید تا دود در همه جا پخش شود.

روش تهیه اسماج

به طور کلی، دود حاصل از گیاهان از خواص بسیار زیادی برخوردار بوده و همچنین در گذشته از دود گیاهان برای رها شدن از ناپاکی ها و انرژی های منفی استفاده میشده است.ما میتوانیم از خواص دودهای حاصل شده از گیاهان برای در امان ماندن از چشم بد و همچنین برای دفع بلا استفاده کنیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

9 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *