علت نرم شدن خیارشور

علت نرم شدن خیارشور رو می دونی ؟ اصلا بلدی که چیکار باید کنی تا خیار شور نرم و پلاسیده نشه ؟ با شادمگ همراه بشید تا راهکار ترد شدن خیار شور رو یاد بگیری.

میزان نمک خیارشور

اگر نمک خیار شور به اندازه نباشد مطمئنا خراب می شود چونکه نمک از رشد باکتری ها و فعالیت میکروبی داخل دبه خیارشور جلوگیری می کند پس بهتر است نسبت آب و نمک را درست استفاده کنید. در حالت استاندارد بهتر است برای هر 12 لیوان آب از 7 قاشق غذاخوری نمک استفاده کنید.

علت نرم شدن خیارشور

نکته دیگری که باید حتما رعایت کنید این است که باید نمک را به طور کامل در آب حل کنید و بعد خیارها را اضافه کنید و بعدا هیچ وقت آب نریزید. خیلی از بانوان نمک را روی سطح خیارشور می پاشند که این کار اشتباه است.

توصیه می کنم در صورتی که نمک دریایی داشتید از این نمک به جای نمک معمولی یا همان نمک یددار استفاده کنید.

میزان آب و نمک خیارشور

یکی دیگر از دلایل اصلی زود خراب شدن و کپک زدن خیارشور عدم استفاده از آب شور کافی است. من بارها برای دستور تهیه خیارشور خانگی گفتم باید آب شور به اندازه کافی استفاده کنید و آب شور روی تمام خیارها را بپوشانید.

اگر خیارها از آب شور بیرون زده باشند موجب افزایش فعالیت باکتری در این قسمت می شوند و کپک زدن هم شروع خواهد شد و و در نهایت خیارشورهای شما خیلی زود نرم و فاسد خواهند شد.

عدم استفاده از آب شیر

حتما برای خیارشور باید از آب تصفیه شده و آب جوشیده استفاده کنید. استفاده از آب شیر معمولی باعث افزایش فعالیت میکروبی داخل خیارشور می شود و خیلی زود خیارشورهای شما نرم و لیز خواهند شد.

همچنین دمای آب و نمکی که روی خیارشور ریخته می شود باید به گونه ای باشد که گرمای آب را بتوانید با انگشت های خود احساس کنید.

طرز تهیه دمی گوجه یا استامبولی پلو فوق العاده خوشمزه و مجلسی

استفاده از خیار و ادویه و سبزیجات تازه و باکیفیت

برای خیارشور بهتر است از مواد اولیه باکیفیت استتفاده کنید. خیار مناسب برای خیارشور ، خیار بوته ای ریز و قلمی تازه می باشد. خیار گلخانه ای به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود. ادویه و سبزیجات هم تازه باشد.

مواد خیارشور را از قبل بشویید و در یک جای خنک قرار بدهید تا به طور کامل خشک بشوند و حتی یک قطره آب شیر روی مواد باقی نماند.

طرز تهیه کیمچی ترشی محبوب ژاپنی که همه دنبالشن رو در شادمگ بخوانید.

روش نگهداری طولانی مدت خیارشور

در کلام آخر اگر می خواهید خیارشور ترد و خوشمزه ای داشته باشید و بتوانید برای مدت طولانی نگهداری کنید باید تمامی موارد بالا را رعایت کنید و حتما درب دبه خیارشور را کامل کیپ کنید تا به هیچ وجه هوایی داخل خیارشورها نفوذ پیدا نکند در غیر این صورت خیارشور شما زود نرم و لیز و فاسد خواهد شد.

علت نرم شدن خیارشور

برای کیپ شدن درب می توانید یک نایلون فریزر را روی دهانه دبه قرار بدهید و با یک کش پلاستیکی دور آن را ببندید تا کاملا محکم شود و هیچ هوایی نفوذ نکند. جالب است بدانید در برخی مناطق دور ظرف خیارشور را گچ می گیرند تا هیچ هوایی وارد دبه نشود.

یکی از دلایل دیگر خراب شدن و فاسد شدن خیارشور نگهداری آن در محیط گرم و داخل خانه می باشد. محیط گرم جای بسیار مناسبی برای رشد فعالیت میکروبی داخل خیارشور می باشد و شما باید این فعالیت را با نگهداری خیارشور در جای خنک و سایه به تاخیر بیندازید تا بتوانید خیارشور خود را به صورت سالم و ترد برای طولانی مدت نگهداری کنید.

7 ترفند ترد شدن خیارشور خانگی

1. نوع خیار استفاده شده

در راستای دانستن علت نرم شدن خیارشور حتما برای اینکه خیارشور شما ترد و خوشمزه باشد از خیارهای تازه قلمی و ترد استفاده کنید. خیار مانده یا خیار گلخانه ای به درد شما نمی خورد.پس بهتر است از خیار باغ و بوته با اندازه های کوچک استفاده کنید.

حتما خیارها را تمیز بشویید و حسابی خشک کنید. اگر قطره ای آب شیر کلردار بر روی خیارها بماند خیارشور شما بعدا کپک خواهد زد.

طرز تهیه حلوای هویج خوشمزه با رنگ جذابش

2. اضافه کردن نخود برای تردی بیشتر

بهتر است داخل دبه خیارشور خود 7 تا 8 عدد دانه نخود خام تمیز و خشک بیندازید. نخود داخل دبه نوعی گاز تولید می کند که این گاز برای ترد شدن خیارشور مفید است.

3. استفاده از آب جوشیده

حتما از آب جوشیده برای خیارشور استفاده کنید. استفاده از آب شیر و کلردار می توانید موجب کپک زدن و نرم شدن خیارشور شود. همچنین سعی کنید به اندازه کافی از فلفل سبز، سیر، ترخون و مرزه استفاده کنید.

4. مقدار نمک خیارشور باید چقدر باشد؟

در حالت استاندارد برای هر لیتر آب یعنی 4 لیوان آب، دو و نیم قاشق غذاخوری نمک بریزید. مثلا برای 12 لیوان آب بهتر است از 7 قاشق غذاخوری نمک و کمتر از نصف لیوان سرکه استفاده کنید.

سعی کنید برای خیارشور از مقدار زیاد سرکه استفاده نکنید. سرکه زیاد موجب نرم شدن خیارشور خواهد شد.

همچنین بهتر است به جای نمک یددار از نمک دریا استفاده کنید.

5. درب دبه ها را حسابی کیپ کنید

شاید فکر کنید این مسئله خیلی مهم نباشد و در آن کوتاهی کنید. اما باید باور کنید اگر به خیارشور های شما هوا نفوذ کند هم زودتر خراب می شوند و هم اینکه کپک خواهند زد. بهتر است همیشه یک لایه سلفون روی دبه بکشیم و بعد در دبه و ظرف را محکم ببندیم تا هوا به داخل شون نفوذ نکند. خیارشور کی می رسد؟

برای آماده شدن خیارشور نمی شود زمان دقیقی گفت و این زمان به دمای هوا شهرتون و محیطی که دبه های خیارشور را نگهداری می کنید بستگی دارد. ولی معمولا زمان رسیدن خیارشور بین 7 تا 10 روز است.

6. برای خیارشور ظرف پلاستیکی بهتر است یا شیشه ای؟

در واقع هیچ فرقی نمی کند ولی باید به این نکته توجه شود که اگر از ظرف پلاستیکی استفاده می کنید باید دقت کنید هیچ سوراخی نداشته باشند. چون حتی یک سوراخ بسیار ریز هم باعث نفوذ هوا و کپک زدن خیارشور خواهد شد.

فوت و فن تهیه رب گوجه خانگی خوش رنگ و غلیظ بدون کپک

برای ظرف شیشه ای هم باید حتما توجه کنید درب آن کاملا کیپ شود و هوا نفوذ پیدا نکند.

7. نحوه نگهداری اصولی خیارشور

بهتر است خیارشور ها را در یک جای نسبتا خنک و سایه نگهداری کنید.

علت نرم شدن خیارشور

یا اگر خیارشورها را در ظرف های کوچک درست می کنید می توانید پس از یک هفته که خیارشورها آماده می شود ، آن ها را داخل یخچال نگهداری کنید.

6 راهکار برای ترد ماندن همیشگی خیارشور ها

حالا که علت نرم شدن خیارشور را دانستید برای این کار باید فعالیت میکروبی داخل دبه های خارشور را کم کنید و برای این کار نکاتی را که در بالا گفتیم به همراه نکات زیر کامل رعایت کنید :

راهکار اول

از نمک و سرکه به اندازه کافی و استاندارد استفاده کنید.

راهکار دوم

خیارها در مدت تخمیر باید کاملا با آب شور پوشیده باشند و در مدت تخمیر در کل آب شور، کف وجود داشته است.

راهکار سوم

سعی کنید درب خیارشورها را کاملا مهر و موم کنید تا هوا به داخل آن ها نفوذ پیدا نکند. در برخی نقاط ایران درب خیارشورها را گج می گیرند تا هیچ هوایی داخل دبه نفود نکند.

راهکار چهارم

از سیر و ادویه های سالم و تازه استفاده کنید. استفاده از سیر و ادویه کهنه و کپک زده موجب افزایش فعالیت باکتری و فاسد شدن خیارشورها می شود.

راهکار پنجم

حتما شکوفه های خیارها را کامل جدا کنید. چون ممکن است قارچ یا مخمر موجود در آن ها مسئول اصلی نرم شدن آنزیمی ترشی باشند.

راهکار ششم

خیارشور ها را باید حتما در جای خنک و نسبتاً خشک نگهداری کنید. محیط گرم برای رشد باکتری مساعد است و در این صورت خیارشور شما خیلی زود کپک می زند.

علت نرم شدن خیارشور

سخن آخر

درست کردن خیار شور ترد و خوشمزه نیاز به رعایت نکاتی دارد که می تواند یک نتیجه دلچسب داشته باشد در این مطلب به نکاتی که باعث نرم شدن خیار شور می شود اشاره شده است،

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

22 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *