افتتاح حساب ترکیه
بوی سوختگی غذا - نون سوخته

بوی سوختگی غذا می تواند اشتهای همه کسانی که با هیجان پای میز شام یا ناهار حاضر شدند را کور کند. یکی از تجربیات ناخوشایند هنگام پخت برنج یا خورشت برای مهمانی این است که به دلیل مشغله کاری و فراموشی، ته‌دیگ شما سوخته باشد و کل برنج درون قابلمه بوی سوختگی بگیرد. شادمگ راه حل این کار را در اختیارتان قرار داده. کافیست به محض متوجه شدن سوختن غذا این کارها را مو به مو انجام دهید.

چگونه بوی سوختگی غذا را بگیریم ؟

همه ی ما ممکن است در طول دوره ی خانه داری با بوی سوختگی مواجه شده باشیم اما برای از بین بردن بوی آن چه کار باید انجام دهیم؟قطعا مانند از بین بردن بوی پیاز از دهان این هم ترفندی دارد.

بوی سوختگی غذا - سوختن غذا در فر

اولین قدم این است که شی سوخته را دور بیندازید، همه درها و پنجره ها را باز کنید و پنکه را روشن کنید یا حوله ای را مرطوب و تکان دهید این کار بوی اطراف اتاق را پراکنده خواهد کرد. برای به حداقل رساندن بو می توانید خوشبو کننده هوا را اسپری و یا یک شمع روشن کنید اما اینها فقط بو را به طور موقت پنهان می کنند.

نگران وقت گذاشتن برای خوندن این مطلب نباشید. ما بهتون ترفندهایی رو یاد میدیم که مشکل زود خالی شدن باتری گوشی نداشته باشد.

اما برای رهایی از بوی بد، باید به اقدامات سخت تری متوسل شوید ، برخی از روش های ذکر شده در در این بخش  را امتحان کنید. این نکات مطرح شده با هدف رفع بوی سوختگی از خانه را می توان بررسی و راه های از بین بردن بوی سوختگی و پاکسازی هوا در منزل را امتحان کرد. با این کار، توصیه می شود سیستم تهویه هوا را برای مدتی خاموش کنید. هوای طبیعی می تواند خیلی سریع تر بو را از بین ببرد و به گردش هوای پاک در اطراف خانه کمک کند.

در صورتی که غذا و قابلمه تان سوخت تمیز کردن در شیشه ای قابلمه را با چند تکنیک ساده در شادمگ یادتان داده ایم.

طرز تهیه زولبیا خانگی خوشمزه به 2 روش بازاری

از بین بردن بوی سوختگی غذا خورش با راه حل های سریع

روی خورشت سوخته آب نریزید:

زمانی که خورشت شما ته گرفت ، خونسرد باشید و روی آن آب نریزید زیرا اینگونه طعم سوختگی در آن میماند بلکه شعله زیر قابلمه را خاموش کنید.

برای رفع بوی سوختگی غذا ظرف خورش را عوض کنید:

اگر بعد از گذاشتن غذا بر روی اجاق حواستان پرت شده و غذای شما ته گرفته است ، غذا را هم نزنید بلکه به آرامی محتویات درون قابلمه را بدون آنکه قسمت های سوخته اش وارد ظرف شود، درون ظرفی دیگر بریزید.

روش سرخ کردن غذا را هر خانم کدبانوی با سلیقه ای باید بلد باشد تا هنگام سرخ کردن مواد غذایی از روغن کمتری استفاده کرده و ریخت و پاش کمتری روی گاز داشته باشد.

بوی سوختگی غذا - خورش سوخته

درون ظرف خورش پیاز بریزید:

پس از تعویض ظرف خورش، در ظرف یک تکه پیاز بندازید و روی خورش کمی آب جوش بریزید و ظرف را چند دقیقه روی شعله بگذارید تا طعم و بوی سوختگی کاملا ناپدید شود. در آخر پیاز را از ظرف در آورید و سپس خورش را میل نمایید.

کمی آب و روغن و نمک به خورش بیافزایید:

پس از خالی کردن ظرف خورش درون ظرفی دیگر ، کمی آب و روغن و نمک را مخلوط کرده و به خورشت اضافه کنید و بگذارید نیم ساعت با حرارت ملایم بجوشد تا بو و طعم سوختگی از بین برود.

مقداری شکر به خورش بیافزایید:

بعد از جدا کردن مقدار سالم غذا و ریختن آن درون قابلمه دیگر، درون ظرف مقداری شکر بریزید زیرا شکر طعم سوختگی را از بین می برد اما مراقب باشید شکر را تا اندازه ای بریزید که غذا طعم شیرین به خود نگیرد.

از بین بردن بوی سوختگی برنج

اگر برنجتان ته گرفت و مقداری از آن سوخت، برای گرفتن طعم سوختگی از قسمت سالم آن:

بوی سوختگی غذا - برنج سوخته

درون برنج پیاز بگذارید:

برای رفع بوی سوختگی برنج یک پیاز متوسط را به 4 قسمت تقسیم کنید و هر تکه از پیاز را در یک قسمت از برنج فرو کنید تا پیاز بوی سوختگی برنج را بگیرد.

از آبلیمو استفاده کنید:

برای از بین بردن بوی سوختگی برنج، روی یک برگ دستمال کاغذی مقداری آبلیمو بریزید و آن را بر روی برنج بگذارید و صبر کنید تا آبلیمو بخار کند و بوی سوختگی از بین برود.

تهیه مرصع پلو با مرغ مجلسی خوشمزه | این نکات را فراموش نکنید !

یک تکه نان روی برنج قرار دهید:

برای اینکه بوی سوختگی را از برنج بگیرید، یک تکه نان کمی مرطوب را روی برنج قرار دهید تا نان بوی سوختگی را جذب کند.

درون برنج قند بگذارید:

برای از بین رفتن بوی سوختگی از برنج، تعدادی قند را درون برنج قرار دهید و پس از چند دقیقه قندها را از لابلای برنج در آورید. قند بوی سوختگی برنج را جذب می کند.

از بین بردن بوی سوختگی غذا از سوپ

جهت رفع بوی سوختگی از غذاهای مایع مانند سوپ، ابتدا آن را به یک ظرف جدید انتقال دهید و سپس یک عدد سیب زمینی را پوست گرفته و داخل ظرف سوپ قرار دهید. بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه آن را خارج کنید.

بوی سوختگی غذا -سبزیجات سوخته

رفع بوی سوختگی از غذاهای حاوی حبوبات

برای از بین بردن بوی سوختگی حبوبات، ابتدا حبوبات‌های سالم را جدا کرده و درون ظرف دیگری بریزید. سپس چند تکه سیب‌زمینی یا نان را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه درون ظرف قرار داده و در آن را ببندید تا بوی سوختگی از بین برود. برای حبوباتی مثل عدس استفاده از پودر کاری، پودر قهوه و اسپرسو نیز می‌توند مفید باشد.

از بین بردن بوی سوختگی غذا با گوشت و مرغ

اگر مرغ شما دچار سوختگی شد، بعد از جدا کردن قسمت‌های سوخته مقداری پودر دارچین و یا چوب آن را در مایع درون ظرف قرار دهید تا بوی سوختگی را جذب خود کند.

بوی سوختگی غذا - مرغ سوخته

اگر در زمان پختن گوشت مقداری از آن سوخت، چند تکه نان را به مدت چند دقیقه در ظرف گوشت قرار دهید. علاوه ‌بر این، اضافه کردن مقدار کمی کره بادام زمینی نیز می‌تواند به کمتر شدن بو و طعم سوختگی کمک کند. اگر گوشت شما در حین کبابی شدن سوخت، روی آن نان سفید قرار داده و مدتی صبر کنید تا بوی سوختگی جذب نان شود.

رفع بوی سوختگی غذا از خانه

میخک

15 تا 20 عدد میخک در یک لیتر آب در قابلمه بریزید و اجازه دهید تا نیم ساعت بجوشد. این روش به تنهایی باعث رفع بوهای بد خواهد شد. میخک ها دوباره می توانند استفاده شوند تا به شگل طبیعی آشپزخانه را از مواد شیمیایی مضر پاکسازی کنند.

روش درست فریز کردن اسفناج به مدت طولانی ؛ اسفناج را پخته فریزری کنیم یا خام ؟

دارچین

کاسه ای پر آب روی شعله اجاق گاز قرار دهید. تعدادی چوب دارچین یا کمی از پودر آن را داخل آن بریزید .اجازه دهید روی شعله ملایم کم کم به جوش آید. عطر دارچین فضا را معطر کرده و بوی حاصل از سوختگی و حتی سرخ کردنی را از بین خواهد برد.

سرکه سفید

یک لیتر آب را با دو فنجان سرکه سفید بجوشانید تا با این شیوه به جذب بوی سوختگی کمک کنید. اگر نان دارید، کمی سرکه روی تکه های آن بریزید و آن را در مکان های مختلف در اطراف آشپزخانه بگذارید تا بوی سوختگی را از بین ببرد.

لیمو

برش های لیمو را در آب بجوشانید و اجازه دهید چند دقیقه در همان حالت جوش باقی بماند .تا عطر مرکبات در خانه پیچیده و بوی بد سوختگی رفع شود.

بوی سوختگی غذا - غذای جزغاله شده

قهوه

قهوه بوی مطبوعی دارد، گذاشتن قهوه در طول شب در مایکروویو پس از پاک کردن آن می تواند به رفع بوی بد بخصوص بوی سوختگی کمک کند. همچنین می توانید با جوشاندن قهوه داخل ظرف آب بوی نامطبوع سوختگی را از خانه رفع کنید.

وانیل

توپک های پنبه را به عصاره وانیل آغشته کنید و در تمام اتاق قرار دهید تا بوی بد و سوختگی را جذب کند.

بوی سوختگی غذا - ته دیگ سوخته

پیاز برای رفع بوی سوختگی غذا

پیاز را در یک کاسه آب ریخته و بعد از آغشته شدن کامل پیازها به آب به چند ظرف کوچکتر منتقل کنید. ظروف حاوی آب و پیاز را در سرتاسر اتاق قرار دهید تا به جذب بو کمک کند.

زغال

در مطالب قبلی بخش رازهای خانه داری نمناک گفتیم که زغال یک جاذب بو است. پس برای رفع بوی سوختگی از خانه آن را در کاسه قرار داده و در مکان های بودار قرار دهید ، به این شکل بوی زننده به تدریج کاسته می شود.

بوی سوختگی غذا - بوی غذا

قند و ادکلن

داخل یک ظرف کوچک کمی ادکلن خوشبو بریزید و یک حبه قند چهار گوش داخل آن بیندازید . طوری که ادکلن را خوب جذب کند و قند خیس شود . سپس قند را آتش بزنید و وقتی ادکلن تمام شد قند را خاموش کنید .این روشی است موثر برای رفع بوی بد سوختگی از خانه.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

16 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *