افتتاح حساب ترکیه
دانه های عرق سوز - درمان عرق سوز شدن

درمان عرق سوز شدن بسیار ساده ست و تنها با صرف چند دقیقه وقت در روز امکان‌ پذیر است. کافی است شما راه درست درمان عرق سوز شدن را یاد بگیرید. شادمگ مجموعه ای از دستورات پزشکی و سنتی برای درمان عرق سوز شدن کشاله ران و زیر بغل در اختیار شما قرار داده که می توانید از آن استفاده کنید.

درمان عرق سوز شدن کشاله ران

فصل تابستان شاید میوه‌های خوشمزه و لذیذی داشته باشد؛ ولی نقاط منفی زیادی دارد. یکی از نقاط منفی این فصل، گرما است. نور خورشید و گرما گاهی مفید است ولی گاهی آزار دهنده. برای کسی که دچار عرق سوزی ناشی از گرما شده نمی‌توان از فواید گرما و آفتاب گفت. عرق سوز شدن کشاله ران و لای پا یکی از مشکلات رایجی است که در فصل گرما شاهد آن هستیم. عده زیادی از این مشکل گله دارند و به دنبال درمان عرق سوز شدن کشاله ران هستند.

دانه های ریز عرق سوز روی بدن پسر بچه - درمان عرق سوز شدن

عرق سوز شدن در واقع حالتی است که عرق در دام پوست می‌افتد و متأسفانه راهی برای خروج نمی‌یابد. گاهی مقصر اصلی این مشکل خود ما هستیم و گاهی محیط مقصر است. عرق سوز شدن کشاله ران و لای پا بسیار دردناک است و گاهی مانع راه رفتن و تحرک می‌شود. اگر یک بار هم این مشکل را تجربه کرده باشید، متوجه دردناک بودن آن شده‌اید. برای آشنایی بیشتر با این مشکل و رسیدن به درمان عرق سوز شدن کشاله ران و لای پا با ما همراه باشید.

عرق سوز شدن چیست؟

باید بدانید که تعریق نقش مهمی در حفظ سلامتی بدن دارد. عرق کردن منجر به دفع بسیاری از مواد مضر و ضایعات از بدن می‌شود و از آن در برابر عفونت‌ها، مواد شیمیایی و اشعه فرابنفش مراقبت می‌کند. علت تعرق در هوای گرم این است که دمای بدن کنترل شود.

غده‌های تعرق در نواحی مختلف بدن مثل زیر بغل در درم یا لایه‌های عمیق‌تر پوستی قرار دارند. زمانی که شخص عرق می‌کند این قطرات از طریق مجراهای مخصوصی به خارج از پوست راه پیدا می‌کنند.

این بیماری به علت تجمع قطرات عرق در لایه‌های زیرین پوست رخ می‌دهد. نتیجه این اتفاق منجر به ساییدگی چند لایه پوستی با یکدیگر می‌شود و شخص احساس سوزش یا خارش پیدا می‌کند. این عارضه قرمزی و التهاباتی روی پوست بر جای می‌گذارد.

میلاریا مسری نیست و تنها خود شخص درگیر آن خواهد شد. با ساییده شدن پوست و بروز زخم و قرمزی، در آن ناحیه به علت رطوبت و گرما ممکن است باکتری‌ها، قارچ‌ها و مخمرها رشد کنند.

علت عرق سوز شدن چیست؟

عرق‌سوز شدن پوست علل مختلفی دارد. اما اصلی‌ترین دلایل بروز این التهاب پوستی موارد زیر است:

عرق روی پوست - درمان عرق سوز شدن

هوای بسیار گرم یا شرجی

قرارگیری طولانی انسان در معرض هوای گرم یا شرجی، به‌طوری‌که میزان تعریق به شدت بالا رفته و بدن آن‌قدر در اثر عرق کردن خیس شود که تمام منافذ خروجی پوست مسدود شود، یکی از اصلی‌ترین دلایل عرق‌ سوز شدن پوست است.

خنک کردن خانه بدون کولر امکان پذیره ؟ هیچ فکر کردید که برای خنک کردن خانه بدون کولر چه روش هایی رو می تونید امتحان کنید .

پوشیدن لباس‌ های گرم و چسبان

پوشیدن لباس‌های خیلی گرم یا چسبان که به تن کردن آن‌ ها مانع از تماس کافی پوست بدن با هوا می‌شود یکی دیگر از دلایل عرق‌سوز شدن پوست است.

کاهش حرارت بدن مخصوصا در تابستانی که روزهای بسیار گرمی دارد بسیار باید مورد توجه قرار گیرد تا دچار گرمازدگی و بیحالی نشوید.

استفاده بیش از حد از محصولات بهداشتی پوست

استفاده مداوم از محصولات بهداشتی پوست، مانند انواع کرم‌های ضد عرق، رول‌های ضد تعریق یا لوسیون های بسیار چرب و سنگین نیز یکی دیگر از دلایل عرق‌سوز شدن پوست بدن است. اغلب این محصولات به جز مواد ضد تعریق، دارای روغن‌های خاصی هستند که منافذ باز پوست را کاملاً می‌پوشانند. همان منافذی که قطرات عرق تولید شده را از سطح پوست خارج می‌کنند. به همین سبب یکی از علت‌های گرفتار شدن عرق در زیر پوست و عرق‌سوز شدن بدن، استفاده مکرر و بیش از اندازه از چنین محصولاتی است.

بی‌ تحرکی

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که برای افراد بیماری که نمی‌توانند از رختخواب بیرون بیایند ایجاد می‌شود، همین عرق‌ سوز شدن پوست است. به طور مثال افرای که به دلیل کهولت سن، کم‌توانی جسمی، معلولیت شدید، عمل‌های جراحی سنگین با دوره نقاهت طولانی یا سایر مشکلاتی از این دست در طول شبانه روز بیشتر وقت خود را به یک جهت در رختخواب می‌مانند. به دلیل تماس نداشتن پوست بدن این افراد با هوا، و تعریق زیاد، قطرات عرق در لایه‌های زیرین پوست آن‌ها گرفتار شده و منجر به عرق‌ سوز شدن پوستشان می‌شود.

درمان تنبلی تخمدان با طب سنتی ؛ بیماری های خطرناک زنانه که در کمین شماست

ورزش کردن در محیط‌ های نامطلوب

کسانی که در محیط‌های نامطلوبی که گردش هوا در آن‌ها وجود ندارد، برای ساعات طولانی ورزش می‌کنند، بیشتر از سایر ورزشکاران دچار بثورات پوستی یا همان عرق‌ سوز می‌شوند. گرم شدن بیش از حد بدن، به تن داشتن لباس‌های ورزشی اغلب تنگ برای ساعات طولانی و عرق ریختن‌های مکرر و عدم تماس کافی پوست بدن با هوا، این گروه از افراد را برای عرق‌ سوز شدن پوست، مستعدتر می‌کند.

اضافه وزن شدید

پوست افرادی که دچار اضافه وزن شدید هستند، بیشتر عرق‌سوز می‌شود. دلیل این امر اصطکاک زیادی پوستی بین اعضای پرچربی بدن است. ضمن آن‌که خود مسئله چاقی منجر به بالا رفتن درجه حرارت بدن این افراد و در نتیجه تعریق زیاد آن‌ها می‌شود.

نابالغ بودن غدد تعریق

عرق‌سوز شدن یکی از مشکلات رایج نوزادان و شیرخواران است. البته یکی از دلایل عرق‌سوز شدن پوست نوزادان پوشاندن بیش از حد لباس به آن‌ها یا قنداق کردنشان از ترس سرماخوردگی است. اما دلیل مهم دیگری که منجر به عرق‌سوز شدن پوست نوزادان می‌شود نابالغ بودن غدد تعریق و اشکال در عملکرد این غدد است. مشکلی که به تدریج با بالارفتن سن کودک، خود به خود برطرف می‌شود.

عرق زیاد روی گردن و سینه زن - درمان عرق سوز شدن

انواع عرق ‌سوز شدن

به‌طور کلی این مشکل سه نوع مختلف دارد که در ادامه به معرفی مختصر آن‌ها می‌پردازیم:

عرق سوز کریستالی

در این نوع برجستگی‌های شفافی مشابه با تاول روی سطح پوست ایجاد می‌شود که درون آن‌ها قطرات عرق جمع شده‌اند. این نوع میلاریا بسیار رایج است و اگر ضایعه‌های پوستی ایجاد شده تحریک نشوند، به‎خودی خود دردی ندارند. معمولا نوزادان و خردسالان بیشتر درگیر این مشکل می‌شوند.

علت روشن نشدن کولر گازی هر چیزی هم که باشه در این روزهای گرم سال می تونه بزرگترین ضدحالی باشه که اتفاق میفته. اگر کولر گازی تون به هر علت روشن نشد چیکار میکنید؟ به شادمگ اعتماد کنید.

عرق سوز روبرا یا خاردار (عرق سوزی کلاسیک)

اگر روی پوست برجستگی‌های قرمز و التهاب به وجود آید یعنی شخص دچار این نوع عرق سوزی شده است. این حالت در لایه‌های زیری پوست مثل اپیدرم ایجاد می‌شود و با سوزش همراه است. این نوع عرق سوز شدن با نام گرمی دانه نیز شناخته می‌شود.

روبرا در لغت به معنای قرمز است. در این نوع عرق سوزی ناحیه درگیر بسیار خشک می‌شود و شدت خارش در آن قسمت می‌تواند باعث شود که زخم‌هایی روی پوست به وجود آید.

البته در بعضی موارد اگر درمان به موقع انجام نشود، برجستگی‌های قرمز رنگ پیشرفت می‌کنند و درون آن‌ها پر از چرک خواهد شد. در چنین مواقعی نام عرق سوزی یا میلاریا چرکی را به این مشکل اختصاص می‌دهند.

عرق سوز پروفوندا یا عمیق

این نوع عرق سوزی به ندرت اتفاق می‌افتد. اگر شخص در لایه‌های عمیق پوستی مثل درمیس دچار عرق سوزی شود برای او بسیار دردناک خواهد بود. در چنین مواردی برجستگی‌های بزرگی مشابه با کبودی روی سطح پوست به چشم می‌خورند.

جوش های ریز روی صورت زن - درمان عرق سوز شدن

مشابه با نوع روبرا در این حالت هیچ عرقی در ناحیه درگیر پوست مشاهده نمی‌شود. اگر فرد برای درمان این عارضه به موقع اقدام نکند ممکن است به بیماری‌هایی مثل گرگرفتگی، خستگی مفرط و سکته گرمایی مبتلا شود.

آیا عرق‌ سوز شدن بدن عوارض دارد؟

تنها در صورتی می‌توان گفت عرق‌سوز شدن بدن عوارض دارد که این مشکل پوستی در اثر طولانی شدن، عفونی شود. در غیر این صورت با رعایت چند نکته ساده یا به کار گیری روش های کم خرج و در دسترس خانگی می‌توان آن را برطرف کرد.

روش های جلوگیری از عرق‌ سوز شدن پوست

مانند هر بیماری دیگری، همواره جلوگیری بهتر از درمان است. در خصوص عرق‌سوز شدن پوست نیز این موضوع صحت دارد. با چند توصیه ساده می‌توان از بروز این مشکل روی پوست جلوگیری کرد.

از قرار گرفتن طولانی در معرض هوای گرم خودداری کنید

بدون شک گرم شدن بدن با عرق ریختن رابطه مستقیم دارد. عرق‌سوز شدن نیز در اثر شدت تعریق و انسداد مجاری عرق روی پوست ایجاد می‌شود. بنابراین ساده‌ترین راه برای جلوگیری از بروز این مشکل آن است که در روزهای گرم تا حد امکان در معرض تابش نور خورشید قرار نگیرید. یعنی اجازه ندهید که بدنتان بیش از حد گرم شود و برای خنک کردن خود نیاز به عرق ریختن داشته باشد.

بدنتان را هیدراته نگه دارید

به بیان ساده‌تر نوشیدن آب کافی در طی روز. این کار سبب می‌شود که بدن خنک‌تر بماند و کمتر عرق بریزد. همچنین نوشیدن آب کافی باعث می‌شود تا پوست خشک و آسیب پذیر نشود. به این ترتیب عرق ریختن زیاد منجر به عرق‌سوز شدن یا عمیق شدن این معضل نمی‌شود. پیشنهاد می‌شود مقاله دیگر ما درباره درمان عرق زیر بغل را بخوانید.

این دمنوش ها درد پریود رو محو میکنن ؛ انگار آب روی آتیش هستن

از لباس‌ های نخی استفاده کنید

این پیشنهاد هم در خصوص لباس‌های اصلی صحت دارد. هم در مورد لباس زیر. همان‌طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره شد، سایش بیش از حد پوست بدن با لباس یا عدم تماس کافی پوست با هوا، باعث عرق‌سوز شدن پوست یا شدت یافتن این مشکل می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود که در تمام فصول سال، به ویژه فصل‌های گرم‌تر، از لباس‌های رو یا لباس زیرهای نخی استفاده کنید.

این لباس‌ها اغلب چسبان نیستند. به دلیل داشتن الیاف طبیعی امکان ارتباط پوست با هوا را فراهم می‌کنند. نسبت به پارچه‌های مصنوعی خنک‌ترند. بدن را بیش از حد گرم نمی‌کنند. همچنین خودشان موجب ایجاد سایش و خوردگی روی پوست نمی‌شوند.

توجه داشته باشید که بهترین جنس برای لباس نوزادان و کودکان، نخ پنبه است. همچنین نباید به بهانه ترس از بیمار شدن کودکان، زیاد به آن‌ها لباس پوشاند یا آن‌ها را مدام در پتو پیچید یا قنداق کرد. این کار موجب عدم گردش و تماس کافی هوا با پوست بدن کودکان شده و آن‌ها را دچار عرق‌سوز می‌کند.

عرق سوز شدن زیر بغل نوزاد - درمان عرق سوز شدن

پس از فعالیت سنگین بدنی و عرق ریختن با آب ولرم دوش بگیرید

یکی از روش های جلوگیری از بروز عرق‌سوز روی پوست پس از انجام فعالیت‌های شدید بدنی، دوش گرفتن با آب معتدلی است که گرایش به سردی دارد. این کار در ابتدا منجر به خنک شدن بدن می‌شود که فعالیت شدید غدد تعریق را کاهش می‌دهد. سپس پوست بدن را تمیز کرده و منافذ آن را برای بیرون ریختن عرق باز می‌کند.

استفاده از ویتامین E

در برخی از موارد، کاهش ویتامین E در بدن، موجب خواهد شد تا غدد پوستی به خوبی فعالیت خود را انجام ندهند و در نهایت با بسته شدن منافذ و عرق سوز مواجه شوید. در برخی از موارد، پزشکان مصرف 500 میلی گرم ویتامین E را در مکمل‌های غذایی برای جلوگیری از عرق سوز توصیه می‌کنند. نکته قابل ذکر در این زمینه، این است که همواره ویتامین باید زیر نظر پزشک مصرف شود و از مصرف خودسرانه آن جلوگیری کنید.

محیط را خنک نگه دارید

در فصول گرم سال عرق ریختن چه در فضاهای بسته یا محیط‌های بیرونی امری طبیعی است. به همین دلیل احتمال عرق‌سوز شدن پوست در این شرایط بسیار زیاد است. مشکل تعریق بیش از حد برای بعضی از افراد حتی در خواب نیز رخ می‌دهد. بنابراین بهتر است در فصول گرم سال یا در مناطقی که آب و هوای شرجی و مرطوب دارند همواره دستگاه خنک کننده ساده‌ای مانند پنکه در حال کار کردن باشد. به این ترتیب گردش و تهویه هوا مانع از شدت یافتن تعریق بدن می‌شود.

پماد برای درمان عرق سوز شدن

اگر عرق سوزی عفونتی نداشته باشد درمان آن کار دشواری نیست و حتی می‌توان از روش‌های خانگی استفاده کرد. مهم‌ترین نکته در زمان بروز مشکل این است که آن ناحیه از پوست را کاملا تمیز و خشک نگه دارید تا دچار عفونت نشود.

از بین بردن بوی بد بدن با روش های طبیعی و ایمن اثر بهتری روی سلامت بدن دارد. از این رو در شادمگ به روش های طبیعی خانگی برای از بین بردن بوی عرق پرداختیم.

استفاده از پماد برای عرق سوز شدن بهترین روش برای درمان است. معمولا نوزادان به علت پوست نازک و گرمای زیاد دچار این مشکل خواهند شد. برای درمان عرق سوز لای پا کودکان می‌توانید از پماد سوختگی مخصوص آن‌ها استفاده کنید. اگر در مورد نوع پودر یا پمادی که باید استفاده کنید مطمئن نیستید، می‌توانید با مشاوره آنلاین پزشکان متخصص پوست پذیرش ۲۴ در تماس باشید که به بهترین شکل شما را راهنمایی می‌کنند.

موارد زیر بهترین روش‌های درمان این عارضه هستند.

پماد زینک اکساید

این پماد موضعی کاربردهای زیادی دارد. پزشکان استفاده از زینک اکساید را برای کاهش التهابات پوستی، اگزما، از بین بردن جای جوش و آفتای سوختگی توصیه می‌کنند.

عرق سوز شدن آرنج - درمان عرق سوز شدن

پودر تالک

این پودر سفید و نرم به‌طور معجزه آسایی در درمان عرق سوز لای پا و سایر نواحی بدن موثر است. اگر در فصل گرم از این ماده استفاده کنید منجر به جذب رطوبت می‌شود و از ساییده شدن پوست در ناحیه‌ای مثل ران پا جلوگیری خواهد کرد.

این پودر از یک ماده معدنی به نام تالک تهیه شده است و بوی مطبوعی دارد.

پماد ضد سایش پوست

از این پماد که در بین ورزشکاران محبوب است، می‌توانید برای درمان عرق سوز شدن بهره ببرید. پماد ضدسایش در داروخانه‌ها و مغازه‌های لوازم ورزشی به فروش می‌رسد.

عمل جراحی

این روش درمانی به‌ندرت استفاده می‌شود و بیشتر برای درمان عرق سوز شدن زیر سینه یا وسط آن کاربرد دارد. برخی خانم‌ها به علت سایز غیرنرمال این ناحیه از بدن خود مجبور به عمل جراحی می‌شوند تا بزرگی آن‌ها عفونت یا بیماری‌های خطرناک دیگری ایجاد نکند.

درمان‌ خانگی عرق سوز شدن

علاوه بر مواردی که در قسمت بالا گفتیم، استفاده از آلومینیم سولفات نیز در درمان این عارضه موثر است. عرق سوز شدن اگر با عفونت همراه نباشد مشکل خیلی حادی به شمار نمی‌رود. به‌طور کلی داشتن تغذیه مناسب برای حفظ سلامتی مهم‌ترین نکته است.

علت جوش نوک زبان 11 بیماری خطرناک می تواند باشد

پیشنهاد می‌دهیم که از ترکیب غذاهایی که طبع سرد و گرم دارند استفاده کنید. در فصل‌های گرم سال که افراد بیشتری به عرق سوز شدن مبتلا می‌شوند بهتر است غذاهایی با طبع گرم مثل گوشت قرمز، زنجبیل و دارچین کمتر بخورید و در عوض از انواع سالادها، میوه‌ها و سبزیجات تازه استفاده کنید.

عرق سوز شدن کشاله ران نوزاد با پوشک - درمان عرق سوز شدن

با روش‌های ساده و خانگی که در ادامه بیان می‌کنیم می‌توانید به رفع التهابات، سوزش و خارش‌های ناشی از این مشکل بپردازید. گرچه برای رفع اصولی و علمی این مشکل می‌توانید با پزشکان متخصص پذیرش ۲۴ صحبت کنید که در هر ساعت از شبانه‌روز آماده پاسخ‌گویی به شما هستند.

استفاده از کمپرس آب سرد

کمپرس آب سرد برای کاهش التهاب و خارش‌های پوستی بسیار موثر عمل می‌کند. برای این کار می‌توانید تکه‌های یخ را درون نایلون یا پارچه قرار دهید و سپس آن را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی ناحیه عرق سوز شده بگذارید.

تکرار این کار به‌طور روزانه منجر می‌شود که عوارض ناشی از عرق سوزی به مرور بهبود پیدا کنند. همچنین می‌توانید از پارچه نخی که آب سرد از آن چلانده شده است استفاده کنید. اگر ناحیه آسیب‌دیده را هر ۶ ساعت یک مرتبه با آب سرد بشویید نیز بسیار مفید است.

جوش شیرین

این ماده به عنوان ماسک لایه بردار پوستی نیز شناخته می‌شود و می‌تواند آلودگی‌هایی را که منجر به بسته شدن منافذ می‌شوند از بین ببرد. جوش شیرین را با آب سرد مخلوط کنید و سپس با کمک یک تکه پنبه یا پارچه از آن روی ناحیه عرق سوز شده بزنید.

برای گرفتن نتیجه مطلوب باید این کار را هر روز انجام دهید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی با خواص فوق‌العاده برای پوست است و در بیشتر لوسیون‌ها و لوازم بهداشتی از آن استفاده می‌شود. ژل این گیاه التهابات و خارش‌های پوستی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

برای درمان عرق سوز شدن با آلوئه ورا باید ژل درون آن را با کمک چاقو از پوسته سبز رنگ برگ جدا کنید. ژل به دست آمده را درون مخلوط کن بریزید تا حالتی مایع داشته باشد. پس از آماده سازی، این ژل را به مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و سپس با آب سرد بشویید.

خیار

می‌توانید از برش‌های نازک یا رنده شده این میوه برای رفع علائم عرق سوزی بهره ببرید. خیار به تنهایی باعث خنکی و حفظ رطوبت پوست می‌شود و در کاهش خارش موثر است.

عرق سوز شدن کشاله ران خانم - درمان عرق سوز شدن

می‌توانید خیارهای خرد شده را با آب سرد و آب لیمو ترکیب کنید و آن‌ را روزانه ۳ بار به مدت ۱۰ دقیقه روی ناحیه آسیب‌دیده قرار دهید.

گلاب

گلاب از زمان‌های قدیم برای حفظ شادابی و تنظیم چربی پوست استفاده شده است. ترکیب یخ‌زده گلاب، عسل و آب سرد به کاهش علائم و حفظ تعادل PH پوست کمک می‌کند. این کار منجر به تنفس بهتر پوست و در نتیجه باز شدن منافذ آن برای خروج ضایعات عروقی می‌شود.

ماست

ماست خواص ضدقارچی و ضد میکروبی دارد. این ماده علاوه بر اینکه در کاهش احتمال بروز عفونت موثر است می‌تواند قرمزی، سوختگی و خارش‌هایی را که مربوط به عرق سوز شدن یا آفتاب هستند از بین ببرد.

ماست سرد را به مدت ۱۵ دقیقه روی ناحیه آسیب‌دیده قرار دهید و سپس با آب سرد به آرامی بشویید. همچنین برای شفافیت و جلوگیری از آکنه‌ بسیار مفید است.

سیب زمینی

برای درمان این عارضه می‌توانید روی ناحیه آسیب‌دیده برش‌های نازک سیب زمینی خام قرار دهید.

آرد نخودچی

آرد نخودچی را با مقداری آب مخلوط کنید تا ماده‌ای خمیری شکل به دست آید. این خمیر را به مدت ۱۵ دقیقه روی ناحیه‌ عرق سوز شده قرار دهید و سپس با آب سرد بشویید.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

با وجود توضیحاتی که در بالا دادیم، برخی افراد ممکن است به علت استفاده نادرست از روش‌های درمانی خانگی یا دارویی شدت این مشکل را بیشتر کنند.

عرق سوز شدن پشت گردن خانم - درمان عرق سوز شدن

سخن آخر

گرمای تابستان باعث تعریق بیش از حد می‌شود. رطوبت ایجاد شده روی پوست همراه با کشیده شدن پوست به یکدیگر و کشیده شدن پارچه‌ی لباس روی پوست مرطوب باعث بسته شدن منافد عرق و ایجاد زخم‌های دردناکی می‌شوند که آن‌ها را با نام عرق سوز شدن می‌شناسیم. با انجام کارهای ساده‌ای می‌توان از عرق سوز شدن جلوگیری کرد. همچنین روش‌های درمانی مختلفی برای از بین بردن این آسیب پوستی وجود دارد. اما توصیه‌ی ما به شما این است که قبل از انجام هر گونه اقدام درمانی حتما با یک پزشک مشورت کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

24 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *