رفتار غیر حرفه ای در محیط کار

رفتار غیر حرفه ای در محیط کار برازنده شخصیت یک کارمند خوب و کاربلد نیست. برای اینکه همکاران و رئیس تان احساس خوبی نسبت به شما داشته باشند لازم است با این نکات آشنا شده و آنها را ترک کنید. شادمگ این رفتارها را در این مطلب برای شما جمع آوری کرده است. با ماهمراه شوید.

ترک رفتار های غیر حرفه ای در محیط کار

قبل از اینکه برای کار اقدام کنید باید حتما فکر کنید که در ان کار چگونه قرار است رفتار کنید. متاسفانه، بسیاری از مردم حتی از فعالیت های تهاجمی خود، آگاهی ندارند یا بدتر از آن که آنها اهمیتی نمی دهند. برای کسانی که در دسته اول قرار دارند، لیست مهمی از باید و نبایدهای رفتار محیط کار مشخص هست، حتی اگر رئیس باشید. باید نبایدهایی که رعایتش از ما یک کارمند و مدیر موفق میسازد و ما در این بخش همان باید نبایدها را برایتان خواهیم گفت.

رفتار غیر حرفه ای در محیط کار

اخلاق و رفتار حرفه ای در محل کار چیست؟

اخلاق در محیط کار مجموعه‌ای از ارزش‌ها، اصول اخلاقی و استانداردهایی است که هم کارفرمایان و هم کارمندان باید در محل کار از آن‌ها پیروی کنند. مجموعه قوانین و مقرراتی که باید توسط همه کارکنان در محل کار رعایت شود.

یک سازمان ممکن است تصمیم بگیرد که این اصول اخلاقی را به صورت مکتوب درآورد و برخی از سازمان‌ها هم ممکن است اصول تدوین شده‌ای برای آن‌ نداشته باشند. در هر دو صورت شما به عنوان یک کارمند باید تمام تلاش خود را بکنید تا رفتار حرفه‌ای داشته باشید.

برخی از اصول اخلاقی کلی و عمومی در محل کار وجود دارد که نیازی به تعریف آن‌ها توسط کارفرما نیست و رفتارهای اخلاقی رایجی هستند که کارکنان باید از آن‌ها پیروی کنند. برخی دیگر از سازمان‌ها، علاوه بر موارد عمومی، موارد خاصی را هم مطرح می‌کنند که در چنین شرایطی سازمان‌ها باید کتابچه راهنمای مخصوص به خود را طراحی و سازماندهی کنند.

27 رفتار غیر حرفه ای در محیط کار

همه ما معمولا بین 8 تا 10 ساعت از 24 ساعت شبانه روز را به صورت میانگین در محیط کار و در کنار همکاران خود به سر می بریم. در این مدت ممکن است رفتارهایی از ما سر بزند که دیگران را آزار بدهد یا برعکس، آن ها مرتکب اعمالی شوند که موجبات آزار ما را فراهم نماید.  قصد داریم شما را با رفتارهایی آشنا کنیم که ممکن است خواسته یا ناخواسته در محیط کار انجام بدهید و این رفتارها باعث شود شما یک کارمند غیر حرفه ای به نظر بیایید.

رفتار غیر حرفه ای در محیط کار

دیر رسیدن به محل کار و دیر حاضر شدن در جلسات

یکی از غیر حرفه ای ترین کارهایی که یک کارمند می تواند مدام مرتکب شود، دیر رسیدن به محل کار است. یک کارمند حرفه ای، سر موقع به محل کار می رسد، برنامه ریزی می کند و کارهایی را که به وی محول می شود، در همان زمان به پایان می برد. دیر حاضر شدن در جلسات نیز چه 5 دقیقه چه نیم ساعت، نشان از این موضوع دارد که شما به افراد حاضر در جلسه احترام نمی گذارید. این عادت هم مانند دیر رسیدن به محل کار یکی از اموری است که شما را فردی غیر حرفه ای، بی ادب، خودخواه و بی ملاحظه نشان می دهد.

تظاهر مکرر به بیماری

بعضی از کارمندان هستند که به صورت مکرر با رئیس خود تماس می گیرند و اعلام می کنند که بیمار هستند و نمی توانند سر کار خود حاضر شوند. اگر شما هم از این دسته کارمندان هستید، باید بدانید که با این رفتار دید مدیرتان نسبت به شما تغییر خواهد نمود و او دیگر برای پروژه های مهم تر و بزرگ تر روی شما حساب باز نخواهد کرد.

آداب عید دیدنی چطور باید باشه ؟ این رفتارهای خفن شما رو جنتلمن و باکلاس می کنه !

مصرف غذاهای بودار

کارشناسان معتقد هستند، مصرف غذاهای بودار در محل کار می تواند باعث ناراحتی همکاران شما شده و رابطه شما با آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

داشتن نگرش منفی

اگر شما عموما نگرش منفی داشته باشید و یا مدام مخالفت کنید، ممکن است این رفتار شما به عنوان عدم تمایل برای همکاری لحاظ گردد. سعی کنید چند عبارت را هرگز استفاده نکنید: نمی دانم چطور شروع کنم، این کار جواب نمی دهد یا این کار نشدنی است. سعی کنید از گله کردن هم بپرهیزید. گله کردن یکی از اموری است که شما را غیر حرفه ای نشان می دهد.

رفتار غیر حرفه ای در محیط کار

هیچ چیزی بدتر از همکاری با یک فرد منفی گرا نیست زیرا همکاری با این افراد از هر مورد دیگری انرژی بر تر است. 62 درصد کارفرمایان می گویند هیچ تمایلی ندارند تا به این گونه افراد ارتقا شغلی بدهند.

مطرح نمودن پرسش های بسیار برای هر پروژه

سوال کردن اصلا اشکال ندارد، اما سعی کنید قبل از مطرح کردن هر سوال کاملا فکر کنید و هر سوالی را مطرح نکنید. به خاطر داشته باشید، پرسیدن سوالات بسیار شاید این پیام را به طرف مقابل برساند که شما علاقه ای به انجام آن کار ندارید.

استفاده شخصی و مالکیت اموال شرکت

هیچ دلیلی برای مالکیت چیزی که به شما تعلق ندارد، وجود ندارد. شرکت شما هیچ بدهی به شما ندارد. کار شما از طریق پرداخت حقوق جبران می شود، اگر این کافی نیست، با رئیس خود در مورد آن صحبت کنید، بهتر از هیچ یک از لوازم شرکت استفاده شخصی نداشته باشید.

نامرتب بودن در محیط کار

اگر میز محل کار شما بسیار نا مرتب است، اگر به نظم و ترتیب محل کارتان اهمیتی نمی دهید، این موضوع نشانه عدم مسئولیت پذیری، خود خواهی و غیر حرفه ای بودن شماست. این موضوع را به یاد داشته باشید که محل کار شما نشان از شخصیت شماست. اگر محل کار منظمی داشته باشید، در واقع به همکاران خود احترام می گذارید.

اگر محیط کارتان نامرتب و آزار دهنده است، توقع نداشته باشید رفتار همکاران و اطرافیانتان با شما محترمانه باشد. 36 درصد از کارفرمایان اذعان نموده اند علاقه ای به ارتقا شغلی این گونه کارمندان ندارند. حتما روش منظم شدن در کار را آموزش ببینید.

کار کردن با موبایل در حین جلسات

بسیاری از افراد هستند که در حین جلسات کاری، مدام با موبایل خود کار می کنند و به وب گردی و چک کردن ایمیل و شبکه های اجتماعی خود مشغول هستند. این کار علاوه بر اینکه غیر حرفه ای بودن شما را نشان می دهد، باعث پرت شدن حواس همکاران شما نیز می گردد.

رفتار غیر حرفه ای در محیط کار

قطع کردن صحبت های دیگران

قطع کردن صحبت های دیگران بی ادبی است و اگر شما این کار را مدام تکرار کنید، نشان از این دارد که شما برای اطرافیان خود احترام قائل نیستید و صبر کافی ندارید. این کار نشان از غیر حرفه ای بودن شما دارد.

تماسهای تلفنی شخصی و پر مجادله

مطمئنا، تماس های شخصی در هر جایی اتفاق می افتد، اما این بدان معنا نیست که باید همه چیز را در مورد مسائل خود درهر جایی و با دیگران در میان بگذارید. محل کار شما جایی نیست که بتوان با بچه ها یا خواهر و برادرتان نبرد کنید و دیگران نظاره کنند. مسائل مربوط به رابطه خود را در خارج از جایی که همکاران هستند و می توانند در موردش بشنوند، حل کنید.

روش های برنامه ریزی برای امتحانات و فرمول چگونه درس خواندن

یک تنفس و مرخصی کوتاه بگیرید و به جایی خصوصی بروید، یا بهتر، تا زمانی که به خانه برسید، صبر کنید.

از دانای کل بودن بپرهیزید

انجام دادن رفتار هایی که شما را از بقیه داناتر نشان می دهد و باعث می شود دیگران احساس کنند کم ارزش هستند، در اطرافیان ایجاد احساس ناراحتی می کند. این کارها غیر حرفه ای است و شما باید از انجام این کارها بپرهیزید.

استفاده بیش از حد از عطر یا ادکلن

در محیط محصور شده، عطر میتواند به برخی افراد مبتلا به سردرد و میگرن درد تحمیل کند. برای ایجاد حس خوشایند در خود نباید محیط را برای همه ناراحت کننده کنید.

اجرای هر گونه موسیقی یا وُیس بر روی کامپیوتر خود بدون هدفون

محیط کاری محیطی طراحی شده برای تفکر و بهره وری است. موزیک مورد علاقه شما ممکن است به شما کمک کند بهتر فکر کنید، اما به احتمال زیاد همکارانتان در یک محدوده خصوصی عرصه را بر خود تنگ می بیند پس آن را با هندزفری گوش دهید تا با لذت خود موجب اذیت دیگران نشوید.

رفتار غیر حرفه ای در محیط کار

غرور و تکبر داشتن آفت و رفتار غیر حرفه ای در محیط کار

طبیعی است زمانی که شما دستاوردی کسب می کنید، علاقه دارید تا آن را با اطرافیان در میان بگذارید. اما اگر می خواهید بدانید چه زمانی دچار غرور و تکبر شده اید، به نشانه های زیر توجه کنید:

اگر دستاورد خود را در طول روز با هر کسی که می بینید، مطرح می نمائید.

چنانچه با صدای بلند در آن مورد صحبت کنید و لحن شما حاکی از برتری باشد.

اگر در مورد داستانتان اغراق و زمانی که کسی به شما تبریک می گوید، جوابش را نمی دهید.

نداشتن آراستگی کافی و بهداشت ضعیف

عدم رعایت بهداشت به اندازه کافی و نپوشیدن لباس های مرتب، این مطلب را به همکاران شما منتقل می کند که شما به خودتان اهمیت نمی دهید. این مساله دقیقا مساله ای است که باعث می شود مردم از شما دور شوند. اگر علاقمند هستید تا ارتقا شغلی بگیرید و در جلسات شرکت کنید، به آراستگی خود اهمیت بدهید.

رفتار غیر حرفه ای در محیط کار

صحبت درباره مسائل شخصی و سیاسی

یکی از مواردی که از حرفه ای گری به دور است این موضوع است که در محل کار از مسائل شخصی از جمله روابطتان صحبت کنید. تا می توانید این موارد را با دوستان و یا همکاران خود بیرون از محل کار مطرح کنید. بیان نمودن نظرات سیاسی نیز یکی از کارهای اشتباهی است که غیر حرفه ای ها در محیط کارشان انجام می دهند. واقعیت این است که شما باید در محیط کار، بر کاری که به شما محول شده است تمرکز کنید و نباید با صحبت در مورد مسائل سیاسی مزاحم همکارنتان شوید.

فضولی در کار دیگران

بین کنجکاوی و فضولی مرزی وجود دارد که هیچ کس علاقه ندارد از آن عبور شود. سعی کنید در محل کار از فضولی کردن بپرهیزید زیرا این کار یکی از مواردی است که غیر حرفه ای بودن شما را نشان می دهد. حرفه ای ها به کار خودشان مشغول هستند و در کار دیگران دخالت نمی کنند.

فریاد زدن بر سر دیگران

مطمئنا رفتار آرام، منطقی، متعادل و دلپذیر بهترین نوع رفتار در محل کار است. فراموش نکنید که شما اجازه فریاد زدن بر سر همکار و بی احترامی به او نیستید که اگر اینگونه رفتار کنید برای شما نتیجه منفی خواهد داشت.

رفتار غیر حرفه ای در محیط کار

خیلی معذب بودن

مطمئنا، جامعه روز به روز پیشرفته تر می شود و افراد امروزه در گفتگوهایشان بیشتر مراقب هستند. این بدان معنا نیست که پوشیدن کت شلوار و مشقت کشیدن به همراه داشتن یک رفتار اداری خشک قابل قبول است بلکه این راحتی در برقراری ارتباط است که بیش از هر چیزی شما را در محل کار فرد موفق و محبوبی جلوه می دهد.

مهارت نه گفتن را یاد بگیریم + راهکار ها و علت ها

فروش کالاهای مختلف در محل کار

یکی دیگر از کارهایی که شما را غیر حرفه ای می کند، فروش محصولات شخصی شما در محل کار است. این کار باعث پرت شدن حواس همکاران شما و از بین رفتن تمرکز آنها سر کار می شود، ضمنا می تواند آنها را در وضعیت بدی قرار دهد.

داشتن سر و صدای زیاد

اگر شما با صدای بلند در محل کار موسیقی گوش می کنید، یا طولانی مدت با صدای بلند با تلفن همراه خود صحبت می کنید، یکی از آزار دهنده ترین همکاران دنیا هستید. این کار یکی از غیر حرفه ای ترین کارهایی است که شما می توانید در محل کار خود انجام دهید. اینکه شما در محل کار سر و صدای اضافه ایجاد نمی کنید، نشان از احترام گذاشتن شما به دیگران است.

عدم استقبال از تازه واردها

حرفه ای گری ایجاب می کند حتی اگر شخص تازه وارد فرد مورد علاقه شما نیست، با او به بهترین شکل رفتار کنید. این رفتار نشان از این دارد که شما آنقدر حرفه ای شده اید که برای سمت های مدیریتی مناسب باشید.

استفاده از الفاظ نامناسب

استفاده از الفاظ نا مناسب، به طور مثال فحش دادن نشان از این موضوع دارد که شما هوش هیجانی پایینی دارید و نمی توانید خود را کنترل کنید. این کار بسیار بسیار غیر حرفه ای است و ممکن است باعث از دست رفتن شغل شما شود.

رفتار غیر حرفه ای در محیط کار

انجام مکرر عادات عصبی

چک کردن مدام تلفن همراه، تکان دادن کلید، فشار دادن دکمه خودکار، جویدن ناخن یا آدامس و به طور کلی هر عادت عصبی دیگر باعث می شود تا دیگران به شما به عنوان یک فرد عصبی نگاه کنند که این موضوع باعث می شود غیر حرفه ای به نظر بیایید. این رفتار ها از طرفی باعث می شود تا دیگران متوجه شوند که شما درگیر کسالت و بی حوصلگی هستید و از طرفی هم باعث پرت شدن حواس آنها می شود.

غیرقابل اعتماد بودن

محیط کاری بر روی اعتماد رشد می کند. هنگامی که اعتماد بین همکار ان از دست می رود، تقریبا غیرممکن است که آن را بدست آورید. پس تمام تلاش خود را بخرج دهید تا آن را حفظ کنید چرا که کار شما بستگی به آن دارد.

 شایعات در مورد همکاران از رفتار غیر حرفه ای در محیط کار

اگر هر اطلاعاتی را که می شنوید پخش کنید، هیچ کس به اندازه شما خراب نمیشود، زیرا شما خودتان را به عنوان شایعه ساز خبرچین معرفی کرده اید.

سو استفاده از قدرت

یکی از اصول حرفه ای بودن این است که در محل کار از قدرت خود سو استفاده نکنید. این کار نشان می دهد که شما ظرفیت قدرتی که از آن برخوردار هستید را ندارید.

رفتار غیر حرفه ای در محیط کار

قضاوت دیگران

اگر به تازگی وارد یک جمع کاری شده اید، سعی کنید در مورد همه نگرش مثبت داشته باشید و به همه فرصت بدهید. این موضوع را بدانید که به اندازه تمام انسان های روی زمین، دیدگاه و طرز تفکر وجود دارد و برای اینکه حرفه ای باشید باید همه آنها را قبول کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

30 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *