استفاده از کنج کابینت آشپزخانه

استفاده از کنج کابینت آشپزخانه باعث می شود شما بتوانی نهایت استفاده را از فضای آشپزخانه کرده و و فضا را بهینه سازی کنید. ضمن اینکه شما می توانید بهترین رکور را در این بخش بدون مصرف آشپزخانه داشته باشید. با ما همراه شوید.

 کنج کابینت آشپزخانه

یکی از دغدغه‌های اصلی در چیدمان کابینت آشپزخانه و دکوراسیون داخلی، گوشه‌های کور آشپزخانه است. جاهایی که دو دیوار از آشپزخانه به شکل L به هم می‌رسند. معمولاً این بخش از آشپزخانه بدون استفاده باقی می‌ماند یا دسترسی سختی برای ذخیره‌سازی لوازم‌خانگی دارد.

طراحان کابینت آشپزخانه، ایده هوشمندانه کابینت کنج را ارائه کرده‌اند. کابینت‌های کنج یا گوشه، فضای آشپزخانه را بهینه‌سازی می‌کنند. در واقع، استفاده از کابینت برای گوشه آشپزخانه، باعث بهره‌وری از گوشه‌های کور و افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی در آشپزخانه می‌شود.

استفاده از کنج کابینت آشپزخانه

اگر شما هم علاقه دارید که از گوشه‌های آشپزخانه خود، بهترین استفاده را ببرید؛ نگران نباشید! ما جدیدترین ایده‌های هوشمندانه کابینت کنج را برای هر نوع آشپزخانه‌ای معرفی کردیم.

منظور از کابینت کنج چیست؟

گوشه‌های آشپزخانه، همیشه یکی از دغدغه‌های اصلی طراحان دکوراسیون داخلی بوده است. این گوشه‌ها، معمولاً فضایی مرده را ایجاد می‌کنند که هیچ استفاده‌ای نمی‌توان از آن کرد. علاوه بر این، درب‌های عمود بر هم کابینت‌ در گوشه‌ها، مشکل ایجاد می‌کنند و نمی‌توان وسیله خاصی را در آن ناحیه قرار دارد.

بااین‌حال، بسیاری از مردم علاقه دارند که برخی از لوازم‌خانگی خود را در گوشه‌های آشپزخانه نگهداری کنند. این دغدغه، برای آشپزخانه‌های کوچک، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

طراحی کابینت کنج، با همین هدف انجام می‌گیرد.در واقع کابینت کنج، نوعی کابینت بسیار کاربردی و خلاقانه است که در پشت آن، ایده‌ای هوشمندانه قرار گرفته است.کابینت‌های کنج، استفاده کارآمد و حداکثری از فضای آشپزخانه را میسر می‌کنند.

در حال حاضر، انواع مدل کابینت آشپزخانه گوشه با کاربردهای متنوع تولید می‌شوند که شما می‌توانید متناسب باسلیقه و نیاز خود، آن‌ها را به‌صورت آنلاین سفارش دهید. اگر کنجکاو هستید که با جدیدترین مدل کابینت گوشه آشپزخانه آشنا شوید؛ می‌توانید مجله مانیک را دنبال کرده و از ایده‌های آن الهام بگیرید.

حتما برای رگلاژ درب کابینت از شادمگ کمک بگیرید.

مزایا و معایب استفاده از کابینت گوشه

قبل از تصمیم‌گیری درباره خرید کابینت گوشه آشپزخانه، بهتر است با مزایا و معایب آن آشنا شوید. از جمله مزایای کابینت کنجی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باعث بهینه‌سازی فضا می‌شود
 • یک فضای مخفی برای ذخیره‌سازی لوازم ایجاد می‌کند
 • به جذابیت و زیبایی آشپزخانه کمک می‌کند
 • پیوستگی کابینت‌ها را در کنار هم حفظ می‌کند
 • باعث سفارشی‌سازی فضای آشپزخانه می‌شود.

استفاده از کنج کابینت آشپزخانه

معایب کابینت گوشه ‌های آشپزخانه

 • نصب آن کمی پیچیده و سخت است
 • نظافت و نگهداری از کابینت را در آشپزخانه‌های کوچک، سخت می‌کند
 • دسترسی به برخی از گوشه‌های آشپزخانه ممکن است مشکل باشد

با گوشه‌های آشپزخانه چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

گوشه‌های آشپزخانه، بهترین مکان برای ذخیره‌سازی لوازم است. شما می‌توانید انواع لوازم مخصوص قهوه، ظروف چینی گران‌قیمت و برخی دیگر از لوازم را در فضای کنج آشپزخانه نگهداری کنید.

کابینت کنج، این امکان را برای شما فراهم می‌کند. برای نگهداری از تجهیزات کنج آشپزخانه، کابینت‌های گوشه می‌توانند با کشوهای بیرون‌کش زاویه‌دار، قفسه‌های متنوع، طراحی منحنی یا مورب و … به شما کمک کنند. در ادامه به معرفی انواع طرح کابینت گوشه آشپزخانه در سال 2023 پرداخته‌ایم.

انواع مدل کابینت گوشه‌ای

استفاده مفید از مکان‌های کنج و پرت آشپزخانه بسیار مهم است. شما میتوانید با حداقل رساندن پرتی ها، از تمام فضای آشپزخانه برای نگهداری وسایل مختلف استفاده کنید.

ایده های خاص و خلاقانه برای ساخت دکوری با لوازم دور ریختنی | با وسایل دور ریز دکوراسیونت رو زیرو رو کن !

استفاده از کنج کابینت آشپزخانه

کابینت گوشه ‌ای می‌تواند به بهینه‌سازی فضای آشپزخانه بسیار کمک کند‌. توجه داشته باشید قبل از انتخاب کابینت کنج باید باید به مدل کابینت ها توجه کنید تا بتوانید بهترین نمونه را متناسب با فضا انتخاب کنید. شما میتوانید بر اساس اندازه و مدل کابینت های آشپزخانه یکی از انواع مدل‌های کابینت کنج زیر را تهیه کنید:

 • مدل کابینت گوشه ای ساده
 • کنجی منحنی
 • گوشه ای کشویی
 • کابینت کنجی آشپزخانه متحرک
 • گوشه ای مورب
 • کنج هوایی

10 مدل کابینت کنج که فضای نگهداری لوازم را بیشتر می‌کند!

در این بخش، به 10 ایده کابینت کنج 2023 اشاره کرده‌ایم که هرکدام از آنها، جذابیت منحصربه‌فردی به آشپزخانه شما می‌بخشند. طراحی هرکدام از این ایده‌ها، بر اساس سلیقه، نیاز و ابعاد آشپزخانه صورت‌گرفته است.

استفاده از کنج کابینت آشپزخانه

کابینت کنج ساده

کابینت کنج ساده، یکی از انواع ساده و کلاسیک کابینت کنج آشپزخانه است که در آن از دو درب ساده که برخلاف هم باز می‌شوند، استفاده می‌شود. مدل دیگر کابینت ساده، استفاده از درب‌های آکاردئونی دارای لولا و دوتایی است.

لولا کابینت کنج در این حالت، از نوع بندانگشتی است و آزادی عمل را در هنگام باز کردن درب کابینت کنج، بیشتر می‌کند. این کابینت‌ها، انواع مختلفی دارند و می‌توان درب‌های آن را به راست یا چپ لولا کرد. معمولاً برای ارتقای این کابینت، از قفسه‌های قابل‌تنظیم و اکسسوری متحرک استفاده می‌شود.

کابینت کنج منحنی

استفاده از ساختار منحنی در طراحی کابینت کنجی، نمای بسیار زیبا و جذابی به آشپزخانه می‌بخشد. علاوه بر این، فضای ذخیره‌سازی دوچندان می‌شود و انعطاف عمل شما در نگهداری از وسایل و دسترسی به آنها بیشتر می‌شود. در داخل کابینت کنج منحنی، از اکسسوری کشویی و قابل‌تنظیم استفاده می‌شود.

استفاده از کنج کابینت آشپزخانه

اما معمولاً کشوها کاملاً بیرون نمی‌آیند و در داخل فضای کابینت قابلیت چرخش و تحرک دارند. در برخی موارد نیز از لیزی سوزان استفاده می‌شود که در آن، قفسه‌ها حول یک محور در گردش هستند.

لیزی سوزان، در واقع یک مدل از سبدهای چرخان است که در کابینت‌های کنج، برای دسترسی بهتر به عمق کابینت، استفاده می‌شود. در این سبد، طبقه بالایی سبد، با فاصله کمتری نسبت به طبقه پایینی، بیرون می‌آید. در برخی موارد نیز، سبد حول یک محور در چرخش است.

کابینت کنج کشویی

کابینت کنج کشویی، ایده ارتقا یافته کابینت ساده است که در آن، معمولاً از سه کشو در اندازه‌های 36 یا 42 اینچ استفاده می‌شود.

این نوع کابینت، استفاده از یک‌گوشه آشپزخانه را به بهترین شکل، به چالش می‌کشد و تجربه استفاده از آن، بسیار لذت‌بخش خواهد بود. کابینت منحنی را می‌توان یک تجربه ارگونومیک بسیار عالی برای سالمندان به شمار آورد؛ زیرا کاربری آنها بسیار راحت و روان است و کشوها، فضای ذخیره‌سازی بالایی فراهم کرده‌اند.

استفاده از کنج کابینت آشپزخانه

کابینت گوشه متحرک

لقب بهترین مدل کابینت کنج آشپزخانه را شاید بتوان به کابینت کنج متحرک اختصاص داد. این نوع کابینت، معمولاً دارای درب‌های متصل به اکسسوری و قفسه‌های داخل کابینت است. هنگامی که درب کابینت را باز می‌کنید؛ هم‌زمان قفسه‌ها به ترتیب و با یک هارمونی فوق‌العاده جذاب به بیرون هدایت می‌شوند.

در این روش، کاربری بسیار راحت‌تر است و شما به عمق کابینت کنج، دسترسی خواهید داشت. از جمله مدل‌های دیگر کابینت متحرک کنج، استفاده از قفسه‌های ابر و ماه است که زیبایی منحصربه‌فردی دارند.

کابینت گوشه مورب

در این مدل، کابینت با خطی مورب، گوشه کور آشپزخانه را پوشش می‌دهد. این حالت را می‌توان نسخه ساده‌تر کابینت منحنی به شمار آورد. هرچند کابینت مورب، فضای ذخیره‌سازی کمتری نسبت به کابینت منحنی فراهم می‌کند؛ اما قیمت آن کمتر است و معمولاً با کمک اکسسوری و قفسه‌های متحرک، کاربری بهتری پیدا می‌کند.

استفاده از کنج کابینت آشپزخانه

از این کابینت بیشتر برای ایجاد فضای بیشتر در زیر سینک ظرف‌شویی استفاده می‌شود. کابینت مورب معمولاً دارای یک قفسه ارتفاع قابل‌تنظیم عمق کامل است. نام دیگر این کابینت، کابینت گوشه پایه است.

کلوزت روم چیست و چطور باید طراحی شود + باید های و نباید های یک اتاق لباس مناسب

کابینت کنج هوایی

کابینت کنجی هوایی، باعث ایجاد فضای ذخیره‌سازی در نیمه بالایی دیوارهای آشپزخانه می‌شود. این کابینت، همچنین برای نگهداری از لوازم سبک و کوچک کاربرد دارد. بهتر است برای نگهداری از لوازم سنگین، از کابینت کنجی زمینی استفاده کنید.

کابینت کنج زمینی، مقاومت بیشتری در برابر لوازم با وزن زیاد دارد. در طراحی کابینت هوایی، معمولاً یک حفاظ برای جلوگیری از افتادن لوازمی مثل لیوان و ظروف تعبیه می‌شود. اگر می‌خواهید لوازمی مثل گلدان یا برخی ظروف تزئینی را در آن نگهداری کنید؛ بهتر است از کابینت گوشه هوایی بدون درب استفاده کنید. این نوع کابینت، شبیه یک قفسه بسیار شیک و زیبا است که روی دیوار در گوشه آشپزخانه نصب می‌شود.

استفاده از کنج کابینت آشپزخانه

کابینت کنج دیواری

کابینت گوشه دیواری، جزو ایده‌های خلاقانه استفاده از کابینت در گوشه آشپزخانه است. این کابینت به نحوی طراحی شده است که تنها با کمک یک درب، بتواند به تمام فضای گوشه آشپزخانه دسترسی داشته باشید.

در این کابینت، از یراق‌آلات مجیک کرنر استفاده می‌شود. یکی از کارهای جالب در کابینت گوشه دیواری، استفاده از اکسسوری ابر و ماه و سبد متحرک است که دسترسی شما به عمق کابینت را میسر می‌کند.

کابینت گوشه سینگل

کابینت گوشه سینگل، یکی از بهترین ایده‌های طراحی کابینت گوشه آشپزخانه است که برای ذخیره‌سازی لوازم سنگین، کاربرد زیادی دارد. علاوه‌ بر این، کابینت گوشه سینگل در ناحیه‌ای از آشپزخانه که کابینت تعبیه نشده است، کاربرد دارد. از این کابینت، بیشتر در آشپزخانه‌های بزرگ استفاده می‌شود و انواع مختلف آن در بازار موجود است.

استفاده از کنج کابینت آشپزخانه

کابینت کنج ایستاده

کابینت کنجی ایستاده، یک کابینت جادار و عمودی است که در گوشه آشپزخانه به‌صورت سرتاسری نصب می‌شود. این مدل کابینت گوشه آشپزخانه، فضای کافی را برای نگهداری لوازمی همچون مایکروویو، توستر و … فراهم می‌کند.

انواع کابینت گوشه ایستاده در مدل‌های مورب، منحنی، کشویی و … در بازار موجود است. این کابینت‌ها، معمولاً چندمنظوره هستند و شما می‌توانید لوازم مختلفی را در هر طبقه از قفسه‌های آن قرار دهید.

کابینت کنج شیشه‌ای

کابینت گوشه شیشه‌ای یکی از بهترین مدل‌های کابینت کنجی است که برای ایجاد یک ویترین لوازم تزئینی در آشپزخانه استفاده می‌شود. این کابینت جلوه زیبا و خاصی را به آشپزخانه شما می‌بخشد.

معمولاً در این نوع کابینت، از نورپردازی با چراغ‌های LED و کم‌مصرف استفاده می‌شود که جذابیت منحصر‌به‌فردی دارد. برای جلوگیری از واردشدن آسیب و شکستن شیشه‌ها، معمولاً از مدل شیشه‌ای در کابینت‌های هوایی استفاده می‌شود.

برترین ایده های کابینت کنج آشپزخان

از بین تعداد زیادی از ایده ها سعی کرده ایم بهترین ان ها را از نظر کاربرد و جلوه ظاهری و همچنین مقرون به صرفه بودن انتخاب کرده و به شما معرفی کنیم. این ایده ها عبارتند از:

از سبد های گردان برای کابینت کنج استفاده کنید

سبد های گردان اولین گزینه است که در رویایی با کابینت های کنج آشپزخانه به فکرتان نفوذ می کند. از این سبد ها هم در زمان طراحی کابینت میتوان استفاده کرد و هم در مواقعی که کابینت ها از قبل نصب شده اند. همانطور که از اسم ان ها مشخص است به صورت سبد و گرد هستند. ابعاد ان ها نیز به گونه ای است که برای اکثر کابینت های گوشه دیوار مناسب بوده و قابل استفاده است. با استفاده از چندین سبد گردان میتوانید درون کابینت یک طبقه بندی منسجم نیز داشته باشید.

استفاده از کنج کابینت آشپزخانه

سبد های ریلی مخصوص کابینت کنج آشپزخانه

این سبد ها که از استیل ضد زنگ ساخته شده اند، صرفا برای طبقه بندی کابینت ها طراحی شده و مورد استفاده قرار میگیرد. البته این سبد ها خود انواع مختلفی نیز دارند. دسته بندی ان بر حسب عمق و عرض انجام میشود. برای انتخاب مناسب ترین نمونه باید به سراغ کابینت کنج آشپزخانه بروید و ابعاد ان را اندازه گیری نمایید. با استفاده از این سبد ها به عمیق ترین کابینت های موجود در کنج آشپزخانه به سهولت دسترسی خواهید داشت.

از مزایای میز بار چه می دانید ؟ + کارآمد و دکوراتیو برای دکوراسیون های مدرن و کلاسیک

آویز های مناسب را به کار بگیرید

تجهیزات آویز از دیگر لوازم کاربردی است که به شما کمک میکند یک کابینت منظم و خوش سیما در کنج آشپزخانه خود داشته باشید. از این اویز ها برای اویز کردن لوازم مختلفی من جمله ظروف، مواد غذایی، ابزارهای آشپزی و … میتوانید استفاده نمایید. برخی از ان ها دارای سبد هم می باشند و این امکان را به شما میدهند تا لوازم بدون دستگیره و …را نیز از ان اویز نمایید. با استفاده از این تجهیزات نظم را به کابینت کنج آشپزخانه خود هدیه خواهید داد.

اجاق گاز خود را روی کابینت کنج آشپزخانه قرار دهید

این ایده نیز بسیار هوشمندانه می باشد و سبب میشود تا دغدغه ای از بابت این کابینت نداشته باشید و بتوانید به عنوان اجاق گاز از ان بهره مند شوید. میتوانید درون ان از فر نیز استفاده کنیدو به عبارتی فر را درون کابینت استتار نمایید. با این کار میتوانید از سر و کله زدن با لوله های موجود در کنج آشپزخانه نیز در امان باشید. منتها این ایده را قبل از طراحی و نصب کابینت باید در نظر داشته باشید تا محل مناسب برای هود و … نیز در نظر گرفته شود.

استفاده از کنج کابینت آشپزخانه

استفاده از کشو به عنوان کابینت کنج آشپزخانه

از دیگر ایده های مناسب برای کنج آشپزخانه طراحی کشو برای ان قسمت از آشپزخانه است. اصولا باز و بسته کردن کشو ها به نسبت درب کابینت ها راحت تر است و به راحتی امکان پذیر می باشد. از طرفی میتوانید شکل کشو را به شکل های گرد و حتی چند ضلعی متناسب با ابعاد کنج طراحی و اجزا کنید و لوازم مورد نیاز خود را روی ان قرار دهید.

نورپردازی کنید

احتمالا شما هم تا به امروز نورپردازی های زیر کابینت ها را دیده اید. بازی با نور میتواند به هر محیطی ظاهری جدید ببخشد. حال اگر از نور های رنگی استفاده کنید، این تاثیر بسیار بیشتر خواهد شد. این نور ها در تاریکی شب یک راهنما برای شما خواهد بود و همچنین نظم و سلیقه شما را به رخ دیگران خواهد کشید.

گلدان را روی کابینت قرار دهید

گوشه ها عموما دسترسی راحتی ندارند. میتوانید گلدان های کوچک و بزرگی را بسته به سلیقه خودتان در این گوشه و روی کانتر قرار دهید. برای انکه جذابیت بصری ان بیشتر شود باید حسابی هوای گل ها را داشته باشید تا همیشه شاداب باشند. میتوانید از گل های آپارتمانی استفاده نمایید که نیاز به رسیدگی و نور زیادی ندارند.

استفاده از کنج کابینت آشپزخانه

ابزارهای آشپزخانه را روی ان بگذارید

میتوانید از لوازم خود آشپزخانه کمک بگیرید و ان ها روی کابینت و در بخش گوشه دیوار ها بگذارید. بهتر است لوازمی را قرار دهید که زیاد مورد استفاده تان قرار نمیگیرد. و یا اگر استفاده میکنید بتوانید به راحتی از ان جا جا به جا کرده و یا در همان مکان مورد استفاده قرار دهید. برای مثال میتوانید توستر خود را به صورت کج در این گنج قرار دهید و به راحتی نیز از ان استفاده نمایید. از دیگر لوازم هایی که میتوانید در این قسمت بگذارید میتوان به غذاساز، چای ساز و … اشاره داشت.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

18 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *