افتتاح حساب ترکیه
شستن مرغ خام

شستن مرغ خام یکی از اشتباهات مرگباریست که افراد ناخواسته و نادانسته دچار آن می شوند. هنگام شستن مرغ خام باکتری خطرناکی از آن رها می شوند که می تواند آسیب شدیدی به سلامت انسان بزند. در این مقاله از شادمگ یادتان می دهیم چگونه از این باکتری کشنده در امان بمانید.

به چه علت شستن مرغ خام قبل از فریز کردن اشتباه است ؟

شستن مرغ خام ، بر خلاف باور رایج میان افراد اشتباه است و نه تنها باکتری های آن را از بین نمی برد، بلکه سبب پراکنده شدن باکتری ها و سمی شدن مرغ می شود.

شستن مرغ خام، به دلیل گسترش عفونت، می تواند خطر ابتلا به مسمومیت غذایی را افزایش دهد. کارشناسان تأکید کردند که شستشوی مرغ قبل از پخت و پز باکتری مرگبار به نام «کمپیلوباکتر» پخش را می کند. این باکتری چیزهای اطراف مانند سطوح کار، لباس و تجهیزات پخت و پز از طریق پاشیده شدن قطرات آب، آلوده می کند.

روش شستن مرغ - شستن مرغ خام

 شستن مرغ خام، سبب پراکنده شدن باکتری ها و سمی شدن مرغ می شود

برخی از اشتباه ها چنان میان افراد رایج هستند که اثبات اشتباه بودن آن ها دشوار می شود. یکی از این اشتباه های رایج شستن مرغ خام است؛ با انجام این کار نه تنها مرغ تمیز بلکه آلوده تر نیز می شود زیرا شما با شستن آن باکتری ها و میکروب های موجود در سطح آن را پراکنده و پخش می کنید.
طبق بررسی جدید آژانس استانداردهای غذایی، باکتری مضر « کمپیلوباکتر » اغلب در سطوح و سرامیک آشپزخانه و وسایلآشپزی پخش می شود و در صورتی که این باکتری روی گوشت مرغ باقی بماند این امکان هست که در طول فرآیند طبخ از بین برود.

بررسی ها نشان می دهد افراد برای از بین بردن این باکتری از روی گوشت مرغ آن را پیش از طبخ شست و شو می دهند اما این کار در عوض باعث پخش شدن باکتری و انتقال آن به وسایل و سطوح آشپزخانه و مسمومیت های غذایی می شود. این در حالی است که پختن گوشت مرغ خود عامل از بین بردن این باکتری است.
علاوه بر این، شستن مرغ خام خطر سمی شدن آن را نیز افزایش می دهد به طوری که سالانه ۷۶ نفر بر اثر استفاده از این مرغ های عفونی شده جان خود را از دست می دهند. بنابر گزارش سازمان استاندارد مواد غذایی انگلستان، شستن مرغ خام سبب پراکنده شدن باکتری کمپیلوباکتر می شود که می تواند به راحتی سبب سمی شدن غذا و ابتلا به بسیاری از بیماری های عفونی شود. شستن مرغ خام، به دلیل گسترش عفونت، می تواند خطر ابتلا به مسمومیت غذایی را افزایش دهد.
این باکتری معمولا در مواد غذایی خام و نپخته به خصوص گوشت و مرغ وجود دارد و بر اثر شستن و دست کشیدن بر سطح آن ها بیشتر پراکنده می شود. همچنین توصیه می شود که قسمت های زائد مرغ را جدا سپس آن را در پایین ترین قسمت فریزر بسته بندی کنید.
درمان خانگی استفراغ را در شادمگ بخوانید.
روش صحیح پختن مرغ - شستن مرغ خام

عوارض مسمومیت غذایی بر اثر شستن مرغ خام

باکتری کمپیلوباکتری در گوشت طیوری مانند مرغ و گوشت قرمز وجود دارد و می تواند سبب بروز مسمومیت غذایی شود که عوارض ناشی از آن به شرح زیرند:

 • گرفتگی شکم و مشکلات گوارشی
 • اسهال
 • استفراغ
 • کاهش اشتها
 • تب خفیف
 • ضعف عمومی بدن
 • حالت تهوع
 • سردردهای همراه با سرگیجه

خطر مسمومیت با شستن مرغ خام

باکتری کمپیلوباکتر

در نظر داشته باشید که باکتری کمپیلوباکتر می تواند کل سطوح را آلوده کند. برای مثال، سطوح آشپزخانه و تمامی ظروفی که با مرغ خام در ارتباط باشند، به این باکتری آلوده می شوند. اگر مرغ را نشویید این باکتری پخش نمی شود و تنها روی مرغ باقی مانده و طی فرایند طبخ، از بین می رود. این باکتری در صورت پخش شدن می تواند باعث مسمومیت غذایی شود.

تمیز کردن مبل چرم به این روش عمر مبل تون رو افزایش میده !

مسمومیت شدید در اثر شستن مرغ خام

این مسمومیت بسیار جدی است و طبق آمار سالانه ۷۶ نفر بر اثر مسمومیت ناشی از مصرف مرغ می میرند. بر اساس گزارش منتشر شده از سازمان استاندارد انگلستان، با پخش شدن باکتری کمپیلوباکتر در اثر شستشو، خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های ضدعفونی افزایش می یابد.

منجند کردن

این باکتری خطرناک معمولا گوشت و مرغ و همین طور در برخی مواد غذایی خام و نپخته وجود دارد. با شستن و دست کشیدن روی مواد غذایی باکتری به همه جا پخش می شود. بهترین توصیه ما به شما این است که مواد زائد مرغ را جدا کرده و آن را در طبقه پایین فریزر منجمد کنید. برای شستن اعضای داخلی مرغ نیز کافی است آن ها را از داخل شکم مرغ خارج کرده و سپس زیر شیر آب بگیرید. به هیچ وجه روی سطح مرغ دست نکشید. در نظر داشته باشید که انجماد موجب می شود تا این باکتری ها از بین برود.

آب جوش

برای پختن مرغ نیز باید مرغ منجمد را در آب جوش ریخته و سپس آب آن را یک بار دور بریزید، سپس می توانید با خیال راحت از گوشت مرغ در انواع غذاها استفاده کنید.

شستشوی دست

اگر هنگام خرد کردن مرغ خام دستکش نداشته باشید و مستقیم مرغ را لمس کنید حتما باید بلافاصله دستانتان را با مایع دستشویی به خوبی بشویید. متاسفانه افراد کمی در مورد این نوع باکتری اطلاعات دارند حال آنکه بسیاری اسم باکتری سالمونلا و ای کولی را می شناسند و از عوارض آن دو مطلع هستند.

مرغ سبز - شستن مرغ خام

نکات شستن مرغ و طبخ آن

رها کردن مرغ بدون هیچ اقدامی به مدت طولانی

بسیاری از خانم ها عادت دارند که مرغ را مدت زمان زیادی بدون هیچ کاری روی میز رها می کنند ، بدون این که بدانند دمای محیط می تواند عامل خطرناکی برای رشد باکتری روی گوشت باشد. بهترین راهکار ممکن این است که گوشت را داخل یخچال قرار دهید و زمانی که واقعا قصد پخت دارید، آن را از یخچال خارج کنید و اگر مرغ یخ زده بود ، اجازه دهید که دو روز قبل از طبخ، یخ آن آب شود.

نگهداری آن به روش غلط

نمی توان مرغ را در هر جایی از فریزر قرار داد زیرا ممکن است که آب آن روی مواد غذایی دیگر بریزد. همیشه آن را داخل یک بشقاب قرار دهید و بسته بندی اش را خارج نکنید و آن را در آخرین طبقه فریزر بگذارید.

مزه دار کردن مرغ به شیوه غلط

افزودن طعم های زیاد به مرغ ممکن است مزه آن را کلا عوض کند و از طرفی اگر این کار را به شیوه ای درست انجام دهید، می توانید آن را ترد تر نیز بکنید. اگر مرغ را به مدت زمان طولانی ادویه دار کرده باشید، باز هم جا برای رشد باکتری ها افزایش می یابد و زمانی که به مرغ ادویه زدید ، باید آن را داخل یک کیسه پلاستیکی یا یک ظرف در بسته در فریزر قرار دهید و در ضمن این ادویه ها را هرگز نباید به مرغ خام بزنید.

استفاده دوباره از پلاستیکی که با گوشت خام مرغ برخورد داشته

استفاده کردن از ظرف ها یا حتی کیسه های پلاستیکی که با گوشت خام مرغ برخورد داشته اند ، باعث رشد میکروب و باکتری می شود. همیشه باید تمام ابزار برخورد داشته با گوشت مرغ را به خوبی بشویید.

رفع بوی بد توالت ؛ با چند ترفند ساده توالت رو خوشبو کنید

میکس کردن گوشت خام مرغ با دیگر مواد

برای مرغ های کوچک، حتما باید هنگام طبخ ادویه را اضافه کرد که اضافه کردن ادویه به مرغ خام نیز باعث تولید و انتشار باکتری ها می شود.

فراموش ردن شستن دست ها

نکته ی مهمی که در این بخش از نمناک اشاره کرده ایم این است که معمولا همه ما بدون دستکش شروع به پخت غذا می کنیم. برخورد دست با گوشت خام مرغ می تواند باکتری را به پوست دست شما بچسباند ، پس حتما قبل و بعد از طبخ مرغ دست های خود را بشویید. حتی می توانید برای بهداشت بیشتر از یک دست خود استفاده کنید و دست دیگر را اصلا درگیر کار نکنید.

روش شستن توت فرنگی بدون آسیب رساندن به بافت آن کار آسانی نیست. ما قانون اصلی در مورد نحوه شستن و ضدعفونی کردن توت فرنگی را به شما گفته ايم.

تمیز نکردن اسکاچ آشپزخانه

شستن ظرف ها همگی با اسکاچ انجام می شود ، حال بعد از شستن ظرف های مرغ ، اسکاچ و یا اسفنج استفاده شده می تواند باکتری های مرغ را حمل کنند ، پس حتما آن را به دقت تمیز کنید تا به ظرف های بعدی منتقل نشود.

خشک نکردن مرغ قبل از طبخ

در آوردن مرغ از فریزر و آب شدن یخ آن به طور خودکار کار راحتی است. گاهی اوقات افراد برای خشک کردن مرغ از پارچه استفاده می کنند اما اگر اجازه دهید که مرغ به طور طبیعی و کامل خشک شود، مزه آن ترد تر و دلنشین تر خواهد شد که رطوبت و خیسی مرغ هنگام طبخ باعث طعم نامناسب آن می شود.

پاک کردن مرغ - شستن مرغ خام

به اندازه کافی چاشنی نزدن

برای طبخ و چاشننی مرغ نمی توان به فلفل و نمک اکتفا کرد که چاشنی اضافه کردن به گوشت می تواند هم رطوبت آن را بگیرد و هم طعم لذت بخشی را به آن بدهد.

استفاده کردن از مواد اسیدی که باعث سفت شدن گوشت مرغ می شود.

استفاده کردن از چاشنی ها و مواد اسیدی اثر خوبی برای مزه و نرمی گوشت مرغ ندارند. این مواد اسیدی شامل موادی مثل سرکه یا از این قبیل می شود.

برای طعم دار کردن واقعی گوشت مرغ باید درون گوشت آن حفره هایی ایجاد کنید و یا آن را به تکه های کوچکی تقسیم کنید تا بتواند مواد را به خوبی به خود جذب کند.

آب پز کردن به شیوه غلط

بعضی از افراد مفهوم آب پز کردن را بلد نیستند و به جای آن مرغ را می جوشانند که باعث بی مزه شدن و سفت شدن گوشت مرغ می شود. آب پز کردن به شیوه صحیح یکی از راه های سالم برای طبخ مرغ می باشد.

باید مرغ ها را در قابلمه با نصف آب سرد بریزید و آن را با ادویه های مد نظر و موادی که می خواهید، طعم دار کنید و دمای اجاق را در حالت متوسط قرار دهید و باید دقت کنید که ترموستات گاز روی عدد 165 درجه باشد و بعد از آب پز شدن نیز باید سریعا مرغ را سرو کنید.

تکان دادن مرغ ها هنگام سرخ کردن یا پختن

نباید هنگام سرخ کردن مرغ ، آن ها را درون قابلمه یا ماهتابه تکان دهید ، در این حالت باعث می شوید که آمینو اسید موجود در پروتئین مرغ با قند و شکر واکنش نشان دهد و در نتیجه مرغ شما قهوه ای می شود و مزه خوبی نخواهد گرفت.

پس هنگام طبخ مرغ صبور باشید و سعی نکنید که با تکان دادن کار را جلو بیاندازید.

مسمومیت غذایی ناشی از کمپیلوباکتری در کودکان

کودکان گروه های آسیب پذیری هستند و مسمومیت غذایی اثرات بسیاری بد بر سلامتی آنها می گذارد. اسهال خونی، انقباضات شکمی و تب از علائم ویژه ابتلا به این بیماری به شمار می روند. این علائم معمولا بین دو تا ده روز باقی می مانند و مشکلات فراوانی را برای کودکان به وجود می آورند. با توجه به این موضوع که تب یکی از مسائلی است که به مغز کودکان آسیب وارد می کند. در مسمومیت غذایی تب حدود 39 تا 40 درجه به وجود می آید که به سلامتی کودک آسیب وارد می کند. برخی از مطالعات نشان داده اند که مسمومیت غذایی در کودکان می تواند زمینه را برای ابتلا به بیماریهای مختلفی مانند انگل آماده سازد. زیرا این باکتری روده را تحت تاثیر قرار می دهید. روده ارگان بسیار حساسی است و اگر بیمار شود آثار منفی از جمله عدم جذب مواد مغذی دارد.

هدیه روز پدر چی بخريم ؟ ليستی از بهترين ايده ها برای کادو روز مرد

مسمومیت غذایی در بارداری

مسمومیت غذایی در دوران بارداری اثرات بسیار منفی بر سلامتی دارد و سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود. همچنین، این مسمومیت می تواند بر سلامت جنین اثر بگذارد و خطر آسیبهای مغزی وجود دارد. سازمان غذا و دارو هشدار داده است که عدم رعایت غذایی و مسمومیت غذایی در بارداری یکی از خطرناک ترین بیماریهایی است که در این دوران رخ می دهد. تهوع، اسهال، خون در مدفوع و استفراغ از علائم اصلی ابتلا به این بیماری به حساب می روند. با بروز این علائم باید سریعت برای درمان اقدام شود. زیرا می تواند آثار منفی بر جنین داشته باشد و خطر عقب ماندگی و یا آسیب به مغز و قلب را افزایش دهد.

سینه ی مرغ - شستن مرغ خام

چگونه به مسمومیت ناشی از کمپیلوباکتری دچار نشویم ؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که برای جلوگیری از ابتلا به مسمومیت ناشی از کمپیلوباکتری که در اثر شستن مرغ خام به وجود می آید، چه کاری باید انجام دهید؟! در ادامه به راهکارهایی می پردازیم که باید به آن توجه داشته باشید!

 • اولین کاری که باید انجام دهید این است که روی مرغ خام را با استفاده از سیلیکون بشویید و آن را در پایین ترین قسمت یخچال قرار دهید.
 • دومین مسئله ای که باید بدان توجه داشته باشید عدم شستن مرغ خام است. این موضوع بسیار اهمیت دارد. سالیان زیادی است که بسیاری از افراد اقدام به شستن مرغ خام می کردند. اکنون باید بدانید که این موضوع اهمیت دارد که دیگر مرغ خام را نشویید.
 • ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که عدم شستن مرغ خام سبب می شود که آلودگی بر روی مرغ باقی بماند. نگران نباشید! پختن مرغ تمام باکتری های مرغ را از بین می برد اما شستن مرغ خام باکتری کمپیلوباکتری را پخش می کند.
 • تمامی ظروفی که بر روی آن مرغ را تکه تکه می کنید باید با دقت فراوان بشویید.
 • از چاقویی که برای تکه تکه کردن مرغ خام استفاده می کنید را هرگز به غذای پخته نزنید.
 • بعد از دست زدن به مرغ، دست خود را با مایع دستشویی و آب گرم فراوان بشویید و خشک کنید.
 • مرغ باید مغز پخت شود، این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد. هرگز مرغ را به صورت نیمه پخته نخورید. زیرا ممکن است این باکتری از بین نرفته شود و وارد بدن شما شود.
 • بهتر است قبل از خرید مرغ از فروشنده بخواهید که دل و روده مرغ را خارج کند و بعد به شما تحویل دهید.
 • اگر بر روی مرغ خون دیدید، حتما قبل از پختن مرغ آن را پاک کنید.
 • تخته مرغ را از تخته گوشت جدا کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

1 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *