افتتاح حساب ترکیه
روش شستن توت فرنگی - شستشوی توت فرنگی

روش شستن توت فرنگی بدون آسیب رساندن به بافت توت فرنگی کار آسانی نیست. میوه توت فرنگی‌ ساختاری اسفنجی دارد و خيلي سريع رطوبت را به خود جذب مي كند. قانون اصلی در مورد نحوه شستن و ضدعفونی کردن توت فرنگی را در اين مطلب به شما گفته ايم.

بهترین روش شستن توت فرنگی چیست ؟

پیدا کردن بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی معمولاً چالش مهمی است. از طرفی ظهور بیماری‌های ویروسی و عفونی موجب شده تا روش‌های شستن انواع توت بیشتر از همیشه اهمیت پیدا کند. اما آیا شما می‌دانید بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی چیست؟ طرز شستن توت فرنگی با نمک چگونه است؟ شستن توت فرنگی با آب و سرکه چطور انجام می‌شود؟ در این مقاله می‌توانید با آداب شستن توت فرنگی و همچنین ضدعفونی کردن توت فرنگی آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد روش‌های شستن توت فرنگی پاسخ خواهیم داد.

روش شستن توت فرنگی - توت فرنگی تازه

چرا روش شستن توت فرنگی اهمیت زیادی دارد ؟

خواص درمانی توت فرنگی در طب سنتی و فواید توت فرنگی برای سلامتی کم نیست. اما توت فرنگی در معرض سموم و آفت‌کش‌های زیادی قرار می‌گیرد و از همین رو باید قبل از مصرف به خوبی شسته شود تا خواص توت فرنگی تحت‌الشعاع قرار نگیرند. بیشتر توت فرنگی‌هایی که در بازار عرضه می‌شوند، ارگانیک نیستند و تا مرحله میوه دادن، در معرض سموم مختلف قرار می‌گیرند.

آمارها نشان می‌دهد که توت فرنگی بیشتر از هر میوه دیگری به آفت‌کش‌ها آلوده است. شستن توت فرنگی با آب سرد تنها ۷۵ تا ۸۰ درصد این آفات و سموم را از بین می‌برد و از همین رو لازم است این میوه را به روشی اصولی بشویید.

از طرف دیگر توت فرنگی نشسته می‌تواند محل زندگی باکتری‌ها و حشرات کوچکی باشد که تنها با شستشوی صحیح از بین می‌روند. بنابراین تمیز کردن توت فرنگی را جدی بگیرید و حتماً از روش درستی برای این کار استفاده کنید.

بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی

به طور معمول بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی روشی است که آلودگی‌ها و سموم روی سطح توت فرنگی را تمیزتر کند. یکی از نکات مهم در شستن و ضدعفونی کردن توت فرنگی این است که شما نباید از هیچ‌گونه ماده شوینده‌ای برای این کار استفاده کنید.

روش شستن توت فرنگی - توت فرنگی خوشمزه

زیرا به خاطر بافت توت فرنگی مواد شوینده به داخل میوه رسوخ می‌کنند و بعد خورده می‌شوند. در ادامه می‌توانید با روش‌های شستن توت فرنگی آشنا شوید.

کادوی روز مرد چی بخریم که با ارزش و کاربردی باشه ؟

روش شستشوی روفرشی بسیار ساده تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. فقط برای شستن روفرشی باید چند نکته مهم را عایت کنید تا ظاهر و بافت روفرشی دچار مشکل نشود.

شستن توت فرنگی در سینک

اولین و سریع‌ترین روش برای شستن توت فرنگی در خانه این است که توت‌ها را داخل سینک بریزید. سپس سینک را از آب سرد پر کنید. حالا اجازه دهید توت فرنگی‌ها کمی داخل آب بمانند. سپس توت فرنگی‌ها را دانه به دانه بردارید و زیر آب سرد بشویید. در این روش باید به خوبی سطح میوه را مالش دهید تا آلودگی‌ها تمیز شوند. یادتان نرود قبل از شستشوی توت فرنگی در سینک، به تمیز کردن سینک ظرفشویی بپردازید.

روش شستن توت فرنگی - شستن توت فرنگی با نمک

در انتها توت‌ها را روی یک حوله کاغذی قرار دهید و خوب خشک کنید. معمولاً بهتر است از این روش برای زمان‌هایی استفاده کنید که قصد دارید مربای توت فرنگی درست کنید و یا از آن برای تهیه یک دسر خوشمزه استفاده کنید.

از طرف دیگر این روش برای تمیز کردن توت فرنگی‌های ارگانیک بسیار مؤثر است، اما ممکن است به خوبی سموم و آفت‌کش‌ها را از سطح توت فرنگی تمیز نکند، بنابراین توصیه می‌شود برای شستن توت فرنگی‌هایی که از بازار خریداری می‌کنید، از روش‌های مطمئن‌تری استفاده کنید.

شستن توت فرنگی با آب و سرکه

اگر توت فرنگی که خریداری کرده‌اید گلخانه‌ای باشد، قطعاً تا رسیدن میوه در معرض انواع سم و آفت‌کش‌ها قرار گرفته است. بنابراین غوطه‌ور کردن توت فرنگی در ترکیب آب و سرکه می‌تواند در از بین بردن این سموم بسیار مفید باشد.

برای این کار باید یک کاسه سرکه را درون سینک بریزید. سپس به اندازه ۴ کاسه آب به آن اضافه کنید. توت فرنگی‌ها را برای ۲۰ دقیقه در ترکیب آب و سرکه قرار دهید. در نهایت توت‌ها را با آب سرد بشوید.

روش شستن توت فرنگی - شستن توت فرنگی با سرکه

شستن توت فرنگی با جوش شیرین

یکی دیگر از بهترین روش‌های تمیز کردن و شستن توت فرنگی استفاده از جوش شیرین است. برای این کار باید ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با ۴ لیوان آب ترکیب کنید. سپس توت فرنگی‌ها را برای ۵ دقیقه داخل این محلول بگذارید. بعد از این مدت باید همه توت فرنگی‌ها را به خوبی با آب سرد آبکشی کنید.

طرز شستن توت فرنگی با نمک

«نمک» یکی از بهترین و مؤثرترین ضدعفونی‌کننده‌های طبیعی است. بسیاری افراد معتقد هستند که بهترین روش شستن و تمیز کردن توت فرنگی استفاده از نمک است. برای این کار باید ۱ قاشق چای‌خوری نمک را در هر لیوان آب ترکیب کنید و به اندازه توت فرنگی‌ها از این محلول آماده کنید.

سپس توت فرنگی‌ها را برای مدت ۳۰ دقیقه در آب قرار دهید و بعد با آب سرد بشویید و خشک کنید. توجه داشته باشید که توت فرنگی‌ها باید کاملاً در آب نمک غوطه‌ور باشند تا تمیز و ضدعفونی شوند. در برخی دستورالعمل‌ها ذکر شده که توت فرنگی‌ها را تنها برای ۵ دقیقه در آب نمک قرار دهید تا شور نشوند. اما برای ضدعفونی توت فرنگی‌های پیشنهاد می‌شود آن‌ها را تا زمانی که طعم بدی پیدا نکنند در آب نمک بگذارید.

کاشت سبزه عید و بهترین زمان کاشت انواع سبزه | از سبز کردن سبزه مورد علاقت جا نمونی

آب نمک می‌تواند میکروب توت فرنگی و کرم‌های ریز موجود در آن را تمیز کند. از طرف دیگر نمک سطح میوه را ضدعفونی می‌کند و سموم و آفت‌کش‌ها را از روی میوه پاک می‌کند.

آیا می‌توان توت فرنگی را با مواد شوینده شست ؟

شستن توت فرنگی با مواد شوینده کاریست که بسیاری از خانم ها انجام می دهند. اما باید بدانید سازمان غذا و داروی آمریکا همواره توصیه می‌کند که هیچ یک از میوه‌ها و سبزیجات را با مواد شوینده و یا حتی شوینده‌هایی که فقط برای شستن میوه و سبزی طراحی شده‌اند نشویید. باقی ماندن این مواد شوینده روی میوه‌ها و سبزیجات به شدت برای بدن مضر هستند و می‌توانند به سلامت ما آسیب برسانند.

روش شستن توت فرنگی - شستن توت فرنگی

روش شستن توت فرنگی با شوینده‌های مخصوص میوه و سبزی

یکی دیگر از روش‌های رایج برای شستشوی توت فرنگی استفاده از شوینده‌های مخصوص میوه و سبزی است. برای این کار باید نصف یک ظرف بزرگ یا سینک را با آب سرد پر کنید. سپس ۱۰ قاشق غذاخوری شوینده به آب اضافه کنید. با یک ملاقه آب را هم بزنید و سپس توت فرنگی‌ها را برای چند ثانیه در آب بریزید. سپس آن‌ها را با آب سرد بشویید و در آبکش قرار دهید تا خشک شوند.

ضدعفونی کردن توت فرنگی

تا فرارسیدن زمان مصرف، توت فرنگی‌ها را نشویید. علاوه براین، باید آن‌ها را در یک کیسه پلاستیکی بسته یا ظرف هوابندی شده در یخچال نگه دارید.
هنگام آماده کردن توت فرنگی‌ها برای مصرف، آن‌هایی که بیش از حد نرم هستند یا رنگ و بوی خوبی ندارند را از دیگر توت فرنگی‌ها جدا کنید.
توت فرنگی‌ها را در یک صافی پهن قرار داده و آن‌ها را زیر جریان آب قرار دهید.

روش شستن توت فرنگی - توت فرنگی زیر شیر آّب
توت فرنگی‌ را به طور مداوم حرکت دهید تا بقایای خاک یا مواد شیمیایی موجود در آن‌ها پاک شود. سپس  را به مقدار زیاد آبکشی کنید.
تا زمانی که توت فرنگی‌ها را ضدعفونی نکرده‌اید، گله (ساقه) آن‌ها را جدا نکنید. در غیر این‌صورت، میکروارگانیسم‌ها می‌توانند وارد بافت توت فرنگی شده و فرآیند ضدعفونی کردن موثر نخواهد بود.
همچنین درنظر داشته باشید، برخی به اشتباه از مایع ظرفشویی برای ضدعفونی سبزیجات و میوه‌ها استفاده می‌کنند. استفاده از مایع ظرفشویی می‌تواند به بافت میوه آسیب وارد کند و باعث فاسد شدن سریع سبزیجات و میوه‌ها شود.

نکته مهم در رابطه با شستن توت فرنگی

پس از شفاف شدن آب خروجی از صافی، آن‌ها را به طور معمول ضدعفونی کنید: چند قطره از ماده ضدعفونی سبزیجات را بر اساس دستورالعمل مندرج روی بسته‌بندی در آب حل کرده و توت فرنگی‌ها را در آن قرار دهید. توت فرنگی‌ها را برای مدت طولانی در محلول رها نکنید. نگه داشتن بیش از حد آن‌ها در محلول ضدعفونی کننده، بر قوام، رنگ و طعم توت فرنگی‌ها تاثیر می‌گذارد.

دعا برای پیدا شدن گمشده و رفع فراموشی

روش شستن توت فرنگی - ماندگاری توت فرنگی
پس از ضدعفونی کردن، توت فرنگی‌ها را از آب خارج کرده، خشک کنید و حالا می‌توانید گله (ساقه) توت فرنگی را ببرید (اینکار را با دست انجام دهید). حالا می‌توانید آن‌ها را با چاقو ببرید. توت فرنگی‌ها باید ظرف ۲ ساعت پس از برش، در یخچال قرار بگیرند. اگر مدت بیشتری کنار گذاشته شوند، باید آن‌ها را دور بریزید چرا که بسیار مستعد خراب شدن هستند.

نکاتی که باید در مورد تمیز کردن توت فرنگی بدانید

قبل از خوردن توت فرنگی حتماً دستان خود را بشویید تا زحماتی که برای شستن میوه کشیده‌اید، از بین نرود.

بهتر است توت فرنگی را قبل از استفاده بشویید. شستن توت فرنگی و نگهداری از آن در یخچال منجر به خیس شدن و فاسد شدن توت‌ها می‌شود.

توت فرنگی‌های نرم و دارای زدگی را دور بریزید. زیرا این توت فرنگی‌ها بقیه توت فرنگی‌های سالم را نیز خراب می‌کنند.

روش شستن توت فرنگی - توت فرنگی یکدست

توت فرنگی‌های کپک زده را مصرف نکنید. زیرا کپک به تمام جسم میوه رسوخ می‌کند و با بریدن بخش کپک زده تمیز نمی‌شود.

اگر قصد ندارید توت فرنگی‌ها را بخورید، بهتر است آن‌ها را به صورت نشسته داخل یک ظرف در بسته قرار دهید و در یخچال بگذارید.

از آنجایی که در نحوه خوردن توت فرنگی سطح توت فرنگ خراش داده نمی‌شود و پوستی برای جدا کردن ندارد، بنابراین باید قبل از خوردن و حتی برای تهیه انواع اسموتی توت فرنگی و شربت توت فرنگی به خوبی ضدعفونی شود.

برای نگهداری توت فرنگی شسته شده باید آن را در یک ظرف در باز بریزید و یک دستمال کاغذی روی آن بگذارید تا رطوبت موجب خراب شدن توت فرنگی‌ها نشود. این توت فرنگی‌ها در صورت سالم بودن از ۳ تا ۷ روز قابل نگهداری هستند.

برای افزایش ماندگاری توت فرنگی‌ها می‌توانید آن‌ها را برای ۶ تا ۱۲ ماه در فریزر بگذارید.

قبل از قرار دادن توت فرنگی در یخچال حتماً آن را به خوبی خشک کنید.

روش شستن توت فرنگی - خشک کردن توت فرنگی

برای شستن توت فرنگی‌ ها به هیچ عنوان از فشار دست استفاده نکنید. فشار دادن توت فرنگی موجب آسیب دیدن به بافت میوه و نفوذ آب به آن می‌شود و فرآیند فاسد شدن توت فرنگی را سریع‌تر می‌کند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

28 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *