شستن حوله حمام

شستن حوله حمام ضروری و پر از نکته های مهمی است که اگر به دقت انجام نشود باعث آلودگی و در نتیجه ایجاد بیماری در افراد خواهد شد. حوله به مرور زمان و با تکرار شستشو دیگر نرمی و لطافت روز اول را ندارند و مطمئنا این به دلیل آن است که در شستشوی حوله نکاتی را رعایت نکرده ایم. در این مقاله طریقه شستن حوله حمام  را به شما یادآور شدیم.

حوله ها بهترین محل رشد قارچ و باکتری هستند، نظافت آن‌ ها را جدی بگیرید

شاید کمی عجیب و غیرقابل باور به‌ نظر برسد، ولی حوله‌ها یکی از محل‌های مناسب برای رشد قارچ و باکتری‌ هستند. حوله‌ فضایی ایده‌آل برای میکروب‌ها است، چون در برگیرنده همه شرایط لازم برای حیات آن‌ها شامل آب، دمای گرم، اکسیژن، عامل تغذیه‌ای و PHخنثی است.

حوله های شسته شده در دستان زن - شستن حوله حمام

یکی دیگر از دلایل اصلی زود کثیف شدن حوله‌های دست و صورت، قرار داشتن در حمام یا سرویس بهداشتی است. به همین دلیل است که درباره نظافت حوله‌ها از سوی متخصصین بهداشت تاکید بسیار می‌شود. همچنین زمانی که این منسوجات بهداشتی دچار پارگی با خرابی شوند راحت‌تر از همیشه در معرض آلودگی خواهند بود.

زمانی که یک حوله نو می‌خرید بهتر است قبل از مصرف به خوبی آن را شست‌وشو دهید. رعایت همین نکته ساده باعث خواهد شد حوله خیلی دیرتر خراب شده و کیفیت خود را از دست دهد. از طرفی اکثر حوله‌ها به دلیل نوع بافت و دوخت آن‌ها در کارخانه در روزهای اول مصرف پرز می‌دهند. دلیل این اتفاق برش‌ها سریع و کمی بی دقت دستگاه‌های برش‌زن در کارخانه است.

بنابراین بعد از خرید هر نوع حوله، ابتدا با دست یا ماشین لباس‌شویی آن را خوب بشویید. اولین شستشوی حوله قبل از مصرف برای حوله تن پوش واجب‌تر است. چون حوله تن ‌پوش با همه سطح پوست بدن ما در تماس خواهد بود و پرزهای آن به قسمت‌های مختلف بدن می‌چسبند. قبلا در خصوص روش شستن دمپایی حوله ای هم مطلبی را در اختیار شما قرار دادیم.

هرچند وقت یکبار باید حوله‌ها را شست؟

حوله‌ها بر اساس کاربرد، انواع مختلفی دارند: حوله حمام، تن‌پوش، استخری، آشپزخانه، دست و صورت و غیره. هر یک از این انواع حوله باید هرچند وقت یک‌بار شسته شوند تا به‌جای خشک‌کردن یا تمیزکردن، عامل انتقال بیماری و کثیفی نشوند.

شستن حوله حمام و تن‌پوش حمام، بعد از هر سه یا چهار بار استفاده، لازم است. اگر هر روز از این حوله‌ها استفاده می‌کنید، بهتر است یک برنامه هفتگی برای شستن آن‌ها داشته باشید. مهم‌تر از شستن، خشک‌کردن این حوله‌ها در هوای آزاد و نور آفتاب بعد از هر بار استحمام است.
درباره زمان شستن حوله استخری نظرات، مختلف و ضدونقیض هستند. برخی اعتقاد دارند بعد از هر بار استفاده، این حوله‌ها باید شسته شوند. اما گروهی دیگر معتقد هستند خشک‌کردن آن‌ها در آفتاب و هوای آزاد کافی است. به‌هرحال، اگر از استخر‌های عمومی استفاده می‌کنید، مهم است که بعد از بازگشت به خانه، حوله خود را با آب گرم بشویید. سپس، آن را روی بند پهن کنید و بگذارید در هوای آزاد خشک شود.

نشانه های مرد هوسباز و شناخت آن ها در چند ثانیه

برای از بین بردن بوی بد حوله روش‌های خانگی و ساده بسیار آسانی وجود دارد .از شادمگ کمک بگیرید.

اهمیت انتخاب شوینده

یک نکته مهم در ارتباط با شستن حوله‌ها، نوع شوینده‌هایی است که مصرف می‌کنیم. حوله‌ها معمولا برای این‌که آبگیری بالایی داشته باشند، از نخ پنبه و به‌صورت پرزدار بافته می‌شوند. شوینده‌ای که مصرف می‌کنیم، هم باید به‌قدر کافی قوی باشد و هم باعث سفت و زبر شدن حوله نشود. اگر از ماشین لباسشویی برای شستن حوله‌های خود استفاده می‌کنید، باید با اصول شستن آن‌ها در ماشین لباسشویی نیز آشنا شوید.

نرم کننده روی چند حوله تا شده - شستن حوله حمام

شستن حوله با دست برای رفع پرز

برای شستن حوله با دست، ابتدا تشت را با آب گرم بالای ۴۰ درجه تا نیمه پر کنید. سپس بسته به میزان کثیفی حوله، مقدار کمی پودر دستی یا مایع لباسشویی در آن حل کنید. حوله را در تشت انداخته و اجازه دهید حداقل نیم ساعت خیس بخورد. نیازی به چنگ زدن و مشت‌ومال دادن زیاد نیست. حالا حوله را کاملا آبکشی کنید. قبل از پهن کردن، حوله را بتکانید تا پرز‌ها به خواب اصلی خود برگردند، سپس آن را در هوای آزاد پهن کرده تا خشک شود.

سرکه و جوش شیرین

اگر طرف‌دار استفاده از مواد طبیعی برای شست‌وشوی حوله‌های خود هستید، به‌جای شوینده‌های لباسی از مخلوط سرکه، نمک و جوش شیرین استفاده کنید. با اضافه‌کردن یک قاشق روغن کرچک، حوله شما تمیزتر شسته می‌شود و نرمی و لطافت خود را نیز از دست نمی‌دهد.

شستن حوله حمام با سرکه

یکی از دردسرهای حوله‌ حتی حوله‌های نو، پرز دادن آن‌ها است. گاهی پرز دادن حوله به دلیل پایین آمدن کیفیت آن است و باید حوله‌ای جدید خرید. اما حوله‌های نو نیز پرز می‌دهند. یکی از بهترین روش‌های مقابله با این مشکل، شستن حوله در چند بار اول با دست است.

قبل از استفاده از حوله نوع، حداقل حوله را دو بار با آب شسته و کامل آب‌کشی کنید.
برای شستن حوله نو با آب از هیچ مواد شوینده‌ای استفاده نکنید، فقط برای نرم کردن بافت پارچه آن کمی سرکه سفید به آب اضافه کنید.
در صورتی‌ که حوله نو بعد از شست‌وشو با آب پرز داد، شست‌وشو با آب ولرم را امتحان کنید.
از این روش می‌توان برای شستن حوله استخری و حوله دست و صورت به راحتی استفاده کرد. اما شستن حوله‌های تن پوش با دست کمی سخت است. در ادامه نحوه شستن حوله تن پوش با ماشین را به شما آموزش می‌دهیم که علاوه بر نظافت راحت‌تر، به دوام بیشتر آن نیز کمک خواهد کرد.

شستن حوله در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی مهم‌ترین وسیله نظافتی انواع پارچه از حوله‌ها تا لباس است. اما هر جنسی از پارچه نیازمند نحوه شست‌وشوی خاصی در ماشین لباسشویی است. برای شستن حوله‌ها به‌خصوص حوله‌های تن پوش نو که معمولا زیاد پرز می‌دهند باید نکاتی را رعایت کرد.

مراحل شستن حوله توسط ماشین لباسشویی

حوله را جداگانه در ماشین لباسشویی انداخته و به هیچ عنوان با لباس‌های دیگر نشویید.
در هنگام شستن حوله از مواد شوینده به میزان کم و از نوع بدون آنزیم استفاده کنید.
برای حفظ نرمی و لطافت حوله توصیه می‌شود در زمان شست‌وشو حتما از نرم کننده مناسب استفاده کنید.

انداختن حوله بنفش در لباسشویی - شستن حوله حمام
بهترین دما برای شستن حوله در ماشین لباسشویی کمتر از ۴۰ درجه است.
بعضی از ماشین‌های لباسشویی تنظیم میزان آب دارند، بهتر است حوله با آب زیاد شسته شود
معمولا به گوشه یا قسمتی از حوله‌ها یک برچسب کوچک چسبیده است. حوله‌هایی که محصول کارخانه‌های معتبر هستند، روی برچسب راهنمای آن‌ها اطلاعات خوبی برای شست‌وشو وجود دارد.

22 ترفند برای پاکسازی خانه از انرژی منفی و طلسم

چه زمانی باید حوله توالت و حمام را شست ؟

زمان دقیقی را نمی‌توان برای شستن حوله‌ها تعیین کرد و مهم‌ترین فاکتور میزان استفاده از آن‌ها است. طبیعی است که حوله دست و صورت باید به‌ طور مداوم و هر سه یا چهار روز یکبار شسته شود. این نوع از حوله‌ها مصرف بالایی دارند و دائم در معرض رطوبت و تماس با سطح پوست هستند.

حوله‌ تن‌پوش نیز علیرغم اینکه کمتر استفاده می‌شود، ولی به‌دلیل برخورد با همه پوست سطح بدن، باید در فواصل زمانی کوتاه شسته شود. حوله‌های استخری نیز از جنس نازک‌تری برخوردار هستند و بیشتر بیرون از خانه مانند استخر یا در مسافرت‌ها استفاده می‌شوند، بنابراین نباید فاصله هر بار نظافت آن‌ها طولانی شود.

نحوه شستن حوله تن‌پوش برای اولین‌بار

بیشترین میزان رنگ‌دهی و پرزدهی حوله، در زمان شستن آن برای بار اول روی می‌دهد. بهتر است بعد از خرید و قبل از استفاده از حوله، به‌ویژه حوله تن‌پوش و دستی، آن‌ها را بشویید.

بهترین شوینده جهت شستن حوله نو برای بار اول، مخلوط سرکه سفید و جوش شیرین یا سرکه و نمک است. این ترکیب‌های طبیعی، حوله شما را ضدعفونی و از آلودگی پاک می‌کنند و باعث تثبیت رنگ آن نیز می‌شوند.

نحوه ضدعفونی‌کردن حوله‌ها

تقریبا همه انواع حوله‌ها در تماس مستقیم با پوست بدن انسان هستند. پس هیچ‌وقت از محلول‌های سفیدکننده برای ضدعفونی‌کردن حوله‌های خود استفاده نکنید. زیرا این مواد به پرز‌های حوله می‌چسبند و باعث ایجاد آلرژی‌های مختلف پوستی و تنفسی در انسان می‌شوند. بهترین ترکیب ضد‌عفونی‌کننده برای شستن حوله حمام، شستن حوله استخری، شستن حوله آشپزخانه و شستن حوله دستی، همان مخلوط سرکه، جوش شیرین و نمک است.

حوله کرم تمیز - شستن حوله حمام

خشک کردن حوله؛ گام آخر از بین بردن باکتری و پرز

بعد از شستن، خشک کردن اصولی حوله‌ها در رفع پرز و آراستگی آن‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد. زمانی که حوله خوب شسته شد، به آرامی آن را تکان دهید تا بافت حوله به حالت اولیه برگردد و سپس به خوبی آن را روی سطح یا بند موردنظر پهن کنید. یکی از بهترین موقعیت‌ها برای خشک کردن حوله وجود فضای باز مثل بالکن یا حیاط است.

بخاطر داشته باشید بهتر است حوله روی گرمکن‌ها با دمای بالا خشک نشود. در این صورت به سادگی به بافت آن آسیب وارد خواهد شد و روی کیفیت رنگ آن نیز اثر می‌گذارد. حوله تن‌پوش را حتما بعد از هر بار پوشیدن سریع خشک کنید تا زمانی برای جذب میکروب و رشد قارچ باقی نماند. حوله‌های استخری نیز که معمولا لایه نازک‌تری نسبت به حوله‌های تن پوش دارند، خیلی سریع مرطوب شده و در معرض آلودگی خواهند بود، این حوله‌ها را نیز باید در مدت زمان کمی خشک کرد.

راهنمای جامع شستشوی حوله

حوله نو را پیش از استفاده بشویید

پس از آنکه یک حوله جدید خریدید، باید پیش از استفاده، حوله نو را بشویید. چرا که:
برخی از حوله‌های نو رنگ اضافی دارند که باید پیش از استفاده شسته و پاک شود تا دست و بدن شما را آلوده نکند. همچنین این رنگ‌ها ممکن است باعث حساسیت نیز ‌شوند.
در ساخت اکثر حوله‌ها سیلیکون به کار رفته است تا حوله پفی و حجیم به نظر برسد؛ شستشوی حوله وجود این مواد را به حداقل می‌رساند.
ممکن است حوله در کارخانه، انبار یا فروشگاه، در تماس با کک، شپش یا انواع دیگر حشرات قرار گرفته باشد. هرچند که این اتفاق امروزه نادر است، اما احتمال دارد این حشرت در حوله‌ها لارو گذاری کرده باشند.

ترفند تمیز کردن سرامیک و برق انداختن آن با تکنیک های آسان خانگی

حوله را در مدت زمان مشخص بشویید

به این موضوع فکر نکنید که چند وقت یک بار باید حوله را بشویید. در برنامه روزانه خود شستشوی حوله را هر سه یا چهار روز یک بار قرار دهید.

حوله سفید کثیف آویزان - شستن حوله حمام
معمولا حوله را با آب گرم می‌شویند، اما اگر می‌خواهید رنگ حوله حفظ شود، شستشوی حوله با آب سرد مانعی ندارد. البته این نکته را در نظر بگیرید که حوله سفید را به همراه حوله‌های رنگی نشویید، چرا که ممکن است رنگش تغییر کند.

حوله را به تنهایی بشویید

همیشه سعی کنید حوله را به تنهایی در لباسشویی بیندازید و به همراه لباس‌های دیگر نشویید. خصوصا حوله حمام را هیچ‌گاه با لباس‌های دیگر نشویید.
ممکن است حوله شما رنگ بگیرد یا آلودگی لباس‌های دیگر را درون پرز خود جذب کند. همچنین حوله خیس وزن بالایی دارد و اگر در لباسشویی به همراه لباس‌های دیگر قرار گیرد، به خوبی شسته نمی‌شود.

حوله را تکان دهید

پس از آنکه حوله را شستید، حوله خیس را چند بار تکان دهید. این کار باعث می‌شود:

آب اضافه از حوله گرفته شود.
زودتر خشک شود.
مانند روز اول پف کند و حجم بگیرد.

حوله را با دقت خشک کنید

لباس‌هایی که در خشک‌کن لباسشویی قرار می‌دهید، از حوله سریع‌تر خشک می‌شوند. چرا که حوله سنگین‌تر است و حجم بالایی دارد.

چند حوله آبی تا شده روی چهارپایه - شستن حوله حمام
هیچ‌گاه حوله را اتو نکشید. اتو حجم حوله را کم می‌کند، بافت حوله را از بین می‌برد و پف حوله را خراب می‌کند. در نتیجه این کار باعث می‌شود از عمر حوله کم شود.
بهترین راهکار خشک کردن حوله دستی، حوله استخری، حوله تن پوش و حوله حمام به روش سنتی است. یعنی شما می‌توانید حوله را زیر نور خورشید پهن کنید. خورشید علاوه بر خشک کردن حوله، باکتری و میکروب‌ها را از بین می‌برد.

نکات مهم نگهداری از حوله

هیچ‌وقت حوله‌ها را با لباس‌های دیگر نشویید. به‌مرورزمان و با کشیدن شدن یا تماس، پرز‌های حوله کنده می‌شوند. در این حالت می‌گوییم حوله پرز می‌دهد. این پرز‌ها به لباس‌های دیگر ما می‌چسبند و ظاهری ناخوشایند به آن‌ها می‌دهند.
هیچ‌وقت حوله‌های سفید را با حوله‌های رنگی نشویید. این اصل درباره حوله‌های با رنگ متفاوت نیز صادق است.
محل نگهداری حوله‌های تمیز نباید با حوله‌های کثیف یکی باشد.
حوله‌های تمیز را در حمام یا مکان‌های مرطوب نگهداری نکنید.
بهتر است شستن حوله آشپزخانه جدا از شستن حوله حمام و شستن حوله استخری انجام شود.
شستن حوله به‌تنهایی کافی نیست، حوله‌ها باید در هوای آزاد خشک شوند.
حوله‌های نو معمولا قدرت جذب آب پائین‌تری دارند. شستن حوله نو قبل از استفاده، به ازبین‌بردن این مشکل کمک می‌کند.
حوله‌های نانو برخلاف حوله‌های مرسوم، هم جذب آب بالاتر و هم شست‌وشوی راحت‌تری دارند. به‌علاوه این نوع حوله‌ها پرز نمی‌دهند و عمر بالاتری دارند. توصیه می‌کنیم این حوله‌ها را جایگزین حوله‌های معمولی کنید.

چند حوله طوسی تا شده - شستن حوله حمام

سخن آخر

شستن حوله حمام و شستن حوله استخری همچنین شستن انواع دیگر حوله، قاعد و اصول مربوط به خود را دارد. در این مقاله درباره نحوه اصولی شست‌ و شوی حوله صحبت کردیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

19 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *