افتتاح حساب ترکیه
از بین بردن موهای زائد

اعلب افراد دوست دارند تا از شر موهای زائد خلاص شوند ولی هزینه های درمانی برای این کار برایشان زیاد است. گروه زیبایی شادمگ به شما راه های از بین بردن موهای زائد را آموزش میدهد تا با کمترین هزینه و به صورت طبیعی از شر موهای زائد خلاص شوید.

روش خانگی برای از بین بردن موهای زائد با ماسک های گیاهی

موهای زائد یا همان موهای ضخیمی که برای خانم ها بسیار ناخوشایند هستند و برای از بین بردن آنها دوست دارند هر روشی را امتحان کنند ما به شما این روش های خانگی را پیشنهاد میکنیم. گرچه داشتن موهای ریز صورت و دیگر اعضای بدن طبیعی است، ولی وجود موهای ضخیم برای بسیاری از خانم ها، می تواند واقعا آزاردهنده باشد.

برای همین همه خانم ها به دنبال روش هایی برای از بین بردن موهای زائد بدن خود هستند و برای این کار، راه های مختلفی مانند ایپلاسیون، لیزر و… را امتحان می کنند که معمولا این روش ها مضراتی برای پوست دارد و راه حال هایی موقتی به شمار می روند پس پیشنهاد می کنیم برای محو موهای زائد، روش های طبیعی و خانگی را امتحان کنید که دردناک نیستند و اثر طولانی تر دارند.

چگونه از شر مو های بدن خلاص شوید؟

روش های موقتی زیادی برای از بین بردن مو مانند اصلاح کردن، سفید کردن، اصلاح و تراشیدن وجود دارد ، البته روش های همیشگی نیز برای از بین بردن مو بدن مثل درمان لیزر و الکترولیز وجود دارد که این روش ها هم اثرات جانبی دارند ولی طب سنتی هم روش هایی دارد که امروزه بسیاری از آنها استفاده می کنند.

از بین بردن موهای زائد

ماسک های خانگی برای رفع موهای زائد

ماسک پاپایا خام و آلوئه ورا

پاپایه به تجزیه فولیکول های مو کمک و رشد مو را متوقف می کند. موها را صاف و لطیف می سازد بنابراین کم تر جلب توجه می کنند.

مقداری پاپایه خام را با زرد چوبه، ژل آلوئه ورا، مقداری آرد غنی شده و روغن خردل مخلوط کنید تا خمیر درست کنید.

این خمیر را در جهت مخالف رشد مو بمالید و آن را به مدت 20 دقیقه بگذارید و بعد از مدت مشخص آن را با آب بشویید.

 ماسک عسل ، شکر و لیمو

مقدار برابری شکر، لیمو و عسل را ترکیب و خمیر نرم درست کنید. این مخلوط را حرارت دهید.

کمی نشاسته ذرت روی شکم بمالید و سپس این مخلوط را روی ناحیه مورد نظر بمالید و به سرعت آن را با نوار اصلاح بپوشانید ، سپس آن را روی موضع فشار دهید.و در جهت مخالف رشد مو بکنید.

ماسک فلفل سفید و کافور

2 قاشق سوپ خوری فلفل سفید، 2 قاشق سوپ خوری کافور و چند قطره روغن بادام را بردارید.

فلفل سفید را به پودر اضافه کنید ، کافور، روغن بادام را به خوبی مخلوط کنید.

این خمیر را روی پوست بمالید و 15 تا 20 دقیقه آنجا بگذارید.

خمیر را با آب بشویید.

 ماسک آرد نخود

یکی از راههای از بین بردن موهای زائد این است که نصف یک کاسه آرد نخود، نیمی از شیر، 1 قاشق چای زرد چوبه و 1 قاشق چای خوری کرم تازه بردارید.

یک خمیر نرم درست کنید و آن را 30 دقیقه روی پوست بمالید.

این خمیر را به آرامی در جهت مخالف مو بکنید.

بعد از برداشتن خمیر، آن را با آب بشویید. این کار به از بین رفتن موهای ناخواسته پوست کمک خواهد کرد.

ماسک زاج سفید و گلاب

زاج سفید به راحتی در بازار به شکل پودر موجود است. نصف قاشق چای خوری پودر زاج سفید را و 2 – 3 قاشق سوپ خوری گلاب را ترکیب کنید.

از بین بردن موهای زائد

چند قطره روغن زیتون را به این مخلوط اضافه کنید. این مخلوط را روی موهای ناخواسته شکم بمالید.

20 دقیقه صبر کنید و بعد برای 20 دقیقه دوباره تکرار کنید، بعد از خشک شدن موضع را با آب سرد بشویید.

مرطوب کننده را روی پوست بمالید تا پوست را از خشکی حفظ کنید.

 ماسک خمیر زردچوبه و شیر

1 – 2 قاشق چای خوری زرد چوبه را با شیر مخلوط کنید .

این مخلوط را روی پوست بمالید و بگذارید 5 الی 10 دقیقه بماند.

اگه مشکل ریزش ریمل زیر چشم داری راه حلش اینجاست

اجازه دهید خشک شود و سپس آن را با آب بشویید، این کار به از بین رفتن موهای ناخواسته بدن کمک می کند.

نکته مهم از بین بردن موهای زائد

استفاده از زردچوبه سالهاست که برای رفع موهای زائد توصیه می شود اما امروزه به دلیل خالص نبودن زردچوبه هایی که خریداری می کنیم ممکن است پس از استفاده از این ماسک رنگ پوست دچار تغییر شود که این به دلیل اشتباه بودن زردچوبه نیست بلکه دلیل ناخالص بودن ادویه ای است که خریداری کرده ایم پس در صورت مطمئن نبودن از خالص بودن زردچوبه های که در بین ادویه هایتان دارید، از این دستور استفاده نکنید.

ماسک عدس و سیب زمینی

یک کاسه از سیب زمینی پوست کنده و له شده، یک کاسه سوپ خوری عدس زرد، یک قاشق غذاخوری عسل و 4 قاشق لیمو ترش را با هم مخلوط کنید.

دال عدس را یک شب در آب خیس کنید.

سیب زمینی خرد شده را روی الک قرار دهید و آب آن را با فشار دهید.

عصاره عسل و لیمو را به مخلوط اضافه کنید تا خمیر خوبی درست کنید.

این خمیر را روی پوست بمالید و اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه بماند.

زمانی که خشک شد آن را با مالش دادن به آرامی پاک کنید، این خمیر به کندن مو کمک می کند.

ماسک موز و جو برای از بین بردن موهای زائد

یک موز رسیده و دو قاشق چایخوری آرد جو دو سر بردارید.

موز را له و جو دو سر را به آن اضافه کنید و آن ها را به خوبی با هم مخلوط کنید.

این خمیر را روی پوست بمالید و به مدت 15 دقیقه به آرامی آن را بمالید.

این فرآیند را یک بار در هفته تکرار کنید.

ماسک شکر و ذرت

یک فنجان شکر را در شربت ذرت مخلوط و کمی آب لیمو به آن اضافه کنید و سپس این مخلوط را حرارت دهید تا شکر به طور کامل حل شود.

بعد از آن، این مخلوط گرم را روی پوست بمالید و سپس این مخلوط را بکنید . این واقعا یک فرآیند دردناک است ، بنابراین این کار را به آرامی و با نهایت دقت انجام دهید.

ماسک سفیده تخم مرغ

1 قاشق سفیده تخم مرغ ، 1 قاشق سوپ خوری عسل و نصف قاشق سوپ خوری آرد ذرت را مخلوط تا خمیر نرمی به دست آید.

از بین بردن موهای زائد

این ماسک را روی پوست بمالید تا 30دقیقه بماند. تا یک لایه نازک روی پوست ایجاد شود ؛ این ماسک را با دست محکم بکشید تا موهای ناخواسته کنده شوند. به آرامی بکشید تا از هر گونه خارش در پوست جلوگیری کنید.

ماسک ریحان و پیاز برای از بین بردن موهای زائد

2 عدد پیاز بردارید و آن ها را نصف کنید.

غشا نازک پیاز را بیرون آورید و برگ های نعناع را با این غشا له کنید تا خمیر درست شود.

این خمیر را روی موهای زائد بمالید و بگذارید 15 تا 20 دقیقه بماند.

آن را با آب بشویید و این فرآیند را 3 تا 4 بار در یک هفته تکرار کنید تا تفاوت را ببینید.

 ماسک عسل و لیمو

چهار قاشق چای خوری عسل را با یک عدد لیموی تازه مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا حالت خمیری و چسبندگی پیدا کند.

بعد از آن خمیر را خیلی آرام در جهت رویش موهای صورت تان بمالید و بگذارید 15 دقیقه روی صورت بماند.

در مرحله آخر، صورت تان را با آب ملایم و ولرم بشویید و این کار را هفته ای دو تا سه بار انجام دهید.

چه کسانی به حذف موهای زائد نیاز دارند؟

حذف مو های زائد می‌تواند دلایل فرهنگی، زیبایی، بهداشتی، سلامتی یا مذهبی داشته باشد. جالب است بدانید سابقه‌ی حذف موهای زائد به حدود ۱۱ هزار سال پیش و دوران نوسنگی (عصر حجر) باز می‌گردد.

به طور کلی سه شکل رشد مو با نیاز به حذف موهای زائد در ارتباط هستند:

رشد طبیعی موهای زائد

تقریبا همه انسان‌ها در قسمت‌هایی از بدن موهایی دارند که از نظر زیبایی، فرهنگی، سلامتی و موارد دیگر زائد و اضافی محسوب می‌شوند. موهای اضافی ابرو، موهای دست، پا و ناحیه‌ی بیکینی برای خانم‌ها و ریش روی گونه‌ها، موهای گوش، باسن و پشت برای آقایان از جمله موهای زائدی هستند که ترجیح بیشتر ما حذف کردنشان است.

هایپرتریکوز

هایپرتریکوز زمانی رخ می‌دهد که رشد موهای زائد در اثر تحریکات هورمونی حالت غیرطبیعی پیدا کند. البته غیرطبیعی را باید با توجه به سن، جنسیت و نژاد بررسی کرد ولی معمولا وجود موهای ضخیم روی صورت، شکم، پشت یا سینه‌ی خانم‌ها شکلی از هایپرتریکوز محسوب می‌شود. علت هایپرتریکوز می‌تواند ارثی، ناشی از مشکلات هورمونی مثل هایپرتیروئیدی یا مصرف داروهایی مانند ماینوکسیدیل و فنی‌توئین باشد.

پوسته شدن کف دست خطرناکه ؟! کمبود این ویتامین ها رو جدی بگیرید !

هیرسوتیسم

اگر الگوی رشد موهای زائد و موهای بدنِ خانم‌ها شبیه به الگوی رشد موهای مردانه شود، می‌گوییم که فرد هیرسوتیسم یا پرمویی دارد. منظور از الگوی مردانه، رشد مو در صورت به شمایلی شبیه به ریش است. هیرسوتیسم می‌تواند با رشد موهای زائد سینه و ریزش مو با الگوی مردانه نیز مرتبط باشد. بیماری‌هایی مانند تنبلی تخمدان و سندرم کوشینگ یا مصرف داروهایی مثل ماینوکسیدیل، دانازول و تستسترون می‌توانند باعث هیرسوتیسم بشوند.

از بین بردن موهای زائد

راه‌های حذف موهای زائد

راه از بین بردن موهای زائد را می‌توانیم به دو دسته‌ی کلی تقسیم بکنیم:

اپیلاسیون به راه‌هایی گفته می‌شود که در آن با تخریب فولیکول، به طور دائمی موهای زائد را حذف می‌کنیم. در کشور ما واژه‌ی اپیلاسیون به طور رایج و به اشتباه به روشی نسبت داده می‌شود که در آن برای حذف موهای زائد از وکس یا موم استفاده می‌کنند. روش‌های اپیلاسیون شامل الکترولیز، IPL و لیزر موهای زائد است.
دِپیلاسیون به روش‌هایی گفته می‌شود که به صورت موقت موهای زائد را حذف می‌کنند. این روش‌ها تاثیری روی پیاز مو و فولیکول‌ها (ارگان‌های سازنده‌ی مو) ندارند و تنها روی ساقه‌ی مو اثر می‌گذارند. هر روش حذف موهای زائد به جز الکترولیز، لیزر و IPL، نوعی دپیلاسیون محسوب می‌شود.

متداول‌ترین راه‌های از بین بردن موهای زائد

استفاده از تیغ

شما می‌توانید با یک اصلاح ساده، به‌سادگی از شر موهای زائد بدنتان خلاص شوید، ولی بدی این روش این است که موها به‌سرعت رشد می‌کنند و دوباره همان آش و همان کاسه می‌شود!

استفاده از موچین

یکی دیگر از روش‌های رفع سریع موهای زائد بدن استفاده‌کردن از موچین است. موچین، موها را از ریشه می‌کند و زمان بیشتری طول می‌کشد تا موها دوباره رشد کنند؛ اما حتی با استفاده از موچین هم موها احتمالا ظرف چند هفته دوباره رشد خواهند کرد.

الکترولیز از راههای از بین بردن موهای زائد

الکترولیز شامل استفاده از فرکانس‌های رادیویی موج‌کوتاه است که از طریق سوزن‌های ظریفی که مستقیما در فولیکول‌های مو قرار می‌گیرند، توزیع می‌شوند. هدف، ازبین‌بردن فولیکول موست تا رشد موهای جدید را تحریک نکند. این روش باید توسط یک متخصص پوست یا یک الکترولوژیست معتبر انجام شود.

رفع موهای زائد بدن با این روش نیازمند چند جلسه درمان است. استفاده از این روش به معنی رفع موهای زائد بدن برای همیشه نیست، بلکه این معنی را می‌دهد که شما برای مدتی طولانی رشد موهای زائد را کند کرده‌اید. الکترولیز را می‌توان برای نواحی مختلف بدن و انواع پوست انجام داد. شایع‌ترین عارضه جانبی این روش درد و قرمزی ناشی از تحریک پوست است.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یکی دیگر از گزینه‌های طولانی‌مدت برای رفع موهای زائد بدن است. مانند الکترولیز، این درمان هم فولیکول مو را هدف قرار می‌دهد. این کار با آسیب‌رساندن به فولیکول از طریق لیزر با حرارت بالا مانع از رشد موهای جدید می‌شود.

برای گرفتن بهترین نتیجه در لیزر موهای زائد، شما به جلسات متعددی نیاز دارید. بسته به ناحیه‌ای که لیزر می‌شود برای رفع موهای زائد، ممکن است به چهار تا شش جلسه درمانی با فاصله بین چهار تا هشت هفته نیاز باشد. هنگامی که موها دوباره رشد می‌کنند، اغلب رنگ آن‌ها ظریف‌تر و روشن‌تر است. با این حال لیزر، رفع موهای زائد بدن برای همیشه را تضمین نمی‌کند.

از بین بردن موهای زائد

شایع‌ترین عارضه جانبی این روش، سوزش و قرمزی پوست است که معمولا پس از چند ساعت از بین می‌رود. این درمان همچنین می‌تواند باعث تغییرات موقتی رنگ‌دانه‌ها، به‌خصوص در پوست‌هایی با رنگ تیره‌تر شود.

کرم‌های تجویزی

اگر رفع موهای زائد با لیزر و الکترولیز را دوست ندارید، می‌توانید با یک متخصص پوست صحبت کنید تا برای از بین بردن موهای زائد بدن، کرم‌های مخصوصی برای شما تجویز کند.

این کرم‌ها از موادی ساخته شده‌اند که با مهار تولید آنزیم‌هایی که رشد مو را تحریک می‌کنند می‌توانند پس از یک دوره استفاده یک‌ماهه به مدت هشت هفته باعث رفع موهای زائد شوند. این کرم‌ها برای خانم‌ها مناسب‌تر هستند و برخی از عوارض جانبی آن‌ها ممکن است شامل سوزش، بثورات و آکنه ناشی از اختلال فولیکول باشد.

 انجام اپیلاسیون حرفه‌ای

یک گزینه رفع موهای زائد برای نواحی کوچک‌تر بدن، انجام اپیلاسیون حرفه‌ای‌ست که توسط یک متخصص زیبایی معتبر انجام می‌شود. هنگامی که مو به این روش برداشته می‌شود، مستقیما از ریشه کنده می‌شود. بسته به‌سرعت رشد موهای شما، اثرات این روش ممکن است بین دو تا هشت هفته باقی بماند.

این روش یک گزینه ارزان‌تر از لیزر موهای زائد یا الکترولیز است اما برای این‌که نتیجه لازم را بگیرید، باید چند‌بار آن را تکرار کنید. اپیلاسیون نباید در اطراف ناحیه تناسلی، نوک سینه‌ها، گوش‌ها یا مژه‌ها انجام شود. شایع‌ترین عوارض جانبی اپیلاسیون شامل بثورات خفیف و سوزش است که معمولا موقتی‌ست.

کاربرد شگفت انگیز تاپ کات ناخن | قبل از لاک زدن حتما این کارو انجام بده !

کرم‌های موبر

یکی دیگر از روش‌های آسان رفع موهای زائد استفاده از کرم‌های موبر است. این کرم‌ها با تضعیف پروتئینی به نام کراتین در موهای شما، باعث ریزش آن‌ها می‌شوند. نتیجه رفع موهای زائد با استفاده از کرم‌های موبر تا دو هفته موثر است.

مواد طبیعی کاهش دهنده موهای زائد

همان گونه که در بالا نیز توضیح داده شد، روش های خانگی در حذف موهای زائد می توانند بسیار مفید باشند زیرا عوارضی چون خارش، التهاب، درد و مواردی از این قبیل را به همراه ندارند.

 روغن کنجد

برای تهیه یک مخلوط موبر مؤثر پیشنهاد می شود تا ریشه زردچوبه را در کاسه تمیزی خرد کرده و به آن مقدار قابل توجهی روغن کنجد اضافه کنید. سپس به خوبی تمام مواد را مخلوط و له نمایید تا حالت خمیر مانند به دست آورند. در ادامه می توانید این مخلوط را بر روی بدن خود در راستای رویش موها بمالید و ماساژ دهید.

پس از ۱ ساعت بدن را با آب ولرم به خوبی شست و شو دهید. جالب است بدانیداز جمله خواص روغن کنجد آبرسانی و رطوبت رسانی به پوست است. این موبر خانگی درد کمی ایجاد نموده و میزان رشد موها را به شدت کاهش می دهد.

 ترکیب نشاسته ذرت و تخم مرغ

یکی دیگر از روش های خانگی برای حذف موهای زائد، استفاده از ترکیب نشاسته ذرت و تخم مرغ است. این مخلوط علاوه بر اینکه خاصیت آبرسانی دارد، می تواند پروتئین پوست را تأمین کرده و باعث تغذیه آن شود. برای تهیه موبر فوق لازم است تا یک عدد تخم مرغ را به همراه نشاسته ذرت به خوبی مخلوط کنید و آن را بر روی بدن بمالید.

از بین بردن موهای زائد

این مخلوط حدودا نیم ساعت برای تأثیر گذاری نیاز دارد. پس از این مدت با سرعت مخلوط خشک شده را از روی بدن بردارید تا به همراه آن موهای زائد بدن نیز از بین رود.

 ترکیب شکر، آب لیمو و عسل

برای تهیه موبر با عسل ابتدا شکر را به خوبی حرارت داده تا ذوب شده و مایع غلیظی حاصل شود. در این مرحله می توان آب لیمو و عسل را به شکر آب شده اضافه کرد و به خوبی مخلوط نمود. در گام بعد اجازه دهید تا این ترکیب کمی سرد شوند. سپس از مخلوط فوق برای مالیدن بر روی موهای زائد خود استفاده نمایید. در نهایت یک تکه پارچه بر روی مخلوط قرار داده و در خلاف رویش موها، به سرعت پارچه را بکشید تا به همراه آن، موهای زائد نیز از بین روند.

ترکیب تخم مرغ و شکر

برای تهیه موبر با شکر یک عدد تخم مرغ را به همراه دو قاشق غذاخوری شکر به خوبی مخلوط نمایید تا خمیری شکل شوند. در گام بعدی موهای زائد خود را با تیغ اصلاح نمایید و اجازه دهید تا طی ۱الی ۲ روز کمی جوانه زند. سپس از مخلوط فوق بر روی محل مورد نظر ریخته و به خوبی ماساژ دهید. باید توجه داشت که کندن این مخلوط از روی بدن می تواند کمی دردناک باشد.

از بین بردن موهای زائد با لیزر

امروزه بسیاری از افراد اقدام به لیزر موهای زائد کرده اند. لیزر درمانی بر خلاف روش های خانگی که موها را از ساقه جدا می کنند، در این روش با کمک اشعه، پیاز مو را از بین می برند تا فعالیتی نداشته باشد. این روش کارایی بسیاری دارد اما برای افرادی که دارای پوست های حساس هستند و دچار التهاب های پوستی می شوند، گزینه مناسبی نخواهد بود.
یکی از نقاط منفی استفاده از لیزر این مورد است که نمی تواند موهای سفید را از بین ببرد. در واقع لیزر بر روی رنگدانه های مو اثر گذاشته و فولیکول های مو را از بین می برد.

روشهای موقتی و همیشگی رفع موی زائو چیست؟

روش های موقتی زیادی برای از بین بردن مو مانند اصلاح کردن، سفید کردن، اصلاح و تراشیدن وجود دارد ، البته روش های همیشگی نیز برای از بین بردن مو بدن مثل درمان لیزر و الکترولیز وجود دارد

سابقه‌ی حذف موهای زائد به چه زمانی بر می گردد؟

به حدود ۱۱ هزار سال پیش و دوران نوسنگی (عصر حجر)

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

8 خرداد 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *