انتخاب عینک

اولین گام برای انتخاب عینک شناخت کامل فرم چهره خودتان است تا متناسب با رنگ پوست، مو و چشمان‌تان رنگ و مدل فریم عینک را مشخص کنید. گروه استایل شادمگ در خصوص انتخاب عینک بر اساس فرم صورت به شما راهنمایی داده است. با ما همراه باشید.

انتخاب عینک من بر اساس فرم صورت کدام است؟

عینک از آن دسته اکسسوری هاییست که می‌تواند ظاهر استایل شما را کاملا تغییر دهد و یک استایل معمولی را به استایلی شیک و خاص تبدیل کند و یا برعکس ظاهر استایل شما را خراب کند.
به همین دلیل انتخاب عینک متناسب با فرم صورت از اهمیت زیادی برخوردار است.

انتخاب عینک
اگر به دنبال یک راه راحت و کم هزینه برای داشتن استایلی زیبا هستید؛ با انتخاب عینک مناسب فرم صورتتان می‌توانید این کار را انجام دهید.
ما در این مقاله شما را راهنمایی می‌کنیم که با تشخیص و شناخت فرم صورت خود بتوانید مناسب ترین فریم عینک را انتخاب کنید.
در ابتدا شما را با انواع فرم‌های صورت و ویژگی‌های آن‌های آشنا می‌کنیم و در ادامه عینک مناسب هر فرم صورت را به شما معرفی می‌کنیم همچنین یک راه سریع و راحت برای تشخیص فرم صورت به شما پیشنهاد می‌دهیم .

انواع فرم صورت و عینک متناسب با آن

در ابتدای مقاله از اهمیت انتخاب فریم عینک متناسب با فرم صورت به شما گفتیم اکنون در ادامه می‌خواهیم درباره‌ی فرم‌های مختلف صورت و عینک متناسب با هر فرم با شما صحبت کنیم.

انتخاب عینک
به طور کلی انواع فرم صورت به هفت دسته تقسیم می‌شود که به شرح زیر است:

فرم صورت بیضی

در میان انواع فرم صورت، فرم صورت بیضی ایده‌آل‌ترین فرم صورت است زیرا اجزای چهره‌ی افرادی که این فرم صورت را دارند با تناسب در کنار هم قرار گرفته‌اند.
افرادی با فرم صورت بیضی گونه‌‌های کشیده و اغلب استخوانی،چانه‌ی کوچک،فک منحنی و پیشانی پهن دارند.

فریم عینک متناسب با فرم صورت بیضی

تناسب زیبایی که بین اجزای چهره افرادی با فرم صورت بیضی وجود دارد؛ باعث شده که اکثر فریم‌ها بر روی صورت این افراد زیبا باشد به‌همین دلیل می‌توان گفت این افراد محدودیتی برای انتخاب فریم عینک خود ندارند.
تنها فریم عینکی که ممکن است بر روی صورت تعداد کمی از افراد با فرم صورت بیضی خوب ننشیند عینک‌هایی با فریم‌های خیلی نازک است.

انتخاب عینک
اگر فرم صورت شما بیضی است و انتخاب فریم عینک برای شما دشوار است ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به سراغ عینک‌های بزرگ و پهن تر از عرض صورتتان مانند عینک‌های مستطیلی بزرگ بروید. این مدل عینک‌ها تناسب میان اجزای صورت شما را به زیبایی نشان می‌دهند.
ازافراد مشهور با فرم صورت بیضی می‌توان بلا حدید مدل معروف آمریکایی را نام برد که اغلب از عینک‌های کشیده استفاده می‌کند.

فرم صورت دایره ای (گرد)

افرادی با فرم صورت دایره‌ای طول و عرض صورتشان تقریبا با یکدیگر برابراست.

انتخاب عینک
این افراد پیشانی بلند،چانه ی گرد و اغلب گونه های پر وبرجسته ای دارند.

پیشنهادات جذاب برای داشتن یک استایل تابستانی شیک و خنک

فرم عینک متناسب با فرم صورت دایره ای

افرادی که فرم صورت دایره‌ای دارند بهتر است برای ایجاد تعادل و تناسب میان اجزای صورتشان از عینک‎هایی که صورت آن‌ها را گرد تر نشان می‌دهند اجتناب کنند و به سراغ فریم‌هایی که با فرم صورت آن‌ها در تضاد است بروند.
فریم‌های متناسب با فرم صورت این افراد عبارتند از:عینک‌هایی با فریم تیز و زاویه‌دار مانند عینک‌های چشم گربه‌ای،عینک‌هایی با فریم مستطیلی،عینک‌هایی با فریم‌های ظریف،عینک‌هایی با فریم‌های چند ضلعی و حتی فریم‌های تا به تا.
این افراد بهتر است از عینک‌هایی با فریم‌های دایره‌ای و یا بیضی استفاده نکند چون صورت آن‌ها را گردتر نشان می‌دهد.
از جمله افراد مشهور با فرم صورت دایره‌ای سلنا گومز خواننده مشهور است که گاهی از عینک‌هایی با فریم چشم گربه‌ای استفاده می‌کند.

فرم صورت مستطیلی

افرادی که فرم صورت مستطیلی،صورت‌های کشیده و باریک دارند که طول صورتشان از عرض آن بیشتر است.
بینی بلند،گونه‌های برجسته و بلند،فک بزرگ و پهن واستخوانی از دیگر مشخصه‌های فرم صورت مستطیلی است.

فریم عینک متناسب با فرم صورت مستطیلی

افرادی با فرم صورت مستطیلی باید از عینک‌هایی که طول صورت آن ها را کمتر نشان می‌دهد استفاده کنند؛بنابراین عینک‌هایی با فریم‌های دایره‌ای و بیضی،عینک‌های نیم فریم و عینک‌هایی با فریم‌های پهن و بزرگ برای این نوع فرم صورت مناسب است.
بهتر است این افراد از عینک‌های باریک و مستطیلی استفاده نکنند.
از افراد مشهور با فرم صورت مستطیلی می‌توان به آدری هپبورن هنرپیشه معروف بریتانیایی هلندی اشاره کرد که اغلب از عینک‌های گرد و بزرگ استفاده می‌کرد.

فرم صورت مربعی

در فرم صورت مربعی طول و عرض صورت تقریبا برابر است.

گونه‌های پهن،چانه ی بزرگ،فک بزرگ و زاویه‌دار و پیشانی پهن از ویژگی‌های دیگر این نوع فرم صورت است.

انتخاب عینک

فریم عینک متناسب با فرم صورت مربعی

افرادی که فرم صورت مربعی دارند باید از عینک‌هایی استفاده کنند که خطوط و منحنی های چهره‌شان را به خوبی نشان می‌دهد؛ پس عینک‌هایی با فریم‌های دایره‌ای و بیضی وعینک‌هایی با فریم‌های چشم گربه‌ای که باعث می‌شوند صورت این افراد کمی گرد به نظر برسد مناسب فرم صورت مربعی هستند و تناسب زیبایی را میان اجزای صورت این افراد بوجود می‌آورند.
بهتر است افرادی که فرم صورتشان مربعی است از عینک‌هایی با فریم مربعی یا مستطیلی استفاده نکنند.
از افراد مشهور با فرم صورت مربعی می‌توان به هیلی بیبر مدل آمریکایی اشاره کرد که اغلب از عینک‌هایی آفتابی با فریم چشم گربه‌ای یا دایره ای استفاده می‌کند.

فرم صورت قلبی شکل

افرادی با فرم صورت قلبی شکل پیشانی پهن وبزرگ،فک بلند مخروطی شکل ،گونه‌های بلند استخوانی و چانه‌ی کوچک دارند.

عینک متناسب با فرم صورت قلبی شکل

اگر فرم صورت شما قلبی شکل است شما باید دنبال فریم عینکی باشید که تعادل را میان قسمت بالای صورت شما و قسمت پایین آن بوجود آورد.
به همین دلیل از انتخاب عینک‌هایی با فریم‌های بزرگ که باعث می‌شوند قسمت بالایی صورت پهن‌تر و قسمت پایینی صورت کوچک‌تر به نظر برسد اجتناب کنید.

انتخاب عینک
فریم عینک مناسب صورت شما عینک‌هایی با فریم های نازک و یا عینک‌های بدون فریم و عینک‌هایی با فریم‌های رنگ روشن است؛عینک‌های چشم گربه‌ای و دایره‌ای نیز برای فرم صورت شما مناسب است.
از افراد معروف با این نوع فرم صورت اسکارلت جوهانسون بازیگر معروف آمریکایی است که معمولا از عینک‌های با فریم گرد استفاده می‌کند.

افراد شکم دار اینجوری باید بپوشند تا خوش تیپ بشن !

فرم صورت مثلثی

افرادی که فرم صورت مثلثی دارند دارای پیشانی کوچک و باریک و فک و چانه پهن و زاویه‌دار هستند.

عینک های متناسب برای فرم صورت مثلثی

افرادی با فرم صورت مثلثی برای ایجاد تعادل میان اجزای صورتشان بهتر است از عینک هایی با لبه های کشیده و تیز مانند عینک‌هایی با فریم چشم گربه‌ای،عینک‌هایی با فریم های مستطیلی و مربعی استفاده کنند.
هیلاری داف از جمله افراد معروف با این فرم صورت است که با استفاده از عینک‌هایی با فریم مربعی تناسب را میان اجزای صورتش ایجاد می‌کند.

فرم صورت لوزی

فرم صورت لوزی نادر ترین فرم صورت است.

افرادی با فرم صورت لوزی دارای پیشانی کوچک و باریک همچنین فک و چانه‌ی کوچک هستند اما به دلیل داشتن گونه‌های بلند، برجسته و پهن صورت آن‌ها فرمی مشابه لوزی یا الماس دارد.

انتخاب عینک

عینک های متناسب با فرم صورت لوزی

عینک‌هایی با فریم‌های چشم گربه‌ای،عینک‌هایی که فریم آن ها دارای جزییات است و عینک‌هایی با فریم بیضی ودایره‌ای برای فرم صورت لوزی مناسب هستند.
ونسا هاجنز خواننده آمریکایی از افراد معروف با این فرم صورت است که اغلب از عینک‌های آفتابی دایره‌ای استفاده می‌کند.

نکاتی که باید هنگام خرید عینک به آنها دقت داشته باشید

حتی‌المقدور از شیشه‌های سبک استفاده کنید. شیشه‌های سنگین صورت را خسته و بینی را اذیت می‌کند.
عینک‌تان نباید زیاد به روی بینی شما فشار بیاورد و این موضوع را زمانی متوجه می‌شوید که عینک‌تان را بر می‌دارید، عینک نباید اثری بر روی بینی شما گذاشته باشد.
انتخاب عینک‌هایی با دسته‌هایی پشت گوش اذیت کننده و سرسام آور است.

فریم عینکی که انتخاب می‌کنید باید تعادل را میان اجزای صورت شما به‌وجود آورد.

فریم عینکی را انتخاب کنید که با فرم صورت شما در تضاد است به عنوان مثال اگر فرم صورت شما دایره‌ای است از انتخاب عینک‌هایی با فریم دایره‌ای یا بیضی دوری کنید.

مدل عینک آفتابی دخترانه اسپرت را در شادمگ در اختیار شما قرار دادیم تا از جدید ترین کالکشن های عینک آفتابی برای استایلتان استفاده کنید.

چه رنگی برای عینک من بهتر است؟

رنگی را برای عینکتان انتخاب کنید که به رنگ صورت شما بیاید .
اگر شما صورت و پوست سفیدی دارید بهتر است از رنگ‌های تندی مانند قرمز، قهوه‌ای، آبی و مشکی استفاده کنید.

انتخاب عینک
پوست صورتتان سفید نیست پس به سراغ فریم‌هایی با رنگ‌های سفید، مشکی و خاکستری بروید.
اگر می‌خواهید عینک‌های رنگی انتخاب کنید بهتر است عینک خود را بنا به رنگ مویی که دارید انتخاب کنید تا‌ هارمونی رنگ‌هایی که به کار برده اید متناسب شود.

یک راه سریع و آسان برای تشخیص نوع فرم صورت

قبل از این که بخواهیم عینک مناسب برای فرم صورت را پیدا کنیم، باید فرم صورتمان را تشخیص بدهیم. برای تشخیص فرم صورت باید اجزای صورت خود را اندازه‌گیری کنید. برای این منظور هم فقط به متر، کاغذ، مداد و آینه نیاز دارید. مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  1. مقابل آینه بایستید. برای اندازه‌گیری فاصله‌ی گونه‌ها، یک سر متر را در زیر گودی چشم قرار دهید. آن را از برآمدگی بینی رد کنید و به گودی چشم دیگر برسانید. عدد روی متر را بخوانید و یادداشت کنید.
  2. سپس باید فک خود را اندازه بگیرید. متر را در زیر گوش قرار دهید و تا وسط چانه بیاورید. عدد به دست آمده را ضرب در 2 کنید و روی کاغذ بنویسید.
  3. برای اندازه‌گیری پیشانی، متر را در پهن‌ترین قسمت، بین ابرو و خط موی سر قرار دهید و از یک سمت به سمت دیگر امتداد دهید. اندازه را یادداشت کنید.
  4. در آخر طول صورت را اندازه بگیرید. از وسط خط مو شروع کنید و از روی بینی عبور دهید و به چانه برسانید. عدد بدست آمده را یادداشت کنید.
  5. انتخاب عینک
ترفندهای انتخاب مانتو برای افراد قد کوتاه + مدلهای جذابی که قدبلندتان می کند

بررسی نهایی فرم صورت برای انتخاب فریم مناسب

برای این که یک عینک با فریم متناسب با صورت خود را انتخاب کنید باید به سه مورد، رنگ پوست، رنگ چشم و رنگ مو نیز توجه داشته باشید.

  • رنگ پوست و عینک مناسب
  • انتخاب عینک بر اساس رنگ پوست
  • فریم عینک بر اساس رنگ پوست

رنگ پوست یکی از مواردی است که در انتخاب فریم عینک نقش مهمی دارد. معمولا رنگ پوست به دو دسته رنگ پوست آبی و صورتی (سرد) و رنگ زرد و هلویی (گرم) تقسیم می‌شود که حدود 60 درصد مردم جهان صورتی با رنگ‌های سرد دارند. انتخاب رنگ فریم عینک باید از رنگ‌های مکمل رنگ صورت باشد.

انتخاب عینک

انتخاب فریم عینک بر اساس رنگ چشم

رنگ چشم برای انتخاب فریم عینک دومین نکته‌ای است که باید حتما به آن توجه داشت. کسانی که چشمانی رنگی دارند باید فریم عینک را در رنج همان رنگ چشمان خود انتخاب کنند. برای مثال اگر فردی چشمانی آبی دارد می‌تواند رنگ‌های بنفش، یاسی، طوسی و آبی را انتخاب کند. افرادی که چشم‌های قهوه‌ای دارند می‌توانند از فریم‌هایی با رنگ‌های خردلی، عسلی، قهوه‌ای و حتی مشکی را انتخاب و خریداری کنند.

انتخاب فریم عینک بر اساس رنگ مو

رنگ مو به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شود که رنگ‌های بلوند صورتی، بلوند پلاتینه، پر کلاغی، سفید، قهوه‌ای مایل به قرمز، دودی و قهوه‌ای جزو رنگ‌های سرد محسوب می‌شوند و رنگ‌های بلوند طلایی، نسکافه‌ای، قهوه‌ای، طلایی و هویجی نیز در رده رنگ‌های گرم قرار می‌گیرند که بهتر است فریم عینک متناسب با رنگ مو باشد.

رنگ مو برای انتخاب مناسب فریم عینک

در اینجا شما با اصول و قواعدی که برای خرید یک عینک مناسب نیاز بود را خواندید و حالا باید یک عینکی متناسب با مشخصه‌های صورت خود انتخاب کنید .

انتخاب عینک

مثلا اگر شما جزء افرادی هستید که رنگ پوست گرمی دارید باید فریمی با رنگ‌های خاکی، طلایی، هلویی، نارنجی، زغالی، قرمز آتشین، بلوند لاکی و آبی پررنگ را انتخاب کنید و یا اگر رنگ پوست شما سرد است باید از رنگ‌های مشکی، نقره‌ای، قهوه‌ای، طوسی-آبی، صورتی، یشمی و کهربایی برای فریم عینک خود انتخاب کنید.

رنگ‌های فریم عینک

رنگ‌های مناسب فصل‌های بهار و تابستان که توسط کمپانی مشهور پنتون تعیین شده‌اند
پس از تعیین سرد یا گرم بودن فریم عینک ، باید رنگی را انتخاب کنید که متناسب صورتتان باشد. به‌طور مثال، برای صورت‌هایی که رنگ گرم دارند، فریم‌هایی به رنگ خاکی، طلایی، هلویی، نارنجی، زغالی، قرمز آتشین، بلوند لاکی و آبی پررنگ انتخاب‌های هوشمندانه‌تری بشمار می‌آیند.

انتخاب عینک

برای رنگ‌های سرد، بهترین رنگ فریم عینک، مشکی، نقره‌ای، قهوه‌ای، توسی-آبی، صورتی، آبی، یشمی و کهربایی است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

17 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *