افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن ماشین لباسشویی

تمیز کردن ماشین لباسشویی به نوبه ی خودش جایگاه ویژه ای در لیست کار های نظافت منزل قرار دارد چرا که اگر روتین انجام شود در عملکرد آن تاثیر بسزایی دارد. گروه سبک زندگی شادمگ در این مطلب به اصول مهمی برای نظافت ماشین لباسشویی اشاره کرده است.

تمیز کردن ماشین لباسشویی

این روزها دیگر کمتر خانه‌ای را پیدا می‌کنید که ماشین لباسشویی جزو لوازم برقی اصلی آن نباشد. تمیز کردن ماشین لباسشویی نیز همچون تمیز کردن اتو و از بین بردن بوی بد یخچال، یکی از موضوعات مهمی است که خوب است درباره آن بیشتر بدانیم.

نکته مهم این است که درواقع تمیزی ماشین لباسشویی مساوی است با تمیزی لباس‌های شما، فرقی هم نمی‌کند بهترین ماشین لباسشویی ایرانی یا خارجی را داشته باشید.

گاهی اوقات فقط تمیز کزدن اجزای داخلی ماشین لباسشویی کافی نیست و از بین بردن زردی وسایل برقی مثل ماشین لباسشویی از اهمیت بالایی برخوردار است.

تمیز کردن ماشین لباسشویی

بنابراین بهتر است با هر بار تمیز کردن ماشین لباسشویی در ماه، به‌راحتی از شر قارچ‌ها و بوی نامطبوع آنها خلاص شوید و خیال‌تان را از بابت تمیزی صددرصد لباس‌هایتان راحت کنید.

معمولا روش‌های خانگی نسبت به محصولات بازار مطمئن‌تر، ارزان‌تر و در دسترس‌تر همه هستند، در ادامه برایتان درباره‌ی روشی برای تمیز کردن ماشین لباسشویی خواهیم گفت که در آن از هیچ‌گونه ماده‌ی شیمیاییِ سفیدکننده‌ استفاده نمی‌شود؛ پس سازگار با محیط‌زیست و مقرون به‌صرفه خواهد بود و تمام مواد مورد نیاز آن در هر خانه‌ای به‌راحتی یافت می‌شود.

وسایل و مواد مورد نیاز

  • ۲ پیمانه سرکه
  • یک چهارم پیمانه جوش شیرین
  • آب یک چهارم پیمانه
  • یک عدد اسفنج یا ابر برای شست‌وشو

روش کار تمیز کردن ماشین لباسشویی

وسایل و مواد مورد نیاز برای شستشوی ماشین لباسشویی : سرکه آب جوش شیرین ـ تمیز کردن ماشین لباسشویی

تمیز کردن ماشین لباسشویی

۱. در یک ظرف کوچک، جوش شیرین و آب را باهم مخلوط کنید. این مایع درواقع، نقش مایع یا پودر شوینده را بازی خواهد کرد، اما فعلا آن را کنار بگذارید. حالا سرکه را پیمانه کنید و کنار بگذارید.

جلوگیری از پوسیدگی درب چوبی دستشویی و حمام با چند ترفند حرفه ای

۲. مخلوط جوش شیرین و آب را داخل مخزنی بریزید که مواد شوینده‌ی ماشین لباسشویی را درون آن می‌ریزید. حالا سرکه را از در اصلی ماشین یعنی همان دری که لباس‌ها را درون ماشین می‌ریزید، داخل فضای اصلی ماشین لباسشویی بریزید. ماشین لباسشویی را در حالت شست‌وشویی نرمال با آب گرم قرار دهید و بعد از بستن در ماشین لباسشویی دکمه‌ی شروع شست‌وشو را بزنید.

اجازه بدهید ماشین لباسشویی کار کند. سرکه و جوش شیرین به‌طور طبیعی رسوبات معدنی را که در ماشین لباسشویی جمع شده‌اند، تخریب و در خود حل می‌کنند و هر نوع قارچ و کپکی را از بین می‌برند. به این ترتیب ماشین لباسشویی شما دوباره تمیز می‌شود و نفس تازه‌ای خواهد کشید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی

تمیز کردن بعد از اتمام کار

۳. بعد از اتمام کار ماشین لباسشویی، اسفنج یا ابر پاک کننده‌ای را که آماده کرده‌اید، بردارید، در ماشین لباسشویی را باز کنید و کپک‌ها یا رسوبات سمجی را که ممکن است به دورتادور و کناره‌های درب ماشین لباسشویی چسبیده باشند، تمیز کنید و سپس با آب بشویید.

۴. بعد از انجام این مراحل ماشین لباسشویی شما کاملا تمیز و دوباره آماده‌ی شستن لباس‌هاست. یادتان باشد اگر درِ ماشین لباسشویی‌تان از جلو باز می‌شود، حتما ماهی یک بار به همین روش آن را تمیز کنید تا همیشه وقتی لباس می‌شویید از بوی خوش لباس‌هایتان لذت ببرید و ماشین لباسشویی‌تان نیز همیشه در بهترین وضعیت و با بالاترین کارآیی ممکن باشد.

۵. نکته‌ی قابل توجه دیگر این است که بعد از هر بار اتمام شست‌وشوی لباس‌ها، درِ ماشین لباسشویی را باز بگذارید؛ حتما چند دقیقه‌ وقت صرف کنید و ماشین لباسشویی‌تان را تمیز و خشک کنید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی

انجام رسوب زدایی برای تمیز کردن ماشین لباسشویی

رسوب زدایی ماشین لباسشویی کار بسیار مهمی است که باید با دقت انجام شود اما گاهی موادی که برای رسوب زدایی نیاز است در منزل موجود نیست. همین امر موجب به تعویق افتادن رسوب زدایی ماشین لباسشویی میشود ما این مشکل را حل کرده ایم زیرا در اینجا میخواهیم نحوه رسوب زدایی ماشین لباسشویی با سرکه را توضیح دهیم .

9 دلیل اصلی باقی ماندن کف در لباسشویی و روش های ساده رفع این مشکل

برای اینکار باید به اندازه دو استکان سرکه سفید را در داخل جای پودر ماشین لباسشویی بریزید.
سپس ماشین لباسشویی را روشن کنید.
پس از تمام شدن دوره عملکرد لباسشویی دوباره آن را با آب داغ روشن کنید.
پس از تمام شدن دور دوم درب لباسشویی را بازکرده و اجازه دهید لباسشویی خشک شود.
این کار را حداقل ماهی یکبار انجام دهید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی
استفاده از سرکه نه تنها کار رسوب زدایی ماشین لباسشویی را به خوبی انجام می دهد بلکه کپک ماشین لباسشویی را نیز از بین میبرد.

تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

در مقاله نحوه شستن ماشین لباسشویی ( نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی ) به اهمیت تمیز کردن لاستیک درب این دستگاه پرداخته ایم. هنگامی که کار لباسشویی تمام میشود باید به غیر از آب و رطوبتی که همچنان داخل مخزن موجود است.

تمیز کردن ماشین لباسشویی

قطرات آب داخل لاستیک دور درب لباسشویی نیز وجود دارند بنابراین باید پس از پایان عملکرد درب لباسشویی باز بگذارید تا ان رطوبت کاملا خشک شود در غیر این صورت پس از مدتی برروی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی لکه های سیاهی مشاهده میکنید که کپک لاستیک دوردرب لباسشویی نامیده میشوند.

برای تمیز کردن این لکه ها باید از نصف پیمانه مایع سفیدکننده و نصف پیمانه آب استفاده نمایید.
ابتدا لاستیک را کاملا خشک نمایید.
سپس محلول را با استفاده از یک اسفنج بر روی لاستیک بزنید واجازه دهید چند دقیقه بماند.
سپس با استفاده از یک دستمال خیس مایع را پاک کرده و با دستمالی دیگر آن را خشک کنید.

نحوه ضدعفونی کردن لباسشویی

روش ضد عفونی کردن ماشین لباسشویی یکی دیگر از نکاتی است که در تمیزکردن ماشین لباسشویی باید آن را آموزش ببینید.باید بدانید که در صورت ضدعفونی نکردن وتمیز نکردن ماشین لباسشویی دچار مشکل بوی نامطبوع ماشین لباسشویی میشوید.

برای این کار ابتدا باید محفظه جاپودری ماشین لباسشویی را به آرامی خارج نمایید.
سپس با استفاده از یک اسکاج و یا مسواک آغشته به یک ماده شوینده ملایم آن را شستشو دهید.

معجزه ی رژیم کاهش وزن سریع ؛ 9 کیلو لاغری در 2 هفته بدون بازگشت

تمیز کردن ماشین لباسشویی
پس از خشک شدن محفظه را در جای خود قرار دهید.
سپس باید فیلتر ماشین لباسشویی راچک کنید و آن را تمیز کنید.
حتی در صورت نیاز آن را تعویض کنید.
پس از فیلتر باید لاستیک دور درب را تمیز کنید که قبلا توضیح داده شده است.

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی با جوش شیرین

استفاده از جوش شيرين یکی از روشهای رایج در نحوه تمیز کردن ماشين لباسشويی است که خانم ها از آن استفاده ميکنند . کپک را با جوش‌شيرين از ماشین لباسشویی به راحتی میتوانید حذف کنيد .

برای اینکار فقط کافیست مقداری جوش شیرین را بر روی قسمت استیل ماشین لباسشویی بریزید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی
پس از گذشت چند دقیقه لباسشویی را با آب گرم روشن کنید.
پس از پایان عملکرد دستگاه درب لباسشوییی را باز بگذارید تا خشک شود .
این کار نه تنها کپک ماشین لباسشویی را از بین میبرد بلکه از بوی نامطبوع دستگاه نیز جلوگیری میکند.

نحوه تمیز کردن با سفید کننده

اگر عاشق تمیز کردن وسایل با سفید کننده هستید، می توانید از آن برای تمیز کردن ماشین لباسشویی هم استفاده کنید. شما می توانید از آن برای از بین بردن کثیفی و کپک ماشین، جاپودری و همچنین قسمت بیرونی ماشین استفاده کرد.

در این روش نصف فنجان سفید کننده را مستقیما درون دیگ ماشین لباسشویی و نصف آن را درون جاپودری بریزید و ماشین لباسشویی را به صورت خالی با آب داغ روشن کنید. در صورت امکان، وقتی ماشین پر از آب شد آن را یک ساعت متوقف کنید، سپس آن را مجددا راه اندازی کنید. برای اینکه مطمئن شوید تمام سفید کننده از بین رفته، یک دور دیگر شستشو را انجام دهید. پس از اتمام کار، در ماشین را باز کرده و صبر کنید تا درزهای آن خشک شود.

تمیز کردن ماشین لباسشویی

دقت کنید زمانی که می خواهید از ماشین استفاده کنید، مطمئن شوید که آثاری از ماده سفید کننده باقی نمانده باشد چون ممکن است باعث خرابی لباس ها شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

13 اسفند 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *