افتتاح حساب ترکیه
روش پس انداز کردن

فرمول و روش پس انداز کردن به اندازه ای که سخت به نظر می‌آید، موضوع پیچیده ای نیست. کافی است مقداری هوشمندی و صرفه جویی را در کنار یکدیگر قرار دهیم تا به اهداف موردنظر برسیم. این نکات را گروه موفقیت شادمگ در اختیارتان قرار داده است.

تاریخچه‌ پس انداز پول

پس انداز پول در هر عصری از زندگی انسان به‌نوعی وجود داشته و هر بار با تغییر نسل‌ها نوع و شرایط آن عوض شده است. پادشاهان امپراتوری‌های بزرگ برای زمان‌های اضطرار اقدام به ذخیره‌سازی و پس انداز سرمایه‌ها می‌نمودند و این اصل را در بین مردم نیز رواج دادند.

روش پس انداز کردن

اولین روش‌های پس انداز مشابه با زمان حال را باید به امپراتوری روم نسبت داد. روش‌های مدرن‌تر آن نیز با پیدایش بانک‌ها در سال ۱۴۰۱ در کشور اسپانیا انجام شد. اولین بانک‌های بین‌المللی ذخیره‌ پول هم در ۱۹۲۴ افتتاح شدند. این سال‌ها و نشانه‌ها نقاط عطفی در اجرای روش‌های پس انداز پول در زندگی انسان می‌باشند.

چرا باید پول پس انداز کنیم؟

روش پس انداز کردن هم می‌تواند با اهداف جزئی و خاص باشد و هم در یک دید کلی و درازمدت در نظر گرفته شود. خرید اجناس گران‌قیمت و رسیدن به رفاه بیشتر در زندگی، داشتن یک پشتیبان مالی در زمان‌های اضطراری، تأمین آتیه‌ فرزندان و خانواده و دلایلی ازاین‌دست می‌توانند ازجمله انگیزه‌های ما برای پس انداز باشند.

هدف از پس انداز پول بیشتر بسته به شرایط فعلی زندگی افراد تعیین می‌شود. برای مثال فردی با پشتوانه‌ مالی زیاد و بدون دغدغه‌های زندگی روزمره می‌تواند برای خرید یک ملک گران‌تر به دنبال پس انداز باشد. هدف از پس انداز به‌صورت مستقیم به شرایط زندگی افراد بستگی دارد. اما واضح و مبرهن است که پس انداز لازمه‌ زندگی بشر امروزی است. بدون پس انداز، دست یافتن به شرایط بهتر زندگی ناممکن خواهد شد.

بیشتر کدام دسته از افراد به فکر پس انداز هستند؟

در یک تعریف کلی و بهتر می‌توانیم پس انداز کردن را به افرادی نسبت بدهیم که آینده‌نگر بوده و به فکر آینده‌ مالی خود و فرزندان خود هستند. کسانی که زندگی هدفمندی دارند و برای رسیدن به این اهداف انگیزه کافی هم داشته باشند، خودبه‌خود برای بهتر کردن شرایط مالی زندگی پس انداز پول را نیز جزء اولویت‌های خود قرار می‌دهند.

چرا برخی افراد با پس انداز پول مخالفند؟

جالب است بدانید که روش پس انداز کردن مخالفانی هم دارد. البته اشتباهات رایجی که در پس انداز کردن در زندگی انسان‌ها وجود دارد بیشترین عامل برای این طرز تفکر افراد شده است. قرار دادن درصد مشخصی از درآمد ماهیانه در بانک بر اساس نرخ رشدی که از طرف بانک به سپرده‌ها تعلق می‌دهد، روشی کاملاً قدیمی و منسوخ برای پس انداز است.

از آن بدتر نگه‌داشتن سرمایه‌های نقدی است که هیچ رشدی را تجربه نمی‌کنند. به دلیل کم‌اطلاعیِ درصد بالایی از جامعه‌ انسانی از روش‌های پس انداز پول، این روش‌های قدیمی هنوز هم پرتکرارترین موارد می‌باشند. اما با توجه به نتیجه ندادن آن‌ها، باعث شده تا بسیاری از افراد قید پس انداز کردن را بزنند.

روش پس انداز کردن

زندگی در لحظه و آینده‌نگر نبودن نیز دلیل دیگری است که برخی از افراد را مخالف‌های سرسخت پس انداز کرده است. همین افرادی که با پس انداز پول به‌صورت نقدی مخالف‌اند، به دنبال راه‌هایی برای سرمایه‌گذاری پول‌های خود در پروژه‌ها و بازارهای مالی نیز هستند. با توجه به اینکه این سرمایه‌گذاری‌ها برای دستیابی به پول بیشتر در آینده و تأمین آتیه‌ خانواده صورت می‌پذیرد، می‌توانیم ادعا کنیم که این روش‌ها هم در اصل خود به پس انداز برمی‌گردند.

بهترین روش های پس انداز پول

فهرست بندی و بودجه بندی کنید

همانطور که برای کارهای روزانه تان برنامه ریزی می‌کنید، برای دخل و خرج تان هم برنامه ریزی کنید، می‌توانید جدول بکشید و جلوی هر آیتم، هزینه‌های معین را بنویسید. مقدار باقی مانده را پس انداز کنید. با این روش پول تان را بهتر مدیریت می‌کنید و از بی محابا خرج کردن جلوگیری می‌کنید.

آیتم‌هایی که در جدول قرار می‌دهید می‌تواند اجاره خانه (اگر مستاجر هستید)، هزینه پوشاک، هزینه خوراک، کرایه راه، هزینه جانبی خودرو و بنزین (اگر از خودرو شخصی استفاده می‌کنید)، بیمه، هزینه درمانی، تفریح، سفر، آب، گاز، برق، تلفن، شارژ ساختمان، کلاس‌های آموزشی، هزینه فرزندان (درمانی و چکاپ ماهانه، درسی و مدرسه، لباس، خوارک، تفریحی و …) باشد.

بدیهی است که در صورتی که درآمدتان کم است نمی‌توانید برای همه موارد فوق پول کنار بگذارید البته همه بعضی از این هزینه‌ها دوره‌ای هستند. ولی می‌توانید با صرفه جویی، پس انداز کنید. حتی اگر مقدار کمی هم ماند، باز هم پس انداز کنید. حتماً روزی به دردتان می‌خورد.

 از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید

به جای هزینه‌های سنگین کرایه روزانه، میتوانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. مگر اینکه آنقدر درآمدتان زیاد باشد که استفاده از تاکسی‌های آنلاین یا کرایه های آژانس برای تان چیزی نباشد. گرفتن کارت بلیط اتوبوس و مترو خیلی از هزینه هایتان کم می‌کند.

بسیاری از افراد جوان، استفاده از وسایل نقلیه عمومی را افت کلاس می‌دانند و تصور می‌کنند شأنشان از دوستان خود که با خودروهای شخصی رفت و آمد می‌کنند کمتر می‌شود. در صورتی که چنین نیست. شما دارید پول خود را مدیریت می‌کنید تا در آینده پس انداز داشته باشید و در خرج های ناگهانی که برای تان پیش میاید، کم نیاورید. پس خجالت را کنار بگذارید. با دریافتی ماهانه تان رو راست باشید.

31 روش افزایش آرامش ذهن و درون | راه رسیدن به هر موفقیتی در اینهاست

از محصولات تخفیف دار استفاده کنید

یکی دیگر از روش پس انداز کردن استفاده از محصولات تخفیف دار است. ممکن است این تخفیف ها شامل خوارک، پوشاک، تفریح، سفر، کتاب و محصولات فرهنگی و … باشد. می‌توانید در خبرنامه سایت های ارائه دهنده خدمات تخفیف دار مانند تخفیفان و نت برگ و … عضو شوید و از اخرین رویدادهای تخفیف دار مطلع شوید.

روش پس انداز کردن

حتی فروشگاه های زنجیره ای، هر ماه تعدادی از محصولاتشان را با تخفیف می‌فروشند. اگر فرصت دارید هر ماه سری به این فروشگاه ها بزنید یا از طریق تلفن گویا از تخفیف ها مطلع شوید. با این روش، می‌توانید مقدار زیادی پس انداز کنید.

برای کاهش هزینه‌های درمانی، به بیمارستان های طرف قراردادتان مراجعه کنید

بیمارستان‌هایی هستند که طرف قرارداد با بیمه‌های تکمیلی و یا بیمه‌های رایگان (مانند نیروهای مسلح) و…. هستند. قبل از مراجعه به بیمارستان، حتماً نوع بیمه طرف قرارداد را چک کنید. اگر نوع بیمه خدمات درمانی شما، مشمول تخفیف و یا رایگان هست، حتماً استفاده کنید. این حق شماست. هر ماه مبلغی بابت بیمه از حقوق تان کسر می‌شود، پس بهتر است از این حق تان بهره ببرید.

برای پیرایش ماهانه، به آموزشگاه های آرایشگری سر بزنید

چرا آموزش گاه های آرایشگری؟ چون داشتن مدل رایگان برای هنرجویان الزامی است؛ هنر جویان برای تمرین آرایشگری، از افراد می‌خواهند تا مدل شان شوند بدون دریافت پولی. این آموزشگاه ها را رصد کنید، حتماً از پیشنهاد مدل استقبال خواهند کرد. برای خانم هایی که مرتبا به آرایشگاه می‌روند و هزینه‌های زیادی را صرف آرایش و پیرایش می‌کنند. حتی برای مناسبت های عروسی و تولد میتوانید مدل رایگان شوید. نگران کیفیت کار نباشید. هنرجویان برای کسب نمره از مربی شان، خوب کار می‌کنند.

 از تورهای تخفیف دار یا لحظه آخری استفاده کنید

اگر زیاد اهل گردش و تفریح هستید و نگران هزینه‌های سفر هستید، می‌توانید از تورهای تخفیف دار و لحظه آخری بهره مند شوید. یا اگر خودتان به مسافرت می‌روید، از وسایل نقلیه ارزان تر استفاده کنید، هتل ارزان قیمت تر رزرو کنید و مدت زمان کمتری در مقصد بمانید تا از هزینه‌های اضافی بکاهید.

روش پس انداز کردن

حتی اگر در آمدتان بالاست، باز هم سعی کنید ولخرجی نکنید، هواپیمای خیلی گران سوار نشوید و هتل های خیلی لوکس رزرو نکنید. با این روش می‌توانید پول بیشتری پس انداز کنید و البته در خریدهایتان در کشور و یا شهر مقصد کم نمیاورید.

مبلغی را از حسابتان بردارید و در کیف پول خود بگذاری

یکی از بهترین روش‌های کنترل هزینه‌ های ماهانه و روش پس انداز کردن این است که مبلغ معینی را سر هر ماه از حسابتان بر دارید و در جیب تان بگذارید. با این روش دیگر حواستان به سمت کارتتان نمی‌رود تا وسوسه بشوید. هزینه‌های روزانه مانند کرایه، خورد وخوراک جزیی، و یا هزینه‌های شارژ اینترنت گوشی و … را در کیف تان بگذارید. برداشتن مبلغ از روی درآمد دو مزیت دارد. اول اینکه از خرج شدن بیهوده پول شما جلوگیری می‌شود و دوم اینکه با انجام مداوم اینکار و مشاهده افزایش موجودی این پس انداز، انگیزه شما برای اینکار بیشتر افزایش می‌یابد.

روش پس انداز کردن ؛ اجناس ارزان قیمت در بلندمدت نخرید

حتماً این جمله معروف را شنیده اید: آنقدر پولدار نیستم که جنس ارزان بخرم. یعنی اینکه اگر شما یک بار جنس گران قیمت خریداری کنید به دلیل کیفیت مطلوب با دوام تر هستند و دیر کهنه یا خراب می‌شوند و مجبور نیستید سالی چند بار آن جنس را بخرید؛ یک بار برای همیشه. ولی اگر به جنس ارزان قیمت پول بدهید به دلیل کیفیت پایین، با دوام نیستند و شما مجبور می‌شوید بارها و بارها هزینه کنید و به این شکل هزینه‌های تان بالا می‌رود.

 به جای خرید محصولات فرهنگی، آن‌ها را اجاره کنید یا امانت بگیرید

با توجه به گران شدن قیمت کاغذ و درنتیجه قیمت کتاب های چاپی، تمایل برای کتاب های الکترونیکی و یا امانت گرفتن کتاب از کتابخانه بیشتر شده است. پیشنهاد می‌شود کتاب هایی را که فقط یک بار خوانده می‌شود ، از کتابخانه امانت بگیرید و مطالعه کنید مگر اینکه خیلی ضروری باشد و در طول سال چند بار مورد استفاده قرار بگیرد.

روش پس انداز کردن

به دنبال آموزش و یادگیری باشید

بدون هیچ اطلاعی وارد سرمایه‌گذاری نشوید. حتماً کتاب هایی با موضوع بازاریابی و فروش، تبلیغات، مذاکره، مدیریت مالی، توانایی تحلیل اقتصادی، موفقیت در کسب‌وکار، روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری (با توجه به نوع سرمایه‌گذاریتان) مطالعه کنید. هر چه بیشتر مطالعه کنید، بیشتر رشد می‌کنید و با درک و آگاهی بیشتر قدم بر می‌دارید. اگر مطالعه کردن از فرصت و حوصله شما خارج است، می‌توانید از کارشناسان اقتصادی در همه زمینه ها، مشاوره بگیرید یا در صورت امکان، در کارگاه های آموزشی شرکت کنید.

 حساب پول تان را داشته باشی

همیشه برای روش پس انداز کردن باید بدانید که موجودی حسابتان چقدر است و جیبتان چقدر پول دارد. خیلی از افراد هستند که از موجودی حسابشان بی اطلاعند. این امر باعث می‌شود که کنترل مخارج و درآمدها دشوار شود

روش پس انداز کردن ؛ با دوستانتان شریک شوید

اگر سرمایه‌ لازم برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌ای سود دِه را ندارید، می‌توانید با همان سرمایه‌ کم با دوستان خود شریک شوید. از این راه هم پول خود را پس انداز نموده‌اید و هم نرخ رشد مناسبی برای سرمایه‌ خود به وجود می‌آورید.

فرمول موفقیت اینجاست | ساده ترین راه‌ های موفقیت

روش پس انداز کردن

مشاور اقتصادی داشته باشید

داشتن مشاور برای پس انداز پول و سرمایه‌گذاری مانند سایر عرصه‌های زندگی انسان لازم است. بسیاری از افراد مشاور مالی را تنها یک هزینه‌ اضافی می‌پندارند در حالی که ثروتمندترین افراد هم برای نیل به اهداف بلندمدت خود از این خدمات عالی بهره می‌برند. هزینه‌های مشاور اقتصادی به زودی به جیب شما برخواهد گشت و در آینده‌ای نزدیک به سوددهی خواهید رسید.

فیل‌های سفید زندگی خود را بفروشید

اصطلاح فیل سفید از گذشته‌های دور وارد زندگی انسان شده است. حکایتی است که در آن پادشاهی برای پادشاه کشور همسایه فیلی بزرگ و سفید هدیه می‌آورد. نگهداری و حفظ سلامت این فیل هزینه‌های زیادی در بر داشت اما هیچ منفعتی از آن تولید نمی‌شود. هر پادشاه جدیدی هم که به مسند قدرت می‌نشست با وجود آگاهی از عدم سوددهی و خرج‌تراشی این فیل تنها به دلیل هزینه‌های گزافی که در گذشته برای نگهداری آن خرج شده بود، تمایلی به رد کردن و فروش آن نداشت. فیل‌های سفید زیادی در زندگی ما هستند که هر چه زودتر باید از آن‌ها خلاص شویم. یک سهام بد و زیان دِه، یک ماشین معیوب و پرهزینه و مواردی ازاین‌دست دشمنی بزرگ برای پس انداز پول می‌باشند.

انباری خانه را پر نکنید

برخلاف ایده‌ای که بسیاری از افراد دارند، انبار کردن اجناسی که دیگر استفاده‌ای در زندگی شما ندارند، کار عاقلانه‌ای در شرایط فعلی زندگی امروز بشر نیست. شما می‌توانید به جای انبار کردن وسیله‌هایی که به آن‌ها نیازی ندارید، از فروش آن‌ها مبالغی برای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی به دست آورید. در حال حاضر و در شرایط فعلی تنها با ۵۰۰ هزار تومان می‌توانید هر سهمی را در بازار بورس بخرید و روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

روش پس انداز کردن ؛  قرض بگیرید

اگر ایده‌ای پولساز در ذهن دارید و تنها مشکل پیش رو پول است، سعی کنید از سرمایه‌های راکد اطرافیان برای چنین امری استفاده نمایید. با این کار هم می‌توانید به درآمدهای بیشتری برسید، هم اطرافیان را در این درآمدها شریک کنید و هم از قسط‌های سنگین بانکی در امان بمانید. البته قبل از پرداختن به این شیوه پس انداز و سرمایه‌گذاری، از روش خود مطمئن باشید.

بدهی خود را به موقع صاف کنید

یکی دیگر از عادت‌های بدی که در جوامع امروز رواج پیدا کرده است، به عقب انداختن بدهی‌ها و درنتیجه انباشته شدن جریمه‌ها روی هم است. شاید اگر کل هزینه‌های اضافی‌ای که بابت جریمه‌ دیرکرد پرداخت کرده‌اید را جمع کرده بودید، اکنون سرمایه مناسبی در دست داشتید.

به دنبال وام‌های با سود سنگین برای سرمایه گذاری و پس انداز نباشید

وام گرفتن نیز یکی از روش‌های متداولی است که افراد از آن برای سرمایه‌گذاری و تکمیل پس اندازهای خود بهره می‌برند. وام را می‌توان پس اندازی قلمداد کرد که شما پیشاپیش کل مبلغ نهایی را در اختیار دارید. اما حتماً باید با اصول وام گرفتن و هزینه کردن آن آشنا باشید. در غیر این‌صورت در دام بزرگ اقساط بانک‌ها گرفتار شده و سرمایه‌های خود را از دست خواهید داد.

روش پس انداز کردن ؛ پول‌های خود را به طلا تبدیل کنید

یکی از روش‌های بسیار جذاب برای پس انداز پول تبدیل کردن آن به طلا است. فارغ از سرمایه‌گذاری با این متد و امکان کسب سود حتمی در دید بلندمدت، با این روش پس انداز پول می‌توانید خود را در برابر تورم‌های اقتصادی کشور نیز بیمه کنید.

روش پس انداز کردن

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

اول پس انداز، بعدا خرج کنید

اگر قرار است درصدی از درآمد ماهیانه‌ خود را پس انداز نمایید، باید این درصد را در همان روز نخست دریافت حقوق از حساب خود کسر کنید نه بعد از پرداخت همه‌ هزینه‌ها و بدهی‌های خود.

روش‌ پس انداز کردن پول با درآمد کم

در نگاه اول روش پس انداز کردن نیاز به درآمد بالایی دارد. اما این یک تصور اشتباه و غلط است. هر کس به میزان درآمدی که دارد می‌تواند مبلغی از آن را به‌عنوان پس انداز در روش‌های مختلف آن تخصیص دهد. دو نفری را تصور کنید که یکی با ۲۰ میلیون تومان درآمد ماهیانه، هزینه‌ زندگی‌اش را بر مبنای ۲۲ میلیون تومان برآورد نموده و مجبور به قرض و وام گرفتن می‌شود.

فرد دیگری که با ۶ میلیون تومان درآمد، زندگی‌اش را با ۴ میلیون می‌گذراند. مسلماً فرد دوم در آینده وضعیت بهتری برای خود ایجاد خواهد کرد.

روش پس انداز کردن
از روش‌های زیر می‌توانید برای پس انداز پول با درآمد کم استفاده نمایید:

  • خرید سکه‌های چند گرمی طلا
  • سرمایه‌گذاری در بورس
  • حساب پس انداز بانکی برای اخذ وام با سود کم
  • شراکت با اطرافیان در کسب ‌و کار
  • خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری

انواع استراتژی‌های پس انداز پول

در کنار آموزش روش پس انداز کردن و سرمایه‌گذاری می‌توانید با یادگیری استراتژی‌های پس انداز نیز این خصلت را در خود تقویت نمایید. برخی از رایج‌ترین این استراتژی‌ها عبارتند از:

پس انداز پله‌ای
به جای سرمایه‌گذاری یک‌دفعه با حجم بالا می‌توانید کم‌کم میزان سرمایه‌ خود را افزایش دهید. این روش مخصوصاً برای افراد حقوق‌بگیر و با درآمد ثابت ماهیانه می‌تواند بسیار مناسب باشد.

پس انداز تصاعدی
در این روش سرمایه‌گذاری که کمی مشابه با روش قبل است شما می‌توانید در قدم‌های بعدی میزان سرمایه را با نرخ تصاعدی افزایش دهید.

پس انداز غیرمستقیم
مبالغ بالا همیشه سودهای بالاتری را برای ما به ارمغان می‌آورند. اگر به سرمایه‌های زیاد برای چنین پس اندازهایی دسترسی ندارید، می‌توانید با شراکت با اطرافیان و یا خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری نسبت به آن اقدام نمایید.

تعریف پس انداز

مقداری پولی که پس از کسر هزینه ها از درآمد های قابل‌ مصرف هر فردی باقی می‌ ماند پس انداز نامیده می‌شود.

هزینه کردن و رابطه اش با پس انداز کردن

توجه کنیم هزینه کردن باید منطقی و با الگوی مصرف متعارف همراه باشد. یعنی اگر فردی حقوقش را خرج مایحتاج های ضروری زندگی نکند و آن را پس انداز کند؛ این پس انداز محسوب نمی شود. پس لطفاً خودتان را دوست بدارید و برای هزینه های ضروری در ذهن دو دوتا چهارتا نکنید.

افزایش عزت نفس در کودکان با چند نکته کلیدی

سوالی مهم را اول جواب دادیم که پس انداز چیست؟ حالا باید به یک سوال دیگر جواب بدهیم آیا پس انداز خود به خودی زیاد می شود و آینده نگری است؟ پولی که شما ذخیره می کنید که خود به خود زیاد نمی شود و آینده ای ندارد. حتی ممکن است با گذشت زمان ارزش خود را از دست بدهد و شما متوجه شوید که با ذخیره پول خود کار مهمی نکرده اید.

برای زیاد شدن پس انداز چه کار کنیم؟

برای زیاد شدن مال پس اندازی باید حتماً آن را سرمایه گذاری کنید. راه های پس اندازکردن هم به راه سرمایه گذاری منتهی می شود. با حال بد این روزهای اقتصاد کشورمان اصلاً پول را نگه داشتن منطقی نیست و دیگر یک ذخیره مالی محسوب نمی شود.

این نوع پس‌انداز پویا است و باعث می‌شود که ارزش پس‌اندازهای شما به مرور زمان کاهش پیدا نکند. و داستان معروف «پول، پول میاره» تا حد امکان برای سرمایه‌ی شما هم اتفاق بیفتد.

دلایل پس‌انداز کردن

هر نوع پس‌اندازی به یکی از سه دلیل زیر انجام می‌شود:

  • برای آمادگی در برابر حوادث غیرمنتظره
  •  دست‌یابی به اهداف مالی
  • به منظور سرمایه‌گذاری کردن
  • پس‌انداز از کجا شروع شد؟

وقتی بانک‌ها به‌وجود آمدند، برای اولین‌بار مردم قادر بودند پول‌های خود را در محیط امن بانک قرار دهند و در قبال آن رسید دریافت کنند. به این ترتیب کم کم اعتماد به بانک‌ها بیشتر شد و مردم توانستند پول‌های خود را در بانک‌ها پس‌انداز کنند. بعد از جنگ جهانی دوم، توجه‌ها به صرفه‌جویی و پس‌انداز برای بازسازی کشورها بیشتر شد.

روش پس انداز کردن

اوج این محبوبیت در سال‌های ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۰ میلادی بود. تا جایی که خیلی از کشورها روزی را برای روز پس‌انداز درنظر گرفتند و در نهایت امروزه روز ۳۱ اکتبر را به‌عنوان روز جهانی پس‌انداز می‌شناسند.

آیا پس‌انداز همیشه خوب است؟

استفاده از پس‌انداز به‌عنوان یک استراتژی مالی برای اولین‌بار در انگلیس و اروپا اتفاق افتاد. پس از انقلاب صنعتی و شکل‌گیری اقتصاد اروپا، بیشتر کشورهای اروپایی به ثبات اقتصادی دست یافته بودند. در چنین شرایطی اقتصاددان‌ها مردم را به صرفه‌جویی در هزینه‌ها و پس‌انداز تشویق می‌کردند. اما این استراتژی در شرایط ثبات اقتصادی که تورم‌ بالایی نباشد، کارایی دارد.

استراتژی پس‌انداز در کشورهای توسعه یافته امروزی خوب است. اما در کشورهای در حال توسعه با تورم‌های سالیانه بالا به هیچ عنوان استراتژی خوبی برای آینده نیست.

همواره اولین چیزی که با شنیدن روش پس انداز کردن به ذهن بیشتر ما ایرانی‌ها می‌رسد، بانک است. از نظر ما ایرانی ها، پس‌انداز یعنی پول‌هایی که در بانک می‌گذاریم تا روز مبادا از آن استفاده کنیم.

اما پس‌انداز در واقع «درآمد خرج نشده» است. یعنی میزانی از درآمد که ما آن را خرج نمی‌کنیم یا اموالی که برای مصرف بعد از این کنار می‌گذاریم. برای افزایش مال پس‌انداز شده، باید حتماً آن را سرمایه‌گذاری کنید.

اگر می‌خواهید به استقلال و امنیت مالی برسید، ضروری است روش پس انداز کردن را بشناسید و آن را وارد زندگی‌تان کنید.

قانون پارکینسون

طبق قانون «پارکینسون» هر چقدر درآمد شما افزایش پیدا کند، به همان میزان هم سطح هزینه‌هایتان افزایش می‌یابد. یعنی اگر نسبت به مسایل مالی خود و به خصوص مبحث پس‌انداز ناآگاه باشید، هرگز نمی‌توانید از افزایش درآمد خود برای رسیدن به استقلال مالی استفاده کنید.

بسیاری از افراد و خانواده‌ها هستند که با وجود داشتن درآمد ماهیانه بالا، هنوز به استقلال مالی نرسیده‌اند و اگر یک ماه درآمدشان قطع شود یا اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ دهد که نیاز به پول داشته باشند، مجبور به استفاده از وام یا قرض گرفتن از بقیه می‌شوند. اما در عوض افراد دیگری هم هستند که با داشتن درآمد بسیار کمتر، توانسته‌اند با پس‌اندازهای هوشمندانه و البته سرمایه‌گذاری مناسب، به استقلال مالی برسند.

می‌توان گفت که مهم نیست چقدر درآمد دارید، بلکه مهم این است که چقدر پس‌انداز دارید و چطور پس‌اندازهای خود را سرمایه‌گذاری می‌کنید.

روش پس انداز کردن

مزیت‌های پس‌ انداز کردن چیست؟

روش پس انداز کردن مزیت‌های بسیاری دارد که از جمله آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

حس خوبی نسبت به آینده خواهیم داشت.
می‌توانیم از فرصت‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنیم.
خیالمان از بابت هر پیشامد ناگهانی راحت است و می‌دانیم خود توانایی مدیریت اتفاقات را داریم.
می‌توانیم برای رفاه بیشتر یا خرید لوازم و تهیه امکانات موردعلاقه‌مان برنامه‌ریزی کنیم.
می‌توانیم به فکر راه‌ اندازی کسب ‌و کار خانگی جدیدی باشیم.
در صورت لزوم می‌توانیم به دیگران هم کمک کنیم.
اعتماد به نفس بالاتری خواهیم داشت.

این لیست را می‌توانیم تا بینهایت ادامه دهیم. افراد از پس‌انداز های خود به شیوه‌های متفاوتی سود می‌برند که هریک از آن‌ها می‌تواند یکی از گزینه‌های لیست فوق باشد. اما هدف شما از پس‌انداز کردن چیست؟ آیا برنامه خاصی برای پس انداز پول خود دارید؟!

روش های پس انداز پول با درآمد کم چیست؟

خرید سکه‌های چند گرمی طلا سرمایه‌گذاری در بورس حساب پس انداز بانکی برای اخذ وام با سود کم شراکت با اطرافیان در کسب ‌و کار خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری

پس انداز پول از چه زمانی آغاز شد؟

پس انداز پول در هر عصری از زندگی انسان به‌نوعی وجود داشته و هر بار با تغییر نسل‌ها نوع و شرایط آن عوض شده است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

17 خرداد 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *