انواع سنگ فرش حیاط

در هر خانه و یا ویلا فضای سبز نقطه کانونی منظره بوده و فضا را بسیار زیبا و دل‌انگیز می‌کند، اما فراموش نکنید استفاده از انواع سنگ فرش حیاط نقش بسیار مهمی در زیباتر شدن محیط ایفا خواهد کرد. گروه دکوراسیون شادمگ این بار در خصوص مزایا و معایب این مصالح هم و کاربردی در لاکچری کردن حیاط ویلا با شما صحبت میکند. با ما همراه باشید.

نگاهی کوتاه به پیشینهٔ سنگ‌ فرش

قبل از شروع معرفی مصالح برای سنگ‌فرش کردن یکم از تاریخچه آن بگوییم. پنج هزار سال پیش از میلاد و یونان و رم باستان، یونانیان نخستین کسانی بودند که از سنگ‌فرش برای پوشاندن سطوح خاکی استفاده کردند. ایجاد سنگ‌فرش توسط رومیان را می توان نخستین قدم در جهت ساختن جاده نیز دانست.

انواع سنگ فرش حیاط

این سنگ‌فرش ها مسیر را برای عبور و مرور اسبان و ارابه ها هموار می گردند. سنگ‌فرش به دلیل استقامت و کارایی که دارد از ۲۵ هزارسال پیش تا امروز همچنان مورد استفاده است. سابقه دیرینی که سنگ‌فرش دارد، خاطرات شیرین و آشنایی را به ذهن همه ما می آورد. و همین یاد خوب دلیل استفاده شدن گسترده این محصول در حیاط خانه ها و خانه باغ های امروزی است. اگر شما هم قصد داشته باشید از این روش زیبا برای حیاط خانه تان استفاده کنید، لازم است به طور کامل با مصالح مورد استفاده در سنگ‌فرش کردن سازنده آن آشنا شوید.

از سنگ‌فرش در چه محیط‌هایی استفاده می‌شود؟

در سال‌های اخیر، توجه به دکوراسیون محیط اطراف از اهمیت زیادی برخوردار شده است. یکی از این محیط‌ها، فضای حیاط و یا دیگر فضاهای باز هستند. برخی افراد بر این تصور هستند که وجود فضای سبز به حد کافی باعث ایجاد زیبایی در محیط شده و دیگر نیازی به استفاده از تجهیزات و ایده‌های دیگر نیست.

این در حالی است که اگر نگاهی به تصاویر محوطه‌ها و حیاط‌های سنگ‌فرش شده بیاندازید، متوجه اشتباه بودن این تصور خواهید شد. امروزه طراحان حرفه‌ای از این تجهیزات و مصالح به عنوان پوشش کف حیاط‌ها، پارک‌ها، کنار باغچه‌ی پیاده‌روها، کنار جدول باغچه‌ها و باغ‌ها، میادین اصلی و فرعی شهرها، محوطه آب‌نماها و … استفاده می‌کنند. در هر کدام از این فضاها با توجه به شرایطی که وجود دارد از مصالحی با جنس‌های مختلف استفاده می‌شود تا با نیازهای موجود سازگاری داشته و طول عمر بالاتری داشته باشند.

اهمیت انتخاب انواع سنگ فرش برای حیاط ویلا

شاید این تصور برای شما وجود داشته باشد که سنگ فرش تنها از نظر زیبایی حیاط و فضای سبز اهمیت دارد، اما لازم است بدانید که این تنها یکی از کاربردهای سنگ فرش بوده و از جنبه‌های دیگر نیز مورد توجه قرار می‌گیرد:

– سنگ فرش در واقع استحکام زمین را نسبت به باران و برف تعیین می‌کند. لازم است سنگ فرش به گونه‌ای باشد که سریعاً آب را از خود عبور داده و برای عبور و مرور مشکلی ایجاد نکند. این مسئله برای خرید ویلا در شمال بیشتر اهمیت دارد زیرا این منطقه عمدتا بارانی است.

انواع سنگ فرش حیاط

– شما قرار نیست در این حیاط تنها قدم بزنید. بلکه ممکن است بچه‌ها بخواهند دوچرخه‌سواری کنند. در انتخاب انواع سنگ فرش برای حیاط ویلا حتماً این مسئله را دقت داشته باشید که حتی برای پارک کردن خورده، سنگ فرش‌ها مانع نبوده و حرکت را سخت نکنند. لازم است پیمانکاران در ساخت و ساز ویلا به این مسائل توجه داشته باشند.

– رشد چمن‌ها در لابلای سنگ فرش‌ها نمای بسیار زیبایی را ایجاد می‌کند، بنابراین در میان انواع سنگ فرش برای حیاط ویلا به سراغ گزینه‌هایی بروید که بعد از چیدن در کنار هم، فاصله میان آن‌ها ایجاد شده و بتوان چمن‌کاری را انجام داد.

مزیت‌های استفاده از سنگفرش در حیاط و محوطه

در گذشته تنها برای این که جلوه ظاهری محوطه‌ها و حیاط‌ها، زیباتر دیده شود از مصالح مختلفی استفاده می‌شد. این در حالی است که امروزه استفاده از این مصالح در این مکان‌ها به جز طراحی مسیرها، اهداف دیگری نیز دارد. ازجمله مزایای استفاده از سنگ فرش برای کف حیاط‌ها و محوطه‌ سازی باغ عبارت‌اند از:

زیباسازی محوطه و حیاط

اگر زمانی که وارد حیاط و یا محوطه‌ای می‌شوید با منظره‌ای مرتب و زیبا مواجه شوید، قطعاً نظر مثبتی در مورد مکان موردنظر خواهید داشت. استفاده از طرح‌های مختلف در این کار می‌تواند جذابیت‌های ظاهری حیاط را افزایش داده و به زیباتر و باصفاتر شدن محیط کمک کند. به عنوان مثال، امروزه انواع مصالح مورداستفاده در انواع سنگ فرش حیاط را بر اساس طرح‌های مختلفی می‌چینند.

انواع سنگ فرش حیاط

رشد چمن و وجود گل و گیاه لابلای این مصالح می‌تواند به طبیعی‌تر بودن منظره و زیبایی فوق‌العاده آن کمک نماید.

هموار کردن کف حیاط و محوطه

مسیرهایی که در محوطه و حیاط برای رفت و آمد مشخص شده‌اند، اگر دارای پوشش مناسبی نباشند، ناهمواری‌های موجود در کف، موانعی در این مسیرها خواهند بود. این امر به سخت شدن رفت و آمد، دوچرخه‌سواری، بازی کودکان و … می‌انجامد. این در حالی است که با استفاده از مصالح موردنظر در حیاط سازی مدرن، می‌توان این مسیرها را هموار کرده و موانع را به راحتی برطرف کرد.

سهولت رفت و آمد در روزهای بارانی و برفی

بارش باران و برف مخصوصاً در مناطق کوهستانی و با آب و هوای مرطوب باعث می‌شود تا رطوبت به زمین نفوذ کرده و گیاهان و علف‌های هرز بسیاری در حیاط و دیگر محوطه‌ها رشد کنند. در ضمن در این موارد احتمال یخ زدن زمین نیز وجود خواهد داشت. در نتیجه ممکن است خطرات جانی به وجود آمده و شاهد منظره‌ای نامناسب باشیم. یکی از مزایای سنگ‌فرش این است که از بروز این مسائل پیشگیری می‌شود.

انواع سنگ‌فرش حیاط و محوطه کدام‌اند؟

طراحان حرفه‌ای به مشتریان توصیه می‌کنند تا در هر شرایطی از مصالح مناسبی در کف حیاط و دیگر محوطه‌ها استفاده کنند. به کار بردن سنگفرش با مزایایی همراه است که در بخش قبل به آن‌ها اشاره شد؛ اما متأسفانه به دلیل ناآگاهی، برخی افراد تصور می‌کنند استفاده از این محصولات در حیاط‌های کوچک و یا محوطه‌هایی که در مناطقی با آب و هوای خاص قرار دارند، امکان‌پذیر نیست.

اما باید به این نکته اشاره کنیم که به دلیل پیشرفت‌هایی که در حوزه ساخت‌وساز صورت گرفته است، مصالح طبیعی و مصنوعی مختلفی در بازار وجود دارد که می‌توان برای سنگ فرش کردن محوطه استفاده کرد. هر کدام از این محصولات دارای ویژگی‌های مخصوصی بوده و استفاده از آن‌ها در موارد متفاوتی امکان‌پذیر است.

مدل های مختلف پرده پذیرایی ؛ جدید و زیبا

از مصالحی که برای سنگ فرش کردن کف حیاط و محوطه‌ها استفاده می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع سنگ فرش حیاط

 •  بتنی
 •  گرانیت
 •  تراورتن
 •  موزاییک
 •  آجری
 • کاشی
 • سنگ آهک
 • سنگ‌ اسلیت یا سنگ لوح
 • سنگریزه
 • واش بتن
 • سنگ لاشه

ویژگی‌های سنگ‌فرش بتنی

یکی از انواع انواع سنگ فرش حیاط که به عنوان پوشش کف حیاط و محوطه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد، بتن است. این محصول در دو نوع درجا و پیش‌ساخته برای استفاده به عنوان کف‌پوش محوطه‌ها تولید شده است و افراد با توجه به شرایط و نیازها می‌توانند آن‌ها را انتخاب نمایند.

انواع سنگ فرش حیاط

استفاده از سنگ‌فرش بتنی دارای یک سری مزیت‌ها و معایب است. ازجمله مزیت‌های این محصول، صرفه اقتصادی آن می‌باشد. هزینه اجرای این نوع سنگ‌فرش‌ها بسیار پایین بوده و در ازای این هزینه کم، می‌توان شاهد دوام و ماندگاری بالای آن بود. در ضمن اجرای آن نیز به مدت‌زمان کمتری نیاز دارد. ازاین‌رو در مواردی که متراژ حیاط و یا محوطه موردنظر بالا باشد، از این محصولات استفاده می‌شود. در مقابل، این نوع سنگفرش‌ها دارای جلوه ظاهری زیبایی نبوده و در مقایسه با انواع دیگر از بعد زیبایی‌شناسی در رده‌های آخر قرار دارد.

سنگ‌فرش موزاییکی چه مشخصاتی دارد؟

موزاییک‌ها از مصالحی هستند که از گذشته نه چندان دور تا به امروز در موارد مختلفی مورداستفاده قرار گرفته‌اند. این محصولات به صورت عمده در محوطه‌سازی استفاده شده است. تنوع در ابعاد، رنگ‌بندی و طرح‌های اجرا شده بر روی آن‌ها باعث شده تا معماران بتوانند با استفاده از آن‌ها منظره‌ای جالب و زیبا در حیاط مجتمع‌های مسکونی، اداری، تجاری و … درست کنند. ویژگی‌های منحصربه‌فرد این مصالح از نظر زیبایی‌شناسی، تنوع بالای این محصولات و دوام و مقاومت بالای موزاییک‌ها باعث شده تا این محصولات به گزینه‌ای ایده‌آل برای استفاده در کفسازی محوطه‌ها تبدیل شوند.

اما در این میان، استفاده از این محصولات انواع سنگ فرش حیاط دارای یک سری معایب نیز می‌باشد. ازجمله آن‌ها می‌توان به بالا بودن قیمت موزاییک اشاره کرد. در ضمن سنگ‌فرش موزاییکی به مدت‌زمان زیادی برای اجرا نیاز دارد، زیرا در زمین‌هایی با شرایط مختلف نمی‌توان آن را به صورت مستقیم اجرا کرد، قبل از اجرا باید زیرسازی انجام شده و سپس موزاییک‌ها در کف حیاط چیده شوند. گذشته از این موارد، استفاده از انواع براق آن‌ها در مناطقی که باران و برف زیادی در آنجا می‌بارد، می‌تواند به لغزنده بودن زمین محوطه بیانجامد.

انواع سنگ فرش حیاط

سنگ‌فرش آجری

از قدیم‌الایام، آجر به عنوان اصلی‌ترین محصول برای ساخت‌وساز شناخته می‌شود. امروزه نیز با استفاده از فناوری‌های به‌روزی موجود در صنعت تولید مصالح، این محصولات را به روش‌های مدرن و به صورت مهندسی شده تولید می‌کنند. این عامل باعث شده تا استفاده از آن در قسمت‌های مختلف ساختمان، نظیر استفاده در کف سازی محوطه ساختمان‌ها، امکان‌پذیر باشد. این نوع آجرها دارای دوام بسیار بالایی در برابر عوامل مختلف بیرونی اعم از تنش‌های دمایی، رفت و آمد زیاد، ضربات مکانیکی، نفوذ رطوبت و … هستند.

چنانچه زیرسازی برای اجرای این نوع سنگ‌فرش‌ها به صورت اصولی و صحیح انجام شده باشد، می‌توانید شاهد طول عمر بالای این سنگ‌فرش‌ها باشید. در غیر این صورت به احتمال زیاد طی مدت‌زمان مشخصی با ایجاد پستی و بلندی در زمین محوطه روبرو شوید. در کنار این ویژگی‌ها، پایین بودن هزینه اجرای سنگ‌فرش آجری و همچنین تنوع در رنگ‌بندی این محصولات باعث شده تا در سال‌های اخیر با استقبال خوب کاربران از این محصولات مواجه باشیم.

آشنایی با ویژگی‌های سنگ‌فرش کاشی

کاشی‌ها جزو آن دسته از مصالحی هستند که به دلیل برخورداری از ویژگی‌های ظاهری منحصربه‌فرد و همچنین مقاومت بالای خود، یکی از گزینه‌های مناسب برای استفاده در کف سازی محوطه‌ها به شمار می‌آیند. این محصولات که به صورت مهندسی شده‌، تولید می‌شوند از مقاومت خوبی در برابر تنش‌های دمایی برخوردار هستند.

انواع سنگ فرش حیاط

مقاومت بالای کاشی در برابر نفوذ رطوبت، بالا و یا پایین بودن درجه حرارت، آتش‌سوزی و … باعث شده تا از آن در مناطق مختلف با آب و هوای متفاوت استفاده شود. تنوع ابعاد و رنگ‌بندی این محصولات نیز از نقاط قوت آن‌ها محسوب می‌شود. این محصولات در برابر مواد شیمیایی نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.

البته در کنار این مزیت‌ها، استفاده از این مصالح به عنوان سنگ‌فرش حیاط، دارای یک سری معایب نیز می‌باشد. از معایب سنگ‌فرش کاشی می‌توان به بالا بودن هزینه اجرای آن و همچنین قابلیت شکنندگی آن در برابر عوامل فیزیکی و فشار زیاد اشاره کرد. به همین دلیل اغلب از این متریال در محوطه‌های سرپوشیده استفاده می‌شود.

ویژگی‌های سنگ‌فرش گرانیتی

گرانیت از جمله انواع سنگ فرش حیاط آذرین است. این محصول مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارد و با توجه به وجود مقادیر زیادی کوارتز در بافت آن، می‌توان دریافت که عامل بیرونی مخرب، تأثیر چندانی در طول عمر این سنگ ندارد. این سنگ‌ها دارای زیبایی فوق‌العاده بوده و کاربران می‌توانند آن‌ها را در انواع ساده و رگه‌دار و در طیف رنگی متنوعی تهیه کنند. به این ترتیب با استفاده از این سنگ در کف حیاط‌ها می‌توان انتظارات را برآورده کرده و به نتیجه‌ای مطلوب دست یافت.

سنگ‌های گرانیتی اغلب در طیف رنگی تیره در بازار وجود دارند. ازاین‌رو استفاده از این سنگ‌ها در مناطق سرد می‌تواند به جذب نور خورشید و گرما و در نتیجه، گرم‌تر شدن کف محوطه‌ها کمک کند. این در حالی است که این ویژگی می‌تواند در مناطقی با آب و هوای گرم، دردسرساز باشد. در ضمن قیمت سنگ‌های گرانیتی بسیار بالا است. به همین جهت اغلب در محوطه‌هایی که دارای متراژ کم هستند از سنگ‌فرش گرانیتی استفاده می‌شود.

انواع سنگ فرش حیاط

مشخصات سنگ‌فرش تراورتن

سنگ تراورتن نیز از گزینه‌های مناسب برای سنگ فرش کردن محوطه‌ها به شمار می‌آید. این سنگ با این که از دسته سنگ‌های آهکی محسوب می‌شود؛ اما به دلیل شرایط متفاوت تشکیل آن، دارای بافت و ساختاری منسجم و مستحکم‌تر می‌باشد.

این سنگ‌ها در طیف رنگی گسترده‌ای شامل بژ، زرد، طوسی، قرمز و … موجود هستند که باعث شده تا پاسخگوی سلایق مختلف کاربران باشد. این سنگ‌ها دارای استحکام بالایی بوده و به دلیل این که گرما را در حد کم به خود جذب می‌کنند، از سطح خنکی برخوردار خواهند بود. به دلیل وجود این ویژگی در سنگ‌های تراورتن، استفاده از این مصالح در کنار آبنمای سنگی محوطه و مناطقی با آب و هوای گرم می‌تواند نتیجه ایده‌آلی به همراه داشته باشد.

در کنار این مشخصات مثبت باید به بالا بودن قیمت سنگ تراورتن نیز اشاره‌ای داشته باشیم. با توجه به این مشخصه، در اکثر موارد، کاربران قادر به تأمین هزینه اجرای سنگ‌فرش‌های تراورتنی نیستند. در صورتی که متراژ حیاط و یا محوطه موردنظر کم باشد، می‌توان از این محصول استفاده کرده و از زیبایی سنگ‌فرش تراورتنی و طول عمر بالای آن بهره‌مند شد.

همه چیز در مورد انواع روف گاردن + نکاتی که بام‌ باغ را زیبا می کند !

در انتخاب سنگ‌فرش حیاط و محوطه باید به چه نکاتی توجه کرد؟

سنگفرش حیاط باید با دقت بالایی انتخاب شود، زیرا این بخش از ساختمان‌ها در معرض تنش‌های دمایی، رفت و آمد و بارش‌های جوی قرار دارند. به همین جهت نیز باید از مصالحی مناسب برای کف‌سازی آن استفاده شود. در انتخاب نوع مصالح مورداستفاده در این فرایند باید به برخی نکات توجه ویژه‌ای داشته باشید تا نتیجه کار با انتظارات شما همخوانی داشته باشد.

این نکات عبارت‌اند از:

انواع سنگ فرش حیاط

استفاده از مصالحی سازگار با شرایط موجود

شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی محل موردنظر را باید مدنظر قرار دهید. این که میزان بارش در این مناطق به چه صورت است و این که زاویه تابش خورشید به چه صورت است، از عوامل مهم برای تعیین جنس سنگفرش حیاط هستند. میزان تردد و کاربری محوطه نیز باید مدنظر قرار گیرد.

توجه به المان‌های زیبایی‌شناسی

زیبایی محوطه را مدنظر قرار دهید و با توجه به دیگر متریالی که در محوطه‌سازی مورداستفاده قرار داده‌اید، مصالحی مناسب انتخاب کنید. توصیه می‌شود ابتدا حیاط را به قسمت‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرده و پس از تعیین مکان فضای سبز، محل قرارگیری آلاچیق و … اقدام به استفاده از سنگ‌فرش حیاط نمایید. در این حالت، هزینه‌ها نیز به صورت قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

استفاده از ایده‌های متنوع در محوطه

توصیه می‌شود در قسمت‌های مختلف محوطه مانند طراحی باغچه و به‌طور کلی در طراحی پلان محوطه سازی از یک نوع متریال استفاده نکنید. در این حالت می‌توانید از مصالح مختلفی استفاده کرده و رنگ‌بندی و تنوع طرح را در قسمت‌های مختلف محوطه اجرا نمایید.

توجه به قیمت مصالح

قیمت سنگ‌فرش‌ها از مهم‌ترین عواملی است که باید به آن توجه کنید. شما می‌توانید با توجه به متراژ محوطه و بودجه‌ای که در اختیار دارید بهترین نوع مصالح را انتخاب کنید.

از چه نوع سنگ هایی می توان برای سنگ فرش کردن استفاده کرد؟

· سنگ‌فرش کردن به کمک سنگ‌ریزه

یکی دیگر از روش ها سنگ‌فرش کردن با سنگ ریزه ها است که این نوع از سنگ‌فرش ها بسیار نفوذ پذیری بالایی دارند. برای هموار کردن محوطه استفاده می‌شوند.

انواع سنگ فرش حیاط

سنگ‌ریزه ها در اصل از سنگ های متلاشی شده هستند، که برای محیط هایی مانند مسیرها و پاسیوها بسیار مناسب می‌باشند و شما می توانید به کمک آنها مسیرها را هموار کنید. معمولا در این سنگ‌فرش برای مرزبندی از یک لبه صلب استفاده می کنند.

· استفاده از چوب و سنگ در کنار سنگ‌ریزه ها

سنگ‌ریزه ها معمولا یک ظاهر سبک و زیاد دارند و می توانید به راحتی نصب کنید. سنگ‌ریزه ها معمولا دارای رنگ گرم هستند و به همین دلیل می توانید از چوب و سنگ استفاده نمایید شما با این کار می توانید یک مسیر عبوری زیبا ایجاد نمایید. کاربردهای قلوه سنگ و سنگ‌ریزه ها متفاوت می باشد شما می توانید از این موارد در باغچه ها، فضای سبز، آکواریوم، نمای دیوار و… استفاده کنید.

· سنگ‌فرش کردن با سنگ آهک

یکی از موارد دیگر برای سنگ‌فرش کردن با سنگ آهک است. شما می‌توانید با استفاده از این سنگ‌فرش ها در اقلیم های گرم برای بازتاب گرما استفاده نمایید. معمولا سنگ آهک به رنگ سفید، کرم یا در بعضی از مواقع به رنگ خاکستری است. رنگ های روشن سنگ آهک معمولا در اقلیم های گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا گرما را منعکس نمی‌کنند همچنین بیشتر در فضاهای سبز دیده می‌شوند. اگر محیط شما کوچک است و حیاط نسبتا کوچکی دارید می‌توانید از این سنگ‌فرش ها استفاده کنید یک روشنایی زیبا به محیط شما می‌دهد.

انواع سنگ فرش حیاط

· سنگ‌فرش کردن با تراورتن

یکی دیگر از مدل های سنگ‌فرش کردن با تراورتن است. این نوع سنگ‌فرش نسبت به سنگ آهک سخت تر ازین رو برای سنگ‌فرش کردن محیط های اطراف مناسب است. نگهداری این سنگ‌فرش ها به‌دلیل اینکه فضایی برای نفوذ ندارد بسیار آسان تر است. شما می توانید در محیط های که آبریزی زیاد دارد با خیال راحت از سنگ‌فرش های تراورتن استفاده نمایید.

سوراخ هایی در سطح این سنگ ها موجود است، از لغزش جلوگیری روی آن جلوگیری و یک سطح منحصر به فرد که مخصوص سنگ تراورتن را ایجاد می کند. همین امر باعث شد ه سنگ های تراورتن این قابلیت را ایجاد کرده تا در محیط هایی مانند استخر بیشتر استفاده شوند.

تراورتن یکی از انواع سنگ فرش حیاط به شمار می رود که باقی مانده ی آب ها و رسوباتی است که از چشمه ها و غارها سرچشمه گرفته است. به همین سنگ تراورتن نوعی سنگ آهکی متخلخل می باشد که می‌توان از آن برای سنگ فرش کردن حیاط استفاده کرد.
این سنگ در ظاهر به رنگ های مختلفی نظیر زرد، خاکستری، قهوه ای و سیاه در طبیعت وجود دارد، اما معایبی که این نوع از سنگ دارد عدم یک دست بودن در رنگ و طرح است. به همین خاطر سنگ های تراورتن دارای بافت سستی هستند که به راحتی پس از خیس و منجمد شدن خورد خواهند شد.

انواع سنگ فرش حیاط

· سنگ‌فرش کردن با سنگ لوح

یکی دیگر از راه های سنگ‌فرش کردن، سنگ‌فرش کردن با سنگ لوح است که برای اقلیم های سرد همچنین در برابر سرما و یخ زدگی بسیار مناسب است. سنگ لوح ها معمولا رنگ های زغالی تا سبز یشمی دارند. سنگ های رنگی معمولا یک سطح ورقه ورقه دارد که معمولا خطوط درزش به صورت شکسته می باشد و همین شکستگی یک نمای زیبا به محیط می دهد. بعضی از افراد می خواهند که از سنگ های لوح مانند استفاده کنند اما قصد دارند به صورت منظم باشند و از طرح های شکسته آن استفاده نکنند.

سنگ فرش کردن با گرانیت

از روش های دیگر می توان سنگ فرش کردن با گرانیت را مثال زد، که به‌دلیل گران بودن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. اما این سنگ فرش ها مقاوم هستند و به‌دلیل طول عمر زیادی که دارند می توانید تا چندین سال بدون نگرانی از این سنگ فرش ها استفاده نمایید.

از سنگ‌فرش های گرانیت در معابر استفاده می شود اما دو نکته وجود دارد بعضی از افراد به دلیل گران بودن قیمت آنها از این سنگ ها استفاده نمی کنند و در نقطه مقابل بعضی از افراد برای اینکه این سنگ ها مقاومت بالایی دارند از این سنگ ها استفاده می کنند.

سنگ مرمریت

سنگ مرمر از دیگر انواع سنگ فرش حیاط است که می توان از آن برای سنگ فرش کردن حیاط استفاده کرد، بنابراین ساختار اصلی تشکیل دهنده این نوع از سنگ بیشتر آهک خواهد بود به همین دلیل هر چه مقدار آهک سنگ بیشتر باشد در نتیجه نفوذ پذیری آن در مقابل آب کمتر خواهد بود، در صورتی هم که سنگ مرمر خریداری شده دارای آهک فراوان باشد باید این انتظار را داشته باشید که در مقابل نفوذ آب مقاومتی از خود نشان ندهد و به راحتی آب را از خود عبور دهد.

مد های هوشمندانه 2019

انواع سنگ فرش حیاط

یکی از عیوبی که استفاده از سنگ های مرمر به عنوان سنگ فرش دارند را می توان به نداشتن مقاومت دربرابر سرما و گرما اشاره کرد، البته شما می توانید از سنگ های مرغوب مرمریت که دارای جذب آب پایین هستند استفاده کنید که قیمت آن ها بسیار بالا است. در همین رابطه انواع سنگ مرمریت که می شود به عنوان سنگ فرش استفاده کرد را نام می بریم. می توان به مرمریت کاشمر، مرمریت نمین، مرمریت مهکام، مرمریت لته و…. اشاره نیز کرد.

سنگ مرمر رسوبی

از دیگر انواع سنگ فرش حیاط که می توان به عنوان سنگ فرش از آن ها استفاده کرد سنگ مرمر رسوبی می باشد، این نوع از سنگ دارای ویژگی های بسیار زیادی است. از جمله زیبایی و نفوذ ناپذیر بودن در مقابل آب که باعث شده است سنگ های مرمر مورد توجه افرادی قرار بگیرد که قصد پوشش دادن فضای حیاط خود را دارند.

ایران یکی از کشور های تولید کننده ی مهم در زمینه ی سنگ مرمر می باشد به طوری که دارای معادن فراوان و کارخانه های زیادی برای برش دادن این نوع سنگ می باشد، اما در کنار همه ی ویژگی هایی که سنگ مرمر دارد خش پذیر بودن آن باعث شده است دارای نقاط ضعفی نیز باشد به همین دلیل استفاده کنندگان این نوع سنگ را برای سنگ فرش کردن حیاط مناسب نمی داند.

انواع سنگ فرش حیاط

سنگ چینی

سنگ چینی یا بلوری این نوع از سنگ به دلیل داشتن بافت صافی که دارد برای سنگ فرش کردن مناسب است. همچنین نفوذ پذیری آن نیز در مقایسه با تراوتن و مرمر به نسبت کمتر است. در نتیجه از سنگ چینی می توان به عنوان گزینه ای مناسب برای سنگ فرش کردن حیاط نام برد.

سنگ لایم استون

یکی دیگر از سنگ ها سنگ لایم استون است که می توان برای سنگ فرش کردن حیاط از آن استفاده کرد. به نظر کارشناسان این نوع سنگ به دلیل داشتن خاصیت آهکی و میزان نفوذ پذیری زیاد آب برای سنگ فرش کردن حیاط مناسب نمی باشند.

سنگ سند استون

نمونه ای دیگر از سنگ هاسنگ های سند است.ن هستند که در سنگ فرش کردن می توان استفاده کرد. اما این نوع از سنگ نیز بهتر است در جاهایی که رطوبت بالا می باشد استفاده نشود.

از چه الگوهایی می توان برای چیدمان انواع سنگ فرش حیاط استفاده کرد؟

بسیاری از اوقات باعث شده است که این سوال به ذهن شما خطور کند که چگونه و بر اساس چه طرحی این سنگ ها در کنار یگ دیگر قرار گرفته اند، بنابراین می توانید با مطالعه ی الگوها و طرح هایی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت نحوی چیدمان سنگ فرش را یاد بگیرید.

سنگ‌فرش به صورت طرح دایره ای و گرد

این نوع از الگوی چیدمان سنگ یکی از رایج ترین طرح هایی است که برای سنگ فرش کردن حیاط می تواند استفاده شود. روش کار در این نوع از چیدمان سنگ به این صورت خواهد بود که در ابتدا دایره های کوچکی از سنگ شروع به شکل گرفتن می کنند و سپس و به تدریج به شعاع این دایره افزوده خواهد شد. اما باید در این سبک از سنگ فرش کردن به این نکته توجه داشته باشید که فضاهای به وجود آمده را با شن یا با آهک و رس بپوشانید، به همین دلیل این الگو از سنگ فرش برای منازلی که دارای حیاط به همراه آلاچیق هستند مناسب خواهد بود.

انواع سنگ فرش حیاط

انواع سنگ فرش حیاط به صورت الگوی دندانه دار

در این روش از سنگ‌فرش کردن باید سنگ ها را با زاویه ی ۴۵ درجه یا ۹۰ درجه از یک دیگر قرار دهید، به همین خاطر الگوی سنگ فرشی که به این صورت ایجاد می شود به شکل هفت خواهد بود. در نتیجه استفاده از این الگو می تواند به فضای شما در عین سادگی جلوه ی کلاسیکی نیز بدهد. از این الگو می توانید در طراحی سنگ فرش برای حیاط منزلتان استفاده نمایید.

سنگ‌فرش به صورت الگوی سبدی

در این روش از سنگ‌فرش کردن سنگ ها را به صورت رج های عمودی و افقی از یک دیگر قرار می دهند به صورتی که به شکل بافت سبد در خواهد آمد. این نوع از سنگ فرش به دلیل قوی بودن طرح برای طراحی محوطه ی باغ ها بسیار مناسب است.

انواع سنگ فرش حیاط

انواع سنگ فرش حیاط به صورت بهره گیری از الگوی پره

این نوع از چیدمان سنگ‌فرش که به پره اروپایی شهرت دارد. به عنوان یکی از سخت ترین نوع طراحی سنگ فرش ها معروف است. به همین خاطر اگر بخواهید فضای حیاط خود را به صورت مدرن تری در آورید می توانید از این الگو برای چیدمان سنگ‌فرش استفاده کنید.

سختی طراحی این نوع از الگوی چیدمان سنگ به این دلیل است که باید کمان هایی که ایجاد می شود به صورت دقیق طراحی شوند و همچنین نوع سنگ ها و اندازه و ابعاد آنها به صورت یک اندازه باید انتخاب شوند تا طرح سنگ فرش به درستی ایجاد شود.

سنگ فرش به صورت الگوی راست چینی

در این الگو از طراحی که ساده ترین نوع چیدمان است. به این صورت شکل می گیرد که سنگ ها در امتدا یک دیگر قرار خواهند گرفت، به همین خاطر بهتر است از سنگ هایی با ابعاد و اندازه ی کوچکتر برای این کار استفاده کنید تا فضای حیاط شما با این شکل از سنگ‌فرش بزرگتر نشان بدهد.

سنگ فرش به صورت الگوی شطرنجی

یکی دیگر از الگوهایی که می توانید برای سنگ‌فرش کردن حیاط از آن استفاده کنید. الگوی شطرنجی است. به این صورت که می توانید از دو نوع سنگ با رنگ های مختلف برای این کار استفاده کنید تا فضای حیاط شما حالت مدرن تری به خود بگیرد. در این روش از چیدمان سنگ ها برای سنگ فرش کردن می‌توانید از قطعات بزرگ سنگ برای این کار استفاده کنید، همچنین به کار بردن چمن در کنار سنگ ها می تواند جلوه ی زیباتری را به حیاط شما بدهد.

سنگ فرش کردن به صورت الگوی نامنظم و طبیعی

انواع سنگ فرش حیاط

در این روش از سنگ فرش کردن شما می توانید هر گونه که می خواهید سنگ ها را در هر ابعادی که هست در کنار یک دیگر قرار دهید تا طرح سنگ فرش شما شکل بگیرد.

 

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.