گذرنامه اربعین

گذرنامه اربعین یکی از تدابیر دولت برای سهولت شرکت در پیاده روی اربعین است. شما با گذرنامه می توانید به راحتی برای سفرهای زیارتی از مرز خارج شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چگونگی دریافت گذرنامه اربعین این مطلب را تا انتها بخوانید.

گذرنامه اربعین چیست ؟

برای تسهیل سفر اربعین، اقداماتی انجام شده که یکی از آنها گذرنامه اربعین است. گذرنامه اربعین به مدت پنج سال اعتبار دارد و تنها برای سفر اربعین صادر می‌شود. این گذرنامه به راحتی و تنها با استفاده از سایت پلیس من قابل دریافت است.

صدور چنین گذرنامه‌ای برای نخستین‌بار بین ایران و عراق اجرایی شده و هدف از این امر، سهولت تردد زائران و ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ است.

گذرنامه زیارتی - گذرنامه اربعین

شرابط دریافت گذرنامه اربعین

برای سفر اربعین اگر کسی هیچ پاسپورت ندارد و قصد شرکت در این مراسم را دارد می‌تواند با مراجعه به سایت «پلیس من» درخواست خود را ارائه و پس از پنج تا هفت روز پاسپورت  خود را با ۵۰۰ هزار ریال دریافت کند.

افرادی که مهلت پاسپورت آنان پایان یافته و یا ۶ ماه مهلت دارند و قصد شرکت در مراسم پیاده روی را دارند، می‌توانند با مراجعه به پلیس گذرنامه از مهر تمدید پاسپورت استفاده و در این مراسم حضور یابند.

پاسپورت - گذرنامه اربعین

افراد زیر ۱۸ سال نیز می‌توانند در سفر حضور داشته باشند و ممنوعیتی در این خصوص اعمال نشده است و این افراد اگر پاسپورت  ندارند بدون مشکل از سایت پلیس من اقدام به ثبت نام کنند.

با جاذبه های مسجد کریستال مالزی آشنا شوید ؛ مسجد منحصر به فرد ، هوشمند و خاص دنیا

ثبت‌نام در سامانه سماح برای متقاضیان حضور در اربعین حسینی تا پایان ماه صفر انجام خواهد شد.

ویدئو آموزش ثبت نام گذرنامه زیارتی ۱۴۰۲

ثبت‌نام در سامانه سماح

گذرنامه ویژه زیارتی پس از بازگشایی سامانه سماح فقط به افرادی که در این سامانه ثبت‌نام می‌کنند، تعلق می‌گیرد.

سال گذشته با همکاری طرف عراقی، زائران به جای پاسپورت با برگه ویژه اربعین به عراق مشرف شدند و در حماسه پیاده روی شرکت کردند. امسال این برگه، به پاسپورت  ویژه اربعین تبدیل شده که هزینه صدور آن ۵۰ هزار تومان است.

اربعین - گذرنامه اربعین

گذرنامه ویژه اربعین فقط در ایام اربعین و البته سفر به عراق اعتبار دارد و افراد امکان سفر به سایر کشورها را با این پاسپورت ندارند. البته ستاد اربعین از زائران خواسته در صورتی که پاسپورت  آنها تا زمان تشرف، کم‌تر از ۶ ماه اعتبار دارد، نسبت به تعویض یا تمدید آن اقدام کنند . به روزهای منتهی به این روز موکول نکنند. اگر هم قصد سفر اربعین با پاسپورت  ویژه را دارند، از حالا نسبت به دریافت آن اهتمام داشته باشند. تا بتوانند بدون مشکل برای سفر برنامه‌ریزی کنند.

سال گذشته حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سامانه سماح نام‌نویسی کرده و به زیارت مشرف شدند.  همه زائران باید در سامانه سماح ثبت‌نام کنند. استفاده از برنامه‌هایی که برای اربعین امسال تدارک دیده شده، با ثبت‌نام در سامانه سماح امکان‌پذیر است.

گذرنامه - گذرنامه اربعین

سوالات متداول

اعتبار گذرنامه زیارتی چقدر است ؟

گذرنامه اربعین به مدت پنج سال اعتبار دارد .

آیا می توان با پاسپورت زیارتی به سفرهای دیگر هم رفت ؟

این گذرنامه تنها برای سفر اربعین صادر می‌شود.

معرفی جاهای دیدنی قزوین همراه با مشخصات و عکس

سخن آخر

در این مطلب به شما آموزش دادیم که برای دریافت این گذرنامه که تنها برای سفر اربعین صادر می‌شود چه کار باید کنید .

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

17 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *