افتتاح حساب ترکیه
چیدمان قابلمه در کابینت

چیدمان قابلمه در کابینت با توجه به بزرگ بودن حجم آن‌ ها از جمله مسائلی است که گاهی اوقات ممکن است سخت و کسل کننده به نظر برسد. ولی ما در شادمگ روش های ساده و شیکی برای چیدن قابلمه به شما آموزش میدهیم.

چرا باید قابلمه را مرتب بچینبم ؟

هر روز داخل فیلم‌ها و سریال‌ها یا حتی در فضای مجازی تصاویر افرادی را می‌بینیم که در یک آشپزخانه تمیز و رویایی در حال آشپزی هستند. همه چیز این‌قدر مرتب و روان پیش می‌رود که آدم وسوسه می‌شود به آشپزخانه سری بزند.

چیدمان قابلمه در کابینت

وسط فرایند لذت‌بخش پخت غذا هستیم، می‌رویم سمت کابینت تا قابلمه مورد نظرمان را برداریم. وقتی داریم قابلمه را از زیر بقیه وسایل بیرون می‌کشیم اول دو تا در قابلمه بیرون می‌افتد و بعد بقیه وسایل کابینت هم بیرون می‌ریزد. سروصدا توی کل آشپزخانه می‌پیچد، کف آشپزخانه پر می‌شود و تصویر دل‌انگیز ظهر و ناهار خوش‌عطر و بو همه به هم می‌ریزد. پس حتما باید فکری به حال چیدمان کابینت آشپزخانه داشته باشید.

مشکل این قابلمه‌ها چیست؟چرا هر دفعه که یک ماهیتابه می‌خواهیم باید کل کابینت را بیرون بریزیم و دوباره بچینیم؟

اگر شما هم این تجربه را داشته‌اید و به‌دنبال ترفندهای ساده و کم‌دردسر برای نظم بخشیدن به قابلمه‌های آشپزخانه هستید تا همیشه یک آشپزی لذت‌بخش و بدون دردسر داشته باشید، راهکارهای جا قابلمه ای زیر حتماً به دردتان می‌خورد. از این ترفندها برای چیدمان آشپزخانه عروس استفاده کنید.

چیدمان قابلمه در کابینت

روش های چیدمان قابلمه در کابینت

قابلمه‌ ها را در یک کابینت کشویی بزرگ بچینید

آشپزخانه‌های جدید با مدل کابینت‌های کاربردی حتما یکی دو کشو بزرگ دارند؛ زیرا طراح به‌خوبی می‌داند قطعاً یک کشوی کابینت بزرگ به‌عنوان جای قابلمه‌ها می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند.

اگر این کشو دست‌و‌دل‌بازانه فضای زیادی را در اختیارتان قرار می‌دهد، می‌توانید قابلمه‌ها را درون کشو بچینید و هر بار به‌راحتی قابلمه لازم برای آشپزی را بردارید. اگر بتوانید کشوی کابینت جای قابلمه را نزدیک به گاز در نظر بگیرید، برای آشپزی و پیدا کردن بهترین قابلمه دردسر کمتری خواهید داشت.

در های قابلمه‌ها را جدا کنید

اگر فضای کشوهای کابینت آشپزخانه‌تان محدود است و به‌خاطر کمبود جا مجبورید قابلمه‌ها را داخل یکدیگر قرار دهید، قطعاً درِ قابلمه‌ها کار دستتان می‌دهد!

چیدمان قابلمه در کابینت

اما می‌توانید با کمک یک ظرف پلاستیکی ساده درِ قابلمه‌ها را به‌صورت جداگانه در گوشه‌ی کشو قرار دهید. فقط کافی است یک ظرف با عرض مناسب را انتخاب کنید و تمامی درهای قابلمه‌ها را داخل آن بگذارید.

بهتر است عرض این ظرف تقریباً برابر با عرض کابینت باشد تا حین جلو و عقب کشیدن کشو وسایل داخل کشو به هم نریزد. این ترفند جا قابلمه ای هم چیدمان داخل کابینت آشپزخانه را مرتب و هم دسترسی به قابلمه‌هارا ساده‌تر می‌کند.

اما اگر این کشوی کابینت فضایی برای در قابلمه‌ها نداشته باشد؟

در صورتی که قابلمه‌ها را درون هم بچینید ولی باز هم در کشو فضایی برای در قابلمه‌ها نداشته باشید باید برای دسترسی راحت به این ابزار مهم آشپزی، درها را از قابلمه‌ها جدا کنید.

ترفند های حرفه ای پاک کردن لکه آب روی ظروف

برای چیدن کابینت‌ آشپزخانه می‌توانید در قابلمه‌ها را به طور جداگانه در یک کشو بگذارید. اگر می‌خواهید در‌ها و قابلمه‌ها در یک فضا کنار هم باشند، می‌توانید در‌ها را در یک ظرف مرتب نگه دارید تا دسترسی به آن‌ها راحت‌تر شود.

تمیز کردن در شیشه ای قابلمه کار سختی است ولی با ترفندهای شادمگ راحت انجام می شود.

قابلمه‌ ها را به طور جداگانه در یک کشو بگذارید

یا می‌توانید آن‌ها را با یک نگهدارنده روی در کابینت آویزان کنید و از فضای خالی درهای کابینت‌ها نهایت بهره را ببرید.

چیدمان قابلمه در کابینت

از کشوهای کوچک کابینت‌های آشپزخانه کمک بگیرید

اگر کشوی کابینت آشپزخانه شما آنقدر بزرگ نیست که بتوانید تمام سرویس قابلمه را با تمام جزییات درون آن بچینید، پیشنهاد می‌کنم از چند کشو برای مرتب‌کردن قابلمه‌ها استفاده کنید.

یک کشو را برای قابلمه‌ها در نظر بگیرید و کشوی دیگر که فضای کمتری هم دارد را برای در قابلمه‌ها در نظر بگیرید. البته حواستان باشد این دو کشو نزدیک به هم باشند تا حین آشپزی برای پیداکردن قابلمه و در آن به دردسر نیفتید!

کشوی کابینت آشپزخانه را متناسب با سایز قابلمه‌ها طراحی کنید

استند قابلمه با اینکه هزینه زیادی ندارد ولی می‌تواند یک نظم فوق‌العاده، داخل کابینت ایجاد کند. اگر کابینت کشویی را برای قابلمه‌ها در نظر گرفته‌اید، می‌توانید همانند تصویر زیر فضای کشو را متناسب با ابعاد قابلمه‌ها با ارگانایزر مخصوص تقسیم‌بندی کنید تا جای قابلمه منظمی داشته باشید.

چیدمان قابلمه در کابینت

و اگر کابینت‌های کمدی را برای قابلمه‌ها در نظر گرفته‌اید، می‌توانید برای مرتب‌کردن قابلمه‌ها، ماهیتابه‌ها و درها از انواع استند قابلمه و در قابلمه کمک بگیرید.

یک کابینت را به انباری تبدیل کنید

قطعاً شما هم چند قابلمه بسیار بزرگ مخصوص مهمانی‌ها دارید که بیشتر فضای کابینت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. این قابلمه‌ها در شرایط مهمانی کاربردی هستند؛ اما بیشتر اوقات تنها وظیفه‌شان پرکردن حجم زیادی از فضای کابینت‌های آشپزخانه است.

پس بهتر است یک تصمیم منطقی بگیرید و با قراردادن آن‌ها داخل انباری حجم زیادی از فضای کابینت‌ها را آزاد و فضای مخصوصی برای جا قابلمه ای طراحی کنید.

با این کار می‌توانید راحت‌تر فضای کابینت‌های دیگر را مدیریت کنید.

ماهیتابه‌ها و قابلمه‌های دسته‌دار را آویزان کنید

آویزان کردن ماهیتابه‌ها و قابلمه‌های دسته‌دار یکی از راه‌های موثر برای سازماندهی و استفاده بیشتر از فضای آشپزخانه است. برای چیدمان قابلمه در کابینت، می‌توانید از راه‌ها و آویزهای مختلفی استفاده کنید؛ برای مثال:

چیدمان قابلمه در کابینت

آویزهای دیواری

می‌توانید آویزهای دیواری با قفل‌های مخصوص قابلمه‌ و ماهیتابه‌ روی دیوار نصب کنید. این آویزها به شما اجازه می‌دهند تا قابلمه‌ها و ماهیتابه‌های دسته‌دار را روی دیوار آویزان کنید و به صورت آماده برای استفاده داشته باشید.

آویزهای تاشویی

آویز های تاشویی یا راک‌های مخصوص می‌توانند به شما کمک کنند تا قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها را روی سطح کابینت یا دیوار آویزان کنید و به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید.

آویزهای متحرک

آویزهایی با قابلیت چرخش و متحرک برای نگه‌داری قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها وجود دارند. این آویزها به شما امکان می‌دهند تا قابلمه‌ها را به راحتی از روی آویز جدا کنید و دسترسی آسانتری به آنها داشته باشید.

اشتباهات چیدمان سفره هفت سین که فقیرت میکنه

آویزهای داخل کابینت

در برخی کابینت‌ها، آویزهای داخلی به شما اجازه می‌دهند قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها را در داخل کابینت آویزان کنید و به صورت منظم از آن‌ها استفاده کنید.

چیدمان قابلمه در کابینت

از شلف‌های دکوری استفاده کنید

استفاده از قفسه‌های شناور و شلف در دکوراسیون داخلی هم به زیبایی و هم به کاربردی‌کردن فضا کمک کند. اگر داخل کابینت‌های آشپزخانه برای نگهداری قابلمه‌ها فضای کافی ندارید، می‌توانید با نصب یک قفسه از فضای خالی کنار دیوارها استفاده کنید.

فقط حین نصب شلف‌ها مطمئن شوید که دسترسی به تمام طبقات و وسایل روی آن‌ها ممکن است.

قابلمه‌ها را داخل یکدیگر قرار دهید

در صورتی که فضای کشو و کابینت‌های آشپزخانه محدود باشد، بهتر است درهای قابلمه‌ها را بردارید. سپس جهت نظم بیشتر، قابلمه‌های کوچک تر را داخل قابلمه‌های بزرگ تر قرار دهید. در این صورت فضای خیلی کمتری اشغال خواهد شد.

با این حال ممکن است ندانید درهای قابلمه‌ها را کجا قرار دهید. برای درهای قابلمه هم بهتر است از یک سبد مناسب هم عرض کشو یا کابینت استفاده کنید و همه درها را داخل آن قرار دهید. با این ترفند چیدمان قابلمه و ماهیتابه، داخل کابینت‌ها مرتب می‌شود و از طرفی هر زمان که به قابلمه نیاز داشته باشید می‌توانید آن را همراه با در خود از داخل کابینت بردارید.

البته گاهی اوقات ممکن است به دلیل کوچک بودن فضای کشو یا کابینت‌ها، با وجود چیدن قابلمه‌ها داخل یکدیگر، جایی برای قرار دادن درِ آن‌ها نباشد. در این صورت ناچار خواهید بود سبد درهای قابلمه را در یک کابینت دیگر نزدیک همان کابینت قرار دهید. یا می‌توانید از داخل، به درِ کابینت‌ها نگهدارنده وصل کنید و درهای قابلمه­‌ها را از آن آویزان کنید.

چیدمان قابلمه در کابینت

 از فضای خالی زیر شلف‌ها هم استفاده کنید

اگر به دکوراسیون مدرن علاقه دارید، می‌توانید قابلمه‌های دسته‌دار را در فضای نزدیک به اجاق‌گاز آویزان کنید. مثلا اگر از ایده شلف‌ها که در راهکار قبل پیشنهاد دادم، استقبال کرده‌اید می‌توانید قابلمه‌ها را به زیر شلف‌ها آویزان کرده و با این کار فضای آشپزخانه را هم تزیین کنید.

برای مرتب‌تر شدن فضای آشپزخانه می‌توانید قابلمه‌هایی را برای این ایده انتخاب کنید که ست هستند یا رنگ و ظاهر جذابی دارند.

هنگام آویزان‌کردن، آن‌ها را به ترتیب اندازه بچینید تا هارمونی زیبایی را در فضای آشپزخانه‌تان ایجاد کنند.

نردبان برای چیدمان قابلمه در کابینت

برای استفاده بهینه از فضای آشپزخانه ، بالای جزیره یا کانتر آشپزخانه، نردبانی چوبی قرار دهید و در کنار گلدان هایی زیبا این ظروف را آویزان کنید . این روش علاوه بر اینکه سبب می شود فضای آشپزخانه شما بازتر گردد ، آشپزخانه شما را زیباتر می سازد.جلوی پنجره

اگر هیچ فضایی برای آویز کردن این ظروف ندارید می توانید این ظروف را از میله ای که در بالای پنجره شما نصب می شود، آویزان نمایید. این شیوه برای آویزان کردن قابلمه ها مناسب است اما باید دقت کنید این وسایل هم جلوی ورود نور را مسدود نکنند.

تمیز کردن لکه انار از روی فرش روشن به روش خانگی و ساده

اگر دسترسی به قابلمه ها با استفاده از این روش برای شما سخت است، می توانید یک شلف در ارتفاع مناسب جلوی پنجره نصب کنید تا مشکلتان حل شود.

از کابینت‌های کنج آشپزخانه غافل نشوید

کابینت‌های کنج معمولاً فضای بسیار خوبی دارند؛ اما دسترسی سخت آن‌ها باعث می‌شود تبدیل به انباری خرت‌و‌پرت‌ها شوند یا استفاده از وسایل داخل آن‌ها بسیار سخت باشد.

چیدمان قابلمه در کابینت

فضای زیاد این کابینت‌ها باعث می‌شود یک محل مناسب برای جای قابلمه‌ها باشند. برای راحت کردن استفاده از این کابینت‌ها چند راهکار مناسب وجود دارد.

از لیزی سوزان استفاده کنید

لیزی سوزان، طبقه‌های گردان هستند که حول یک محور ثابت می‌چرخند. این ایده کمک می‌کند کابینت‌های کنج آشپزخانه که به‌سختی در دسترس ما هستند، به یک کابینت کاربردی و البته بسیار مهم تبدیل شوند.

مزیت لیزی سوزان این است که وزن زیاد قابلمه‌ها را به شما تحمیل نمی‌کند و با چرخیدن صفحه دسترسی به تمام ظرف‌ها و قابلمه‌ها را بسیار راحت می‌کند.

برای کابینت لمن کرنر و مجیک کرنر تهیه کنید

لمن کرنر طبقاتی هستند که داخل کابینت کنج، نصب شده و برای چیدن ظروف روی آن‌ها کاملا از داخل کابینت خارج می‌‎شوند.

این طبقات دسترسی راحتی برای وسایل داخل کابینت کنج ایجاد می‌کنند و جابه‌جا کردن قابلمه‌ها کار بسیار ساده‌ای می‌شود.

اگر از به هر دلیلی موافق ایده لمن کرنر نیستید، می‌توانید به ایده مجیک کرنرها هم فکر کنید.

مجیک کرنر دوطبقه مجزا دارد که بخش جلویی آن به طور کامل از کابینت خارج می‌شود و می‌توانید وسایل آشپزی مهم را روی آن بچینید. همان‌طور که در آشپزخانه زیر می‌بینید، مجیک کرنرها می‌توانند فضای کاربردی خوبی را داخل کابینت‌های کنج برای مرتب‌کردن قابلمه‌ها ایجاد کنند.

قابلمه‌های بزرگ و بدون استفاده را در انباری قرار دهید

در اکثر خانه‌ها چند قابلمه بزرگ و بدون استفاده مخصوص مهمانی وجود دارند که فضای زیادی از کابینت‌ها را اشغال کرده اند. این قابلمه‌ها که تنها در مهمانی‌ و مراسم‌ها جهت پختن غذا مورد استفاده قرار می‌گیرند، در بیشتر مواقع وظیفه شان اشغال کردن فضای کابینت‌هاست. بر این اساس بهتر است آن­ها را جهت استفاده در موارد مورد نیاز، داخل انباری یا یک فضای دور از دسترس قرار داد. در این صورت فضای زیادی از کابینت‌ها برای قرار دادن قابلمه و ماهیتابه‌های دم دستی خالی خواهد شد.

چیدمان قابلمه در کابینت

برای مرتب‌کردن قابلمه ها در آشپزخانه خلاق باشید

در بالا راهکارهای ساده و کاربردی برای استفاده بهینه از فضای کابینت‌ها را توضیح دادیم. اما شاید راهکارهای بالا را برای آشپزخانه خودتان چندان کاربردی ندانید؛ البته کاملا حق با شماست زیرا طراحی آشپزخانه و کابینت‌ها بسیار متنوع است و شما نمی‌توانید برای پیدا کردن فضای بیشتر برای قابلمه‌ ها طراحی کابینت‌ها را تغییر دهید. اما اگر با دقت بیشتری این راهکارها را بررسی کنید حتما می‌توانید به یک ایده کاربردی و منحصر به آشپزخانه خودتان برسید، فقط باید کمی خلاق باشید و ایده‌های دیگران را با دقت بررسی کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

14 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *