افتتاح حساب ترکیه
تميز كردن اسپيكر گوشی

تميز كردن اسپيكر گوشی یکی از کارهایی است که باید به‌صورت مدام انجام گیرد و قدری متفاوت از تمیز کردن بخش‌های دیگر است. بهه مین دلیل این مطلب از شادمگ را از دست ندهید تا این کار ظریف را با نهایت دقت و با تکنیک های آسان انجام دهید.

تمیز کردن اسپیکر گوشی

ممکن است شما نیز شنیده باشید که برای جرم‌گیری اسپیکر گوشی، از باد با فشار زیاد کمک بگیریم. این کار می‌تواند خطرات بسیاری به همراه داشته باشد. زیرا امکان دارد فشار شدید باد به قطعات داخلی از جمله درایورهای خود اسپیکر آسیب برساند. بنابراین، این کار را فراموش کنید. البته هنگام خرید گوشی دست دوم هم حتما از سالم بودن اسپیکرهای آن مطمئن شوید.

تميز كردن اسپيكر گوشی

حتی اگر آسیبی هم به قطعات داخلی نرساند؛ ممکن است گرد و غبار را به داخل دستگاه هدایت کند. برای تمیز کردن گوشی موبایل خود، دستگاه‌های مکنده‌ بهتر از دمنده‌ها عمل می‌کنند. البته در استفاده از آنها نیز باید احتیاط کنید؛ زیرا با دستگاهی ظریف و تا اندازه‌ای حساس سروکار دارید.

تميز كردن اسپيكر گوشی بدون آسیب

وقتی از زمان خرید گوشی هوشمند می‌گذرد کم‌کم وسواس خود را در مورد تمیز بودن آن نشان می‌دهیم. به‌هرحال هزینه‌ی زیادی برای آن شده است و ما انتظار داریم که برای مدتی طولانی و بدون دغدغه از گوشی خود استفاده کنیم.

نظافت صفحه‌نمایش گوشی به‌راحتی و با یک دستمال و شاید محلولی مخصوص انجام می‌شود اما تمیز کردن اسپیکر گوشی ها کمی شما را به فکر فرو می‌برد. اگر شما خودتان اسپیکرها را تمیز کنید سلامتی آنها حفظ می‌شود؟ آیا بهتر است که یک متخصص موبایل آن را انجام دهد؟

اسپیکر گوشی ها را هم می‌توان به‌آسانی و با ابزارهای ساده تمیز کرد اگر به‌شکل درست انجام شود. ما در این مطلب می‌خواهیم ابزارهای ساده‌ای را برای شما معرفی کنیم که با آنها می‌توانید به‌طور ایمن اسپیکر گوشی ها را تمیز نگه‌دارید. ما را همراهی کنید. حتما مطالب قبلی ما در خصوص ویژگی گلس خوب را بخوانید.

پاک کردن کثیفی اسپیکر گوشی با وسایل خانگی

اسپیکرهای گوشی خود را پیدا کنید. اسپیکر های آیفون معمولا در پایین به سمت چپ و راست درگاه شارژر قرار دارند و اسپیکرهای سامسونگ در پایین نیز قرار دارند. معمولا به سمت چپ یا راست درگاه شارژر محدود می‌شوند. اسپیکرهای گوشی تقریبا همیشه در بالای صفحه جلویی گوشی جایی که گوش خود را قرار می‌دهید، قرار دارند.

تميز كردن اسپيكر گوشی

به مکان‌های اسپیکرهای جایگزین، مانند کناره نزدیک دکمه صدا یا پایین صفحه جلویی گوشی توجه کنید.

یک گوش پاک کن را در قسمت بیرونی اسپیکرها بمالید. به آرامی آن را با حرکات دایره‌ای روی سوراخ‌های اسپیکر حرکت دهید و در عین حال کمی فشار وارد کنید. این روند را تا زمانی که تمام کثیفی‌ها از بین بروند ادامه دهید. اگر سوراخ‌های اسپیکر به اندازه کافی بزرگ هستند، گوش پاک کن را در سوراخ‌ها فشار دهید.

اما خیلی محکم فشار ندهید، فقط به اندازه‌ای که پنبه در نوک آن وارد شکاف شود. هنگامی که داخل آن قرار گرفت، گوش پاک کن را به چپ و راست مالش دهید و در عین حال کمی فشار وارد کنید.
گوش پاک کن را وقتی کثیف شدند عوض کنید. برای نتایج بهتر، مقدار کمی الکل را روی گوش پاک کن خود بمالید.

خمیر چسبنده برای تميز كردن اسپيكر گوشی

خمیر چسبنده را به شکل یک توپ کوچک فشرده کنید و آن را روی سوراخ‌های اسپیکر فشار دهید. یک تکه ۱ اینچی (۲.۵ سانتی متری) از خمیر چسبناک را جدا کرده و شروع به فشار دادن آن به شکل توپ کنید. فشرده‌سازی آن را تا زمانی که نرم و چکش خوار شود، ادامه دهید. سپس آن را روی سوراخ‌های اسپیکر فشار دهید. به اندازه‌ای فشار وارد کنید که چسب خمیر به اسپیکر وارد شود. آن را به مدت ۲ تا ۳ ثانیه نگه دارید و آن را بردارید و می‌بینید کثیفی به خمیر چسبیده است. این روند را تا جایی ادامه دهید که دیگر آلودگی از اسپیکرها خارج نشود. خمیر چسبناک خود را به اطراف حرکت دهید تا همیشه از سطح تمیز آن استفاده کنید.

تميز كردن اسپيكر گوشی

گریل های اسپیکر کوچک را با استفاده از یک مسواک با موهای متوسط تمیز کنید. برس را به سمت بالا یا پایین گوشی خود خم کنید. آن را موازی با بالای گوشی خود نگه دارید و آن را با حرکات بالا و پایین حرکت دهید. پس از آن، مسواک خود را به صورت عمودی (موازی با کناره تلفن خود) بچرخانید و با حرکت دادن آن در حرکات چپ و راست تمیز کنید.

جلوگیری از پوسیدگی درب چوبی دستشویی و حمام با چند ترفند حرفه ای

برس مسواک را به سمت بالا زاویه دهید و با موهای زیرین آن را بشویید تا کثیفی سخت شود. همیشه از یک برس با موهای متوسط استفاده کنید. موهای نرم به اندازه کافی برای از بین بردن کثیفی خوب نیستند، در حالی که موهای قوی‌تر آنقدر ضخیم هستند که نمی‌توانند به سوراخ‌های کوچک اسپیکر برسند.

 خارج کردن کثیفی با هوای فشرده

یک قوطی هوای فشرده بخرید. قوطی‌های هوای فشرده را می‌توانید در فروشگاه‌های لوازم اداری، فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی و تامین کنندگان آنلاین پیدا کنید. آن را با نشانه گیری به سمت پایین و فشار دادن نازل به سمت پایین تست کنید. با هر اسپری میزان هوای خارج شده را احساس کنید. برای دقت بیشتر یک قوطی با نی خریداری کنید.

برای افزایش دقت، نی را به نازل قوطی وصل کنید. نی نازک را روی نازل قوطی هوای فشرده خود پیچ کنید. آن را با نشانه گیری به سمت پایین و فشار دادن نازل به سمت پایین آزمایش کنید. هوا باید از نوک نی باد کند. اگر در حین اسپری کردن احساس کردید هوا از کناره‌های نازل خارج می‌شود، نی را سفت کنید. اگر راحت هستید که هوای فشرده خود را بدون آن هدف قرار دهید، از نی صرف نظر کنید.

هوای فشرده را با ۳ تا ۴ بار انفجار کوتاه در شیار بلندگو دمید. نازل یا نوک نی را حداقل ۱⁄۲ اینچ (۱.۳ سانتی متر) از دهانه بلندگو نگه دارید. با این کار کثیفی اضافی که به اسپیکر فشار داده شده است را از گوش پاک کن شما پاک می‌کند. به اسپیکر نزدیک نشوید وگرنه ممکن است به قطعات الکتریکی داخلی گوشی آسیب برسانید. اگر از نی استفاده می‌کنید، آن را با دست غیر غالب خود نگه دارید تا در هنگام دمیدن هوا ثابت بماند.

تميز كردن اسپيكر گوشی

 اسپیکرهای گوشی را از داخل تمیز کنید

درب پشتی گوشی خود را با مکنده و اسپاگر بردارید. محیط گوشی خود را با استفاده از سشوار روی حرارت کم حدود ۱۵ ثانیه گرم کنید. سپس یک ساکشن کاپ را به پشت بمالید. در حالی که صفحه نمایش رو به پایین است، دسته مکش را به آرامی به سمت خود بکشید. در همان زمان، انتهای صاف یک اسپاجر را در بین دهانه محیطی قرار دهید و آن را به سمت خود حرکت دهید. به اهرم زدن تکه پشتی ادامه دهید (در حالی که هنوز ساکشن کاپ را می‌کشید) تا زمانی که بیرون بیاید.

شما می‌توانید یک اسپاجر، ابزاری با انتهای پیچ گوشتی سر صاف که به عنوان گوه استفاده می‌شود، از فروشگاه‌های لوازم خانگی خریداری کنید. اگر مشکل دارید، حرارت بیشتری به محیط وارد کنید تا چسب نگهدارنده دو تکه گوشی در جای خود شل شود.
با مدل‌های قدیمی‌تر و ارزان‌تر گوشی، شما می‌توانید پشت گوشی را با دستان خود باز کنید. برای گوشی‌های جدیدتر و گران‌تر با پشت شیشه‌ای، این امکان‌پذیر نیست.

قاب‌های فلزی و اسپیکرهایی را باز کنید که از آن‌ها محافظت می‌کنند. اسپیکرهای گوشی معمولا توسط روکش‌های فلزی در جای خود ثابت می‌شوند. پیچ‌های نگهدارنده روکش‌ها را با استفاده از پیچ گوشتی فیلیپس شماره ۳ بردارید و آن‌ها را بردارید. از اینجا به آرامی بلندگوها را بیرون بکشید. اگر مشکل دارید به آرامی اسپیکرها را با استفاده از اسپاگر بیرون بکشید.

پارچه میکروفیبر

اسپیکرها را با یک پارچه میکروفیبر آغشته به الکل پاک کنید. مقدار کمی الکل مالیده را روی یک پارچه میکروفیبر بمالید. قطعات اسپیکر را به آرامی بشویید تا تمیز شوند. برای منافذ، از بیرون به آرامی داخل آن‌ها باد بزنید. پس از آن، یک گوش پاک کن را در الکل آغشته کنید و به آرامی آن را از طریق دهانه‌های اسپیکر بمالید. همچنین می‌توانید از پارچه نرم یا دستمال کاغذی بدون پرز استفاده کنید. با این حال، آن‌ها در جمع آوری کثیفی موثر نیستند. قبل از قرار دادن اسپیکرها در کنار هم، مطمئن شوید که اجازه دهید اسپیکرها و دهانه‌ها خشک شوند.

تميز كردن اسپيكر گوشی

اگر هنوز نمی‌توانید به اسپیکرهای خود دسترسی پیدا کنید، قطعه دوم پشتی را بردارید. در برخی از تلفن‌ها (معمولا برندهای سامسونگ) برای دسترسی به دهانه‌های اسپیکرها، باید قطعه دوم پشتی را جدا کنید. این گوشی‌ها ۱۰ تا ۱۳ پیچ دیگر برای جدا کردن خواهند داشت، البته تعداد دقیق آن‌ها بسته به مدل و سازنده متفاوت است. از یک پیچ گوشتی فیلیپس شماره ۳ ۴ اینچی (۱۰ سانتی متری) استفاده کنید تا هر پیچ را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا زمانی که شل شوند. پس از آن، قطعه دوم پشت را بکشید.

چای ساز رو با این تکنیک ها تمیز کن تا بفهمی چایی یعنی چی

اگر گوشی شما دارای یک لایه پلاستیکی است که پیچ‌ها را می‌پوشاند. هنگامی که قطعه پشتی دوم خاموش شد، می‌توانید به دهانه‌های اسپیکرها و بلندگوها دسترسی داشته باشید و آن‌ها را تمیز کنید. با این حال، در برخی موارد فقط می‌توانید منافذ را تمیز کنید. پس از اتمام تمیز کردن اسپیکر گوشی؛ قطعه پشتی را دوباره به آن بچسبانید و پیچ‌ها را دوباره وصل کنید. پس از آن، می‌توانید پوشش‌های فلزی را دوباره به اسپیکرها وصل کنید و درب پشتی را دوباره ببندید.

حتما مطالب قبلی ما در خصوص دلایل کار نکردن صفحه گوشی را بخوانید.

6 تکنیک برای تمیز کردن اسپیکر گوشی

1- تميز كردن اسپيكر گوشی با گوش پاک کن

قبل از این‌که برای حل مشکل صدای هندزفری یا اسپیکر گوشی به یک متخصص یا تعمیرکار موبایل مراجعه کنید، بهتر است که آن‌ها را با روش‌های مختلف تمیز کنید.

تميز كردن اسپيكر گوشی

برای شروع کار می‌توانید به سراغ یک گوش پاک کن ساده بروید و آن را روی قسمت بیرونی بلندگوها بکشید. این کار را با حرکات دایره‌ای روی سوراخ‌های بلندگو به آرامی ادامه دهید. می‌توانید سر گوش پاک کن خود را به مقدار کمی الکل درصد پایین هم آغشته کنید.

اگر سوراخ های بلندگو به اندازه کافی بزرگ هستند، گوش پاک کن را در سوراخ‌های آن فشار دهید؛ اما این کار را به آرامی انجام داده و خیلی محکم فشار ندهید. فقط به اندازه‌ای که با پنبه سر گوش پاک کن بتوانید کمی داخل سوراخ‌ها را با حرکات چرخشی تمیز کنید. این کار را تا زمانی که تمام آلودگی‌ها از بین بروند، ادامه دهید.

2- تميز كردن اسپيكر گوشی با مسواک

همچنان این سوال را دارید که چگونه اسپیکر گوشی را تمیز کنیم؟ دومین راهکاری که به شما معرفی می‌کنیم، استفاده از یک مسواک است. بهتر است مسواکی را برای این کار انتخاب کنید که نه خیلی نرم و نه خیلی سفت باشد. حالا مسواک را به دیواره‌های بالایی اسپیکر بکشید و به چپ و راست حرکت دهید. سپس بار دیگر با آن دیواره‌های پایینی را تمیز کنید. بد نیست بدانید که از همین مسواک ساده می‌توانید برای تمیز کردن قاب موبایل هم در خانه استفاده کنید.

تميز كردن اسپيكر گوشی

3- تميز كردن اسپيكر گوشی موبایل با چسب خمیری

چسب‌های خمیری یا بلو تاک‌ها هم برای تمیز کردن اسپیکر گوشی مناسب به نظر می‌رسند. این چسب‌ها در فروشگاه‌های لوازم اداری یا رنگ فروشی‌ها پیدا می‌شوند و شبیه به خمیرهای بازی هستند. یک تک 2.5 سانتی متری از چسب خمیری را بشکنید و مثل یک توپ کوچک و نرم شکل دهید. سپس آن را روی سوراخ‌های بلندگو فشار دهید تا کمی به داخل نفوذ کند.

اما مراقب باشید که کنده نشود. حالا آن را به مدت 2 تا 3 ثانیه نگه دارید و سپس بیرون بیاورید. با این کار آلودگی‌های داخل به چسب چسبیده می‌شوند. این کار را تا زمانی که تمام کثیفی‌ها جدا شوند، ادامه دهید و در حین کار مرتب سمت چسب را تغییر دهید و از طرف تمیز آن استفاده کنید.

4- تميز كردن اسپيكر گوشی با نوار چسب

اگر هیچ یک از وسایل بالا را ندارید، به سراغ نوارچسب بروید. تکه‌ای از آن را جدا کنید و سپس آن را رول کنید تا شکل استوانه پیدا کند. می‌توانید آن را دور انگشت خود هم بپیچید. البته درنظر داشته باشید که قسمت چسبنده به سمت بیرون باشد. حالا نوار را روی بلندگوی تلفن خود فشار دهید. قسمت چسبنده بیشتر کثیفی‌های انباشته شده در داخل و اطراف بلندگو گوشی شما را جذب می‌کند.

اگر آلودگی داخل اسپیکر شما زیاد است، احتمالا باید از چند قطعه نوارچسب استفاده کنید.

5- تمیز کردن بلندگوهای گوشی با خلال دندان و پارچه

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانیم در پاسخ به سوال که چگونه اسپیکر گوشی را تمیز کنیم، پیشنهاد دهیم، استفاده از خلال دندان ساده است. می‌توانید ابتدا با کمک یک خلال دندان درون سوراخ‌ها را تمیز کنید. در نظر داشته باشید که این کار را با حساسیت و دقت بالایی انجام دهید تا نوک تیز خلال به قطعات داخلی بلندگوی گوشی آسیبی وارد نکند. سپس با کمک یک قلم مو یا دستمال تمیز آلودگی‌های جدا شده را از سطح اسپیکر بردارید.

تميز كردن اسپيكر گوشی

6- تميز كردن اسپيكر گوشی با دمنده‌های هوا

استفاده از هوای فشرده یکی از ایمن‌ترین راه‌ها برای حذف گرد و غبار از مکان‌های غیرقابل دسترس یا حساس مانند سوراخ‌های بلندگوی تلفن شما است. برای این کار می‌توانید از دمنده‌های هوا پلاستیکی یا قوطی‌های هوای فشرده کمک بگیرید. در صورتی که از دمنده‌ها لاستیکی استفاده می‌کنید، کافی است که سر آن را نزدیک سوراخ‌های اسپیکر قرار داده و آن را فشار دهید تا گرد و غبار را از بین ببرد.

پاک کردن لکه رژ لب از لباس و مبل با چند تکنیک جادویی

اگر قصد استفاده از قوطی‌های هوای فشرده دارید، می‌توانید آن‌ها از فروشگاه‌های لوازم اداری یا الکترونیکی تهیه کنید. توصیه می‌کنیم که به همراه آن‌ها نی مخصوص را هم بخرید. کافی است که قوطی را به سمت پایین و نزدیک به سوراخ‌ها بگیرید و چند بار به داخل آن‌ها هوا را اسپری کنید. اگر در حین اسپری کردن احساس کردید، هوا از کناره‌های نی خارج می‌شود، آن را محکم کنید.

در نهایت آلودگی‌های خارج شده را با یک دستمال بردارید. در نظر داشته باشید که خیلی نزدیک به بلندگو اسپری نکنید، وگرنه ممکن است به قطعات الکتریکی داخلی گوشی آسیب برسانید.

تميز كردن اسپيكر گوشی شیائومی

جالب است بدانید که علاوه بر روش‌های بالا برای تمیز کردن اسپیکر گوشی شیائومی یک ترفند دیگر هم وجود دارد. در واقع خود شرکت شیائومی یک ویژگی در تنظیمات گوشی‌های خود تعریف کرده است که با کمک آن می‌توانید صدای اسپیکر خود را بهبود ببخشید و آلودگی‌های آن را پاک‌سازی کنید. البته ممکن است این ویژگی برای برخی از مدل‌ها در نظر گرفته نشده باشد. برای استفاده از این ویژگی کافی است که مراحل زیر را با ما پشت سر بگذارید:

وارد بخش تنظیمات گوشی خود شوید. سپس روی گزینۀ Additional Settings کلیک کنید.
در مرحله بعد باید گزینه Clear Speaker setting را لمس کنید.
حالا روی Clear Speaker setting ضربه بزنید تا فعال شود. به محض فعال‌سازی، دستگاه یک فایل صوتی ۳۰ ثانیه‌ای با فرکانس خاص پخش می‌کند. پخش این فایل صوتی باعث می‌شود که آلودگی‌ها و گرد و غبار از اسپیکر جدا شده و کیفیت صدای بلندگو به حالت اولیه برگردد.

تمیز کردن اسپیکر گوشی آیفون

یکی از راه‌های حل مشکل کم شدن صدای گوشی آیفون، تمیز کردن بلندگوهای آن است. بلندگوی گوشی آیفون در سمت راست پورت شارژ لایتنینگ قرار دارد و برای تمیز کردن آن می‌توانید از روش‌ها و ترفندهای گفته شده در بالا کمک بگیرید. فقط در نظر داشته باشید که بخش مشبک بلندگو گوشی‌های آیفون از ظرافت بالایی برخوردارند و باید با آرامش و دقت آن‌ها را تمیز کنید. استفاده از مقدار کمی الکل هم برای پاکسازی بیشتر توصیه می‌شود؛ اما نباید الکل را مستقیما به گوشی اسپری کنید. بلکه باید از دستمال یا مسواک آغشته به الکل کمک بگیرید.

تميز كردن اسپيكر گوشی

یکی از اشتباهات رایج کاربران این است که به دلیل ضدآب بودن، برای تمیز کردن اسپیکر گوشی آیفون خود از آب استفاده می‌کنند. در صورتی که احتمال نفوذ آب به قطعات داخلی زیاد است و احتمال آسیب رسیدن به آن‌ها وجود دارد.

تمیز کردن بلندگو گوشی با صدا

اگر از برخی کارشناسان بپرسید که چگونه اسپیکر گوشی را تمیز کنیم؛ ممکن است به شما برنامه‌هایی را برای این کار معرفی کنند. این برنامه‌ها با پخش صداهای ویژه با فرکانس‌های خاص باعث می‌شوند که گرد و غبار و آلودگی‌ها از سطح اسپیکر جدا شده و خارج شوند. حتی سازندگان برخی از این اپلیکیشن‌ها ادعا دارند که بلندگوی گوشی‌های آب خورده را هم بهبود می‌بخشند. این افراد معتقدند که پس از این که گوشی با آب تماس پیدا کرد؛ حتی پس از گذشت زمان باز هم رطوبت روی سطح داخلی باقی می‌ماند که باعث افت عملکرد اسپیکر خواهد شد.

در مقابل، برخی این نظرات را درست نمی‌دانند و می‌گویند قرار گرفتن گوشی در معرض آب یا به طور کامل باعث از کار افتادن اسپیکر و خرابی آن می‌شود یا اثری روی آن نمی‌گذارد. در واقع از نظر آن‌ها ماندن رطوبت روی بلندگو معنایی ندارد.

قطعا استفاده از این برنامه‌ها، بهترین روش تعمیر گوشی آب خورده نیست؛ اما بهرحال بسیاری از افراد برای تمیز کردن اسپیکر گوشی با صدا از این برنامه‌ها استفاده کرده و اعلام رضایت هم داشته‌اند. تمیز کردن اسپیکر گوشی سامسونگ، هواوی، شیائومی و تمامی گوشی‌های اندرویدی با این برنامه‌ها امکان‌پذیر است. البته همان طور که اشاره کردیم گوشی‌های شیائومی خود این ویژگی اختصاصی را در بخش تنظیمات دارد. به هر حال شما هم می‌توانید این برنامه‌ها را امتحان کنید؛ اما برای دانلود آن‌ها حتما به سراغ منابع معتبر بروید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

6 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *