افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن دیوار گچی

تمیز کردن دیوار گچی کار ساده ایست و تفاوتی با سایر دیوارها ندارد. بافت متخلخل دیوارهای گچی مستلزم آن است که با ملایمت با آن رفتار کنید. پس لازم است با تمامی راهکارهای مربوط به نحوه تمیز کردن دیوار گچی در این مقاله آشنا شوید.

نحوه صحیح تمیز کردن دیوار گچی منزل

دیوارهای سفید و تمیز باعث می‌شوند فضا بزرگ‌تر، روشن‌تر و تمیزتر به نظر برسد. مشکلی که در رابطه با دیوارهای سفید وجود دارد این است که به سادگی و به دلایل مختلفی مانند به جای ماندن رد جا‌به‌جایی وسایل یا اثر انگشت کودکان کثیف می‌شوند. هنگامی که دیوارها هر اثری از آلودگی و کثیفی‌ای را نشان می‌دهند، تمیز نگه داشتن منزل بسیار دشوار است.

تمیز کردن دیوار گچی

اما خبر خوب این است که روش‌های بسیار وجود دارند که می‌توانید به وسیله‌ی آن‌ها دیوارهای سفید منزل خود را تمیز کرده و مانند روز اول نگه دارید. دیوارهای سفید می‌توانند به وسیله‌ی محلول‌های تمیزکننده‌ی خانگی مانند مایع ظرفشویی یا خمیر حاصل از جوش شیرین و آب روی یک اسفنج خیس اعمال شده و تمیز شوند و همچنین امکان تمیز نگه داشتن آن‌ها با استفاده از محصولات تمیزکننده‌ی تجاری مانند پاک‌کننده‌ی همه منظوره یا محصولات پا‌ک کننده‌ی جادویی هم وجود دارد.

هر چند مدت یک‌بار باید دیوارها را تمیز کنیم؟

دیوارها اغلب قبل از برگزاری رویدادها و مهمانی‌های مهم در منزل و همچنین قبل یا بعد از اسباب‌کشی به منزل تمیز می‌شوند. اگرچه دیوارها در طول ماه‌های گرم سال به دلیل باز گذاشتن پنجره‌ها برای ورود هوای تازه به دلیل ورود گرد و خاک کثیف شوند.

اغلب باید لکه‌ها را از روی دیوارها پاک کرد به‌ویژه اگر در منزل کودک یا حیوان خانگی داشته باشید. بر اساس برنامه‌ی کار و زندگی و نیازهای خود زمان‌بندی مناسبی را برای تمیز کردن دیوار رنگ روغنی و یا سفید منزل مشخص کنید.

وسایل مورد نیاز

اسفنج
پارچه یا دستمال میکروفایبر
دستمال حوله‌ای
محصولات پاک‌کننده
پاک‌کننده‌ی همه منظوره
مایع ظرفشویی ملایم
جوش شیرین
پاک کننده‌ی جادویی

تمیز کردن دیوار گچی

تمیز کردن سبک دیوار گچی

مرحله اول

از اتصالات برس گرد و غبار روی جاروبرقی برای پاک کردن دیوار گچی استفاده کنید. برس گرد و غبار را به انتهای جاروبرقی خود وصل کنید و روی دیوار بکشید. این وسیله سبک‌ترین وسیله برای تمیز کردن دیوارها است و همیشه باید اولین قدم شما باشد.

اگر متوجه شدید که دیوارهای شما پس از استفاده از این برس‌ها به اندازه کافی تمیز هستند، این کار مرحله نهایی کار شما خواهد بود. برس را به دیوار فشار ندهید. برس را به آرامی روی دیوار مالیده و اجازه دهید با قدرت مکش جاروبرقی خاک را جمع کند.

تمیز کردن وان حمام با تکنیک های سریع و راحت | فرمول از بین بردن هر نوع لک اینجاست

بخشی از دیوار را انتخاب کنید. از بالا شروع کنید و برس را از یک طرف به سمت دیگر حرکت دهید، سپس به سمت پایین بکشید تا زمانی که به سطح بعدی برسید. کیسه جاروبرقی را قبل از شروع این فرآیند خالی کنید.

مرحله دوم

اسفنج بهترین وسیله برای تمیز کردن دیوار گچی است که کمترین میزان صدمه را ایجاد می‌کند. اسفنج را در آب گرم غوطه‌ور کنید. آن را فشار دهید تا رطوبت اضافی از بین برود. اگر اسفنج در دسترس نبود، از حوله نرم نیز می‌توانید استفاده کنید.

تمیز کردن دیوار گچی

دقیقا همان‌طور که با برس انجام دادید، یک بخش مستطیلی دیوار را برای تمیز کردن انتخاب کنید. از سقف شروع به حرکت به چپ و راست کنید، سپس وقتی به انتهای بخش رسیدید، بیشتر به سمت پایین حرکت کنید. حرکت را تا رسیدن به کف ادامه دهید. پس از تمیز کردن هر بخش، مرتبا آب کثیف را از اسفنج بیرون آورده و مجددا آن را با آب تمیز مرطوب کنید.

برای تمیز نگه داشتن دستان خود در طول این فرآیند، از دستکش استفاده کنید و روی زمین، حوله یا روزنامه پهن کنید تا رطوبت اضافه اسفنج روی زمین نریزد.

مرحله سوم

مقدار کمی از مواد شوینده را فقط به اندازه کافی برای ایجاد چند حباب می‌توانید به آب گرم اضافه کنید. با این حال این کار خطر آسیب به رنگ شما را ایجاد می‌کند.

بدون مواد شوینده شروع کنید. اگر آب گرم برای تمیز کردن دیوار کافی نبود، مواد شوینده را اضافه کنید. فرآیند تمیز کردن را با حداقل پاک‌کننده‌های اضافی شروع کنید و سپس در صورت لزوم با پاک‌کننده‌های دیگر کار کنید.

مرحله چهارم

دیوار را با یک حوله نرم خشک کنید. همان حرکت قبلی را تکرار کنید تا دیوار در امتداد بخشی که انتخاب کرده‌اید خشک شود. حوله‌ای را انتخاب کنید که نرم باشد تا در حین پاک کردن دیوار، رنگ آسیب نبیند.

برای تمیز کردن کاغذ دیواری از ترفندهای شادمگ استفاده کنید.

تمیز کردن دیوار گچی

تمیز کردن لکه های سخت دیوار گچی

مرحله اول

یک ماده شوینده ملایم را با یک سطل آب مخلوط کنید تا کمی شروع به ایجاد حباب کند. برای یک محلول تمیز کردن خانگی قوی، سعی کنید 1 فنجان آمونیاک، ½ لیوان سرکه سفید و ¼ جوش شیرین را در یک گالن آب مخلوط کنید.

مرحله دوم

قبل از این که از محلول در بخش گسترده‌ای استفاده کنید، آن را روی قسمت کوچکی از دیوار امتحان کنید. اگر هیچ علامتی روی دیوار یا تغییر رنگ وجود نداشت، می‌توانید از محلول موجود در کل دیوار استفاده کنید. اگر محلول به دیواره آسیب رسانده بود، از محلول‌های دیگر برای تمیز کردن دیوار گچی استفاده کنید.

برخی از رنگ‌ها، نسبت به شوینده‌های مختلف حساسیت بیشتری پیدا می‌کنند. به طور مثال، رنگ‌های پلاستیکی نسبت به پاک شدن به وسیله آب هم حساسیت زیادی از خود نشان می‌دهند.

مرحله سوم

یک اسفنج نرم را در محلول غوطه‌ور کنید. آن را فشار دهید تا رطوبت اضافی از بین برود. در صورت لزوم از یک حوله نرم نیز می‌توان برای پاک کردن دیوار گچی استفاده کرد. اسفنج را دایره‌ای حرکت دهید و لکه را پاک کنید. این فرآیند برای تمیز کردن بیشتر لکه‌ها، مانند قهوه و چای، باید کافی باشد. این روند را چندین بار تکرار کنید.

ترفندهای موثر ، راحت و ارزان برای تمیز کردن ماشین لباسشویی

تمیز کردن دیوار گچی

مرحله چهارم

اگر محلول شما به اندازه کافی قوی نبود، از محلول قوی‌تر یا غلظت‌تر استفاده کنید. خمیر جوش شیرین یا پاک‌کننده‌های شیمیایی می‌تواند برای پاک کردن لکه مفید باشد.حتماً قبل از استفاده، ماده مورد نظر را روی قسمت کوچکی از دیوار امتحان کنید.

برای ساخت خمیر جوش شیرین، یک فنجان جوش شیرین را با چند قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید و سپس آن را روی اسفنج بمالید.

مرحله پنجم

برای خشک کردن دیوار و تمیز کردن محلول از دیوار از یک پارچه نرم یا یک اسفنج خشک استفاده کنید. با حرکت دایره‌ای به صورت ملایم پاک کنید تا دیوار تمیز به نظر برسد.

تمیز کردن لکه مداد رنگی از دیوار گچی

مرحله اول

اگر تکه بزرگی از مداد رنگی روی دیوار وجود دارد قبل از رسیدن به لکه زیرین ابتدا باید تکه مداد را جدا کنید. از چاقو برای رد مداد استفاده کنید و آن را از روی دیوار جدا کنید. از چاقوی تیز استفاده نکنید و مراقب باشید در این روند دیوار خراشیده نشود.

تمیز کردن دیوار گچی

مرحله دوم

از پاک کن مناسب استفاده کرده و با حرکت ملایم و دایره‌ای دیوار را با آن پاک کنید. این کار باید بخش‌های باقی مانده از مداد رنگی را از بین ببرد.

مرحله سوم

برای پاک کردن آخرین قسمت‌های لکه و شستن دیوار گچی، یک اسفنج را در آب داغ مرطوب کنید. آب اضافی را از اسفنج فشار دهید. سپس لکه را با حرکت دایره‌ای پاک کنید. در نظر بگیرید که حوله‌ای را روی زمین قرار دهید تا آب ریخته شده جذب شود.

مرحله چهارم

از یک حوله نرم یا یک اسفنج خشک برای خشک کردن قسمت مورد نظر استفاده کنید.

تمیز کردن مارکر و لکه‌های قلم

نقطه کثیف شده را با یک اسفنج مرطوب یا دستمال مرطوب کودک تمیز کنید. به آرامی با یک حرکت دایره‌ای نقطه مورد نظر را تمیز کنید. برای جلوگیری از ریزش آب روی زمین، حوله‌ای را روی زمین بگذارید.

تمیز کردن دیوار گچی

اگر دستمال مرطوب لکه را پاک نکرد، آن را با اسپری مو تمیز کنید. سپس لکه را با یک حوله کاغذی یا پارچه نرم تمیز کرده و با حرکت دایره‌ای به آرامی پاک کنید. برای رفع لکه ممکن است، لازم باشد چندین بار این مرحله را تکرار کنید.

اگر هیچ یک از مراحل قبلی تاثیر نداشت، برای تمیز کردن دیوار گچی سعی کنید از خمیردندان استفاده کنید. مقداری خمیردندان روی لکه قرار داده و بگذارید ده دقیقه بماند. بعد از ده دقیقه سطح را با یک پارچه نرم تمیز کنید.

تمیز کردن رنگ از دیوار گچی

مرحله اول

از بین بردن رنگ باعث ایجاد کثیفی زیاد روی کف زمین خواهد شد. چیزی مانند روزنامه، روی زمین قرار دهید. هنگامی که کار شما تمام شد، بدون کثیف شدن کف، آن را در سطل زباله بیاندازید.

فواید استفاده از شمع و انرژی معجزه آسای هر شمع رنگی

مرحله دوم

اگر قسمت‌هایی از رنگ از بین رفته و یا در حال از بین رفتن است به وسیله یک چاقو یا کاردک بتونه آن قسمت را جدا کنید. از لبه صاف ابزار استفاده کنید تا به گچ آسیب نرسد. در صورت آسیب رسیدن به گچ، قسمت آسیب دیده را باید با گچ پر کرده و صاف کنید.

اگر تکه‌های آسیب دیده کوچک بود، به جای کاردک از سمباده استفاده کنید و قسمت آسیب دیده را جدا کنید.

مرحله سوم

از پاک‌کننده‌ها برای پاک کردن رنگ باقی مانده و تمیز کردن دیوار گچی استفاده کنید. مرحله بعدی برای تصحیح دیوار، رنگ کردن آن است. در صورتی که می‌خواهید رنگ دیوار یکدست شود باید کل دیوار دوباره رنگ شود.

از بین بردن لکه های سیاه روی دیوارگچی

آیا می‌توان لکه‌های سیاه را از روی دیوار سفید گچی پاک کرد؟ بله. با استفاده از مقداری جوش شیرین و چند قطره آب می‌توانید آن‌ها را تا حد بسیار زیادی پاک کنید.

تمیز کردن دیوار گچی

توصیه می‌کنیم که قبل از استفاده از جوش شیرین، مداد پاک‌کن را امتحان کنید. زیرا راحت‌ترین و بی‌دردسرترین روش ممکن است.

اگر لکه سیاه روی دیوار حاصل از مداد شمعی بود چه کاری را باید انجام داد؟

ابتدا آن را با استفاده از لبه قاشق به‌آرامی بتراشید.
سپس با استفاده از خمیر جوش شیرین که در بالا توضیح داده شد، آن را پاک کنید.
اگر لکه سیاه ناشی از خودکار بود، آیا می‌توان آن را پاک کرد؟
بله. در این روش می‌توانید از الکل سفید بهره گیرید. مقداری الکل صنعتی را روی پنبه بریزید و به‌آرامی بر روی لکه سیاه بمالید.
در صورتی که لکه سیاه ناشی از رد تابلو بود، آیا راهکاری برای پاک کردن آن وجود دارد؟
بله. با استفاده از آب گرم و مقداری مایع می‌توانید نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمائید.
اگر تمام‌ موارد بالا در از بین بردن لکه سیاه روی دیوار کارساز نبود، توصیه می‌کنیم تا با استفاده از یک سمباده درشت آن را پاک کنید.

نکات کلیدی

قبل از اینکه قسمت‌های بزرگی از دیوار را در معرض محلول‌های ساخته‌شده خود قرار دهید، آن را روی قسمتی از دیوار که کمتر قابل‌توجه است آزمایش کنید.
توجه داشته باشید که تا زمانی که هنوز لکه تازه است، نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید.
لکه روغن، از جمله لکه‌های سرسخت روی دیوار محسوب می‌شود.
سرکه به علت داشتن اسید استیک می‌تواند پاک‌کننده خوبی برای رنگ باقیمانده از مدادهای رنگی باشد.

تمیز کردن دیوار گچی
سرکه از جمله مواد طبیعی که در همه منازل یافت می‌شود و به‌طور موثری قارچ‌ها و کپک‌ها را از بین می‌برد.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی نحوه تمیز کردن دیوار گچی پرداختیم. تمام روش‌ های ذکرشده کاملا ارزان و مقرون‌ به‌ صرفه هستند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

1 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *