افتتاح حساب ترکیه
تميز كردن لاستيک لباسشویی

تميز كردن لاستيک لباسشویی يكی از كارهای مهمی است كه نبايد رها شود. بعد از چند ماه استفاده از لباسشويی، لاستیک دور درب لباسشویی سیاه شده و این موضوع می‌تواند روی تمیزی لباس‌ها نیز تاثیر بگذارد. به همین دلیل شادمگ چند روش به شما یاد داده که به راحتی ایت لکه های سیاه  و کپک را از بین می برد . با ما همراه شوید.

دلیل مهم تميز كردن لاستيک لباسشویی

جرم و کپک دور لاستيك ماشين لباسشويی یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که در هر ماشین لباسشویی ایجاد شده و جدای از اینکه باعث دیدن حالتی زشت و ناخوشایند برای شما خواهد شد، برای سلامتی نیز مضر است! اما این لکه ها، جرم ها و کپک ها چگونه تشکیل میشوند و چطور لاستیک ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟

برای اینکه ماشین لباسشویی خود را تمیز نگه دارید، باید به طور مرتب آن را تمیز کنید. توصیه می‌شود دستگاه خود را هر 1 تا 3 ماه یکبار تمیز کنید. هنگام  تميز كردن لاستيك درب لباسشويی مهم است که به یاد داشته باشید که لاستیک دور درب آن را هم تمیز کنید. با تمیز کردن منظم این قسمت، می‌توانید از ایجاد کپک، باکتری و بوی بد جلوگیری کنید.

دستمال کردن لاستیک ماشین لباسشویی - تميز كردن لاستيک لباسشویی

علت کپک زدن لاستيک دور درب لباسشویی

قارچ و کپک لباسشویی یکی از عوامل بوی بد ماشین لباسشویی است. لاستیک یا واشر ماشین لباسشویی نیز یکی از بهترین مکان‌ها برای رشد این مواد است. لذا تمیز کردن آن از جمله مواردی است که باید رعایت شود.

زمانی که از ماشین لباسشویی استفاده کرده اید و شستشو به پایان رسیده، بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که ماشین لباسشویی را به حال خود رها کرده و درب آن را ببندید.

به دلیل اینکه داخل ماشین لباسشویی و لاستیک دور درب آن خیس بوده و مقداری آب ممکن است وجود داشته باشد، در صورت خشک نشدن می‌تواند محیط مناسبی برای رشد قارچ و کپک فراهم کند.

در صورت رشد کپک‌ها کوچکترین بخش آن را به‌صورت لکه‌های سیاه روی درب ماشین لباسشویی مشاهده می‌کنید و بیشترین قسمت آن داخل دیگ و آبکش ماشین لباسشویی ایجاد می‌شود که قابل دیدن هم نیست.

بنابراین به تدریج با سیاه شدن لاستیک ماشین لباسشویی رو به رو می شوید.

پس به خاطر داشته باشید که حتما بعد از استفاده از لباسشویی، درب آن را باز گذاشته و لاستیک دور درب لباسشویی را کاملا خشک و تمیز کنید.

هر چند وقت یکبار لاستیک دور درب لباسشویی را تمیز کنیم؟

تعداد دفعات تمیز کردن لباسشویی و لاستیک دور درب، به دفعات استفاده شما از دستگاه بستگی دارد. اما توصیه می‌شود دستگاه خود را هر 1 تا 3 ماه یکبار تمیز کنید.

مهم است که مرتبا دستگاه خود را برای علائمی که نشان می‌دهد نیاز به تمیز کردن دارد بررسی کنید. بوی نامطبوع رطوبت یا کپک زدگی نشانه این است که ماشین لباسشویی نیاز به تمیز کردن دارد.

روش تشخیص انار قرمز و شیرین با 8 نشانه ! دیگه گول نخور

به همین ترتیب، اگر هر گونه کثیفی روی قسمت های مختلف دستگاه از جمله لاستیک دور درب مشاهده کردید، باید دستگاه خود را تمیز کنید.

لازم به ذکر است، برای جلوگیری از پوسیدگی و بوی نامطبوع در این قسمت، لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را پس از هر بار استفاده از لباسشویی، به خوبی خشک کنید.

جرم در لباسشویی - تميز كردن لاستيک لباسشویی

تميز كردن لاستيک لباسشویی با روش های خانگی

شستشو با جوش شيرين و شوینده

یک روش ساده برای تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی وجود دارد که در کمترین زمان مجدداً لاستیک مذکور مانند نو درخشان می‎شود.

ابتدا یک محلول تمیزکننده خانگی از 1 فنجان سفید کننده و 1 فنجان جوش شیرین را با هم مخلوط کرده و در کشوی مواد شوینده بریزید. سپس یک فنجان جوش شیرین اضافی را به درام ماشین لباسشویی، در اطراف ناحیه لاستیک اضافه کنید.

گام بعدی این است که با استفاده از محلول تمیزکننده خانگی به عنوان شوینده، در دمای حدود 90 درجه، چند چرخه شستشو را روی ماشین لباسشویی خود با درام کاملا خالی اجرا کنید.

هنگامی که چرخه‏های شستشو به پایان رسید، چند قطره از مایعات شوینده را در آب گرم مخلوط کنید و با استفاده از یک پارچه تمیز و محلول صابون، لاستیک ماشین لباسشویی خود را کاملاً پاک کنید و مطمئن شوید که اطراف و زیر لاستیک را نیز تمیز می‎کنید.

فرآیند فوق را هر زمان که ماشین لباسشویی خود را تمیز می‎کنید تکرار کنید تا لاستیک شما کاملاً نو بماند.

استفاده از پد یا توپ پنبه‎ ای مرطوب شده در سرکه سفید

درب ماشین لباسشویی را کاملا باز کنید تا لاستیک آن آشکار شود و از پد پنبه‎ای برای پاک کردن رسوب از قسمت‎های بزرگ و قابل مشاهده لاستیک استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که واشر را از اطراف تمیز کنید، زیرا ممکن است کپک و زباله در سراسر آن وجود داشته باشد.

در نهایت، برای شستشوی ماشین لباسشویی از سرکه سفید و هر ذرات کثیف کوچکتری که داخل آن باقی مانده است، از عملکرد خود تمیز شونده استفاده کنید یا در چرخه آب گرم آن را در حالت خالی براه بیاندازید. در نهایت، ماشین لباسشویی را با آب بشویید. سرکه سفید و هر ذرات کثیف کوچکتری که در داخل آن باقی مانده است، با استفاده از عملکرد خود تمیز شوندگی پاک می‎شوند.

بعد از اتمام عملیات شستشو، آب داخل لاستیک را کاملا با حوله یا دستمال خشک کنید و اگر باز هم لکه هایی را مشاهده کردید، مخلوط ۵۰% آب با ۵۰% مایع سفید کننده را روی لاستیک دور درب لباسشویی ریخته و چند دقیقه اجازه دهید که محلول لکه‌ها را از بین ببرد.

بعد از آن کاملا لاستیک را شسته و خشک کنید. البته باید دقت داشته باشید که پیشگیری از تولید این لکه‌ها بهترین راه است. زیرا لکه‌ها و قارچ‌های تولید شده در دیگ لباسشویی، امکان ایجاد ناراحتی پوستی را برای شما بوجود می آورد.

تمیز کردن د لباسشویی - تميز كردن لاستيک لباسشویی

تميز كردن لاستيک درب لباسشویی به طور عميق

اگر پس از تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی به صورت کامل، هنوز هم می‎توانید رسوب روی آن مشاهده کنید، ممکن است زمان آن رسیده که آن را به طور کامل تعویض کنید.

 اسید سیتریک

یکی از بهترین راه حل‎ها برای از بین بردن کپک از درزگیر ماشین لباسشویی اسید سیتریک است. برخلاف پاک کننده‏های معمولی و سایر گزینه ‎ها، اسید سیتریک بر روی لاستیک ماشین لباسشویی تأثیر نمی‎گذارد زیرا آنقدر قوی نیست. علاوه بر این بویی تازه به ماشین لباسشویی شما می‌دهد.

روش نگهداری بن سای در خانه همینقدر ساده ست ؛ با این مدل بونسای شروع کنید !

یک ظرف کوچک را با آب پر کنید. یک قطره لیمو (یا پودر اسید سیتریک، به عنوان مثال این یکی) اضافه کنید.یک اسفنج یا پارچه را در مخلوط اسید سیتریک آغشته کنید و لاستیک ماشین لباسشویی را با دقت تمیز کنید (از یک مسواک قدیمی برای لکه های سرسخت استفاده کنید). با آب تمیز بشویید.

 ناترون

گزینه دیگر برای تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی ناترون یا جوش شیرین است.

یک ظرف کوچک را با آب پر کنید. جوش شیرین یا ناترون را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا خمیری به دست آید. یک اسفنج یا پارچه را به محلول بی کربنات سدیم آغشته کنید و تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی را با دقت انجام دهید (از یک مسواک قدیمی برای لکه‎های سرسخت استفاده کنید). با آب تمیز بشویید.

سرکه

اگر قالب کمی طولانی‌تر بوده است و به دنبال محلول قوی‌تری برای قالب ماشین لباسشویی خود هستید، محلول سرکه می‌تواند راه حل باشد.

ریختن سرکه در لباسشویی - تميز كردن لاستيک لباسشویی

یک ظرف کوچک را با آب پر کنید. کمی سرکه اضافه کنید. یک اسفنج یا پارچه را در مخلوط سرکه فرو کنید و با دقت شروع به تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی کنید (از یک مسواک قدیمی برای لکه‎های سرسخت استفاده کنید).با آب تمیز پاک کنید.

 پاک کننده کلر

اگر کل ماشین لباسشویی از قبل آسیب دیده است یا لباس‎ها بوی کپک‏زدگی می‎دهند، به گزینه قوی‎تری مانند پاک کننده کلر نیاز است. با این حال، از آنجایی که این گزینه به دلیل استحکام می‎تواند به مهر و موم لاستیکی آسیب برساند، توصیه می‎کنیم ابتدا روش‎های دیگری را برای لباس‏های معطر امتحان کنید.

پاک کننده کلر (مثلاً این یکی) را با آب به نسبت 50/50 مخلوط کنید. برای محافظت از پوست خود دستکش لاستیکی بپوشید.پارچه را در مخلوط پاک کننده کلر آغشته کنید و لاستیک را با آن تمیز کنید – برای لکه‎ های سرسخت می‎توانید از مسواک قدیمی نیز استفاده کنید.

کاملاً با آب تمیز بشویید.

 خمیر دندان

احتمالاً شگفت‌انگیزترین درمان خانگی در لیست ما خمیر دندان است. خمیردندان به براق شدن لاستیک کمک می‎کند بدون اینکه آن را سنگین کند.

خمیر دندان را روی یک مسواک، پارچه یا اسفنج قدیمی قرار دهید. لاستیک را به خوبی با آن تمیز کنید. به طور کامل با آب تمیز بشویید تا از لکه روی لباس جلوگیری شود (خمیر دندان می‎تواند اثر سفید کننده روی لباس داشته باشد).

 مواد شوینده ظرفشویی

اگر درزگیر لاستیکی ماشین لباسشویی شما فقط کمی آلوده است، مایع ظرفشویی ممکن است راه حل مناسبی برای شما باشد. این مایع از بسیاری از انواع دیگر ملایم‎تر است و بنابراین به لاستیک حمله نمی‎کند. بنابراین، مایع ظرفشویی به عنوان یک ماده تمیز کننده معمولی برای تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی مناسب است.

مواد شوینده را همراه با کمی آب روی پارچه یا اسفنج قرار دهید.لاستیک را به خوبی با آن تمیز کنید. سپس با آب تمیز بشویید.

 تمیز کننده معمولی آشپزخانه

البته، اگر نمی‌خواهید به درمان‌های خانگی یا پاک‌کننده‌های قوی کلر اعتماد کنید، می‌توانید از یک پاک‌کننده معمولی آشپزخانه نیز برای تمیز کردن قالب‌ها از واشر بار جلوی ماشین لباسشویی خود استفاده کنید.

پاک کننده را همراه با مقداری آب روی یک پارچه یا اسفنج بریزید یا مستقیماً در مهر و موم لاستیکی اسپری کنید. لاستیک را به خوبی با آن تمیز کنید. با آب تمیز پاک کنید.

اعمال مشترک و مخصوص شب های قدر ؛ دعاها ؛ آداب و نماز ها ؛ چه دعایی شب قدر مستجاب می شود ؟

نحوه جلوگیری از تجمع کپک روی لاستیک ماشین لباسشویی

با دنبال کردن چند مرحله آسان، کپک را از لاستیک ماشین لباسشویی خود دور نگه دارید:

درب ماشین لباسشویی را در زمانی که از آن استفاده نمی‎کنید به خصوص پس از اتمام شستشو باز بگذارید.

باز نگه داشتن در لباسشویی - تميز كردن لاستيک لباسشویی

به محض اتمام چرخه، لباس‌ها را از دستگاه خارج کنید.

پس از پایان چرخه، از یک پارچه یا حوله تمیز برای خشک کردن درب، لاستیک و شیشه استفاده کنید.

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است کپک و کثیفی ژل مانند روی درزگیر لاستیکی ایجاد شود، این است که دائماً در دمای پایین شستشو انجام می‎دهید یا از مواد شوینده بیش از حد استفاده می‎کنید. استفاده از دستگاه در دمای 40 درجه سانتیگراد یا کمتر، از شستشوی مناسب باقیمانده مواد شوینده جلوگیری می‎کند، که باعث تسهیل رسوب قالب، کثیفی و چربی روی واشر شما می‎شود.

رايج ترين روش تمیز کردن لاستیک درب ماشین لباسشویی

نكات مهم برای جلوگیری از کثیف شدن مجدد لاستیک دور درب

پس از هر بار شستشو، لاستیک دور درب را با حوله یا دستمال به خوبی خشک کنید.
البسه خیس را بلافاصله پس از اتمام فرایند شستشو از ماشین لباسشویی خارج کنید.
پس از اتمام شستشو درب لباسشویی را باز بگذارید تا داخل آن خشک شود.
از نوع و مقدار مناسب مواد شوینده استفاده کنید.
حداقل یک بار در ماه، ماشین لباسشویی را به صورت عمقی تمیز کنید.

ایرادات ناشی از جرم گیری نکردن لاستیک ماشین لباسشویی

برای اینکه از بوی بد لباسشویی در امان بمانید بایستی به صورت مرتب آن را جرم گیری کرده و کپک ها و قارچ های لاستیک لباسشویی را تمیز کنید. در غیر این صورت باید خود را برای بوهای وحشتناکی آماده نمایید. اما قبل از این باید به نکاتی اشاره کنیم که رعایت آنها می تواند کیفیت کار لباسشویی شما را بهتر نموده و نیاز شما به تمیز کردن لاستیک دور درب را کمتر نماید:

هر گز بعد از پایان شستشو لباسشویی را به حال خود رها ننماید. این کار عامل اصلی رشد قارچ ها و کپک ها در دستگاه است.
درب لباسشویی را باید بعد از پایان شستشو مدتی باز نگه دارید. لباس ها را نیز بلافاصله از داخل آن خارج نمایید.

تجمع رسوب در درب لباسشویی - تميز كردن لاستيک لباسشویی
لاستیک دور درب را نیز حتما خشک نمایید.

سوالات متداول

هر چند وقت یکبار باید لاستیک دور در لباسشویی را تمیز کرد ؟

تعداد دفعات تمیز کردن لباسشویی و لاستیک دور درب، به دفعات استفاده شما از دستگاه بستگی دارد. اما توصیه می‌شود دستگاه خود را هر 1 تا 3 ماه یکبار تمیز کنید.

چه کار کنیم لباسشویی بوی بد نگیرد ؟

برای اینکه از بوی بد لباسشویی در امان بمانید بایستی به صورت مرتب آن را جرم گیری کرده و کپک ها و قارچ های لاستیک لباسشویی را تمیز کنید.

چرا درب لباسشویی را بعد کار نباید بست ؟

درب لباسشویی را باید بعد از پایان شستشو مدتی باز نگه دارید. لباس ها را نیز بلافاصله از داخل آن خارج نمایید.

سخن آخر

در این مقاله روش تميز كردن لاستيک لباسشویی از برندهای مختلف و علت تشکیل کپک دور ماشین لباسشویی بیان شد. شما با کمک روش هایذکر شده به راحتی می توایند لباسشویی را جرم گیری کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

2 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *