افتتاح حساب ترکیه
دکوراسیون با ترموود

دکوراسیون با ترموود امروزه بسیار پرطرفدار است. برای دکوراسیون پذیرایی، آشپزخانه، اتاق خواب و حتی بالکن می توانید از ترموود استفاده کنید. اما چگونه ترموود مناسب را انتخاب کنیم؟ صفر تا صد شناخت ترموود مناسب و ایده های جذاب برای استفاده از آن را در شادمگ بخوانید.

آشنایی با چوب ترموود

چوب ترموود (Thermowood) یا چوب ترموو، طی یک فرایند شامل گرم کردن چوب در حرارت بالا و رطوبت کنترل شده  به‌ دست ‌می‌آید. طی این فرایند، خواص فیزیکی و شیمیایی چوب بهبود و کاربرد گسترده‌ایی پیدا می‌کند.

دکوراسیون با ترموود برای پذیرایی

چوب ترموود از انواع مختلفی از چوب مانند کاج، راش، زبان گنجشک، و بلوط ساخته می شود. در فرایند تبدیل شدن چوب این درختان به چوب ترموو در ابتدا خشک شده تا رطوبت آن به حدود تقریبا 12درصد برسد. چوب خشک شده به مدت چند روز تا یک هفته در معرض حرارت بالا قرار می‌گیرد تا گرم شود. در آخر چوب به سرعت خنک می‌شود تا از ترک خوردن آن جلوگیری شود.

خواص منحصر به فرد چوب ترموود از جمله مقاومت در برابر پوسیدگی، حشرات و رطوبت باعث شد تا به سرعت محبوبیت بسیاری در میان طراحان دکوراسیون داخلی و همچنین صاحبان خانه پیدا کند. چوب ترموود در دکوراسیون داخلی با طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی به کار گرفته می‌شود.

دکوراسیون با ترموود برای تی وی وال

سبک های دکوراسیون داخلی با چوب ترمو

برخی از رایج ترین سبک هایی که در دکوراسیون داخلی به وسیله دکور با چوب ترمو می توان اجرا کرد را در ادامه مطلب معرفی می کنیم.

 • سبک روستیک : استفاده از چوب ترمو در دکوراسیون روستیک، باعث ایجاد حس گرما و آرامش طبیعت در فضا می ‌شود. این سبک با استفاده از ستنو های ترمو، درب‌، پنجره‌ و مبلمان چوبی ترمو جوی روستیک و شیک را به منزل شما می ‌آورد. در دکوراسیون اتاق نشیمن می توانید از این نوع چوب استفاده کنید.
 • سبک مدرن و صنعتی : چوب ترمو در سبک ‌های مدرن و صنعتی نیز کاربرد های زیادی دارد. با ترکیب آن با فلزات و سطوح ساده، می ‌توان طراحی‌ های مینیمال و شیکی را ایجاد کرد که هماهنگی بین چوب و عناصر دیگر فضا را تقویت می ‌کند. از این نوع چوب برای دكور بالای تخت می توانید استفاده کنید.

دکوراسیون با ترموود و نور مخفی

کاربرد چوب ترموود در دکوراسیون داخلی

چوب ترموو به دلیل مزایای بسیار بالای خود، کاربرد گسترده‌ای در طراحی دکوراسیون داخلی مثل دکوراسیون آشپزخانه یا پذیرایی و حتی دکوراسیون و نمای خارجی ساختمان‌ها دارد. از این چوب در بخش‌های مختلف فضای داخلی خانه و یا شرکت‌ها استفاده می‌شود. در ادامه به کاربرد چوب ترموود در دکوراسیون داخلی اشاره خواهیم داشت.

ساخت دیوارپوش‌ با ترموود

از ترموود می توان به صورت‌های مختلفی از جمله تایل، پانل، یا ورق در پوشاندن دیوارهای داخلی دکوراسیون استفاده کرد. چوب ترموود با رنگ‌های خاص خود، جلوه‌ایی ویژه به فضا خواهد بخشید. علاوه‌بر زیبایی و جلوه‌ی شیک  چوب، دلایل دیگری نیز وجود دارند که این چوب‌ها را برای استفاده در دیوارپوش‌ها به یک انتخاب بی رقیب تبدیل می‌کنند.

ترموودها متریالی سبک هستند که همین ویژگی باعث استفاده از آن در دیوارپوش محیط‌های مختلف فضای داخلی ساختمان شده است. از طرفی این متریال عایق حرارتی و صدا هستند که دمای محیط را حفظ کرده و در برابر نفوذ صداهای آزار دهنده خارجی مقاوم است. چوب ترموود را می توان به صورت مستقیم روی دیوارهای مختلف نصب کرد و یا اینکه از زیرسازی استفاده کرد. ترموود دکوراسیون داخلی برای دیوارپوش‌ها، یک انتخاب هوشمند و مقاوم با جلوه‌ی ویژه است.

هود مخفی یا روکار ؛ کدوم بهتره ؟ کدوم مدل هود مناسب دکوراسیون آشپزخانه تونه ؟

دکوراسیون با ترموود در راهرو

استفاده از ترموود برای کفپوش

یکی از بخش‌های مهم دکوراسیون داخلی کف‌پوش ها هستند. انتخاب یک متریال با دوام بالا و مقاوم پذیر در برابر رطوبت و نفوذ آب برای کفپوش ها یک مورد ضروری و مهم است. ترموود یک متریال مقاوم با جلوه ایی ویژه برای استفاده در کفپوش‌ می‌باشد.

چوب ترموود را می توان به صورت پارکت، لمینت، یا تایل در کفپوش داخلی ساختمان استفاده کرد. ترموود به عنوان یک متریال با مقاومت بالا در برابر سایش و ضربه، گزینه مناسبی برای استفاده به عنوان کفپوش است. چوب ترموود را می توان به صورت مستقیم روی کف نصب کرد و یا اینکه از زیرسازی استفاده کرد.

این متریال برای محیط‌هایی که کودکان زندگی می‌کنند نیز ضرری نداشته و آسیبی به آنها نخواهد رساند. چوب ترموود در دکوراسیون داخلی، ساختاری طبیعی و برگشت پذیر دارد.

کفپوش پله با چوب ترموود در دکوراسیون داخلی

پله‌ها یکی از بخش‌های مهم در دکوراسیون داخلی هستند؛ که امنیت و زیبایی آن‌ها در ایمنی و جلوه‌ی ساختمان تاثیر بسیاری دارد. ترموود به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه و همچنین خاصیت ضد سایش گزینه‌ای مناسب برای پوشاندن پله‌های ساختمان هستند.

از چوب ترموود می ‌توان به صورت تایل و یا اینکه پله تمام در ساخت و طراحی پله‌های داخل ساختمان استفاده کرد. پله‌های چوبی نمایی زیبا و طبیعی به فضای خانه می‌بخشند. ترموودها، در برابر جذب آلودگی نیز مقاوم هستند. همین ویژگی می‌تواند دلیل کاربرد آنها در کفپوش ها و پله‌ها هستند.

کابینت ترموود - دکوراسیون با ترموود

کابینت‌های ترموود

چوب ترموود را می‌توان در ساخت کابینت‌های آشپزخانه و سرویس بهداشتی، و سایر کابینت های مورد استفاده در فضای داخلی ساختمان استفاده کرد. این چوب به دلیل مقاومت بالایی که در برابر رطوبت و ضربه دارد، گزینه‌ای مناسب برای ساخت کابینت است.

علاوه بر کابینت، سایر بخش‌های دکوراتیو و کاربردی فضای داخلی را می‌توان با ترموود ساخت. ساخت شلف و قفسه‌‍های کتاب و همچنین وسایل دکوراتیو خانه از کاربردهای وسیع چوب ترموود دکوراسیون داخلی هستند؛ به طوری‌ که در بسیاری از خانه‌ها و شرکت‌ها نیز میتوان آنها رادید.

پوشاندن سقف با چوب ترموود

پوشاندن سقف با چوب ترموود، یک راه موثر برای اضافه کردن گرما و زیبایی طبیعی به فضای داخلی است. می توانید ترموود در طیف گسترده ای از رنگ ها برای پوشاندن سقف در دکوراسیون های مختلف استفاده کنید. وزن پایین این متریال، آن را به گزینه‌ای مناسب برای پوشاندن سقف تبدیل کرده است.

به علاوه این سقف‌پوش عایق حرارتی و صدا نیز هستند. با پوشاندن سقف، کف و دیوارها با ترموود، یک فضای داخلی گرم و طبیعی ایجاد می‌شود که می تواند احساسی از طبیعت را به ساکنین خانه یا ساختمان القا کند.

دکوراسیون با ترموود دیواری

تزیینات و سرویس چوب ترموود در دکوراسیون داخلی

از ترموود در ساخت سرویس چوبی خانه، مانند میز، صندلی، تخت خواب، و سایر وسایلی که در دکوراسیون داخلی خانه به کار میروند؛ استفاده می‌شود. این چوب به دلیل زیبایی و مقاومت بالایی که دارد، گزینه مناسبی برای استفاده در ساخت سرویس چوب خانه است.

کاربرد گسترده‌ی ترموود دکوراسیون داخلی باعث شده تا از آن در بسیاری از بخش‌ها، وسایل و فضای دکور داخلی ساختمان استفاده شود. در ادامه به سایر کاربردهای چوب ترموود در دکوراسیون داخلی و طراحی فضای داخلی اشاره می‌کنیم:

 • ساخت فضای داخلی استخر و حمام‌ها
 • استفاده از ترموود در طراحی تراس و بالکن‌ها
 • ساخت فضاهای سبز در تراس و پشت‌بام ها ( روف گاردن)
 • استفاده از تیغه‌هایی از جنس چوب ترموود در اطراف قاب پنجره‌ها و دیوارها
 • ساخت وسایل دکوراتیو و گلدان‌هایی از جنس ترموود
راهنمای خرید کولر گازی همراه با نکات طلایی | کولر گازی چند هزار بخریم ؟

تی وی وال - دکوراسیون با ترموود

چطور بهترین نوع ترموود را بر اساس کاربرد مورد نیاز خود انتخاب کنیم ؟

همانطور که تا اینجای مقاله مطالعه کردید، چوب ترمووود در قسمت های مختلفی از دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان ها با کاربرد های مختلف استفاده می شود.

ولی مانند هر محصول دیگری نکات مهمی را هنگام خرید ترمووود برای هر کدام از این کاربرد ها باید رعایت کنید تا نیازمند تعویض دکوراسیون و تحمیل هزینه زیادی نباشید. برخی از نکات خرید بهترین ترمووود را در ادامه مطلب بیان می کنیم.

توجه به متراژ و ابعاد: هنگام خرید ترمووود برای هر کدام از انواع کاربرد چوب ترمووود در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان، به ابعاد و متراژ فضای مد نظرتان توجه کنید. اندازه گیری محیط مد نظرتان را دقیق انجام دهید تا طبق نیازتان خرید خود را انجام دهید.

دکوراسیون پذیرایی - دکوراسیون با ترموود

1- توجه به متراژ و ابعاد

هنگام خرید ترمووود برای هر کدام از انواع کاربرد چوب ترمووود در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان، به ابعاد و متراژ فضای مد نظرتان توجه کنید. اندازه گیری محیط مد نظرتان را دقیق انجام دهید تا طبق نیازتان خرید خود را انجام دهید.

2- توجه به رنگ بندی دکوراسیون

اگر برای محیط و دکوراسیون داخلی ساختمان ترمووود نیاز دارید، حتما به رنگ بندی بقیه اجزای محیط نیز دقت کنید. هارمونی و تنالیته رنگی را رعایت کنید تا فضایی چشم نواز تر و زیبا تر داشته باشید.

3- توجه به رنگ آمیزی ترمووود

رنگ آمیزی ترمووود را مخصوضا زمانی که برای کاربرد در فضای خارجی و دکوراسیون بیرون ساختمان نیاز دارید، حتما انجام دهید. زیرا رنگ ترمووود باعث دوام و طول عمر بیشتر و همچنین زیبایی و جلای آن می شود.

4- خرید از تولید کننده و عرضه کننده معتبر

برای خرید ترمووود مانند هر محصول دیگری، حساسیت به خرج دهید و حتما از فروشندگان یا تولید کنندگان معتبر و شناخته شده ترمووود مورد نیازتان را خریداری کنید.

با خرید از تولید کنده یا وارد کنندگان با سابقه که کیفیت کالا را ضمانت کنند دیگر نگران فیک بودن یا آسیب به ترمووود و سازه خود نخواهید بود.

دیوار پشت تلویزیون - دکوراسیون با ترموود

مزایای چوب ترموود

استفاده از ترموود در دکوراسیون داخلی دارای مزایای بسیاری است که آن را به یک انتخاب عالی تبدیل کره است. به طوری که این انتخاب در عین زیبایی و سادگی دارای کاربردی بسیار گسترده و متنوع می‌باشد. در ادامه به برخی از مزایای این چوب در طراحی دکوراسیون داخلی اشاره می‌کنیم.

 • مقاومت بالا در برابر رطوبت: ترموود به دلیل تثیت شدن در فرایند ترمودری، دارای مقاومت بالایی در برابر رطوبت و نم می‌باشد. این مزیت، ترموود را برای استفاده در آشپزخانه، حمام و سایر محیط‌های مرطوب به یک انتخاب عالی تنبدیل کرده است.
 • مقاومت در برابر حشرات و پوسیدگی: چوب ترموود دارای مقاوم پذیری بسیار بالا در برابر پوسیدگی‌ها و حشرات است. به همین دلیل می‌توان بدون نیاز به نگهداری سخت و مداوم، به طور طولانی مدت از آن در بخش‌های مختلف دکوراسیون داخلی استفاده کرد.
 • زیبایی و دوام: ترموود دارای زیبایی منحصر به فردی است که می توان از دوام آن نیز مطمئن بود. این چوب زیبایی و جلوه‌ای خیره کننده را به طرح و فضای مورد نظر می‌بخشد. خطوط و سادگی در چوب ترموود به ایجاد یک دکور مدرن کمک می‌کند.
 • عایق دما: چوب ترموود در دکوراسیون داخلی، به عنوان یک عایق طبیعی عمل می‌کند؛ بنابراین می‌تواند به حفظ دمای محیط کمک بسیاری کند.
 • ایمنی بالا: ترموود دارای خاصیت ضد اشتعال است که باعث می‌شود در برابر آتش و حرارت ایمنی بالایی داشته باشد.
مزایای فرش وینتیج جذاب ؛ بهترین مکان برای فرش کهنه نما در دکوراسیون خانه کجاست ؟

اهمیت استفاده از ترموود برای دکوراسیون داخلی

استفاده از چوب ترموود در دکوراسیون داخلی دارای اهمیت بسیاری است. چوب ترموود از طریق پروسه ترمو سازی در طی یک فرایند حرارتی پیشرفته تولید شده و به دلیل این فرایند، مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و تغییرات آب و هوایی کسب می کند.

این ویژگی به چوب ترمو اجازه می ‌دهد به راحتی در مناطقی با شرایط مرطوب مورد استفاده قرار گیرد و دچار تغییر شکل، تورم، ریزش و پوسیدگی نشود. همچنین چوب ترمووود مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش و حرارت دارد.

به همین دلیل ساخت دکور با چوب ترمو در مناطقی با خطر حریق مانند رستوران ها، هتل، ساختمان های تجاری و تفریحی و … بسیار پر طرفدار است. از طرفی پروسه ترمو کردن باعث می‌شود چوب ترموود دچار نفوذ حشرات نشود و مقاومت بالایی در برابر تخریب و فساد توسط حشرات داشته باشد.

استفاده از چوب ترموود در دکوراسیون داخلی و ساخت دکور با چوب ترمو باعث ایجاد یک فضای مقاوم، زیبا و طبیعی می ‌شود. این ماده ساختمانی به دلیل ویژگی ‌های منحصر به فرد خود، در بسیاری از بخش ‌های دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌ گیرد و تاثیر مثبتی بر محیط و تجربه کاربران می گذارد.

نکات مهم هنگام تهیه ترموود داخلی

برای تهیه ترموود تولید داخل و ایجاد یک دکور با چوب ترمو ایرانی، باید یک سری نکات را هنگام خرید این چوب مورد توجه قرار دهید تا بهترین و مرغوب ترین نوع چوب را خریداری کنید. در ادامه مطلب مهم ترین نکات خرید چوب ترمووود ایرانی را بیان می کنیم.

 1. ضخامت مناسب : در انتخاب ترموود داخلی ، باید به ضخامت مناسب آن توجه کنید. ضخامت مناسب باید با توجه به کاربرد های مورد نظر و نیاز های شما در دکوراسیون داخلی انتخاب شود. به عنوان مثال برای کفپوش، ضخامت بالاتری لازم است تا مقاومت و استحکام مناسبی در برابر فشار، رفت و آمد و وزن داشته باشد.
 2. رنگ چوب : در نظر گرفتن رنگ چوب ترموود هنگام خرید نیز بسیار مهم است و باید با سایر عناصر دکوراسیون داخلی هماهنگ باشد. در انتخاب رنگ می ‌توانید بین رنگ های طبیعی تیره تا رنگ های روشن و نچرال انتخاب کنید. رنگ چوب ترموود معمولاً ثابت و پایدار است و دچار تغییر و پریدگی نمی شود.
 3. رده کیفی چوب : توجه به رده کیفی چوب ترموود نیز از نکات مهم هنگام خرید این چوب است. چوب ترمو می ‌تواند شامل گره ‌های گرد یا گره ‌های پروانه باشد. چوب با گره‌ های گرد ممکن است مورد پسند بسیاری از افراد قرار نگیرد، اما مقاومت و استحکام بیشتری دارد. در صورت تمایل به خرید ترموودی با ظاهر زیبا و یکنواخت، می ‌توانید چوب ترمو با گره ‌های پروانه را انتخاب کنید. انتخاب رده کیفی مناسب باید با توجه به سلیقه شما و محیطی که قرار است دکور با چوب ترمو ایرانی اجرا شود، صورت گیرد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

8 فروردین 1403

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *