افتتاح حساب ترکیه
هفت سین جذاب - هفت سین لاکچری

هفت سین لاکچری یکی از دغدغه هایی است که خیلی از خاص پسندان این روزها دارند. سفره ای شیک مدرن و خاص که نمونه آن در خانه هیچکسی پیدا نشود را در شادمگ به شما ارائه کردیم تا با کمک آن و الهام گیری از آن شیک ترین و لاکچری ترین هفت سین را بچینید.

سفره هفت سین لاکچری و شیک 1402

همان طور که گفته شد جدیدترین مدلهای چیدمان سفره هفت سین سال ۱۴۰۲ را با ایده هایی بسیار جذاب همراه با سبزه هایی بسیار زیبا در این بخش از سایت دونقطه برای شما آماده کرده ایم. از شما دعوت می کنیم تا در ادامه از این مدلهای بسیار شیک دیدن نمایید.

هفت سین طلایی - هفت سین لاکچری

اینبار با چندین ​​​​مدل هفت سین لاکچری 1400 لاکچری و فوق العاده جذاب از جدیدترین ژورنالها در خدمت شما هستیم. میتوانید تصاویری را که با سلیقه شما هماهنگ است انتخاب کنید. امیدوارم مفید باشد .

چیدمان سفره هفت سین 1402

کافیست ذهن خلاق خود را به کار بگیریم؛ عناصر اصلی و فرعی را مهیا کنیم؛ مدل های چیدمان سفره هفت سین را ببینیم و سفره را اصولی پهن کنیم. البته بهتر است که قبل از هر چیز، با تاریخچه، فلسفه و معنای سفره هفتسین آشنا شویم.

هفت سین سنتی - هفت سین لاکچری هفت سین بهاری - هفت سین لاکچری هفت سین پر سیب - هفت سین لاکچری

هفت سین لاکچری 1402

برای مشاهده تصاویر جدیدترین هفت سین لاکچری ​​​​ویژه عروس خانم ها باکلاس با ما همراه باشید.  برای شما عزیزان، جدیدترین انواع ​​​​هفت سین لاکچری  ویژه سال جدید را فراهم آورده ایم.درباره چرایی فلسفه سفره هفت سین در سال‌های نزدیک، بسیاری کوشیده‌اند تا برای هریک از این سین‌ها فلسفه‌ای مطرح کنند و هریک را نشان چیزی بسازند. برخی بر این باورند که ریشۀ هفت‌سین را برآمده از یک دگرگونی زبانی می‌دانند.

۷ از اعداد مقدس و مورد توجه در همه فرهنگ‌های جهانی است. این عدد در آیین‌هایی نوروزی بار‌ها تکرار می‌شود، ولی در اینجا باید آن را در پیوند با خدای ماه که نام دیگرش «سین» بوده است جست‌وجو کرد.شادروان «مهرداد بهار»، اسطوره‌شناس چنین آورده است: «هفت خدای بد»، دشمن خدای سین بودند، «هفت خدای خوب» به یاری سین برخاستند و راه رویارویی با هفت خدای بد، روشن کردن آتش بود؛ و شاید از همین روی است که در چهارشنبۀ پایان سال نیز ۷ کپۀ آتش روشن می‌کنند.

دعای تحویل سال را در کنار خانواده تان بخوانید تا برکت را به زندگی تان وارد کنید.

چیدن هفت سین - هفت سین لاکچری هفت سین با آینه بزرگ - هفت سین لاکچری

سفره هفت سین لاکچری ۱۴۰۲

امروزه سفره هفت سین را روی زمین یا روی میز پهن می کنند . افراد خانواده دور سفره هفت سین جمع می شوند و برای داشتن سالی پر از شادی و خیرو برکت دعا میکنند. برخی مردم همان روز عید اما برخی دیگر سفره هفت سین را سیزده روز نوروز نگه می دارند و در روز سیزده نوروز، سبزه ی سفره هفت سین را به آب می اندازند.

راز و رمز شستن توت فرنگی بدون آسيب رساندن ؛ اینطوری موندگاری توت فرنگی چند برابر میشه

البته اگر نمیخواهید هزینه ی زیادی صرف سفره هفت سین تان کنید می توانید یک هفت سین با مواد بازیافتی بسازید.

هفت سین ظروف سنگی - هفت سین لاکچری هفت سین روی میز - هفت سین لاکچری

بخش‌های مختلف دکوراسیون منزل را به خوبی ببینید. چیدمان خانه را بررسی کنید و با توجه به اینکه قرار است هنگام دید و بازدیدهای نوروز در چه فضایی از ‌مهمانان خود پذیرایی کنید، بهترین مکان را برای سفره هفت‌سین بیابید. اجازه دهید ‌مهمانان نیز هنگام حضور در خانه شما از زیبایی سفره هفت‌سین‌تان لذت ببرند. بهتر است میزی برای پهن کردن سفره انتخاب کنید که باعث نشود هنگام پذیرایی از ‌مهمانان دچار مشکل شوید.

کنسول‌های کنار دیوار یا میزهای کنار مبلی در حاشیه فضای پذیرایی خانه فضایی خوبی برای پهن کردن سفره هفت‌سین هستند.در مقالات قبلی روش جلوگیری از زرد شدن سبزه را یادتان داده ایم.

هفت سین دبواری - هفت سین لاکچری هفت سین روی کنسول - هفت سین لاکچری

نماد هفت سین چیست و هفت سین نماد چیست

دیگر این که در آیین نوروزی ساسانیان، عدد «هفت» اهمیت داشته‌است. مثلاً در کتاب المحاسن و الاضداد (به عربی، منسوب به جاحظ)، آمده‌است که ساسانیان در نوروز هفت دانه را بر هفت ستون می‌کاشتند یا نانی می‌پختند از هفت غلهٔ مختلف ولی «هفت‌سین» را پدیدهٔ پیوسته‌ای بازمانده از دوران پیش از اسلام دانستن در حالی که اشاره‌ای به آن در دوران اسلامی (چه در میان فارس‌ها و مسلمانان و چه در میان کردها و زرتشتیان) تا قرن بیستم میلادی باقی نیست، ادعایی بی‌مدرک است.

سینی هفت سین - هفت سین لاکچری

در یک دوبیتی که به‌طور واضحی معاصر است ریشه این سنت را از زمان کیانیان و در اصل به صورت هفت شین بیان می‌کند («روز نوروز در زمان کیان/می‌نهادند مردم ایران/شهد و شیر و شراب و شکر ناب/شمع و شمشاد و شایه اندر خوان»).

ایدهٔ «هفت شین» توسط بعضی ایرانیان پشتیبانی می‌شود که از جمله می‌گویند شراب به دلیل باورهای اسلامی جایش را به سرکه داده‌است و هفت شین به هفت سین تبدیل شده‌است. این نظریه به دلیل این که نام اجزا را به عربی می‌آورد. و از اجزای ویژه‌ای چون سمنو نام نمی‌برد رد شده‌است. در مجموع، هرچند اجزای سفرهٔ نوروزی، باستانی و معنادار هستند و ریشه در سنت‌های ایرانی دارند به‌طور مشخص نظریه «هفت» جز آغازشونده با «سین»، جدید است و احتمالاً در قرن بیستم میلادی به کمک رسانه‌های جمعی پا گرفته و فراگیر شده‌است.

هفت سین معمولی - هفت سین لاکچری

سفرهٔ هفت‌سین از جلوه‌های اصیل نوروز به‌ویژه در میان خانواده‌های ایرانی‌است. در گذشته، بر حاشیهٔ سفرهٔ قلمکار ایرانی با قلم خوانا این بیت سعدی نوشته می‌شد: ادیمِ زمین سفرهٔ عامِ اوست / بر این خوانِ یغما چه دشمن چه دوست به این معنی که نعمت‌ها برای دوست و دشمن گسترده‌است.

اجزای سفره هفت سین چیست ؟

سفره هفت سین ، سفره ای است که ایرانیان در ابتدای سال جدید و نوروز باستانی در منزلشان پهن میکنند. این سفره برخلاف نوروز باستانی، رسم نوینی محسوب می‌شود. هفت سین‌ها شامل اجزایی هستند که با سین شروع می شوند برخی از این اجزا عبارتند از :

روش صحیح تنظیم دمای آب مناسب ماشین لباسشویی ؛ آب سرد مناسب تره یا گرم ؟

هفت سین حصیری - هفت سین لاکچری

  • سیر
  • سبزه
  • سیب
  • سمنو
  • سنجد
  • سرکه
  • سکه
  • سماق
  • سنبل

فلسفه اجزا هفت سین

قرآن کریم را به نشانه توکل و توسل به خدای متعال بر سفره قرار می دهند و درخواست بهترین ها را از خالق خویش دارند.

هفت سین کوچولو - هفت سین لاکچری

سنجد را به این نیت در سفره هفت سین می گذارند که  هر کسی با خویشتن عهد کند با آغاز سال جدید هر کاری را سنجیده انجام دهد؛ چرا که سنجد نماد سنجیده عمل کردن و نشانه گرایش به عقل است. «سنجد» نماد فرزانگی و زایش میوه‌ای است که وقتی بارور می‌شود و بویش در فضا پراکنده می‌شود. پرورش دهنده قوای احساسی آدمی نیز هست. به همین دلیل برخی بر این باورند که سنجدی که سر سفره هفت سین گذاشته می‌شود، نماد عشق انسان‌ها به یکدیگر نیز است.

ماهی نماد زایش، تازگی، شادابی و تکاپو است.

سبزه نشان از تولد دوباره، حیات دوباره و زایش و سبزی است. سر سفره گذاشتنش به این دلیل است که سال آینده سالی شاداب، سرسبز و خرم باشد. خود رنگ سبز هم ارتعاش افکار ما را موزون نگه می دارد و به ما آرامش می دهد.

هفت سین ساده - هفت سین لاکچری

سکه سین مدرن سفره هفت سین است و جزو هفت سین به حساب نمی آید. بعد‌ها به سفره اضافه شده است تا نمادی برای افزایش دارایی باشد.

نکته چیدمان سفره هفت سین

سرکه نماد تسلیم و رضاست. از سرکه در ادبیات و تمثیل ایرانی در توصیف اضطراب و اشک و گریه استفاده می‌شود و مولانا از گریه و آزار با عنوان سرکه فشانی یاد می‌کند. سرکه سر سفره نوروزی ما را به پذیرش ناملایمات زندگی دعوت می کند.

هفت سین زیبا - هفت سین لاکچری

سیب نماد سلامتی و زیبایی است و سیبی که سر سفره می گذارند نشان از دوری از گزند و آسیب دارد. رسم است که سیب را مادر یا پدربزرگ خانواده سر سفره بگذارند به این دلیل که همیشه بزرگترهای یک خانواده نگران سلامتی اعضای خانواده شان هستند.

سمنو نماد قدرت و سمبل خیر و برکت است. از آنجا که سمنو غذایی مقوی است که از گندم تهیه می شود و به آن غذای مرد آفرین می گویند . سرشار از ویتامین و مواد مغذی است آن را به عنوان نماینده ای از صبر، عدالت، مقاومت و قدرت بر سفره می گذارند.

سیر گیاهی دارویی است و به عنوان ماده‌ای گندزدا به کار می رود و به دو دلیل سر سفره هفت سین گذاشته می شود. اول؛ نشان از تندرستی و میکروب زدایی دارد و دوم؛ برای رعایت حدود و مرزها سر سفره گذاشته می شود. این گیاه نماد مناعت طبع شناخته می شود؛ یعنی انسان همواره باید مناعت طبع پیشه کند. سیر نشانه قناعت و یادآوری سیر چشمی است.

هفت سین سبز - هفت سین لاکچری

سماق که رنگ طلوع آفتاب است؛ سمبل صبر و بردباری است و مظهر طلوع و آغاز دوباره معنی می شود.

آینه نماد روشنایی است و حتما باید بالای سفره جای گیرد.

شمع مظهر فروغ و روشنایی است.

هفت سین لاکچری بیندازیم یا ساده ؟

پهن کردن هفت سین در ایام عید نوروز، برای ایرانیان اهمیت زیادی دارد. بی برو برگرد، در هر خانه ایرانی باید سفره پهن شود. فرقی ندارد مدل سفره هفت سین لاکچری باشد یا ساده. مهم اجرای سنت است. البته اینکه هفت‌سین، خاص، شکیل و زیبا باشد برای خیلی از ما به دغدغه تبدیل شده است. دغدغه ای که می توانیم با کمی خلاقیت و دیدن چند عکس سفره هفت سین رفع کنیم.

بهترين زمان تعویض ضد یخ ؛ طريقه ريختن ضد يخ در ماشين

هفت سین بزرگ - هفت سین لاکچری

نکات خرید ظرف هفت سین

جنس ظروف

جنس ظروف های سفره ۷ سین را از سفال ، پلاستیک ، شیشه  ، فلز و چوب تهیه و تولید می کنند مدل های سفالی به دلیل ظاهر سنتی که دارند. بسیار شیک و محبوب می باشند و سفره سال تحویل شما را فوق العاده جذاب می کنند.

هفت سین ظروف چوبی - هفت سین لاکچری

ظروف های شیشه ای نیز بسیار شفاف و زیبا هستند مدل های چوبی نیز ساختاری فانتزی و کلاسیک دارند. که به زیباتر شدن دکور شما کمک می کنند. شما می توانید بر اساس سلیقه شخصی خود مدلی مناسب را برای سال تحویل انتخاب نمایید.

تعداد ظروف

مجموعه هفت سین هایی که در بازار موجود می باشند از نظر تعداد ظروف با یکدیگر فرق دارند .به همین منظور در هنگام خرید سفره ۷ سین به تعداد ظروف آن دقت لازم را داشته باشید.

هفت سین سفید - هفت سین لاکچری

مجموعه ای کامل را از نظر تعدادی انتخاب کنید تا در هنگام سال تحویل بتوانید تمامی المان های سفره ۷ سین را داخل ظروف قرار داده و دکوری زیبا و بیادماندنی را ایجاد نمایید معمولا ظروف های داخل مجموعه بصورت کامل و ست هفت تایی ارائه می شوند.

طرح و رنگ در چیدمان هفت سین لاکچری

سال جدید را بهتر است با چیدن سفره هفت سینی زیبا آغاز کنیم زیبا بودن ۷ سین باعث شیک تر شدن فضای چدیمان شما می شود و تاثیر زیادی بر روی زیبایی دکور شما خواهد گذاشت به همین دلیل باید طرح و رنگ ظروف را کاملا زیبا و متناسب با سبک دکوراسیون منزل خود انتخاب کنید .

هفت سین پله ای - هفت سین لاکچری

هر چند انتخاب طرح و رنگ نیز به سلیقه شخصی شما بستگی خواهد داشت و انتخاب را برعهده خود شما خواهیم گذاشت. چرا که خانم ها در انتخاب طرح و رنگ لوازم منزل بسیار مهارت داشته و خوش سلیقه می باشند. مجموعه های هفت سین دارای طرح و رنگ های بسیار متنوع و جذابی می باشند که انتخاب را برای شما بسیار ساده می کنند.

هفت سین - هفت سین لاکچری

قابلیت نظافت و شستشو

داشتن ویژگی شستشو و نظافت باعث آسان تر شدن کار شما در هنگام تمیز کردن ظروف می شود. شما پس از اتمام عید و یا در هنگام آغاز سال نو برای پاک کردن غبار و لکه باید تمامی ظروف ها را شسته و تمیز نمایید. به همین منظور مدلی که انتخاب می کنید باید ویژگی نظافت و شستشو را داشته باشد پس در هنگام خرید به این نکته نیز دقت داشته باشید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

6 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *