افتتاح حساب ترکیه
طرز تهیه برنج نذری

طرز تهیه برنج نذری خوش عطر و طعم را یادتان می دهیم تا برای تهیه غذای نذری از آن استفاده نمایید. مقدار مورد نیاز برای هر تعداد و فوت و فن های تهیه آن را در شادمگ بخوانید.

برای طرز تهیه برنج نذری چه مقدار برنج مورد نیاز است ؟

هر یک کیلو برنج برای ۶ نفر کافی است، اما با توجه به افزایش قیمت برنج می توانید یک کیلو را برای ۸ نفر هم در نظر بگیرید. معمولا برای تهیه برنج نذری ۱۰۰ نفر، ۱۵ تا ۱۷ کیلوگرم برنج در نظر گرفته می شود.

قیمه نذری - طرز تهیه برنج نذری

طرز تهیه قیمه نذری را در شادمگ بخوانید.

طرز تهیه برنج نذری خوش عطر و طعم

مرحله اول جوشاندن و آبکش کردن

حتما باید برنج را از شب خوب بشویید تا آب روی آن شفاف شود. سپس روی برنج آب بریزید تا به خوبی خیس بخورد. میزان آب به قدری باشد که وقتی برنج حجم گرفت بیرون از آب نباشد. به ازای هر دو سه پیمانه برنج حدود یک قاشق سوپخوری نمک بریزید.

نکته : بهتر است از سنگ نمک استفاده کنید.

مقدار کافی سنگ نمک را بر روی پارچه ای تمیز گذاشته و روی برنج ها قرار دهید تا اگر کثیفی و یا املاحی داشته باشد، بر روی پارچه باقی بماند.

نکات پخت برنج مجلسی را در شادمگ بخوانید.

مرحله دوم طرز تهیه برنج نذری

وقتی برنج به حد کافی خیس خورد، آب را در دیگی بزرگ به جوش آورید. آب باید یا مقدار برنج تناسب داشته باشد. آب حدود ۴ برابر میزان برنج باشد، تا برنج بتواند به قدر کافی قد بکشد و به هم نچسبد. در آب در حال جوش حدود یک مشت نمک بریزید. حتما آب در حال جوش باشد. حدود یک لیوان روغن اضافه کنید، روغن باعث می شود برنج به هم نچسبد.

اگر شما به فکر غذای نذری برای محرم هستید و نمی دانید که چه غذایی مناسب است ما در شادمگ لیستی از غذاهای معمول و حتی کم هزینه به شما معرفی کردیم.

طرز تهیه پلو مکزیکی خوشمزه پرادویه با مرغ با طعم بی نظیر

زرشک پلو نذری - طرز تهیه برنج نذری

مرحله سوم طرز تهیه برنج نذری

برنج خیس خورده را آبکش کرده، کمی آب ولرم روی آن بریزید تا نمک اضافی اش گرفته شود. سپس همه برنج را یک جا در دیگ آب جوش بریزید. شعله را کم نکنید، باید زیاد باشد، اگر شعله را کم کنید برنج شل شده و به اصطلاح  وا می رود. پس از ریختن برنج وقتی آب مجددا به جوش آمد به ازای هر کیلو برنج ۳ قاشق سرکه یا آبلیمو اضافه کنید تا برنج سفید شود.

هنگام تهیه برنج نذری زیاد هم نزنید که برنج له شود، فقط یکی دو بار از زیر کامل هم بزنید. چند ثانیه در دیگ را ببندید تا آب به جوش آید، بعد در را بردارید. اگر گاز قوی دارید، نیازی به بستن در نیست.

مرحله چهارم

بعد از ۵ دقیقه دائم برنج را امتحان کنید. برنج بین دو انگشت بگیرید، باید کمی سفت تر از برنجی که در منزل می پزید بردارید. برخی می گویند دانه برنج که روی آب آمد وقت آبکش کردن آن است. میزان نمک برنج را هم با چشیدن آب آن در موقع جوشیدن برنج امتحان کنید، اگر میزان نمک کم بود در هنگام جوشیدن برنج کمی به آن نمک اضافه کنید. دقت کنید که دیگ بزرگ را نمی توان بلند کرد و برنج را آبکش نمود.

مرحله پنجم طرز تهیه برنج نذری

پس چند آبکش کنار دیگ قرار دهید و با شیر جوش یا دیگ دسته دارد سریع برنج را آبکش کنید. بهتر است حداقل دو نفر برنج را آبکش کنند تا برنج در آب جوش نرم نشود. یک نفر هم سریع روی برنج های داخل آبکش آب ولرم بریزد. آبکش کردن برنج مرحله مهم و سختی است، دقت کنید بخار شما را نسوزاند.

ته دیگ مجلسی - طرز تهیه برنج نذری

دیگ را از روی حرارت بردارید و یک پارچ آب سرد داخلش بریزید. برنج را در آبکش تکان دهید تا تا هم آب اضافی برنج کشیده شود و هم برنج ها کمی زیرورو شوند و به هم نچسبند. برنج را بچشید، اگر کم نمک است هنگام ریختن در دیگ نمک اضافه کنید و اگر کمی شور است، رویش آب ولرم بریزید. دیگ را آب سرد بشویید تا نشاسته برنج شسته شود. بهتر است برای دم کردن برنج از دیگی دیگر استفاده کنید تا زمانی صرف شستن دیگ نشود.

طرز تهیه گوش فیل ترد و خوشمزه به روش بازاری

چگونه ته دیگ مجلسی تهیه کنیم ؟

برای تهیه ته دیگ برنج نذری ، حدود یک بند انگشت آب جوش داخل دیگ بریزید. یک فویل کلفت ته دیگ بگذارید و قالب دیگ کنید تا چند سانتیمتر بدنه دیگ را هم بگیرید. برای پهن کردن فویل از دستگیره یا پارچه کلفت استفاده کنید تا دستتان نسوزد.

روی فویل روغن و زعفران دم کرده بریزید. ترجیحا از روغن جامد برای ته دیگ استفاده کنید. حتما با یک نفر کمک برنج آبکش شده را در دیگ بریزید. از سبد اول آبکش، شروع کرده و به آرامی، برنج ها را داخل دیگی که ته دیگ در آن چیده بودید، بریزید.

شعله باید زیاد باشد، سپس متوسط رو به پایین کنید. با ته کفگیر چند سوراخ در برنج ایجاد کنید تا هوا خارج شود. یک سوم فضای دیگ یا دیگ باید فضای خالی باشد تا برنج خوب قد بکشد و به هم نچسبد. برای تهیه آب روغن به ازای هر یک کیلوگرم برنج، سه چهارم پیمانه آب و یک چهارم پیمانه روغن را بجوشانید.

اگر احساس می کنید، برنج کمی شل شده آب را کمتر بگیرید. اجازه دهید برنج بخار کند، سپس آب روغن جوشیده را اضافه کنید. آب روغن را با کفگیر بزرگ سر تا سر برنج بریزید. حالا در دیگ را دم کنی یا یک پارچه تمیز نخی چند لا شده بگذارید. برای دم کشیدن برنج می توانید پارچه ای را لوله ای شکل دور لبه دیگ بپبچانید.

سپس یک سینی بزرگ را روی پارچه قرار داده، روی سینی را زغال بگذارید. با این کار، حرارت هم از قسمت زیر و هم از قسمت بالای دیگ و به صورت یکنواخت به برنج می رسد و باعث بهتر دم کشیدن آن می شود. شعله برنج را کم کنید تا برنج دم بکشد و ته دیگ برشته شود.

طرز تهیه والک پلو خوشمزه اصیل شمرونی تهران با مرغ ؛ این پلوی بهاری رو از دست بدید سرتون کلاه رفته

پلو نذری - طرز تهیه برنج نذری

کشیدن برنج نذری عاشورا

برنج که به مقدار لازم پخت و زمان سرو یا کشیدنش رسید، درشو بردارید و به اصطلاح بین برنج هارو با چند بار زیر و رو کردنش توسط کف گیر هوا بدید.

همچنین موقع کشیدن برنج، اول برنج رو داخل ظرف های یک بار مصرف بریزید و کمی که گذشت و هوا خورد ته دیگ رو کنارش بزارید و با خورشت سرو کنید.

کدام برنج ایرانی برای نذری مناسب است ؟

اگر مسئله مالی ندارید و می‌خواهید از برنج ایرانی برای پخت استفاده کنید بهتره برید سراغ برنج طارم هاشمی یا برنج هاشمی اعلا که از لحاظ طعم و مزه و کیفیت حرف اول رو در ایران می‌زنند.

برنج خوب - طرز تهیه برنج نذری

ترفند زود تر دم کشیدن برنج

  • چند پلاستیک فریزر را باز کرده، یک لا کنید. بر روی برنج قرار داده و سپس دم کنی را روی آن بگذارید.
  • قبل از کشیدن برنج با کفگیر آن را زیر و رو کنید تا هوا بین برنج برود.
  • در صورت تمایل کمی روغن مایع روی برنج بریزید.
  • برنج را در ظروف یکبار مصرف که ریختید، در آن را باز بگذارید.
  • سپس ته دیگ را روی برنج قرار دهید.

نکات تهیه برنج

1. هر کیلو برنج ایرانی برای حداکثر ۶ تا ۸ نفر کفایت میکند اما پاکستانی اینطور است که هر کیلو آن برای حداکثر۸ تا ۱۰ نفر کفایت میکند.
2. و برای هر نفر حدودا ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم با توجه به سن و وزن و قد و نوع برنج که خارجی یا ایرانی باشه مد نظر بگیرید.
3.این موضوع مقدار برنج وزن ثابتی ندارد چون مقدار برنجی که داخل ظرف میریزید و اندازه ظرف میتونه همه چیز را تغییر بده. با اینحال ما یه مقدار حدودی را با کمی احتمال خطا براتون نوشتیم که کم نیاد.
4. بستگی به نوع برنج دارد اما برای ۲۰۰ نفر اگر میخواید نذری بدید حدودا ۳۰ تا ۳۵ کیلو برنج نیاز دارید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

29 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *