افتتاح حساب ترکیه

روش های زیادی برای نگهداری برگ مو وجود دارند که شما می توانید به کمک این روش ها برگ مو را تامدت ها سالم و با همان کیفیت اولیه نگه دارید. در این مقاله از شادمگ به بررسی بهترین روش های نگهداری برگ مو پرداخته ایم؛ تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

ترفند های نگهداری برگ مو

نگهداری در بطری پلاستیکی برای تهیه دلمه

برای نگهداری برگ مو ر بطری پلاستیکی ابتدا بطری نوشابه یا آب معدنی را بشوئید و بعد از آن که از خشک بودن آن مطمئن شدید برگ‌های تازه مو را که خریداری کرده یا چیده‌اید را بعد از شستن داخل آبکش بگذارید تا آب اضافی آن برود، بعد چند برگ مو را روی هم قرار داده و به آرامی شروع به لوله کردن آن‌ها کنید.

برگ مو های نگهداری شده در شیشه - نگهداری برگ مو

برگ مو های نگهداری شده در شیشه

بعد از لوله کردن برگ مو، آن‌ها را داخل بطری انداخته و با استفاده از نی یا چوب باریک آن‌ها را جابجا کنید تا جا برای برگ‌های بعدی باز شود. این کار را ادامه دهید تا بطری کاملا از برگ پر شود. بطری را در جای خنک نگهداری کنید تا وقتی‌که قصد درست کردن دلمه را داشتید با بریدن بطری برگ مو را خارج کرده و دست به کار شوید. این روش نگهداری برگ مو یکی از رایج‌ترین تکنیک های حفظ برگ مو برای دلمه است.

دلمه یکی از غذاهای ترکیه ای معروف و پر طرفدار نیز می باشد.

فریز کردن برگ مو

در این روش نگهداری برگ مو، لازم نیست که برگ‌ها را بشویید، با استفاده از دستمال خشک هرگونه رطوبت را از روی برگ‌ها پاک کرده، آن‌ها را روی هم قرار دهید و به مقدار مورد نیاز برای هر وعده در کیسه فریزر بریزید.

سعی کنید هوا را کاملا از داخل کیسه خالی کنید، روی آن را برچسب زده و تعداد برگ‌ آن را بعد از برچسب زدن داخل فریزر بگذارید. دقت کنید برگ‌ها را طوری قرار دهید که نشکنند. زمانی که قصد داشتید از برگ‌های فریزری استفاده کنید آن‌ها را داخل آبکش بگذارید و زیر آب سرد نگه‌دارید تا یخشان باز شود.

طرز تهیه پیاز داغ مجلسی بسیار ساده ست ولی برای ترد تر شدن آن ترفندهایی را بلد باشید.

بلانچ کردن برگ مو

برگ‌ها را زیر آب سرد روان بشوئید. داخل کتری آب را جوش بیاورید و روی برگ‌هایی که داخل قابلمه یا کاسه قرار داده‌اید بریزید تا کاملا سطح آن‌ها را بپوشاند و بگذارید دو دقیقه بماند.

می‌توانید در قابلمه آب را بجوشانید، گاز را خاموش کنید و بعد برگ‌های مو را به آن اضافه کرده و دو دقیقه یا تا زمانی‌که کمی نرم شود صبر کنید. با کمک انبر، برگ‌های مو را از آب جوش درآورید و به کاسه‌ای از آب و یخ منتقل کنید، بعد از آنکه سرد شدند آن‌ها را در آبکش بریزید و صبر کنید تا کاملا خشک شوند.

سحری چی درست کنیم ؟ لیست کامل از غذاهای مناسب سحری ماه رمضان

برگ‌های مو بلانچ‌شده را داخل کیسه فریزر یا ظرف‌های فریزری قرار داده و فریز کنید. با استفاده از این روش کیفیت و تازگی برگ مو به خوبی حفظ می‌شود.

برگ مو شسته شده در دیگ - نگهداری برگ مو

برگ مو های شسته شده

کنسرو برگ مو

یکی از روش‌های مناسب نگهداری برگ مو کنسرو کردن است با استفاده از این روش حداقل شش ماه می‌توانید برگ‌ها را حفظ کنید. برگ‌ها را بشویید و چند عدد را روی هم قراردهید و به صورت لوله‌ای بپیچید. در ظرفی شیشه‌ای برگ‌ها را در کنار هم قرار دهید. آب‌نمک جوشیده خنک شده را روی آن‌ها بریزید و درب شیشه را ببندید.

در قابلمه‌ای آب‌ را بجوشانید و شیشه‌ را داخل آن قرار داده و حدودا ۱۵ دقیقه بجوشانید (آب باید به اندازه‌ای باشد که روی درب را هم بگیرد). شیشه‌ها را با احتیاط از آب جوش درآورده و کنار بگذارید تا سرد شود. می‌توانید این شیشه‌ها را در جای مناسب و دلخواه تا زمان مصرف، نگهداری کنید.

خشک کردن برگ مو

علاوه بر فریز کردن برگ مو، خشک کردن آن نیز متدوال است. ابتدا برگهای تازه و بزرگ مو را بشویید و دسته بندی کرده و با یک سوزن نخ را از برگها رد می کنیم و از طرف دیگر در آورده و انتهای نخ را گره می زنیم و در زیر نور آفتاب آویزان می کنیم تا خشک گردد فرآیند خشک شدن چند روز طول می کشد و باید در این مدت اجازه ندهیم که روی برگ موها گرد و خاک بنشیند.

چنانچه توضیح داده ایم باید برگهای خشک شده را در یک مکان مناسب و به دور از رطوبت نگهداری کنید.زمان مصرف، این برگهای خشک را چند ساعت قبل از تهیه دلمه، در یک ظرف بزرگ آب ولرم خیس می کنیم.

برگ مو های چیده شده در بشقاب - نگهداری برگ مو

دلمه برگ مو

نگهداری برگ مو در آب نمک

برگ تازه مو را می‌توان مثل خیارشور داخل آب نمک نگهداری کرد. برای این روش نگهداری برگ مو حدود یک تا یک و نیم کیلوگرم برگ مو تازه را به خوبی بشویید. ۵۰۰ گرم نمک را در سه و نیم لیتر آب بریزید.

آب‌نمک را در ظرف‌های شیشه ای بریزید (دو سوم ظرف را با آب‌نمک پر کنید). برگ‌ها را دانه‌دانه به صورت لوله‌ای بپیچید و با دقت داخل آب‌نمک قرار دهید. درب ظرف را بگذارید و مطمئن شوید که تمام برگ‌ها کاملا با آب نمک پوشانده ‌شده‌اند.

ظرف‌ها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. زمانیکه خواستید از برگ‌ها استفاده کنید، یک روز قبل آن‌ها را از آب‌نمک خارج کرده و زیر آب سرد روان بشویید و بعد برای درست کردن دلمه‌های برگ خوشمزه استفاده کنید.

روش نگهداری برگ مو در کابینت

برای روش نگهداری در کابینت باید برگ انگور های شسنه شده چند تایی روی هم قرار دهید و رول کنید و داخل یک شیشه نوشابه قرار دهید و با کمک یک نی کل شیشه را پر کنید و لایه به لایه کمی گندم ریخته و در یک نایلون مشکی قرار دهید و در کابینت بگذارید.

آموزش آسان و مرحله به مرحله تهیه دلار شمالی خوش طعم | دلار یا دلال یا نمک سبز ؟!

روش نگهداری برگ مو در سرکه

برگ دلمه را خوب بشویید و داخل یک سبد بریزید تا آب اضافی آن کشیده شود. در این روش برای 200 گرم یا 50 عدد برگ مو، 1/3 پیمانه سرکه، 3 ق غذا خوری نمک و آب جوش و یک عدد شیشه نیاز است. شیشه ها را خوب شسته و استریل کنید. در شیشه ها باید کاملا سالم و بدون زنگ زدگی باشد. داخل یک قابلمه نمک و سرکه و 2.5 لیوان آبجوش ریخته و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید، صبر کنید تا محلول خنک شود.

برگ مو را داخل یک قابلمه ریخته و مقداری آب آبجوش روی آن بریزید و در قابلمه را برای 10 دقیقه قرار دهید تا رنگ برگ ها تغییر کند. برگ ها را آبکش کرده و بگذارید تا آب اضافی آن خارج شود. برگ های را به صورت 5 تایی یا 10 تایی روی هم قرار دهید و به آرامی رول کنید و داخل شیشه قرار دهید. روی برگ مو داخل شیشه، مخلوط آب و سرکه را بریزید.

محلول آب و سرکه باید تا روی برگ ها را پر کند. شیشه ها را درون یک قابلمه آب سرد قرار دهید و بگذارید برای 15 دقیقه بجوشد. می توانید کنسرو برگ مو را داخل هر دمای نگهداری کنید. با این روش می توانید تا یک سال برگ مو کنسروی داشته باشید.

برگ انگور چیده شده - نگهداری برگ مو

برگ انگور

فوت و فن های روش نگهداری برگ مو

  1. در روش کنسرو کردن آب را مزه کنید باید کمی مزه نمک و سرکه حس شود.
  2. موقع استفاده هم بطری رو ببرید و استفاده کنید.
  3. حتما در روش کنسرو کردن آب روی برگ ها را بگیرد.

طرز تهیه دلمه برگ مو

مواد لازم دلمه برگ مو

  • پیاز
۱ عدد
  • برنج
۲ پیمانه
  • لپه
۱۰۰ گرم
  • سبزی دلمه
۲۰۰ گرم
  • روغن مایع
به مقدار لازم
  • سرکه
۴ ق غذا خوری
  • گوشت چرخ کرده
۲۰۰ گرم
  • برگ مو
به مقدار لازم
  • نمک ،
  • فلفل سیاه
  • و زردچوبه
به مقدار لازم
به مقدار لازم
به مقدار لازم

مراحل طرز تهیه دلمه برگ مو

برای تهیه دلمه برگ مو ابتدا لپه را از دو ساعت قبل به همراه مقداری آب در یک کاسه بریزید و اجازه دهید به خوبی خیس بخورد. این کار باعث می شود علاوه بر اینکه نفخ لپه برطرف شود ، لپه زودتر بپزد. لپه را پس از خیساندن با مقداری آب و نمک در یک قابلمه کوچک بریزد تا بپزد.

در مرحله بعد برنج را خیس کنید و به صورت جداگانه به همراه مقداری آب و نمک داخل یک قابلمه بریزید و اجازه دهید بپزد. برنج را باید زمانی آبکشی کنید که دانه های برنج نرم شده باشند ولی مغز برنج هنوز سفت باشد. پس از آبکشی برنج را کنار بگذارید.

پیاز را به صورت نگینی ریز خرد کنید سپس یک تابه مناسب روی حرارت قرار دهید و مقداری روغن داخل آن بریزید. پس از اینکه روغن داغ شد پیاز خرد شده را اضافه کنید و کمی تفت دهید تا پیاز نرم شود سپس مقداری فلفل سیاه و زردچوبه به آن اضافه کنید.

طرز تهیه دونات شکلاتی و شکری خوشمزه و ترد بدون فر

نگهداری برگ مو در آب نمک - نگهداری برگ مو

تفت دادن پیاز را ادامه دهید تا به خوبی با ادویه ها مخلوط شود. در ادامه گوشت چرخ کرده را به پیاز اضافه کنید و به خوبی تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند و سرخ شود. پس از اینکه گوشت سرخ شد تابه را از روی حرارت بردارید.

سبزی دلمه را پس از شستشو به صورت ساطوری خرد کنید و پس از اینکه مخلوط گوشت و پیاز خنک شد به آن اضافه کنید. لپه را هم پس از اینکه پخت به همراه برنج به دیگر مواد اضافه کنید و مواد را مخلوط کنید تا یکدست شوند.

در مرحله بعدی یک قابلمه مناسب روی حرارت قرار دهید و مقداری آب داخل آن بریزید. پس از اینکه آب به جوش آمد برگ های مو را به مدت سه دقیقه داخل آب جوش قرار دهید تا نرم شوند سپس خارج کنید و با آب ولرم آبکشی کنید.

برای پیچاندن دلمه مقداری از مایه دلمه وسط برگ مو قرار دهید و لبه های برگ مو را مانند بقچه برگردانید تا دلمه به طور کامل بسته شود. یک قابلمه مناسب انتخاب کنید و با مقداری روغن آنرا چرب کنید سپس دلمه ها را با دقت داخل قابلمه بچینید.

دلمه ها را باید به صورتی داخل قابلمه بچینید که باز نشوند. پس از اینکه تمام دلمه ها را پیچیدید دو لیوان آب به همراه مقداری روغن مایع و سرکه داخل قابلمه بریزید و قابلمه را روی حرارت زیاد قرار دهید تا آب موجود در قابلمه سریع به جوش بیاید.

سپس حرارت زیر قابلمه را کم کنید تا دلمه ها با حرارت ملایم مغز پخت شوند. توجه داشته باشید که باید آب موجود در قابلمه به طور کامل تبخیر شود و دلمه ها در پایان بدون آب سرو شوند. پس از اینکه دلمه ها آماده شدند آنها را در ظرف مورد نظرتان بچینید و سرو کنید.

طرز تهیه برگ مو ترکیه ای - نگهداری برگ مو

ترد تر شدن دلمه برگ مو

ترد شدن دلمه ها علاوه بر اینکه باعث می شود هنگام میل کردن دلمه احساس بهتری داشته باشیم، به مجلسی تر شدن دلمه نیز کمک می کند. برای این منظور پس از اینکه دلمه ها آماده شدند، آنها را درون یک ظرف مناسب مایکروویو قرار می دهیم.

حالا مایکروویو را روشن می کنیم و دلمه ها را به مدت یک تا ۲ دقیقه درون ان قرار می دهیم، سپس به همان صورت دلمه ها را سرو می کنیم. در صورت نبود مایکروویو می توانیم از فر یا حتی اون توستر نیز استفاده کنیم.

عطر و طعم بهتر دلمه

برای اینکه دلمه شما طعم و عطر بهتری داشته باشد، توصیه می شود حتما از سبزی تازه برای تهیه آن استفاده کنید. نکته دیگر اینکه در زمان پاک کردن سبزی ها، حتما ساقه های سبزی ها را دور بریزید و فقط از برگ های تازه استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

30 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *