افتتاح حساب ترکیه
کاشت سبزه ذرت در آب

کاشت سبزه ذرت در آب بسیار زیبا است. این سبزه جذاب بسیار پر و شکیل است و سفره هفت سین 1403 شما را خاص و متفاوت می کند. با شادمگ همراه شوید.

سبزه ذرت برای عید نوروز

سبزه ذرت یکی از زیباترین سبزه‌ها برای تزیین سفره هفت سین است. اگر به دنبال یک سبزه زیبا و متفاوت برای عید نوروز هستید، می‌توانید کاشت سبزه عید ذرت برای عید را یاد بگیرید. سبزه ذرت به دلیل برگ‌های نسبتاً پهن‌تر از سبزه گندم و بافت متراکم و پری که دارد، جلوه فوق‌العاده زیبایی به سفره هفت سین شما می‌بخشد.

کاشت سبزه ذرت در آب

شما می‌توانید این سبزه را هم در خاک و در هم آب درست کنید. در این مقاله می‌توانید با اصول کاشت سبزه ذرت آشنا شوید.

کاشت سبزه ذرت در آب

مواد لازم

  • دانه‌های ذرت
  • آب
  • دستمال
  • ظرف

مراحل کاشت ذرت در آب

برای کاشت سبزه ذرت در آب به دانه ذرت، دستمال، آب و یک ظرف مناسب نیاز دارید. در ابتدا باید دانه‌های ذرت را خیس کرده و اجازه دهید رطوبت کاملا به داخل دانه ها نفوذ کند. بهترین زمان برای خیساندن دانه‌های ذرت ۴ روز است. معمولا پس از گذشت ۴ روز جوانه‌های ذرت رشد می‌کنند و از دل دانه بیرون می‌زنند. بنابراین در ابتدا باید یک ظرف مناسب برای کاشت دانه انتخاب کرده و آن را با آب پر کنید.

در ادامه برای کاشت سبزه ذرت باید دانه‌ها را داخل آب قرار داده و در طول زمان مختلف چندین بار آب ظرف را تعویض نمایید. بهتر است ظرف مورد نظر را در یک محیط نسبتا گرم نگهداری نمایید. زمانی که متوجه جوانه زدن دانه‌ها شدید آن‌ها را داخل دستمال نخی قرار داده و مجدد داخل ظرف بگذارید.

روش های مختلف کاشت پیاز سنبل در آب و خاک + اصول نگهداری از پیاز سنبل

کاشت سبزه ذرت در آب

به صورت روزانه روی ذرت‌ها آب بریزید و اضافی آن را از ظرف خالی کنید. می‌توانید برای سهولت در کار خود از اسپری کردن آب نیز استفاده نمایید. توجه داشته باشید که بهم زدن دانه‌ها می‌تواند منجر به جوانه زدن تمامی آن‌ها شود. البته بیش از حد این کار را انجام ندهید.

زمانی که جوانه‌ها رشد کردند می‌توانید آن‌ها را داخل ظرف سبزه بریزید. برای داشتن یک سفره هفت سین متفاوت می‌توانید تنگ ماهی را برای این کار انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که جابجایی جوانه‌ها از ظرفی به ظرف دیگر باید کاملا آرام انجام شود. فراموش نکنید که جوانه‌های ذرت به شدت ضعیف و آسیب‌پذیر می‌باشند. اجازه دهید سبزه شما به آرامی رشد کند و قد بکشد. معمولا پس از گذشت ده روز می‌توانید شاهد سرسبزی و زیبایی سبزه ذرت باشید.

نکته

برای رشد بهتر سبزه می‌توانید آن را در محیطی با نور زیاد و البته غیرمستقیم خورشید قرار دهید. همچنین فراموش نکنید که باید روزانه یک بار سبزه‌ها را آبیاری نموده و آب اضافی ظرف را خالی کنید.

کاشت سبزه در تنگ ماهی

مواد لازم

  • دانه‌های ذرت
  • آب
  • دستمال
  • تنگ ماهی

مراحل آموزش سبز کردن سبزه تنگ ماهی ذرت

به منظور کاشت سبزه ذرت در تنگ ماهی مراحل زیر را قدم به قدم دنبال کنید:

کاشت سبزه ذرت در آب

۱- باید ابتدا ذرت‌ها را مطابق مرحله قبل، برای ۷۲ ساعت در آب قرار دهید.

۲- سپس بعد از ۷۲ ساعت جوانه‌ها را در دستمال نم‌دار بگذارید تا جوانه بزنند.

۳- بعد از ظاهر شدن جوانه ذرت باید جوانه‌ها را داخل یک ظرف یک بار مصرف طلقی که کف آن را سوراخ کرده‌اید یا سبد توری بریزید.

۴- ظرف طلقی را طوری که داخل تنگ ماهی نیفتد، روی آن قرار دهید. کف ظرف باید با آب داخل تنگ تماس پیدا کند.

صفر تا صد قوانین نگهداری از حیوان در آپارتمان

۵- سپس روی تنگ سلفون بکشید و چند سوراخ روی آن ایجاد کنید.

۶- باید هر روز جوانه‌ها را آبپاشی کنید تا سبزه شما بزرگ و پر شود. معمولاً سبز شدن کامل سبزه ذرت در تنگ ماهی حدود ۱۰ روز طول می‌کشد.

۷- بعد از ۱۰ روز که سبزه شما بزرگ شد و ریشه کرد می‌توانید داخل تنگ چند ماهی قرمز نیز بیندازید.

کاشت سبزه ذرت در خاک

اگر می‌خواهید برای کاشت سبزه ذرت از خاک استفاده کنید، می‌توانید سبزه را برای مدت طولانی‌تری نگهداری نمایید. به همین دلیل است که این سبزه جذابیت خاصی به سفره هفت سین شما می‌بخشد. برای کاشت سبزه ذرت در خاک ابتدا باید بذرهای ذرت را ۴ روز در آب قرار داده تا کاملا خیسانده شوند.

در طول این مدت نیز دائم آب روی دانه‌ها را تعویض نمایید. زمانی که جوانه دانه‌ها بیرون آمدند می‌توانید آن‌ها را داخل یک دستمال نخی قرار داده و روی آنها آب اسپری کنید. ظرف مورد نظرتان را برای کاشت سبزه انتخاب نموده و آن را با خاک باغچه پر کنید. دانه‌های جوانه زده را کمی داخل خاک قرار دهید.

کاشت سبزه ذرت در آب

هنگام کاشت سبزه ذرت در خاک توجه داشته باشید که دانه‌ها در خاک روی یکدیگر قرار نگیرند. از طرفی روی دانه‌ها یک لایه نازک از خاک باید بریزید. پس از آن ظرف را در محیطی قرار دهید که از نور زیاد و غیرمستقیم برخوردار است. بهتر است روزانه سبزه خود را آبیاری کرده و خاک آن را مرطوب نگه دارید. معمولا پس از گذشت حدود ۱۵ روز می‌توانید سبزه زیبا و شاداب خود را تماشا کنید.

بهترین زمان کاشت سبزه عید ذرت

معمولاً کاشت سبزه ذرت برای عید حدود ۲۰ روز طول می‌کشد، بنابراین بهتر است از حدود ۳ هفته قبل از عید (هفته اول اسفند) شروع به سبز کردن سبزه ذرت کنید. اگر سابقه‌ای در کاشت سبزه ذرت ندارید، پیشنهاد می‌شود حتماً یک هفته زودتر اقدام به این کار کنید تا در صورت خراب شدن سبزه زمان کافی برای کاشت مجدد سبزه را داشته باشید.

تمیز کردن بطری شیشه ای روغن چرب با 3 روش ساده و سه سوته

نکات قابل توجه در رابطه با کاشت سبزه ذرت

برای داشتن سبزه ذرت شاداب و سالم باید حتما دانه‌ها را داخل آب قرار داده تا جوانه بزنند و سپس آن‌ها را بکارید.
می‌توانید سبزه ذرت را بدون آب و خاک نیز داخل یک ظرف قرار دهید. برای این کار باید دانه‌ها را تا مرحله جوانه زدن داخل دستمال حوله‌ای قرار دهید. هنگامی که ذرت‌ها جوانه زدند آن‌ها را داخل ظرف مورد نظرتان بریزید. سپس روی دانه‌ها را با یک دستمال نخی سبک بپوشانید. روزانه روی آن آب اسپری نمایید تا جوانه‌ها کاملا سبز شوند. پس از گذشت ۱۰ روز می‌توانید دستمال را از روی جوانه‌ها بردارید.
نکته قابل توجهی که در رابطه با کاشت سبزه ذرت باید بدانید، انتخاب دانه مناسب است. فراموش نکنید که با دانه‌های پفیلا هرگز نمی‌توان سبزه کاشت، زیرا این دانه‌ها کاملا خشک شده‌ و جوانه نمی‌زنند. از طرفی هر چقدر کیفیت دانه‌ها بیشتر باشد و مراحل کاشت را به درستی طی کرده باشید، قطعا سبزه شاداب و باکیفیت‌تری خواهید داشت.

کاشت سبزه ذرت در آب
هنگام کاشت سبزه ذرت توجه داشته باشید که میزان دانه‌هایی که برای ظرف انتخاب می‌کنید نباید خیلی زیاد باشند. زیرا تراکم بالای سبزه موجب عدم رشد لایه‌های زیرین و پوسیدگی سبزه می‌شود. از طرفی میزان کم بودن دانه‌ها موجب می‌شود تا سبزه بسیار کم پشتی داشته باشید. بنابراین در انتخاب مقدار دانه تعادل را رعایت نمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

8 اسفند 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *