افتتاح حساب ترکیه
طرز تهیه سوپ کلم بروکلی

تهیه سوپ کلم بروکلی بسیار ساده است ولی رسپی های مختلفی برای تهیه این سوپ خوشمزه و مقوی وجود دارد. ما در این مقاله شادمگ 6 دستور مختلف به شما ارائه کردیم.

سوپ کلم بروکلی برای لاغری

سوپ کلم بروکلی یکی از انواع سوپ مقوی و فوق العاده خوشمزه و متفاوت برای روزهای سرد است. این سوپ متفاوت برای کاهش وزن و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن مناسب است ، از سرما خوردگی پیشگیری می کند و به دلیل کلسیم بالا برای رشد استخوان نیز مناسب است.

فیبر موجود در این سوپ برای روده نیز بسیار مفید است. همچنین دارای خواص ضد التهابی است که برای دستگاه گوارش و زخم معده مفید است. البته لاغری با سیب بهترین رژیم غذایی برای کسانی است که به دنبال لاغری سالم در کمترین زمان هستند . از شادمگ کمک بگیرید.

طرز تهیه سوپ کلم بروکلی

مواد لازم

  • کلم بروکلی ۱۰۰ گرم
  • کره ۳ قاشق غذاخوری
  • پیاز ۱ عدد متوسط
  • آرد ۲ قاشق غذاخوری
  • آب مرغ ۱ پیمانه
  • هویج ۱ عدد متوسط
  • پنیر چدار ۶۰ گرم
  • جوزهندی به مقدار کافی
  • نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی

دستور پخت سوپ کلم بروکلی

مرحله اول

برای تهیه سوپ کلم بروکلی مجلسی ابتدا پیاز را به صورت نگینی ریز خرد می کنیم و به همراه ۱ قاشق کره تفت می دهیم تا سبک شود، سپس کمی زردچوبه به پیاز اضافه می کنیم و یک دقیقه دیگر تفت دادن را ادامه می دهیم.

تهیه سوپ شیر مجلسی را از شادمگ آموزش ببینید.

مرحله دوم

حالا پیاز تفت داده شده را کنار می گذاریم و باقیمانده کره را داخل یک قابلمه مناسب می ریزیم، سپس آرد را به آن اضافه می کنیم و چند دقیقه تفت می دهیم تا طعم خامی آرد گرفته شود. در ادامه آب مرغ را به قابلمه اضافه می کنیم.

مرحله سوم

حالا اجازه می دهیم آب مرغ با حرارت بسیار ملایم به مدت ۲۰ دقیقه بجوشد، سپس کلم بروکلی و هویج را به صورت نگینی خرد می کنیم و به همراه پیاز تفت داده شده به قابلمه اضافه می کنیم. حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان می دهیم تا سبزیجات بپزند.

مرحله چهارم

در ادامه مقداری نمک و فلفل سیاه اضافه می کنیم و پس از اینکه سوپ به غلظت مناسب رسید، آنرا با گوشتکوب برقی پوره می کنیم، یا می توانیم سوپ را داخل مخلوط کن یا میکسر بریزیم تا پوره شود، سپس مجددا به قابلمه بر گردانیم.

طرز تهیه سوپ انار خوش رنگ و مقوی را یادتان داده ایم.

آموزش قدم به قدم تهیه خورش گل کلم به همراه نکات مهم

مرحله پنجم

حالا حرارت را کمی زیاد می کنیم و پنیر چدار را به قابلمه اضافه می کنیم. حالا باید اجازه دهیم سوپ جا بیفتد، سپس مقداری جوز هندی اضافه می کنیم و سوپ را در ظرف مورد نظرمان می کشیم و به دلخواه تزیین کرده و سرو می کنیم.

5 دستور متفاوت برای تهیه سوپ کلم بروکلی

تهیه سوپ کلم بروکلی با قارچ و سیر

مواد لازم:

پیاز متوسط: 1 عدد
کلم بروکلی: 400 گرم
سیر: 4 حبه
قارچ: 200 گرم
کره: 2 قاشق غذا خوری
آب مرغ: به میزان لازم
هویج: 1 عدد
گشنیز: 3/1 پیمانه
خامه: 2 قاشق غذا خوری
نمک و فلفل سیاه : به میزان لازم

طرز تهیه

ابتدا در یک قابلمه پیاز و سیر را به صورت ریز خرد کنید و همراه با کره تفت دهید.

برای جلوگیری از ته گرفتن سوپ رعایت چند نکته لازم است که ر شادمگ آمده است.

طرز تهیه سوپ کلم بروکلی

سپس کلم بروکلی، هویج و قارچ را خرد کنید و به قابلمه اضافه کنید و تفت دهید. نصف لیوان آب به قابلمه اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه با شعله کم بپزند و بعد شعله را خاموش کنید. کمی که از دما افتاد مواد را داخل میکسر یا مخلوط کن میکس کنید.

حالا مواد را دوباره درون قابلمه بریزید و به مقدار دلخواه آب مغ و نمک و فلفل و گشنیز اضافه کنید و حدود 10 دقیقه بعد که کاملا جا افتاد، شعله را خاموش کنید.

زمان خاموش کردن شعله، خامه را اضافه کنید. دقت کنید که خامه را به یکباره اضافه نکنید، ابتدا خامه را با چند قاشق از سوپ مخلوط کنید و بعد به قابلمه اضافه کنید.

دستور دوم با هویج و پنیر چدار

مواد لازم:

پیاز متوسط: 1 عدد
هویج: 1 عدد
کلم بروکلی: 100 گرم
کره: 3 قاشق غذا خوری
آرد: 2 قاشق غذا خوری
آب مرغ: 1 پیمانه
پنیر چدار: 60 گرم
جوز هندی: به میزان لازم
نمک و فلفل سیاه: به میزان لازم

طرز تهیه سوپ کلم بروکلی

برای تهیه سوپ کلم بروکلی مجلسی، ابتدا پیاز را به صورت نگینی ریز خرد می کنیم و به همراه 1 قاشق کره تفت می دهیم تا سبک شود. سپس کمی زردچوبه به پیاز اضافه می کنیم و یک دقیقه دیگر تفت می دهیم.

حالا پیاز تفت داده شده را کنار می گذاریم و باقی مانده کره را داخل یک قابلمه مناسب می ریزیم، سپس آرد را به آن اضافه می کنیم و چند دقیقه تفت می دهیم تا طعم خامی آرد گرفته شود.

در ادامه آب مرغ را به قابلمه اضافه می کنیم. حالا اجازه می دهیم آب مرغ با حرارت بسیار ملایم به مدت 20 دقیقه بجوشد، سپس کلم بروکلی و هویج را به صورت نگینی خرد می کنیم و به همراه پیاز تفت داده شده به قابلمه اضافه می کنیم. حدود 20 تا 30دقیقه زمان می دهیم تا سبزیجات بپزند. سپس مقداری نمک و فلفل سیاه اضافه می کنیم.

ترفندهای طلایی مزه دار کردن جوجه کباب | ادویه های ممنوعه !

پس از این که سوپ به غلظت مناسب رسید، آن را با گوشت کوب برقی پوره می کنیم، یا در مخلوط کن یا میکسر می ریزیم تا پوره شود، و مجدد آن را به قابلمه بر می گردانیم.

در نهایت حرارت را کمی زیاد می کنیم و پنیر چدار را به سوپ اضافه می کنیم. اجازه می دهیم تا سوپ کاملا جا بیفتد، سپس مقداری جوز هندی اضافه می کنیم و سوپ را در ظرف مناسبی سرو می کنیم.

طرز تهیه سوپ کلم بروکلی

تهیه سوپ کلم بروکلی با سیب زمینی و پیاز

مواد لازم:

سیب زمینی متوسط: 2 عدد
پیاز متوسط: 2 عدد
سیر: 2 حبه
کلم بروکلی: 200 گرم
شیر: 1 پیمانه
آرد ذرت: 1 قاشق غذا خوری
نمک، فلفل سیاه و زرد چوبه: به میزان لازم

دستور پخت

ابتدا پیاز و سیر را خرد کرده و در یک قابلمه با کمی نمک، فلفل سیاه و 2 پیمانه آب روی شعله قرار می دهیم و اجازه می دهیم تا بجوشد. سپس کلم بروکلی و سیب زمینی را ریز خرد کرده و به خوبی می شوییم و به سوپ اضافه می کنیم.

بعد از نرم شدن و پختن سیب زمینی و کلم بروکلی، قابلمه را از روی حرارت بر می داریم و با کمک گوشت کوب برقی یا مخلوط کن مواد را پوره می کنیم و کنار می گذاریم.

در ادامه شیر را داخل یک قابلمه ریخته و به آن آرد ذرت را اضافه می کنیم و مخلوط می کنیم. قابلمه را روی حرارت قرار داده و مدام هم می زنیم تا بوی خامی آرد گرفته شود و صبر می کنیم تا کمی غلیظ شود ، بعد آن را به مواد سوپ پوره شده اضافه می کنیم و مجدد قابلمه را روی حرارت قرار می دهیم تا به جوش بیاید و بعد به دلخواه با خامه سرو می کنیم.

دستور چهارم با گوشت چرخ کرده و جو پرک

مواد لازم:

کلم بروکلی: 200 گرم
سیب زمینی: 1 عدد
گوجه فرنگی: 2 عدد
پیاز متوسط: 1 عدد
گوشت چرخ کرده: 100 گرم
جو پرک: نصف پیمانه
عصاره قلم گاو یا گوسفند: 1 عدد
فلفل دلمه ای: 1 عدد
گشنیز و جعفری: به میزان لازم
نمک، فلفل سیاه و زردچوبه: به میزان لازم

طرز تهیه

ابتدا پیاز را به صورت نگینی خرد کرده و کمی تفت می دهیم تا نرم و سبک شود، سپس گوجه ها را رنده می کنیم و همراه با گوشت چرخ کرده ، رب گوجه ، نمک، فلفل سیاه و زرد چوبه به پیاز ها اضافه می کنیم و تفت می دهیم.

دستور خورشت کدو حلوایی و نکات مهم پخت کدو

سپس 2 لیوان آب و عصاره قلم را نیز اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا جوش بیاید. در ادامه سبزی های خرد شده، کلم بروکلی خرد شده و سیب زمینی های خرد شده را نیز به قابلمه اضافه می کنیم.

در نهایت بعد از این که مواد تقریبا پخته شدند فلفل دلمه ای ریز خرد شده و جو پرک را هم اضافه می کنیم. اجازه می دهیم تا با حرارت کم کاملا جا بیفتد. در ظرف مورد نظر سوپ را سرو کرده و همراه با چاشنی آبلیمو یا آبغوره نوش جان کنید.

طرز تهیه سوپ کلم بروکلی

تهیه سوپ کلم بروکلی با کرفس و گوشت

مواد لازم:

پیاز: 1 عدد
سیر: 2 حبه
کلم بروکلی: 1 عدد
هویج: 4 عدد
سیب زمینی: 2 عدد
کرفس: 1 پیمانه
گوشت چرخ کرده: 500 گرم
آب قلم یا آب مرغ: 1 لیتر
رب گوجه فرنگی: به میزان لازم
عصاره گوشت: 1 عدد
برگ بو و آویشن: به میزان لازم
نمک، فلفل و زردچوبه: به میزان لازم

دستور پخت

برای تهیه این سوپ، ابتدا هویج و سیب زمینی را پوست می گیریم و به همراه کرفس و کلم به شکل نگینی خرد می کنیم و کنار می گذاریم.

سپس پیاز و سیر را به صورت ریز خرد می کنیم. در یک قابلمه مقداری روغن ریخته و پیاز و سیر را تفت می دهیم. وقتی پیاز کمی نرم و سبک شد، زردچوبه، فلفل و گوشت چرخ کرده را به آن اضافه می کنیم و خوب تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند.

بعد از تفت دادن گوشت، 2 قاشق رب گوجه فرنگی به آن اضافه می کنیم و تفت می دهیم.

سپس موادی که خرد کرده بودیم را به قابلمه اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم. یک عدد عصاره گوشت، برگ بو و مقداری آویشن هم اضافه می کنیم.

در نهایت مقداری آب جوش به همراه آب قلم یا آب مرغ درون قابلمه می ریزیم و درب قابلمه را می گذاریم تا به جوش بیاید. بعد از جوش آمدن، مقداری نمک به آن اضافه می کنیم و حرارت را کم می کنیم تا با حرارت ملایم خوب بپزد و جا بیفتد.

سوپ را در ظرف مناسبی سرو می کنیم و با مقداری جعفری خرد شده تزئین می کنیم.

طرز تهیه سوپ کلم بروکلی

نکات

برای طعم بهتر این سوپ می توانید ان را با پنیر رنده شده میل کنید.

خامه را کم کم رقیق کرده و به سوپ اضافه کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

4 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *