افتتاح حساب ترکیه
نگهداری از آجیل

نگهداری از آجیل در خانه یک چالش است زیرا بعد از مدتی رنگ و طعم آن تغییر می کند. چگونه از آجیل نگهداری کنیم تا برای مدت ها سالم و تازه بماند؟ روش های صحیح نگهداری از آجیل را در شادمگ بخوانید.

بهترین روش‌های نگهداری انواع آجیل چیست ؟

قبل از دانستن روش های نگهداری از آجیل باید راه تشخیص آجیل کهنه و تازه را بدانید.

فریز کردن آجیل‌ها برای از بین بردن تخم حشرات و لاروها

آجیل را به مدت دو روز در فریزر قرار دهید، سپس آجیل را برای استفاده بیرون بیاورید. این کار باعث می‌شود که اگر آفت به جان آجیل‌ها افتاده یا تخم حشرات درون آن‌ها وجود دارد از بین برود. چون تخم حشرات و لاروها در دمای اتاق رشد می‌کنند. البته ممکن است شما در ترکیب آجیل‌هایی که خریده‌اید هیچ‌گونه اثری از حشرات را نبینید، اما این موضوع دلیل نمی‌شود که روی آجیل‌ها و در میان ترکیبات آن‌ها هیچ‌گونه تخم حشره یا لاروی وجود نداشته باشد! بنابراین حتی آجیل‌های تازه‌ای که تهیه می‌کنید هم باید به مدت یک یا دو روز درون فریزر بگذارید تا استریل شوند.

آجیل مخلوط - نگهداری از آجیل

انتخاب ظرف مناسب برای نگهداری آجیل و تهیه آجیل شب عید

برای نگهداری خشکبار و آجیل در دمای اتاق آن­ها را درون ظرف‌هایی بریزید که هوا به درون آن‌ها راه پیدا نمی‌کند. آجیل‌ها را باید در انواع جا آجیلی‌های دربسته چوبی، شیشه‌ای یا پلاستیکی که هوا به درون آن‌ها راه پیدا نمی‌کند، نگهداری کنید. به این نکته توجه داشته باشید که ظرف‌های شیشه‌ای و پلاستیکی دربسته از کیسه فریزر یا کیسه‌های زیپ‌دار بهتر هستند. چون وقتی آجیل‌ها را درون کیسه قرار می‌دهید، احتمال دارد هوا به درون آن راه پیدا کند و عطر و طعم آجیل‌ها را عوض کرده و آن‌ها را خراب کند. بنابراین بسته‌بندی آجیل از نکات بسیار مهم است که باید به آن توجه ویژه‌ای کرد. بسته بندی های وکیوم برای نگهداری از آجیل نیز استفاده‌های فراوانی دارند و به تازه ماندن آنها کمک می‌کند.

نگهداری آجیل‌ها در محل تاریک و خنک

راز نگهداری خشکبار و آجیل برای دو تا چهار ماه در دمای اتاق، قرار دادن آن‌ها در یک محل خنک و تاریک در خانه است. چون نور باعث می‌شود که آجیل و خشکبار شما با سرعت بیشتری رطوبتشان را از دست بدهند و فاسد شوند. به همین خاطر توصیه می‌شود که آجیل‌هایتان را روی پیشخوان آشپزخانه، پشت پنجره و مکان‌های پرنور قرار ندهید.

حواستان باشد که طول عمر بعضی از آجیل و خشکبار در دمای اتاق محدود است؛ بنابراین حتما بازه زمانی مناسب انواع آجیل و خشکبار اطلاعات کسب کنید. تا بتوانید خوراکی‌هایی که عمرشان محدود است را زودتر مصرف کنید.

آجیل - نگهداری از آجیل

نگهداری آجیل در یخچال

یخچال مواد غذایی مختلف را برای مدت طولانی­تری سالم نگه می‌دارد؛ بنابراین می‌توانید آجیل و خشکبار را درون یخچال بگذارید. بنابراین اگر می‌خواهید آجیل‌ها برای طولانی مدت سالم بمانند، آن‌ها را در ظرف‌های شیشه‌ای یا پلاستیکی تمیز، خشک و دربسته قرار دهید. حواستان باشد که درب ظرف باید کاملا بسته شود تا هوای یخچال به درون آجیل‌ها راه پیدا نکند. چون در صورت نفوذ هوا به درون بسته آجیل‌ها طعم آن‌ها عوض می‌شود و سفت و غیرقابل استفاده خواهند شد. البته این روش برای مواد غذایی مختلفی توصیه می‌شود. مثلا بهترین روش نگهداری میوه خشک هم استفاده از ظرف مناسب و قرار دادن آن در یخچال است.

از بین بردن کپک و قارچ دستشویی و حمام‌ با چند راهکار ساده و فوری | با کمترین هزینه و بدون مواد سمی

آجیل‌هایی که خریده­­اید را باید به مدت یک روز فریز کنید، سپس درون یخچال بگذارید. با این روش می‌توانید تخم حشرات و لاروها را از بین ببرید و آجیل‌ها را سالم نگه دارید. وقتی بسته بندی آجیل‌ها را به درستی انجام دهید، آن‌ها را می‌توانید در دمای چهار درجه سانتی‌گراد یا کمتر به مدت چند ماه تا یک سال نگه دارید. البته مدت نگهداری آجیل در یخچال یا فریزر برای همه مغزها یکسان نیست! اگر بادام، پسته و گردو را با پوست بسته بندی کنید، به مدت یک سال در یخچال دوام می‌آورند؛ اما بعضی از آجیل‌ها مانند فندق بهتر است زودتر مصرف شوند. با توجه به نوع آجیل‌ها می‌توانید برای آن‌ها یک برنامه زمانی برای مصرف در نظر داشته باشید، تا بتوانید آن‌ها را تازه مصرف کنید و آجیل‌هایتان خراب نشوند.

نحوه نگهداری آجیل در فریزر

فریز کردن راه خوبی برای افزایش عمر نگهداری مواد خوراکی است. همانطور که میوه‌های خشک فریز درای را می‌توان تا سالها در محیط مناسب نگه داشت، آجیل را هم می‌توانید درون فریزر نگه دارید تا مدت زمان بیشتری دوام بیاورد. برای نگهداری خشکبار و آجیل درون فریزر هم باید آن‌ها را درون یک ظرف خشک، تمیز و دربسته بریزید. مراقب باشید که هوا وارد ظرف نشود. بهتر است برای نگهداری آجیل‌ها درون فریزر آن‌ها را درون کیسه‌های پلاستیکی قرار ندهید، چون ممکن است هوای فریزر به درون کیسه راه پیدا کند و آجیل‌ها خراب شود. با توجه به اینکه آجیل و خشکبار به مدت طولانی درون فریزر می‌مانند، نیازی نیست که آن‌ها را فریزر کنید تا تخم حشرات و لاروها از بین برود. با توجه به نوع آجیل‌ها می‌توانید آن‌ها را به مدت یک تا دو سال درون فریزر و در دمای منفی ۱۸ درجه سانتی‌گراد و کمتر نگه دارید. البته با توجه به نوع آجیل‌ها و آنکه آن‌ها را با پوست فریز کرده‌اید یا نه، می‌توانید آن‌ها را در بازه‌های زمانی مختلف از فریزر خارج کرده و مصرف کنید.

نگهداری از آجیل خشک

مدت زمان نگهداری آجیل در منزل چقدر است ؟

غیر از ظرف و محل نگهداری آجیل، مدت زمانی که می‌توان آن را نگهداری کرد نیز مهم است. با فرض اینکه یک ظرف مناسب و یک محل خشک و خنک را برای آجیل خود انتخاب کنید، مدت زمان نگهداری از آجیل‌های پوست دار در دمای اتاق، حدود سه ماه است. اما اگر ظرف محتوی آجیل را در یخچال نگهداری کنید، تا حدود ۶ ماه طعم و کیفیت آجیل به بهترین شکل حفظ می‌شود. کسانی که قصد دارند مغزیجات را تا یک سال نیز مصرف کنند، می‌توانند آن را در فریزر نگه داشته و به حالت منجمد درآورند.

تشخیص زعفران اصل ؛ به همین راحتی سرتون کلاه میذارن

برای هر یک از شرایط یاد شده، محدودیت وجود دارد؛ در واقع، اگر با شرایط ذکر شده، مدت زمان بیشتری از آجیل نگهداری کنید، کیفیت و تازگی آن از بین می‌رود. در صورتی که شرایط نگهداری آجیل مساعد نباشد و یا مدت زمان آن طولانی گردد، طعم و عطر مغزیجات تغییر کرده و حالت ماندگی به خود می‌گیرند.

نوع آجیل دمای اتاق یخچال فریزر
بادام 9 تا 12 ماه 1 سال 2 سال
بادام هندی 6 تا 9 ماه 1 سال 2 سال
فندق 4 تا 6 ماه 1 سال 1 سال
بادام زمینی 6 تا 9 ماه 1 سال 2 سال
پسته 3 ماه 1 سال 3 سال
گردو 6 ماه 1 سال 2 سال

خوردن مغزها و مخصوصا دانه‌های روغنی مانده و کهنه، خطر خاصی برای مصرف کننده ندارد؛ اما در هر حال، مصرف آجیل مانده می‌تواند باعث بروز مشکلات گوارشی شود. به این ترتیب، بهتر است مغزیجات را تا زمانی که تازه هستند، مصرف کنید؛ اگر ناچار به نگهداری آن شدید، حتما آن را در ظرف درب‌دار و در شرایط مساعد نگه دارید.

هنگام مصرف مجدد، اگر آجیل‌هایی که در فریزر و یخچال نگه داشته‌اید، کمی خشک شده باشند، می‌توانید آن را حدود ۱۰ دقیقه تفت دهید. در این صورت، طعم آن به حالت اولیه باز می‌گردد، و خوردن آن نیز راحت‌تر می‌شود.

نگهداری از آجیل مخلوط

چرا نگهداری انواع آجیل مهم است ؟ رنگ آجیل تازه چگونه است ؟

علاوه بر این که آجیل تازه، خوشمزه‌تر است، رنگ آن هم کمی با آجیل کهنه فرق می‌کند. آجیل کهنه کمی تیره شده است و احتمال رشد باکتری و قارچ در آن خیلی بیشتر است. آجیل محل مناسبی برای رشد قارچ مربوط به سم آفلاتوکسین است و هر چه تازه‌تر باشد، احتمال وجود این قارچ در آن کمتر می‌شود. به همین دلیل تازه نگه داشتن آجیل مهم است و با سلامتی شما ارتباط مستقیم دارد.

برخی فروشندگان برای تازه نشان دادن آجیل، به آن رنگ براق می‌زنند و این باعث می‌شود آجیل تازه‌تر از حالت عادی خود به نظر برسد. ممکن است از این طریق آجیل مانده به شما بفروشند. موقع خرید آجیل دقت کنید که هیچ گونه رنگ اضافی و مواد افزودنی نداشته باشد.

از خریدن آجیل‌هایی که یک دست نیستند و دو جور هستند خودداری کنید. در این شرایط ممکن است فروشنده آجیل کهنه با آجیل تازه مخلوط کرده باشد. این کار بو و مزه کهنگی به سایر آجیل‌ها می‌دهد و نگهداری انواع آجیل را سخت می‌کند. چون ممکن است آجیل نم کشیده بین آن‌ها باشد و شرایط را برای فاسد شدن بقیه آجیل‌ها فراهم کند.

راهکاری برای جلوگیری از حشره زدن پسته و آجیل‌

اکثر آجیل‌ها دارای پوسته سختی هستند که موقع پاک کردن آن را جدا می‌کنند. افرادی که تمایل دارند روش نگهداری پسته و آجیل به مدت طولانی را بدانند، باید آن‌ها را با پوست بخرند و در یخچال یا فریزر نگهداری کنند. این کار عمر مفید آجیل را بیشتر می‌کند و موجب جلوگیری از کرم زدن پسته می‌شود.

سعی کنید مغز تخمه نخرید. مغز تخمه به سرعت فاسد می‌شود و کیفیت آن در معرض هوا کم می‌شود. تخمه دربسته مدت خیلی بیشتری نسبت به مغز تخمه سالم می‌ماند.

مغزهایی که روی سطح آن‌ها سوراخ دیده می‌شود، محل تجمع قارچ و باکتری هستند. اگر آجیل نم کشیده باشد، مدت زمان سالم ماندن آن خیلی کم می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، آجیلی خریداری کنید که سطح آن کاملا سالم باشد.

آموزش نگهداری از گلهای بهاری به همراه نکات مهم

آجیل فله بهتر است یا بسته بندی ؟ ماندگاری کدام یک بیشتر است ؟

آجیل بسته بندی معمولا بهداشتی‌تر است و نسبت به وجود سم آفلاتوکسین تست شده است. برخی فروشندگان آجیل فله ممکن است موارد بهداشتی را به طور کامل رعایت نکنند. به همین خاطر ممکن است در شرایطی نگداری شده باشند که رطوبت و گرما جذب کرده باشند. گرما موجب از دست رفتن مواد مغذی آجیل می‌شود و رطوبت آن را فاسد می‌کند. بین آجیل‌ها، روش نگهداری پسته هم سخت است و سالم نگه داشتن آن مهم است. ماندگاری آجیل فله و بسته بندی، به کیفیت و نحوه نگهداری آنبستگی دارد. اگر هر دو آن‌ها کیفیت خوبی داشته باشند، با رعایت نکات نگهداری، به مدت طولانی سالم می‌مانند.

پسته‌هایی که بیش از حد خندان هستند ممکن است به دلیل سرد و گرم شدن آب و شوکی که به آن‌ها وارد می‌شود، به این حالت در آمده باشند. این کار موجب از دست رفتن مقداری از خواص پسته می‌شود و باید در خریدن آن‌ها دقت کنید.

آجیل تازه - نگهداری از آجیل

چگونه نم آجیل را بگیریم ؟

برای از بین بردن نم و بوی نم آجیل ، می‌توان آن‌ها را تفت داد. این کار کمک می‌کند تا رطوبت اضافه از دانه‌ها خارج شده و مثل روز اول ترد و تازه شوند. به این صورت که آجیل‌ها را داخل فر یا ماهیتابه بدون روغن ریخته و بین ۵ تا ۱۰ دقیقه اجازه دهید تا حرارت لازم را دریافت کنند. در نهایت آن‌ها را خنک کرده و میل کنید. توجه داشته باشید که آجیل‌های نم دار برای روده و گوارش مناسب نیستند و ممکن است به سلامت بدن آسیب برنند.

نکات تکمیلی نگهداری خشکبار و آجیل

  • بهتر است آجیل و خشکبار را در ظرف‌های شیشه‌ای نگه دارید. چون این مواد غذایی با ظرف‌های پلاستیکی ممکن است واکنش نشان دهند و زودتر خراب شوند.
  • اگر به دنبال راه و روشی برای ضدعفونی کردن آجیل هستید، حرارت دادن آجیل را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
  • آجیل‌های سالم و پوست نگرفته را مدت طولانی‌تری می‌توانید نگهداری کنید.
  • ماندگاری آجیل‌های خام نسبت به آجیل‌های بوداده و شور بیشتر است.
  • آجیل‌ها بو را جذب می‌کنند؛ بنابراین بهتر است آن‌ها را از مواد غذایی بودار مانند پیاز دور نگه دارید.
  • نور، گرما و رطوبت باعث زودتر خراب شدن آجیل‌ها می‌شوند.
  • از خشک بودن آجیل خود مطمئن شوید. پس از قرار گرفتن در فضای باز، احتمالا مقداری رطوبت اضافی ایجاد می‌شود و باید آن را از بین ببرید تا کپک نزنند.
  • حتما روی ظرف‌های آجیل‌ها برچسب بزنید تا تاریخ مصرف آن‌ها مشخص شود.
  • اگر آجیل شما شروع به کهنه شدن کرد، کافی است آنها را در فر ۳۵۰ درجه به مدت ۱۰ دقیقه برشته کنید. این کار طعم آنها را باز خواهد گرداند. البته انتظار نداشته باشید که طعم آجیل ترش را بهبود بخشد.
  • هنگامی که روغن‌ های آجیل خراب می‌شوند، هیچ مشکلی برای رفع آنها وجود ندارد. اما تا زمانی که این نکات ذخیره‌سازی را دنبال کنید، نباید مشکلی باشد برای شما پیش بیاید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

8 فروردین 1403

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *